28 Maart Feuilleton, - - - - 74 49e Jaargrang. 1911. dkleeden. fpARK 4. Dinsdag >ten. ccessiuk GENSSCHOOL, n Middelburg. De padverkenners. - - - 4ÏRAGES Axminster, Ax minster, I.PETTEN, voor vaste L-ing Cocos. |lende patro- Pluchets, ergordijnen. en maakloon niet berekend, en Gaslampen NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeveis Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. >11 Hoogduitsch, >or J. R. 8 UUR. n WERKVROUW. 25 's jaars, materialen elden GLAC1SSTRAAT rkdag van 4 tot 5. ische Tram n (Badhuis): 1.40a, 4.45a, 7.10d, 7.45, 8.20, 8.554 .40. ll.löd, 11.40*, li.» .50,1.10,1.30 1.50d, 2.10. d, 3.30, 3.50, 4.10. 4.304 5.50, 6.10, 6.30a, SM i.lOo, 8.30, 8.50o, 9.U». 50 en' 11.25e. urg (Markt): 5.10a. 5.1». 7 45d, 8,20, 8.55, 9.304 1.15, U.50d. 12.12-1"' lOd, 1.30, 1.50, 2.10, 2.304 0, 3.50d, 4.10, 4.30, 4.50. 6.10, 6.30, 6.50, 7.1». 0, 8.30, 9.05, 9.40, 10-1», veil namiddag van ^8a9j°, eek uitsluitend wer erkmanstrein o iddag. lijn uitsluitend 2.30 crjiF* Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wekeüjksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VL1SSING- SCHE COURANT" koste- loos tot 1 April. jMNNfiNLANPr Gouverneur van Suriname. Volgens een Koninklijk besluit in de „Siaatscourant" is aan mr. D. Fock raet ingang van 1 Juli op verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur van Suriname. Raden- en ziektewet. Van de „Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst" ontvingen wij een exemplaar van het adres door haar gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake het ontwerp Raden- en Ziektewet. De bedoeling van dit adres, dat gegrond is op een jarenlang onder dek, door deze maatschappij inge steld omtrent het vraagstuk der ge neeskundige verzorging der minver mogenden en omtrent het ziekenfonds wezen, is slechts de aandacht in het bijzonder te vestigen op sommige bepalingen in het wetsontwerp die in strijd zijn met de voorwaarden, welke uit het oogpunt van een deug delijke voorziening in de geneeskun dige behoeften der minvermogende bevolking behooren te worden gesteld aan een wettelijke regeling van de ziekteverzekering in het algemeen en aan een naar de eisclien des tijds ingericht ziekenfonds in het bijzonder. Van het al of niet wijzigen der in liet adres aangegeven bepalingen zal het volgens adressante afhangen of het ontwerp raden- en ziektewet in practijk zal leiden tot: lo een ver hooging van het peil der volksge zondheid door een krachtig optreden ter voorkoming en ter bestrijding van ziekten enz. mogelijk te maken 2o. een deugdelijke en uitgebreide voor ziening in de geneeskundige behoeften van de minvermogende bevolking, nauw samenhangende met een hoog staanden, onafhankelijken geneeskun digen stand en 3o. een doeltreffende bestrijding en het daardoor opheffen van vele misstanden op het gebied van het ziekenfondswezen. De positieverbetering der officieren. Nader verneemt de „Avp." dat in de suppletoire begrooting, welke ver moedelijk in de maand Mei op Hoofd stuk VIII zal worden ingediend met de bedoeling de traktementen der officieren te herzien in elk geval te rugwerkende kracht wordt voorgesteld tot 1 April, zoodat vanaf dien datum allee"."F b en bd rijden vertrekken van de flï ijden niet verder da en d vervoeren goed916 fTdhuis, Paul Wolffeplem, aexniea. Wissel, Abaele, U8 Markt, van Remise. 8.) »lk wist niet dat bij de rechtbank te Londen nog een proces van mijn overleden schoonpapa hangende was", verklaarde Koert, „en ik ben over- 'u'gd, dat mijn vrouw er ook niets 'an weet, anders zou zij mij er reeds 'ang over gesproken hebben. Dit noudt mij echter niet terug, om uwe verdiensten in deze aangelegenheid le erkennen." Mijnheer Morris scheen ten uiterste verbaasd. "Dat het geachte geleim wijten, uitslag van het proces u mis Scnien door de pers was bekend ge- Worden." "'k lees nooit Engelsche cou ranten." groote proces voor uw vrouw en haar tante een is gebleven, is aan mij te maar ik veronderstelde dat de hoogere bezoldiging zal beginnen te loopen. Kon. Instituut te Willemsoord. Naar het „Hbl." verneemt, is de kapitein ter zee E. E. Dullemond aan gewezen ter vervanging van den ka pitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck, als commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. De kapitein ter zee Dul lemond zou daarvoor binnenkort uit Oost-Indië repatrieeren. Tuberculosebloem 1911. Evenals dit ten vorige jare het ge val was, zal ook dit jaar in de maand April wederom de verkoop plaats hebben der tuberculosebloem. De da tum er van is te Amsterdam gesteld op 29 April a.s. Zooals bekend is, komt de opbrengst van dezen verkoop die door het geheele land georgani seerd wordt, ten goede aan de plaat selijke vereenigingen tot bestrijding der Tuberculose of daarmede gelijk gestelde afdeelingen van het Groene Kruis. Humane rechtspleging. „De Tijd" maakt met ingenomen heid melding van de wijze waarop bij een onzer rechtbanken de volgende strafzaak is behandeld Een inspecteur van een verzekering maatschappij hier te lande, werkzaam op een salaris van f900, was jaren lang in dienst zijner maatschappij, had steeds uitgemunt door ijver en trouwe plichtsbetrachting, maar had, in fi- nancieele moeilijkheden gekomen, van de bedragen, door hem geïnd, een som van., f 150 benut, met Tiet vaste' voornemen, ze weer zoodra mogelijk bij te passen. De hoofdin specteur, die geregeld de inspecteurs bezocht voor de controle enz., had dezen inspecteur een paar maal niet thuis gevonden bij zijn komst, en toen door genomen maatregelen de verantwoording niet langer meer kon uitblijven, nam bedoelde inspecteur, in zijn angst voor de gevolgen, de wijk naar België met medeneming van de noodige bescheiden. De maatschappij, waarvoor hij werkzaam was geweest, niet wetende welken omvang de onregelmatigheden konden hebben en licht verlangend in de duisternis, zag zich genoodzaakt de zaak in handen der justitie te geven. Ze zou dit niet hebben gedaan als de inspecleur niet op de vlucht was gegaan. Want tezelfdertijd, ver scheidene maanden geleden, dat dit geval zich voordeed, waren nog twee andere harer inspecteurs precies aan hetzelfde debet, beiden ook zeer oppassende ambtenaren overigens. Doch zij hadden eerlijk opgebiecht, hun zaak in orde gemaakt, en zijn thans nog als te voren in dienst der „En toch zou het mij streelen, als ge de jongste nummers der Engel sche bladen gelezen hadt, omdat zij zonder eenige bekorting mijn groote rede bevatten, zooals ik die voor het gerechtshof heb uitgesproken." Mijnheer Morris nam een courant uit zijn zak en reikte die over aan Koert, die niet in staat was den ad vocaat te begrijpen. „Hiermede overhandig ik de laatste bijlage van „The Times," welke ik u aanraad ter geschikte ure te lezen. Zij bevat de aanklacht van den of ficier van justitie en mijn verdedi ging van den beschuldigde." Nu begon Koert iets van de zaak te begrijpener ging hem een licht op. Het bloed vloog hem naar het hoofd. Hij sloeg een blik in de cou rant en werd door een rilling over vallen, toen hij daar den naam James Gray zag staan. Hij sprong op, lit t het nieuwspapier op den grond val len en kwam in bijna dreigende houding voor den advocaat staan. „Zoudt ge mij kort en bondig op heldering willen geven omtrent het doel van uw oezoek, mijnheer „Gij zijl zeer ontroerd, mijnheer Hbonnertienis-fiduertenfiën op zeer ooordeelige uoorwaarden maatschappij gebleven, die zich over deze afwikkeling der gevallen tot hieitoe niet heeft beklaagd, terwijl de inspecteurs dezelfde zijn gebleven als zij vroeger waren trouwe ijverige beambten, ja, door deze humane behandeling van de zijde hunner principalen nog met meer toewijding voor hun zaak werkzaam. De inspecteur in quaestie werd te 'Antwerpen gearresteerd, zat daar 3 maanden ongeveer in afwachüng op de uitlevering, en werd 14 Feb. jl. overgebracht naar de gevangenis hier te lande, vertoefde dus hier 1 maand en 12 dagen in voorarrest, toen hij jl. Donderdag terechtstond. Onder de vele getuigen die ge dagvaard waren kwamen ook de beide directeuren der verzekering maatschappij, die hun inspecteur, thans beklaagde, jarenlang kennend in hun dienst, zeiden, al hel moge lijke te zuilen doen, om hem weer in dienst hunner maatschappij terug te nemen. Wat deden nu in dit geval de officier van justitie en de rechtbank De officier, het overigens uitstekend en vlekkeloos verleden van den 36jarigen beklaagde, die een gezin met kinderen heeft, releveerend, achtte den man door het ontslag, dat hij van de maatschappij had gekregen en door de voorloopige hechtenis, zwaar genoeg gestraft, en waar nu de maatschappij verklaarde, den in specteur wederom de een of andere functie in haar dienst te willen bezorgen, eischte hij een gevangenis straf van een maand, met aftrek van het voorarrest, zoodat de beklaagde, indien de rechtbank conform dezen eisch uitspraak deed, bij het vallen van het vonnis onmiddellijk ia vrij heid zou komen. De verdediger sloot zich bij dit requisitoir aan. De rechtbank begaf zich daarop in raadkamer en de zit ting heropenend, gelaste zij de on- middeüjke invrijheidstelling. De president der rechtbank prees zeer de houding der directeuren van de verzekeringmaatschappij in deze aangelegenheid, en gat als zijn mee ning te kennen, dat de maatschappij die dezen inspecteur jarenlang gekend had als onberispelijk van gedrag, maar die in moeilijke oogenblikken zich even had schuldig gemaakt, wellicht beter af zou zijn. met hem in haar dienst te nemen dan met een nieuwe kracht. De vlucht van den beklaagde, daarvan waren de directeuren en ook de rechters van het parket overtuigd, had meer haar oorsprong gevonden in conscientieusheid en angst van zijn kant, dan in snelheid. Het negende jaarverslag van de slichting „Oranje-Nassau's Oord" is Von Berghaupt, en dat vind ik zeer natuurlijk. Doch nu gevoel ik eerst recht hoe ongelukkig het is, dat ik niet vooraf heb kennis gekregen van uw huwelijk. Ge zoudt uit een droom geschud zijn en ge zoudt dien droom spoedig vergeten hebben. Al bemin de! ge miss Jane tot waanzinnig wordens toe, al dacht ge nog zoo edel, ai is uw wereldbeschouwing nog zoo ruim van opvatting, al ziet ge nog zoo minachtend op de be krompenheid der menschen neder, het zal u toch niet onverschillig zijn of ge al dan niet de schoonzoon zijt van mijn cliënt James Gray, wiens proces zooveel opzien baarde en zoo ongelukkig voor hem afliep. Er zijn zaken, waar men zich niet gemak kelijk boven kan verheffen, waar men eenvoudig voor staat. „Bij deze documenten vindt ge brieven van mijn cliënt, waarin hij het vertrouwen uiispreekt, dat hij tot deportatie zal veroordeeld worden. De kroon getuigen waren echter on wankelbaar en het vonnis luidde „De doodstraf door middel van den strop." Koert werd doodsbleek. Hij liet verschenen, waaruit blijkt, dat het jaar 1910 kalm en rustig voorbij ging. Groote veranderingen kwamen niet voor en de geest onder de pa tiënten en personeel was uitstekend. Afgeloopen jaar werden opgenomen 161 patiënten, tegen 113 in 1909, een vermeerdering dus van 48, welke zeker voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de nieuwe regeling van de ondersteuning uit het Emma- fonds. Niemand behoeft nu meer te wachten, daar eene eenvoudige ver klaring van den huisdokter, da! de patiënt bezwaariijk de volle verpleeg- kosten kan betalen, voldoende is, om dadelijk, van af den dag der opname, ondersteuning te erlangen. Gaarne zou de directie echter zien dat zij in staat gesteld werd, enkele patiënten, d;e nu wegens fiancieele redenen vaak te spoedig moeten ver trekken, verder gratis te verplegen. In 1910 werden in het geheel 219 patiënten verpleegd, met te zamen 24,950 verpleegciagen, tegen 188 met 23,814 dagen in 1909. Op 31 De cember waren 34 m. en 33 vr„ in totaal 77 personen aanwezig. De duur van het verblijf was afgeloopen jaar gemiddeld langer dan vorig jaar n.l. 179 dagen, tegen 173 dagen in 1909. (In 1902 was de gemiddelde duur 116 dagen.) In 1910 verlieten 142 patiënten het sanatorium. Hiervan waren er 101, d.i. ongeveer 72 pet. veel ver beterd; 17, d.i. ongeveer 12 pet., ieis verbeterd20, d.i. ongeveer 14 pet., niels verbeterd en 2, d.i. ongeveer 2 pet. achteruitgegaan. Opgemerkt wordt bij deze opgave, dat m :n nog steeds niet schijnt te begrijpen, dat, hoe vroeger men in een sanatorium wordt opgenomen, hoeveel meer kans men heeft op een spoedige en blij vende genezing. De statistiek bewees dat van de patiënten in het eerste stadium slechts 5 pet. niet verbeter den, tegen 40 pet. van die uit het 3e stadium. (Vervolg.) De jongen uit den werkenden stand moet, na de lagere school te hebben doorloopen, reeds dadelijk ais leerling arbeiden om een vak te ieeren, of moet geld verdienen in wat Baden Powell noemt „blinde-slop" baantjes, d. w. z. baantjes, die, ofschoon loon verschaffend, niet leiden tot een am bacht of betrekking, waarmee men als man den kost kan verdienen. Van den jongen uit de zoogen. „betere" standen wordt op de H. B. S. of het gymnasium een groote her seninspanning gevergd, veelal bij uren lang stilzitten. Het is te hopen, dat de bond voor vereenvoudiging van examens en on- zich op een stoel neerzinken en staarde den ontzetlenden man we zenloos aan. Met een trek van me delijden op het ernstige gelaat ver volgde deze „Ik heb mij zeer vergist, toen ik geloofde dat ge kalm zoudt zijn bij het vernemen van het voldongen feit; dat zou mijn taak veel lichter gemaakt hebben. Allerminst kon ik echter verwachten, dat ge volslagen onbekend waart met het proces van James Gray. „Dat is hard, voor mij en voor u, maar wij zijn mannen. Voor uw-, echtgenoote en haar tante durfde ik zonder gewetensbewaar het geheele proces geheim te houden, en ik ge loof mij daardoor verdienstelijk ge maakt te hebben, te meer daar ik slechts met moeite gedaan kon krij gen, dat de dames niet als getuigen werden opgeroepen. Tegenover u, den mannelijken rechtverkrijgende van mijn cliënt, mocht ik niet zoo handelen. Ik moest aan u rekenschap geven, en hiermede voldoe ik aan dien plicht. Zie deze documenten in, onderzoek ze en laten we er verder over spreken als ge wat kalmer zijt derwijs door vereenvoudiging en ver dieping de tegenwoordige vervlakking zal weten te vervangen. Gelukkig nog hij, die in een gymnastiek- of roei- of voetbalclub de nadeelen van hel beroeps of studie-leven weet te neu- traiiseeren. Maar helaas, slechts enkelen is dit mogelijk. De kindereiT der hoogere standen spelen genoeg, misschien zelfs hier en daar te veeldie der lagere standen hebben zelden gelegenheden en speelplaatsen, ze hebben het toe kijken, Welnu, deze zijn van even goed materiaal, en voor hunne zede lijke opvoeding inoet meer worden gedaan. Onze jeugd gaat er niet op vooruit. De Hotlandsche straatjongen is een berucht type en het beeld van Hol- landsche „apachen" kbmt ons niet eens zoo heel onmogelijk meer voor. En toch zijn de Holiandsche jongens nog „Holiandsche" jongens, van hel materiaal gemaakt, waaruit mannen kunnen groeien. Onze geschiedenis ik zou zeifs wilien zeggen, om van den laatsten tijd te spreken, de Boe renoorlog heeft dit genoeg bewezen. Roos en Slegikamp zijn niet de eenige Nederlanders,die dingen dorsten doen, waarvoor de Boeren te „voo.zich'ig" waren. De geschiedenis van het onge lukkige Hollanderscorps, van het vreemdelingenlegioen van De Ville- bois Mareuil, van Theron's-Scouts kan dat bewijzen. Ze zijn, voor zoover ze goed opge voed zijn, vol geest en enthousiasme, volhardend en dapper, kunnen zich beter aanpassen aan de moeilijkheden van het veldleven dan vele anderen, men moet ze alieen maar goed ieiden, om er goede burgers van Te maken. En hoeveel van dat goede materiaal gaat niet verloren of komt door geen of gebrekkige leiding in de crisis van het leven terecht bij de heel- of half-werkloozen, in het kamp van de „hommels in den menschelij- ken bijenkorf" om later als kanonnen- futter te belanden aan het werfdepöt of een kroost te verwekken dat more majorum evenmin zal wéten wat plicht, verantwoordelijkheid, patriolisme, rid derlijkheid, spaarzaamheid, kortom datgene wat de padvinder moet ken nen, beduidt! Alle padvinders der beschaving, zij mogen dan Raleigh, Drake, Columbus, Vasco da Gaina, Heemskerck of Hout man, Cook of lord Ciive, Peters, Nachtigal, Stanley of Livingstone, Nansen of Sven Hedin, Peary of Franklin, Robert Koch of Zeppelin, Florence Nightingale of Dunant, Eileris de Haan of Lorentz heeten, hebben zich ondeiscbeiden dooreen gelukkige combinatie van bijzondere eigenschappen, zooals wij die bij de jonge padvinders Willen aanmoedigen of ontwikkelen, als door: strenge geworden." Het begon in Koerts hóófd te dui zelen. Als in een droom zag hij, hoe mijnheer Morris de akten vluchtig telde, zijn hoed greep en voor heden afscheid wilde nemen. „Blijf hier, mijnheer! ik bid u sprak Koert met bevende stem, „zeg mij alies Mijnheer Morris maakte een bui- gitig. „Goed bezien, mijnheer Von Berg haupt, is mijn taak eigenlijk afgeloo pen. ik geloof niet, dat bij deze akten nog eenige opheldering noodig ismocht dit echter toch het geval zijn, dan ben ik tot uw dienst. Het doet mij leed, mijnheer, dat ik u met deze onaangename zaak heb moeten bekend maken, doch ge zult wel be grijpen, dat ik zulks niet mocht na laten, nu miss Jane uw echtgenoote is geworden. Er blijft mij nog over u mede te üeelen, dat James Gray weinige uren na mijn vertrek uit Londen ter dood is gebracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1