Dinsd BINNENLAND, lifslngen. 3 Tram Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. 'aat 31. Nieuwendijk, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen fibonnements-ftdusrtentiën op zeer ooordeelige voorwaarden TELEFOONNUMMER 10 van - ArtiKelen, Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wekelyksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VL.ISSING* SCHE COURANT" koste, loos tot 1 April. lioen, die volgens begrooting van den minister, thans aan het tabaksverbruik in ons land wordt besteed, enorm zal dalen, dus de opbrengst van 2 milli- oen, voor 2 pCt. met zal worden verkregen. Wat dan later meer als 'n motief kan worden aangevoerd om hel percentage weer wat te verhoogen. Zoo komen wij hoe langer hoe meer in het moeras. En toch zegt de mi nister, dat dit voorgestelde debiet- recht de industrie niet zal aantasten Met zijn geestesoog heeft Zijne Excellentie die groote drommen van werkloos geworden arbeiders niet eens opgemerkt. Hieruit zou men mogen afleiden dat hij nog nimmer kennis had g maakt met den toestand in Duitschland, in onze branche. Of wel zou hij moe ten meenen, dat de werkloosheid bevorderlijk is aan de belangen der industrie. Misschien vernemen wij hieromtrent bij de eventueele behan deling wel iets naders. Loodswezen. Bij Kon. besluit is: lo. den com missaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden, te rlarlingen, J. Sorgedrager, met ingang van 1 April 1911, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend 2o. zijn met ingang van 1 April 1911 benoemd: a. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Vlieland, de adjunct commissaris der loodsen te Amsterdam C. van Krieken, thans tijdelijk belast met de waarneming van eerstgenoemde beirekkingb. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden, te Zaandam, de adjunct com missaris der loodsen te ij muiden R. Dobbengac. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden, te Harlingen, de adjunct commissaris der loodsen te Rotterdam j. Erkelensd. tot adjunct commissaris der loodsen te Amsterdam, de tijdelijke adjunct commissaris der loodsen aldaar, H. Kuiper; 3o. is de commissaris der loodsen tevens ontvanger der ioodsgelden, te Brouwershaven, P. H. Hoogvliet, met ingang van 1 April 1911, tevens belast met de waarneming der be trekking van commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden, te Zierikzee, met bepaling, dat zijn standplaats zal blijven Brouwershaven; 4o. is de adjunct commissaris der loodsen te Maassluis L. Wiersma, met ingang van 1 April 1911, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotterdam. Militaire berichten. Indertijd is aan de latidweerdis- trictscommandanten de bevoegdheid verleend, den landweermannen, bij verwaarloozing hunner wapenen, be houdens de deswege op t: leggen straffen, op Ie dragen de schade te vergoeder. Hierbij hebben zich moei lijkheden voorgedaan. Soms werd de betaling der schade geweigerd of wel vei klaarde men zich daartoe on machtig. In verband hiermede heeft de mi nister van oorlog bepaald, dat van elk der bovenbedoelde gevallen aan het departement van oorlog mede- deeling moet worden gedaan, opdat voor elk geval afzonderlijk de te volgen weg kan worden bepaald. Ook voot de militaire bakkerijen wordt een onderzoek ingesteld naar de buitengewone kosten, waarop zij het Rijk jagen doordat gemiddeld het ration brood hooger in prijs is dan bij eene levering door particulieren. Bijvoorbeeld kost het ration brood uit de militaire bakkerijen per ration van 6 H.Q. 6 5 cent en te Amersfoort waar een particulier leverancier is 5.4 cent. Door den minister van oorlog is ingetrokken de bepaling omtrent de deelname aan een gymnastiek-,scherm en zwemcursus van officieren boven den 30jaiigen leeftijd. Bij de infanterie ontbreken thans 22 sergeanten, 12 korporaals die den dienst van korporaal fourier verrichten en 785 korporaa's. noch de geneesheer-directeur, noch iemand die tot het sanatorium in eenigerlei betrekking staat, op de aan schrijving van den minister ook slechts den geringsien invloed hcéft uitge oefend, of heeft trachten uit te oefenen. Toen het bestuur van de circulaire door de dagbladen kennis nam heeft jhr. De Ranitz onmiddellijk dienaan gaande een onderhoud verzocht aan den minister, waarbij Z. Exc. mede deelde dat hij aan zijne amblgenooten een geheim kabinels-schrijven beirek- kelijk O. N. O. had gericht en dat hij betreurde dat door eene indiscretie dit schrijven in de pers is kunnen worden opgenomen. Nu het geheim der circulaire een maal was geschonden, maakte de mi nister geen bezwaar te kennen te ge ven, dat hem uit een vanwege zijn departement ingesteld onderzoek was gebleken, dat het sanatorium O. N. O. in alle opzichten aanbevelenswaardig was, en dat de bedoeling der circu laire eenvoudig deze was, aan zijne amblgenooten te doen weten, dat er geen reden meer bestond het sanato rium O. N. O. bij de toezending van „rijkspatienten" voorbij te gaan, zooals dit tot nu toe het geval was. Bevoor- deelihg van het sanatorium boven an dere sanatoria lag natuurlijk geenszins in 's ministers bedoeling. De minister constateerde daarbij, dat vroeger „een minder gelukkig beheer" een vooroor deel tegen het sanatorium had doen ontstaan, doelende daarmede op de algemeen bekende minder gelukkige verhouding tussche'n bestuur en di rectie, doch dat het in geenen deele zijn bedoeling was daarmede eenig oordeel ui! te spreken met betrekking tot het tusschen deze beide organen van het beheer destijds bestaande ver schil. De minister vermeldde slechts, dat door de vervanging van den toen- maligen geneesheer-directeur het ge schil was opgelost en het beheer daardoor weder in goede, d. w, z. in eensgezinde handen was. De minister betreurde ten zeerste, dat zijne woorden inderdaad tot eene verkeerde opvatting hadden moeten aanleiding geven de gedachte aan het werpen van een blaam op den eersten geneesheer-directeur, of op diens di rectie, was in werkelijkheid niet bij hem opgekomen. Landverhuizers. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de bijzondere aandacht van allen, die voornemens mochten zijn als landverhuizers naar den vreemde te gaan, op hei volgende Het is in den iaatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeeschc ge westen en dat deze personen van eiken aangebrachten landverhuizer van derden een belooning ontvangen. Aanbevolen wordt de mededeelingen die dergelijke personen omtrent voor uitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruit zichten van landverhuizers in vreemde landen worden, voor zooveel beschik baar, verstrekt door het departement van buitenlandsche zaken te 's Gra- venhage. Middenstandscongres. De heer j. Das Dzn., voorzitter van den A'g. Ned. Molenaarsbond, heeft een prae-advies uitgebracht overhet nut van het houden van tentoonstel lingen voor den Middenstand een der punlen van behandeling voor het aanstaand middenstandscongres. De conclusies van het prae-advies zijn saamgevat in deze motie De Nederlandsche Bond van Ver- eenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen Middenstand, op Juli te Roermond in algemeene ver gadering bijeen zijnde, gehoord heb bende de besprekingen omtrent de al of niet wenschelijkheid van ten toonstellingen, is van oordeel, dal het houden van internationale ten toonstellingen uit economisch oogpunt zeer aanbevelenswaardig isdat het houden van nationale tentoonstellin gen meerdere aanbeveling verdient dat het hebben van een zoo volledig mogelijk bedrijfsmuseum met een daaraan verbonden goede voorlich tingsdienst, op verschillende centra's des lands, de voorkeur verdient. Nederlandsche winkelweek. De heer R. Tutein Nolthenius schrijft in het „Tijdschr. der Mij. van Nijver heid" over een Nederlandsche win kelweek Onder den indruk van het overhand toenemen der Duitsche en andere buitenlandsche waren in de EngJsche winkels, hebben Engelschen, die de inlandsche nijverheid de hand boven 't hoof t willen houden, een „All- B> itish Shopping week'' beraamd, Deze Britsche winkelweek zal inallegioote steden van Engeland, Schotland en Ierland gehouden worden van 27 Maart tot 1 April. Het plan heeft grooten bijval gevonden en zelfs stelt men zich voor in het vervolg telkens één dergelijke week in het najaar te houden- Ook in ons land wordt zeer dikwijls en menigmaal ten onrechte aan het buitenlanasche fabrikaat de voorkeur gegeven. Zoozeer zelfs is deze heb belijkheid ingeworteld, dat vele in Nederland gefabriceerde goederen ten onzent als in 't buitenland ver. aardig! worden te koop geboden, aangezien zij d^n meer 'trekken. Door een „Nederlandsche" week te houden Militaire wetsontwerpen. De Haagsche correspondent van ^De Standaard" schrijftNaar ik verneem, heeft men aan het departe ment van oorlog sinds een paar weken het vraagstuk van de positie verbetering der officieren ter hand genomen. Men hoopt met die regeling zoo tijdig gereed te komen, dat nog in dit zittingsjaar een voorstel de T weede Kamer zal bereiken. Zooals te ver wachten viel, zal dit voorstel ook maatregelen bevatten, die eene vrij aanzienlijke versnelling van de pro motie tot den kapiteins- en majoors rang ten gevolge zullen hebben. Eindelijk verneem ik nog, dat eene gewijzigde landweerwet en de in de troonrede aangekondigde wet op den landstorm dezer dagen naar den Raad van State zullen worden gezonden. Debietrecht op tabak, De „Sigarenmaker," (orgaan van den Ned. sigarenmakers- en tabaksbewer- kersbond) stelt aan het einde van een bespreking van minister Kolkman's tabakswet, de vraag, wat de gevolgen tullen zijn, indien de voorgestelde tabakswet wordt aangenomen Het blad antwoordtNatuurlijk een vermindering van het verbruik. Cijfers zijn hiervoor niet noodig, maar de ervaring leert, dat elke verhooging van den prijs van een artikel tot gevolg heeft gehad, dal het gebruik afneemtdat merkt men in ons eigen land ook al aan het jenevergebruik, sinds de jongste verhooging van het debietrecht, en in andere landen, bovenaan Duitschland, sinds-de ver booging der belastingen op tabak. Het genot van verbruik van tabak, dat zich in hoofdzaak uit in het rooken van sigaren, sigaretten en een pijp, zal dus voor een groot deel aan velen, voor wie het 't eenig genotmiddel of éen der weinige ge notmiddelen is, worden ontnomen. De levensmiddelen duurder, de ge notmiddelen duurder, ziedaar de schoone perspectieven in het arbei dersleven. En vermindering van consumtie beteekent minder productie, dus min der producenten, of wel meer werk lozen. Er is nog geen werkloosheid genoeg, onze Christelijke regeering tal nog 'n handje helpen. Bovendien 'igt het voor de hand, dat de 20 mil- Over Oranje Nassau's oord, Onlangs kwam in de bladen een bericht voor over eene circulaire door den minister van binnenlandsche za ken gericht tot zijn ambtgenooten, met verzoek zooveel mogelijk re bevorde ren, dat lijders aan tuberculose dia voor rekening of met steun der ver schillende departementen worden ver pleegd, voortaan in het sanatorium „Oranje-Nassau's O 3rd* worden op genomen. Naar aanleiding van dit bericht is in het laaiste nummer van het „Tijd schrift voor geneeskunde", een schiij- ven opgenomen, namens het bestuur der stichting O. N. O., van den voor zitter van dat bestuur, jhr. S. M. V. de Ranitz. Daarin wordt uitdrukkelijk verklaard dat het bestuur der stichting O. N. O. van het bestaan dier circulaire voor het eerst heeft kennis gekregen door de dagbladen, dat niet een der be stuursleden voor dien van die circu laire, of van een plan betrekkelijk deze aangelegenheid dat bij den minister zou bestaan, iets heeft geweten en dat ncch het bestuur of een zijner leden, ele bergpas bestegen is. ihersteller. (iddelburg. .uis): 4.40a, 4.45», 7.45, 8.20, 8.55(1, 5d, 11.40*, 11-50. 1.30, 1.50d, 2.10, 3.50,4.10, 4.30a, 6.10, 6.30a, 6.50, 8.30, 8.50c, 9.05, 1.25c. rkt): 5.10a, 5.15», 8,20, 8.55, 9.30d, 50d. 12.—*, 12.10, I, 1.50, 2.10, 2.80d, 4.10, 4.30, 4 50, 6.30, 6.50, 7.10», 9.05, 9.40, 10-ln iddag van Vlis»#' luitend werkm»"8- .arapluie -Magazy n. J. P. ANDRIESSEN, Walstraat 34. Scherp concurreerende prijzen. Zie Etalage. het onder zulke omstandigheden geen misdaad zijn, Jane Gray aan mij vast te ketenen? Zij heeft toch aanspraak op een gelukkig leven." „Wat een dwaze inbeelding riep Wambold uit. „Inderdaad, zoo iets had ik niet van mijn waarden vriend Koert gedacht „Bevrijd mij van die inbeelding, als je kan. Niemand zal je daarvoor dankbaarder zijn dan ik." „Op mijn woord van eer, ik zal je er van genezen. Morgen doe ik aanzoek voor je om de hand van Jane." Beschaamd sloeg Von Berghaupt de oogen neer. Hij gaf zijn paard de sporen en jaagde als een dolle voort, zoodat Wambold zijn paard ten uiterste moest aanzetten om zijn vriend in te halen. Den volgenden morgen, omstreeks 11 uur, verscheen de sombere, wei nig spraakzame Engelschman en liet zich bij miss Gray aandienen. Hij droeg gele handschoenen en had een g ooten ruiker rozen in de hand. Toen Jane hem met den ruiker in alle def tigheid zag naderen, begreep zij het doel van zijne komst en" verbleekte.- Haar tante stond achter Jar.e's stoel en scheen eveneens door dc komst van mijnheer Morris te ontstellen. „Het zou mij zeer onaangenaam zijn, als ik den schijn opwekte, alsof ik mij ongerust maak over het voor recht, dat de beide Duitsche officie ren genieten van nu en dan door mevrouw Gray en miss Jane ontvan gen te worden," begon de Engelsche advocaat, toen hij voor [ane Gray stond. „Neen, integendeel, ik ver heug mij daaroverik weet, dat die heeren de eersten zuilen zijn om mij hunne gelukwenschen aan te bieden, als het oogenblik is gekomen dat miss Jane mij haar hand geeft om mijn vrouw te worden en daarmee den vurigen wensch vervult, dien ik sedert vijftien jaren heb gekoesterd." Hier zweeg de advocaat eentge se conden, maar omdat mevrouw Gray en Jane niets antwoordden, ver volgde hij „Ik durf zeggen, dat miss Jane Gray sedert vijftien jaar mijn gedach ten bezig heeft gehouden, en dat ik steeds een open oog gehad heb voor de teedere wenken, die zij mij mocht hebben willen geven. Als zij dit tot nu toe nog niet gedaan heeft, dan zal zij daarvoor zeker grondige re denen gehad hebben redenen, die ik altijd zal achten en eerbiedigen. Eerst in het feit, dat de vreemde officieren hier in huis worden toe gelaten, zie ik zulk een wenk. Ik weet, dat miss Jane mij daarmee wil toeroepen „Mijnheerik ben in groot gevaar, red mij 1" en niets kan mij weerhouden om aan dien roep gehoor te geven. Tegelijk met deze rozen bied ik haar mijn hand en alles wat ik ver worven heb ik leg het neder aan de voeten van de vereerde miss jane Gray, die ik sedert hare kinds heid bewaakt en beschermd heb. Ik weet dat het overbodig is, hierbij te voegen dat ik ware liefde voor haar gevoel en haar onder alle omstan digheden zal blijven beminnen." De advocaat boog zijn knie en reikte haar de rozen over. „Ik dank u, mijnheer!" antwoordde Jane, „maar ik moet u ook heden hetzelfde antwoord van vroeger ge ven „Geef mij tijd om mijn hart te beproeven." ^Evenals vroeger zal ik mij naar deze woorden schikken," sprak mijn heer Morris. „De geringste wensch van miss Gray is voor mij een be vel. Ik zou niet zoo onderworpen zijn als ik niet wist dat miss jane innig overtuigd is, dat zij aan mij alleen kan toebehooren. Laat mij het zonder onbescheiden of aanmatigend te zijn ronduit zeggen hart en hand mogen aan geen ander man ter wereld toebehooren. Dat heb ik gezworen, en het is bekend dat ik mijn eed za! gestand doen Ik heb de middelen in de hand om ieder te vernietigen, die mij de hand van miss |ane zou willen betwisten, en ik heb geen reden om den man te sparen, die mij ontrooft wat ik ge wonnen heb." Knielend had mijnheer Morris op bijna fluisterenden toon deze woor den uitgesproken hij stond nu op en scheen tevreden over den indruk, die zijn dreigende taal op de beide vrouwen had uitgeoefend. Op hof- felijken toon vervolgde hij. (Wordt vervolgd.) iuitond werkma»8 [1 rijden alleen Of tel van de rem'®*' et verder dan 1 Koert Von Berghaupt schudde Waarmoedig het hoofd en zei «Kom, vriend, laten wij verder rijden en niet meer spreken over de mo- fmijkheid van een huwelijk met mij c" lane Gray!" "Bemin je haar niet vroeg Warn ed verbaasd. „Meer dan mijn leven, maar ik s voel dat ik de man niet ben om 11 vrouw gelukkig te maken. Ik n gesproten uit een geslacht, dat nlg gelukkige - huwelijken kan "Wijzen. Mijn vader leeft geschei- en van mijn moeder. Met het treu- p huwelijksleven van mijn broeder i1 ie bekend. De echtgenoot van '1" zuster werd ineen tweegevecht Wood. 0°k 'k ben onder een ongelukkig Wternte geboren, dat weet ik. Zou ervoeren goeu», lie, Paul Krng sin, Remise, K«e'' Abeele, I-Jsha» 0.10.20, 10 12.30,1.—lf, 4.3.), 4 50,».. .40, 8,20. vm. 6.10, O- B.50,10:10, 10. Tm. 12.10, 12. k 3.40,4.10,4- ,10,7.30,8.—8 m des Zondags

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1