Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderda 20 April No, 93 49e Jaargang. 1911. Feuilleton. daalders Ahdriessen. PARASOLS- BINNENLAND, Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Aten abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgeeonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. fibonnemsnfs-fidüertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden Hofberichten. De Koninklqke trein is gisteren enkele minuten voor 12 op Het Loo aangekomen, waar duizenden om het perron stonden geschaard. Het Prin sesje maakte op het perron uit eigen beweging buigingen voor de geest driftige menschen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins onderhielden zich eenige oogenblikken met den burgemeester van Apeldoorn. Daarna wandelde zij, met het Prinsesje tus- schen zich in aan de hand, naar het paleis. Op het bordes bleef het Koninklijk Echtpaar nog even staan, om een ovatie van het publiek in ontvangst te nemen. De Middenstandsbond en de Tariefwet. Het bestuur van den Middenstands bond heeft het voornemen, aan de Tweede Kamer een rapport in te die nen over het ontwerp-tariefwet. Het heeft zich om gegevens daarvoor ge wend tot de besturen van de aange sloten vereenigingen. In de circulaire, waarin dat ge schiedt, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat, krachtens zijne statuten, de Middenstandsbond zich moet ont houden van alle bemoeiing op poli tiek gebied, en dat 't dus niet moge lijk is omdat het tarief van invoer rechten geworden is een vraagstuk van politieke strekking het al of niet wenschelijke van het vraagstuk der vethooging van de invoerrechten in den Bond aan de orde te stellen, wat evenwel niet wegneemt, dat het be stuur ten volle bevoegd en zelfs ver plicht is zijn aandacht te wijden aan de technische zijde van dit vraagstuk. (Jet bestuur verzoekt vópr 15 Juni verslag van de afdeeiingen. Alg. Ned. Werkliedenverbond. Gedurende de Paaschdagen werd te Utrecht de jaarlijksche algeineene vergadering van bovengenoemd Ver bond gehouden, in welke vergadering tevens het 40 jarig bestaan van het Verbond werd herdacht. De heer A. Rauwerda, voorzitter van het centraal bestuur, hield de feestrede, waarvoor hij tot onderwerp had gekozen individualisme en so cialisme, en welke levendig toegejuicht werd. Hierop werd aan den heer Th. de Rot door den voorzitter de medaille vanheteere lidmaatschap aangeboden. De heer Heldt verhaalt daarna van de moeilijkheden in de zesliger en zeventiger jaren ondervonden daar liberalen en clericalen niets van sociale wetgeving wilden weten. Hoe is dit thans veranderd 1 We hebben nu man nen als Treub en Snijders en onder O— 26.) „Brieven van mijn besten vader aan mijnheer Morrisriep zij uit, „O, wat doet Koert mij een genoe gen met deze brievenHoe dwaas, dat ik vergeten kon dat mijn man er steeds op bedacht is mij genoe gen te verschaffen, al is hij ook verre van mij. Ik schaam mij over mijn tranenO, wat staat Koert veel hooger dan ik!" „Van wien zou Koert die brieven gekregen hebben?" vroegWambold, die met waar genoegen naar het vrooüjke gelaat van Jane keek. „Hij kan die alleen van mijnheer Morris ontvingen hebben het doet "•ij nu waarlijk pleizier, dat mijn keste man met dien heer toch kennis heeft gemaakt. O, mijnheer Morris '•al hem veel goeds en edels van mijn papa kunnen vertellen. Ik zelf kosf slechfs de helff van andere goede cacao. De prijs van een bus van1 Kilo (twee pond) bedraagt f 1,50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Kooit los verkrijgbaar. de liberalen vindt men ook mannen die voor ons in de bres springen. De werklieden moeten zelf op so ciale maatregelen blijven aandringen. Zij die niet behooren tot de sociaal democraten of tot de kerkelijke partijen moeten zich scharen onder hel Werk liedenverbond, dat zijn fractie heeft in de Tweede Kamer, namelijk de vrijzinnig-democratische. De heer Herman Snijders bracht de gelukwenschen over van den vrijz,- dem. Bond en spoorde aai totsamen- werking tusschen beide Bonden. De strijd voor het algemeen kiesrecht bindt ons samen, zeide spr. Eerst ais we dit hebben, zal er een goede ver korting van arbeidstijd, enz. tot stand kunnen komen. Mr. M. W. F. Treub sprak namens de vrijz.-democratische Kamerciub niet om te debatteeren met den voor zitter naar aanleiding van diens rede, doch slechts om een goeden raad te geven aan het Verbond, ni, om zich als arbeidersvereniging niet bezig Ie houden met het theoretisch vraagstuk „de grond aan allen", doch met meer vragen van practischen aard, zooals de 10 urige arbeidsdag, de sociale verzekering, het algemeen kiesrecht enz. en op elk gebied waarop de neu trale vakvereeniging kracht kan onU wikkelen. De plaats welke zulk een neutrale vakvereeniging behoort in te nemen, heeft het Verbond gezocht en gevonden. Den 2en Paaschdag werd de ver gadering voortgezet. Besproken werd het wetsontwerp Arbeidersziekteverzekering Het Centraal-Bestuur stelde voor den wensch uit te spreken, dat het aanhangige wetsontwerp-Talma niet worde aangenomen en dat een toe komstige ziektewet in de eerste plaats houd niet bijzonder van mijnheer Morris, hoewel hij een geacht en ijverig advocaat is. ik wenschte daarom geen verkeer met hem te hebben, maar als Koert hem achting toedraagt zal hij mij zeer welkom zijn." „Naar het schijnt stond mijnheer Morris in nauwe betrekking tot uw papa „Papa stelde veel belang in hem en mijnheer Morris beantwoordde aan de verwachtingen, die papa van hem koesterde. Mijn papa hield er van, ijverige jongelieden voort te helpendaarvoor besteedde hij aan zienlijke sommen. Ik weet niet of papa de familie van mijnheer Moriis gekend heeft, maar ik herinner mij, dat deze.ongeveer achttien jaar oud was toen hij als klerk van een ad vocaat bij ons aan huis kwam. Hij bleef bij ons totdat wij weer naar de koloniën terugkeerden. Ik was toen nog zeer klein en herinner mij alleen nog dat mijnheer Morris mij bij het vertrek een ruiker bloemen gaf. Later hoorde ik, dat hij een zeer goed candidaats-examen had afge legd en hij gemakkelijk zijn doel zou traebte te voorzien in de verbetering der verpleging van zieke arbeiders, waarbij de moderne geneesmethoden meer binnen hui bereik worden ge bracht en zulks op den grondslag van verplichte verzekering, mei gel delijke bijdragen van de gemeenten en de werkgevers en een voldoenden invloed der arbeiders op het beheer; en voorts, dat door propaganda, controle en financieelen steun van overheidswege de bestaande vrijwil lige verzekering voor zieken met uitkeeringen worde uitgebreid en verbeterd. Over dit voorstel ontspon zich een levendige discussie, doch ten slotte werd het voorstel bij acclamatie aan genomen. Na eenige besprekingen werd de volgende motie van bet Centraal- Bestuur aangenomen „De vergadering, gehoord de be sprekingen over het Arbeidscontract, noodigt het Centraal-Bestuur uit, aan te dringen bij de Regeering op wijziging van de wettelijke regeling van het Arbeiderscontracf, ten einde de sedert de invoering gebleken minder goede bepalingen te herzien vooral zou een bindende uitspraak na korten termijn moeten geschieden en in het algemeen hel procesrecht vergemakkelijken". Goedgekeurd werd een voorstel van de afdeeiing Rotterdam, omhetCen- traal-Besluur op te dragen in com binatie met den Vrijz. Dem. Bond een krachtige actie te blijven voeren voor den tien-urigen arbeidsdag. De vergadering sprak zich opnieuw uit voor Staaispensionneering. Aangenomen werd een voorstel- Rotterdam om een act e op touw te zetten tegen de steeds meer toene mende verhooging van het budget van oorlog en marine. Een motie-Appingedam in dien geest werd eveneens aangenomen. In deze motie wordt tevens de wensch uitgesproken, dat wanneer de regeering den treurigen moed mocht hebben om weder miliioenen te vragen voor den oorlog, dat dan a!le democratische Kamerleden als éen man dal geldverspillen zullen trachten te voorkomen. De Unie. De Unie, een schooi met den Bijbel, hield gisteren haar 33e jaarvergade ring, onder leiding van Ds. A. de Geus, 2e voorzitter, te De Lemmer. Mede- deeiing werd gedaan van een inge komen schrijven van den voorzitter der Unie, baron Schiinmelpenninck van der Óye van Hoevelaken, waarin deze mededeelde dat hij wegens hoo- kunnen bereiken wanneer hij drie honderd pond sterling kon betalen aan den rechtsgeleerde, bij wien hij werkzaam was. Mijn papa wenschte echter dat mijnheer Morris een ge acht advocaat zou worden en ver schafte hem de middelen om aan de academie te studeerew en verder alle onkosten te bestrijden." „Een edele daad!" riep Wam bold uit. „Mijn papa heeft veel zulke da den gedaan, maar niet altijd beleef de hij er vreugde vanmenigmaal was ondank zijn loon. Mijnheer Mor ris werd advocaat. Toen ik te Lon den bij tante Gray kwam, om mijne opvoeding te voltooien, was hij reeds als zoodanig bij de hoogere rechts colleges te Londen werkzaam. Ik ben er trotsch op, van mijnheer Mor ris te kunnen zeggen dat hij spoe dig zijn carrière gemaakt heeft." Daarmede was in korte trekken het verleden van den advocaat ge schetst en voor Wambold het bewijs geleverd dat de consul een zeldzaam edel mensch was, aan wien de voor malige advocatenklerk zijn tegen woordige positie in de maatschappij WALSTRAAT 34. Bericht de ontvangst der nieuwe Buitengewoon fraaie en uitgebreide collectie. Uitersl billijke prijzen. gen leeftijd bedankte als lid van het hoofdbestuur. Het bestuur zond baron Schiinmelpenninck een schrijven, ge tuigend van hooge waardeering voor hetgeen hij voor de Unie heeft ge daan. Uit de mededeelingen van den se cretaris bleek dat de collecte over het atgeloopen jaar had opgebracht ruim f 94.800. Het aantal locale comilé's steeg tot 725. Het aantal scholen met den bijbel steeg tot 1008, terwijl er 16 in aanbouw waren. De penningmeester deelde o.a. me de, dat 47j procent van de opbrengst der collecte werd gestort in de kas der Unie. Het ledental van het zie kenfonds „Lucas" steeg tot 2293. Tot bestuursleden werden gekozen in de vacature baron Schiinmelpen ninck, mr. A. J. L. van Beeck Calkoen te Den Haagin de vacature Lucasse, de heer M. de Jonge Jzn. te Goes. Vervolgens hield Ds. W. B. S. van Lingeri van Gerkes Klooster een in leiding over„De opvoeding in het huisgezin, in de school en door de Kerk". De Pest op Java. De regeering ontving het volgende telegram, d.d. gisteren, betreffende de pest op Java „Een koortsgeval op vijftien dezer bleek pest te zijn.Eergisteren (16 dezer) werden nader nog acht gevallen op gegeven. Gisteren (17 dezer) kwamen zeventien gevallen voor, waaronder twee gevallen van longpest in Gon- danglegi. Twee overleden." Een eedsquaestie. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van J. H. door het gerechtshof te Arnhem waarheen de Hooge Raad zijn zaak verwezen had, veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf wegens het als getuige in een strafzaak weigeren van het afleggen van den eed, terwijl hij behoorde tot het R. K. kerkge nootschap. Aangevoerd was lo. dat requirant rechtens nooit tot het R. K. kerkge nootschap heeft behoord, omdat de toeireding tot dit kerkgenootschap, waar de band door het doopsel gelegd, nimmer verbroken kan worden en men steeds gebonden blijft aan het kerkgenootschap, nietig zou zijn, als in strijd met de openbare orde en te danken had. Wambold kwelde zich nu met de vraag, wat Koert toch aanleiding kon geven om te schrijven dat van de beantwoording der gestelde vraag zijn geluk of ongeluk afhing. En had Jane die vraag beantwoord op een wijze, die geschikt was om Koert geheel tot kalmte te brengen „Die mijnheer Morris schijnt bij zonder grooten invloed op mijn zoon verkregen te hebben," merkte Koerts mama op. „Ik heb de eer niet dien heer te kennen, maar ik moet zeg gen dat hij zijn dankbaarheid jegens de familie van wijlen den consul op zeer vreemde wijze toont. Zijn ver schijning hier in huis brengt ons allen niets dan angst en zorg. Koert is geheel veranderd sedert mijnheer Morris invloed op hem uitoefent. En wat moet tnen er van denken,,dat hij door zijn invloed mijn zoon op onbegrijpelijke wijze verwijderd houdt van zijn jonge vrouw, de eenige dochter van den man, aan wien hij zooveel te danken heeft." Met echt vrouwelijk instinct stelde de oude mevrouw Von Berghaupt den Engelschen advocaat voor ai het de goede zaken; 2o. dat het hof niet heeft gemotiveerd waarom de verkla ring tot uittreding van des requiranis vrouw, door den requirant beaamd, niet als uitdrukkelijke wilsverklaring zou kunnen gelden; 3o. dat hier niet beweerd kon worden dat de requirant een wettelijke verplichting opzette lijk niet heeft nageleefd 4o. dat het hof niet had gemotiveerd waarom de eed in den gewonen vorm was afge legd. De Hooge Raad overwoog hier omtrent ad lo. dat dit cassatiemiddel ook indien het juist werd bevonden slechts dan tot cassatie kan leiden, indien de leer der R. K. kerk waartegen het gericht was, in het arrest werd omhelsd, doch dat het arrest uitdrukkelijk die kerkleer op dit punt als voor den rechter onaan nemelijk verwerpt, zoodat dit middel feitelijken grondslag miste; ad 2o. dat dit middel afstuitte op de feite lijke beslissing, dat hier geen ernstige wilsverklaring van den requirant aanwezig wasad 3o. dat ook dit middel afstuit op 's hots feitelijke beslissing dat de R. K. kerkleer ten aanzien van de gebondenheid aan het Kerkgenootschap voor den wereldlij- keij rechter onaannemelijk is ad 4o. dat het hof bij zijn beslissing ook wat den vorm van den eed betreft, reKening heeft gehouden met de ge bruiken van de R. K. kerk en dat waar gesproken wordt van „den gewonen vorm" van den eed daar onder moet verstaan worden de his torisch hier te lande voor de rechts colleges meest gebruikelijke eedsvorm sinds onheugelijke tijden bestaande in het opsteken van de twee voorste vingers der rechterhand onder het uitspreken van de woorden „zoo waarlijk helpe mij God Almachtig". Het beroep werd dus verworpen. Congres S. D. A. P. Gisteren werd het debat voort gezet over de resoluties betreffende de sociale verzekering en de ziekte wet. Het voorstel om de ziekteverzekering te doen dragen door staat, werkgevers en arbeiders,ieder voor een deel,wordt met 204 tegen 98 stemmen en 20 blanco aangenomen. Hiermee is dus beslist, dat de pariij bijdrage der arbeiders in kosten der ziekteverzekering wensche- lijk acht. Een aantal amendementen werden ingetrokken of verworpen, en daarna de voorgestelde resoluties aangenomen. gebeurde verantwoordelijk. De fijngevoelige Jane meende ech ter den afwezigen mijnheer Morris te moeten verdedigen. Met roerende welsprekendheid verzekerde zij haar schoonmama, dat mijnheer Morris een edel karakter bezat en alle ver trouwen verdiende. Wambold had intusschen in den loop van het ge sprek begrepen, dat de verandering bij Koert slechts den heer Morris te wijten was. Toen die onderstelling door Jane bevestigd was, zeide hij „Er is veel duisters en onbegrij pelijks in deze zaak. Alleen door flink optreden kunnen wij den sluier opheffenik heb eenigen tijd verlof bekomen en ben besloten Koert te Wiesbaden op te zoeken. Zoowel mei mijnheer Morris als met mijn vriend za! ik een ernstig woord spre ken, en ik hoop spoedig met Koert terug te keeren." Beide dames waren in haar schik met dit besluit van Wambold. jane was wel gaarne met hem meege gaan, maar zij waagde 't niet daar van te spreken. Erik was weldra op weg naar Wiesbaden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1