Eerste Blad Draagt Plouvier's Schoenwerk. Maandag 20 Maart Bil naiamer bestaat iiitZ bladen. Feuilleton* No, 67 49e Jaarg-aog. 1911. Iniectieziekten en Serumbehandeling. VLiSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageüjkS; uitgezonderd op Zon» en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fiborsnemenfs-fMuertentiën op zeer yoordeeiige uooriuaarden ff Nieuwe Abonné's, uit£e= zonderd bij wekelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 April. infectieziekten noemt men die ziekten, welke door de ontwikkeling, door het woekeren van de allerkleinste wezens in het lichaam ontstaan. Onder deze behooren mazelen, roodvonk, pokken, typhus, cholera, pest en anderen ook vallen onder deze rubriek de wondziekten, de bloedvergiftiging, de tuberculose, de syphilis. Deze ziekten hebben tegenover andere, als b.v. lever-, nier-, hartziekten, iets eigenaardigs, nl. dat zij overgebracht kunnen worden van den een op den ander en aanleiding geven tot het ontstaan van epidemiën, en vervolgens in hun verloop daardoor gekenmerkt dat steeds, bij alle gevallen, dezelfde verschijnselen optreden. Deze eigen schappen laten zich slechts verklaren door aan te nemen, dat er levende wezens waren, men spreekt van contagium vivum, die de ziekten veroorzaken en toen de microscoop hoe langer boe meer volmaakt werd, gelukte het ook, de oorzaken te vinden in de kleinste splijtzwammen bacteriën die in het zieke lichaam en zijne secreten aanwezig bleken te zijn. Wij kennen tegenwoordig de oorzaken der meeste infectieziekten en zijn tamelijk wel van hare eigenschap pen op de hoogte. Wij weten nu, dat iedere bacteriesoort haar bijzondere levenseigenschappen heeft, eischen stelt aan voeding, lucht, vochtigheid, enz. Iedere bacterie oefent een be paalde werking op hare omgeving uit en ieder is de oorzaak van een be paalde ziekte. Vele zijn aan bepaalde uitwendige verhoudingen, vochtigheid en warmte gebonden, en de door haar veroorzaakte ziekte is dan ook beperkt tot op bepaalde streken en plaatsen, zooals malaria. Andere bacteriën blijven om zoo te zeggen, jarenlang rustig, om plotseling zich over uitge breide streken te verspreiden en dui zenden slachtoffers te maken onder de menschheid zooals de cholera. De meeste infëctiekiemen echter zijn steeds overal aanwezig, en kunnen elk oogen- bük in heffige werking komen. Dit i.) -0- 1. Een week geleden was de luitenant Von Berghaupt te Wiesbaden in den echt getreden met jane Gray. De jong gehuwden hadden blijkbaar geen lust 'teen buitenlandsche reis bet scheen fat zij de wittebroodsweken liever in Een bekende omgeving wilden door brengen. Waar het jonge echtpaar zich ook vertoonde, op de promenade te Wiesbaden of in de allée van het slot- Park te Bibrich, overal wekte het op- ben. Koert Von Berghaupt, met zijn sPrekende, ernstige krijgsmansfiguur, was juist een man om door de dames oewonderd te worden. En denk aan fan arm van zulk een man een vrouw van zoo groote schoonheid als Jane Gray, berghaupt lag te Mainz in garnizoen, zoodra hij vrij van dienst was, reed '''i gewoonlijk met zijn boezemvriend laatste nu is zeer bedenkelijk. Voor zeker bevat het stof van de straat en in onze kamers een hoeveelheid ontstekingverwekkers, tuberkelbacil len, diphteriebacillen en ander gespuis. Zij zijn aanwezig op onze huid, zetelen in' onzen neus, in onzen mond en aan houdend slikken we heele massa's naar binnen en brengen met het adem halen in onze longen. En we zouden gewis allen aan de verschillende besmettelijke ziekten lijden, wanneer ons lichaam niet met allerlei voor treffelijke afweermi Jdelen tegen deze gemeene indringers was gewapend. Daar is bv. onze huid, die naast andere wonderbare en nuttige eigen schappen ook die heeft, volkomen ondoordringbaar te zijn. Zij beschut ons, zoolang ze onbeschadigd is, voor de gevaarlijkste giften en de ergste ziektekiemen. Minder volmaakt is het slijmvlies, dat de binnenholte van ons lichaam en de toegangen daartoe, neus, mond, luchtpijp, slokdarm bekleedt. Het beschermt ons voor vergiften zoo goed ais in het geheel niet en het is ook soms niet in staat het indringen van bacteriën te ver hinderen. Met het binnendringen alleen is echter nog niets gebeurd, de bacteriën moeten zich eerst vastzetten, groeien, zich vermenigvuldigen, wan neer het tot een ziekte komen wil, en dit gebeurt gelukkig zeer zelden. Ontelbaren gaan te gronde, tot er zich eens een paar staande houden in den strijd mei het levende lichaamsweefsel, maar toch een zeer kommervol bestaan hebben gedurende korten tijd. De strijd ioopt zeer spoedig ten gunste van het lichaam af, zonder dat we er zelfs iets van gewaar worden, of het komt tot een plaatselijke ontsteking, waarbij de indringers onschadelijk gemaakt worden. Breidt deze ontste king zich werkelijk eens een enkele maal uit in de richting van bet inwen dige van het lichaam, dan heeft ze op haar weg een nieuwen schutsmuur, de Iymphklier, die onmiddellijk met een vernietigende ontsteking antwoordt tot beschutting van hei overige organisme. Huid, slijmvliezen en iymphklieren zijn de gewichtigste, maar niet de eerige beschermingsmiddelen van ons lichaam. Het slijm, dat op de slijm vliezen zit, het speeksel, het maagsap dooden vele kiemen, die naar binnen willen sluipen.Niezen, hoesten, braken, diarrhee zijn zeer werkzame middelen voor verwijdering der ongenoode gasten. Zoolang al deze weermiddelen in orde zijn, zoolang het geheele organisme zich in een goede, krachtige weersiandbiedende positie bevindt, kunnen we de ons steeds bedreigende vijanden met succes het hoofd bicden. Wambold naar Wiesbaden. Daar kwam op zekeren dag Jane Gray in gezelschap.van een bejaarde tante opduiken. De verschijning van de schoone, goudblonde Engelsche trok de algemeene aandacht der heeren, maar deze ster van het seizoen scheem ongenaakbaar. Slechts een enkele maai zag men de bewonderende dame in gezelschap van een heer, die men aan houding en kleeding als een En- gelschman herkende. Deze heer maakte echter een kalmeerenden indruk op allen, die met de schoone Engelsche dweepten. De faam scheen op de komst van dezen persoon gewacht te hebben, om hare geruchten te ver spreiden. Spoedig wist men elkander te vertellen, dat de Engelsche heer een beroemd Londensch advocaat was, die op goeden grond hoop mocht koesteren op hart en hand van jane Gray. En toch maakte de gentleman met zijn stijf, ernstig gelaat volstrekt niet den indruk, alsof hij een verliefd aanbidder der jonge dame was neen, hij schreed koel en deftig naast het veelbegeerde meisje voort. Sedert dien tijd gingen de beide vrienden meer naar Wiesbaden dan P arap lui e-Magazijn J. P. ANDRIESSEN, Waistraat 34. Scherp concurreerende prijzen. Zie Etalage. Bedenkelijk wo-dt het pas, als de vijand te machtig wordt, of wanneer de weermiddelen door deze of andere oorzaak te kort schitten. Het eerste heeft b.v. plaats, wanneer een ziekte, door uiterlijke verhoudingen begun stigd, in massa zich verspreidt het laatste kan voortkomen uit nadeelige invloeden, die het organisme in een zijner deelen hebben getroffen. Onvol doende of ondoelmatige voeding, kommer en verdriet, overspanning, afkoeling,wonden, behooren hiertoe en verder alles wat onze weerstands kracht vermindert. Het verkou ien zijn bv. is een in fectieziekte, die niet door afkoeling wordt veroorzaakt, maar door infec- tiekiemen, dezelfde, die op een an dere keer een longontsteking of een gewrichtsrheumatiek te voorschijn roepen. De afkoeling veroorzaakt alleen een verminderd plaatselijk weerstandsvermogen, waardoor de kiemen gelegenheid hebben zich te nestelen. Zoo zuiien cholera en dy- senlerie zich niet kunnen ontwikke len, indien het slijmvlies van maag en darmen maar gezond is. Zeer ernstig wordt da zaak, wan neer verschillende omstandigheden samen werken, b.v. wanneer een krachtige bacteriesoort een door in spanning en ontbering verzwakt mensch overvalt. Vandaar het groote gevaar der infectieziekten in oorlog en dergelijke omstandigheden. Wat gebeurt nu, wanneer de in het lichaam gedrongen bacillen zich werkelijk nestelen en woekeren, dus wanneer de ziekte uitbreekt. Dan ontstaat een meer of minder heftige strijd, die zich zoowel door plaatse lijke als door algemeene verschijnse len uit. De plaatselijke ontsteking komt in hoofdzaak op rekening der bacteriën. Zij groeien en vermenig vuldigen zich zeer snel, wanneer ze eenmaal het overwicht hebben ver kregen, zij dringen door de weefsels, grijpen de weefselcellen, dooden ze en veroorzaken daardoor vernietiging. Het weefsel echter verw; erf zich dap per. De cellen vermeerderen zich, de kleine bloedvaten verwijden zich, laten vloeistof en witte bloed lichaampjes door, welke op hun beurt de bacteriën in zich opnemen en vernietigen. Zoo tracht het lichaam de ziekte op een kleine plaats te beperken, en de bacteriën op hun zij tot nu toe gedaan hadden. Wam bold had altijd een open oog voor de bekoorlijkheden van het schoone geslacht, terwijl Von Berghaupt durfde zeggen, dat nog nooit een vrouw in druk op zijn hart had gemaakt. Se dert hij echter de schoone Engelsche dame gezien had, was hij geheel veranderd zijn vriend Wambold zeide schertsend, dat de Engelsche schoone alleen het Kanaal was over gestoken om den ijzeren grendel van zijn hart weg te schuiven. Door een toeval, dat in het gewone leven on bemerkt voorbijgaat, hadden de beide officieren kennis gemaakt met Jane Gray, en tengevolge daarvan brach ten Von Berghaupt en Watnboid her haalde malen een bezoek aan de bruine villa, waar de jonge dame rnet haar tante woonde. Ongeveer een maand lang hadden zij bij tus- schenpoozen de villa bezocht, toen de beide officieren op zekeren avond tamelijk stil naar hun garnizoen te rugkeerden.Miss Gray was dien avond uiterst vriendelijk geweest; beiden dachten onderweg aan haar, doch vermeden angstvallig een woord over haar te reppen. plaats van indringing te dooden. De algemeene verschijnselen be rusten op de eigenschap der bacteriën om in het lichaam schadelijke ver giften te vormen. Deze giften koinen nl. snel in het bloed, worden over het geheele lichaam verbreid, roe pen het ziektegevoel, de duizeligheid, de moeheid, de hoofdpijnen, etc. te voorschijn en bewerken en dit is zeer gewichtig ook een sterke af- weerpoging van het aangegrepen lichaam te voorschijn. Er worden slof fen gevormd in het organisme, die nu, eveneens door het bloed ver spreid, de bacteriegiften zooveel mo gelijk onschadelijk trachten te maken. Nu is de strijd over de geheele linie ontbrand. De koorts, het meest op vallend verschijnsel van de gezamen lijke processen, stijgt steeds, en ten slotte komt na korten of langen tijd de beslissing, wie de baas blijft. Overwinnen de bacteriën en wor den de vergiftigingsverschijnselen te zwaar, dan treedt de dood in, blijft het aangegrepen lichaam overwinnaar, dan wordt de kracht der ziektever wekkers plotseling gebroken of de verschijnselen verdwijnen langzamer hand en in evenredigheid met de aangerichte schade za! het kortei of langer lijd duren, voor alles weer tot het oude is teruggekeerd. Wat kan nu de arts in dezen strijd ten gunste van den zieke doen Het snelst en zekerst zou hij dan helpen, als het hem gelukte de in het lichaam binnengedrongen bacteriën door een krachtig desinfeciiemiddel te vernie tigen. Dergelijke pogingen zijn steeds in het werk gesteld en in den laaf- sten tijd schijnen we weer wat voor uit te zijn gekomen in deze richting. Robert Koch ni. heeft aangetoond, dat eenige tropische ziekte-bac teriën, zooals de siaapziektebacii, door arsenicum gedood worden, ter wijl Ehrlich in 1910 een middel vond, om de verschijnselen van syphilis te doen verdwijnen. Op dezen weg zijn we echter nog lang niet aan het doel, en het zal nog heel wat moeite en studie kosten om middelen te vinden, waarmede men .de ziekte kiemen kan dooden, zonder het lichaam te benadeelen. Gelukkig heeft men nog een andere methode van behandeling, waarbij men geen vreemde chemische ver bindingen noodig heeft. Men kan nl. beproeven, de weermiddelen iu het lichaam te versterken en te vermeer deren. Op deze theorie berust de tegenwoordig algemeen in toepassing gebrachte behandeling der infectie ziekten met serum. Men besmet een dier, bv. een paard, met een bepaaid Wambold kon eindelijk toch niet langer zwijgen hij hield zijn paard in en verzocht zijn vriend hetzelfde te doen. „Door te zwijgen komen wij niet uit de vreemdsoortige positie, waarin Jane Gray ons gebracht heeft," be gon Wambold. Laten wij als mannen erkennen, dat zij tusschen ons staat en dreigt een diepe klove tusschen ons te openen." „Je zegt daar heel juist hetzelfde, wat ik dacht," zei Koert Von Berg haupt, „maar het zou een ongehoord feit zijn, als een vrouw onze oude vriendschap kon teniet doen. Maar weest gerust, waarde Wambold, ik bezit het middel om dit onmogelijk te maken." „Je maakt me nieuwsgierig." „De zaak is zeer eenvoudig," sprak Von Berghaupt lachende. „Ik geef je Jane Gray tot vrouw." Wambold's gelaat werd.donkerrood; hij boog zich naar zijn vriend en sloeg den arm om zijn hals. „Koert, Koert dat is mooi van je", zeide hij bewo gen, „maar ik mag er geen genoegen mede nemen. Het gevoel, dat Jane Gray mij heeft ingeboezemd, is de soort bacteriën, welker kracht ver zwakt is. In het lichaam van het dier speelt nu in geringe mate hetzelfde tooneel af als bij besmetting van den mensch. Er worden dan weermiddelen gevormd, die overgaan in het bloed. Nu ontneemt men aan het dier een hoeveelheid bloed dit l.iat men staan gedurende eenigen tijd, waardoor worden gevormd de zoogenaamde bloedkoek en het serum. Dit laatste nu, het bloedserum, bevat de meeste van die afwerende stoffen, en wordt daarom gebruikt om bij de menschen in 't lichaam te brengen. Iedere in fectieziekte heeft, zooals vanzelf, spreekt, zijn eigen serum. De hoe veelheid in te spuiten serum hangt af van hare sterkte, van de individua liteit van den zieke en van de hef tigheid der infectie. Het werkt echter 't best, wanneer het zoo vroeg mo gelijk wordt toegepast. Het schitterendst heeft de serum therapie resultaat gehad bij de ge vreesde kinderziekte, de diphteritis, welker heftigheid sinds de toepassing sterk is afgenomen, maar ook bij andere ziekten, typhus, cholera, ti- tanus, roodvonk, is de ondervinding voorloopig gunstig en het is bijna met zekerheid aan te nemen, dat wij na korten of langen tijd voor vele zie ten dergelijke sera zullen bezitten. Ook om te voorkomen zijn deze sera van groote beteekenisde bac teriën nestelen zich niet en na in het lichaam binnengedrongen te zijn, hebben zij niet de kans om den strijd te winnen. Een bezwaar dezer kunstmatig toegevoerde stoffen is, dat ze weer gauw worden afgeschei den en dan is de werking natuurlijk uit. Ze staan hierin achter bij de pokinenting, waarbij men den inge ente de ziekte in zwakken, ongevaar- iijken vorm Iaat doormaken. Daardoor krijgt men een veel langer durende onvatbaarheid, bijna het heele leven bestaan blijvend. De sera zijn bij hunne aanwending niet gevaarlijk; een nadeel is, dat men het serum niet kan verkrijgen van menschen, maar dieren er voor gebruiken moet. Daardoor geeft hei vaak een eigenaardige reactie, die men „serumziekle" noemt, welke zich uit in huiduitslag, gewrichtszwellingen, nieraandoening etc. Gevaarlijk is deze serumziekte ech er niet gebleken. Waarheen men op het uitgebreide gebied der infectieziekten zijn blik ken ook wendt, overal openen zich nieuwe gezichtspunten. Welke wijze van behandeling het zal winnen, de chemische methode of de specifieke serumbehandeling, is niet te zeggen; hoogst waarschijnlijk zal de mensch beide methoden blijven bestudeeren en volmaken. Immers de mensch moet de onbepeikte he rscher van de aarde zijn, hij moet alles overwinnen, ware liefde niet; het is bewondering, die gemakkelijk in vriendschap kan veranderen. Maar met jou is het wat anders, KoertIk heb je oplettend gade geslagen en ik weet iets dat je zelf niet schijnt te weten. In je hart is het vuur der eerste liefde ontstoken, en jij kent de macht der eerste liefde niet. Laat mij zorgen, Koert! Jij hebt van zu'ke dingen geen verstand, maar ik heb de school doorloópen." „Wat bedoel je daarmee „Jane Gray behoort aan jou Ik wensch hartelijk, dat zij je vrouw wordt en de goede Engel van geheel je leven zij. Laat mij uitspreken, Koert! Ik heb reeds bewijzen in handen dat Jane Gray mij niet bemint, maar jou. Ik doe slechts wat ik verplicht ben, wanneer ik je beken dat alleen vriend schap en hoogachting de gevoelens zijn, die mij jegens Jane Gray bezielen. Zij is een wees en verloor haar vader en moeder op denzelfden dag. Haar vermogen is bij de Bank van Engeland in bewaring; hef bedraagt twintig duizend pond sterling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1