irreerend. KAAS Dinsdag 4 April binnenland, )SCHE (N HAM. Inbiedingefl* No. 80 URG. hef nemen TALLAT1E, ïersf prijs- sfrekf door KASTEEL- asscherij. LARDING" ERVERIJ e Wasscherij childers. 49e Jaargang. 1911. - of Witwerk. WITHAGEN TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden Tariefwet. de Tweede Kamer is ingeko- het ontwerp van wet tot vast- eener nieuwe Tariefwet. Omtrent den inhoud en het inge zien standpunt, zegt de regeering De regeering blijft de opbrengst der „voerrechfen het aangewezen" mid- jd vinden ter bestrijding van de de verschillende verzekerings vellen gevorderde uitgaven, en ver eent tot een bestrijding der meening (Jn ^n, die van een ander gevoelen ,|n voorloopig niet te moeten over go, Inmiddels spreekt zij den wensch ,11 dat hei feit der indiening van de onderhavige Tariefwet ook aan hen, ji, in dit opzicht twijfel mochten opperen, de overtuiging zal schenken, dal het der regeering ernst is om de sociale wetgeving tot stand te brengen. Het hoofdzakelijk karakter, dataan ie voorgestelde herziening ten grond slag ligt, blijkt reeds uit de omstandig luid, dat uit het gewijzigde tarief van invoerrechten een meerdere opbrengst mdt verwacht van pl.m. f 10.000.000. Immers ware het oog uitsluitend of «I voornamelijk gericht geweest op bescherming der Ned. industrie, ware lil mitsdien de bedoeling der regeering gesveest buitenlandsche fabrikaten zoo- «I mogelijk te weren, dan ?pu een nuingder meerdere opbrengst tot het tóervoor vermelde bedrag een onop- lichtheid zijn. mmer 426. ma - Scheldestr. scherij en Ververij i 1 N Q E N. ugge bediening - - Voor natte en en afzonderlijKe anvragé. KLIJKE en TERDAM. po en vertegenwoor- 3ez. MOTKÉ» ring in 8 dagen. rorden eenmaal 's ild en weder thuis aagd vj BERGEN, Groene- 25 cent. Elke regel 'atsing »/a X 4 0ontent_ .kende vraagt Prijs per drie maanden 1.30» Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ÉN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de 'prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, Aan den anderen kant valt het niet K ontkennen en behoeft het niet te worden ontkend, dat bij de vaststel- u van het invoerrecht, dat in het vervolg van verschillende goederen worden geheven, rekening is ge- den met de bezwaren, welke de I. industrie en handel ondervin- fa als gevolg van het protectionist!- stelsel, dat in nagenoeg alle Europeesche staten, de Vereenigde Slaten van Amerika enz, voor en it doorgaans in zeer krachtigen won toepassing- heeft erlangd- Beschouwt men de rechten die bij lil ontwerp worden voorgesteld in lil licht van de buitenlandsche ta lmen, dan zal men moeten erken- m, meent de regeering dat hetgeen werdt voorgesteld, in het algemeen teer matig is. Er zijn goederensoorten waarvoor de rechten niet zijn verhoogd, fali wel verlaagd. ia een groot aantai gevallen is wel het voorgestelde hoogere clil als het voorgestelde lagere KM eenvoudig te verklaren uit tje systematische groepeering en onder» Meeling der verschillende goeae- Ksoorten, die het mogelijk heeft Maakt om met de mate, waarin grondstof is bewerkt tot een ge- Wlelijk of geheel afgewerkt fabri- jtaat,'tekening te houden, bijdevast- 4. 14.) lij begon te gelooven, dat de heele Wd eveneens zooveel belang in Gaak zou stellen. «Ik heb het genoegen u bekend te IV vervolgde Koert, „en ik mag A aannemen, dat u wel gehoord van mijn huwelijk met miss N Gray." «De hoogere kringen van Mainz Wiesbaden stellen veel belang in echtgenoot, mijnheer Von «ik kom nu tot de kern der zaak n brengt mijn vrouw in een zeer ™igenaam verband mét dien ter j inbrachten James Gray. Men fahier'is!»"8' d3t Z'j Z'in eÉn'gC advocaat hield den adem in;. steliing van het recht. De groepeering van het ontwerp-Harte heeft in hoofd zaak gediend voor de samenstel ling van het bij dit ontwerp aange boden tarief. Omdat het hoofddoel van het ont werp is de ontvangst van meerdere baten voor de schatkist, kon men zich niet bepalen tot het voorstellen van zuiver fiscale rechten, waaronder de regeering versiaat rechten op goederen, welke hier te lande niet of slechts onder zeer bezwarende omstandigheden kunnen worden ge produceerd, Naar haar meening heeft men bij de beoordeeling van voor stellen als de onderhavige, rekening te houden met de omstandigheden, die tot de indiening dier voorstellen aanleiding hebben gegeven. Dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van enkele consumptie artikelen de prijs eenigszins zal stijgen, valt niet te ontkennen. Men wachte zich ech ter voor het schrikbeeld „Alles zal duurder worden". Immers de voor gestelde rechten zijn niet voldoende hoog om het den buitenlandschen importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te lande te plaatsen en waar hij daarbij de concurrentie van de buitenlandsche industrie zal hebben te overwinnen, bestaat er een goede kans, dat hij inplaats van zijn product hier te lande duurder ie kunnen plaatsen, tot behoud van zijn afzet een gedeelte van zijn winst zal laten vallen. (Evenmin zijn paar de meening yap dp regeering de voor gestelde reghten fiöog genoeg om aanleidipg te geven tot vorming van combinaties van inlandsche industri- eele:-', met de bedoeling om de prijzen op te zetter}. Ten aanzien van de bestemming van een gedeelte van de opbrengst van het Tarief bevat het ontwerp de volgende bepaling „Van af het tijdstip van het in wer king treden dezer wet wordt jaarlijks op de begrootjng van het dep, van landbouw negen miilioen gulden beschikbaar gesteld voor den apn koop van inschrijvingen in een of meer van de Grootboeken der Nat. «Schuld, welke worden overgeschreven op een hoofd van rekening in dat Grootboek, luidende: „Fonds tot dekking van uitgaven voortvloeiende uit wettelijke maatregelen in ?al$e de pensjonheering vpn arbeiders". In het tweede en de volgende jaren wordt de bovengenoemde som van negen miilioen gulden vermeerderd met het bedrag der rente van de ten pame van het fonds ingeschreven Nat, Schuld, Avelke rente onder de middelen tot dekking der Staatsuitga ven wordt geboekt. Treedt deze wet in den loop van een dienstjaar in werking, dan wordt de in het eerste lid genoemde som «En wie beweerde dat advocaat, die den misdadiger verdedigd heeft," antwoordde Koert met inspanning. „Dat gaaf mijn" be? grip te boven, Ik behoef u zeker niet te zeggen wat ik daarmee bedoel Ik ben officier, ik behoor tot een goede familie en kan mijmaar het is belachelijk, u nog de verze kering te geven, hoe onmogelijk mijn vrouw de dochter kan of mag zijn van een man, die gerechtelijk is ter dood gebracht. Gisteren overhandigde de Engelsche advocaat mij, als recht verkrijgende var. James Gray, een aantal documenten, die het bewijs moeten bevatten van mijn verwant schap met den ter dood gebrachten man, Natuurlijk nam ik die papieren aan in de vaste overtuiging, dat ik ze slechts door een rechtsgeleerde behoefde te laten onderzoeken, om te zien vastgesteld dat hier een ver gissing in het spel is of dat wij mei een laaghartige schurkenslreek te doen hebbnn." „Wilt ge mij die stukken toever trouwen „Ik heb ze daartoe meegebrachl," antwoordde Koert en reikte de pa pieren over. Terwijl mr. Bronk daarin bladerde, in dat jaar teruggebracht tot zooveel twaalfden daarvan als het aantal volle maanden bedraagt gedurende welke de wet in dat jaar in werking is. Ter toelichting van het artikel betoogt de regeering dat de hoogere opbrengst van het tarief grooiendeels bestemd is tot dekking van het ver schil tusschen de kosten van pensi- onneering van de arbeiders van het tegenwoordig geslacht en de premiën doof dat geslacht op te brengen. Hel ontwerp betreffende de arbei derspensioenen zal spoedig de Kamer bereiken, doch de behandeling van dat ontwerp door de Staten Generaal en de voorbereiding van de uitvoering der verzekering zullen tijd vorderen en de regeering acht het mogelijk, dat enkele jaren verloopen tusschen het lot stand komen der onderhavige wet en de invoering der verzekering. De aard van een tariefwet laat niet toe zoo zet de regeering verder uiteen - hare inwerkingtreding geruiinen tijd te verschuiven en de hoogere opbrengst zal dus ontvangen worden, voordat zij aan de pensioen bank kan worden uitgekeerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat op die gelden voor andere doeleinden beslag zal worden gelegd waarvan het gevolg zou zijn dat bij de invoering van de pensionneering der arbeiders de daarvoor benoodigde gelden zou den ontbreken. Dit wordt voorkomen door onmiddellijk na het in werking treden van hei nieuwe tarief jaarlijks ten behoeve der arbeiderspensionnee- ring het bedrag te reserveeren, waarop de jaarlijksche bijdrage van den Staat aan het pensioenronds ep ditoogen blik geraamd wordt. Dit reserveeren van gelden zal tevens mogelijk maken om in het eerlang in te dienen wets ontwerp omtrent de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering bepalingen op te nemen tot tegemoetkoming zooveel mogelijk irt de schade, die de latere inwerkingtreding van de verzekering aan invalide arbeiders veroorzaakt! De genoemde negen miilioen zijn het Gedrag dat de minister van land bouw thans meent dat voor een be hoorlijke regeling noodig zal zijn en dat de minister van financiën thans meent voor de betrokken aangelegen heid beschikbaar te kunnen stellen. Naar de „Stand." met zekerheid verneemt is het bericht, ais zou de commissie voor de armenwet de vorige week haar overleg met de regeering hebben ten einde gebracht niet juist, A.s. Donderdag misschien ook Vrijdag zal opnieuw worden vergaderd en wei ter behandeling van de artikelen. Verwacht wordt, in verband hiermede dat de behandeling in Juni zal kunnen plaats hebben, indien de Tweede Kaffler thans van zins blijkt, de wet nog in dit zittingsjaar af te doen. vroeg hij„En mag ik nu den naam weten van den man, die u hiermede in kennis stelde „Mr. Morris." De advocaat keek verbaasd op, legde de aklen op zijn schrijftafel neer en kruiste de armen op zijn borst. „Toen ge mij zoo even als uw overtuiging mededeeldet, dat hier een vergissing of iets ergers in het spel moest zijn, kwam dadelijk het plan bij mij op, mij tot den heer Morris te wenden, die door het pro ces van James Gray zoo bekend is geworden. Ongeveer een jaar geleden heb ik op een reis kennis gemaakt met dezen Engelschen rechtsgeleerde en gisteren heeft hij met een bezoek vereerd. Dat ik zooveel belang in dat proces stelde is aan deze ken nismaking toe te schrijven. Tegelijker tijd moet ik echter opmerken, dat ik uw vermoeden van een schurken streek nu ongegrond vind. Mijnheer Morris is aan éen universiteit tot „magister artium" bevorderd en een zeer geacht lid der orde van advo caten te Londen. De rechtschapen heid van mr. Morris kan niet in Lezing Engelsche Kerk. Vrijdagavond was het de laatste winterlezing van dit jaar in de En gelsche kerk. Een matig gehoor was slechts opgekomen om den bekenden Haarlemschen predikant, dr. De Hartog, te hooren over„muziek als kunst". Die gekomen zijn, zullen niet weten wat zij meer moeten bewon deren, de diepe gedachten, de oor spronkelijke taal, de dichterlijke woordenkeus of de welsprekendheid van dezen grooten geest. Een verslag van eene lezing ais deze kan slechts grepen doen. Vertelt men het geraamte van de lezing, hoe de spreker begon met eene beschou wing over kunst in het algemeen, om daarna de plaats der muziek te bepalen in het geheele kader, hoe hij drieërlei kunst- en muziekbe schouwing naar voren bracht en in het bijzonder stil stond bij de mu ziekbeschouwing van Hegel en Scho penhauer, van wien weer Nietsche's en Wagner's opvattingen afhangen hoe hij Wagner's hoofdgedachte naar voren bracht en na de pauze de myziek beschreef ais „de kunst van het bewogen hart," de kunst, die de verte zoekt, in een dichterlijke hoogtij van woorden, waar hij Brahms, Beethoven en Bach tegenover eikander stelde en hoe hij sloot met een doxo logie op haar goddelijke taak, dan krijgt men slechts een zeer gebrekkig inzicht in den rijken inhoud van het meesterstuk, dat wij Vrijdagavond mochten aanhooren. Beschrijft men daarentegen de onderdeden, dan loopt men ge aar om het veie schoone der détails den draad van het geheel te laten schieten. Want juist in sommige los heenge- worpen gedachten, bijgiften van het mannelijk proza met'zijn stoere zeg- ginskracht, school dikwerf het kost baarste gedachtengoud. Om een korte nalezing ie houdenkunst is het licht op de vlakte van den eenzamen zwerver, de glimlach door de tranen heen. Kunst is de onzienlijke wereld, zienlijk geworden, warit kunst is verzinnelijkt ideaal, Kunst is het die het leven verstaat, zooals het op rijst in schoone lijn, kleur of toon. ;2Se redeneert niet, ze neemt haar materiaal, zooals het zich onmiddel lijk vertoont naar haar levensgestalte. De kunstenaar zegt„mijne gedachten gaan als lichtende vrouwegestalten", vandaar dat de gelijkenis zijn geheim is. De kunst is de schoone schijn (verschijning) van de idee. Haar weg is van het zienlijke naar het onzien lijke, van het object naar het subject. De bouwkunst was de kunst van last en heffing, van maat en lijn, de meest objectieve onder hare zusteren. Zij schiep den tempel, waar de beeld houwkunst het beeld zette, welke spr. noemde „heiöiek als h«.t marmer, twijfel getrokken worden. Óf een vergissing van personen in het spel is had u toch gemakkelijk kunnen bemerken ir, uw gesprek met dien heer. Het zou dus de vraag zijn, of mr. Morris aan uw echtge- noote en haar familie even onbekend is als aan u." „Ik moet toegeven, dat mijn vrouw en haar fante den heer Morris kennen," „Dan is er aan geen vergissing te denken, sprak mijnheer Bronk schou derophalend. Het was zeker een groot verzuim van de bloedverwan ten uwer vrouw, dat zij u reeds voor het huwelijk niets van de familieaan gelegenheden hebben medegedeeld. Intusschen veroorloof ik mij niet, hierover een oordeel uit te spréken, mijnheer Von Berghaupt. Doch ik zou u aanraden, in verbinding te blijven met mijnheer Morris, die op zoo kiesche wijze tot u gekomen is. Hij is een degelijk rechtsgeleerde, die u natuurlijk gemakkelijker alle inlichtingen kan geven, dan ik, die in de Engelsche jurispundëptie zelf nog onderricht en voorlichting noodig heB." vervaarlijk als een bergspits, maar koud ais het noodlot." Éen der drie maten van de ruimtelijke en stoffe lijke wereld is reeds opgeheven in de schilderkunst, het perspectief is reeds geidealiseerd, vergeestelijkt; in de kleur is reeds de siddering van het leven, maar dan volgt de muziek. Van het objectieve orgaan, het oog, gaat men hierbij over naar het sub jectieve orgaan, het oor, dat naar binnen gekeerd is. Bij dichtkunst, de hoogste van alle, krijgt de onbestemde zleienstemming woord, idee en taal. Daarom is dit de menschelijke kunst bij uitnemend heid. Welke beteekenis heeft de muziek als kunst? Het is een roeping tot den mensch, opdat hij weten zou, wat van den mensch is. Men kan de muziek, evenais alle kunst beschou wen naar den vorm, naar de gedachte en naar het leven. Grieg bv. heeft als technicus niet veel te beduiden, maar als men luistert met zijn hart, komt het leven naar voren, de be wogenheid der ziel. Men kan met Hansiiek de muziek noemen „de lust aan den bewogen vorm, aan de ara besken in tonen" men kan met Hegel de muziek waardeeren naar de maat der idee, die er uitdrukking vindt, geene beschouwing doet haar zoo goed recht als die van Schopenhauer die haar als de levensbeweging zelve verstaat en op die wijze zelf muziek wordt. Om dit nader te verklaren, gaf spr. een meesterlijke uiteenzetting van Schopenhauer's „die Welt als Wille und Vorsteilung", waar de mensch verwezen wordt naar zijn eigen binnenste, de onzienlijke wereld der innerlijkheid, waar ruimte, oor zaak en gevolg wegvallen en één sluier slechts overblijft, die van den tijd. Daar binnen leven wij, daar is de bewogenheid, de drift, de drang, daar vinden wij den wil. Door die wil ie leeren kennen, bezit hij den loopgraaf om door te dringen tot den wil, het geheim van alles. De muziek is dan de kunst, die uit het hart van den wil tevoren breekt.Een bloedrivier uit de gapende wonde des levens. De muziek is als de regenboog op de duistere wolken, ais een klaag zang van het menschenhart, dat roept om verlossing. Ze zingt van een zeer verre wereld. Zoo beschouwt haar ook Nietsche, die het Grieksche treur spel in het koor ziet worstelen en de muziek de moederschoot noemt der gansche tragedie. De kunst van Diony- sos, de wilde bewogenheid, komt tot rust in Apollo, de god der schoo ne verschijning van de beeldende rust. De schreeuw der wereld ver stild in het beeld der voorstelling, tot aanschouwingWagner's rijke geest ziet hoe de muziek in de bewogen wateven des levens stem tracht te Koert begreep nu, dat hij het eenig plechtanker zijner hoop verlo ren had. Hij nam dit echter kalmer op'dan te verwachten was. „Dan is het onnoodig, dat ik deze documen ten bij u ter inzage laat, mijnheer!" „Dat is zoo. ik kan mij de moeite besparen naar iets te zoeken, dat toch niet te vinden is. Wees verze kerd, dat de heer Morris u niets dan de waarheid gezegd heeft." Terwijl Koert de akten bij zich stak, vroeg hij zonder de oogen op te slaan„als men mij verkeerde in lichtingen gaf omtrent de familie omstandigheden mijner vrouw, gelooft u dan dit een geldige reden tot echt scheiding zou zijn?" Mr, Bronk dacht ernstig na. „Ja en neen, mijnheer Von Berghaupt." Roeit zag den advocaat met groote oogen aan, terwijl de verontwaardi ging zijn wangen hoog rood kleurde, „Blijf bedaard, heer advocaat; mijn opgewondenheid geldt Waarlijk u niet". (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1