25 April Feuilleton, No, 97 49e Jaargang. 191L Dinsdag BINNENLAND, VUSSINGSCHE COURAINT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Ion- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-ftduerfentiën op zeer uoordeeiige uooru»aarden Reizigersverkeer met Engeland via Vlissingen. Van 1 Mei 1911 af zullen de mail booten van de stoomvaart-maatschap- pij „Zeeland" tusschen Vlissingen en Folkestone varen en zullen alle plaatsbewijzen naar Londen via Vlis singen, waarvan niet uitdrukkelijk is bepaald, dat zij alleen op de dagboot geldig zijn, zonder cenige bijbetaling zoowel via Vlissingen—Queenboro als via Vlissingen—Folkestone gel dig zijn. De plaatsbewijzen, zullen, indien via Folkestone wordi gereisd, behalve naar en van Victoria Station, Holborn Viaduct, Heme Hill Station en St. Paul's Station ook naar en van de stations Charing Cross (West-End) en Cannon Street (City) geldig zijn. De trein, aansluiting gevende op de nachtboot naar Vlissingen, zal van Victoiia Station te 8.45 n.m. en van Holborn Station te 8.40 n.m. ver trekken. Reizigers, die zich vroegtijdig aan boord ter ruste willen begeven, kunnen reeds te 5 uur n.m. van Victoria Station vertrekken en komen dan te 7 uur n.m. in Folkestone aan. De nachtboot van Vlissingen zal te Folkestone ongeveer 5 uur des mor- gers aankomen. De boottrein naar Londen, Heme Hill, St. Paul's, Hol born en Victoria Station, zal des morgens 6 uur vertrekken de reizigers die niet op dit uur willen verder reizen, zullen evenwel nog aan boord kunnen blijven en met den trein van 8 uur n.m. van Folkestone vertrekken. Met dezen trein komen zij ongeveer 10.16 v.m. te Londen aan de stations Charing Cross of Cannon Street aan. De bagage moet evenals tot dus verre naar Victoria Station, Holborn Viaduct of Heme Hill worden inge schreven de bagage van de reizigers die met den trein van 8 uur v.m. van Folkestone naar Londen vertrekken, wordt in Folkestone givisiteerd en met etiketten voor Charing Cross of voor Cannon Street beplakt. Overigens vindt het douaneonderzoek der via Folkestone ingeschreven bagage even als tot dusverre in Victoria Station of in Holborn Viaduct Station plaats, met uitzondering van de naar Herne Hill Station ingeschreven bagage, die le Folkestone onderzocht wordt. Iu de treinen naar en van Fol kestone aansluiting gevende op de nachtboot, zal een Puilmann-restau- ratiewagen loopen, voor het gebruik waarvan een geringe toeslag ver schuldigd is. De dagdienst naar en van Londen blijft ongewijzigd, de trein van Lon den zal echter te 10 v.m. van Vic toria en te 9.55 v m. van Holborn Station vertrekken. De Great Western en de South 30.) Koert schudde het hoofd en zeide „Wij mogen elkander niet weder zien 1 Haar schoonheid zou mij doen vergeten, wat ik aan mijn eer ver schuldigd ben. Ik ben niet zoo sterk als je misschien gelooft; ik zou voor baar tranen kunnen bezwijken." Wambold sprong van zijn stoel op en riep uit „Het hart dreigt mij in de borst op te springen wegens deze zaak 1 Al had die lames Gray de geldman en te Londen als ossen geslacht, ik moet hem nageven dat hij zijn grootste misdaad na zijn dood aan zijn kind beging." „Ja, Erik!" bevestigde Koert, ter vijl hem de tranen langs de wangen biggelden „die woorden moest men °P het graf van dien slechtaard grif felen 1" Eastern en Chatham Ry. zullen van 1 Mei 1911 af een doorgaand rijtuig le en 2e klasse tusschen Birming ham en Queensboro Pier en Fol kestone, dus zoowel voor den nacht als voor den dagdienst, doen loopen. Algemeen kiesrecht en volkssouvereiniteit. „Het Centrum", dat boven een en trefilet het waarschuwend opschrift zet: „Goed onderscheiden s.v.p." schrijft over bovenstaande onder werpen Nog altijd bestaat ten aanzien van het algemeen kiesrecht bij sommigen of velen de opvatting, dat het onafscheidelijke verbonden is aan den revolutionnairen waan der volkssou vereiniteit. Het algemeen stemrecht zou dien waan voeden en de oude idee der volkssouvereiniteit daardoor meer con- senquent worden toegepast gelijk de r.r. „Rotterdammer" nog dezer dagen schreef. Wij gelooven, dat het dringend aan beveling verdient, te dezer zake goed te distingeeren. Het kan natuurlijk voorkomen en het geschiedt inder daad dat men met revolutionnaire leuzen het algemeen k'esrecht op- eischt en aan dat kiesrecht ook een revolutionnair karakter poogt te geven. Maar hieruit volgt nog niet, dat het algemeen kiesrecht als zoodanig dit karakter ook werkelijk zou moeten dragen en derhaWe door een ieder, die tegen omwenteling en volkssou vereiniteit is, zou zijn te verwerpen. Men moet de zaken niet verwarren. Een goed geregeld algemeen kies recht is in zich even weinig revolu tionnair, als het zoogenaamd orga nisch- en huismans-kiesrecht. Ook de voorstanders van dit laatste hebben trouwens gevoeld, dat het eenvoudig onmogelijk is, het kiesrecht louter aan de hoedanigheid van gezinshoofd te verbinden. De grootste onreent- vaardigheden en allerlei scheeve ver houdingen zouden daarvan het ge volg zijn, tot nadeel van het kiezers korps en van het land. Ook het individu kan en mag aan de stembus tot zijn recht komen. En het lijkt ons niet mogelijk in te zien, dat het kiesstelsel eerst dan princi pieel juist zaizijnen van alle smetten van volkssouvereiniteit vrij, wanneer de jongelieden, die hun huwelijk nog eenigen tijd wenschen uit te stellen, van de s'embus worden geweerd. Laat men het algemeen kiesrecht bestrijden, indien men zich daartoe gedwongen voelt, dit is ieders recht. Laat men het woord want veel meer dan een vreesaanjagend woord is het voor velen niet uit den booze achten. Maar laat men niet den indruk wekken, alsof degenen, die noch het VUL Omstreeks éen uur na den middag stapte de man met den wiiten cy- lincierhoed rustig voort op den straatweg, die van Wiesbaden naar Bibrich leidt. Hoe kalm zijn uiterlijk was, van binnen heerschte onrust. Toen hij de villa van Koert in het oog kreeg, bleef hij staan, r.am eenige brieven uit zijn portefeuille en schik te die naast elkander. Daarbij toonde hij een groote oplettendheid voor papier, waarop Koert zijn vrouw haar afscheid gaf. Toen hij daarmede gereed was, ging hij op het huis af en schelde aan. Toevallig deed Koerts oppasser de deur open. De man monsterde den Engelschen ad vocaat met een wantrouwenden blik. „Mijnheer Von Berghaupt is niet thuis," sprak hij, voordat mijnheer Morris nog een woord gezegd had. „Ga mij aandienen bij mevrouw," zeide de advocaat en reikte zijn naamkaartje over. „Sedert het ongelukkige oogen blik, dat ik me heb laten verleiden om uw fooi aan te nemen, is me vrouw ongesteld. Ge kunt uw geld woord, noch de zaak duchten, slacht offers zijn geworden van een valschen waan en revolutionnaire ideeën. Onderwijs. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het wets ontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs werd ten aanzien van de pensioenbepalingen bij overgang van het openbaar naar het bijzonder onderwijs onder verwij zing naar een adres door den Ned. Roomsch-Katholieken schoolraad tol den minister gericht, er de aandacht op gevestigd, dat, zoo dikwijls zulk een overgang op een ander tijdstip van 1 Jan. plaats vindt, hij mede brengt, dat de belanghebbende buiten staat geraakt, het kalenderjaar van den overgang voor pensioen te doen gelden. Opmerkende, dat omgekeerd de overgang van het bijzonder naar het openbaar onderwijs voor den belanghebbende niet zulk een on gunstig gevolg medebrengt, erop aan, dat de gelegenheid dezer wetswijzi ging zou worden ten nutte gemaakt, om deze stuitende ongelijkheid op te heffen. Eenige leden merkten met betrek king tot den overgang van het open baar naar het bijzonder onderwijs nog op, dat somtijds onderwijzers bij het openbaar onderwijs wegens li chaams of zielsgebreken ontslagen met pensioen, daarna een betrekking bij het bijzonder onderwijs aanvaar den. Zij blijven dan in het genot van het rijkspensioen, naast hun salaris dat indirect ook uit 's lands kas voortvloeit. Bedoelde leden meenden, dat het billijk ware voor die gevallen te bepalen, dat dan het pensioen ophoudt en vroegen of de minister bereid is, een bepaling van die strek king in het wetsontwerp in telasschen. Gevraagd werd, of niet bij de wet behoort te worden'geregeld, op welke wijze de aanzuivering van de pen sioensbedragen moet geschieden, ge lijk ook bij de pensioenwet van 1905 is geschied. De wijziging en aanvulling van de wet op het M. O. De „Tel." verneemt, dat het Voor loopig Verslag van dit wetsontwerp niet gunstig zal zijn voor het regee- ringsvoorste). De geheele linkerzijde is scherp tegen het ontwerp gekant omdat de opheffing van verscheidene openbare hoogere burgerscholen er het gevolg van zal zijn, en in elk geval zeer verminderd bezoek dier scholen. Buitengemeenten toch, die in slechten fianciëelen doen verkee- ren, zullen het hooge schoolgeld niet kunnen betalen en indien zij dit van de ouders zouden terugvorderen, zou een groot deel daarvan hiertoe niet in staat zijn. Ook wordt gevreesd terugkrijgen." Vastbesloten schoof de advocaat den oppasser ter zijde en trad het huis binnen, zonder een woord te zeggen. De bediende stond verbluft en durfde hem niet terughouden. Koerts mama had zich in haar slaapkamer begeven, om een mid dagslaapje te doen. Jane verwachtte elk oogenblik dat Von Wambold met Koert zou terugkeeren. Daarom had zij een bad genomen en met groote zorg haar toilet gemaakt, ten einde haar man zoo onbeschroomd en lieftallig mogelijk te ontvangen. Geen blik van haar oogen mocht hem laten vermoeden, wat zij gele den hadHet bad had haar ge heel opgefrischt. Zij geraakte zelfs in een gelukkige stemming, zette zich aan de piano en 'iet haar vingers ovtr het klavier glijden. Op datzelfde oogenblik stond mijnheer Morris in de gang, beslui teloos aan welke deur tuj zou aan kloppen. De tonen van de piano hielpen hem terecht. Hij opende zacht de deur. Toen Jane omkeek, stond de advocaat voor haar. Argeloos ging de jonge vrouw hem tegemoet en dat tal van gepensionneerden, die nu op dorpen gevestigd zijn, terwille van de opvoeding hunner kinderen naar de steden zullen gedrongen worden, wat de ontvolking van het platteland nog meer in de hand zal werken. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. In de op Maandag 22 Mei te Utrecht te houden vergadering van dezen bond komt, naar de „Res.-bode" meldt, o.m. in behandeling een voor stel van Alkmaar om over te gaan tot het stichten van een weestands- kas, onder leiding van het hoofdbe stuur, teneinde noodlijdende kiesver eenigingen tijdenseen verkiezing finan cieel te steunen een voorstel van Beverwijk, waarin de Bond wordt, uitgenoodigd bij ge wichtige vraagstukken het gevoelen van de aangesloten vereenigingen in te winnen, om te verkrijgen, dat het bestuur van den Bond en de Katho lieke Kamerclub beter op de hoogte blijven van den geest in het Katholieke kiezerskorps en de band tusschen kiezers en gekozenen worden versterkt. Voorts een motie van Gorinchem, waarin de wenschdijkhetd wordt uitgesproken lo. aaide Kiezers meer ingelicht worden over den aard en den historische» ontwikkelings gang van de R. K. politiek, voor zoover deze naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat deze inlichtingen mogen strekken tot leid draad voor het stellen van eigen candidaten 2o. dat de secretarissen der aangesloten kiesvereenigingen, indien R.K. kiezers uit hun district verhuizen naar plaatsen, waar een R.K. kiesvereeniging is gevestigd, dit doen weten aan den betrokken secre taris. Militaire berichten. De 2e luit. F. E. Meijer, van het 2e reg. infanterie te Roermond, zal bin nenkort wegens lichaamsgebreken den dienst verlaten. Het ontbrekend kader bij de regi menten infanterie bedroeg op 1 April jl. 13 sergeanten en 801 korporaals. Voor het le reg. infante rie te Assen zijn deze getallen resp. 5 en 90; dus van de 12 regimenten wel het leeuwenaandee'. Het ligt in het voornemen der re-geering om bij aanneming van de nieuwe militiewet de „militaire werkers" (per lichting 1500 man) gedurende hun diensttijd van 12 maanden tevens op te leiden tot „seiner", zoodat in tijd van mo bilisatie voor het overbrengen van berichten, enz. over deze non com battanten voor dat doel kan worden beschikt. Een dagelijksche oefening van plm. 1 2 uur volgens de seinme- fhode Vreede, wordt voldoende ge bood hem een stoel aan. „Is mijn man met u meegekomen vroeg zij den advocaat in het En» gelsch, terwijl zij hem de hand toe stak. „ik heet u welkom in mijn huis en hoop dat ge voortaan bij ons komt logeeren, telkens als ge in Duitschland komt. Ik vernam dat gij mijn man een geheimzinnig be zoek hebt gebracht. Ik moest eigen lijk boos op u zijn, omdat ge bij uw bezoek niet aan mij hebt ge dacht." Wat was zij mooiZijn oogen hingen aan de bekoorlijke vrouw. Nu scheen hij eerst recht te gevoe len, wat hij in haar verloren had. O 1 wal zou hij wel voor haar liefde willen geven 1 Hij was zoo verdiept in de be schouwing van haar schoonheid, dat hij vergat te antwoorden, jane keerde zich in verlegenheid van hem at. Zijn blikken hinderden haar. „Ge waart toen te gelukkig om door mijn verschijning uw geluk te storen, mevrouw 1" „Wat zijn dat voor woorden, mijn heer Morris Ge zegt dat ik geluk kig was ben ik het dan nu niet acht tot het verkrijgen van voldoende bedrevenheid in het seinen. De koloniale reserve uit Nijmegen zal onder leiding van den luit. kolonel j. C. van den Belt van 7 tot en met 17 Juni a.s. de legerplaats bij Hars kamp betrekken tot het houden van gevechtsschietoefeningen; tegelijker tijd oefenen in die legerplaats een detachement marinetroepen en de militaire schoolcompagnie deze laatste blijft aldaar onder den kapitein C. C. van Gelder de oefeningen voortzetten tot en met 21 Juni. Gedurende de maand Maart hebben 25 militairen den dienst verlaten, die niet meer voor den krijgsdienst mo gen worden aangenomen, of aan wie voor c-en bepaalden tijd het recht is ontzegd, bij de gewapende macht of als militair-geëmployeerde te dienen. Hiervan behooren 10 tot het leger hier te lande, 7 tot dat in O. 1., 2 tot de landmacht in W. 1., 5 tot het korps mariniers en 1 tot de Kon. marine. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Westervoort, J.J. Bekaar, inspecteur van financiën in Neder- land;ch-Iiidischen dienst, thans met verlof hier te lande tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Avereest, J. O. C. Boutna, ontvanger derzelfde middelen, that s mei verlof te Amsterdam, met intrek king zijner benoeming tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Breskens tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Breskens, A. van Diermen, surnumerair der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen uit de directie Breda tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te St. Maartensdijk, J. A. Colenbrander, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen uit de directie Rotterdam. Bedrukte hoofden op briefkaarten. In de „Staatscourant" maakt de di recteur-generaal bekend, dat als brief kaarten gebezigde kaartformulieren, welke over de geheele breedte van de adreszijde zijn voorzien van een gedrukt hoofd, vermeldende den naam, het adres, enz. des afzenders, voor loopig, tot nadere beschikking, als briefkaarten zullen worden toegelaten, mits zij overigens aan de gestelde bepalingen voldoen. De aandacht wordt er nochtans op gevestigd, dal de buitenlandsche post administratie bevoegd zijn om derge lijke uit Nederland verzonden brief kaarten te behandelen als onvoldoend gefrankeerde brieven. Nadat de raad besloten had, het abattoir niet in den Boschpolder te meer De advocaat sloeg de oogen neer en nam met een nauw hoorbaren zucht op den aangeboden stoel plaats. „De ondervinding leert ons, me vrouw, dat er geen geluk bestaat, waarvan wij met zekerheid kunnen zeggen dat het langer zal duren dan den dag van heden. Mijn leven geeft daarvan een doorslaand bewijs. Ons dierbaarste goed, waarvoor wij gele den en gestreden hebben, wordt ons soms in een oogwenk ontnomen. Ik geloof dat ieder mensch in meerdere of mindere mate daarvan de onder vinding opdoet. Het eenige verschil is misschien, dal de een minder daar onder lijdt dan de ander. Het geluk lijkt veel op een witte duif, die voor ons heen zweeft, gehuld in een roos kleurige wolk. Wie kan de duif van gen en tam maken, zoodat ze voor altijd op onze hand blijft zitten „Dat kan mijn man", riep de jon ge vrouw uit, terwijl haar een lieflijk rood de wangen kleurde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1