f? 1 Vrijdag 31 Maart No, 77 49e Jaargang, 1911, oeden E. Feuilleton. HAAG. 0 fibonnements-fldwerfentiën op zeer ooordeslige uoorwaarden jjINNENLANP. sf d@r ;nd itilleerd KVA AH 0 0©0©0©Q ruit of korting. ndeling. ermijnen. uwbaar. cel ijk. ken. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post L5G. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal behalve de tegen Woensdagmiddag 5 April vast gestelde vergadering voor de eind stemming over het ontwerp tot wij ziging der arbeidswet, ook op Dinsdagnamiddag 4 April, te halftwee nog een korte openbare zitting houden in verband met een voorstel van de centrale sectie om nog eenige kleine wetsontwerpen te behandelen. Den 6den April is de voorzitter der Kamer, graaf Van Bylandt, voor nemens, zich voor eenigen tijd naar het buitenland te begeven. De subsidieering der Openbare Leeszalen. Dezer dagen bevatte „de Maasbo de" het ook door ons overgeno men bericht dat de minister van binnenlandsche zaken zich in een schrijven gericht had tot de besturen van openbare leeszalen, die voor een subsidie uit 's Rijks kas in aan merking wenschen ie somen. De eischen, waaraan, volgens, de Maasbode" moest voldaan worden om voor subsidie in aanmerking te komen, werden in dit kabinels schrij ven heel wat scherper geformuleerd dan bij de schriftelijke en mondelinge toelichting van den desbetreffenden subsidiepost op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1911 het geval was. Echter bleek aan de „N. Ct." bij in informatie ter bevoegder plaatse, dat „de Maasbode" omtrent dit toch zeer belangrijk onderwep verre van juist was ingelicht. Dat er van het departement van binnenlandsche zaken een schrijven is uitgegaan omtrent de openbare leeszalen is juist, doch deze niet voor publiciteit bestemde missive was niet gericht aan de besturen der openbare leeszalen. En wat 't voor naamste is, de inhoud is volstrekt niet gelijk „de Maasbode" berichtte. Het schrijven is feitelijk een beves tiging en nadere omschrijving van hetgeen bij de behandeling der be grooting zoowel schriftelijk als mon deling door den minister is mede gedeeld omtrent de eischen voor subsidieering. De missive gaat dan ook parallel met de bekende eischen aan de openbare leeszalen te stellen omtrent welke eischen reeds vroeger overleg plaats had met de vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland. Om slechts enkele punten te rele- veeren,voor de propagandistische lec, tuur geldt de eisch, dat eenzijdigheid vermeden moet wordende toegang zal geweigerd moeten worden aan personen beneden de 18 jaar, tenzij door ouders of voogden toestemming Op weg naar de villa ontmoette 2ii den oppasser, die een goede fooi van mijnheer Morris had gekregen, mits hij de aanwezigheid van den advocaat voor de dames geheim Weid. Zij riep den jonkman en ver- 'angde dat hij haar naar de kamer 'an zijn heer zou brengen. Hij bracht de dame tot aan de deur en keerde 'oen naar zijne bezigheden terug Met een vroolijken lach Irad mevrouw "°n Reidersdorf binnen. Zij had verwacht twee heeren aan te heffen, en was dus wel wat ver Wonderd toen zij Koert alleen aan "e tafel vond zittengeheel in Wachten verzonken staarde hij op de documenten, die mijnheer Morris ter inzage had achtergelaten. Hij was j°° in de lectuur verdiept, dat hij de 'egenwoordigheid der barones eerst is gegeven. Wat de andere punten betreft, noch ten aanzien van de romanlectuur, noch ten aanzien van de dagbladlectuur zijn de eischen als door „de Maasbode" geformuleerd, doch geheel overeenkomstig de ver klaring bij de begrooting door den minister schriftelijk en mondeling gegeven. Ten slotte kan de „N. O." nog mededeelen, dat bedoeld schrijven in zooverre een voorloopig karakter draagt, dat welda een definitieve regeling, op gelijken grondslag, te verwachten is. Daarna zal blijkens mededeeling van den minister, het desbetreffende Koninklijk besluit ver schijnen. Traktementsverbetering officieren. De hoefijzer-correspondent van het Hbld". meldt: Dezer dagen bevatte „de Avond post" een bericht omtrent de plannen van minister Colijn betreffende de traktements verbetering voor officieren volgens hetwelk die plannen eigenlijk ongeveer zouden neerkomen op wat minister Cool had voorgesteld. Immers de traktementsverbetering zou worden losgemaakt van de pensioensverbete ring en voor deze laatste zou een vierde van het bedrag der trakte- mentsverhoogingen worden gereser veerd. Daar dit nu was wat de heer Coiijn als Kamerlid verkeerd had geacht, leek het mij ongelooflijk, dat hij het als minister toch zou voorstellen. Bij informatie is mij dan ook gebleken, dat het bericht lang niet geheel juist is. De minister splitst de noodig ge achte pensioenverbetering in tweëen. De algemeene verhooging van pensi oenen, waarbij ook marine zou zijn betrokken, zal later komen. Afgeschei den daarvan echter is een belangrijke vervroeging van den pensioensleeflijd en pensioensverhooging ontworpen voor kapiteins en hoofdofficieren van infanterie en artillerie, met daaraan verbonden landweerplichf. Deze maat regel, die buiten verband met marine kan worden genomen, zal, naar men verwacht, het dubbele vooideel opleveren van een snellere promotie bij de genoemde wapens en van aanvulling van het tekort van officiers- kader bij de landweer. De traktements- verbetering, waarvan het bedrag on geveer gelijk zal wezen aan het door minister Cool beoogde, zal aan deze laatste pensioensregeling worden vastgekoppeld en het is dus slechts de meer algemeene pensioensherzie ning, die los daarvan later zal volgen. Overigens wordt ook door minis ter Colijn een vierde gedeelte van de traktementsverbetering gereser veerd voor de pensioensverhooging terwijl het eindcijfer voor zijn plan nen in deze ongeveer overeen zal bemerkte, toen hij door haar werd aangesproken. „Mijnheer Von Berghaupt, ik kom hier om u mede te deelen, dat de dames haar goed humeur beginnen te verliezen, ik kon het niet langer aanzien, hoe uw lief vrouwtje ver teert van verlangen naar haar man, en kwam daarom u eens herinneren dat ge een vrouw hebt, voor het ge val ge dat vergeten mocht hebben." Bij deze laatste woorden dreigde zij schertsend met den vinger, maar het volgende oogenblik liet zij haar hand zakken en trad verschrikt te rug. Koert was opgestaan en leunde met de rechterhand op de schrijfta fel. Zijn gelaat was bleek, zijn oogen glinsterden op eene ongewone ma nier en schenen den vrijen blik der dame niet te kunnen verdragen. „Hij ziet er uit als een speler, die zoo pas zijn haven en goed ver speeld heeft," dacht de barones en keek daarbij onderzoekend in de ka-: mer rond. „Ik wilde mij juist bij de dames laten verontschuldigen," sprak hij met inspanning. „Ik heb hier iets te doen, dat geep uitstel lijden kan. U komen met het door hem als Kamer lid genoemde bedrag van 1 rnillioen gulden. De traktementsverbetering met daaraan verbonden pensioensverhoo ging zal vermoedelijk nog in dit zittingsjaar bij de Tweede Kamer inkomen. Rijkspostspaarbank. In verband met het bepaalde bij de wet wordt openbaar gemaakt dat op de Spaarbankboekjes aan het einde der Maand januari 1911 ten name van de inleggers ingeschreven was f 161.105.891.651V2Gedurende Februari meer ingelegd dan terugbe taald f 327.323 54l/2 zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo Februari 1911 bedroeg f 161.433.215.20 Aantal spaarbankboekjes in omloop op ultimo Januari 191.1 1.517.519. Aantal spaarbankboekjes in omloop op ultimo Februari 1911 1.522.362. Aankoop van Nationale Schuld. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen 'f6100 Tot ulto Januari 1911 was aangekocht voor een bedrag van f 3 883.900. Te zamen f 3.890.000, waarvan in to taal op de betrekkelijke boekjes werd afgeschreven f 3.531.631.27. Staatsschuldüoekjes. Op ultimo Februari 1911 was ingeschreven een nominaal saldo van f 14 560 350. Aantal Staatsschuldboekjes in om loop op ultimo Februari 1911 16.190. Bezit van 3 pCt. Nationale Schuld. Op ultimo Februari 1911 bezat de Rijkspostspaarbank aan inschrijvingen op het Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld nominaal 143.260.050, aan certificaten van dito inschrijvingen f 152.000, aan3pCt. obligatiën f 50 000. De minister van oorlog heeft bepaald dat besmette kleeding van militairen die wegens besmette geslachts- en huidziekten of tuberculose den dienst verlaten, moet vernietigd worden. Terzake moet in eik geval overleg gepleegd worden met den chef van den militairen geneeskundigen dienst in het garnizoen, om te bepalen, welke kleedingstukken van een zoodanig militair afkomstig, als besmetting zijn te beschouwen. Vlissingen, 30 Maart. De RooKmaKersKantoren. Door de commissie welke hier gevormd is tot behoud der book makerskantoren, is het volgende adres verzonden Aan de Eerste Kamer der Staten -Generaal 's-Gravenhage. Oeven met verschuldigden eerbied te kennen: J. O. van Niflrik Jr., wethouder der gemeente Vlissingen, zoudt mij zeer verplichten, mevrouw, als u mij wilde verontschuldigen. Op een anderen keer zal ik beter aan mijne verplichtingen voldoen." „Hij is geheel van streek," mom pelde de barones, terwijl zij hem een schrede naderde. „Wilt ge dan niet tenminste de onrust van uw lief vrouwtje tot bedaren brengen Gij zijt zeer ontsteld, mijnheer Von Berghaupt, het zou goed voor u zijn, als ge eens in de vrije lucht gingt Zwaarmoedig streek Koert met de hand langs het voorhoofd. „Ik hoop spoedig mijn bezigheden verricht te hebben, ik „Mijnheer Von Berghaupt, ge zijt niet wel," viel de barones in ik zal uwe vrouw zenden. Mijn God, hoe is het mogelijk, dat u in dien korten tijd zoo geheel veranderen kan Zij keerde zich om en naderde de deur. Daar kwam haar Koerts vrouw vol angst te gemoet. Zij was haar gevolgd, omdat haar hart plotseling doorangstige gevoelens was bestormd die zij niet tot bedaren had kunnen brengen. „Maak u niet beangst, mijn waar de," fluisterde de barones haar toe M. Geelhoed, lid van den gemeen teraad van Vlissingen, Fr. Timmer man, koopman, W. N. Rottier, lid van den gemeenteraad van Vlissingen, 'os. van Raalte, lid van den gemeen teraad van Vlissingen, P. J. Siegers, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, allen wonende te Vlissingen; dat bij een desbetreffende vraag van den heer Roodhuijzen in de Tweede Kamer gebleken is, dat het de bedoeling van den minister van ustitie is om het bookmakersbedrijf te doen vallen onder art. XI van de wet tegen de zedeloosheid dat adressanten met groot 'eed wezen hebben moeten ontwaren, dat Zijne Excellentie de minister van justitie, evenmin als de leden der Tweede Kamer, ingelicht waren om trent de finantieele nadeelige ge volgen zoo voor het rijk ais voor de gemeenten en hare inwoners, bij het verjagen der bookmakers dat door ons in verband daatmede vertoogen zijn gericht tot de Tweede Kamer, waarvan afschriften hierbij gaan dat echter de behandeling van de wet in de Tweede Kamer toen reeds ie ver gevorderd was om nog ingrijpende veranderingen aan te brengen dat wij ons daarom met het volgende tot uwe Hooge Vergadering wenden in Engeland heerscht mier dan in eenig ander land groote belangstelling voor sport, voor harddraverijen, wed strijden enz. enz. In verband daarmede worden wed denschappen aangegaan, waaraan deelnemen menschen uit alle klassen van de maatschappij. De menschen die als tusschen- personen bij die weddenschappen dienst doen, heeten turf-agents of bookmakers. Zuik wedden is in En geland volkomen wettelijk, het wordt door de Tattersall geregeld. Er bestonden echter overdrijvingen, voornamelijk in het leven geroepen door de z.g.n. „weishers", die de werklieden trachtten over te halen lot het aangaan van weddenschappen en die daardoor bij de lagere klassen de hartstocht voor het hazardspel aanmoedigden, zeer ten nadeele van de arbeidersgezinnen. De Engelsche regeering heeft toen een besluit genomen, vast gelegd in de „gaming-act" van 1845, waarbij verboden werd te wedden tegen contant-geld, buiten de terreinen, waarop de races, wedstrijden enz plaats hadden. Het wedden op ere- diet is ook thans nog geoorloofd. Door deze „gaming-act" werd inder daad een einde gemaakt aan het bedrijf der „weishers", maar boven dien werden de gewone turf-agents zeer bemoeilijkt in hun bedrijf. Deze „uw man schijnt een beetje onpas selijk te zijn geworden." Een oogopslag zeide haar meer dan duizende woorden. Met open armen snelde zij naar haar man. „Koert, Koertwat ben je bleek" riep zij. Mevrouw Von Reidersdorf sloot haastig de deur en ging in.gedachten verzonken naar den tuin, waar zij zich bij de andere dames voegde. „Ach, had ik toch den lindeboom niet uitgetrokken," fluisterde zij. IV. Erik Von Wambold was zooeven van een vermoeiende exercitie thuis gekomen en lag in losgeknoopte uni form op de sofa met een sigarette in den mond. Voor hem op de tafel stond een glas wijn met water, waar van hij bij tusschenpoozen een ver- frisschenden dronk nam. De oppasser was in de kamer daarnaast bezig de laarzen en sporen van zijn heer te poetsen. De vensters stonden open en gaven dus vrijen toegang aan de heerlijke buitenlucht. Opeens hoorde Erik voetstappen na deren. Het scheen wel of de komende vestigden toen kantoren op het vas teland en verschillende dier kantoren bestaan sedert een twintigtal jaren te Vlissingen, te Middelburg en te Goes. De politie heeft streng het oog op die kantoren gehouden en al'een dezulken toegelaten waarom trent gunstige rapporten inkwamen. Deze kantoren hebben in de Zeeuw- che steden sedert hun zetel gehad, zij voldeden aan hunne verplichtingen tegenover het publiek en de autori teiten, zij betaalden hunne klerken ruim, de eigenaars leefden op flinken voet, droegen belangrijk bij in de gemeentelijke belastingen, gaven flinke bestellingen aan de nering doenden, verhoogden dus de maat schappelijke welvaart. Weliswaar kwamen er op bedoelde kantoren nu en dan diefstallen van het personeel voor, maar zulks is ook menigmaal het geval op effectenkantoren, ban kierskantoren en notariskantoren. Alleen en dit is naar onze meening van het grootste belang deze kantoren deden nooit zaken in Nederland, konden dus niet aanmoe digen in Nederland de hartstocht van het spel, zooals b.v. wel wordt ge daan door de staatsloterij en door het beursspel. Nu plotseling zullen die kantoren worden verboden, de bookmakers, waarvan velen groote huizen bezitten of groote huizen in huur hebben, worden uitgedreven zonder dat de wet zelfs een overgangstermijn toe laat. Wat dit wil zeggen voor onze gemeente, is in de verste verte niet te benaderen. Alleen kunnen wij enkele direct te overziene gevolgen noemen. Ie. Een groot aantal kan toorbedienden zal broodeloos zijn, 2e. een groot aantal huizen zal leeg komen te staan, 3e. aan nieuwe hui zen zal in jaren geen behoefte zijn, 4e. eene groote werkeloosheid zal uitbreken onder de werklieden in het bouwbedrijf, 5e. de gemeente zal in jaren geen bouwgrond meer verkoo- pen en als een gevolg daarvan zal de gemeentelijke belasting buitenmate stijgen, immers de gemeente verkocht in 1906 voor f 98,861, in 1907 f 35,009, in 1908 f 40,280, in 1909 f 69,510 en in 1910 f 97,609. De hoofdelijke omslag bedraagt pl. m. f 100,000, houdt nu de ver koop van bouwgrond op, dan zal de hoofdelijke omslag zeer aanmerkelijk moeten worden verhoogd, wat zeer zwaar zal drukken, omdat de 74 bookmakers, die te Vlissingen zijn gevestigd, met hun heir van klei ken en bedienden, de stad zuilen hebben veriaten of broodeloos zullen zijn, evenals vele timmerlieden, metselaars, smeden enz., te,wijl de neringdoen den achteruit zullen gaan in hun bedrijf. De invloed van het vertrek van de persoon niet wel waszijn stap was langzaam en sleepend. De reeds half geopende deur werd verder geopend en Koert stond op den drempel. Ir, hem was moeielijk den flinken officier te herkennen. Zijn houding was vervallen. Hij was in grijze bur- gerkleeding, die zeer goea harmoni eerde met zijn bleeke gelaatskleur. Erik sprong verschrikt op. „jongen," riep hij uit, „je ziet er uit als graaf Hansen, toen hij door zijn geliefde vergiftigd was." Koert gevoelde hoe passend deze vergelijking was. De woorden van mijnheer Morris waren vergif, scherp vergif. „|e hebt gelijk, vriend," antwoord de Koert met een zwakken glim lach „ik voel dat ik niet in orde ben een zware verkoudheid geloof ik. Van nacht was ik heel onpasse lijk en heb mijn vrouw veei moeite bezorgd, ik kwam hier naar Mainz, om mij eens door onzen dokter te laten onderzoeken. Wees zoo goed, Erik, en laat mij een flesch wijn brengen om weer in mijn ouden luim te komen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1