Zaterdag 18 Maart Be Bookmakerskantoren No, 66 BINNENLAND. 49e Jaargang. 1911 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge= I zonderd bij weRelyksche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= SCHE COURANT" koste- loos tot 1 April. TE VLISSINGEN. De Commissie, die zich gevormd heeft met het doel pogingen in het werk te stellen om de book- inakerskantoren te Vlissingen te behouden, heeft alles gedaan wat in haar vermogen was om van de Tweede Kamer te verkrijgen, dat ten opzichte van de bookmakers- kantoren eene gunstige bepaling zou worden opgenomen in de wet ter bestrijding der zedeloosheid. Hare pogingen bij de Tweede Kamer zijn mislukt, het wetsont werp werd bij de eindstemming met 60 tegen 33 stemmen onveran derd aangenomen, hoewel door een der leden nog een lans voor ine bookmakers werd gebroken. Het wil de commissie voor komen, dat, indien de leden der Tweede Kamer bijtijds ingelicht waren geworden omtrent het book- makersbedrijf te Vlissingen en te Middelburg en omtrent den eco- nomischen invloed hunner kan toren op beide steden, de uitslag anders ware geweesthet is zéér te betreuren, dat geen der afge vaardigden daaromtrent inlich tingcn heeft kunnen verstrekken, toen, na de desbetreffende vraag van den heer Roodhuijzen, bleelc, dat het 's ministers bedeeling was ook de bookmakerskantoren te doen vallen onder art. XI der wet. Intussclien, de wet moet nog naar de Eerste Kamer en de commissie heeft zich voorgenomen zorg te dragen, dat de leden van dat hooge Staatscollege bij tijds worden ingelicht omtrent de book makers, de bookmakerskantoren, den omvang die hun bedrijf in den loop der jaren in de Wal- chersehe steden heeft gekregen den invloed die dat bedrijf uitoefent op de geheele samen leving, op de zaken der nering Als gasten bevonden zich daar de Ouitsche familie van de naburige boerderij en de familie Hoyer uif "ew-York, waarmede Frans gedu imde het afgeloopen winterseizoen ln nadere vriendschapsbetrekkingen Jus gekomen De laatste herkenden 1)6 bezitting, die zij eens zoo ver- w«nscht hadden, nauwelijks. Wat za- Sm die velden, die tuinen, die ge euwen er heerlijk uit, hoe dartelde p' vee vol gezondheid en behage- 'jkheid door de weideHier zag jum wat een degelijk landbouwer «mag. Schreuder straalde van trots n Vfeugde, toen de tooneelspeelster flbonnemênts-fiduerfenfiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden doenden en op de gemeente huishoudingen. De Commissie, J. Gr. VAN NIFTRIK Jr. M. GEELHOED. FR. TIMMERMAN. W.N. ROTTIER. JOB. VAN RAALTE. P. J. SIEGERS. Tweede Kamer. De Kameroverzichtschrijver van het „ribl." schrijft indien men den totalisator (en daarmede de Nederiandsche Harddra verij en Renvereeniging) en den bookmakers (en de Middelburgsche en Vlissingsche materieele belangen die bij hun kantoren betrokken zijn) nog wat respijt had wi len geven, dan was er, voor de Kamer, maar éen weg geweest. En wel dezeaf te wijken bij uitdrukkelijk besiuït, van art. 83 van het Reglement van Orde. Dat artikel toch (handelend over de „tweede lezing") bepaalt o. a.„Al leen die voorstellen van nieuwe wijzigingen, welke door de aangeno men wijzigingen of de verwerping van artikelen noodzakelijk zijn gewor den, zijn hierbij (nl. bij de tweede lezing) toegelaten." En geiijk de heer De Savornin Lohman, de vader van hei herziene Reglement, nog in her innering heeft gebracht, is met deze bepaiing nooit anders bedoeld dan dat bij tweede lezing slechts die wijzigingen mogen worden aange bracht die dienen iot het verhelpen van formeele botsingen tusschen verschillende artikelen. Neen, indien de Kamer in deze iets had willen doen, dan had zij eenvoudig ronduit en openlijk, een besluit moeten nemer iot afwijking van den zooeven aangehaaiden passus uit art. 83, De minister had, zijnerzijds, ook iets kunnen doen. Hij had kunnen toezeggen, gelijk door den heer Troelstra werd gevraagd, dat hij, gebruik makend van de slotbepaling van het ontwerp, het artikel betreffen de het spei eerst over eenigen tijd in werking zou doen treden. Maar dat weigerde de minister. Ten eerste omdat dan ook de bepalingen betreffende het hazardspel in het algemeen niet aanstonds in werking zouden worden gesteld. Maar ien tweede, omdat hij en hierin vond hij steun bij den heer Loeff zulk een gebruik van de slotbepaling op formeelen grond on geoorloofd achtte. Zulk een bepaiing immers had alleen ten doel, den noodigen tijd te laten voor het nemen van maatregelen van uitvoering. Hel komt ons voor, dat tegen deze eng-formalistische opvatting de heer Goeman Borgesius terecht een woord van protest deed hooren en dat het weinig gepast was van den minister met de beminnenswaardigheid haar eigen en de waardigheid eerier vor stin hem haar bewondering te ken nen gaf. De boerderij zag er uit om te stelen, en hier oogstten Dina en Marie de gevolgen van heur weder- zijdschen wedijver gedurende den tijd, dien Frans in de groote stad in het westen met het geven van con certen had doorgebracht, en waarin zij alles, wat in haar vermogen was, hadden aangewend, om het schoonc tehuis recht gezellig en aangenaam te maken. Zooals het huis er heden uitzag, nu alle kamers met bloemen en slingers versierd waren, zou men meenen, dat een ervaren hand daar aan zijn beste krachten gewijd had. Zulk een verblijf moest zelfs den meest verwenden kunstenaar behagen Frans deed dan ook aan zijn Marie de stellige gelofte, dat hij hier steeds met haar de lente, den zomer en een deel van den herfst zou door om, zoo luid dat wij het op=,de pers tribune hoorden, ondanks het groote gedruisch in de Kamer, honend te vragen: Hoeveel stemmen zitten daar achter? Er ware, dunkt ons, alle reden voor den minister geweest om de gevraagde toezegging 'te doen. Niet om in te gaan op een ander denkbeeld, waarop door de heeren Van Nispen en Lobman was gewezen, ni. het indienen van een wijzigings- ontwerpje voor het inwerkingtreden van deze wet. Terecht antwoordde de minister dat dit niet op zijn weg lag. Het totalisatorverbod was bij amendement door de Kamer in bet ontwerp gebracht en... de Kamer moest daarvan nu ook de gevolgen aan vaarden. Zij had bovendien altijd nog het recht van ini'iatief. Misschien zal de heer Blum zich dat in de ooren knoopen en mede ter wille van zijn Vlissingsche tn Middelburgsche bookmakers met hun aanhang, een wijzigingsweije indie nen waardoor de werking van art. 11 wordt uitgesteld. Althans indien voor hem in deze de spreuk geldt, die de heer Loh man dezer dagen voor belastingpo- iiiiek aanbeval: „Virtus post num- mos" eerst de dubbeltjes dan de deu<*d. Maar indien ook van den heer Blum geen redding komt, Jan rest slechts één hoop: verwerping van het ontwerp door de Eerste Kamer. Een gequalificeerde verwerping gelijk die van de eerste Ongevallenwet, waarbij de Eerste Kamer dus zou te kennen geven, dat ze in 't algemeen geen bedenking tegen het ontwerp heeft, maar dat ze tiet onverwijld in werking treden van art. 11 zulk een onoverkomelijk bezwaar acht, dat ze alleen deswege het ontwerp afstemt. De minister zou dan het ontwerp met een overgangsbepaling weer in kunnen dier,en. Ziedaar een crilische resumplie van de beraadslagingen die de Ka- m:r gedurende ruim een uur zóo in beroering hebben gehouden, dat de Voorzitter zelfs eens moest dreigen, dat hij de vergadering zou sluiten daar hij er niet in slaagde voldoende stilte ie krijgen. De „N. Ct." zegt o.a. Aan de op zichzelf aiieszins bil lijke wenschen van de Nederlandsche paardensport is dus op geen enkele wijze tegemoet gekomen. Het ligt thans op den weg van die leden der Kamer die met ons de noodlottige gevolgen van het nieuwe artikel voor die sport willen voorkomen (althans dooreen overgangsmaatregel de aanzienlijke materieele benadee ling van honderden kleine en groote luiden matigen) om een initiatief- arap luie-Magazijn J. P. ANDRIESSEN, Walstraat 34. Scherp concurreerende prijzen. Zie Etalage. f brengen, onder beding evenwel, dat zij gedurende het winterseizoen met hem in de stad zou zijn, om hem in staat te stellen aan de kunst getrouw te blijven. Marie, die in de voile betoovering van haar aanvaliigheid en schoon heid straalde, nam overgelukkig deel aan de vreugde van het feest De zon van het geluk verfraaide alle dingen. Dina, wier bestaan voort aan geen andere bedoeling scheen te hebben, dan te boeten voor het zware onrecht, om haar zoodoende in de gelegenheid te stellen het bedreven kwaad zooveel mogelijk te herstel len, had de tafel van de heerlijkste gerechten voorzien. Hoyer bracht een schitterende toast uit op het jong gehuwde paar. Mevr. Hoyer spreidde al haar heerlijke gaven ten toon, zoo dat de uren als in een vreugderoes omvlogen. Laat in den avond, de sterren schit terden reeds in volien gians' aan den ontwerp in den geest van mr. Tyde- man's voorstel in te dienen en zoo mogelijk voor of tegelijk met de in voering der wet in werking te doen treden. Wij achten het mcgelijk, dat de meerderheid der Kamer daartoe te vinden zal zijn en voor den mi nister kan er geen reden zijn om zich daartegen te verzetten. Tegelijk zou men dan desnoods de liquidatie van het bookmakers-bedrijf te Vlissingen en Middelburg door het gunnen van eenigen tijd kunnen vergemakkelijken. Voor de Zeeuwsche bezwaren kunnen wij anders niet veel gevoelen men kon daar (anders dan bij de totalisaior-quaestie) sedert lang weten wat men te wachten had en wie den lijd om te handelen ver slaapt, heeft geen recht tot schreeuwen wanneer hij wakker geworden, be speurt dat het klokje reeds heeft ge slagen. Uit het overzicht van „de Tel." ne men wij het volgende over De minister stelde zich op het stand punt, hetwelk hij later, ondanks een krachtig protesi van den heer Goeman Borgesius, handhaafde, dat hij een wet, die door de beide Kamers is aange nomen, spoedig moet invoeren, en die invoering niet om redenen van ma- terieelen aard mag verschuiven. Daar om zal de zedeloosheidswet zoo spoe dig mogelijk na haar aanneming door de Eerste Kamer, in werking treden. Uitdrukkelijk verklaarde de minister zijnerzijds geen enkele reden te heb ben, om het wedverbod uit te stellen en evenmin, om later met een wijzi- gings-ontwerp te komen. Wilde de Kamer het doen, fiat, maar hij zou het niet doen. Dat was duidelijk. Maar er was in 's ministers uiteenzetting nog een brok, dat aandacht verdient. Het wetsontwerp zegt niet„De tota lisator is verboden". Het geeft een omschrijving van hazardspel en straft het uitoefenen als bedrijf daarvan. Nu zai echter (aldus de minister) de rech ter moeten uitmaken, of het houden van den totalisator is te beschouwen als het uitoefenen van hazardspel ais bedrijf. De minister haastte zich er bij te voegen, dat het naar zijn meening zulks zeer beslist wel is, maar men weet: een regeerings-interpretatie is voor den rechter niet bindend, en wie dus de proef wil nemen, kan na de invoering der wet een totalisator oprichten en door den rechter laten uitmaken, of die verboden is. Wij ge ven hem niet veel kans, maar.... een drenkelingen een stroohalm, nietwaar? En zoo werd na een rumoerig debat (de geduldige voorzitter werd op 'n oogenblik zóo boos, dat hij met sluiting der vergadering dreigde) met 57 tegen 36 stemmen beslist, dat het amendement-Tydeman niet toelaat baar was. Het werd een gemengde stemming bij de 36, die het amendement in behandeling wilden nemen, waren 10 leden van rechts, n. 1. 7 Katholieken en 3 christelijk historisch n. De anti revolutionairen stemden allen tegen hemel, miste Marie plotseling haar vader. Zij stond op, gaf Frans een wenk, waarop zij te zamen in stilte het lachende gezelschap verlieten. Arm in arm begaven zij zich naar buiten in den stillen nacht. De lucht was met bloesemgeur vervuld, Jo- hannes-keversgonsden door het ge boomte, schitterden en vlogen ais lichtverspreidende vonken verder uit de verte liet de spotvogel zijn wilde lied hooren. Zwijgend wan delden ze onder den met goud be zaaiden nachtelijken hemel, een we reld van geluk met zich mededra- gende. Onwillekeurig liepen ze naar den eik, die den grafheuvel van Koenraad beschaduwde. Het grom men van een hond deed hun uit hun heerlijken droom ontwaken. Toen ze dichter bij kwamen zagen ze, hoe Schreuder daar neergeborgen lag met ten hemel geslagen blik. Aan zijn voeten lag Diana, de trouwe hond, die evenals haar meester bij voor zelfs de heer Blum, die in z'n Dom- burgsche studeerkamer aan een de putatie had beloofd, alles ie zullen doen om een overgangsbepaling te krijgen. De „N. R. Ct." bespreekt in haar overzicht de bookmakers-quaestie niet. Het blad schrijft o.m. Het wetsontwerp gaat dus nu naar de overzijde van het Binnenhof. Mocht het ook daar de vuurproef doorsiaan, dan rest nog de vraag, wanneer het in werking zal treden. Want krachtens de slotbepaling zal deze wet niet reeds op den twintigsten dag na de plaatsing in het Staats blad in werking treden. Neen, „het tijdstip, waarop deze wet, of de tijd stippen, waarop onderscheidenlijk de bepalingen dezer wet zullen in wer king treden", worden bij Kon nklijk besluit vastgesteld. De regeering heeft het dus in haar hand, hetzij de gansche wet, hetzij enkele der artikelen nog gedurende geruimen tijd buiten effect te laten. De overz'chtschiijver van „de Maas bode" eindigt zijn beschouwingen over de aanneming der zedeloosheid- wet aldus Het is niet ondenkbaar dat nu de heer Tydeman alsnog met een voor stel komt, nadat de wet in het Staatsblad zal zijn verschenen, om langs dien weg het uitstel te verkrij gen dat hij met zijn motie beoogde. Verschillende sprekers hebben toch gisteren nog hem op dezen weg ge wezen als de éenig juiste om zijn doel te bereiken. „Decembrius", de bekwame over zichtschrijver van het „Vad." eindigt zijn beschouwing aldus De eenige hoop, die ovef- schoot, was, dat de minister een beetje water in zijn wijn zou doen. Maar hij bleek a cheval oh, geen cheval de courses sur les princi pes en wilde van de hem gegeven bevoegdheid, om het totalisatorsver- bod eerst later in te voeren, geen gebruik maken, van oordeel, dat de regeering de uitvoering eener aange nomen wet slechts om redenen, uit sluitend in de techniek dier uitvoe ring gelegen, mag aanhouden. Terecht kwam de neer Borgesius tegen die stelling opzeker had een bewindsman zich af te vragen welke consequenties een onmiddellijke in voering kon meebrengen, en de mi nister specialiseerde zijn stelling toen op dit ontwerpmaar daarmede verloor zij dan ook aller steun en men blijft in het onzekere, waarom bij deze wet niet geldt wat we! voor andere wetten opgaat. Het is nu uit met de bookmakers, met den totalisator, met de wedren nen en de speelhuizen, helaas het zal niet uit zijn., .met het spel. En ver gissen wij ons niet dan werd toch medegedeeld, dat het daarom te doen was. keur hier toefde. De jonggehuwden sloegen hun arm om den hals van hun vader. Marie zag bij het licht der maan, dat zijn oogen vochtig waren. „Wat scheelt er aan, vader vroeg ze. „Zijt ge met ons niet gelukkig „Meer dan gelukkig", antwoordde hij, hun beiden aan zijn hart druk kend, „zoo gelukkig, dat ik vol weemoed moet bekennen, dat ik vele jaren van mijn leven door mijn ijdel- heid en dwaasheid verbeuzelde. Hoe gelukkig zou mijn leven geweest zijn, als ik dat ondier daarbinnen" en hierbij sloeg hij zich op de breede borst „bijtijds beteugeld hadals ik vrouw en kinderen ge acht had, wat zij zijn, n. i. het hoogste goed des levens." EINDE.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1