Vrijdag 24 Maart No. 7 J 49e Jaargang. 1911. Gemeentebestuur» bekendm aki n g BINNENLAND» COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTJÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonne?T!ents-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wefeelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 April. Vaststelling Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de kiezerslijst voor deze ge meente over 1911/1912 en de alpha- betische lijsten der namen en voor namen van hen, die van de kiezers lijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn aangebracht, door hen vastgesteld zijn en van heden fot en met den 21 April a.s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen en aldaar afdrukken van de nieuwe kiezerslijst tegen betaling van f 1 per exemplaar te bekomen zijn verder vestigen zij er de aandacht op, dat tot en met den 15 April 1911 een ieder bevoegd is bij het gemeen tebestuur verbeteringen van de kie- lerslijst te vragen, op grond dat hij zeil of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Vlissingen, 22 Maart 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W TTEVEEN. De Engelsche kroningsplechtigheid. Naar verluidt zal als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin Z. K. H, de Prins der Nederlanden afge vaardigd worden naar de kronings plechtigheid te Londen, in Juni, als hoofd der buitengewone zending, welker leden later worden aangewe- zen. De zedelijkswetten. De „Limb. Koerier", een katholiek blad, heeft, naar aanleiding van het geen „de Stand." schreef over de staatsloterij, een artikel opgenomen, waarin op principieele gronden het kansspel verdedigd wordt. Het Kath. Limburgsch orgaan wil de anti-rev. meening op dit punt eerbiedigen, maar, zoo zegt het verder, wij kun nen het niet hebben, dat men van onze meening in deze een verkeerde voorstelling geeft, zij het dan te goeder trouw of onbewust. Want er is geen wetsontwerp tegen te bookmakers en de speelholen in gediend, omdat daar de uitkomsten afhingen van het toeval. 5.) Zijn linnengoed was hagelwit en ^berispelijk gestreken. Een gouden Pjncenez klemde op zijn neus en J'ende om met aandacht de badgas- te begluren, die op de schaduw de kiezelpaden been en weer kepen. Koert en zijn vrouw bemerkten Engelschman het eerst. Hij wilde zijn vrouw op den vreemden ®a" opmerkzaam maken, toen hij a? dat zij verbleekte. In haar groote 'atwe oogen spiegelde zich een 8'oote ongerustheid af. „Wat moet beduiden vroeg hij in zich Jaloersch was Koert volstrekt niet, wens, de gentleman was volstrekt hjl de geschikte persoon om het eener vrouw in vlam te zeiten, ®aat hij wenschte de reden te weten Zulk spel achten wij op zich zelf niet verkeerd. Wij moedigen het na tuurlijk niet aan, zijn er geen voor standers van. Enkelen onzer meenen, dat het de energie verslapt, te hopen op rijkdom door het spel, maar ner gens hebben wij onder ons de meening hooren verkondigen, dat hij, die op redelijke wijs geld waagt om er mee, door de hulp van het toeval, ander geld te winnen, kwaad doet. Het spel op-zich-zelf achten wij niet verkeerd. 't Spreekt van zelf, dat hier een redelijk gebruik van 't spel wordt verondersteld. Men moet zijn ver mogen niet wagen. Niet zooveel spelen, dat de dagelijksche arbeid eronder lijdt. Maar b.v. een kansje wagen in de staatsloterij achten wij geen kwaad. En daarom zien wij geen reden om dit spel te verbieden. Het misbruik van het „overigens onschuldige kansspel" acht het blad geen reden voor den Staat om met een wet te komen, die verbodsbepa lingen oplegt. De Staat is geen zedenmeester, al tracht men van zekere zijde den volke diets te maken, dat dit onze opvatting van den Staat is. De Staat heeft niet tot roeping elk kwaad te straften of te vervolgen. Daarmee is echter niet gezegd, dat de Staat enkel tot roeping heeft de bewaking der rechtsgrenzente zorgen, dat de een niet schrijdt over het rechtsgebied van den ander. Zoo nauw begrensd achten wij de Staatstaak niet. En wat de staatsloterij betreftStel het was een kwaad wat wij ont kennen dan nog was er van groote afmetingen geen sprake. Kan er geen Staatsbelang met een verbod gemoeid zijn En al zouden wij het staatsloterij-spel kwaad heeten, dan moest dit eerst andere gevaren op leveren voor het Nederlandsche voik eer wij gerechtigd zouden achten een ingrijnen van den Staat. De positieverbetering der officieren. Dezer dagen deelde „de Standaard" mede dat het vraagstuk der positie- verbeteri"g van de officieren eerlang ter hand zal worden genomen en dat „een vrij aanzienlijke versnelling van de promotie tot den kapiteins- en majoorsrang* bij de oplossing daarvan beoogd zal worden. Nader verneemt „de Avp." dienaan gaande het volgende Een suppletoire begroeting van Hoofdstuk VIII zal vermoedelijk in de maand Mei worden ingediend, waarbij de officierstraktementen eeni- ge vermeerdering ondergaan. Als grondslag wordt de regeling van mi nister Cool genomen, verminderd met een vierde gedeelte het deel dat door dien bewindsman in laatste waarom zijn teedergeliefde vrouw ontstelde bij het zien van dien man, alleen om haar zorg te helpen kun nen dragen. Alsof Jane de gedachten van haar echtgenoot geraden had, bleef zij eensklaps staan en keek hem smee- kend aan. „Laten wij hier dit zijpad inslaan, Koert," verzocht zijjuist nu zou ik dien heer niet gaarne ontmoeten," en zij wees bij deze woorden met haar parasol naar mijnheer Morris. „De aanblik van dien heer schijnt je te ontstellen." „Wordt niet jaioersch, Koert," ant woordde zij nu schertsend. Het zou mij vreeselijk spijten als mijnheer Morris uit Londen je daartoe reden gaf, en dat zal hij zeker niet doen. Ik ben echter van daag in zoo'n vreemde stemming, dat ik niet gaarne iemand zou ontmoeten, die mij aan mama herinnert." Koert begreep nu de ontsteltenis van zijne vrouw en sloeg dadelijk een zijpad in. „Misschien ben ik ondankbaar je gens mijnheer Morris," vervolgde hij, „maar waarom komt hij ons ook instantie gereserveerd werd voor de verhoogde pensioenen. Doch verder worden de aanvangssalarissen min der hoog genomen in verband met de snellere promotie in de middel rangen. Die snellere opklimming zal ver kregen moeten worden door het stellen van hoogere bevorderingsei- schen, waarmede het D. v. O. hoopt, dat de hoofdofficiersrang in de toe komst drie a vier jaar eerder bereikt za! worden. In het overgangstijdperk waarin de verscherpte regeling der „conduite-lijsten" nog niet zal werken een tijdvak van acht tot tien jaar zal een tijdelijke toeslag op het traktement worden verleend. De uitgevallenen uit de middel rangen zullen in de landheer worden ondergebracht. Een nieuwe pensioenregeling is vooiloopig niet te wac'.ten. Ons Belang. Ons Belang, Vereeniging van on derofficieren en militaire geëmployeer den in den rang van onderofficier, be- hoorende tot de Nederlandsche land macht, zal op 28 en 29 April te Amersfoort haar negende algemeene vergadering houden. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering vermeldt een voorstel van het hoofdbestuur, om met kracht te ijveren voor een betere opleiding der onderofficieren en in verband daar mede voor een betere werking en de oprichting van een centrale kader- school voor alle wapens. Verder stelt het hoofdbestuur voor, met kracht te ijveren voor een wettelijke rege'ing van de rechtspositie der onderoffi cieren, door te gaan met krachtige actie te voeren voor een goede trac- tementsregeling en het brengen van de pensioenen in overeenstemming met die van de burgerlijke ambte naren en hun weduwen en weezen, en aan te dringen op afschaffing van de beoordelingslijsten bij die korpsen, waarbij ze nog bestaan. De afd. Amsterdam steil voor, po gingen aan te wenden tot het doen vervallen van de straf van degradatie en de personen, die daarvoor in aan merking zouden komen, uit den dienst te ontslaan. Wijziging Beroepswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de beroepswet, waarvan de strekking is, in de eerste plaats invoering van de drie-leden kamers voor den Centralen Raad, waarmede een wensch van dien raad zelf ver vuld zal worden. Voorts wordt in het ontwerp aan de Koningin de bevoegdheid verleend, telkens als de plaats van een voor zitter van een Raad van Beroep open- vandaag in den weg „ik veronderstel, dat mijnheer Mor ris in nauwe betrekking stond tot uw papa." „Hij genoot papa's achting en ver trouwen. Mijnheer Morris is een be kwaam en zelfs beroemd advocaat. Hij heeft met veel overleg eenige zaken voor papa in orde gebracht hij was papa's gemachtigde te Lon den en bleef zijn vriend tot aan zijn dood. Tante heeft ook veel achting voor hem. Ik alleen ben ondankbaar jegens hem." De bruisende toonen eener ouver ture van Wagner klonken door de lucht. Het publiek drong in menigte het jonge echtpaar voorbij naar de muziektent, zoodat Koert en zijne vrouw van het goede kiezelpad op het gras moesten uitwijken, Op het laatste oogenblik nog was besloten het concert in de open lucht te ge ven zoodoende viel aan velen een kunstgenot ten deel, dat men bij on gunstig weder had moeten missen. Onder deze omstandigheden viël aan hei voortzetten van een gesprek niet te denken. Nu eerst bemerkte Koert, dat zijn valt, die betrekking onvervuld te laten en haar waarneming op te dragen aan den voorzitter van een naburigen Raad van Beroep of aan een rechter of kan tonrechter, verbonden aan een gerecht, gevestigd in de gemeente, waar de Raad van Beroep zijn zetel heeft. De waarneming van het ambt van griffier zal geschieden op dezelfde wijze, doch alleen door een griffier of substituut-griffier bij een rechtbank ot een kantongerecht. Gelet op den omvang van het werk is bij meer dan een raad van beroep de aanstelling van een eigen voor zitter of griffier niet wel gerecht vaardigd. De raden te Amsterdam en Rotterdam deden in 1910 tezamen 855 zaken af, terwijl er dat jaar in het geheel slechts 1467 voor rekening van de 14 Overige raden van beroep kwamen. De waarneming heeft plaats tegen een belooning van ten hoogste f 1000 's jaars. Overnachten buiten de kazerne bij herhatings- en landweer oefeningen. De minister van oorlog heeft den proefmaatregel van het vorig jaar betreffende het overnachten buiten de kazernes bij opkomst voor her- halings- en landweeroefeningen, inge volge de gunstige rapporten dienaan gaande ontvangen, omgezet in een definitieve regeling. De minister heeft daartoe bepaald, dat aan verlofgangers van de landweer en aan die van de militie voor zoover deze laatsten voor de derde (laatste) maal voor herhalings oefeningen onder de wapenen koinen en behooren tot de korpsen der in fanterie, de vesting artillerie, het re giment genietroepen en het korps pontonniers, alsmede aan de milicien sergeanten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, za!, voor zoover zij dit zullen verlangen, kunnen worden vergund, om wan neer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten de kazeine te overnachten mits hun woning (vaste ot tijdelijke) in ot nabij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden dat daardoor invloed wordt uitgeoe fend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a. tengevolge van buiten deze opge dane vermoeienis. De onmiddellijke chef (compagnies commandant of de als zoodanig op tredende officier) zal hebben te bepa len, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbe- doélde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aan merking komt. vriend Wambold verdwenen was. Hij stelt bijzonder veel belang in den gentleman," sprak hij tot zijn vrouw „wij mogen ons er wel op voorbe reid houden, dat hij den heer Morris bij ons brengt." Wambold had werkelijk geen weer stand kunnen bieden aan zijn ver langen om den Engelschman van na bij te zjen en wilde hem daarom ra kelings voorbijwandelen. Met zijn oogglas gewapend, ging hij mijnheer Morris voorbij en keek hem daarbij scherp onderzoekend aan. Het glad geschoren gelaat van den advocaat werd levendig, toen hij het onder zoekend oog van Wambold zoo scherp op zich gericht zag. „Het zou mij veel genoegen doen kennis met u te maken, mijnheer veroorloof mij dat ik mijzelven aan u voorsteladvocaat dr. Morris uit Londen, Ik had zooeven het genoe gen, u met een dame en een officier van uw regiment het park te zien binnengaan." Wambold voelde dat hij gevangen was en zag geen kans om van den vreemdeling dadelijk ontslagen te komen. Zij die voor de meergenoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maan den voor den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellijken chef. Aan hem die eenmaal heeft ge vraagd buiten de kazerne te over nachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer ver strekt dan in gevallen waarin de be trokken chef dit tengevolge van straf of om andere redenen noodig mocht achten, terwijl voorts niet dan bij hooge uitzondering de gunst kan worden verleend aan hen, die zich het hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daar voor nog mochten aanmelden. Uit den Amsterdamschen 'raad. Had gisterenmiddag de gemeente raad te Amsterdam door verwerping van de motie der christelijk raads leden zich in beginsel uitgesproken voor de invoering van den 9urendag, gisterenavond werd langdurig gere deneerd over de vraag of men een maximalen of een gemiddelden Si- urendag zou invoeren. En bij deze redeneering kwam men vrijwel in hetzelfde spoor als in October, toen dezelfde quaesfie door den raad werd behandeld. Ten slotte ging men tot stemming over. Het amendement der soe. dem. 1 maximalen 9uren dag werd verworpen mei 32 tegen 9 stemmen. Het amendement der vrijzinnig dem. gemiddelde 54 urige arbeidersweek werd verworpen met 27 tegen 14 - stemmen. De voo dracht van B. en W. gemiddelde 9uren dag werd aangenomen met 28 tegen 13 stemmen, evenals de voordracht tot het vaststellen van geen lager loon dan f 12.42 per week. Een Homoepatisch Ziekenhuis. Aan het „U. D." wordt medegedeeld dat nog dit jaar te Almen nabij Zut- phen een model homoepatisch zieken huis zal verrijzen onder directie van dr. P. D. van der Harst, arts te Almen. De stichting, die eenige tonnen gouds zal eischen, wordt geheel bekostigd door mevrouw Van den HonertJans sen. Er zal gelegenheid zijn tot op neming van patiënten tegen betaling, doch on- en minvermogenden zullen geheel kosteloos worden opgenomen. Er zal een garage worden gebouwd voor een ziekenauto, om de patiënten van en naar den trein te vervoeren. Middel tegen tuberculose. De heer h. j. Eilers, die wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunde reeds tweemai.i werd veroor deeld en om aan de straf te ontkomen de wijk naar Duitschland nam, heeft „Von Wambold, eersie luitenant," antwoordde hij. „ik heb over uw hooren spreken, mijnheer Wambold, en ik vereer en bewonder u. Eerlijk gezegd :een man, die zoo grootmoedig denkt en han delt als u, verdient de bewondering der geheele wereld. Miss Jane Gray is zoo schoon, dat zij op het hart van iederen man indruk moet inaken. Wan neer een man van zulk een schoone vrouw afziet, om haar aan het hart van zijn vriend te drukken, dan is dat een grootmoedige daad, waarom ik u benijd, mijnheerik zegbenijd en wei omdat ik in zoo'n geval zou wenschen evenzoo te kunnen han delen." „Mag ik u vragen, wie u in deze geheime geschiedenis heeft ingewijd?" vroeg Wambold verbaasd. „Mijnheer, ge zult u niet zoo ver wonderen zoodra ik u zeg dat ik tot de familie Gray in nauwe betrekking sta, als dit tusschen een advocaat en zijn cliënt mogelijk is. Ik ben bevriend met mevrouw Gray en gevoel de op rechtste hoogachting voor haar nicht miss Jane." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1