Gemengd Nieuws. doen bouwen, hebben B. en W. van Rotterdam met spoed een stratenplan voor dit terrein doen ontwerpen. Door het thans aan den raad overgelegd stratenplan wordt een oppervlakte van 10.33.39 H. A. bouwterrein verkregen, behalve de 7300 vierk. M. binnenter rein voor drie scholen, een terrein, geschikt voor een kerk of openbaar gebouw en een plein voor plantsoen. De straten zullen een breedte krijgen van 25 tot 15 M.de straat langs den havenspoorweg, welke het terrein aan de oostzijde begrenst, de Hudsonstraat, zal 820 M. lang worden. De kosten zijn geraamd op f413,300. Vlissingen, 24 April. Een groote zaaK. Alvorens de nieuwe winkel van de firma gebr. Polak Zaterdagavond werd geopend, vereenigden z;ch in dezen winkel behalve familieleden alle leden van het uitgebreide personeel en verder de vertegenwoordiger van dén architect, de aanremers en de schilder. De heer A. H. Polak hield een toe spraak waarin hij aan allen die een aandeel hadden gehad in het optrek ken van het pand een woord van welgemeenden dank bracht voor de wijze, waarop ieder zich var> zijn taak had gekweten. Ook het personeel werd toegespro ken en met genoegen gewezen op de wijze waarop dit steeds bijdraagt den bloei van de zaak te helpen bevor deren, wat bij de verhuizing weer zoo duidelijk aan het licht is gekomen. De heer Polak die aangenaam was verrast door verschillende artistieke bloemstukken die bij de opening in den winkel waren geplaatst, bracht daarvoor eveneens zijn hartgrondigen dank. Op de toespraak van den heer Polak werd door enkele leden van het per soneel geantwoord en daarbij gewezen op de goede verstandhouding welke tusschen patroons en personeel be staat, een verstandhouding welke in het wederzijdsch belang zoo wen- schelijk is. Dat bij deze toespraken tevens werden gevoegd wenschen voor een steeds grooteren bloei van de zaak, spreekt vanzelf. Toen de winkel des avonds werd geopend was er van de zijde van het publiek een groote belangstelling welke den geheelen avond in toene mende mate viel waar te nemen. Wij dienen in onze beschrijving in ons vorig nummer een vergissing te herstellen. De zaak van de firma gebr. Polak is nl. geen vennootschap, doch wordt door den heer A. H. Polak onder den bekenden firmanaam uit geoefend. Het bezoek aan de voorstellingen in het gebouw „Cosmopolitain" was gisteravond weer verbazend groot en de zeer talrijke bezoekers zijn zeker niet in hunne verwachtingen teleur gesteld, want er werd weer een bui tengewoon mooi program vertoond en onder al het mooie was weer veel leerzaams. De prachtfilm „de Negerhut van Oom Tom," welke deze week iederen avond wordt ver toond, zal wel iederen avond publiek trekken. De programma's, die wor den verstrekt, geven eene korte be schrijving van wat in het keurige werk van Beccher Stowe op zoo treffende wijze wordt verhaald. Zij die dat werk niet kennen, of het tooneelspel niet hebben gezien, waarin hetzelfde onderwerp wordt be handeld, zuilen goed doen eerst die kleine beschrijving te lezen, de voor stellingen worden dan veel spreken der. De beelden zijn prachtigin drie bedrijven wordt de geschiede nis afgespeeld, zoodat het afloopen van de film nog al wat lijd in beslag neemt, die echter door het boelende en spannende heel snel voorbij vliegt. De vierde diocesane Katholieken dag in het Bisdom Haarlem zal gehouden worden te Amsterdam op Maandag 23 October 1911. Als sprekers zullen optreden de heeren dr. Cl. Meuleman, mr. P. J. M. Aalberse, rector P. Stroomer en pater Fr. Hendrichs S. J. fn het algemeen comité zal Vlis- singen weder vertegenwoordigd zijn door den heer R. Q. van Nieuwkuyk. VOETBAL. E. M. M.Volharding 4—0. Stand bij de rust 3—0. Gistermiddag te half 3 ure had bo vengenoemde vriendschappelijke wed strijd op het „E. M. M."terrein plaats. Het weertje was prachtig en tamelijk veel publiek had zich langs de lijntjes geschaard, toen de scheidsrechter voor het begin floot. Dadelijk na den aftrap waren de roodwitten sterker. Behou dens enkele uitvallen der „Volharding" voorhoede opereerde de „E. M. M." voorlinie op de blauw-witte helft. Enkele hoekschoppen werden geno men, doch alles zonder resultaat. Ein delijk kreeg de rechisbinnen op de helft van het veld den bal, gaf dezen over aan den middenvoordeze pas seerde de achterspelers en schoot den bal zuiver in den hoek: 1—0. Reeds kort daarop kreeg dezelfde speler weer eene kanseerst schoot hij legen de latda doelverdediger werkte weg, doch de middenvoor doelpuntte met een hard, la"g schot 2-0. Even vóór de rust maakte de links binnen het 3e punt: 3—0. Zoo brak ook de pauze aan. Na de rust verdedigden de „Vol- harding"achterspelers beterondanks alle pogingen der „E. M. M."voor- hoede kon zij maar niet doelpunten. Eindelijk verwisselden de middenvoor en de rechtsbuiten van plaats. De laatste rende eenige malen verdien stelijk langs het lijntje. Uit een zijner voorzetten maakte de middenvoor ge makkelijk het 4e doelpunt: 4—0. Nadat een paar vrije schoppen en een strafschop voor „E. M. M." op zettelijk naast getrapt waren, brak het einde aan met eene 4-0 overwinning voor de roodwitten. Bij de overwinnaars waren de ach terspelers en de rechtsbuiten goed. Bij „Volharding" traden alleen de achterspeiers van na de rust op den voorgrond. In Middelburg speelde „M. V. V. O." 's morgens om half 11 tegen „Frisia" van Leeuwarden, kampioen van de Noordelijke 2e klasse. ,,01ym- pia" telde 2, „Frisia" 4 invallers. Des ondanks was het een prachtig, gelijk opgaande strijd. Vóór de rust waren de „Frisianen" overwegend sterker. Uit doorbraken wisten de Middelbur gers echter tweemaal te netten, terwijl de Friezen door schitterend verdedi gen van den invallenden doelman (de „E. M. M."doelverdediger) niet konden doelpunten. Met de rust was de stand dus 2-0 voor „M. V. V. O." Daarna was „Olympia" sterker. Nu wisten evenwel de Middelburgers het vijandelijke net niet te vinden, terwijl de Noordelijke kampioenen een tegen- punt maakten. „M. V. V. O." won dus, ofschoon geflatteerd, met 2—1. Een gelijk spel had beter de ver houding weergegeven. A Z. Men schrijft ons uit Middelburg Te ongeveer half acht had Zater dagavond de voddenkoopman Geel hoed met zijn gezin zijn woning aan den Noordweg alhier verlaten, terwijl hij de kachel aanhield. Ver moedelijk is er wat uit de kachel gesprongen en is dit de oorzaak ge weest van een brand, die ongeveer een uur later door de buren ontdekt werd. De brandweer werd gewaarschuwd en toen deze ter plaatse verscheen stond het huisje in lichte laaie. Met een slang op de waterleiding was men het vuur spoedig meester, waar door het gevaar voor de aangren zende woningen werd bedwongen. De inboedel, waarvan niets kon worden gered, was evenals het huis zelf, verzekerd. Zooals te begrijpen, was er heel wat publiek bij den brand aanwezig. Zaterdagavond zette de vrouw van den arbeider J. V. aan het Oude Arnemuidsche voetpad alhier, de zeis van haar man buiten, opdat deze bij thuiskomst direct zou kunnen gaan maaien. Even later ging haar 2-jarig zoontje naar buiten en liep tegen de zeis aan deze viel op het armpje van den kleine en veroorzaakte een groote bloedende wonde, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Burgemeester van Goes. Men schrijft ons uit Goes Het bericht, dat de heer De Koning Kooy met ingang van 1 Juni ontslag heeft aangevraagd als burgemeester dezer gemeente, moge een enkeling nog wat onverwacht zijn overvallen, verreweg de meeste gemeentenaren hadden reeds lang voorzien, dat het zoover zou moeten komen. Toen de titularis den 5 November 1902 zijn toenmalige functie als volontair ter gemeente-secretarie te Soest vaarwel had gezegd, om de door het bedanken van den heer J. Ph. Wesselink vacant gekomen burgemeestersplaats alhier te bezetten, zullen zeker velen, vooral de rechtsche partijen, misschien groote verwachtingen gekoesterd heb ben van den 29-jarigen jongeman, maar al te spoedig reeds bleek, dat ze zich in dat opzicht leeiijk hadden bedrogen. Het was voorzeker geen gemakkelijke taak om als onervaren man van rechts met een overwegend liberalen raad eene gemeente als de onze te besturen, maar een goede wil had toch ook in dezen veel goeds kunnen doen. Helaas, „es hat nicht sollen sein" 1 De verstandhouding tus schen burgemeester en .wethouders liet, zooals overbekend is, vooral de laatste tijden zeer veel te wenschen over. Was bv. een der wethouders door ziekte of uit anderen hoofde verhinderd de vergadering van bur gemeester en wethouders bij te wonen, dan ble;f diens collega dood kalm ook absent en liet den burge meester alleen over het wel en wee der gemeente beraadslagen. Vaak stelden de wethouders gezamenlijk het uur van vergaderen vast: de bur gemeester had dan maar fe komen Zoo ging het ook met allerlei andere dingenelke zoo noodzakelijke sa menwerking tusschen burgemeester en wethouders ontbrak. Met den raad was het al weinig beter gesteld. Totaal ongeschikt om de vergadering te leiden, gaf de burgemeester aan den eenen kant meermalen aanleiding tot groote hi lariteit door zijn eigenaardige manier om alle niet overbekende woorden op een verschrikkelijke wijze te rad braken (wie herinnert zich niet meer de koddige lijst van door hem ge radbraakte woorden, alsin een lastig karpet zitten, grastificalie enz., zooals die destijds de ronde deed door de bladen terwijl hij zich aan den anderen kant het misnoegen van velen op den hals haalde door de praatzieke elementen in den raad de sluizen hunner welsprekendheid maar steeds verder te laten openzetten. Voegen we daar nog aan toe de groote ontstemming over het feit, dat de heer De Koning Kooy geheel buiten burgemeester en wethouders en den raad om en tegen het pas genomen raadsbesluit in aan H. M. de Koningin verzocht het salaris van den nieuw te benoemen commissaris van politie in overeenstemming met 's heeren burgemeesters wil, op f 1400 inplaats van op f 1200 te willen vaststellen, waardoor zelfs zijn partij- genooten in den raad hem duchtig de les lazen, dan zal men eeniger mate begrijpen, dat de positie van den tegenwoordigen voorzitter van den Goeschen raad niet bepaald be nijdenswaardig genoemd kan worden 't Begon er zoo zoetjes aan al mooi op Schip utden te gelijken 1 Ook bij de burgerij had de burge meester het ganschelijk verkorven, zoowel door de nog steeds onopge lost gebleven geldkwestie van het carillon, als door de ondoorgronde lijke theorie, die hij placht te huldigen bij het geven of weigeren van verlof voor muziekuitvoeringen enz. Ten slotte deed ook het feit, dat velen, zoowel in als buiten de gemeente, om pecuniaire redenen een appeltje met den burgervader hebben te schillen, den man hier in Qoes onmogelijk maken, 't is dan ook een verstandige daad van den heer De Koning Kooy geweest den knoop eindelijk maar eens door te hakken en z'n biezen te pakken. Of een stille wenk van hooger hand daarbij ook van invloed is geweest, we weten het niet, hoe wel we het geenszins onmogelijk achten. Hoe dit evenwel ook zij, het besluit is genomen, we moeten dus een nieuw hoofd der gemeente hebben. Laat ons hopen, dat de minister nu eindelijk eens van zijn gewonen regel afwijkt en zich houdt aan het wettelijk voorschrift, om bij het be noemen van burgemeesters zooveel mogelijk een keuze te doen uit de ingezetenen. Daaruit toch zou hier meer dan één geschikt persoon zijn aan te wijzen 1 Men schrijft ons uit Oostburg Door de vrijzinnige kiesvereeniging werd gisteren alhier de jaarlijksche vergadering gehouden, die door 42 leden werd bijgewond. Bij meerderheid van stemmen sprak de vergadering zich uit voor de be weging voor het algemeen kiesrecht, uitgaande van den vrijzinnig demo- cratischen bond en het Algemeen Nederlandsche Werklieden verbond. Als bestuursleden werden gekozen in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Iz. de Hullu te Schoondijke, de heer M. A. Bleiker te Schoondijke. De heer P. Adema Zijlstra te Ijzendijke werd met op 3 na algemeene stemmen herkozen. Op een in 't midden gebrachte vraag of er van deze vereeniging geen pogingen in het werk gesteld konden worden voor een beter onderhoud der fietspad van Breskens naar Stroo- brugge (Belgische grens) sprak de vergadering zich uit dat dit niet op haar weg lag, hoewe! algemeen erkend werd dat de toestand van genoemd fietspad veel te wenschen overlaat. Eene ruim 81-jarige vrouw te Schoondijke, die eenige werkzaamhe den in den kelder wilde verrichten, had het ongeluk daarin te vallen, waarbij zij verschillende verwondingen bekwam, die zoo ernstig waren, dat zij aan de bekomen wonden is overleden. Men schrijft ons uit Ter Neuzen De omstreeks 60 jarige C. Re- mijn, knecht bij den molenaar van Othene, was Zaterdagnamiddag bezig met het laden van balen mee! op zijn wagen, door een beurtschipper aangevoerd. Bijna was de kar vol hij wilde een baal nog wat verleggen, greep mis en viel op de straatsiee- nen, waarop hij met het achterhoofd neersloeg. Hij was geheel bewuste loos. Door omstanders werden po gingen aangewend om hem bij te brengen, wat na eenigen tijd gelukte. Hij kon eenter niet te voet huiswaarts keeren waarom om een rijtuig werd gezonden, dat hem thuisbracht. Hij is Zondag overleden. KERK- ÊFiCHOOLHÏËÏÏWST Ned. Hetv. Kerk. Beroepen te Amersfoort ds. J. J. van den Grient te Maassluis. Na des voormiddags in de gods dienstoefening der Ned. Herv. Kerk door zijn ambtgenoot, ds. Groenevelt van Oostvoorne, te zijn bevestigd, die sprak naar Ezechië! 3:17, deed des namiddags ds. G. Kobus te Oostburg zijn intrede. Hij had tot tekst gekozen Matth. 16 24 en 25. Door de ge meente werd hem toegezongen Psalm 134 3. Beide godsdienstoefeningen werden bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. Er worden pogingen aange wend om te 's Gravenhage een Christ. Hoogere Burgerschool op te richten. Tot dit doel heeft zich een voorloopig comité gevormd. De politie te Rotterdam is op het spoor gekomen van den diefstal bij den horlogemaker Sanders aan de Hoogstraat aldaar, bij wien Zondag j.l. voor ruim f 8000 aan gouden voorwerpen ontvreemd werd. Aange houden is een jongmensch, dat de uurwerken zonder de gouden kasten te koop had aangeboden. Tevens is gebleken, dat in de werkplaats aan de Lange Franckenstraat goud ge smolten was. Enkele voorwerpen, afkomstig van den diefstal, zijn op den arrestant bevonden. Vermoedelijk maakt hij deel uit van een internati onale dievenbende. De klerk bij de posterijen W. J. O., te Enkhuizen, is ten postkan tore aldaar wegens oneerlijke hande lingen in hechtenis genomen en ge vankelijk naar Alkmaar overgebracht. Nabij het lichtschip „Maas" zijn proeven genomen met de onder- waterkloksignalen, waarvan hetstoom- loodsvaartuig no. 7 op 's Rijks werf te Hellevoetsluis is voorzien. Die proeven mogen als wèl geslaagd be schouwd worden, daar de seinen tot op 5 zeemijlen goed waarneembaar waren. Het moet in 't voornemen liggen, alle voor den dienst in 't Engelsche Kanaal bestemde stoom- loodsvaartuigen van bedoelde toestel len te voorzien. Toen de sigarenfabrikant Pluijt te Huissen gisterenmiddag zijn knechts het loon uitbetaalde, kreeg hij onge noegen met een der knechts over het loon. De patroon wilde,toen niet uitbetalen. De knecht ging weg, doch kwam even later terug, viel den heer P. met een mes aan en bracht hem een snede toe in den nek en een ernstige wond op het hoofd. Een dokter die dadelijk werd ontboden, legde het eerste verband. De dader werd spoedig door de politie gearres teerd. Een reus. De Fransche reus Joseph Dusorc is zeker de groot ste man van de wereld. Hij meet 2.58 M. en stamt af van een reuzen- familie. Zijn moeder is 1 88 M. en zijn vader 1.96 M. lang. Hij heeft nog drie jonge broeders, die reeds de respectabele lengte van 2 M. hebben. Joseph is met zijn 26 jaren de oudste. Zijn militaire plichten kon hij niet vervullen, want hij werd af gekeurd te groot. Misschien ook te duur, want de hoeveelheden eten, weike deze jonge man noodig heeft zijn enorm. Zijn handschoennummer is 15. Mijnheer Dusorc is goed ge- proportionneerd, en bezit een opge wekt humeur. Dit buitengewoon groot menschenkind is van 29 April a. s. te zien en te spreken gedurende de tnaand Mei in het „Nederlandsch Fanopticum" te Amsterdam. Een landbouwer te Schijndel, begaf zich naar het veld om te wer ken. Zijn broer zou spoedig volgen. Toen deze aankwam, vond hij den andere die aan toevallen leed, voot- over liggend in een sloot, verdronken. Te Heeg is een 53 jarige vrouw in een bermsloot verdronken. Een 9 jarige jongen te Meppel is door een geiauen mestwagen overreden en gedood. Bij Dinxperlo hebben de kleeren van een 5 jarig kind vlam gevat, doordien een 10 jarig knaapje in de nabijheid met lucifers speelde, Toen de vader op het angstgeschrei toesnelde, was het kind zoo gebrand, dat het in bedenkelijken toestand naai een ziekenhuis moest worden ver voerd. Zaterdagmiddag werd in de Ten Katestraat te Amsterdam een 83 jarige vrouw door de brandweer overreden, met het ongelukkig ge volg, dat het oudje beide beenen brak. Zij werd naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd en daar opgeno men. Te Geesteren is een 82 ja rige man in den Overbiel verdronken, Door de justitie is in beslag ge nomen en naar Amsterdam overge bracht het lijk van een 59 jarigen man uit Haarlemmermeer, die j.l. Woensdag op den Osdorperweg zoo danig werd aangereden dat hij den daarop volgenden nacht overleed, Ooggetuigen verklaren dat de man met zijn zware handkar niet meer kon uithalen, omdat daar ter plaatse een hoop grint op den wegberm lag. Het slachtoffer kreeg zulk een duw, dal hij in de sloot langs den weg werd geworpen. Zaterdagmiddag viel te Barneveld een opperman met een vracht steenen op zijn schouder van de vierde stelling der in aanbouw zijnde openbare school naar beneden. Ongelukkigerwijze kreeg een zich iets lager bevindende opperman de steenen juist op zijn hoofd, waarna ook deze naar beneden stortte. Bei den werden hoogst ernstig gewond opgenomen. Vrijdagmiddag stortte een werkman van Heerlerheide in schacht II van de Staatsmijn „Emma" van een aanzienlijke hoogte naar be neden. De toestand van den man is zeer ernstig. Onder Nieuweschans is een groote boerderij benevens de pasto rie, afgebrand. Mede werden een prooi der vlammen 15 koeien, 12 jonge beesten, 5 paarden, 3 varkens en 43 biggen. Een zoontje van den eigenaar der boerderij had met luci fers gespeeld. Verzekering dekt de schade. Te tien uur Zaterdagoch tend brak brand uit in een bovenwo ning aan den Slottenburgwal te Purtnerend. De brand is vermoedelijk ontstaan door het te hard stoken van de kachel. De man was afwezig zijn vrouw en zijn kind moesten mei le vensgevaar worden gered. De boven woning is geheel uitgebrand de be nedenwoning is behouden. Verzeke ring dekt de schade. Zaterdag is een zware binnen brand uitgebroken in het benedenhuis var. pand 44 aan de Hamelstraat te Rotterdam, waarin is gevestigd een pakhuis, dienende tot berging van kisten, touwwerk, manden enz., ge bruikt bij de verzending van groenten. Het geheele pakhuis brandde zoo goed als uit. Bij Finisterre heeft een ernstige scheepsramp plaats gehad. Daar is het Spaansche stoomschip „San Fer nando" met ijzererts van Huelva naar Liverpool bestemd, gezonken en van de 25 opvarenden konden slechts 4 man gered worden, terwijl de overige 21 hun dood in de golven vonden, De vier overlevenden werden opge pikt door het Duitsche stoomschip „Portimao" en zijn te Oporto geland. Zij verhalen, dat het schip is gebroken en zoo snel zonk, dat de bemanning nauwelijks den tijd had in de booten te springen. Drie dagen lang dreven de Heden zonder proviand of water, overgeleverd aan wind en golven, in de eene boot rond, zoodat eenigen door ellende en ontbering krankzinnig werden en overboord sprongen. De andere boot kenterde en allen, die er in zaten, kwamen jammerlijk in de golven om. Toen de vier geredden door de „Portimao" werden opgeno men verkeerden zij in een verschrik kelijk uitgeputten toestand. Tot heden zijn 11 lijken, die herkend zijn als behoord hebbend tot de bemanning der „San Fernando" aan land gespoeld- De „San Fernando" werd in 1879 te Stockton gebouwd en was 1888 to" groot. Het schip behoorde toe aan de reederij F. Suarez te Huelva. De onverwachte terugkeer van een Franschen vischschoener, dezer dagen in het visschersdorpje Qroix, bij Lorent, in Bretagne, verwekte ie' groote ontsteltenis. Deze vischschoener was in juni 1910 vandaar, naar de Middelandsche Zee ter vischvangst uitgezeild e" kwam na een afwezigheid van 1" maanden terug. Toen het schip 'n October niet was teruggekeerd en men daarna geen bericht van de beman ning ontving, verkeerde ieder op de

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 2