Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag 30 Maart No. 76 49e Jaargang. 1911. Van Week fof Week. BTNNËNLANDT' De padverkenners. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeveis Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden Voor zoover men uit de tot dusver ingekomen berichten kan opmaken, heeft de regeering der Vereenigde Staten geen plan om zich te mengen in de binnenlandsche zaken van Mexico, tenzij bijzondere omstandig- tjjden dit noodig mochten maken. Hel zenden van troepen naar Texas ivas intusschen bepaald noodig, om dat leven en bezittingen van Ameri kanen gevaar liepen. De regeering schijnt den indruk gekregen te heb ben, dat de mobilisatie een kalmee renden invloed heeft geoefend maar de duur van het verblijf der troepen in Mexico hangt van omstandig heden af. Intusschen ging in de vorige week Berlijn het gerucht, dat de op standelingen telkens overwinningen behalen. Zij haddenweer twee plaatsen in hun macht gekregen en nieuwe gevechten werden verwacht. Er worden nog 6 a 7000 recruten aangeworven, teneinde de regimenten, die in Texas en Californië gemobi liseerd zijn, op volle sterkte te kun nen brengen. Er was in de laatste maanden gebrek aan recruten bij de infanterie, terwijl binnenkortde dienst tijd van een groot aantal soldaten afloopt. Zonderlinge verhalen komen in in laatsten tijd uit Amerika omtrent den immer voortwoedenden rassen- tusschen negers en blanken, of omgekeerd. Het laatste is waarschijn lijk het meest juist. De negers heb ben eer. intellectueelen leider in de Unie, zekeren Boeker Washington en deze man is te New-York het slacht offer van een aanval geworden in een huis, waarin een zijner vrienden appartementen bewoonde. Ook op slraat werd de mishandeling voort gezet, tot de aangevallene door de politie naar het hospitaal werd ge bracht. De rassenhaat in het noorden der Unie schijnt sterke vorderingen te maken. Daar de negers hier niet zoo belemmerd waren in hun vrijheid van beweging als in het zuiden, zijn ze meer tot welstand gekomen. Als een gevolg daarvan vestigen zij zich in betere wijken en de blanken ver zetten zich daartegen. Ook in andere plaatsen van New-York is het zoo. Te Baltimore is het zoover gekomen, tol er plannen bestaan om een ver lening te maken, waarbij aan de kleurlingen bepaalde woonwijken worden aangewezen, terwijl te New- fork zich reeds verschillende huis eigenaren verbonden hebben om geen. kleurlingen in hunne kringen toe te ii Voor orde en rust misschien een goede maatregel, maar geen maatregel, die pleit voor een 10.) Mevrouw Von Berghaupt werd on- Nsl over het ongewoon lang weg "flven van haar echtvriend. Zij had gaarne gewenscht, dat Koert getuige Jas van de vereering, die haar door J aanwezige dames werd betoond, men hield van haar, men moest wel an haar houden. Doch zij veroor- ootde zich niet haar man in zijn iderhoud te storen en bedwong het Wangen om haar man in haar na- Peid te zien. En toch werd haar "gerustheid opgemerkt, hoeveel oeite zij ook deed om die te ver- a'Ren. Men plaagde haar en zeide zoo'n langdurig gesprek met een er een bedenkelijk zaak was voor !n jonge vrouw. t, e echtgenoote van den ritrnees- 'een dame die om haar weten- °aPpelijke ontwikkeling bekend hoog standpunt van beschaving. De onderhandelingen tusschen Rus land en China, inzake de grieven van eerstgemeld rijk en het ten deele te gemoet komen daaraan door het laatste, gaan uiterst langzaam en wel op eene wijze, die inderdaad grond oplevert voor de vraag of we aan den vooravond van een oorlog tus schen beide rijken staan. Bij de onderhandelingen over dat deel der Russische nota van 16 Februari, hetwelk betrekking heeft op den Russischen handel in het eigenlijke China, blijft de Chineesche regeering hardnekkig aan haar standpunt vast houden, dat de Russen uitsluitend het recht hebben om niet-Chineesche goederen in te voeren en plaatselijke voortbrengselen uit te voeren. Er zijn wel eenige afwijkingen van dit be ginsel toegelaten, maar dit zijn con cessies, waartoe de bestaande ver dragen niet verplichten. De Chineezen volgen hun aloude politiek van tijd winnen, denkende tijd gewonnen is al gewonnen. De Chineesche regee ring beschouwt den handel in ge weren en kruit, zonder thee, als haar monopolie, terwijl de handel in opium verboden is. Rusland, zich thans weer sterk gevoelende, is het dralen moede, zoodat dan ook Zaterdag een soort van ultimatum aan de Chineesche regeering is overhandigd. Rusland ejscht dat de Chineesche regeering formeel zal erkennen, dat de voor stellen, door Rusland gedaan in de riota van 16 Februari, met de be staande verdragen in overeenstem ming zijn. Er wordt nu voor 28 Maart een bevredigend antwoord geëischt, bij gebreke waarvan Rusland, op de manier van een deurwaarder, die een aanzegging doet, zich al zijn rechten reserveert en China voor alles ver antwoordelijk stelt. 't Was een mooie zaak voor het Haagsche Hof van Arbitrage maar er is meer kans dat de man, die 't eerst met het dei.kbeeld der ontwapenings conferentie voor den dag kwam, welke gezegde conferentie later in een vre desconferentie verwaterde, en die na dien tijd een ongelukkigen oorlog moest voeren, waarvan hij nog niet zijn toekomst schijnt te hebben, het nog eens met een minder gevaarlijken vijand probeeren wil. 't Is dan te ho pen dat het weer maar niet tegenvalt. De Russen zijn indertijd ook begon nen met de japanners uit te lachen maar ze zijn er niet mee geëindigd. 't Is in Marokko volstrekt nog niet was, nam den arm van de vrouw des huizes, stelde zich aan het hoofd van het gezelschap en voerde het onder vroolijke gesprekken naar den tuin. De dames plukten rozen, rid dersporen en vergeet-mij-nietjeseerst enkele bloemen, die echter tot groote ruikers aangroeiden, waarmede men de familie thuis wilde verrassen. Midden in den tuin, bij een zomer tent, stond een jonge lindeboom, die de opmerkzaamheid der dames trok. „De boom van onze liefde," ver klaarde mevrouw Von Berghaupt. „Koert en ik hebben hem op den dag van ons huwelijk geplant. Tante Gray kwam op de gedachte om zoo'n linde te planten. Zij zeide, dat deze linde ook haar wortel slaat in het hart van de jonggehuwden. De boom is hun vriend, hij houdt de zoetste herinneringen levendig en onder zijn takken laten alle geschillen tusschen man en vrouw zch uit den weg ruimenonder deze boom zulien onze harten elkander weder ver staan." De vrouw van den ritmeester scheen echter omtrent den boom ernstige verdenkingen te hebben. rustig, wat dan ook trouwens wel een wonder zou wezen. Een der stammen, die eerst onderwerping had aangeboden, heeft het vredesverdrag weer verbroken en is weer actief opgetreden. Ook van andere zijden trouwens houden de ongunstige be richten aan. Ook in de Fransche Kamer kwam de zaak dezer dagen ter sprake, natuurlijk meer bijzonder van het Fransche standpunt. De regeering verklaarde dat Frankrijk, binnen de grens der bepalingen van hetverdrag van Algesiras, aan den bloei van Marokko en de ontwikkeling der vredes-insteliingen in dat land arbeidt. Zij treedt natuurlijk krachtig on,, naar aanleiding van den bekenden aanslag van 14 Januari, maar de troepen zullen niet buiten het be trokken gebied optreden en het zen den van versterkingen heeft alleen ten doel, de mogelijkheid van een expeditie te voorkomen. De onaf hankelijkheid en de souvereiniteit van den Sultan moeten tot werkelijk heid worden. Aldus de Fransche regeering, die door deze verklaring met zoovele woorden toegeeft, dat van die werke lijkheid nog geen sprake is, en wij vreezen dat er vooreerst ook wei niet veel van te zien zal wezen. In het Engelsche spiegelgevecht in zake de vetowet is het op dit oogenblik stilstand van wapenen; maar dat is de stilte die den storm voorafgaat. Over de derde of laatste lezing in zake de befaamde vetowet zal in het Lagerhuis nog heel wat geredekaveld worden en zelfs de plechtige Paaschvacantie zal er om worden verkort, 't ls eigenlijk om meelij te krijgen met den natio- nalen tijd, als men verneemt dat er na Paschen nog wel veertien dagen met de beraadslagingen kunnen heen gaan. Natuurlijk wordt de wet aan genomen maar het schijnt onzeker te wezen, wat de lords zuilen doen. Men rekent er even natuurlijk op, dat zij verwerpen zullen en dan zal met de noodige Engeische omslach tigheid de zitting gesloten en dadelijk weer met een nieuwe troonrede geopend worden. Dan begint het zelfde, vrij onwaardige spel, van voren af; en daarmede kunnen dan, het noodige recès er onder begrepen, nog wel weer eenige maanden heen gaan, voor en aleer het Hoogerhuis voor goed en afdoende wordt aan gepakt, door het om te zetten in een regeeringsgezinde kamer. „Mijn waarde," zeide zij tot Jane, „ik zou niets tegen dien lindeboom hebben, als ik niet wist hoe het bij geloof er door gesterkt wordt. Ik weet zeker, dat er nog andere reden waren, waarom deze jonge boom de eereplaats in uw tuin kreeg. Wil ik eenige van de hoofdredenen noe men Goed. Mevrouw Voa Berg haupt is bij het planten van dezen lindeboom niet in uw hart als een vaste waarheid aangenomen, dat ook de liefde in het hart van uw man zou sterven De aangesprokene sloeg de oogen neer en kleurde. „Ziet ge wel, dames, ik heb dat goed ingezien," zeide de geestige vrouw tot het gezelschap. „Hoe kan onze waarde Von Berghaupt zich door zoo'n bijgeloof laten verontrus ten Zal deze boom mettertijd niet een ware boom der angst worden voor onze lieve gastvrouw, en zal hij haar niet meer kommer en zorg veroorzaken dan hij vreugde kan ge ven Hoeveel heimelijke tranen en hoeveel zorg zou die boom haar kosten! Maar het leven brengt ons toch genoeg kommer en droefenis; 't Is overal zoo'n beetje sukkelen. Met de grondwetsregeling voor ElzasLotharingen wil het ook het maar niet opschieten. Nu weer zijn de conservatieven er zeer ontevreden over dat, naar hunne meening, de monarchale belangen in die regeling zoo slecht gewaarborgd zijn. Het gaat er trouwens vreemd naar toe. Bij de stemmingen over de samen stelling der Eerste Kamer voor het Rijksland was er een babylonische spraakverwarring. Elke partij wilde wat anders. Verschillende groepen van personen waren voorgesteld om voor dit lidmaatschap der Eerste Ka mer in aanmerking te komen, maar bij de stemming, waarbij telkens de meerderheid wisselde, kon geen en kele groep genade vinden, en toen ten slotte over het geheele artikei ge stemd zou worden, werd het verwor pen met uitzondering van een zekere paragraaf, die bepaalde dat de beide bisschoppen, de presidenten van het opperconsistorie (dat zijn dan de protestantsche geestelijke hoofden) en de hoogste rechterlijke magistraat leden van de Eerste Kamer zouden zijn. Het gekke van de zaak is dus, dat, zooals het artikel nu is vastgesteld, alleen de genoemde hoogwaardig- heidsbekleeders tot de Eerste Kamer behooren, maar overigens geen ver dere leden voor dit hooge college van staat zijn aangewezen. Natuurlijk kan de Eerste Kamer bestaan uit twee katholieke en twee protestantsche geestelijken, benevens één rechtsge leerde, zoodat men besluiten moest om de zitting te verdagen en te pro beeren om voor de volgende zitting met een nieuw artikel voor den dag te komen. Heerlijk knutselwerk toch Bijzetting van Prinses Pauline. De bijzetting van het stoffelijk over schot V3n Prinses Pauline van Oranje- Nassau, in de Nieuwe Kerk te Delft, zal hoogst eenvoudig zijn. De inten dant der Koninklijke paleizen zal ter ontvangst te Delft zijn. De kist, gedekt door een rouwkleed, wordt van het station langs den kortsten weg naar de kerk gedragen, te voet gevolgd door den eersten kamerheer jhr. van den Bosch, die het stoffelijk over schot herwaarts geleidt en door den intendant. Aan den ingang der kerk wacht Z.K. H. Prins Hendrik met gevolg en den commissaris van den grafkelder den stoet op. Bij het overbrengen in de kerk zal het orgel bespeeld worden. wij behoeven ons geen lindeboom te planten om nog meer leed te heb ben. Ik noodig daarom alle dames uit, om, tot heil van de vrouw des huizes, mij te helpen en den boom met wortel en tak uit te roeien." Mevrouw Von Berghaupt verschrik te hevig en verbleekte. Zij gaf daar door het duidelijk bewijs, hoe diep het bijgeloof reeds wortel geschoten had in haar hart. „Om Qods wil, mevrouw Von Rei- dersdorf, smeekte Jane, „mijn man zal ontroostbaar zijn." „Wees maar niet bezorgd, lieve Mijnheer Von Berghaupt zal door mij wel getroost worden. In het hart van een Duitsch soldaat is geen ruimte voor bijgeloof en daarom denk ik dat hij nooit goed heeft na gedacht over de redenen, waarom deze boom geplant is. Wij zijn daar om bereid, om hem in deze zaak van alle schuld vrij te spreken. Voorwaarts, dameslaten wij geen genade toonen voor dien boom van den angst 1" Mevrouw Von Berghaupt moest rus tig toezien dat het boompje werd uitgerukt. Alle dames namen deel De Tariefwet. Ons werd uit zeer goede bron we der eens verzekerd, dat het ontwerp Tariefwet deze week bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het is mogelijk, dat het ditmaal waar is. __(.N. Crt.") Begrafenis mr. J. G. Patijn. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van mr. Patijn laten ver tegenwoordigen door E. baron van Hardenbroek van Lockhorst, Hr. Ms. Kamerheer in gewonen dienst, bur gemeester der gemeente Rijswijk. H. M. de Koningin-Moeder zal zich bij deze plechtigheid doen vertegen woordigen door haren Kamerheer Graaf van Limburg Stirum. H. M. heeft aan haar Grootmeester opgedragen, namens haar mevrouw de weduwe Patijn een bezoek van rouwbeklag te brengen. Ontwerp-Armenwet. Kunnen de Gereformeerden zich in het Zuiden des lands wei vereenigen met het ontwerp Aimenwet, in het Noorden is dit geenszins het geval. In onderscheidene classikale vergade ringen is besloten zich tot de Gene rale Synode te wenden met het ver zoek de regeering te vragen het ont werp-Heemskerk niet tot wet te ver heffen, maar nog liever te blijven bij den bestaanden toestand omdat in het ontwerp de Staatsarmenzorg wordt uitgebreid de dubbele bedeeling den diakonalen arbeid bemoeilijkt; de rechtspersoonlijkheid van instellingen van weldadigheid niet voldoende er kend wordt. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin zulien in de garnizoenen, alwaar weinig manschappen aanwe zig zijn, op 19 en 30 April a.s. geen groote parades worden gehouden. Een mooi legaat. Door wijlen mevrouw P. H. van Gelder, geb. Nijhoff, is vooreen Van Gelder-fonds te Velp gelegateerd f50.000. De stichting heeft ten doel het verschaffen van dekens, brand stoffen en voedsel aan behoeftige in woners van Velp. (S1 o t.) bit de officièële „Handelingen" der lc Kamer der Staten Generaal. De heer Staal (afgev. van N. Hol land) „Veel meer voel ik voor de voorbereiding der jeugd en daar toe kunnen machtig medewerken de werkzaamheden van het gymnastiek- verbond, van de vereeniging voor lichamelijke oefeningen en, naar mijn meening, niet het minst de oefeningen die opgenomen zijn in een program, aan het gruwzame werk. „Ik zal dezen lindeboom aan mijn man brengen," zeide mevrouw Von Reidersdorf op vroolijken toon „hij zal hem in onzen tuin wel een goed plaatsje aanwijzen zoo vindt hij dan toch weder een goeden grond om te groeien en te bloeien." Men ging nu in het tuinhuis om nog wat gezellig te praten. Op dat oogenblik sloop mijnheer Morris als een nachtvogel het huis uit. De dames waren in een opge wekte stemming, doch de jonge vrouw kon aan de algemeene vroo- lijkheid geen deel meer nemen. „Hoe zal ik mijn man vertellen, wat er met onzen lindeboom gebeurd is?" fluisterde zij de barones toe. „Dat neem ik op mij," antwoord de de aangesprokene vastberaden. „Blijf bedaard hier bij elkander, da mes Ik keer spoedig met mijnheer Von Berghaupt terug, en dan bren gen wij hem naar de plaats, waar wij onzen aanslag gepleegd hebben. Ik zal hem daar eens ernstig onder houden." Zij verliet het tuinhuis. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1