Draagt Plouvier's Schoenwerk. Vrijdag 7 April EL in KEUZE zen, van Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 fibonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoonoaarders O. 83 49e Jaargang. 1911 No. 968, aan het ad. d tegen 15 Mei of .in zonder kinderen inde optreden. Zij, hebben de voor- .vorden ingewacht an het Bureau der lirant." 309 f86.387.411.00 f 1.003.518.17 f27.437.411 88 f28.808.387.71 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. jM N N E N L A N D. De Tariefwet. Sommige bladen ziin de campagne legen de ingediende tariefwet reeds begonnen. De „N. R. Ct." liet reeds Zondag ochtend het licht vallen op het feit, bat vier van de ministers in het zit tende kabinet, de heeren Heemskerk, Kolkman, Talma en De Waal Malefijt, zich tegen meelrechten hebben ver klaard, terwijl niettemin nu een recht van 40 ets. per 100 K.G. op tarwe- en roggebloem in het ingediende ontwerp is voorgesteld. Nog op 29 November j|. heeft minister Kolkman namens de tegeeiing verklaard, dat zij er niet aan dacht, in het tarief eerste levensmid delen te belasten. Tijdens de verkie zingen van 1905 zeide de heer Heems kerk in antwoord op een vraag van de Nederlandsche handelaren in bui- lenlandsch meel, dat de geheele ?.-r. partij juichte toen het recht op meel, door den minister Harte voorgesteld, door hem teruggenomen werd. En de heer Kolkman antwoordde, dat indien onder de katholieken in Nederland een plebisciet werd uitgeschreven, zich 80 pet. tegen belasting op eerste levensmiddelen als graan en meel zouden verklaren. De „Nieuwe Ct." schrijft o. m. En de kans dat op die wijze de volkswelvaart als geheel en de belan gen van de verbruikers, d.i. van het geheele volk, schade lijden, wordt waarlijk niet minder door de twee slachtigheid der gedachte waarop deze lariefherziening berust. Een fiscaal doel om de noodige fondsen voor sociale dwangverzekering te vinden, ten protectionistisch doel, door mi nister Kolkman half onwillig erkend, om aan zekere takken van binnenland- sche industrie directe hulp te verlee- nen of, zooals het heet „tegemoet te komen". De dag der indiening noemt het blad ten gewichtig oogenblik in onze eco nomischs geschiedenis. De eerste of- ficieele stap is thans gezet op den weg der reactie tegen een meer dan een halve eeuw bij toeneming toege past stelsel van handelspolitiek, waar onder 's lands algemeene welvaart vermeerderde, de exportnijverheid een aanzienlijke hoogte bereikte en de landbouw ondanks de ontzaglijke ge- wassenconcurrentie op bet gebied der landbouw-producten, tariefbescher- King op den duur gemakkelijk bleek te kunnen missen. Het „Volk" schrijft: Er was aangekondigd, dat het slechts een belasting op de voor werpen van weelde zou zijn en dat (Ie levensbehoeften der onvermo getiden vrijgelaten zouden worden. Ook in de toelichting van verschil lende poslen van het nu ingediende o— 16.) Wet zijn noodlottige documenten °P straat gekomen, zag hij aan de overzijde der straat op het trottoir !jei% officieren wandelen. Haastig «eerde hij in huis terug, om hen niet lt ontmoeten, om niet herkend te worden. Schaamrood vroeg hij zich al' doe lang het zou duren, dat men etn den voortreffelijken kame raad zou beklagen wegens het Wuk, dat hem in den echt ten p' gevallen was. dn juist dat beklagen hoe goed "0k gemeend maakte hem bijna waanzinnig. p» l 'can een officier doen, als zijn '"besmet is? Hij jaagt zjCb een kogel <j00r den si' 0,?tsteld staakte Koert zijn be- nouwingetj bij de gedachte, dat l" vrouw, de dochter van een mis wetsontwerp leest men, dat bepaalde artikelen vrij van invoerrechten zijn gelaten, omdat zij vooral door on- vermogenden gebruikt worden. Welk een grof boerenbedrog dit is, blijkt echter bijvoorbeeld hieruit, dat on middellijk achtereen wordt medege deeld, dat reuzel vrij van belasting wordt gelaten, „als zijnde in hoofd zaak voedingsmiddel voor de lagere standen", terwijl margarine, toch zeker ook „voedingsmiddel voor de lagere standen", met f 10 per 100 kilo belast wordt en dus minstens 5 cent per pond duurder zal worden. Het proletariaat heeft er het grootste belang bij om door eendrachtigen strijd te trachten dezen aanslag op zijn nooddruft af te weren. Van de bladen van rechts keurt ook het „Centrum" nu reeds de be lasting van meel af. Het blad schrijft Minder gelukkig lijkt ons in ver band hiermee de heffing van 10 pet. der waarde van een artikel als klom pen en klompenmakerswerk en vooral het recht, waarmee tarwe- en rogge bloem wordt belast, nt- 40 cenis per 100 kilo. Wat de belasting van klom pen en klompenmakerswerk betreft, wordt door de regeering betwijfeld, of die van veel invloed zal zijn op den prijs en voert zij als argument aan, dat, dank zij dit recht, een Ne derlandsche industrie voor ons land zal behouden blijven. Zij acht dit zelfs zeker. Staat die „zekerheid" inderdaad vast, dan zou de heffing daarin een krachtige motiveering vindenal is het ons nog niet dui delijk, hoe deze tak van industrie te redden zal zijn, wanneer de prijs van het aitikel weinig verandering ondergaat. Maar wat hiervan zij, de belasting van bloem uit tarwe, rogge enz. achten wij in elk geval onge- wenscht en niet passend in het kader van deze wet. De (anti-revol.) „Rotterdammer" daarentegen is van oordeel, dat „de regeering zich door het indienen van dit ontwerp een monument heeft ge schapen van den ernst en de vast beradenheid waarmee zij de sociale hervormingen wil ter hand nemen." Zij waarschuwt het publiek dan ook om zich niet door opgewonden vrijhandelskreten als van de „Nieuwe Rott. Ct." van de wijs te laten brengen. De „Tijd" vindt in den kras vij- andigen aanval op éen punt het meel door be' Roüerdamsche liberale hoofdorgaan al aanstonds gedaan, reden om te denken dat het geheel van min. Koikman's voordracht aan dat blad niet is tegengevallen. Dit spoort den „Tijd" aan lot het geven van een lichten wenk, dat nl. dadiger, als weduwe aan zijn graf tranen zou storten en zijn naam zou blijven dragen, als hij op zoo korte en bondige manier zichzelven aan alle moeilijkheden wilde onttrekken. Hij trok den hoed vaster op het hoofd, snelde de straat uit en ging haastig voort, daarbij bezield met den wensch, dat hij niet gezien, niet herkend zou worden. „Waarheen, mijnheer vroeg de koetsier, die stijf op den bok zat. Koert wist het zelf niethij was in gedachten verzonken en bleef den koetsier het antwoord schuldig. De man vond het grappig, dat hij een passagier had gekregen, die het doel van zijn tocht vergeten had. „Waarheen, mijnheer?" vroeg hij nogmaals. „Naar Wiesbaden 1" „Jawel, mijnheer." En in het vol gend oogenblik rolde het rijtuig weg. V. Toen Erik op de viiia van Koert aankwam, .trad de oppasser hem met een recht armezondaarsgezicht te ge- moet. Wambold sprong uit den za del en wierp hem de teugels toe. regeering en Kamer de wet zoo spoedig mogelijk in het „Staatsblad" moeten brengen, opdat vóór de ver kiezingen van 1913 de praktijk ervan bekend kan zijn. Den argeloozen lieden, die vaak afgaan op de beweringen van de hardste schreeuwers, kan dan genoeg bekend wezen, om zich niet meer van de wijs te laten brengen. Gebleken zal dan zijn, dat alle bittere voor spellingen der politieke theoretici op niets of zeer weinig zullen neer komen. Het „Centrum" zegt Hoezeer de meeningen mogen uit- eenloopen, hierover zullen alien het wel eens zijn, en eens moeten zijn, dat niet slechts de regeering met deze lariefshirziening haar woord gestand doet en hare belofte inlost, maar ook dat zonder deze herziening aan de toegezegde verzekeringswetten niet kan werden gedacht. Deze wet is dus een noodzakelijkheid. Maar gelukkig geen droeve noodzakelijk heid. Want behalve dat zij er wel licht toe zal bijdragen al maken wij ons op dit punt geen illusies sommige takken o.rzer nijverheid eenigermate te bevorderen, zal zij als haar eerste en voornaamste doel het lot verzachten van duizenden arbeiders door invaliditeit of ouder dom niet langer in staat, zich het noodige te verschaffen door het werk hunner handen. Geen ontwerp meent het „Huisgezin" leent ziek beter dan dit, met zijn honderden artikelen tot détail-critiek. Nu is de weg tot over leg wel niet afgesneden, maar men zal sober moeten zijn met critiek. Wij zullen het volkomen verstaan, indien de minister, die zijn ontwerp niet dan na veel wikken en wegen, na veelzijdige voorlichting heeft samengesteld, het zóo of ongeveer zóo in het Staatsblad zal wenschen te brengen. Een minister, die zich op dit terrein door allen wind van amendeeringslust her en der liet slingeren, die het voet bij stuk houden niet toonde te verstaan, zou niet op de hoogte van zijn taak blijken. In minister Koikman's handen weten we de zaak veilig. Pest op Java. De gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-lndië heeft 5 dezer alsnog het volgende aan het departement van koloniën geseind „Dagrapport van 4 dezer betreffende builenpestIn het district Penangoen- gan tien gevallen, vier dooden." „Kerel, je ziet er uit of je iels op je geweten hebtvoor den dag er meesprak Wambold. „Ik heb niets op mijn geweten, luitenant 1" Erik keek hem eens onderzoekend aan en spoedde zich toen naar bin nen. „Sedert die Engelschman hier was schijnt er een ongeluk over dit huis te zijn gekomen," mompelde de oppasser. „Misschien is het mijn plicht, dat ik den luitenant zeg, wie hier geweest is. De Engelschman kan zijn geld terugkrijgen, dat hij mij gaf." In plaats echter van den officier na te ijlen en hem een be kentenis te doen, bracht hij het paard naar den stal. In de vestibule kwam Erik de kamenier van mevrouw Von Berghaupt tegen. „Wat een geluk dat u komt, mijn heer Von WamboldMevrouw is zoo bedroefd „Is zij ongesteld „Ja, ook dat, mijnheer I" Zij opende een deur van de be nedetivertrekken en verzocht den officier binnen te treden. Het volgen de oogenblik stond Erik voor de jonge, bekoorlijke vrouw. Wal was Het stoffelijk overschot van Prinses Pauline van Oranje Nassau zal a. s. Vrijdagmorgen met den trein van 10 uur 6 minuten te Delft aankomen. De wagon, waarin de kist is geplaatst, zal worden afgehaakt en, als de treinenloop het toelaat, gebracht worden voor de le klasse wachtka meranders zal de wagon op dood spoor worden gereden. De kist zai op de kinderbaar wor den geplaatst eigendom der Ko ninklijke familie. Voorafgegaan door twee gewone begrafenisdienaren zal de baar worden gedragen door acht dragers en aan elke zijde begeleid door drie lakeien. Het lijk wordt tevoet gevolgd door den eersten kamerheer van H. M. de Koningin, jhr. van den Bosch, en den intendant der Koninklijke palei zen, J. W. J. baron Taets van Ame- rongen. In de Nieuwe Kerk wachten Z. K. H. de Prins en de burgemeester van Delft het lijk op, waarna de bijzetting volgt. Bloemententoonstelling Boskoop. De Pomologische vereeniging te Boskoop opende gister haar bloemen tentoonstelling ter gelegenheid van haar gouden feest. Ai wat in dit voornaam centrum van Nederlandsche boomencultuur geplant wordt, en waarom het dan ook aan de spits staat in het bijzonder om de heestercultuur, is in de om vangrijke expositie samengebracht. Er was dezen eersten dag veel be- langs'eiling ook van vreemdelingen. De voorzitter schetste het werken en den bloei der vereeniging, de burge meester sprak eenige woorden van waardeering, minister Talma sprak over de tentoonstelling in verband met deze plaats en wenschte de ver- eeniging geluk, waarna Z. K. H. Prins Hendrik officieel de tentoonstel ling opende. Ia den middag bracht H. K. H. de Koningin een bezoek en werden haar bloemen aangeboden, waarna zij aan het bestuur werd voorgesteld en de tentoonstelling rondliep om alles te bezichtigen. Tot wethouder voor de gemeente bedrijven te Amsterdam is benoemd de heer Th. A. Delprat (lib.), oud wethouder met 18 stemmen. De heer F. M. Wibaut verkreeg 12 stemmen. Een welverdiende onderscheiding. Naar de „Tijd" verneemt, is als bewijs van waardeering van de Neder landsche regeering van het mensch- zij bleekHaar oogen waren rood, also! zij den geheelen nacht geschreid had. Vol aandoening reikte hij haar de hand. „Om 's hemeis wil, wat is er ge beurd „O, het is nietsIk maak mij ze ker ten onrechte angstig. Koerts ge drag is op eens geheel veranderd. De liefde van zulk een man is zulk een dierbaar goed, dat men het een zwakke vrouw niet ten kwade mag duiden, als zij beeft bij de gedachte, dat zij die liefde zou kunnen ver liezen." „Maar wie zou zien met zulke schrikbeelden kwellenKoert was zoo even bij mij en spoorde mij aan om spoedig naar u te gaan om u te troosten. Zou hij dat gedaan heb ben als hij zijn vrouw niet liefhad Haar oogen verhelderden. „Deed Koert dat O, dan wil ik gaarne de eigenaardigheden van zijn gedrag verdragen. Ik wil er dag en nacht naar streven, mij zijn vertrouwen waardig te toonenzoodoende hoop ik, dat spoedig het uur slaat, waarop hij mij aan zijn geheime 'zorgen zal laten deelnemen." lievend hulpbetoon van rev. Ëdgar W. J. Greenshield, bewezen aan de bemanning van het in Cumberlandgolf gezonken Nederlandsch gaffelschoe- nerschip „Janlina Agatha", tóebehoo- rende aan de Eerste Groninger Vracht vaartmaatschappij, deze bij Kon. be sluit benoemd tot ridder in de Oranje- Nassauorde. Bavendien werd hij, daar hij alle schadevergoeding wei gerde, op zijn verzoek in de gele genheid gesteld de Eskimo's, dié tot zijn gemeente behooren, van versna peringen te voorzien, die in het barre land maar al te zelden kunnen worden uitgereikt. Vlissingem, 6 April. Vlissingsche Orkestvereeniging. Gisterenavond gaf deze vereeni- ging in het Concertgebouw aan de Emmastraat een concert onder lei ding van haren directeur, den heer Aleidus Coenen, met geheel be- langlooze medewerking van msj. Ma rie de Koff van Utrecht, zang, en den heer A. J. van Eijndhoven van Amster dam, yioloncel. Het programma bood cene aangename verscheidenheid aan en de uitvoering ervan gaf stof tot groote tevredenheid. Het werd geopend met de eenvoudig-lieve en dankbare symphonie no. 2 D-dur van Joseph Haydn, bestaande uit vier afdeeiin- gen, die door het orkest mooi werden gespeeld. Daarna trad mej. de Koff op met e:n vit rtal „Bergerettes du XVIIie Siècle" vanj. B. Weckeriin. Van deze nummers ging maar weinig bekoring uit; 'tis hoogstwaarschijnlijk niet het genre passend voor het geluid en de stemvaardigheid van deze dame een min of meer zenuwachtig, vibreerénd keel-geluid gaf den indruk, alsof er aan de zuiverheid van den zang iels haperde. Het beste voldeed ons „Chantons les amours de Jean". Meer voldoening schonk de zangeres in de Hollandsche nummers, waaruit meer gloed kwam en die, binnen net bereik van den stemomvang liggend en niet boven de kracht van het geluid, met meer voordracht werden gezongen en daardoor meer doel troffen. Het tweetal van Cath. van Rennes „Ma donna Kindje" en „Dorpskinderdans" werden heel lief gezongen en voorge dragen; treffend was „Kruisweg" van Kor Kuiler, terwijl „Mijn liefken is mijn Somer" van Nicolaï, eveneens goed werd uitgevotrd. De heer A. J. van Eijndhoven, cel list, mag zeker wel ortoer de goede worden gerekend. Fo-schheid, kracht, technische ontwikkeling, mooie .toon en voordracht, totaal dus een reeds groot meesterschap over het instru ment, kenmerken dezen cellist op zeer vuordeelige wijze, liet violoncei-con- „Dat begrijp ik niet," sprak Wam bold. „Welke geheime zorgen zou Koert kunnen hebben ht is nauwe lijks één officier, wiens financiën beter geregeld zijn dan de zijne Wat zou er nog verder kunnen zijn, dat hem een droeve oogenblik kon bezorgen „En toch moet er iets zijn, dat mijn geliefden man zoo terneer- drukt, 'mijnheer Von Wambold En hoeveel lichter zou het voor hem te dragen zijn, als hij mij in zijn geheimen inwijdde en er mij aan liet deelnemen Maar Koert weigert mij elke ophelderingHeeft hij iets op het hart, dat een vrouw haar man nooit vergeeft? Ik, mijnheer Von Wambold, ik gevoel mij sterk ge noeg, ik sta hoog genoeg, om hem alles van harte te vergeven. Al mqcht ook de geheeie wereid zich van hem afkeeren, ai mochten vrienden en vijanden met steenen naar hem wer pen, ik zou hem met mijn lichaam beschermen. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1