bank koop" Woensdag 12 April LEDING, Iseostbode BLAAUW, No. 87 49e Jaargrang. 1911. C. 1. MS OEI EE binnenland. Feuilleton* BLOOKER'Sl CSCflO V.. .NDEN. en Lijfrente, kl STUlSTKiKIT tiddelburg. ZOOM" ivier De Zoom* ri-op-Zoom. GEDANE sasscb0 DAALDERS genres. :e sorfeering. s s ZEIST. 1909 186.387.411.00 f 1.003.518.17 f 27.437.411 88 f 28.808.387.71 me voor f 1000.ver- al. De jaarpremie ver- ■lijks met 3 van de nie. De vermindering imen gegarandeerd. bring geschiedt na P 25 30 len jaren jaren lijk bij overlijden. 1.64 44.11 38.09 .72 44.38 38.56 .35 45.25 39.71 .60 46.83 41.68 .42 49.15 44.59 1.21 52.73 1.59 n goeden staat zijnde -s-machine. Adres igsche Courant". ^LLE vraagt een nette p. Zich aan te bieden 8 uur Badhuisstr. 50. ÏELBURG. eiken VRIJDAG van! llainypark 30, V li s« vertrofïen. ,n enz., worden op r a t i s verstrekt bij Inde. ASSBLBERGS Co. DENTIA". fed te AMSTERDAM. (n Kon. goedgekeurd in appeiijk kap. f 100.000, :rve. G. T. RANDAG Jr. Spiegelruiten, Spiegels, n enz,, tegen het geval ontstaan door onvoor- fwaadwilligheid, straat- tegen lage premiën. jent voor Zeeland, lat 44. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeveis Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De Schelde quaestie. Van de hand van generaal Den Beer Poortugael, lid van den Raad van State, is eene nieuwe brochure over de neutraliteit van de Schelde verschenen. In dit nog al lijvige geschrift ver dedigt de schrijver nader zijne uit zijn vorige brochure bekend gevoelen dat de neutraliteit van Beigië de Ne- derlandsche regeering niet ontneemt het recht en niet ontheft van de ver plichting om in tijd van oorlog de Schelde te sluiten voor schepen van oorlogvoerenden, die met oorlogsdoel einden de rivier zouden willen bin nenvaren. De handhaving van dit recht en dien plicht aldus het betoog van den schrijver verhin dert de garantie-mogendheden geens zins de uitoefening van hun plicht, Belgie's onafhankelijkheid te waar borgen, aangezien verschillende pun ten aan de Belgische kust, zelfs vei liger en dichterbij gelegene, daartoe lol hunne beschikking blijven. In een 12 tal conclusies vat de auteur zijr beloog samen. Debietrecht op tabak. Het „Weekblad voor de administra tie van directe belastingen, invoer rechten en accijnzen" besluit een over zicht van de tabaksbelasting aldus Wij willen ons thans niet in beschou wingen begeven waarom men bij het voorgestelde Debietrecht zoo weinig gebruik heeft gemaakt van de erva ringen in andere landen opgedaan en waarom men gemeend heeft in beginsel te moeten terugkeeren tot toestanden, welke hier te lande even na de middeleeuwen bestonden. Wij erkennen dat het heffen eener ver bruiksbelasting bij de debitanten zeer groote voordeeien heeft. Dan toch is er nog slechts éene afwenteling noo- dig voor het object in handen is van den consument de verliezen, bij afwenteling steeds te lijden, zijn dan tot een minimum beperkt. Een der gelijke evenredige circula'iebelasting is echter zeer moeilijk uitvoerbaar en er bestaat zeker twijfel of dit moge lijk is met eene als directe belasting geconstrueerde heffing, gelijk dit ont werp doet. Wij willen thans hierop geen dieper ingaande critiek leveren waar deze van alle zijden reeds niet gespaard wordt het zou ons leed doen voor de goede bedoelingen der bouwmeesters indien de muren dezer veste reeds bij eersten ademtocht omvielen. Wij vreezen echter en nier- ten op dat éen zwakke belastingwet ®éer schade doet aan de moraliteit ocner natie, dan eenige zedelijkheids wel goed kan maken." o—- 20.) Wegens dringende aangelegenhe den betreffende zijn vriend Koert Von Berghaupt wenschte zij hem zonder [distel te spreken, Erik stak de beide Engelsche brieven en Koerts naam- kaartje bij zich en haastte zich naar mevrouw Von Reidersdorf. Doze dame verwachtte den officier met het grootste ongeduld. Zij ont ®'në hem vriendelijk en betuigde "tm haar dank voor het spoedig voldoen aan haar oproeping. »'k kom zooeven van Bibrich te- 'V verklaarde zij. „Mevrouw Von Kerghaupt is wanhopig. Koert is nog teruggekeerd. Mijnheer Von Wambold, ge moet en gij kunt mij renp 0nbegrijpelijke zaak ophelde- ■iTot mijn groofen spijt moet ik "^kennen, mevrouw, dat ik geheel H e t heilzaam cacaogebruik moet doordringen in alle kringen der maatschappij nu kan het want is voor niemand te duureen W bus van 2 pond kost f 1.50. 3 Kleinere bussen naar verhouding. Begrafenis generaal Donmers. In tegenwoordigheid van veie actief dienende en gepensionneerde opper-, hoofd- en verdere officieren van on derscheidene, wapens, werd gisteren op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepens. luitenant-generaal J. H. H. Dommers Sr. Tot hen, die den ontslapen oud- opper-officier den laatsten afscheids groet brachten, behoorden onder meer de commandant van hei veldleger, de luil.-gen. de Meester; de inspec teur van het militair onderwijs, generaal Hoogenboom, en verschil lende gepensionneerde opper-offi- cieren. Aan de groeve sprak de heer Van Geluk een kort herinneringswoord, waarin hij den betreurden doode herdacht als voorzitter van de Loge ie Breda. Spreker schetste generaal Dommers ais een eenvoudig, be scheiden man, ondanks zijne hooge positie welke hij in de maatschappij innam, aan welke karakter-eigen schappen zich paarden een groot humaniteitsgevoel en een eerbtedi- ging van de overtuiging van anders denkenden. Pest in Indië. De Gouverneur Generaal van Ne- deriandsch-Indië heeft gisteren alsnog het volgende aan het depariement van koloniën gese!nd Wegens storing van da telefoon op acht dezer geen berichten van Penanggoengan, Nganlang en Seng goeroeh. De inlandsche aris, die acht dezer in Senggoeroeh was, vond geen pest, doch veel malaria. Overigens gerapporteerd acht gevallen, geen dooden. Gisteren negen gevallen, alle in Penanggoengan, en twee dooden. Een koortsgeval van eergisteren bieek pest te zijn. Koortsen houden aan verbluft sta van dit groote raadsel en dat ik op dit oogenbiik geen mo gelijkheid zie om de zaak op te helderen." „Mevrouw Von Berghaupt deelde mij toch mede, dat haar man van daag te Mainz bij u aan huis is geweest." „Dat is zoo, mevrouw I Hij klaag de over ongesteldheid en wenschte den dokter te raadplegen. Bij mijn navraag bij den militairen dokter vernam ik echter dat hij daar niet geweest was." „De zaak is zeer geheimzinnig. Om welke reden zou hij dan naar Mainz gegaan zijn Heeft hij mis schien zwarigheden in den dienst ont moet „Neen,1 mevrouw, daarvan kan zelfs geen sprake zijn." „Maarwat in 's hemels naam kan hem dan van zijn vrouw ver wijderd houden? Reeds uren lang pijnig ik mijn hersenen mei deze vraag. Doch op welke wijze het raadsel ook wordt opgelost, jane zal in mij een vriendin, een steun vin den. Wanneer zij echter steun van een man noodig mocht hebben, dan TELEFOONNUMMER 10. 246 gevallen in Senggoeroeh. De ge- heele afdee'ing Malang is afgesloten met een militair cordon. De afsluiting van de besmette districten alleen bleek te bezwaarlijk. Spoorwegpersoneel. De anti-rev. „Stichtsche Ct." maakt zich tot tolk var, de ontevre- dengeid, die hec-rschi onder 't spoor wegpersoneel. Jarenlang is uitgezien naar een nieuwe regeling der dienst- voorwaarden, en nu zij eindelijk is gekomen blijkt zij geheel onvoldoende. De loonsverhoogingen worden tot de hoogere ambtenaren beperkt. Zelfs werd van de categorie van commies het bestaande minimum met f 100 per jaar verminderd. De uurioonen van het personeel in de werkplaatsen die noodzakelijk verhoogd hadden moeten worden, bleken onveranderd t.w. 11 cent op 21 jarigen leeftijd met een maximum van 18 cent op 36 jarigen leeftijd voor vaklieden en van 9—15 ct. voor driekwartvaklieden. Dat in verschillende desbetreffende vakken buiten de Spoorweg-Maat schappijen reeds lang een hooger standaardioon is ingevoerd, schijnt bij de vaststelling van het R. D. V. niet van invloed te zijn geweest. Dat er nu inïusschen aan vaklui van het werkpiaatsen-personeel minder loon wordt uitbetaald dan eenstraat- veger bij de gemeente-reiniging ver dient, is een feit. En verder is de groepsvertegenwoordiging verzwakt. Wij hebben daarop reeds gewezen toen in Januari j.l. de dienstorder verscheen, waarbij werd bepaald, dat voortaan ook wenschen en bezwaren, door minstens 25 leden eener groep onderteekend, rechten eks aan den directeur-generaal konden werden gezonden. Daardoor wordt de groeps vertegenwoordiging door de regeering in 1903 ingesieid, voor een goed deei van haar bemoeiingen ontheven en feitelijk buiten werking gesteld. Waar nog bij komt dat het verlof voor de leden en de secresarissen, door het misbruik van enkelen, zoo danig beperkt is, dat de thans be schikbare tijd voor de groepsverte genwoordiging, voor een behoorlijke veruliing van haar taak beslist onvol doende is. Van de verzoeken van de groepsvertegenwoordiging neemt de directie weinig notiiie. Dat alies wijst op een stelselmatig tegenwerken van de groepsvertegenwoordiging, niette genstaande het instituut door de re- geering is ingesteld ter bevordering van een gezonden toestand. Men moet het dus niet voorstellen alsof de groeiende ontevredenheid door enkele „radicale" elementen aange kweekt zou zijn. Wei degelijk heeft het personeel talrijke en rechtmatige grieven. Dat kan zoo niet blijven. Van regeeringswege behoort hier te fibGnnernenfs-fyuerfenfiëra op zeer uoordeeiigg «oorwsarden reken ik op u, mijnheer Von Warn- bold „Ik geef u mijn woord, me vrouw I" Veroorloof mij nu nog, u op iets opmerkzaam te maken, waarop Koert's mama mijn. aandacht vestig dehet huwelijk van de jongelieden schijnt ongelukkig te zuilen worden." „Welke reden hebt u om dit te denken „Het schijnt in de familie Von Berghaupt te liggen. De ongelukkige huwelijken zijn daar schering en inslag, zoodat het bijna een wonder zou mogen heeten, ais Koert Von Berghaupt een uitzondering maakte. Maar de vrienden des huizes kunnen er veei ioe bijdragen om het nade rende onheil in de kiem te ver stikken. Juist daarom verzocht ik u op dit ongewone uur bij mij te komen." „Beschik over mij, mevrouwIk begrijp u en ik geef u mijn woord dat ik morgen reeds ernstig met mijn vriend zal spreken „Doe dat," zeide de barones, „ik troost mij met de gedachte dat deze storm boven het hoofd der jonge worden ingegrepen. Wij hopen en vertouwen dan ook dat dat- de toe stand van het spoorwegpersoneel binnenkort in de Tweede Kamer ter sprake gebracht zai worden. Een belangrijke uitspraak. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaken van twee apothekers te Amersfoort, door de rechtbank te Utrecnt veroordeeld tot 2 geldboeten van tl of 1 dag hech tenis voor elke boete, wegens over treding van artikel 3, alinea 2 der wet op de attsenijbereidkunde, door dien op een Zondag het huis, waarin zij hun beroep uitoefenden, lo. bij dag niet steeds toegankelijk was2o. niet bewoond was door een apotheker of hulpapotheker (zij hadden hun apotheek op Zondag gesloten en waren uitgegaan.) De Hooge Raad achtte de bij plei dooi ontwikkelde stelling, dat de wet- tergever alleen heeft willen verbieden de uitoefening van het bedrijf van apotheker buiten de apotheek; doch niet dsn apotheker er (oe heeft willen verplichten te zorgen, dat de apotheek bij dag steeds toegankelijk zij en door een apotheker of hulp-apotheker be woond is, onjuist. Uit de bewoor dingen en uit de geschiedenis van het artikel biijkt, dat wel degelijk ook deze verplichtingen aan den apotheker zijn opgelegd, met de bedoeling, dat het publiek steeds itr de gelegenheid is, geneesmiddelen uit de apotheek te betrekken. Uit de woorden „ook des nachts moet bewoond zijn" volgt dat ook overdag de apotheek steeds moet be woond zijn en een apotheker of hulpapotheker er moet aanwezig zijn. Het beroep op de Zondagswet ging evenmin op, want de bepaling van art. 3 der wet van 1865 derogeeit aan de Zondagswet. Ook de quali- ficatie, aan de overtreding in het vonnis gegeven, achtte de Hooge Raad op de wet gegrond. Mitsdien werd het cassatieberoep verworpen. Het Nut van Wer-Keloozen V erzeKering. Vanwege de timmerlieden-weer- standskas „Onderlinge Huip" werd gisterenavond in de zaal van den heer Buning een propaganda-verga dering gehouden, waarin als spreker optrad de heer ds. H. C. Hogerzeil. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer A. Wouterse, die mededeelde, dat de timmeriieden- vereeniging het nuttig had geacht een openbare vergadering uit te schrijven en dat zij zoo gelukkig is geweest den heer ds. H. C. Hogerzeil bereid te vinden als spreker op te treden. echtgenooten spoedig za! bedaren." Toen Erik vertrokken was, dacht hij weer aan de beide Enge'sche brieven. Oorspronkelijk was zijn plan daarover met de barones te spreken. Thans echter was hij blijde dat hij er niets van gerept had. „Als Koert mijn verwachtingen te leurstelde en haar ongelukkig maak te mompelde hij onderweg. „Neen, het is niet mogelijk! Haar groote schoonheid kan zelfs een tij- gernatuur bedwingen. Hij had een voorgevoel, dat hij in het huwelijk niet gelukkig kon zijn. Kende hij zich zeiven beter dan ik hem ken de Koert, op den dag dat ik den eersten wanhoopskreet uit haar mond hoor, sterft gij of sterf Ik." Deze be dreiging sprak hij zoo luid uit, dat hij bijna de opmerkzaamheid der voorbijgangers trok. in zijn woning gekomen, wierp hij zich op de sofa en bracht een siapeloozen nacht door. VI. Onmiddellijk na het gesprek met den advocaat Bronk reed Koert naar Wiesbaden, o.h mijnheer Morris te De heer Hogerzeil, die vervolgens het woord verkreeg, begon met een uiteenzetting te geven van de werk loosheid, waardoor een werkman ge rekend kan worden arm te zijn. Vroeger kwam werkeloosheid wei nig voor, deze heef' zich later, door het uitvinden der machines, meer uitgebreid. In Engeland kwam des tijds zeer veel werkeloosheid voor. De verschillende oorzaken, waar door werkeloosheid kan ontstaan, werden daarna door ds. Hogerzeil besproken en als zoodanig o.a. ge wezen op de overproductie. In het algemeen hebben crisissen werke loosheid tengevolge, zooals misoogst en oorlog de uitvinding van een nieuwe machine kan eveneens wer keloosheid met zich medebrengen. Allerlei oorzaken dus, die ons de oorzaak van de werkeloosheid kunnen verklaren. De treurige gevolgen van de wer keloosheid werden daarna door spr. aangetoond. Het woord werkeloos heid omvat ontzaglijk veel ellende. De werkeloosheid is dus een so ciale kwestie, waarvoor wij bovenal in deze dagen staan en nu is het de vraag ot hiervoor een oplossing te vinden is. Er kunnen allerlei middelen tegen de werkeloosheid genoemd worden. In de eerste piaafs de arbeidsbeurs, deze stelt velen in slaat weer werk te krijgen. De nuttige werking van zulk een arbeidsbeurs werd door spreker in het breede duidelijk gemaakt. De arbeidsbeurs leert echter, dat het meerendeel, dat zich aanmeldde, geen vakmenschen zijn. Het is dus daarom in de eerste plaats gewenscht, dat een arbeider een vak kent. De oprichting van arbeidsbeurzen werd door spreker noodig geacht. Er is nog een ander middel ter bestrijding van de werkeloosheid, nl. de kunstmatige werkverschaffing. Hiermede wordt bedoeld, dat men werk in het leven roept om de wer- keioozen in verschillende vakken te helpen, bijv. door het aanleggen van wegen voor automobielen, het ver- hoogen van dijken. Dit middel brengt evenwel geen goede oplossing. De hufp van de liefdadigheid werd vervolgens aangestipt, Nog wordt als een middel genoemd tot bestrijding der werkeloosheid den arbeiders het sparen aan te moedigen. Het oprichten van een volksspaar- bank wordt door spreker een goed midde! genoemd en daarom zal dit voorstel op de eerstvolgende verga dering van „Patrimonium" worden behandeld. De verkorting van arbeidsuren wordt ook wei als een middel ge noemd, doch dat middel Evert geen resultaat op, wat reeds meermalen bewezen is. raadplegen. Deze heer was. juist ge reed om uit te gaan en zijne gewone middagwandeling te doen, toen het rijtuig van Koert voor het hotel stil hield. De heeren ontmoetten eikan der in de poort. De Engelsche ad vocaat was in houding en stemming niet veranderdmaar Koert zag er uit als een gebroken man. „Mijnheer Von Berghaupt Ik ver moed, dat gij mij een bezoek wildet brengen. „Juist, mijnheer Morris I Ik wilde u spreken." „Zeer veel eer voor mij en ik ver heug mij er- zeer over; ik zou verdrietig geweest zijn, ais ik u niet weer gesproken had." In de deur van de gezelschaps zaal verscheen op dat oogenbük de opper-keliner. MijnheerMorris naderde hem snel en beval hem in zijn kamer een diner op te dienen. Da advocaat bracht nu zijn gast naar de tweede verdieping, waar hij een woon- en slaapkamer voor het seizoen gehuurd had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1