I EIL- QDB&BR. 1911. f 0,40 - 0,45 - 1,50 - 5,— Feuilleton* No, 98 ea kleuren. U Zondagsblad NG~~ iponzen rhstellen, üiL enz. IANS Jr. - 4,— - 4,50 Woen«dag 26 April BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. 49e Jaargang. JUL maat. Courant". |Keukengebruik. PRIJZEN. revende ingelsche itend met Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. jj Rbonnements-Piduerfenfiën op zeer uoordeelige uoorwaarden Prinses Juliana loopende. Hel nieuwe nummer van ,.Het Le ven" bevat het nieuwe portret van Prinses Juliana ter gelegenheid van haar tweeden verjaardag op 30 April a.s. De Koninklijke baby loopt op haar „eigen beentjes" tusschen haar vorstelijk ouderpaar, een uitstekend geslaagde opname. Patrimonium. Gisterenmorgen is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergade ring van het Werkliedenverbond „Patrimonium" geopend meteen rede van den voorzitter, den heer P. van Vliet, waarbij deze constateerde, dat het jaar 1910 zich niet door groote dingen, noch op sociaal, noch op politiek gebied kenmerkte. Meege daan werd niet aan de beweging voor algemeen kiesrecht, daar het stand punt van het Verbond bekend is. Beperking werd opgelegd, wat betreft de kritiek op den gang der sociale wetgeving. Patrimonium heeft bij het oefenen van critiek op een bevrienden minister nooit de broedertrouw te vergeten, zelfs bij langer wachten dan gedacht werd. Spreker consta teerde een verlangen naar de invoe ring der invalidiieits- en ouderdoms- verzekering. Van meer belang is deze wet dan de regeling van een wette lijk vastgestelden arbeidstijd. Ver wacht wordt meer overleg en samenwerking van Patrimonium met het Christelijk Vakverbond. Uit het verslag van den secretaris den heer F. Noordhof blijkt, dat het Verbond met 7 afdeclingen toenam. Het saldo in de kas bedraagt f457. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. de Braai, H. Oubourg en F. Noordhof. Telegrammen van hulde werden gezonden aan H. M. de Koningin en aan het eerelid K. Kater. Hierna bracht de heer F. Noordhof een rapport uit betreffende de wer king van de wet op het Arbeidscon tract. Hij kwam tot de conclusie dat de rechtspositie van den arbeider door de wet op het arbeidscontract is versterkt, maar, dat er gegronde bezwaren zijn, waarvan de wegne ming bij de regeering moet worden gevraagd, zoover zulks door wetswij ziging mogelijk is. Deze bezwaren zijn de wijze waar op vaak met den arbeider wordt ge contracteerd, weigering van den werk gever om met werkliedenorganisaties te onderhandelen, waardoor weinig of geen collectieve contracten worden afgeslotenhet nog steeds bestaan van gedwongen winkelnering de willekeurigewijze waarop boete wordt toegepast; de moeilijkheden bij de 31.) „Een man kan het geluk van zijn vrouw - een vrouw kan het geluk van haar man zijn In het laatste geval ben ik, volgens uw fraaie ver gelijking, de witte duif en het geluk van mijn Koert en nooit zal ik van hem wegvliegen „Maar als ge uw hart en hand eens hadt weggeschonken aan een man, die zijn geluK niet op prijs stelde en de witte duif wegjoeg „Mijnheer Morris, als ge mijn man eenmaal kent,- dan zult ge overtuigd zijn dat het dwaas van mij zou zijn, vrees daarvoor te koesteren. En ai gebeurde het onmogelijke, al sloeg het uur dat mijn man zijn geluk, met voeten trad, ik zou alles dulden en verdragen, maar hem nooit verlaten." Deze woorden schenen in het hart van den advocaat diepe wonden te toepassing van art. 1638c en d be treffende de uitkeering bij ziekte of onvrijwillig verzuim uitbetaling van het loon in vreemde munt en zonder dat het koersverschil wordt toege past, zoodat een fabrikant daarmee een zoet winstje van f 82 per week maakt het niet houden aan den opzeggingstermijn ook op vereen voudiging van de arbeidsprocedure wordt aangedrongen. Na een uitvoerige discussie werd beslote.i de regeering te verzoeken de wet op het Arbeidscontract te veranderen, waardoor aan de opge somde bezwaren wordt tegemoet ge komen. De Bakkerswet. De „Tijd" schrijft i Een zeer eigen aardige houding nemen de anti-rev. en Christelijk-hist. hoofdbladen aan tegenover de door minister Talma ingediende en later herziene Bakkers wet. De „Standaard" en de „Neder lander" beide zijn op principieele gronden gekant tegen de bepaling, dat aan de alieenwerkende patroons verboden wordt, om 's nachts te ar beiden eerstgenoemd blad wil bovendien van dergelijk verbod, ook voor andere patroons, niet hooren. Dr. Kuyper zegt zich verplicht te achten teger, de Bakkerswet te stem men, als bedoeld verbod er niet geheel uitgelicht wordt, maar ver klaart daarbij zich te kunnen inden ken in den gedachtengang van zijne paitijgenooteri, wanneer zij (hetgeen waarschijnlijk lijkt) hun stem voor het ontwerp zouden willen uitbrengen. De anti-rev. leider voelt namelijk zeer goed dat het verwerpen van de Bakkerswet vermoedelijk zeer ernstige politieke gevolgen zou kunnen hebben. Het anti-rev. hoofdorgaan is even min te spreken over een wetsontwerp, ingediend door minister Heemskerk, hierop neerkomend, dat de buitenge meenten verplicht worden, om voor eiken leerling uit haar midden van gemeentewege den kostenden prijs te betalen aan de. nabijgelegen groo- tcre gemeente, welke eene Hoogere Burgerschool sticht en onderhoudt. Over de zeer ernstige bezwaren tegen dit ontwerp, welke hetvoor de „Standaard" onaannemelijk maken, spreken wij thans niet. Wij komen hier bij gelegenheid op terug. Met het oog op deze principieele ge schillen tusschen den anti-rev. hoofdleider eener- en de regeering en zijne volgelingen anderzijds, dringt zich wederom de vraag op zouden dergelijke conflicten, welke op den duur moeilijk anders dan noodlottige gevolgen kunnen hebben voor de rechterzijde en de Christe lijke belangen, niet kunnen vermeden worden, wanneer het noodige overleg werd gepleegd slaan. Men kon het hem aanzien, dat het hem moeite kostte een antwoord te vinden. „Mevrouw, toen uw papa, mijn onvergetelijke beschermer, met uw mama, waarop u in zooveel opzich ten gelijkt, zijn laatste ongelukkige reis naar de koloniën met de „King Richard" aanvaardde, legde hij mij den plicht op u te beschermen, en ik verbond mij met eerewoord, dien plicht te vervullen." „Papa heeft altijd veel vertrouwen in u gesteld, mijnheer Morris," viel Jane in, „maar ik ben overtuigd, dat ge volgens zijn wil handelt, als ge u van dien plicht ontheven acht, nu ik een echtgenoot heb, dien ik be min en die sterk genoeg is om mij te verdedigen." „Neen, mevrouw! Het doet mij leed, u te moeten zeggen, dat mijn taak nu eerst begint, ik ben veel verschuldigd aan den edelen man, die den armen, kleinen Morris uit het niet heeft opgeheven en zijn weg heeft geëffend om hem te doen wor den wat hij nu is. Mijne dankbaar heid kent geen grenzen; niets zal mij terughouden van het voidoen van Dit overleg zou niet noodzakelijk er toe behoeven te leiden dat de christelijke partijen ten slotte meegin gen met de regeering, zooals de „Nederlander" schijnt te veronder stellen. Er is nog een andere op lossing mogelijk. De regeering, na gepleegd overleg consfateerencfe dat bij de rechtsche partijen onover komelijke bezwaren bestaan tegen een in overweging genomen wets ontwerp, zou er toe kunnen besluiten van de indiening af te zien. Pest in Indië. Een regeeringstelegram van 24 de zer, betreffende de pest op Java luidt gisteren (23 dezer) veertien gevallen. Zes dooden. Een Hagenaar, betrokken bij de cuFures op Java, ontving Zaterdag uil Toerén in het Malarrgsche een telegram, dat de omstreeks medio Maart begonnen koffiepiuk er in vol len gang is en het werkvolk niet den minsten last van de pest ondervindt. Werkkrachten ruim, lootten normaal. Dit bevestigt, dunkt ons, den ge ruststellenden indruk dien men uit de officieele telegrammen beeft ontvan gen, dat de regeering er tot dusver in geslaagd is, de ziekte streng teioca- iiseeien. („N. Cf.'") De gemeenteraad te 's Gravenhage heeft met 19 tegen 17 stemmen de verordening waarbij een pensioen wordt vastgesteid voor den burge meester, verworpen. Middenstandscongres. De 8ste algemeene i Jrgadering van den Middenstandsbond en hel gebrui kelijk Middenstandscongres zullen dit jaar gehouden worden te Roermond op Dinsdagmiddag, Woensdag en Don derdag'25, 26 en 27 Juli. Tevens zal naar aanleiding van een verzoek van de Handelsvereniging „Rotterdam", gesteund door een 35tal verenigingen, een buitengewone ver gadering worden gehouden, om te pro testeeren tegen het wetsontwerp inzake het debietrecht op dan verkoop van sigaren en tabak. Deze buitengewone vergadering vindt plaats op een der hierboven genoemde dagen. Voor deze buitengewone vergadering is door den Middenstandsbond aan het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers verzocht een prae- advies op te stellen, daar deze ver eeniging de organisatie van de be langhebbenden in de eerste plaats in dezen het best in staat is te oor deelen omtrent den invloed, die de debietrechtwet zal uitoefenen op den kleinhandel in tabak en sigaren. Op hel congres zuilen onderwerpen van belang voor den Middenstand worden behandeld het tentoonstel mijne heilige verplichtingen." De jonge vrouw werd ongerust. Zij keek den advocaat onderzoekend aan en zeide „Mijn Godik begrijp u niet, mijnheer Morris. Op welke wijze zoudt ge een vrouw beschermen, die reeds door haar man beschermd wordt? Gelooft ge, dat mijn man niet krachtig genoeg is om mij te be schermen Hier overviel haar een hevige angstzij las iets in het gelaat van den advocaat, dat haar deed vreezen. De angst verlamde haar echter niet integendeel. Jane werd er door ge prikkeld tot handelen. Zij boog haar slanke gestalte naar voren en haar oogen schitterden vol vuur. De har,d gebiedend opgehaven, riep zij den advocaat toe „Mijnheer, ik ken u te goed, om niet te begrijpen, dat ge mij iets ver borgen houdt. Ge hebt nooit mijn vertrouwen bezeten, dat weet ge ik vraag u op dit oogeublik Waar is mijn man? Waar is Koert?" Verbluft keek de advocaat de harts tochtelijk opgewonden vrouw aan. Was dat de zachte vrouw, waarvoor lingswezen voor den Middenstand snel en goedkoop recht in verband met het invorderen van kleine vor deringen. Na overleg met het bestuur der Utrechtsche Handeisverecnigingis be sloten op het congres eveneens aan de orde te stellen de behandeling van het contractantenstelsel (geven' van korting aan leden van „Eigen Hulp". Homoeopatisch ziekenhuis. Naar de „Tel." verneemt, is het thans zeker dat binnenkort te Utrecht een homoeopatisch ziekenhuis zal worden gesticht, daar het benoodigde kapitaal ad f 350,000, dat op 1 Mei van dit jaar geheel aanwezig moest zijn, wilde een gift van f 100,000 niet te loor gaan, thans bijna geheel is bijeengebracht. Onkruidbestrijding. Het is fe begrijpen, dat landbou wers, wier akkers sterk vervuld zijn door verschillende onkruid: n zoo als men in sommige streken vele ziet, waar de blauwe bloemen (korenbloe men), herik (Icroade of gele riek) of hennepvetel baas zijn vooral wan neer zij gebrek aan arbeidskrachten hebben, gaarne hun toevlucht nemen tot eenvoudiger middelen dan schof felen en wieden. De laatste jaren heeft men ter bestrijding van sommige onkruiden een besproeiing met een sterke oplossing van bepaalde stoffen aangewend. Z®o bijv. in Drente, een oplossing van ijzervitriool (15 pet.) tegen de korenbloemen, weike vloei stof met een puiverisator, gelijk bij de besproeiing der aardappelen wordt gebruikt, over het veld werd uiige- sproeid. Dit middel voldeed wel, maar de werking er van bieek zeer afhankelijk van het weer; bovendien was het ook voor het graan niet onschuldig en was de toepassing voor eenigszins groote oppervlakten moei- iijk wtgens de afhankelijkheid van geschikte weersomstandigheden. In de groote praktijk zal dit middel daarom wel geen toekomst hebben. Ook het bekende praeparaat „herik- dooder", waarvan het werkzame be standdeel eveneens ijzervitriool is, gaf bij proeven ie Zuidwolde en Rolde legen de blauwe bloemen geen resultaten, die voor de toekomst veel beloofden. Bij herfstaanwending wer den de korenbloemen wel vernietigd, maar de rogge leed bijna evenveel en herstelde zich zeer onvolkomen. Bij aanwendingen in 't voorjaar leed de rogge niet zooveel, soms zelfs zeer weinig, doch dewijl dan de grond veel meer bedekt is door de bladeren der rogge, werden de blauwe bloemen hij vreesde dat zij als een lelie ver welken zou, wanneer hij haar den wreeden brief van haar echtgenoot in handen gaf? „is net dan waar, dat een liefhebbende vrouw door haar liefde in een leeuwin kan verande ren vroeg hij zich zeiven af. „Mevrouw, het feit, dat wij zwakke menschen zijn „Mijnheer, ik wil u zedepreken niet hooren, ik ben daartoe niet ge stemd," viel Jane in. „Beantwoord slechts mijn vraag: Waar is mijn man Gij weet het gij moet het weten. Ik gevoel reeds lang, dat mij een onheil bedreigt. Het huis van mijn geluk brandt, maar ik zal niet lafhartig vluchtenals de witte duif in de fabel zal ik mij in de vlammen laten omkomen. „Ik kwam om als een trouw sol daat den post te bezetten, mij aan gewezen door den edelen consul, voor hij zijn ongelukkige reis aanvaardde. Gij, mevrouw, zoudt zelf hel meest er door lijden, als ge mij van dezen post verdreeft." „Wat moet ik van die raadsel achtige woorden begrijpen is het u dan niet mogelijk eenvoudig en te weinig geraakt en was haar ver nietiging onvoldoende. Da conclusie moet dus zijn dat noch een besproeiing met een ijzer- vitriool-oDlossing, noch een bestrooi ing met „herikdooder" ter verdelging van de blauwe bloemen in het graan aanbevolen kan worden. in verschillende deeien van ons land beproefde men de gele liiek (herik) te verdrijven, 't zij door„on- kruidetooder" in poedervorm, of van een 15—20 procentische oplossing van ijzervitrool, in een hoeveelheid van ongeveer 500 Liter per H.A. De aangewezen tijd voor het besproeien iszoodra het 4j blaadje van de herik te voorschijn is gekomen öf zeer kort er vóór; het weer dient daarbij droog te zijn. De uitkomsten waren verschillend. Te Kloosterveen was het resultaat datr, waar het praeparaat „onkruiddooder" vroeg werd aangewend, prachtigeen zeer late aanwending beschadigde de ha ver te veel. De onder de haver ge zaaide klaver werd niet benadeeld. Te Sondel in Friesland nam men in 1907 en '08 proeven mét een be sproeiing; zij gaf wel effect, maar niet voldoende; ook de haver leed, hoewel zij zich goeddeels herstelde. Herhaling der besproeiing bleek noodzakelijk na sterken regen. Te ^Zuidwolde werden door herik- doodêrs bijna alle onkruiden (herik, blauwe bloemen, hennepvetel en bit- terpianten) vernietigd, terwijl de ha ver zeer spoedig volledig hersteld was en een grooten voorsprong ver kreeg op de nieuwe, later nog op komende onkruidplantjes. Hetzelfde middel gaf in 1908 op drie plaatsen in Noordbrabant, uitgestrooid in een hoeveelheid van 100 a 200 K. G. per H.A. .een totale vernietiging. Maar ook een besproeiing met ijzervitriool doodde te Odoorn alle onkruiden, terwijl de haver weinig of geen schade leed. Vlissingen, 25 April. Vlissingen Vooruit. In een gisterenavond in de zaal van den heer Buning gehouden vergade ring van de vereeniging „Vlissingen Vooruit" werd mededeeiing gedaan van de stappen, welke gedaan zijn in verband met het organiseeren van een wiehijdersfeest op de Pinksterdagen. Na breedvoerige beraadslagingen werd besloten deze feesten, hoewel verschillende leden tegen de Pinkster dagen bezwaar hadden, toch op die dagen te houden, althans als zich een voldoend aantal vereenigingen aan meldt. De feesten worden uitgeschreven door de vereeniging „Vlissingen Vooruit" met medewerking van de dameswielerclub „Wilhelmina" en de duidelijk fe spreken „Ik zou niet gekomen zijn om mijn post te bezetten, als de man, op wiens liefde ge u beroept, zijn plaats niet trouweloos verlaten had. Eerst nadat ge eenzaam en verlaten waart, eerst nadat uw levensgeluk op een gruwelijke manier vernietigd was, kwam ik, zwaar beproefde, te rug om de vriend der zwaarbeproefde vrouw te zijn. Ik beklaag mij niet, Jane, omdat gij den man van u hebt gestooten die met hart en ziel jaren lang voor u leefde en streed en die elk oogenblik bereid was zijn harte- bloed voor u te geven. Neen ik be klaag u, omdat gij mij niet hebt laten onderzoeken naar den inan, dien ge uwe liefde schonkt, zonder u zelve af te vragen, of de man uwer keuze het vertrouwen en de liefde van eene Jane Gray waardig was." „Mijnheer, doelen deze woorden op mijn man De advocaat haalde de schouders op. „Er zijn in de wereld mannen, die om de vreemdsoortigsie, doch zelden prijzenswaardige redenen een huwe lijk aangaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1