iddeiburg f. Morris Plouvier's Schoenwerk. SCHEN .EIEKiiS 13 April No. 88 ERMAN. fDSCHE JLEER Jortwp8n f. IMBffli, Pecco Thee, BEKER Jzn. 1.G.DE JONGE Co. rafietoeslel V 'cialifeif Donderdag- Van Week fofr Week. 49e Jaargang. talage Walstraaf. urs. legen prijscourant. isvrouw GOEDKOOPE, reiden met water klaar te maken. Viissingen. EN str. - Scheldestr. en 12 ct. per ons. J.r en waterhoudend, aanbevelend, ER, Wal straat 19/21. UMIIMJLS, loc. Hiddeionrg ag van af 2 uur in ion" te spreken. SNHAAUSCHE lappij van Verzekering. te 's MAYEÏHAflE. eringen van Kapitalen van Lijfrente, Wedu- Kinderverzorging enz., ijke Premiën. Ii inlichtingen worden ct door den Agent :MD GELD. 43. Telefoon 125 X 12. Te bevragen Courant. |t, Middelburg. COIJ 1911 prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagaiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELBBOONNUMMEE 10. ftbonnements-fidyertentiën op zeer uoordeefige uooruiaarden in het Engelsche Lagerhuis geniet je veelbesproken vetowet thans de eer eener artikelsgewijze behandeling. oppositie zal vermoedelijk wel zorgendat de discussies een lang leven hebben. De eerste dag ging voorbij met de behandeling van amendementen, waarmede volgens de voorstellers alleen werd beoogd, de bedoeling der regeering des te beter doen uitkomen. Eerst probeerde men nog het voorstel in tweeën te splitsen en aanvankelijk dat gedeelte ltbehandelen, hetwelk op de finan ciën beirekking heeftmaar daarmede en met zes andere voorstellen, die ieitelijk op hetzelfde neerkwamen, had men geen succes. Het eerste artikel der wet geett aan het Hoogerhuis de bevoegdheid, om over financieele wetsontwerpen te beraadslagen, maar niet om ze te wijzigen of te verwerpen. In dat op zicht zou dus het huis wezen een adviseerend lichaam voor de kroon. Men trachtte de behandelir g van dit artikel tot later uit te stellen, «ar ook die vlieger ging niet op. Toen werd door een unionist een voorstel gedaan, om de financiëele ontwerpen in het geheel niet naar het Hoogerhuis op te zenden, een voor- 1 dat, naar onze meening nog niet wo dwaas was, al moet men het der tfgeering toegeven, dat zij niets anders leeft voorgesteld dan hetgeen vijftig i r-lang het gebruik is geweest, tot lal er in 1909 van werd afgeweken. was dan toch in ieder geval sen vrij zonderling gebruik. Wanneer men aan onze Eerste Kamer het recht van verwerping ontnam, dan zou het i ook een dwaasheid zijn om haar |over de wetten te laten discussieeren. Even ongelukkig was men met een voorstel om de wet voorloopig siechts toot drie jaar te maken, om aan de regeering gelegenheid te geven om Ittoonen, dat het haar met de her- vorming van het huis, die later vol- i moet, ernst is. De toestand in Marokko is na- Wijk ernstig. Wanneer het gezag tan den Sultan in de jongste ge beurtenissen niet geheel ondergaat, ban zal het toch wel een gevoeligen tok gekregen hebben. De jongste financieele maatregelen, genomen om ta Sultan in staat te stellen een i leger om zich heen te hebben, [rijn misschien wel wat iaat genomen. Frankrijk dringt men er op aan, it de regeering den Sultan niet in tai steek zal laten, zooals zij het fijn moeder gedaan heeft. Werkelijk Mu het vrij gevaarlijk wezen, wan ner, wat toch zeer goed mogelijk zijn, de macht in Marokko in de Iollectie Nouveauté's m DEN, DASSEN, ,N, TRICOT en GLALC DENEN, LINNEN en ÓEN ZAKDOEKEN, EN POCHETS, 7ANTASIE-SOKKEN, en MACCO TDERGOEDERËN. (EDEN en PETTEN. 21.) woonkamer had het voorkomen 'Wewerkkamer vaneen mans, die •tijd ijverig aan den arbeid is. Pro ftakken, boeken en gedrukte aan» Wigingen lagen in bonte afwisse- naast elkander. Koer! gaf ge- ,(101 aan de uitnoodiging om plaats I'1 nemen. I «Wijnheer Von Berghaupt, ik vraag '''schooning voor de wanorde, die f hier ziet. Oe bevindt u in de 0njng van een man, die zich zelfs ®hjn vacantie geen rust gunt. Het Iwordt steeds bedreigd het is 'W strijdende. Men moet voortdu- »d met het zwaard in de vuist ge- '!ïd staan." Koert was waarlijk niet in een ttming om zich met mijnheer Mor- j '6 verdiepen in een gesprek over steeds bedreigde recht. Om de handen van een onbekend stamhoofd mocht vallenwant daardoor zou feitelijk de deur voor elke verbetering gesloten worden en Frankrijk heeft reeds te veel belangen daar te lande om zoo iets toe te laten. In den Franschen Senaat heeft de regeering te dezer zake medegedeeld, dat zij de noodige maatregelen ge nomen heeft, om de Marokkaansche regeering in staat te stellen, aan de troepen die de veiligheid der ver bindingen met het Chauja gebied moeten verzekeren, hun soldij gere» geld uit te betalen. Mocht te Fey de toestand verergeren, dan zal Frankrijk binnen de grenzen door de overeen komst van Algeciras aangewezen, de noodige maatregelen nemen om de veiligheid van Europeanen en in boorlingen te verzekeren. Ook in de Spaansche Kamer is deze hoogst belangrijke zaak ter sprake gekomen. De regeering deelde daar mede dat de Fransche regeering de mogendheden, die de akte van Algeciras teekenden, op hetgeen gebeuren kan heeft voorbereid. Spanje bereidt zich dientengevolge voor op hetgeen kan plaats hebben in de omgeving der Spaansche versterkte plaatsen en andere punten, waar Spanje belangen heeft. Het is wel te betreuren dat, in hoofdzaak door Duitschen invloed, aan Spanje en Frankrijk in der tijd le Algeciras zoo de handen gebonden zijnmaar de gemoederen zijn sinds dien vrij wat gekalmeerd en wanneer het waar is, wat beweerd wordt, dat Frankrijk en Spanje samenwerking in Marokko beoogen en Duitschland daardoor willen win nen, dan is het niet onwaarschijnlijk dat de Duitscne regeering zich thans wat toeschietelijker zal betoonen w?nt hoe weinig sympathie men ook voelen kan voor een man als Sultan Moelai Hafid, nog erger toestanden dan de tegenwoordige zijn denkbaar, als men het begonnen werk niet voortzet. In talië is alzoo ook weer eens een nieuw ministerie opgetreden. Van dit bewind is in de eerste plaats een kiesrechthervorming te wachten. Men wil ieder kiezer maken die zijn dienstplicht he eft volbracht en die den 30 jarigen leeftijd heeft bereikt. Italië gaat in dit opzicht nog maar heel langzaam vooruit, maar men kan ook niet al te hard van slal loopen in een iand waar bedrog, geweld en allerlei slechte gebruiken nog zoo aan de orde van den dag zijn en het ligt dan ook in het voor voortzetting van dit gesprek te ver hinderen, vroeg hij op eens„is u bevriend met den advocaat Bronk, te Mainz Slechts een lichte trilling der oog leden verried de verbazing van den heer Morris over deze vraag. Hij be greep daaruit, dat Koert eenDuitsch advocaat had geraadpleegd. „Op reis heb ik met dien voor- treffelijken man kennis gemaakt en ik heb hem te Mainz bezocht. Al ben ik ook niet met hem bevriend, toch geloof ik dat tusschen ons een groote toenadering zou bestaan wan neer ik voortdurend te Mainz woon de." Een bediende van het hotel bracht nu de bestelde biefstuk op tafel, in plaats van wijn zette hij echter een sierlijken pot thee neer. „Mijnheer Von Berghaupt het is voor mij niet moielijk te raden wat de reden is van uw komst. Wel licht is u echter wel zoo goed het teedere punt aan te roeren als wij gedineerd hebben. Zeker zal u de bewering merkwaardig vinden dat wij, na het gebruik van een goeden maaltijd, menschen en zaken geheel nemen om in de nieuwe kieswet be palingen op te nemen ter verzekering dat werkelijk de wil der kiezers zich uit door de vertegenwoordiging en ter voorkoming van bedoelde slechte gebruiken. Een eigenaardig derubeeld heeft de regeering omtrent stijging der kas, waaruit de ouderdoms- en inva liditeitspensioenen van arbeiders worden betaald. Het voornemen is namelijk om een monopolie van le- vensverzeKering in het leven te roepen en de ontvangsten of winsten uit die verzekering in de bedoelde kas te doen vloeien. De Engelschen moeten weer eens de nadeelen ondervonden ,hebben, welke zoo eigenaardig het deel zijn eener koloniseerende mogendheid. Geheel in het Noordoosten van Britsch-Indië zijn eenige grensstreken, waarvan men eigenlijk bezwaarlijk zeg gen kan dat zij reeds lot de Engelsche koloniën behooren. De geheel woeste bevolking wordt eigenlijk maar in naant gerekend onderworpen te zijn en de Engelschen zoeken er naar aanrakingspunten met die bevolking, om langzamerhand invloed op deze te oefenen. De regeering van Britsch- Indië heeft daar een civiel gezag hebber, die aan de grens van Assan met vijftig koelies een rivierlocht maakte, toen de troep eensklaps door inboorlingen overvallen en, bij gebreke van behoorlijke bewapening, gedood werd, met uitzondering van twee koelies, die vluchtten en aan de felle vervolging der wilden ont kwamen. Er gaat nu natuurlijk een gewapende expeditie heen en dat zal wel de invoering van een direct bestuur ten gevolge hebben. In het zuiden van Frankrijk, in het land der wijnboeren, blijft het buiten gewoon onrustig. De nieuwe wette lijke begrenzing van hek champagne- gebied is hun niet naar den zin en nu gaan zi] vergaderingen houden en betoogingen en trekken in op tocht naar Troyes. Zij zijn gewapend en zingen de „Internationale". De politie is in die streken gereed om gewelddadigheden te voorkomen, maar de Fransche bladen zijn van meening dat weer gebeuren zal wat een paar jaar geleden gebeurde en dat men weer de wijnvaten zal ver nielen en den wijn over de straten zal doen stroomen. De zaak schijnt feitelijk hierop neer te komen, dat de wijnbouwers uit het Aube-departement verlangen dat dit departement onder het cham- anders beoordeelen dan te voren, maar die bewering heeft toch veel waarschijnlijks in zijn voordee Koert liet zich bewegen een wei nig te eten en ook een kop thee te drinken. Mijnheer Morris begon met echt Engelschen eetlust zijn biefstuk te verorberen. Hij gunde zich daar bij geen oogenblik tijd om iets te zeggen. Toen hij gereed was, wischte hij zijn mond af, dronk met smaak een kop thee en was toen gereed voor de bespreking, van welke zaak ook. Koert was intusschen meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat zijn vrouw hem bedrogen had en het zijn plicht als man van eer was, zich van haar te laten schei den, hoezeer hij haar ook liefhad. Het kwam slechts op den vorm aan, waarin dit moest gebeuren, en daar bij zou mijnheer Morris hem behulp zaam zijn. Hij meende de gedachte, dat zijn vurig beminde vrouw onschuldig zou kunnen zijn, geheel te moeten ver bannen. „Ge zult wel begrijpen, dat de tnededeelingen, die ge mij omtrent pagne-gebied zal worden begtepen hetwelk bestreden wordt door de bouwers van het Marne-gebied. 't Kan dus weer op een soort van burger oorlog uitloopen, waarvan het voor naamste resultaat wel wezen zal de vernieling van eigendommen en de schandelijke verspilling der natuur producten. De Hertogin van Albany. Uitgeleide gedaan door haar Zuster de Koningin-Moeder, en door den Prins, verliet gisterenavond de her togin van Albany de residentie om via Viissingen weder naar Engeland terug te keeren. In den salon van het Koninklijk palviljoen, aan het Hollandsche spoor onderhielden de vorstelijke personen zich eenige oogenbükkcn met de daar aanwezige autoriteiten, sir Alan Johnstone, den Engelschen gezant bij ons hofden gouverneur der re sidentie, luitenant-generaal De Mees ter, en den burgemeester. Precies te 8.39 vertrok de trein, waarin voor de hertogin en haar gevolg een coupé was gereserveerd, en die niet voor het gewone perron, maar voor dat van het paviljoen voorreed. De Hertogin zette met de mailboot „Oranje Nassau" de reis naar Enge land voort. De Tariefwet. De „Vaderlander", het orgaan van het Kamerlid, den heer Roodhuyzen, spreekt van een naderend onheil. Geen belasting op het voiksvoedsel? zoo vraagt hij. Maar de minister zet f 10 op de 100 kilo margarine, die toch zeker niet een luxe artikel voor de rijken is. Hij zet fl.50 tot f 5 op 100 kilo gedroogde visch, die niet op den disch der weigestelden, doch op de arbeiderstafel prijkt. Hij vraagt een recht van andere verbruiksar tikelen, die de arbeidersklasse en de middenstand dagelijks van noode hebben. Misleiding en niet anders dan dat is het te trachten de voor stelling te wekken alsof de lasien voor het volk niet verzwaard zullen worden. De tien millioen meerder invoerrecht beteekenen een last van de vele malen tien millioen voor het Neder- iandsche volk. In zijn democratische dagen noemde de heer Staalman de protectie, zooals minister Harte ze wilde, een rooftocht op de zakken der kleine luyden. Het ontwerp Kolk man is in hoofdzaak een copie van de familie van mijn vrouw gedaan hebt, mij moeieRjke oogenblikken hebben veroorzaakt," begon Koert nu op een toon, die eene betere stemming aanduidde. „Niemand ter wereld gevoelt en begrijpt dat beter dan juist ik, mijn heer Von Berghaupt. Ge zuit nu wel ondervonden hebben, welke pijnlijke zaak een rechtsgeleerde soms is op gelegd. Het feit, dat u mij een be zoek brengt, is echter in zekeren zin voor mij een schoone belooning." „Wees verzekerd, dat ge met geen ondankbare te doen hebt," sprak Koert. „Ik ben u erkentelijk voor de manier, waarop u mij die mededee- lingen gedaan hebt. U hadt andere wegen kunnen kiezen om den recht verkrijgende van James Gray Koert wendde het gelaat af in het bezit dezer documenten te stellen." „Ik ben beloond, mijnheer Von Berghaupt en nu heb ik slechts een dringend verzoek iaten wij voortaan nooit meer over die onverkwikkelijke zaak spreken. Hoe spoediger wij allés vergeten, hoe beter voor mij en voor u. Het proces van James bet ontwerp Harte. Door de meel- rechten draagt het nog verderfelijker karakter. Het spot mei den democra tische!! eisch van een belastingstelsel naar draagkracht. Deze minister zal onder een „Christelijk" etiket een paar millioen halen uit de directe belas tingen en het negenvoudige dier som leggen op het gansche volk waarvan de lagere standen het leeuwenaandeel te betalen zullen krijgen. Een zware strijd vracht ons tegen dit rampzalig voornemen. Mr. G. van Tienhoyon- De Commissaris der Koningin in- Noord Holland heeft bij een polder inspectie koude gevat, waarom zijn geneesheer hem bedrust heeft voor geschreven van oververmoeidheid is geen sprake, zsgt de „N. R. Ct." Gis ternacht had de patiënt nog al met hoesten te kampen. De „N. Hrl. Ct." kan hieraan uit zeer vertrouwbare bron toevoegen, dat mr. van Tienho ven nog dit jaar, en wel zeer waar schijnlijk op het einde van den zomer zijn ambt als Commissaris der Ko ning zal neerleggen. Jaarwedden postbea mbten. Bij een Kon. besluit van 30 Maart zijn nog de volgende wijzigingen ge bracht in de tracteinenten van som mige categoriën van ambtenaren en beambten Bij overgang van een post bode in den rang van besteller zal voortaan zijn diensttijd als postbode ten volle worden aangerekend, in zoo verre hij een jaarwedde van f540ol meer genoot. Van den diensttijd op een jaarwedde beneden f540 worden zooveel jaren (of gedeelten van jaren) als anciënniteit gerekend als het getal 540 begrepen is in het totaal bedrag van het tractement over die periode. Overigens zijn ten aanzien van deze categorie van beambten overgangsbe palingen vastgesteld, waardoor opge wekte verwachtingen zullen vervuld kunnen worden. De kantoorknechts worden voortaan, naar gelang van de klasse der kantoren, evenals de bestel lers ingedeeld in vijf categoriën en genieten alsdan het tractement van een besteller van geiijk aantal dienst jaren, vermeerderd met f50 per jaar. Aan hoofdbestellers, adsistenten en conducteurs der brievenmalen, wordt boven hun grondtractemer.t, geiijk aan dat van een besteller, toegelegd per jaar: bij benoeming als zoodanig f 150; na 2 jaar f 200na 6 jaar f 250 na 10 jaar f 300, onder voorbehoud, dat. het tot nu toe gegolden hebbende maxi mum van f1175 niet wordt over schreden. De klerken der posterijen en tele grafie in het bezit van één radicaal, iuteij va i den post- of van dsn tele graafdienst ontuargen f 100 per jaar Gray heelt mij verscheidene slape- looze nachten en schokkende too- neeieu bezorgd. Wegens deze om standigheden zou ik zeer dankbaar zijn, als ge u met mij vereenigen en heden deze zaak voor altijd begraven wildet." „Hoe moet ik dat begrijpen vroeg Koert verbaasd. „De tijd zal het proces van James Gray doen vergetenhet boek van den beul, waarin hij voor de laatste maal zijn naam schreef, zal door de motten verteerd worden, en zelfs de herinnering aan mijn cliënt James Gray zal niet blijven leven. Vooral zulke gevallen des levens heb ik een gelukkige philosophie gevonden, die mij met gemak heenvoert over din gen, waarover ik anders niet heen zou kunnen komen." „Mijnheer Morris, ik wil gaarne medewerken om het proces-Gray te vergeten en le begraven, want dat is geheel in mijn belang, maar dat kan eerst geschieden als ik in alle stilte van mijn vrouw gescheiden ben I" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1