BLOOKER'S Zaterdag 25 Maart jlNNfiNLANPr Feuilleton, DAALDERS «CAO. No, 72 49e Jaargang. 1911. Ung' Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Marki 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon-?' en Feestdagen. i TELEFOOKNUMMEK 10. fibonnenients-flduertentiën op zeer ooordeeiige uoortuaarden Nieuwe Abonné's, uitge« zonderd bij weKelijksche be* taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING» SCHE COURANT" koste- loos tot 1 April. Tweede Kamer. In de avondvergadering heef! de Kamer gister na uitvoerig debat het amendernent-Aalberse, om den arbeid van gehuwde vrouwen te verbieden, met 39 tegen 30 stemmen verworpen. De geheele linkerzijde stemde tegen liet amendement, met 9 leden van rechts: de heeren Van Wassenaer, Snoeck Henkemans, Loeff, Sasse van Ysselt, De Ram, Van Dedem, Van de Velde, Van Veen en Lohman. Voorts konden de sociaal-democraten een aantal zeer aardige succesjes toeken. Hun amendement, om voor gehuwde vrouwen en vrouwen, die een huishouden ter verzorging hebben, op Zaterdagmiddag den arbeid om I uur te doen eindigen, werd on danks verzet van den minister, die 4 uur wilde vaststellen, met 41 u n 28 stemmen aangenomen. Een ander amendement van de socialisten, den minister machtigend, om voor of sommige bedrijven den vrijen Zaterdagmiddag bij bestuursmaatregel in te voeren, nam de Kamer aan :l 36 tegen 33 stemmen. Vervolgens werd het* amendement-Schaper, om den nachtarbeid yoor jongens in glasblazerijen te verbieden, met 38 n 31 stemmen aangenomen. Voorts nam de Kamer (behalve eenige verwerpingen) nog een amendement- Wijkerslooth aan (49/21), om aan isn 10-uurdag voor vrouwen en eugdige personen de 58-urige werk week te verbinden. Dit alles ge schiedde tegen het besliste advies m minister Talma in. Vrij spoorwegvervoer voor Kamerleden. Men weet, wat er in en buiten de Tweede Kamer te doen is geweest over het aannemen van vrijkaarten, door Kamerleden, van spoorwegmaat schappijen. Meer dan eens is er door ieden op Jangedrongen, dat de regeering trach ten zou, vrij vervoer voor afgevaar digden te verkrijgen. Nu deze echter Weef weigeren, daartoe mede te wer ken, hebben onlangs eenige Kamer Men zelf getracht tot een collectief verzoek aan de spoorwegmaatschap pijen te komen. Een vrij groot aantal Men uit verschillende fraciies heeft 'en desbetreffend verzoek geteekend, "aar het aantal bleef toch beneden verwachting, en omdat velen hun 6.) Wambold boog, „Aha! Ik begrijp P' Mevrouw Gray, die thans te c°nden vertoeft, heeft u de aange- Jame mededeeling gedaan van het ovvelijk van mijn vriend Koert Von O'ghaupt met miss Gray." «Huwelijk?" vroeg de advocaat, jen dat woord op de lippen scheen 's besterven. schijnt over deze gebeurtenis bijzonder verheugd te zijn," 'oo Wambold licht spottend. «Mijnheer mevrouw Gray heeft jj "iet medegedeeld, dat het huwe- ieiMt? sP°edi8 ZÜU gesloten wor- jjI behoef mij echter daarover iite verwonderen, te meer daar tant to' familie behoor. On- j «s alles had ik wel gewensent, vooruit had kennis gedragen "e' aanstaande huwelijk." GEEN CACAO SMÜftïot j 200 KRACHTIG ALS l medeweiking weigerden, is de zaak verder blijven rusten. Er zal dus nu waarschijnlijk niets meer van komen. Wij kunnen hier echter op grond van betrouwbare gegevens aan toe voegen, dat de kwestie van het vrij vervoer ook behandeld is in de staats commissie voor de grondwetsherzie ning, doch dat deze gemeend heeft aan een verhooging van het tracte- ment der Kamerleden de voorkeur te moeten geven. („Te!.") Debietrecht op tabak. In een gisteravond gehouden, druk bezochte vergadering, uitgeschreve11 door de Amsterdamsche sigarenwin" keliersvereeniging, zijn verschillende toespraken gehouden om te protes- teeren tegen hei wetsontwerp betref fende het debietrecht op taban. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering als haar onwrikbare overtuiging uitsprak, „dat aanneming van dit ontwerp zou zijn een ramp voor de betrokkenen, een ernstige be dreiging voor handel en industrie, en een genotderving voor de verbruikers nadeelen die niet zullen opwegen tegen de twijfelachtige opbrengst van de geraamde twee miliioen", zoodat van het doorzicht van den minister verwacht werd, dat hij dit ontwerp zal intrekken. Eerste plicht. De „Standaard" driestartMinister Colijns eerste plicht, zoo beweert men van liberale zijde ware geweest, nogmaals de traciementsverhooging der officieren voor te steiler), maar nu met gelijktijdige pensioenregeling. Doch daartoe kwam net niet, en Coiijn heeft dusver nog niet anders gedaan dan de militiewet van generaal Cool, die sinds van den Raad van State afkwam, bij de Staten Generaal indienen. Van het tweede weten de Hij had zijn pince-nez van den neus genomen en in gepeins bewoog hij haar aan het lint heen en weer. Hij keek ernstig, bijna dreigend. Von Wamboid vergat geheel het komieke voorkomen van den advo caat en verdiepte zich in de be schouwing var. zijn gelaat. Mijnheer Morris zag er nu niet uit als een man, van wien men zich met een glimlach afmaakt. „Ik dank God, dat de echtgenoote van mijn vriend u op dit oogenblik niet in het gelaat behoeft te zien, want de uitdrukking daarvan zou wel geschikt zijn om haar te doen ontstellen, mijnheer," begon Von Wambold weer. „Dat zou mij waarlijk leed doen. Als u dat vindt, mijnheer Von Wam bold, en ik heb geen recht er aan te twijfelen of het is zoo, dan rust op mij de verplichting, de jonge me vrouw niet door mijn aanblik te ontstellen, ik zal daarom dan ook mijn voorgenomen bezoek aan mijn heer Von Berghaupt en zijne echt genoote niet brengen. Dit valt mij des te gemaknelijker, omdat ik van het gesloten huwelijk geen k;nnis- heeren niets, enhet eerste beweren ze geheel ten onrechte. Wie zegt, dat de ingediende mititie- wet precies heizeifde is als het ont werp dat generaal Coo! naar den Rand van State zond, kon zich wel eens deeriijk vergissen. Veeleer is er grond voor het vermoeden, dat dit ontwerp zeer aanmerkelijke wijzi gingen heett ondergaan, en juist op die wijzigingen die men niet als zoodanig kent, komt het aan. Eerst een nauwkeurige vergelijking van het nu ingediende ontwerp met het oor spronkelijke zou dit kunnen uitwijzen. En ai evenmin houdt het tweede beweren steek, alsof de pas opgetre den minister het als zijn eerste plicht had moeten beschouwen om opnieuw de tractemenisverhooging, en nu dan met bijgevoegde pensióei.regeling, aan de orde te stellen. Het bezwaar legen generaal Cool's voorstel was, dat de verbetering in de positie der officieren bij de land macht volstrekt niet in hoofdzaak beheerschf wordt door hei tractement maar veel meer nog door, hun promo tie en dattractementverhooging zonder p.nsioenregeling, de promotie niet beterde, eer verslechterde. Doch dan volgt hieruit ook, dat de nieuw opgetreden minister niet alleen had te weren, wat de promotie ver slechterde, maar zeifs in de eerste plaats zich de vraag had te stellen, hoe die promotie positief beier te regelen ware. Een eerste luitenant, die meer tractement krijgt doordat hij kapitein wordt, is er beter aan toe, dan een eerste-luitenant, die wel hooger salaris ontvangt, maar over zijn tijd luitenant moe biijven. Hierop niet bedacht tc zijn geweest, was in generaal Cool's beleid juist de pri mordiale fout. Vanzelf was daarom de nieuwe minister, die dit inzag, allereerst geroepen uit te zien naar middelen om de promotie in positieven zin te beteren ;en eerst als dit doel bereikt was, zich de vraag te stellen, hoe de traciementsverhooging in verband met nieuwe pensioenregeling, zou zijn in te richten, om te maken, dat niet weer door deze regeling verslechterd werd een promotie, die hij eerst po sitief in betere paden had geleid. Vrouwenkiesrecht, Op de vierde aigemeene vergadering- van den Nederlatidsciien Bond voor Vrouwenkiesrecht, ie houden op Zon dag 7 Mei te Breda, komt o.a. aan de orde een motie van het hoofdbe stuur De aigemeene vergadering, overwe gende da! gebleken is, dat artikel 5 der statuten, luidende „de Bond als zoodanig mengt zich nimmer in eenige politieke actiealle leden, zijn per soonlijk geheel vrij te propageerenvoor geving heb ontvangen." „Juist, mijnheer, zeer juistAls ik overigens in uw plaats was, dan zou ik dii opvatten als een wenk om de tegenwoordigheid der jonge me vrouw te vermijden." Blijkbaar lag in deze woorden een beleediging, maar mijnheer Morris scheen het niet te gevoelen. „ik heb den wenk begrepen en zal geen pogingen doen om haar te ontmoeten. Dit houdt mij echter niet terug om het jonge paar al het goe de toe te wenschen." Mijnheer Morris nam afscheid en zette zijn wandeling voort, waarbij hij blijkbaar de eenzaamste paden van den Kur-tuin opzocht. Vergenoegd zocht Von Wambold het jonge echtpaar weer op. Hij trof hen aan in de nabijheid van de mu ziektent, waar zij geheel verdiept waren in de voordracht van het be roemde Künstferchor. „Koert," fluisterde hij, „je mag vandaag o'^er mij tevreden zijn. Van daag komt mij die advocaat nog meer verdacht voor dan vroeger, maar ik heb hem je van den hals geschoven. Hij zal jelui niet komen een politieke partijtot verschillende opvattingen omtrent de gronden der politieke actie kan leiden, wenschende die gc-schillcn tot oplossing te bren gen door een duidelijke uitspraak dienaangaande, spreekt als haar mee ning uit dat dit artikel verbiedt elk adresseeren aan de bevoegde macht betreffende welk onderwerp ook, en elke formuleering van bepaalde wen schen betreffende eenig onderwerp van maatschappelijk belang, uitgaan de van den bond, zijn afdeclingen of besturen (hoofdbestuur zoowel als afdeelingsbesturen). Teraardebestelling generaal-majoor K. Ph. Kempers. in diepen eenvoud bloemen noch kransen dekten de baar en aan de groeve werd niet gesproken werd gisteren op de aigemeene begraafplaats te 'sGravenhage Ier aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. ge neraal-majoor K. Pb. Kempers. De baar werd gevolgd door een kleinen stoet gepensionneerde opper en hoofdofficieren, onder wie de oud- generaals Taets van Amerongen en Joost en de oud-directeuren van de Normaal Schietschool, de gep. kolo nels Hanckar en Vervooren ook de- tegenwoordige directeuren der Schiet school, overste Schotman, was met een tweetal officieren dezer inrichting op den doodenakker om den oud directeur een laatsten groet te brengen. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde beiangstei- Kiezerslijsten. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt te Amsterdam, volgens de voorloopige lijsten, 80727. Het grootste district is Amsterdam IX met 20238 kiezers. Dan volgen 10 met 14951 en V met 14615 kiezers. Het kleinste is IV met 4658 kiezers. In den Haag bedraagt het aantal kiezers ruim 36000. Militaire kleeding. Hel hoofdbestuur der „Nederland- sche Officieren-Vereeniging" heeft een contract aangegaan met een kleermaker te Breda, waardoor het met eigen beheer mogelijk zal zijn de miiitaire kleeding en uitrusting van officieren, alsmede burgerkleeding tegen lagere prijzen, dan tot heden het geval was, te kunnen leveren. Waar reeds een groot aantal offi cieren, zoowel financieel als door in uitzicht gestelde bestellingen, hun steur, hebben toegezegd, wordt met vertrouwen verwacht, zegt de „Avp.", dat de onderneming zal slagen. bezoeken. Het gelukte mij hem te overtuigen, dat zijn gelukwenschen voor het jonge paar geheel overbo dig zijn." Terwijl Wambold aan een tafeltje ging zitten en wat vanille-ijs ge bruikte, dat mevrouw Von Berghaupt hem met een vriendelijk lachje had toegereikt, verliet mijnheer Morris zijn verblijf in een hoiel in de na bijheid van de Goldgasse en ging er te voet heen. De advocaat werd door de bedien den zoo beleefd mogelijk ontvangen en naar de belétage geleid. Hij vond daar twee kamers voor zich inge richt, volgens zijn wenschen, die hij per telegraaf uit Londen aan den ho telhouder had kenbaar gemaakt. Zijn koffers waren intusschen aangeko men en in zijn vertrekken gebracht. Toen hij alleen was begon hij pein zend in de kamer heen en weer te loopen hij scheen een zwaren strijd te voeren zijn voorhoofd was zwaar gerimpeld en om zijn mond ver toonden zich telkens zenuwachtige trekken. Na een poos opende hij met een koperen sleutei een dergrootste Groontenteelt. Een snelle groei en een vroege, zoo vroeg mogelijke oogst, zijn in den tuinbouw van grooter belang dan in den landbouwhoe vroeger de pro ducten op de markt of aan den man hunnen worden gebracht, des te hoo ger zijn de prijzen, en veelal hangt de rentabiliteit van een of andere cul tuur niet het minst sf van den tijd van rijpheid of oogstbaarheid. De bemesting is hierbij een groote factor: pasklaar voedsel moet het ge was van meet af aan in overvloedige mate kunnen vinden. De tafel moei dus voor de planten goed gedekt zijn met alle noodige voedingsstoffen. Vooral echter mets'ikstofvoedsei, want wij weten hetstikstof is een drijver, zij voedt van haar zelve en tevens indirect door wat in den grond slui mert, wakker te maker). 't Is daarom evenwel volstrekt niet heizelfde in welken vorm dat stikstof- voedsel wordt toegediend, bepaalde lijk met het oog op hetgeen we hier boven opmerkten. Leerzaam is dien aangaande de in de gemeente Koedijk, behoorende tot het ambtsgebied van den rijkstuinbouwleeraar Hazeloop, bij den heer W. Blokker genomen proeven, waar Chiiisalpeter en zwavel zure ammoniak met elkaar werden vergeleken. Groote behoefte was daar bij de koolteelt steeds gebleken aan stikstof houdend voedsel, terwijl zoo goed als geen gebrek aan phosphorzuur en kali bleek te bestaan. In 1906 begon men te onderzoeken aan welke meststof: Chiiisalpeter of zw. ammoniak de voorkeur moest worden gegevenin 1907 werden de proeven voortgezet. Het proetveldje werd beplant met vroege Langedijker bloemkool. Men gaf op de 8 perceelen, ieder groot plm. 2Are: I 15 K.G. chili, II idetn plus 10 K.G. patentkali, Hl 12'/j K.G. zw. ammoniak, IV idem plus 10 K.G. patentkalidaarop volgden 4 perc met een sterkere bemesting:) V 21 K.G. chili, VI idem plus 10 K.G. pa- tmtkali, VII 17 K.G. zw. ammoniak, VIII idem plus 10 K.G. patentkali. De kali-meststof werd toegevoegd om nog eens, voor alle zekerheid, na te gaan, of deze stof eenige uitwerking heeft. Op 10 verschillende data (tijd stippen), van af 12 Augustus tol 30 Aug., werden de kooien geoogst en gesorteerd in ie en 2e soort. Men oogstte van de 8 perc. respectievelijk le en 2e soort: 133 en 27, samen 160; 134 en 29, samen 163; 145 en 21, satnen 166; 137 en 32, samen 169; 148 en 17, samen 165; 156 en 15, samen 171; 152 cn 22, samen 174; 155 en 13, samen 168. Letten we alleen op het totaal koffers en nam daaruit een kostbaar étui, dat vee! op een groot boek ge leek. Hij deed het étui open en nam daaruit het meesterlijk uitgevoerde portret van miss Jane, dat in een fraai vergulde lijst was gevat. Het portret was prachtig. Jane was nog niet tot haar ontwikkelde schoenheid gekomen en zeer goed te vergelijken bij een rozeknop, die op het punt staat om open te gaan. „Zij is de vrouw van een ander," mompelde hij, „maar dat verandert de zaak niet. ik doe geen afstand van haar; ik wil het niet. Het was eenmaal de wil van den consul, dat Jar.e mijn vrouw zou worden, en het is mijn taak te zorgen dat de wil van den overledene tot uitvoering komt." „Jane!" sprak hij tot het portret, ik zal je deze afdwaling van je hart vergeven, zoodra ik mijn doel be reikt heb." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1