ntoor Eerste Blad Draagt Plouvier's Schoenwerk. ER Mirt». Maandag 10 April DitnumRierbestaat uit2 bladen. Feuilleton. f 0,40 No. 85 1911. 3kl. - 0?45 ttegevende Het beloofde land. te Engelsche ^sluitend llie te geven. ïizen groot 970 c.A.. 49e Jaargang Dor werkplaats, tl. 90 cA. |rd De Rnytei-, bev. een, closetinrichtiug. jetinricliting. Eerste closet-inrichtiag bons, gas- en water nier, alcoof, achter- met afget. kamertje, Bouwd. plstand, winkel, 2 aleoven, jihhok. Boven flinke i, b. n. o. enken en bijkeuken iei'8, keuken, kelder, s voorkamer, alcoof, ke lucht. voorkamer, alcoof, met 2 slaapkamers. istvaat. lat. Are 80 cA. |ng- rt. ie beneden kelder mer, closetiarichting doven twee kamera at. plafond). Balcona Lt bev. 3 voork., al- aebterk., zijkamer, etc., bijzonder sterk 2 middenkamera, luurprijs f360 p. j,, kamer, alooof, achter- e, keuken en tuintje, liding, etc. acbibt voor alle zaken breed in het centrum koop aau bet Kantoor laren zeiven verhuurd noemde courtage ver- aan de Staatsloten ek I» VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fidvertentiën op zeer uoordeeiige uooruiaarden -OO500 Er is wellicht geen land ter wereld, dat tegenwoordig meer de aandacht nekt, dan het groote land ten noorden der Verecnigde Staten van Noord- Amerika, de Engelsche kolonie Canada. Geen wonder, want het wordt, in veel sterker niate ais indertijd de Vereenigde Staten, beschouwd als de geschikte veiligheidsklep voor de over bevolkte Europeesche landen, waar voor zoovelen geen werk en brood is. Ook uit Nederland is de trek naar Canada groot. Het iaat zich aanzien, dat dit in de eerstvolgende tijden zoo blijven zal en daarom is ook de belangstelling in dat verre land zoo groot, waarom wij meenden goed te bandelen door, in een paar opstellen, een beeld van land en volk te geven, aan verschillende betrouwbare gege vens ontleend. Terwijl in 1901 nog slechts vijftig duizend menschen naar Canada emi greerden, bedroeg in 1909 (onze laatste juiste opgaaf) dat aantal reeds ver over de twee honderd duizend, waarvan natuurlijk slechts een betrek kelijk klein deel uit Nederland, waar over 't algemeen de tóestanden niet al (e ongunstig zijn en men dienten gevolge nog meer dan elders aan den geboortegrond gehecht is. Totnogtoe wordt dan ook het aantal in Canada gevestigde Hollanders nog slechts op ruim duizend geschat. Algemeen is de overtuiging geves tigd, dat Canada steeds meer wqrdt liet aangewezen land voor ieder, wien een paar stevige handen, veel gezond verstand, een flink gezin en een weinig kapitaal ten dienste staan, hoofdzakelijk voor den ervaren land bouwer, veefokker of melkboer. Voor ambachtslieden is veel minder plaats en, afgescheiden van de strengere winters, is het voorjaar de beste tijd voor de emigranten, omdat er 's win ters weinig te doen is voor hen die geen vasten werkkring hebben en den weg daartoe niet weten to vinden. Langzamerhand echter beginnen zich, evenals voorheen in de Ver enigde Staten, genoeg landgenooten in Canada te vestigen, om zonder bezwaar betrouwbare inlichtingen en goeden raad te kunnen bekomen. Het reusachtige land heeft een oppervlakte van meer dan drie en een Half millioen vierkante mijlen en toch - 4» - 1,50 1,50 5,- 18.) «Intusschen Koert zal spoedig ougkeeren en ik ben besloten met lle® den strijd aan te binden, al ®°est het onze oude vriendschap kosten!" »lk wil hopen, dat Koert het niet 200 ver laat komen «Wees niet bezorgd, mevrouw! hoert zal voor mij geen geheimen hebben. Ik ben overtuigd dat onze "'endschap geen gevaar loont van verbroken te worden." )°nge vrouw scheen gerustge- «tld en vol ongeduld naar Koeris .ertgkomst. Doch het eene uur na 'et andere verliep en hij kwam niet ,!US' 'n de oogen der schoone vrouw glinsterden weer tranen. Wambold Wei;d zelfs ongerust, p U welke reden zou zijn vriend egblijven De eenige verklaring, die bedraagt de geheele bevolking nog maar ze-'en millioen inwoners maar vermoedelijk is deze kolonie bestemd om na verloop van tijd een sterk bevolkte en machtigen onafhankelijken staat te worden. Van oost naar west, van Halifax naar Vancouver, is de lengte meer dan 3600 Engelsche mijten en de expres-treinen leggen dezen enormen weg af in 124 uren, bijna zonder oponthoud. Het is het reus achtig systeem der Canadeesche spoorwegen.dat hier leven en beweging brengt. Behalve veel koren, brengt het land verschillende mineralen op, als mede kolen, ijzer en hout. Het spoor wegwezen brengt met rustelooze activiteit de ruwe voortbrengselen daarheen, waar zij verwerkt worden tot volmaakt handelsmaleriaal, het vult en laadt de overzeesche booten, het brengt de afgelegen dorpen en steden in vlug verband met de druk kere centra van handel en nijverheid. Niet zoodra zijn de banen door eene nog onbekende streek voltooid, of het wordt alom bekend. Woeste oorden worden herschapen in vruchtbare akkers, de ontdekking van kostbare mineralen schept de mijnindustrie en waar te voren geen enkel rnensch vertoefde, vindt men weldra dorpen en drukke steden, waar de handel ontluikt en spoedig bloeit. 't Is hier ook alles echt Ameri- kaansch, echt reusachtig. De Canadian Pacific Railway is de grootste der Canadeesche sporen en de grootste maatschappij der wereld, daar zij aan tachtig duizend menschen werk en brood verschaft. Vijftienhonderd loco motieven van reusachtige gedaante, vijftig duizend goederenwagens en achttienhonderd passagierswagens staan te harer beschikking. Het is deze spoorwegmaatschappij, die ook eenige kleinere banen exploiteert, die Canada heeft opgeheven uit den staat van wildernis en gebracht tot den huidigen staat van ontwikkeling, die toch nog maar aan het begin is.En toch kan die groote spoorwegonderneming reeds wedijveren met de Vereenigde Staten. De koninklijke mailstoomvaart op den Ailantischen en op den Groo- ten Oceaan is er mede aan verbonden. Ook behoort aan haar de stoomvaart op de Canadeesche nieren en door dat aües bezit zij een vioot van zestig schepen. Na de Canadian Pacific volgen een groot aantal andere lijnen en toch biijtt er in dit ontzaglijk territoir nog heel wat ruimte voor dergerlijke ondernemingen over. Wij laten hier enkeie gegevens volgen, die geschikt zijn om althans een fiauw denkbeeld Ie vetkrijgen van de ongelooflijke uitgestrektheid hij kon vinden, was dat zijn vriend in Mainz ernstig ongesteld moest geworden zijn In dat geval was het natuurlijk Eriks plicht naar Mainz te gaan om hem op te zoeken. Met het voornemen, aan dien plicht te voldoen, nam Wambold afscheid, steeg te paard en reed naar zijn gar nizoen terug. Mevrouw Von Berghaupt bleef in hare vertrekken en wilde zelfs de kamenier niet in haar nabijheid heb ben. Zij bladerde in Koerts schrijf map, in zijn boeken, schikte een en ander op bevallige wijze en verheug de zich reeds vooruit over de dank betuigingen voor hetgeen zij gedaan had. In deze bezigheid, waarbij zij Koerts veranderd gedrag geheel ver gat, werd zij gestoord door dames visite. Het was zeker meer oprechte deel neming dan nieuwsgierigheid, die mevrouw Von Reiders aanspoorde om Jane een bezoek te brengen. Aan haar arm had zij een bejaarde dame, met een welvarend voorko men, doch tamelijk grijze haren. Jane herkende in haar oogenblikkelijk de van dit deel der wereld. Van de verschillende provincies is Nova Scoiia het kleinste en toch is het grooter dan Holland, met een opper vlakte van 21000 vierkante Engelsche mijlen, maar slechts met eene be volking van vierhonderd zestig dui zend zielen. Als ons land niet meer bevatte zou men het nagenoeg ont volkt noemen. Ontario is zelfs grooter dan Duitsch- land en Zwitserland samen en toch wonen er maar twee millioen men schen in. Manitoba is zoo groot als het geheele Vereenigd Koninkrijk en heeft maar ruim 465,000 inwoners maar van dit gansche reusachtige terrein is ook maar zeventien per cent ontgonnen. Er valt dus nog heel wat te doen, éer het gansche land in cultuur gebracht en matig be volkt is. Het behoeft wel geen betoog, dat in zulk een schier onmetelijk terrein het kiimaat zeer uifeenloopend is, waarmede dus ter dege rekening moet worden gehouden. Over 't al gemeen heerscht er echter een zoo genaamd vastelandskiimaat, dat wil zeggen een met koude winters en met heete zomers. Toch is het zeer opmerkelijk dat de gemiddelde zo- inertemperaluur bijna niet verschilt en overal afwisselt tusschen 58 en 66 graden, terwijl de winterternpera- fuur in doorsnee varieert tusschen 1 en 32. Dit is wel degelijk een ver schil van groote beteekenis. In Ma- nitiba is de gemiddelde winteTtem- peratuur 1 graad, maar daarentegen is de gemiddelde zomertemperatuur er het hoogst van het gansche land. Het verschil is hi:r dus hijzonder groot, maar in Britsch Columbia is de gemiddelde wintertemperatuur ruim 32 en de gemiddelde zomer temperatuur 61 daar is het klimaat dus vrij wat gelijkmatiger. Regen valt er genoeg en daarom vindt men er grasland en wouden van Oceaan tot Oceaan. Slechts in Britsch Columbia vindt men streken van groote droogte, terwijl het in sommige gedeelten aan den grooten Oceaan voortdurend regent, een ver schijnsel dat wij aan Europa's west kust eveneens kunnen waarnemen. Men zou Canada, en dat is een heerlijke eigenschap, kunnen noemen het land van den zonneschijn. In Engeland varieert de gemiddelde zonneschijn per jaar tusschen 25 en 36 graden, maar in Canada vindt men streken waar dit gemiddeld het cijfer van vijftig bereikt. moeder van haar echtgenoot. „Mama!" riep de jonge vrouw ver heugd uit en stak haar schoonmama de beide handen toe. „O God, wat zie je er uit, lieve ling riep Koerts moeder verschrikt uit. „Mevrouw Von Reidersdorf heeft mij vermoedelijk te rechter tijd ge waarschuwd. Het echtelijk geluk.dat ik als een kleinood moet bescher men, te meer omdat ik zelf in het huwelijk niet gelukkig was, schijnt bedreigd te worden. Zeker is de zaak niet zoo erg als het zich laat aanzien. Vertel mij eens ailes open hartig, kindHoe komen je oogen zoo rood en je wangen zoo bleek?" Bij deze woorden kuste zij haar teeder op het voorhoofd en bracht haar naar de sofa. Mevrouw Von Reidersdorf nam op een stoel plaats. „Koert is zoo veranderd in zijn doen," fluisterde de jonge vrouw, „en dit maakt mij zoo ongerust. Ook bezit ik zijn vertrouwen niet, hoe innig ik hem ook liefheb." „Ik herinner mij, dat Koerts vader, (zij vermeed zorgvuldig haar echtge noot van wien zij gescheiden leefde, „mijn echtgenoot" te noemen) eens Brieven uit dejiofsfad. CXii. Toen, na lange afwezigheid wegens ziekte, baron Sweerts zijn burge- meesterstaak weer aanvaardde tot vrijwel algemeene blijdschap, zuiien weinigen hebben voorzien, dat men dezen hoog geachfen burgervader toch nog zoo spoedig zou verliezen. Gelukkig is de reden van zijn heen gaan geen treurige maar veeleer een verheugendeimmers baron Sweerts is geroepen H. M. de Koningin in de provincie Zuid-Holland te verte genwoordigen. H. M. had voor den opvolger van den algemeen beminden thans ontslapen mr. Patijn geen ge- gelukkiger keuze kunnen doen, is vrijwel de algemeene opinie, maar toch zien zeer velen met leedwezen een burgervader vertrekken, die voor dit in de residentie zoo gewichtige ambt zoo vele buitengewone kwali teiten in zich vereenigde een man van gezag en overwicht, strikt on partijdig en verdraagzaam, minzaam voor ieder en altijd geheel oor voor ieders klachten, geheel hart voor ieders belangen, hetzij hoog of laag; een man ook, die een zeer werkzaam aandeel heeft genomen in den steeds toenemenden bloei der hofslad. Za! zijn opvolger hem even waardig zijn als hij het thans zijn voorganger is Kort geleden heb ik het een en ander verteld over de kibbelarij ont staan over de vraagwaar het te stichten standbeeld van den koning stadhouder Willem LU zal komen te staan. De stagnatie, daardoor ont staan, staat nu opgeheven te worden doordien het gewestelijk comité voor Zuid Holland heeft besloten, dat de in deze provincie verzamelde gelden voor het standbeeld zullen worden afgedragen aan het hoofdcomité, uit sluitend met het oogmerk om ver deeldheid te voorkomen, doch onder ernstig protest tegen en afkeuring van de handelwijze van het hoofd comité inzake de vaststelling van de plaats, waar het standbeeld zal wor den opgericht. Zooals men zich herinnert, heeft het hoofdcomité als die plaats Breda aargewezen, hetgeen bij sommige gewestelijke comités, dat van Zuid- Holland in de eerste plaats, zooveel tegenstand heeft gewekt, dat er ernstig over gedacht werd de verzameld gelden niet aan het hoofdcoraiié af te dragen, indien niet de gelegenhe d werd geboden, om de op Breda ge vestigde keuze te herzien. Dit lijkt mij een wijs besluit, 't Is te hopen, dat nu ook het plaatselijk getracht heeft om zijn zoon tot een vrouwenhater te maken. Het zou werkelijk een ongeluk zijn, als de toen uitgestrooide zaden nu opge schoten waren en vruchten droegen." „Daarvan kan hier geen sprake zijn," bracht de barones in het mid den. „Het eene of andere verdriet, hem door vreemden aai gedaan, zal hem van streek gebracht hebben. Ik geloof, dat wij in de allereerste plaats moeten zorgen, dat beide echtgenoo- ten in zulke gevallen steun bij el kander zoeken en samen front ma ken tegen de storende buitenwereld." „Mijn waarde, ge herinnert mij daar juist aan iets, dat ik mijn schoon dochter op het hart wilde drukken. Ik heb ingezien, wat hier mijn plicht is, en waardoor ik de pogingen van Koerts vader, die geen prijzenswaar dig doel kunnen, hebben geheel kan verijdelen." Zij sloeg haar arm tee der om Jane's hals en drukte haar aan haar borst. „Lief kind, voor alle dingen moet ik je waarschuwen om niet in dezelfde fouten te vervallen, waaraan ik mijn vreugdeloos leven te wijten heb. In mijn gevoel ge kwetst, omdat ik meende niet door comité te 's Oravenhage zal bestuiten het ingekomen bed»ag aan het ge westelijk comité af te dragen en dat dan eindelijk de gevers hun giften tot hun recht zullen zien komen. Velen zullen het zeker zeer be treuren, dat het standbeeld nu niet in Den Haag zal komen, maar beter in Breda een mooi gedenkteeken voor een der grootste Oranje's dan heele- maal geen standbeeld. Den Haag kan nu eenmaal niet alles hebben elders wonen ook Nederlanders en in elk geval kon Breda toch aanspraken doen gelden. Den Haag kan niet alles hebben Maar er zijn toch heusch menschen, die nu letterlijk ailes voor het Haagje willen inpalmen: dezer dagen werd zoowaar een pleidooi geleverd om 's-Gravenhage niet langer alleen de hofstad te doen zijn, maar haar ook tot de hoofdstad van ons land te promoveeren. En zulks naar aanlei ding van de bekende actie in Am sterdam om het Kon. paleis op den Dam weder tot stadhuis te maken, wat het oorspronkelijk is geweest. Den Haag zoo pleit men is de facto hoofdstad, niet alleen omdat zij de Residentiestad is, maar omdat zij alie kwaliteiten in zich vereenigt die een stad tot hoofdstad stempelen. Behalve het Hoofd van Staat is er de geheele Regeering gevestigd, Staten-Generaal, ministeries, hoog gerechtshof, vreemde gezanten etc. en niet alleen tijdens het koningschap, doch ook gedurende het stadhouders tijdperk, tijdens Johan de Wit was het niet anders, tn niets is Amster dam de hoofdstad de kroning van een koning of koningin in de Nieuwe Kerk is ook geen maatstafde koning van Pruisen wordt in Koningsbergen gekroond Ieder vreemdeling weet, dat Den Haag de hoofdstad is, ondanks ieder Nederlander die stad als Hofstad be stempelt. Pnilips' Pictorial Atlas geeft kort en duidelijk de definitie als volgt: the Hague, Capita! of Holland Amsterdam, Commercial Capital of Holland. Washington, Capital United States New York Commercial Metropolis United States. Dus Washington is voor de V. S. wat Den Haag is voor Nederland en Nieuw-Amsterdam is in de V. S. wat Oud-Amsterdam is voor ons land, n.l. de comniercieele hoofdstad. Voor hei laatste is al voldoende dat de zetel der Neüeriandsche Bank er is gevestigd. Aangezien nu de Paleizen in Den Haag en het Leo ook in inferieuren toestand zich bevinden, is het voor alles hoodig, dat die gebou.ven ge restaureerd worden, dat zij waardig zijn om he Koningin te huisvesten Koerts vader begrepen te worden, trok ik mij na weinig tijds terug, in plaats van mij nauwer aan te slui ten, en zoo ontstond de verkoeling tusschen ons, die de ondergang is van het echtelijk geluk." Een fijn lachje speelde om den mond van mevrouw Von Reiders dorf. „Hoe weinig kent zij de man nen," sprak zij tot zich zelve. „Het zou zeker verkeerd zijn, als Jane naar deze leer handelde." Toen zeide zij luid„Maar aan een verkoeling valt niet te denken." „Dat wensch ik van van harte, mijn waarde. Ik zal naar mijn beste ver mogen op Koert trachten te werken. Zijn mama gaat bij hem boven alles en ik zal dien invloed geheel aan wenden tot welzijn van zijn huwelijks geluk. Wanneer komt Koert terug „Hij is naar de stad gegaan, bracht Jane met moeite uit; „ik geloof, dat hij spoedig zal terug zijn." (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1