ank, in sfbode Vrijdag 21 April nwoning llON Gemeentebestuur. No 94 49e Jaargang. 1911, AGD R irwarmina ^gevende f 0,40 4,— - 0,45 - 4,50 |1, - 1,50 - 5,- Engelsche dtend met It nieuwe vulling, j Je Lindeboom". Van Week tof Week. etoit. BINNENLAND. en waarde- e, gegroeid gen in de den levens- ar ook voor t verstandig i listen of te werpen. •ouw met ater te bereiden, t, Vlissingen. ode. voor zelf van 2 personen, si MEERBEEK, van alle gemak- ld. „LAMYPARK 37. sr efoon No. 71, plitiüg. van 9 j., vraagt slaapkamer, 'oork. Boulevard. Letter S., Bureau rrkt 58. NIEUW )S )0 'TA LKERS Botergebak J 'rdam. VLISSIINGSCH COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Alen abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het KohierNo. 14 der Bedrijfsbelasting dienst 1910/1911. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, het door den Directeur der di recte belastingen te Breda executoir verklaarde Kohier No. 14 wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1910/1911 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko- van vervolgingen en herinnertdat de bezwaarschrif ten binnen zes weken na heden be- behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 April 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wij hebben onze lezers door de dagelijksche berichten op de hoogte gehouden van het nieuws uit de Fran- sche champagne-wijn streken. Het behoeft geen betoog dat de regeering der republiek met deze quaestie in een moeilijk parket geraakt is. Zij heeft, am de zaak van zich af te schuiven en, piatweg gezegd, de kool en de geit te sparen, de zaak gesteld in handen van den Raad van State maar de Senaat of Eerste Kamer heeft rond weg beslist dat de begrenzing der wijndistricten maar weer verdwijnen moet, waarmede zij Aube en de om liggende districten in het gevlei komt, maar natuurlijn: de woede heeft gaande gemaakt van de Marners, die door de inperking van het champagnedistrict bevoorrecht waren.. Err dan is er nog een derde sirooming, want de Tweede Kamer heeft den weg, door de regee ring ingeslagen, goedgekeurd, wat na tuurlijk niet naar den smaak is van de thans uitgesloten districten, die bevreesd zijn dat de beslissing van den Raad van State, die in Frankrijk de bevoegdheid heeft om de wetten officieel uit te leggen, weinig of niet aan hun wenschen te gemoet za! ko men, daar juist dit lichaam indertijd tot instelling van de tegenwoordige begrenzing van het Champagnedistrict geadviseerd heeft. Welke wending de zaak ook nemen moge, er za! wel altijd een oproerig element blijven want als er niet wat beter voor orde gezorgd wordt, en 'tis een schande voor de regeering dat zij die tooneelen niet heeft verhin derd, dan slaan óf de lui van Aube 27.) Van de beide brieven van James en Oray aan den heer Morris had Jane niet kunnen scheiden, en Wam- bold had geen reden om ze beslist van haar terug te eischen. „Ik zal alles weer wel in orde brengen," sprak hij bij zichzelven, 'erwijl hij vol zelfvertrouwen op den straatweg van Bibrich naar Wiesba- den vooruilstapte. Op dienzeifden tijd drentelde voor bet postkantoor te Wiesbaden een i°"ge man, die vol ongeduld wacht te; het was Koert Von Berghaupt. Hij was bij den dageraad in een 'tehten, onrustigen sluimer gevallen en droomde dat Jane het handschrift niet herkend had als dat van haar vader. Hierop snelde hij naar mijn- neer Morris en ontmaskerde hem '°en viel hij schreiende zijn vrouw öf die van Marne den boel stuk. Daarbij komt dat de eveneens af gebakende wijndistricten van Bordeaux en Bourgonje met belangstelling den loop der zaken afwachten en naar bevind van zaken zullen handelen. In de ontevreden districten leggen de gemeentebesturen hun taak neer en s'uren de administratie in de war ook al weer een door en door Fran- sche opvatting van de dingen. £ooals bekend is hebben de half onderworpen Albaneezen opnieuw tegen de Turken het zwaard getrokken. Ze willen nu eenmaal niet leven onder de gewone wetten en instellingen van het Turksche rijk en ten slotte zullen ze er toch aan moeten gelooven. De Albaneezen vinden steun bij de Bul garen. In Turkije zien beiden hun ge- meenschappelijken vijand. Men weet nog niet of het tot samenwerking van Albaneezen en Bulgaren zal komen, maar in ieder geval betuigen laatst genoemden aan de opstandelingen hun sympathie. Ook wordt beweerd dat Montenegro zich openlijk met de Albaneezen ver broedert, dat dezen ruimschoo s van wapens en munitie voorzien zijn en dat het doel meer en meer wordt de zelfstandigheid van Albanië. De leiders hebben in den afgeloopen win ter het Sand doorgereisd en overal brandstof opgestapeld. Vandaar dat de opstand inderdaad bedenkelijke afmetingen aanneemt en de Porte zich ernstig ongerust begint te maken. Ook uit Italië willen veie avonturiers in Albanië gaan vechten. De regeering doet echter alles wat zij kan om het te verhindenn. In dezen staat van zaken is het zeer waarschijnlijk, dat binnenkort ons weer ernstige nieuwstijdingen uit die streken zullen bereiken. Het nieuws uit Marokko beteekent niet veel. Wij hebben er reeds op gewezen hoe groot belang Frankrijk er bij heeft, dat de orde in Moorenland weer hersteld worde en de tegen woordige staat van zaken gehand haafd blijve. Men is er daarom in Frankrijk niet afkeerig van, om Moeiay Hafid krachtig te steunen en Spanje schijnt daaraan ook wel te willen meedoen maar het was de vraag wat andere belanghebbenden er van zeggen zouden. Het was zaak om de mo gendheden, die de overeenkomst van Algericas geteekena hebben, van het voornemen tot gewapende tusschen- komst kennis te geven en nurgaat het gerucht, dat twee Staten wij vermoeden, dat het Duitschland en Oosienrijk-Hongarije zijn zonder in beginsel tegen een Fransch- Spaansche interventie te zijn, het toch om den hals. Zijn geest scheen in verwarring geraakt door dien aan grijpenden droom. Hij kleedde zich aan en haastte zich naar het post kantoor, om naar Wambolds ant woord te vragen. Hij dacht er niet aan, dat dit onmogelijk nog kon ont vangen zijn. Toen de beambte aan het loket het betreurde, hem geen brief te kunnen overhandigen, doch hem troostte met het vooruitzicht op de volgende post, besloot Koert daarop te wachten en zoolang bij het kantoor heen en weer te loopen. Hij vermoedde volstrekt niet, dat Wambold zelf zou komen. Erik had immers dienst. Hij keek op zijn hor loge. Het uur van wachten was ein delijk voorbij. Hij keerde naar het loket en vroeg weer naar een brief. Alweer niets 1 Mismoedig keerde hij zich om en daar stond Wam bold voor hem. „Koert, ik denk dat je van mij geen schriftelijk antwoord op je vreemdsoortigen brief zult verwacht hebben." De aangesprokene keek schuw in het rond en stond verlegen. „Laten wij hierover niet spreken. noodig hebben geacht om eenige bezwaren te opperen, tengevolge waarvan men te Parijs en te Madrid besloot om den ioop der gebeurte nissen af te wachten, alvorens een definilieve beslissing te nemen. Maar inmiddels worden de toebe reidselen tot eene expeditie toch wel geregeld voortgezet en men beweert, dat reeds elf regimenten, van ver schillende wapens, gereed staan om op het eerste bevel te vertrekken. Uit Mexico zijn weer vredesge- ruchten gekomen. Volgens een bericht uit Texas zouden vredesvoorstellen zijn gedaan aan den leider van den opstand. Hiermede stemt overeen een ander bericht, uit Washington, vol gens hetwelk Gomez, de leider van de Mexicaansche jumto, telegrafisch geraadpleegd is over de basis, waarop vrede gesloten zou kunnen worden. 't is anders niet precies de rechte weg, dat een regeering, tegen wie een opstand is uitgebroken, den hee- ren opstandelingen beleefd- verzoekt om hun condities op te gevenmaar wat in Europa niet mogelijk zou zijn, is het misschien toch wei in Amerika. Hoe dit ook zijn moge, gevochten wordt er nog altijd en de Ameri- rikaansche troepen hebben nu ook de grenzen van Mexico overschreden, daar de gevechten tusschen regee- ringstroepen en opstandelingen, die grens zóó dicht naderden, dat in de Amerikaansche stad Douglas de menschen gewond raakten. Een zeker plaatsje, Agua Urieta, werd aange vallen door vijftien honderd man regeeringstroepen, terwijl het stadje door duizend opstandelingen, die op gesteld waren achter de verschan singen, verdedigd werd. De bonds- Iroepen werden volgens de opstan delingen met zware verliezen terug geslagen, maar de tegenpartij beweert natuurlijk precies het tegenoverge stelde een quaestie, die belangstel lenden zelf maar moeten uiimaken. Overigens schijnt het wel boven twijfel verheven, dat de lange duur van den opstand het gezag der re geering verzwakt en tot anarchie leidtwant rooversbenden beginnen, geheel afgescheiden van den opstand, overal hun heilloos werk uit te oefenen. Hoewel de Russisch-Chineesche quaestie een toestand van tijdelijke rust is ingetreden, is die toestand lang niet zuiver. Vermoedelijk zal Rusland, om zijne eischen te hand haven, mettertijd Koehscha bezetten, maar men meent, dat China dit zou beantwoorden, door Rusland af te snijden van het Amoer-gebied, waar uit ongetwijfeld een oorlog zou moeten voorkomen. Over de kansen van zulk een oorlog is op dit oogen- Hartelijk dank ik je, dat je gekomen bent." Hij bood zijn vriend den arm en voerde hem weg. „Waar wil je mij brengen, Koert „Naar mijn woning daar kunnen wij ongestoord spreken." „In je woning Von Wambold rukte zijn arm los en keek zijn vriend in het bleeke gelaat. „Ik zie, dat je in staat zou zijn hier een scène te maken, Erik. Ik bid je, wees verstandig. Wij zijn hier niet onbekend, zooals je mis schien meent." „Woon je misschien bij mijnheer Morris vroeg Von Wambold spot- iend. Koert keek zijn vriend weemoedig aan en antwoordde na eenig pein zen „ik zie, dal ik je aan mijn zorgen zal moeten laten deelnemen, om een noodlottig misverstand tusschen ons te voorkomen. Daar je mijn beste en edelste vriend bent, wilde ik je elke droefenis in deze aangelegenheid besparen, doch nu zie ik dat dit niet mogelijk is." blik heel weinig te zeggen. Indien de getalsterkte beslissend kon zijn, dan zouden de Chineezen het moeten winnen maar heel waarschijnlijk is dit niet. Een krachtig leger kan China alleen krijgen, wanneer men zich op Europeesche wijze en onder Euro- peesche leiding inricht; maar een dergelijk werk wordt niat in enkele maanden lot stand gebracht en de Chineezen zijn zoo gewoon zich langzaam te haasten, dat ze van dien regel zelfs in het kritiekste geval niet afwijken. Prins Hendrik s verjaardag. Ter gelegenheid van 's Prinsen verjaardag werd gisteren ie Apel doorn en op Het Loo druk gevlagd. De trams waren versierd met kleine vlaggetjes. Ten Paleize werd in de gelukwensch-registers druk geteekend, en er was groote toevloed van tele grammen en brieven met gelukwen- schen. Den Prins werden de gebrui kelijke fraaie bloemstukken aangebo den door de Paleis-departementen en door het gemeentebestuur van Apeldoorn. Te 'söravenhage had gisteren de stad het gebruikelijke aanzien van de nationale feestdagen. Van de ge- zantschaps- en regeerings-gebouwen en vele particuliere huizen woei de driekleur. Op de Prinsegracht en de Brouwersgracht was de „kleine ker mis" weer verrezen met draaimolens en poffertjeskramen. De parade in de Maliebaan kon niet worden ge houden wegens het ontbreken van voldoende geoefende manschappen. De avondfeestvieriug ter eer; van Prins Hendrik kenmerkte zich door buitengewoon gunstig weer en ten gevolge daarvan een overweldigend groot aantal feestvierenden, die, na alle kerken en zalen, waar het Haagsch comité voor Volksfeesten de hand op kon leggen, te hebben gevuld, nog heel het centrum van Den Haag zoo vol konden maken, dat men slechts uiterst langzaam en dringend vooruit kwam. De feestverlichting, die met geen wind te kampen had, bleef van het begin tot het eind in voile pracht, maar was overigens nagenoeg dezelfde ais alle andere jaren, de enkeie uit zondering namelijk die van de Witte Sociëteit, had des ie meer de aan dacht van het publiek. Men zag daar thans voor 't eerst boven den ingang een aantal bioemvazen door lijnen van electrische gloeilampen aangege ven en in 't midden een groote bloemenkelkbinnen de lichtlijnen ontwaarde men levende bloemen. De „N. R. Ct." verklaart zich voor algemeen kiesrecht. Ook wij ge- Zwijgend stapten de beide vrien den op het drukbeloopen trottoir naast elkander voort. Zij bereikten het hotel en Koert geleidde zijn gast naar zijn eenvoudige kamer. „ik zal je alles ophelderen," sprak Koert, terwijl hij zijn vriend den eenigen stoel in het vertrek aanbood- „Ik moet dit wel doen, om geen gevaar le ioopen, ais waanzinnig te worden beschouwd. Hier op dit el lendige bed heb ik den nacht door gebracht, maar mijn gedachten wa ren voortdurend bij mijne vrouw en mijn vriend. Nu bid ik je, bij alles wat heilig is, beantwoord mij deze vraagHeeft mijn vrouw de beide brieven herkend als door haar vader geschreven V" „Je arme vrouw laat je hartelijk dank zeggen voor de toezending- Je hebt haar daarmede onuitsprekelijk veel genogen verschaft. De brieven zijn door uw schoonpapa geschreven aan den heer Morris." Koert drukte de hand tegen het voorhoofd en zette zich op den rand van het bed. „Dat schreit ten hemelriep hij op eens uit. „O, Erik, nooit werd er iooven, zegt het blad, dat de lijd om tot het algemeen kiesrecht over te gaan, is aangebroken. De grondslagen waarop onze kieswet is opgebouwd, zijn reeds zeer breed genomen. Dat het kiesrecht niet aan ruimer kring 'oevalt, dan uit de jaarlijksche kie zerslijsten blijkt, ligt meer aan de ongelukkige wijze, waarop de wet de gedachten, die haar basis vormen heeft uitgewerkt, dan aan haar be ginsel. Wanneer men de ongerijmd heden, waartoe de wet leidt, echter niet als haar wezen beschouwt en- niemand wijst ijveriger dan de ontwerper van de wet zelf er op, dat reeds onder de bestaande wet de kiesbevoegdheid aan veel gröoter kring toevallen kon dan er van geniet dan moet, dunkt ons, voor een ieder weei duidelijk zijn, dat de stap van ons huidige kiesrecht tot het zoogenaamd algemeen kiesrecht zoo overdreven groot niet kan zijn. Wij zien geen weg, om tot een ook prac- tisch billijker kiesrecht te geraken, dan door het attributief kierecht te vervangen door een kiesrecht, waarbij nog alleen de uitsluitingen worden geregeld. Overgang tot het algemeen kiesrecht lijkt ons in hoofdzaak, op het punt waarop wij hier te lande gekomen zijn, de vervanging van een onbillijk vzerkend systeem, door een met bevredigender gevolgen. Maatschappij van Nijverheid. De agenda voor de 134ste jaarlijk sche algemeene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid, te hou den op 30 Juni en 1 Juli te Haarlem vermeldt onder meer de volgende voorstellen van het hoofdbestuur De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, de departemen ten uit te noodigen in hun kring te onderzoeken of een oplossing van het crediet-vraagstuk voor den mid denstand o.a. gelegen kan zijn in oprichting van ontvangkantoren, en, zoo ja, die oprichting te willen be vorderen. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, bij de departe menten de volgende vragen aan hangig te maken en te overwegen, of de antwoorden het hoofdbestuur aanleiding geven om aan de alge meene vergadering een Voorste! te dezer zake te doen. a. Wat is bekend omtrent den om vang van poois, cartels, syndicaten en trusts in ons land b. Is een wet telijke regeling dezer bedrijfs-associa- ties voor ons land gewenscht c. Is een regeling mogelijk zonder dat de nadeeien de voordeelen overtreffen De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, de departemen ten uit le noodigen zoo spoedig,mo gelijk het ontwerp Tariefwet van minister Kolkman te bestudceren en schandelijker spel gespeeld met een eerlijk man 1" Von Wambold keek zijn vriend een oogcnblik vragend aan en zeide toen koel „De jammerklachten en tranen van je arme vrouw heb ik begrepen, maar je vergist je deerlijk, als je meent dat ik daarom ook uw gejam mer begrijp." „Von Wambold, spreek niet zoo tegen mij. Veroordeel mij niet, voor dat je mij gehoord hebt." Wat verhindert je te spreken? Voor den dag met de zaak Wie kon je zóo verleiden, dat je ontrouw werd aan je zeiven Vermoedelijk is je heden minder gelegen aan mij dan aan dien Engeischman, wiens naam ik niet eens wil noemen. In dat geval zou je vriendschap minder waarde hebben dan ik er altijd aan heb toegekend. „Spreek je van mijnheer Morris Nu, Iaat ik je dan zeggen, dat het antwoord van mijn vrouw omtrent die twee brieven hem in mijn oogen tot een eerlijk man maakt. O, Gad 1 had ik hem slechts vóór mijn huwe lijk gekend (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1