191L 89 49e Jaargang. V rijdag 14 April Feuilleton» ia! tie keur is op youd en zilver „BLOOKEP" BINNENLAND. *«58 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden I.30. Franco per post i.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 5S. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De Nationale Vrouwenraad voor Nederland. De volgende week wordt te M:d- delburg de 12e jaarvergadering van bovengenoemde!! raad gehouden. Het is in verband hiermede zeker wel gewenscht iets mede te deelen, over hetgeen deze raad nastreeft, wat hij reeds tot stand heeft gebracht en wat hij voor de toekomst hoopt te zijn. Wij nemen daarom een artikel over dat mtj. Johanna W. A. Naber in de „Midd. Ct." heeft geschreven. Allereerst zij daarbij herinnerd aan het feit, dat hij is voortgekomen uit die merkwaardige nationale tentoon stelling van vrouwenarbeid,die in 1898 in het kroningsjaar onzer Koningin, te 'sGravenhage is gehouden en dat hij zijne oprichting dankt aan het toen algemeene verlangen naar een blij vend middelpunt, naar een aanleiding tot geregelde samenkomst voor al die vrouwen, welke de arbeid, aan die tentoonstelling verbonden, had sa men gebrachtmaar die na de Slui ting daarvan weder zonder eenig onderling verband uit elkander moes len gaan, juist nu zij de waarde en de befeekenis van onderlinge aan eensluiting zoo diep waren gaan voelen. Nog in het tentoonstellingsjaar zelf in October 1898, is de nationale vrouwenraad van Nederland opge richt en reeds enkele maanden later, in Maart 1899, werden zijne statuten vastgesteld. Het eerste artikel daarvan omschrijft het doel, namelijk om, uitgaande van de meening, dat man en vrouw elkanders werk moeten aanvullen op ieder gebied, zullen zij in waarheid het werk van den vol komen mensch tot stand brengen, de vrouwen van Nederland te organi- seeren en aller streven met bewust heid te richten op het verwezenlijken van deze volledige samenwerking. De Raad tracht dit doel te bereiken door het samenvoegen van alle ver- eenigingen, die arbeiden aan het verbeferen van den zedelijken, maat- schappelijken en economischer toe stand van de Nederiandsche vrouw in het bijzonder en van het Neder iandsche volk in het algemeen door het houden van samenkomsten ter bespreking van eenig actueel vraag- sluk, door het indienen vari adressen bij de bevoegde macht. Leden van den Vrouwenraad kunnen zijn vereenigingen, bonden, vennoot schappen in wier bestuur ten minste éen vrouw zitting b ;eff. Personen kunnen ais voorstanders(sters) toe treden. Ieder lid eener aangesloten vereeniging heeft toegang tot verga deringen en mag aan de besprekingen deelnemen. Iedere vereeniging, die zich aan 22.) Moris hield den adem in. „Mijn beer Von Berghaupt, ge spreekt van een stap, dien ik als man van ge weten niet kan billijken. Neen, mijn beer, ik billijk dezen stap niet en verzoek u te bedenken, dat ik u daarbij de hand niet kan reiken. Op deze manier zou het kind moeten boeten voor de misslagen van den vaderWij leven niet meer in zoo'n batbaarschen tijd, om dien regel toe le passen. Nemen wij eens aan, dat Jane op den dag van haar huwelijk 'aderdaad geen kennis droeg van de Misslagen haars vaders en van de w'jze waarop hij zijn leven eindigde 7~ welk een groot onrecht zoudt gij dan begaan Koert fronste het voorhoofd. «Mijnheer, als ik mij niet vergis, bebt ge mij bij het overhandigen der IS DE NAAM OP EEN BUS CACAO. sluit bij den Raad blijft volkomen vrij, wordt door niets gebonden. Ten einde haar een volstrekte onafhanke lijkheid te waarborgen, moeten op de algemeene vergaderingen alle beslui ten van principiëeien (natuurlijk niet van administraiieven) aard worden genomen met volstrekte eenstemmig heid. Art. Xll der statuten. Oeen enkele Vereeniging loopt dus ooit gevaar van te worden betrokken in zaken, die met haar leidend beginsel in strijd zijn. Evenmin behoeft men te vreezen, dat eene vereeniging bij aansluiting bij den raad op de vergaderingen eigen overtuiging, eigen inzicht zou den moeten bedekken of verzwijgen integendeel zoo ergens dan is hier de plaats voor een openlijk, luid getuigen, waarbij men zeker is van een welwillend gehoor. Dat die vereischte volstrekte een stemmigheid bij het nemen van besluiten van principieelen aard slechts in een betrekkelijk klein aantal gevallen kan worden bereikt en dat daardoor de gelegenheid tot hande lend optreden beperkt wordt, moet worden erkend. Toch ontbreekt ge legenheid daartoe allerminst, Wanneer men ernstig zoekt niet naar wat verdeelt, maar naar wat vereenigt, dan zijn er toch tal van punten van algemeen belang, die de ver schillende aangesloten vereenigin gen gezamelijk kunnen nastreven. De geschiedenis van onzen raad gedu rende zijn nu 12jarig bestaan is daar om het te bewijzen en lang is reeds de iijst der adressen, waarin hij zich heeft gewend tot de Hooge Regeering des Lands omtrent pun'en, waar omtrent aile leden eenstemmig ble ken te zijn, Maar ai ware het an ders geweest en al ware er nim mer gelegenheid om naar buiten handelend op te treden, de Na tionale Vrouwenraad van Nederland heeft niet in de eerste plaats te han delen, maar te zijn. A! ware door zijne oprichting niets bereikt dan het op geregelde tijden samenbrengen van denkende, arbeidende vrouwen van de meest onderscheiden geestes richtingen uit alle oorden des lands, dan ware de oprichting van den Raad daarmede alleen reeds voldoende gerechtvaardigd. De gewone eenvou dige omgang en kennismaking van akten de verzekering gegeven, dat ge het tot uw goede daden rekendet, Jane Gray en haar tante geheel on kundig te hebben gelaten van het proces Gray". „Mijnheer Von Berghaupt, te voren hebt gij mij uw dank betuigd voor de kiesche manier, waarop ik mijn pijnlijke taak vervulde. Nu vraag ik u echter, of ik op uw erkentelijkheid aanspraak zou kunnen maken, als ik u, een vreemdeling voor mij, bij ons eerste gesprek reeds zonder eenige consideratie mijn twijfel over dit punt had medegedeeld U ziet mij onte vreden aan goedals u mij om mijn humane handelwijze wilt ver- oordeelen, doe het danIk zal dat verdragen, omdat ik mij bewust ben, dat ik als man van geweten niet anders mocht handelenNa ons eerste gesprek kon ik niet op een bezoek rekenen, doch nu ge mij dit brengt en mijn deelneming opwekt, wordt de zaak anders. Nu ben ik gedwongen, mijn eer vrij van alle smet te houden, en daarom mag ik uit vaische humaniteit niet iets be weren, waarvan ge mij ter eeniger tijd het tegendeel zoudt kunnen be TELEFOONNTTMMEK 10. personen onderling is eene zaak van groote beteekehis en van ver strek kende gevolgen. Het bij de aansluiting te winnen voordeel is voor een vereeniging reeds daardoor allerminst denkbeeldig maar inderdaad zeer wezenlijk te achten. De rapporten aangaande hare weikzaamheid, door de aangesloten vereenigingen op de jaarvergaderingen uit te brengen, geven rijkelijk gele genheid eenerzijds tot het maken van propaganda, anderzijds tof het toetsen van eigen werk aan dat van anderen somtijds tot aanmoediging en recht- matigen trots, somtijds ook tot be schaming en vernieuwden prikkel. Van den Nederiandschen Vrouwendag zooals men de samenkomsten van den raad wel eens noemt, Keerde menige afgevaardigde reeds terug niet alleen verrijkt met de aanwinst van nieuwe leden voor hare vereeniging, maar ook met tal van praciische wenken aan het werk van zusterver- eenigingen ontleend. Ter verkrijging van den in menig opzicht onmis- baren steun van regeeringswege, van subsidies bijvoorbeeld, of om bij de Wetgevende Macht te kunnen aan dringen op wetswijziging is aanslui ting bij den raad tot gezamenlijk han delen een krachtig middel. Van groote beteekenis zijn ook de openbare avondbijeenkomsten, die de Raad aan zijne jaarvergaderingen pleegt te verbinden ter openlijke be spreking van eenig vraagstuk van actueel belang door sprekers en spreeksters beiden, teneinde het eind doel van den Raad, samenwerking van man en vrouw, goed te doen uitkomen, n hooge mate belangrijk is het voor de Middelburgsche samen komst aan de orde gestelde onder werp, namelijk opleiding on beroeps keuze voor de vrouw, waaromtrent wij zullen worden voorgelicht door de heeren dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en H. Snijders. Nu naar aanleiding van het Rapport der Aanéénschakelirigscom- missie een regeling iri uitzicht wordt gesteld, waarbij de opleiding onzer meisjes voorjaren en jaren wordt vast gelegd,kan de waarde eener dergelijke bespreking moedijk worden overschat. In aansluiting daarbij zal mevrouw van llaliie—Van Embdert ons spreken over het moeilijk en ingewikkeld vraagstuk van den beroepsarbeid der gehuwde vrouw, terwij! mevrouw HissinkSneilebrand tot ons zal ko men met wenschen en plannen be treffende de opleiding van Indische meisjes en ons daarmede zal herinne ren aan onze verplichtingen ook te genover de vrouw in onze koloniën. Naast die openbare samenkomst zuilen ook de gemeenschappelijke maaltijd, de feestavond ter begroeting der afgevaardigden en de bidstond, ftbonnemenfs-fiduerfenfiën op zeer uoordesligs uooru/aarden wijzen. Hoe zou mijn positie worden, als uw vrouw zich den een of ande ren dag voor u op de knieën werpt, om u te bekennen dat zij alles heeft geweten Koert werd doodsbleek. Met een ziekelijke begeerte zoog hij ieder woord van den advocaat in en ieder woord drong in zijn hart en sloeg hem diepe pijnlijke wonden. „Ge houdt het dus voor mogelijk, dat mijn vrouw ter eeniger tijd mij zulk een bekentenis zou kunnen doen, mijnheer Morris „Misschien doen wij goed, met de mogelijkheid daarvan rekening te houden, aangezien we dagelijks de vreemdste zaken zien gebeuren. Uit drukkelijk wijs ik er op, dat ik niet gezegd heb dat uw vrouw werkelijk iets van het proces heeft geweten. Ik wijs er zelfs op dat mevrouw G-ay, de tante van uw echtgenoole, op den dag der terechtstelling in Londen was, hoewel ik niet beweer, dat zij misschien gekomen was om haar broeder vaarwel te zeggen en hem te verzekeren dat zijn kind ge lukkig was. Ik zal mij wel wachten zulke vermoedens te uiten." voor haar die dit verlangen welke aan de jaarvergadering vooraf gaaf, zeer wezenlijke elementen zijn in dat on derling verkeer, die onderlinge samen werking van personen en vereenigin gen in de meest denkbare verschei denheid, waardoor de Nationale Vrou wenraad met volle recht kan worden genoemd de schoonste uiting van het feminisme in ons land. Het is zeer te hopen, dat zoo men uit om Middelburg gelegen plaatsen al niet in de gelegenheid is om de avondbijeenkomsten bij te wonen, men toch niet zal verzuimen om op den dag te komen luisteren naar de rapporten en verslagen, die dan zullen worden uitgebracht. Het ledental van den Raad is thans gestegen tot 35 vereenigingen, ver deeld in 5 groepenvereenigingen die op zedeloosheidgebied werkzaam zijn, vereenigingen voor maatschap pelijk werk, vereenigingen voor de uitbreiding van den werkkring der vrouw, corporaties, die op sociaal- politiek gebied werken, vrouwenvak - vereenigingen. Hoe bont en samen gesteld dit complex ook wezen moge dat dit nu reeds vertegenwoordigt het hedendaagsche streven der Nederland- sche vrouw in zijn geheel, mag zeker nog allerminst worden beweerd. Maar vroeg of laa( toch zal onze Raad in den waren zin het miniatuurbeeld, het inbegrip der geheeie Nederiand sche Viouwenbeweging vertoonen en zal het hem gelukken de macht van traditie en veroordeel te overwinnen. Geleidelijk zal de raad dit doen door kracht van overtuiging, door onderlinge voorlichting, niet door het stellien van bepaalde eischen of door het ter hand nemen van bepaalde hervormingen. Naarmate men leert begrijpen, dat de raad niets anders zijn moet dan een middelpunt ter vergelijking en bestudeering van plan nen en ondervindingen, eene gelegen heid om te kunnen komen tot onder linge samenwerking, naar die mate za! de raad groeien en zich uitbreiden en in waarheid worden eene nationale kracht. Landweer en landstorm. De Haagsche correspondent van de „Standaard" schrijft De landstormwet, welker indiening te v/achten is, zal, naar ik verneem, landstormplicht opleggen aan a. allen, die bij de militie gediend hebben, van het 31e tot en met het 40e levensjaar; b. allen, die aan de loting hebben deelgenomen, doch niet ingelijfd zijn geworden bij de militie. In tijd van vrede zal de landstorm tot geen enkele dienstverrichting ge houden zijn in tijd van oorlog zullen De oude opgewondenheid, gemengd met verontwaardiging en bitterheid, was bij Koert weder opgekomen. Hij herinnerde zich nu zeer goed, dat het bij de afreis van Jane's tante een beetje haastig toeging, en dat zij voor haar reis naar Engeland weinig afdoende redenen opgaf; vreesde zij de terechtstelling van James Gray te verzuimen Terwiji hij heftig opge wonden door de kamer heen en weer liep, dacht hij aan de fluisterende gesprekken van zijn vrouw met haar tante, die altijd verstomden als hij kwam. Vreemd, dat hij daar toen niet over had nagedachtO, hoe edel dacht hij toen over die vrouwen Nu zag hij de duistere plekken in het ..wezen van zijn vrouw, die hem nu helder werden. Hij beefde nu terug voor de oplossing, der raadselen in haar wezen. Deze gedachten grepen hem zoo aan, dat hij er voor terug schrikte zijn vrouw weder te zien." Mijnheer Morris bleef rustig op zijn stoel zitten. Hij dronk nu en dan een kopje thee, die hem minder smaakte nu ze koud begon te wor den. Zijn gelaat had daarbij de uit drukking als van iemand, die zich de landstormplichtigen tot gewapende of ongewapende diensten geroepen kunnen worden, ai naar mate zij a! dan niet in den wapenhandel ge oefend zijn geworden. Diezelfde correspondent schrijft Naar ik verneem bestaat bij den mi nister van oorlog het voornemen, door de te wachten wijziging der landweerwet den diensttijd der land weer terug te brengen van 7 op 5 jaar, terwiji het aantal herhalings oefeningen, nu 2 bedragend, met een zal worden verminderd. Militiewet. Het ontwerp militiewet heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer van vrijzinnige zijde gedeeltelijke scherpe tegenkan.ing ondervonden. Werd het echter ook van deze zijde gedeeltelijk gesteund, toch bleef vooral de zware stijging van lasten een groot bezwaar. Zeer scherp was daarentegen de houding van de soc.-dem. fractie zoowel tegen de persoonlijke als de nieuwe geldelijke lasten. De Tariefwet. in het Engelsche Lagerhuis ver zocht de unionist Griffith Boscawer de aandacht van minister Grey voor het Hollandsche tariefontwerp, waar bij wordt voorgesteld een recht van zes procent op den invoer van Ket tingen en ankers en vroeg, of hij stappen wilden doen, tot bescherming van de belangen der Engelsche in- dustrieelen. Tennant, secretaris van den Board of Trade, antwoordde, dat de ge noemde artikelen tegenwoordig vrij van invoerrecht waren. Volgens het voorgestelde tarief-ontwerp echter zouden kettingen belast worden met een recht van 6 procent van de waarde, maar het was niet duidelijk, welk recht men van plan was te heffen op ankers. Een vertaling van het voorgestelde tarief circuleert thans bij de Kamers van Koophandel en om hare bemerkingen daaromtrent is verzocht. Zoodra hij deze bemer kingen ontvangen had, zou hij zorg vuldig overwegen, welke houding ten opzichte van eke dezer moest wor den aangenomen. De Vlissingsche dienst. De Londensche correspondent van de ,,N. R. Cl" schrijft Alles is nu in orde, om op primo Mei den nieuwen nachtdienst over Folkestone aan te vangen. De uren van vertrek en aankomst staan ver meld op groote aanplakbiljetten en kleinere strooibiljetten. Daaruit blijkt, dat de boottreinen op Folkestone om 8.45 's avonds hier het Victoria-station zullen verlaten en het Holborn-staiion vijf minuten vroeger, dus iets later bewust is zijn plicht gedaan te hebben. „Mijnheer Morris, hel is voor mij volstrekt doelloos Ie onderzoeken of Jany Gray en hare tante bekend zijn met het smadelijk uiteinde van den man, dien ze mij tot schoonvader hebben gegeven. De naakte feiten, door de acte bewezen, zijn voldoende om mij te dwingen tot het eenige wat ik in deze omstandigheden doen kan, n.I. tot echtscheiding. Ge hebt gezegd, dat ik deelneming bij u heb opgewekt en dat ge nu vriendschap pelijke gevoelens jegens mij koestert. Goed op grond van die vriend schap verzoek ik u mijn vrouw te gaan bezoeken en haar te zeggen dat onze echt noodwendig moet ont bonden worden. Geef daarvoor de redenen op en tracht van haar te verkrijgen, dat zij evenals ik onover- winnelijken afkeer aanvoert ais reden voor de echtscheiding. „Mijnheer Von Berghaupt, goed beschouwd is uw besluit even een voudig ais ferm. Als ik in uwe po sitie was, zou ik zelf geen ander besluit genomen hebben." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1