N: SLAAF M GABTKAOO. 22 No. 90 49e Jaargang. 1911. Zaterdag 15 April IEMSKOK. SETTEN1 nette Jongen binnenland. Feuilleton, uiteluitefd aWRBTJf f AN BEN BAK GP GEB TAK. ibriek f 0,40 - 4,— i gekl - 1,50 - 5,- beste Enffelschek'vwgeefs'hebben in^ - Electro Bioscope Theater Middelburg. Iterende Openingsavond terdag 15 April a. ten 6 uur. geleverd door ALBERTS tS, te 's Qravenhage. el naar de eischen des gerichte zaal. r-ogratnma van Iag 15 April fof en met jdag 21 April 1911. elkomst-Marsch. mtaisie. ddelburgZeeland en dicht i de Zuiderzee, Natuur fjioon uit Holland, irnoefeningen der Onder- Meren uit Potsdam (sport name). Realistische schets uit den llijd der Romeinen ax neemt een bad. humor \n Max Under. 7zenstudie in de Stereos- op.Bloementuinen in Nizza ■achtvoile gekl. Introductie nsationeele Natuuropname dra de bestuurbare lucht ■Ilon boven de Stad Lucern. Irogst interessant. De eerste nematografische opname n uit een bestuurbaren ilon. ffie Lea kleedt zich naar Nieuwste Mode. Oh die uwe Rokken )t Vv ederziens-Marscli. ziging voorbehouden.) aterdag nieuw Programma lijks, behalve Dinsdags, oorstellingen, aanvang ten 7Vü uur en 9 uur. Itsdag- en Zaterdagnamid- imilie- en Kindervoorstel invang ten 2 en 3Vs uur. lerdags gewone voorstel- aanvang ten 11 Vu uurvoor- en ten 1 uur en 21/3 uur lag. ;n le rang f 0.40, 2e rang 3e rang f 0.15. de Familie enKindervoor- len le rang f 0.25, 2e rang 3e rang f0.10. mmma steeds gratis, ieder bezoeke het Electro fce Theater. Os Bspeotie. HVLISSINGSCHE COURANT. RTS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fiduerfentiën op zeer uoordeelige uoorioaardsn hullende maten en prijzen. in PLOUVIER'S Schoen- tussen uan G. K.G. De Rijksmiddelen. De maand Maarl was, blijkens het overzicht van de opbrengst der Rijks middelen,der schatkist gunstig.Evenals je gelijknamige maand van't vorig jaar reeds een flink bedrag boven dat van Haart 1909 steeg, was Maart 1911 op tiaar beurt weer aanzienlijk hooger dan Maart 1910. In laatstgenoemde maand werd ontvangen f13,435,679,06, terwijl thans de opbrengst bedroeg 114,355,605.89, dus f 919,926 83 meer. Van de directe belastingen steeg, bij een vergelijking van de maanden Maart 1910 en 1911, de grondbelas ting met 18000, het personeel met 137,000 en de vermogenbelasting met (87,000. De bedrijfsbelasting leverde echter f59.000 minder op. De invoerrechten brachten f37,000 meer in de schatkist. Ook de accijnzen gaven diirnaal goede cijfers. Van de suiker kwam 1141,000 meer in, van den wijnac- cijns f 50,000 en van het gedistilleerd 1180,000 meer dan verleden jaar.Daar entegen werd uit den zoutaccijns 121,000 en uit dien op het geslacht f 14,000 minder ontvangen. De op brengst der belasting van gouden en zilveren werken was ruim f 3000 meer. Moet van de zegelrechten een min dere ontvangst worden gemeld van 13000, de registratierechten stegen daartegenover met f 98,000, de hypo theekrechten met f 12,000 en de nuk kige successierechten met f 292,000.De domeinen brachten f3000 meer op. Een lagere opbrengst der posterijen komt weinig voor. Ditmaal werd uit dit middel f 37,000 minder ontvangen. Be rijkstelegraaf gaf echter i 26,000 meer, de Staatsloterij f 83,000 en de loodsgelden wonnen het van verleden jast met f 11,000. Alles te zamen genomen kan dus behoudens enkele toevallige vermin' deringen, van een goede maand wor den gesproken. Daardoor is het avans op het vorig jaar ook met een flink bedrag toegenomen. Werd in de eerste drie maanden van 1910 ontvangen f35,596,076.071 in hetzelfde tijd perk van 1911 was de ontvangst f37,371168.68l/u. zoodat we nu reeds 11,775,092.61 op het vorig jaar voor- zijn. („N. CL') Invoerrecht op meel. «De Nederlander" zegt over hei invoerrecht op meel Het wil ons werkelijk voorkomen, de minister nooit een invoerrecht 'P tarwe- en roggebloem zou hebben 'oorgesteld, indien het hem niet aan 1 juiste practische voorlichting ont doken had. Naar onze meening behoeven d_ '«ksche bladen zicii dan ook heusch 5 f 0.23 jriek Helmond- 23.) -iDoch waarom gaat u dat zelf niet *4 uwe vrouw bespreken Waarom !(J derde persoon in de zaak ge- tntid «Omdat ik alleen streng tegenover §1 vrouw kan handelen, wanneer "fan haar verwijderd ben. Haar "ooonheid zou mij zwak maken ik woel dat ik als een zwak riet zon- eigen wil heen en weer schom- hij de keuze tusschen de schande 'haar liefde. Geloof niet, dat ik "der letsel uit dezen strijd zal ko- maarik wil alles verdragen, (s vergeten en vergeven, als ik c^s mijn eer kan redden." Woed, mijnheer," antwoordde Mor- verheugd, ge zult mijn hulp niet pt hittege veudc - 0,45 - 1,501 "stnen, doch onder éene voor niet zoo druk te maken over de te genstrijdigheden in de uitingen van mr. Kolkman. Wij betwijfelen niet, dat de minister voorstander van vrijen invoer van eersie levensbehoeften is gebleven, en daarom verwachten wij, dat bij nader inzien hij wel op dit dee! van zijn wetsvoorstel zal terugkomen. Wij hopen het ten minste. De Tariefwet. Door den minister Harte van Teck- lenburg waren indertijd aan zijnont- werp-tariefwet toegevoegd een alpha- betische naamlijst der in de wet op genomen goederen, zoowel als een vergelijkend overzicht van het be staande tarief met het voorgestelde. Zeer veel noodeloos werk van zoeken, naslaan en vergelijken werd daardoor bespaard. Minister Kolkman liet deze bijlage bij zijn ontwerp achterwege. Naar het „Volk" verneemt heeft hei Kamerlid Duijs thans tot den minister het verzoek gericht zijn ontwerp even eens van deze bijlagen te voorzien. Debietrecht op Tabak. De Kamer van Arbeid voor de ta baksindustrie te Amsterdam hei.ft tot de Tweede Kamer een adres gericht, houdende het verzoek, het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak, dat naar haar stellige over tuiging de belangen der tabaksindustrie in het algemeen en ook die van pa troons zoowel als van arbeiders ern stig za! schaden, niet aan te nemen. Gedenkboek 1813—1913. Men schrijft aan „de Ned." De commissie voor Geschied- en Oud heidkunde van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, heeft in haar vergadering van November 1910 besloten te trachten tegen bet jaar 1913, als bijdrage van eene waardige viering van het 100 jarig herdenkings feest van Nederlands herstelling in 1813, een Historisch Gedenkboek in het leven te roepen. In dil Gedenk boek zulien behalve enkele algemeene verhandelingen, worden opgenomen op historische gronden berustende verhalen van de wijze hoe in alle grootere plaatsen van ons land, en in de kleinere, voor zooveel daarin ver meldenswaardige gebeurtenissen zijn voorgevallen, de omwenteling is tot stand gebracht. Die verhalen zulien motten worden opgesteld door personen, van wie bekend is, dat zij met de geschiede nis van de plaats hunner inwoning bekend zijn, of van wie uit den aard hunner bijzondere stud.ën, kan wor den verwacht, dat zij zich aithans voor het betrokken tijdperk zonder veel moeite daarmede vertrouwd kun nen maken. waarde." „Zeg op, mijn vriend 1" „Bedenk wel, mijnheer Von Berg- haupt, dat dit huwelijk uit reine liefde gesloten is. Zou er geen an der middel te vinden zijn, waardoor de harde noodzakelijkheid eener echtscheiding kon vermeden wor den „Hoe bedoelt u dat „De wereld is groot. Er kon wel een land gevonden worden, waar de maatschappij minder met voordeelen behept is dan hier. Het vermogen van uw vrouw en uw eigen kapitaal zijn groot genoeg, om overal onbe zorgd te kunnen leven. Wij kunnen ook elders gelukkig zijn, mijnheer Von Berghaupt. Gods zon bestraalt ons overal." Koert lachte bitter. „Uw raad is edel en goed gemeend, mijnheer Mor ris, maar gij vergeet dat ik op geen enkel plekje ter wereld gelukkig zou kunnen zijn aan de zijde eener vrouw die mij vreeselijk bedrogen heeft en aan wier geld bloed kleeft." „Goed, goed, mijnheer Von Berg haupt ik neem de zending op mij en zal naar uwe vrouw gaan. Doch Een vijftigtal mannen van naam en positie, waaronder de Commissarissen der Koningin van alle provinciën, zoo mede alle provinciale geschiedkundige genootschappen, hebben hunne in stemming met dit plan betuigd. Het doel dat men wil bereiken is, dat bij de algemeene feestviering, die in 1913 over het geheele land kan worden verwacht, zooveel mogelijk in alle gemeenten antwoord zal kun nen worden gegeven op de vraag „hoe is de omwenteling hier tot stand gekomen Om tot dit doei te geraken, moet vooraf een onderzoek worden inge steld naar aüe nog aanwezige ntet- gedrukte bronnen betreffende de om wenteling, zoowel in de rijks-, pro vinciale-, gemeentelijke- en kerkelijke (van alle gezindten) archieven, als naar aanteekeningen, brieven, dag boeken en verdere bescheiden (ook prenten, platen, schilderijen) die zich in het bezit mochten bevinden van bijzondere personen. Al wie iets bezit, dat dienen kan, wordt verzocht daarvan meöedeeling te doen op de secretarie zijner ge meente of aan den rijksarchivaris zijner provincie. Onderwijzers voor indië. Naar het schijnt, gaat het tegen woordig niet erg met de aanmelding van onderwijzers, die lust hebben naar Indië te gaan, zegt de „Avp." Althans het ministerie van koloniën heeft door bemiddeling van het rijksschooltoe- zicht aan alle onderwijzers hier te lande een circulaire doen toekomen, waarin de voorwaarden en voorrechten voor Indië uitvoerig worden uiteen gezet. Te Cincinnati, een stad in de Vereenigde Staten, werden de rech ters en juristen voor deze vraag ge zet Valt een gehuwde vrouw nog onder de leerplichtwet Aanieidin tot die vraag werd gegeven (Je kunt in Amerika toch van alles beleven dat een Italiaansch landverhuizer van 19 jaren zich met een 12jarige schoone ging paren. Op zekeren dag was het meisje niet in school gekomen en bleek, dat zij een dag vacantie had genomen, om ie kunnen gaan trou wen. (Moge dit het lieve kind nirnm berouwen De rechter loonde zich eerst over het schoolverzuim ver stoord, maar toen hij de ware toe dracht had gehooid, draaide hij bij, en sprak het jonge vrouwtje vrij een gehuwde vrouw, zoo gaf hij ie kennen, mag men niet dwingen, zich aan de schoollucht te wennen. Dus mocht „mevrouw Stump" de school verlaien. Maar hierover wenschie zij zelf ook nog een woordje te praten. ik verzoek u mijn diplomatieke kunst vrije speelruimte te gunnenver wonder u dus nie', als ik liever geen melding maak van 'i proces-Gray en alleen uw persoonlijken afkeer ter sprake breng. Wij voorkomen daar door, dat zij zich wil verdedigen om haar onschuld te bewijzen. Als zij dat wilde doen, zou zij hemel en aarde in beroering brengen om haar doel te bereiken. Zij zou de zaak zelfs publiek kunnen maken en de wereld tot getuige roepen en a dat schandaal zou ova uw hoofd komen, mijnheer Von Berghaupl." „Om Godswil, dat zou zij doen ik gevoel het," riep Koert uit. „Maar dit moet tot eiken prijs vermeden worden. Het zou mijn dood zijn, als het oog van de geheele wereld op ons gericht werd. Doe ai liet moge lijk om zoo iets te voorkomen." Mijnheer Morris stond op en legde zacht zijn hand op Koerts schouder „Wees gerustzoover zal het niet komen. Een vrouw, die de liefde van haar man verloren heeft, zal in zich zelve gekeerd worden, en een zeker schaamtegevoel zal haar terughouden haar smart aan de wereld te klagen Mijne Heeren!" zoo sprak zij, „ik zou nog gaarne wat leeren, maar over dag kan ik het moeilijk wachter, dewijl ik dan mijn huisvrouweiijke bezigheden moet betrachten. Indien echter de stedelijke overheid mij toe wil staan, om bij avond naar school te gaan, dan zal ik daar een dank baar gebruik van maken en mij alsnog bekwamen in vele nuttige zaken." Mevrouw Stump heeft haar zin gekregen Dat zal zij in haar huwelijksleven nog wel eens vaker krijgen de vrouwtjes zijn in 't al gemeen daar nog al op gesteld en de mannen, och, zij geven zich te genover de vrouw nog al gauw ge wonnen, wetende, dat onderworpen heid niet een harer hoofddeugden is. Een groot Parijsch biad heeft een amusante prijsvraag uitgeschreven voor een referendum wilde het on derzoeken, welke 10 eigenschappen bij de vrouw het meest gewaardeerd en gezocht worden. Tot hiertoe zijn niet minder dan 60 beminnelijke deugden bij de vrouw onidekt ge worden. De meeste stemmen zijn op de rij af aan de volgende deugden toegevallen: goedheid, ordelijkheid, toewijding, spaarzaamheid, zachtmoe digheid, kordaatheid en vriendelijk heid. Goedheid slaat dus bovenaan zij kreeg 19308 stemmen, ordelijk heid, no. 2 der gezochte deugden, 18470 stemmen, toewijding, de derde in de rij, 17904. Trouw, geduid en bescheidenheid komen eerst op de 8 9e en 10e plaatswilskracht op de 24ste. Slechts 2326 stemmen vor deren van de vrouw ook elegantie, en maar 525 vragen zelfbewustzijn en trots. Nederigheid is een artikel, dat blijkbaar in een vtouw niet erg wordt gewaardeerd79 stemmen slechts 'vroegen om haar. Zooals we zeidende man schikt zich in zijn lot en durft van zijn huisvrouw geen onderworpenheid, welke toch de huwelijkswet van haar vordert, vra gen. Vrouwenhaters zullen dit wel licht een bedenkelijk verschijnsel acb'en en als jonggezellen roemen iii hun vrijheid. Voor dezulken is ook koren op hun molen het volgende versje van de Wijze Piet. Piet, die een echte wijsneus heette, Vroeg alles wat hij niet goed wist. Zoo kwam hij van veel op de hoogte Pit pont blijft zeker onbetwist. Eens noemt iemand 't woordje ,.echo" Daarvan had Piet nog nooit gehoord. En aanstonds ging hij lot zijn vader En vroeg: „Wat is dat toth voor woord? „Een echo nimmer hoorde ik 't noemen; Is 't groot of klein, of lieht of zwaar „Schei uit," sprak pa, „Wees niet vervelend Toe, vraag dat aan je moeder maar." Tiet naar mama „Moe, wat is cclro?" „lioe heb ik het nu met je, Pret? Vraagt dat een jongen van jouw leeflijd je vader zelf weet dat nog niet" De vader, over vrouwliefs antwoord Klaarblijkelijk wel iets verstoord, Zei: „De echo" Piet, is als je rüoedej Zij heeft altoos het laatste woord Spoedig zal zij alleen nog met wrok aan den man denken, dien zij een maal liefhad. Doch voor alies mogen wij niet vergeten, dat ik zonder een volmacht van u niet tegenover uwe vrouw kan optreden. Ik moet dus een schriftelijk bewijs in handen hebben, waarin u verklaart een on overwinnelijken afkeer van haar te hebben en nooit tot haar te willen lerugkeeren." Koert bedacht zich geen oogen- blik, liet zich papier en pen geven en schreef de noodlottige verklaring, Toen deze dolk geslepen was, gaf hij hem aan mijnheer Morris, die vastbesloten scheen dit wapen zon der erbarmen in het hart der jonge, schoone vrouw te stooten Hij legde het geschrift behoedzaam bij zich neder, als ware het een kostelijk kleinood, en zeide „Mijnheer Von Berghaupt, ik hoop morgen sterk ge noeg te zijn om de pijnlijke taak te vervullen. Ik ben overtuigd dat ik op uw welwillend oordeel mag re kenen, wanneer mijne pogingen niet dadelijk met den gewenschten uitslag bekroond worden. Ge kunt echter verzekerd zijn, dat ik doen zal wal Wie een vrouwtje wil hebben, dat later zijn verwachtingen niet zal teleurstellen, moet volgens een Fransch astroloog, bij de keuze van een echt genoot letten op de maand harer geboorte. Hij geeft de volgende aan- wijzigingen omtrent het verband tus schen het karakter der vrouwen en de maand, waarin zij geboren zijn misschien willen onze lezers er hun voordeel mee doen anuari Goede huishoudster. Een weinig neiging tot zwaarmoedig heid. maar zacht van karakter. FebruariLiefdevolle echtgenoot medelijdende vrouw, goede moeder, gevoelig hart. Maart: Een lief popje, vroolijk en spraakzaam, eert weinig twistziek, in den grond van haar hart liefdevol en moedig. AprilOnstandvastig, niet zeer welsprekend, maar aangenaam van uiterlijk en van karakter. Mei: Schoon, beminnelijk en ver zot op de genietingen des levens. Juni: Heftig en onbeduidend. Een duivelinnetje in huis. JuliSchoon en grillig. Veranderlijk van humeur. Augustus: Beminnelijk, praktisch van aard. Weet met oordeel geld te besteden. SeptemberBescheiden, vriendelijk. Verstaat de kunst van zich bemind te maken. OctoberBevallig en behaagziek. Vrij moeilijk gelukkig te maken. NovemberLief en edelmoedig, goed en zacht. DecemberWelgemaakt, een weinig phantastiscn en verzot op nieuws. Keuvelaar. RECHTZAKEN. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg, is verwezen naar de openbare terechtzitting, de zaak tegen E. de P., 18 jaren, arbeider wo nende te Koewacht, thans gedetineerd beklaagd van poging tot doodslag door middel van een revolverschot. Door het O. M. bij het gerechts hof te 's Gravenhage werd gisteren 1 maand gevangenisstraf geëischt te gen A. A„ door de rechtbank te Middelburg tot 14 dagen gevangenis straf veroordeeld wegens mishande ling van J. C. P., te Souburg, twee maal gepleegd. Voorts werd behandeld de ziak van M. A. F., landbouwersknecht te Wisse kerke, door de rechtbank te Middelburg vrijgesproken ter zake van mishandeling van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening van zijn fcediening.De off car van jus titie, die vier maanden gevangenis straf had geëischt, was van dat von nis in honger beroep gekomen. Be klaagde erkende, met etn stok ge slagen te hebben zonder te weten, in mijn vermogen is." Koert was daarvan overtuigd, ge voelde dankbaarheid jegens mijnheer Morris -ui drukte hem de hand. Met de belofte morgen op hetzelfde uur zijn bezoek te herhalen, nam hij af scheid van den advocaat. Nauwelijks was de deur achter hem dicht, of het gelaat van den heer Morris veranderde op wonder baarlijke wijze. Het drukte zelfvol doening uit over een pasbevochten groote overwinning. Hij opende den grooten koffer, haalde daaruit janes portret te voorschijn, verslond het met de oogen en kuste het. „Nu behoort ge aan mij, geliefde Ik heb je vrijbrief in handen 1 Niets zal mij heiliger zijn dan je dienen Ik- zal je op mijn handen dragen Niets dan rozen zal je verder op je levenspad vinden. Dat huwelijk zal ik je vergeven evenals al het andere, waarvoor je vergiffenis van mij mocht noodig hebben." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1