HOOKER'S 911, IEL makersleerling 8 gevraagd. Woensdag 29 Maart binnenland. 49e Jaargang. Gemeentebestuur. 5ENSSCH00L Feuilleton, No. 75 1911. 5, f 0.50~g inbiedingen. DAALDERS CACAO; >g De padverkenners. VLISSINGSCHE QBANIEBONO. 5-Operette TOR LEON. Operette DER NAATEN. door het „Ne- kolossaal oor de Dames sine S^methini, eeren S. van J. Rentmeester, ums worden nd. sen op de vele enkele bergpas ,EN bestegen is. neren Gissingen. wielhersteller. VL1SSI1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-fiduerfentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden i Commissie van Toezicht op het r Onderwijs te Vlissingen maakt nd dat de OPENBARE LES KjiidenherhalingS'Cursus voor jongens alhier zal plaats hebben LDonderdag, den 30sten Maart, I's avonds om 7 uur in de lokalen van wool B (Hendrikstraat). JOS. v. RAALTE, Voorzitter, j. COSTER, wd. Secretaris. De Vlissingsche vestingwerken. De Parijsche correspondent van liet „N. v. d. D." meldt: „Paris- al", dat geen gelegenheid Li voorbijgaan Nederland voor te Wen als verkeerende onder steeds loenemenden Duitschen invloed, bevat lieden een telegram uit Weenen, «[waarin voor zeker wordt meegedeeld een Nederlandsche commissie Ivan officieren en ingenieurs na te Essen en aan den Creusot te zijn geweest te Piisen (Boheme) is {tkomen, om zich met de fabriek Ivan wapenen en pantserplaten„Skoda" jls verstaan over de levering van het ige materiaal voor de ontworpen [versterkingen aan den Scheldemond |liij Vlissingen. Hel heet verder dat Duitschland en [Nederland het over die vestingwerken leens zijn geworden, zoodat ie Creusot p Krupp worden uitgesloten en de Welling aan de Pilsensche firma [wordt opgedragen. De getrouwe bondgenoot (Duitsch nd) zou alzoo een nieuwen dienst laan Oostenrijk bewezen hebben" zijn it slotwoorden van het telegram, om duidelijk te doen uitkomen, dat wan- [nter te Berlijn wordt bevolen, in Den I wordt gehoorzaamd. van Vw K.G. T«É23^ Helmond. om zoo spoedig mo te treden, !van 'tvak strekt tot ieven worden inge" iO, Bureau „Vlissing- ïette BOVEN- of 'ONING voor klem itrum der stad. Adres jsche Courant". WERKVROUW 55 's jaars, materialen IdenGLAClSSTRAAT <dag van 4 tot 5. 25 cent. Elke regel aatsiug 2/a X Contant" ng gezocht voor ee" ÏISJE om behulp* Huishouding en voo ■n.). Salaris geen ver Ier X, bureau dezes. PEN MOGE NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN ft WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. 9.) «Hijging den dood tegemoet als een ^PPer manzijn laatste woorden Wen zijn kind. Laten wij recht- IJiardig zijn, mijnheer Von Berghaupt 'I Mren ons zeiven, als wij erken- dat hij ook zijn deugden gehad «t. Hij was een goed vader voor 1,,'Jj1 kind en zou zeker een waardig der maatschappij gebleven zijn, 1 dij niet in zulke moeielijke om- Wigheden was gekomen. Hij werd pinnig, toen hij zag dat zijn 0ergang nabij was, en in zijn 'anzin pleegde hij den moord. Ik aaS het niet, den moord, op twee jj^hen gepleegd, ie verontschul- neen, het vergoten bloed %n; I noest Debietrecht op tabak. Uit Den Haag meldt men aan „de Tel."Het is zoo goed als zeker, dat het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak in zijn tegenwoordigen vorm niet door de regeering zal worden gehandhaafd. De groole tegenstand, die uitsluitend uit kringen van direct belanghebben den, als sigarenfabrikanten, sigaren winkeliers en sigarenmakers, is ge komen, en niet dus door politieke bijoogmerken is vertroebeld, schijnt aan het voornemen der regeering tot intrekking van dit ontwerp niet vreemd te zijn. Een wetsontwerp op den landstorm. In het wetsontwerp op den land storm, dat thans aan het departement van oorlog in bewerking is, wordt o. m. voorgesteld om den diensttijd bij militie en landweer met verschei dene jaren landstormdienst te ver lengen een regeling die te meer noodzakelijk is geworden nu de taak der landsverdediging voortaan slechts tot 31-jarigen en jongeren beperkt zal zijn. Het ontwerp zegt „de Avp." zal tijdig voor de openbare behan deling der Militiewet bij de Kamer inkomen. gewroken worden, maar dat I 01 Ppren en te prijzen, hoe zwaar ons niet terug te houden om noo meer jjver {jeug(jen 0p (Vervolg.) Godsdienst, eerbied, hulpvaardig heid, ridderlijkheid, beleefdheid. De godsdienst van de daad wordt dagelijks beoefend. Immers iedere padvinder moet dagelijks voor den hulpbehoevende een goede daad ver richten al is die nog zoo lclein. De tweede knoop in zijn halsdoek is daarvoor het memento. Die mag er niet uit, zoolang hij niet bv. een oude vrouw of kind over een drukke straat heett geloodst, of in de tram zijne plaats afstond aan een vrouw of aan een oudere, een hond of paard ge drenkt, een sinaasappel of bananen schil van het trottoir, waardoor ie mand zou kunnen uitglijden, heeft verwijderd, en dat alles zonder be looning ot hoop daarop. Zoo wordt de praktische ridderlijkheid er in ge bracht: hulpvaardigheid, beleefdheid, eerbied en een medelijdend hart. Al zijn godsdienst en politiek buitenge sloten, moet iedere padvinder zijn godsdienstplichten vervullen. De vaderlandsliefde wordt aange kweekt door lessen uit de geschiede nis en staatsinrichting, de kennis van de burgerrechten en vooral van de burgerplichten. Natuurlijk moeten zulke corpsen flinke mannen opleveren, en hef is dan ook geen wonder, dat er zich in Engeland zoo velen aanboden, dal men ze niet dadelijk allen kon aan- de misdaad was, die hij beging. De schuld werd geboet, en ik geloof dat wij ons met de nagedachtenis van James Gray kunnen verzoenen." Koert verzamelden zijn gedachten en stond op. Hij liep in de kamer heen en weer en scheen tot kalmte te komen. Toen bleef hij voor den advocaat staan en staarde in zijn zee groene oogen, wier diepte onpeilbaar was. „Ge zult wel kunnen begrijpen, dat ik in mijn gemoedsgesteldheid op dit oogenblik niet in staat ben om mij rekenschap te geven van den indruk der monsterachtige mededee- lingen, die u mij gedaan hebt. Bij mij staat echter vast, dat uwe bewe ringen, ondanks die documenten en ondanks „The Times" onmogelijk waarheid kunnen bevatten, mijnheer de advocaatDe vader mijner vrouw was een geëerd koopman hij genoot het vertrouwen van verschillende staten, die hem tot consul benoem den ik heb de benoemingsacien ge zien. Hij verloor met zijn vrouw het leven bij de schipbreuk der „King Richard." „Mijnheer Von Berghaupt," ant- nemen omdat de noodige patrouille- leiders ontbraken. Dat dit alles het gewone onderwijs niet mag storen, spreekt vanzeif. Men leert het op vrije middagen, Zon- en feestdagen, en kon er o.i. best alle middagen voor bestemmen, en dat denken nu reeds vele onderwijzers en ouders met ons. De resultaten. Uit den toeljop van jongens in Engeland en alle landen waar de beweging vasten voet vatte is het genoegzaam gebleken, hoe goed gezien het was, de jeugd in dat gevaarlijke tijdperk van 12—18 jaar gelegenheid te willen geven, de goede eigenschappen te ontwikkelen, de diiften in het rechte spoor te leiden en de slechte hartstochten door voorbeeld, gezonde bezigheid in de vrije natuur en door werken op het eergevoel te leeren beheerschen. En de resultaten zijn zoo, dat predikanten en onderwijzers en ook politie-autoriteiten in Engeland het aan de jeugd kunnen bemerken, dat ze door de scout beweging en de scout idee zijn „gepakt". Men zal op het e. v. congres voor zedelijke opvoeding, dat in 1911 in ons land zal worden gehouden wel nieuwe wegen vinden en aanwijzen voor de zoo hoog noodige zedelijke leiding der jeugd. Men moge daarbij deScout bewegingslechts beschouwen als „eerste hulp" tegen de volksziekte die wij boven noemden, het is toch voorloopig nog 't beste wat we hebben. Zij heeft daarbij het voordeel, dat de jongen uit den werkt.,den stand bij het werk voortdurend samenleeft en oefent met die uit de hoogere standen. Het verschil in stand en de mogelijke wrijving daardoor verdwijnt van zelf in de patrouilles. De eerste categorie leert de tweede handigheid en omgekeerd leert zij van de tweede een beetje beschaving en goede manieren. Beiden werken te zamen onder strenge discipline en het spreekt van zelf dat al deze factoren het volksleven ten goede moeten komen. (Wordt vervolgd.) G stcravond wer.d in het Concert gebouw aan de Emmastraat alhier een algemeene vergadering gehouden van den Vl'ssingschen Oranjebond. De opkomst der leden was niet bijzonder groot. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer J. G. van Niftrik, werden door den secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierna was aan de orde het uit brengen van het jaarverslag. woordde mijnheer Morris ernstig, „het is voor mij een gewetenszaak, u niet opzettelijk op een dwaalweg te laten gaan. Voor ons eigen best wil is het plicht, de feiten stout in het gelaat te zien, ware het alleen om elkander te verstaan omtrent de wegen die wij moeten inslaan. Wat de „King Richard" betreft, ik verze ker u, dat dit schip nog evenals vroeger zijn reizen tusschen Sidney en Londen doet en nooit schipbreuk heett geleden. James Gray wilde met dat schip naar het buitenland vluchten, en nog op dit oogenblik wenschte ik dat het hem gelukt ware. Maar hij ge bruikte niet de noodige voorzichtig heidhij nam zijn dochter miss Jane mee. Dit moest de aandacht wel trekken en was daarom een bepaalde fout. Het was niet anders te ver wachten hij werd gevat nog voor hij de monding van de Theems be reikt had. Zijn ongelukkige vrouw zocht den dood in de golven. Ge zult vragen, hoe het gerucht van de schipbreuk in de wereld kwam. Het antwoord hierop is eenvoudig. Ik zelf verzon -het verhaal van de Dat verslag luidt in zijn geheel als volgt Het is mij aangenaam mijn verslag over den toestand onzer vereeniging in het nu achter ons liggende jaar 1910 te kunnen aanvangen met de voor U allen zeker verblijdende me- dedeeling, dat ons aantal leden en donateurs ook in dat jaar, dank zij vooral de in het voor- en najaar met succes gevoerde propaganda, weder in niet onaanzienlijke mate toenam. Wij begonnen 1910 met 493 leden en donateurs, waarvan in den loop van dat jaar, door bedanken, vertrek of overlijden, 59 ons ontvielen. Maar daartegenover staat eene vermeerde ring, door toetreding, van niet minder dan 221, zoodat het totale aantal le den en donateurs op 31 Dec. 1910 bedroeg 655 of 162 méér dan een jaar tevoren. Op 1 Januari 1910 bestond ons bestuur nog slechts uit 10 leden, t.w. de heeren J. G. van Niftrik Jr., voor zitter, F. van der Meer, onder-voor zitter, C. Dommisse TCzn., Ie secre taris, F. G. Lemmers, 2e secretaris, L. A. Stofkoper, penningmeester, P. Landsman, T. Manse, Chr. Feij, M. Geelhoed en H. S. Mozes. Aan deze werden, door verkiezing in de alge meene vergadering van 7 Maart, in gevolge de statuten, 5 nieuwe be stuursleden toegevoegd en wel de heeren j. C. Paap, H. J. M. van Raalte, A. van de Sande, M. J. Verhorst en T. E. Bretschneider, die in eene later gehouden bestuursvergadering werden geïnstalleerd. Wegens ontstentenis van den pen ningmeester, den heer Stofkoper, werd in de bestuursvergadering var. 23 Fe bruari diens functie tijdelijk toever trouwd en aanvaard door den heer Mozes, die, nadat de heer Stofkoper in Juli als lid van het bestuur had ontslag genomen, op 12 Juli definitief met de functie van penningmeester werd belast, terwijl toen tevens als 2en penningmeester werd gekozen de heer A. van de Sande. In den verderen loop des jaars zagen de heeren Mozes en Lemmers, respectievelijk le penningmeester en 2e secretaris, zich door vertrek naar elders, genoopt, voor het lidmaatschap van den Bond en dus tevens voor de door hen bekleede bestuurs-functien te bedanken. In bovenbedoelde drie vacaturen als bestuurslid zal de eerst volgende algemeene vergadering heb ben te voorzien. Een kort woord van hulde en dank aan voornoemde afgetreden bestuursleden, voor alles wat door hen in het belang van den bond werd verricht, mag hier zeker wel op zijn plaats heeten. In 1910 werden gehouden vijf be stuursvergaderingen en eene alge meene vergadering, welke laatste schipbreuk der „King Richard", en wel om de meest humane redenen. Toen ik eenmaal de zaak van James Gray op mij had genomen, begreep ik dat vader en dochter elkander niet mochten wederzien. Het was voor mij een moeielijk oogenblik, toen ik de schoone miss Jane en hare tante moest mededeelen, dat de „King Ri chard" gestrand was en haar vader en moeder den dood in de golven hadden gevonden. Het gelukte mij de beide dames over te halen om op reis te gaan. Zij bezochten Frankrijk, Italië en Duitschland, en het was mijn voornemen er op aan te dringen, dat de dames eerst na jaren weer in Engeland zouden terugkeeren. Mijn heer Von Berghaupt, door uw huwe lijk met miss Jane Gray geloof ik dat de zaak voor mij veranderd is." Mijnheer Morris had hier een proeve van zijn redenaarstalent gegeven en met de uitwerking daarvan kon hij tevreden zijn. Zijn tegenstander was ontwapend en voor het oogenblik althans buiten gevaar om in verzet te komen. Met zelfvoldoening zag hij dat hij overwonnen had. Hij greep naar zijn hoed. Toen Koert daar met door ongeveer 80 leden en donateurs werd bijgewoond. Voornamelijk wegens de nog vrij beperkte geldmiddelen kon onze vereeniging zich in het afgeloopen jaar het eerste van haar bestaan nog niet zoo krachtig naar buiten doeri gelden als wel gewenscht ware en bij verdere toename van het aan tal leden en donateurs in den ver volge ook allicht mogelijk zal blijken. Haar optreden naar buitenaf bepaalde zich in hoofdzaak tot het organiseeren en leiden van eene openbare feest viering ter gelegenheid van den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Gij allen zult U die nog te levendig herinneren, dan dat het noodig ware daarvan hier eene nadere beschrijving te geven. Onge twijfeld zult ge allen met mij in stemmen, dat ons toenmalig eerste optreden met alleszins schitterend succes werd bekroond en dat onze bond op 30 Apri! des vorigen jaars toonde er wel te mogen wezen en alle eer had van zijn werk. Wij had den dan ook reden voldaan te zijn, vooral ook over de finantieele resul taten dezer feestviering, die met voor ons betrekkelijk geringe kosten en zonder dat het noodig was een be roep te doen op de offervaardigheid van het publiek of van de gemeente kas (zooals voorheen bij dergelijke gelegenheden meermalen placht te geschieden) kon worden tot stand gebracht. Hierbij mag echter niet worden vergeten melding te maken van den krachtigen steun, dien wij bij die gelegenheid van vele 'zijden en op verschillende wijzen mochten onder vinden, o.a. van de autoriteiten, het onderwijzend personeel der scholen, de buurtvereenigingen, muziekkorp sen, de Vlissingsche Turnvereeniging en zooveel anderen, die zich allen om het zeerst beijverden ons ter wille te zijn en mede te werken tot het welslagen van het door ons georga niseerde feest en voor welken zeer gewaardeerden bijstand een woord van erkentelijkheid onzerzijds hier niet mag achterwege blijven. Waar nog, slechts kort geleden op zoo ruime schaal was feest gevierd, onze kas, dientengevolge, niet te best voorzien was en buitendien van andere zijde festiviteiten zouden plaats hebben, meende het bestuur wel te doen met voor ditmaal van wege den bond geen feestelijkheden te doen plaats hebben op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin. Om echter op dien heugeüjken dag toch te doen blijken van leven en belangstelling deed het bestuur aan den ingang van het villapark bij de badplaats eene versierde eerepoort oprichten, die tevens was ingericht om te dienen als reclame voor den neergeslagen oogen zich aan de leu ning van zijn stoei vasthield en niets wist te antwoorden, zeide de advo caat op den toon van een medelij dend vriend „Mijnheer Von Berghaupt, ik woon in het hotel „Zur Saison" en ben altijd van 's morgens tot 's namid dags vier uren te spreken. Ik deel u dit mede, omdat ik verwacht dat ge vele ophelderingen zult wenschen te ontvangen omtrent den inhoud van deze aktenten allen tijde ben ik bereid u die te geven. Misschien ver neem ik dan ook uit uw mond de erkenning, dat ik mijn plicht heb ge daan, niet alleen als advocaat, maar ook ais een man van geweten. Dat zal dan mijn loon zijn voor mijn be moeiingen in deze treurige zaak. Misschien heb ik later dan ook het geluk het uur te beleven, dat ge in ziet dat ik eenig vertrouwen verdien en dat mijn raad in deze of gene quaestie voor u eenige waarde heeft." Met een buiging nam de welbe spraakte advocaat afscheid en verliet de kamer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1