19 April Walk, nwoning Gemeentebestuur» ATST 'ARK 52. timmer BINNENLAND» No. 92 49e Jaargang. 1911. C tfwif, 10,15 en its, t en 3 maal ekroond. van Brillen, leien, Breuk. n >ARK 40 evelend, Brillen volgens ril 1911. van alle'gemak- id. LLAMYPARK 37. lis (com.) isch). Hu ray en rekking ropname). pende 11 uur EN VAN adig bij VAN HEUSDEN, BURG. T~. I 0.65 »°S 1 »l rtwiji 1,60 itwijn 2.- teerd) 5% korting. Woensda Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnl dagelijks^ uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbortnements-ftduerfenfiën op zeer uoordeelige uoorioaarden BEKENDMAKING. Kiezerslijst. Burg. en Weth. v.in Vlissingen maken bekend dat een ingekomen verzoek tot plaatsing van een persoon op de kie zerslijst 1911/1912 tot en met den 21 April a.s. voor een ieder op de Secre tarie der gemeente ter inzage is neder- gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld en dat tegenspraak van het verzoek schriftelijk en uiterlijk den 23 April a.s. aan het Gemeentebestuur kan worden ingediend. Vlissingen, 15 April 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris W1TTEVEEN. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Funchal (Madeira) wegens Aziatische Cholera is opgeheven. Vlissingen, 18 April 1911. De Burgemeester voornoemd VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nieuwe portretten van Prinses Juliana. Door den Hoffotograaf, Guy de Coral, worden op den len Mei a.s. op last van H. M. de Koningin, ter gelegenheid van den tweeden geboor tedag van H. K. H. Prinses Juliana, vier verschillende foto's in den handel gebracht. Deze foto's werden opge nomen in de speelkamer van het Prin sesje, waarvan drie voor het poppen huis en één waar zij met het hoofdje op een sofa ligt. Deze foto's welke door den heer Guy de Corai getoond werden bewijzen hoe flink en gezond het Prinsesje is. Haar vroolijki.eid bezorgde den fotograaf af en toe een lastig oogenblikje, wijl zij voortdurend bij het open en dicht gaan van den sluiter het geluid van dit toestel na- b°°tsle- Een requestrant. Toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana gisterenvoormiddag in een open rijtuig van een rijtoer naar het paleis terugkeerde, liep, juist terwijl het koninklijk rijtuig, komende uit de richting van de Heuistraat, naar het voorplein van het paleis zwenkte, een juffrouw plotseling op het rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fieis gezeten recher- Feuilletom 25.) „Laten wij daarover verder niet spreken, mijnheer Von Berghaupt; ge zult in mij een onvermoeid werk zaam vriend vinden. Kan ik morgen zeker op uw bezoek rekenen?" „Zeker," antwoordde Koert en nam afscheid. Langzaam liep hij voort, zonder te weten waarheen hij zou gaan. Het werd reeds schemeravond. Op dat oogenbiik zat zijn vrouw in het hoekje van de sofa, waar hij ge Wooniijk zat, en weende haar oogen rood, terwijl haar man in Wiesbaden eenzaam en veriaten naar een plaats zocht, waar hij dien nacht zijn hoofd te rusten zou leggen. Na veel in- wendigen strijd besloot Koert voor eenige dagen zijn intrek te nemen in een der groote hotels. Toen mijnheer Morris den brief cheur van politie, die de beweging van de juffrouw had bemerkt en het werpen met den brief had willen voorkomen, schoot aanstonds toe en reed daarbij de vrouw omver, terwijl hij zelf ook viel en het achterwiel van bet rijtuig over zijn fiets ging. De politiebeambte bracht de juf frouw, die zich aan r'e beenen be zeerd had, naar het commissariaat van politie aan de Riviervischmarkt. Het gebeurde ging zoo snel in zijn werk, dat het Koninklijk rijtuig geen noemenswaardig oponthoud onder vond. Ook waren Koningin en Prinses niet merkbaar verschrikt door het voorgevallene, dat trouwens, ook om dat het zulk een snel verloop had, weinig opschudding verwekte. De juffrouw schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in betrekking tot een buitenlandschen consul, die thans overleden is, het geen zij maar niet wil gelooven. Vandaar dat zij steeds requestreert om nader onderzoek. Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuig van de Koningin te werpen. Niet goed. Onder dit opschrift schrijft 't „Hbl." Het Haagsche gerechtshof heeft eene zaak behandeld tegen een land bouwer te Wissekerke, te goeder naam en faam bekend, wien een rijksveldwachter beschuldigde van hem opzettelijk me t een stok geslagen te hebben. Beklaagde gaf echter op, in de vroege ochtendduisternis in den persoon, die hem had staande ge houden en dien hij had geslagen, niet den veldwachter herkend te hebben. Hij had gedacht, met een landiooper te doen te hebben. Wat daarvan waar moge zijn, Kun nen noch willen wij thans bespreken. Doch wat weer alleronaangenaamst getroffen heeft, is eene uitlating van den vertegenwoordiger van het open baar ministerie, advocaat generaal Wentholt, in deze zaak. De verdediger had er op gewezen, dat 67 inwoners van Wissekerke, met den burgemeester en de 2 gemeente veldwachters aan het hoofd, tot den rechter in eersten aanleg, de recht bank te Middelburg, een request hadden gericht: „dat zij den be klaagde ais een net en bedeesd persoon kenden, niet in staat den rijksveldwachter opzettelijk te mis handelen en dat die rijksveldwachter bekend staat als een hoogst onbe trouwbaar, om niet te zeggen leu genachtig persoon." De rechtbank had den beklaagde vrijgesproken. Desalniettemin kan nu de advo caat-generaal in den Haag goed vinden, van zijn voetstuk te verklaren, dat de rijksveldwachter zoowel bij voor zijn gemachtigde te Londen op het postkantoor had afgegeven, richtte hij zijn schreden naar den Kmrtuin en wandelde daar oudergewoonte op de eenzaamste paden. Hij kwelde zijn gedachte om de oplossing te vinden van een vraagstuk, dat hier op neerkwam Door welke middelen kan ik het best dien Koert Von Berg haupt zóo in vertwijfeling brengen, dat hij zich om het leven brengt en zijn vrouw ais achtbare weduwe achterlaat voor het proces tot echt scheiding begonnen is. De oplossing was zeker moeilijk te vinden, want om tien uur liep de advocaat nog in den Kurtuin te peinzen. VII. Jane had den nacht slapeloos door gebracht. Wat een nacht was dat ge weestKoert was niet teruggekeerd Hoe langzaam kropen de uren van den nacht voorbijiedere seconde zonder Koert was haar een marte ling. Toen de dag aanbrak, waren haar oogen zoo aangedaan door het weenen, dat zij het licht niet ver dragen konden. Hoe bleek was haar zijnen onmiddellijken chef ter parkette als bij den procureur-generaal, di recteur van politie, bekend staat als een betrouwbaar goed ambtenaar en dat die meening door hem ver wordt gesteld boven de meening van de geheele burgerij Van Wissekerke en haar burgemeester aan het hoofd. Dat de betrokken ambtenaar zijn opvatting omtrent de juistheid der verklaringen had, kan niemand hem kwalijk nemen. Maar haar onder de gegeven omstandigheden, nog wel tegen den rechter in eersten aanleg en tegen een request van een aantal dorpsbewoners in, zoo te motiveeren, dat kan in geen geval goed zijn. Het is moeilijk te zeggen wat in dezen het stootendste isde aan matigende toon, waarmede de amb tenaar de burgerij gelieft te kiei- neeren Of de onnoozelheid waarmede men een zoo grenzenloos en zalig vertrouwen kan uitspreken omtrent „het bekend staan" van een beambte, daar in het afgelegen Noord- Beveland gestationneerd, bij den procureur-generaal liefst te 's Gra- venhage, of zelfs bij het parket te Middelburg of de minachting voor de waardigheid des rechters voor de belangen van eenen fatsoen lijken beklaagde, voor het rechts gevoel van een publiek, dat men zulke argumenten aanvoert tot het requireeren van „drie maanden ge vangenisstraf, met verbeurdverklaring van den stok Onzes inziens raakt door dusdanig optreden van een magistraat iets ge heel anders verbeurd het gezag der justitie. Congres der Sooiaai democratische arbeiderspartij. Zaterdagavond is het Conres van de S. D. A. P. dat gedurende de Paaschdagen te Utrecht vergaderde, in „Tkoli" ontvangen door de afdee- ling Utrecht. De groote zaal was stampvol, toen te 8 uur dr. Van Leeuwen als voorzitter van de Con gres commissie den honderden partij- genooten het welkom toeriep. Deze commissie had gemeend niet beter te kunnen doen dan den avond in te kunnen zeiten met een serie ta bleaux, voorstellende tafereelen uit het volksleven, met name „dat van het proletariaat, hetwelk gebukt gaat onder de ellende der verdrukking en in eeuwigdurende armoede en ontbering snakt naar de bevrijding die het verwacht van de klasse-bewustzijn predikende arbeiderspartij". Daarop werden zes tableaux ver toond uit Adema van Scheltema's „Londen", met declamatie van verzen en onder begeleiding van een koor, aangevoerd door mevrouw Stella AnkersmitPolak, een en ander ont- gelaatHaar zachte (rekken hadden in dien éenen nacht iets hards ge kregen. Koerts mama had den nacht bij Jane doorgebracht, maar na midder nacht had zij afgezien van de po gingen om haar schoondochter te troosten. „De zoon is gelijk den vader," zeide zij somber. „Iedere traan, dien men om hem stort, is een verloren traan. Het zou voor mij een kwade dag zijn, als ik hem uit mijn hart moest verbannen, maar dan zal ik deze engel in zijn plaats stellen." Om Jane in de morgenlucht wat verversching te bezorgen, nam zij haar arm en wandelde met haar in den tuin. „Mijn kind," zeide zij tot Jane, „je hebt evenmin als ik een geluk kig lot in de loterij, die het levens geluk der menschen verdeelt, maar het smart mij dubbel, dat mijn zoon, mijn Koert, mijn trots en mijn hoop, de man is die je ongelukkig maakt Misschien is hij wel in een gezel schap van spelers verzeild geraakt, naar ik gis door dien Engelschman. In mijn gedachten zie ik-hem reeds worpen en ingestudeerd door me vrouw De Roode—Heyermans. Het programma van den avond was zóo buitengewoon lang en gerekt dat mr. P. J. Troelstra, die een pro- pagandarede zou uitspreken pas om kwart na 11 uur aan 't woord kwarn. De vergadering begon al sterk te ver- ioopen. Sprekers eerste woorden waren gewijd aan den afgeloopen avond, om daarna een overzicht der Uirechtsche Congressen aan te laten volgen. Spreker momoreerde, hoe op het eerste Congres ie Utrecht gehouden, in 1896, de S. D. A. P. was begonnen practisch te werken en hoe telkens 5 jaar later daar ter stede voor de inwendige zaken der partij belangrijke congressen waren gehouden. Het congres van 1901 had een tijdperk van innerlijke conflicten ingeluid, dat van 1906 had de innerlijke critiek in de partij geregeld. Op het huidige zou de partij stelling nemen ten opzichte van het onderdeel der sociale wetgeving, de verzekering, terwijl het de kroon zou moeten zetten op het werk van het volkspetitionnement. Hierop gaf spreker aan, hoe dit congres werd gehouden in een ern- stigen tijd, hoe in toenemende mate geld werd „versmeten" aan het mili tarisme, terwijl overal de invloed van het „gruwelijke wanbeheer der bezit tende klasse" meer en meer zich liet gevoelen. Zondag werd het eigenlijke congres geopend met een rede van den voor zitter, den heer W. H. Vliegen, die met genoegen er op wees dat de S. D. A. P. thans 10.000 leden teit. Hij wees op de demonstratie vqor het algemeen kiesrecht, op de acïie tegen de kustverdediging en zeide dat de militiewet, de nola-Talma, het debietrecht en de tariefwet weer den strijd der S. D. A. P. vragen. Bij de successiewet weigerden in de Kamer alle burgerlijke partijen om het geld te haien waar men het halen kan en thans wordt gepoogd door de tariefwet het geld grootendeels van de arbeidersklasse te halen. In het verder gedeelte van zijn rede zeide de heer Vliegen dat de machteloosheid der christelijke regee ring meer en meer uitkomt. De eerste dag kenmerkte zich verder weer door een zet r vinnig debat,vooral toen gesproken werd over de wijze waarop „het Volk" geredigeerd wordt. Nadat tal van voorstellen waren v.rworpen werd onder luid applaus de redactie van het „het Volk" als geheel herbenoemd. Besloten werd verder de aanbieding van het voikspetitionnement aan de regeering inzake het algemeen kies recht te doen plaats hebben op den Dinsdag, wanneer de zitting der ais een geruïneerd man tot zijn vrouw terugkeeren Jane had geen ooren voor deze onderstellingen van haar schoon mama Zij gevoelde dat haar man verkeerd beoordeeld werd en vroeg zich zelve af hoe het mogelijk is, dat een moeder haar eigen zoon niet ke.it, Men liet de koffie onder de veranda gereedzetten. Op eens werd de deur van de kamer geopend en trad Erik Von Wambold in grijze burgerkleeding met een vriendelijken groet op de dames toe. Een straal van vreugde en hoop verhelderde Jane's gelaat, toen zij den edelmoedigen vriend van haar man de hand drukte. Wambold moest mede ontbijten. Op merkwaardige wijze vermeed men over Koert te spreken. Eindelijk begon Erik „Ik heb reeds vernomen, dat Koert nog niet van zijn reis is kunnen te rugkeeren. Daar ik mijn vriend ken, ben ik overtuigd dat een gewichtige zaak hem terughoudt, en met die zaak moeten wij rekening houden, of wij ze hennen of niet. Het moet voor Staten-Generaal door de Koningin wordt geopend. Besloten werd dat het volgende congres te Leiden zal worden ge houden. Afscheid van baron Sweerts. Van de gelegenheid om den schei denden burgemeester van de residen tie ten stadhuize de hand te komen drukken, werd Zateterdagmiddag door zeer velen gebruik gemaakt. Deputa ties van ambtenaren van alle takken van gemeentedienst, van de politie, van de vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, van de Ka mer van Koophandel en van tal van andere corporaties werden achtereen volgens door baron Sweerts in de burgemeesterskamer ontvangen. Ook de Haagsche Journalistenvereeniging, door haar bestuur vertegenwoordigd, kwam afscheid nemen van den bur gemeester en de president der ver eeniging, mr. Plemp van Duiveland, bracht den heer Sweerts dank voor al hetgeen hij in de zeven jaren van zijn burgemeestersambt voor de pers heeft gedaan. Na zich geruitnen tijd met de leden van het bestuur te hebben onderhou den verklaarde de burgemeester en hij verzocht den president dit aan de leden zijner vereeniging mede te deelen dat hij zeer dankbaar was voor den steun en de waardeering welke hij over het geheel gedurende zijn burgemeesterschap van de zijde der pers heeft ontvangen. Mr. D. Fock. Men meldt uit Paramaribo aan de „Msb.": Naar wij vernemen, zal de afgetreden gouverneur van Suriname, mr. D. Fock, in Juli naar Holland komen. Hij za! echter niet vertrekken alvorens de commissie in zake de bacovencultuur geïnstalleerd te heb ben. Mr. P. Hofstede Oull, onder voor zitter van den raad van bestuur van Suriname, zal in afwachting der be noemingvan den nieuwen gouverneur, tijdelijk het gouverneurschap der ko lonie waarnemen. Naar verluidt, zou deze zelfs ernstig voor het gouver neurschap in aanmerking komen. Een Blauwe week. De Nationale Commissie tot bestrij ding van het Alcoholisme, waarbij bijna alle landelijke drankbestrijders- vereenigingen zijn aangesloten, heeft besloten eene z.g. Blauwe week voor te bereiden en de week, waarin de He melvaartsdag valt, diens:baar te ma ken voor de propaganda der drank bestrijding. Over het geheele land zullen vergaderingen worden gehou den, propaganda-tochten georgani seerd, een blad worden uitgegeven, dat over het geheele land zal worden zijn vrouw een troost zijn, te weten dat Koert zeer in onze nabijheid wordt opgehouden hij is te Wies- baden." „Dan hoop ik dat mijn zoon zijn wegblijven zoo kar. verantwoorden, dat wij hem vergiffenis kunnen schenken," zei de oude mevrouw. „O, mama," sprak Jane terwijl zij kleurde, „Koert onderstelde zeker, dat ik een moedige vrouw zou zijn, die niet dadelijk angstig wordt. Zoo'n vrouw behoort bij een Krijgsman. Het is te bejammeren, dat zijn on derstelling verkeerd was, maar van dit oogenbiik zal ik dapper en moe dig zijn." Wamboid had intusschen de beide Engelsche brieven te voorschijn ge haald en reikte ze aan Jane over met de woorden „Koert zendt mij deze twee brie ven uit Wiesbaden en verzoekt mij ze aan u te. overhandigen, met de vraag of u dit handschrift kent." Jane nam de brieven aan, bekeek ze een oogenbiik en bracht ze toen aan haar lippen om ze te kussen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1