Vrijdag 17 Maart No. 65 49e Jaargang. Feuilleton, 1911 or de school onder hoof- VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post L5G. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DF. VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIEN'van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uifgesotidsrd op Zon- Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10, flbonnemsiits-Bduerfentiën op zeer uoordeeSige uooru/aarden Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weReli.jlïsche be taling, ontvangen de dagelijRs verschijnende „VLISSÏNG- gCHE COURANT" Roste* loos tot 1 April. jINN.BNL.ANO, De Rijksmiddelen. Ofschoon de cijfers, die in nauw verband staan met den toestand der volkswelvaart hier te lande, in het overzicht van de opbrengst der rijks middelen in de afgeloopen maand Februari voor het meerendeel geen ongunstiger, indruk wekken, is het resultaat van de maand toch niet bij zonder verblijdend. De totaal-op brengst is n.l. geringer dan in Februari van verleden jaar, een feit, dat te op merkelijker is, wij! het wordt veroor zaakt door de lagere opbrengst van den accijns op het gedistilleerd met een bedrag van meer dan 5 ton. Het totaal-generaal over de afgeloo pen maand was f 10,485,143.625, tegen f10,563,383.565 in Februari 1910, dus thans f78,239.94 minder. Dat dit cijfer nog betrekkelijk zoo gering is, mag dus worden toegeschreven aan de verblijdende stijging van verschillende andere middelen. Van de directe belastingen brachten bet personeel en de vermogensbelas ting ieder f 4000 en de bedrijfsbelas ting (85,000 raeer op dan in Februari 1910, terwijl de grondbelasting met f42,000 ten achter bleef. De rechten op den invoer gaven f50,000 meer dan in de correspon- deerende maand van verleden jaar. Van de accijnzen waren het die op de suiker, welke met f 72,000, die op bier en azijn, welke met f3000 en die op het geslacht, welke met f21,000 bet vorig jaar overtroffen. De wijn accijns gaf echter f 1000, het zout f 20,000 en het gedistilleerd f511.000 minder. Voorts zij gemeld dat de belasting op de gouden en zilveren werken fl000,.de zegelrechten f6000, de re gistratiekosten f 84,000, de hypotheek- rechten f6000 en de successierechten f107,000 meer opbrachten. Een mooie stijging vertoonde de opbrengst van de posterijen, n.l. (121000; ook die van de rijkstele graaf vermeerderde met f 18,000, en de loodsgelden gaven 1 9000 meer. Een bedrag van f 17,000 werd minder ontvangen uit de domeinen, terwijl de Staatsloterij f81,000 minder gaf dan in Februari 1910. Daar de eerste maand van dit jaar een flinke meevaller opleverde, is het itccrès over de eerste twee maanden te tarnen nog vrij aanzienlijk. Werd ver ledenjaar ontvangen f22,160,397,015, be beide afgeloopen maanden gaven !23,015,562.795. We zijn dus nog altijd 1355,165.78 op verleden jaar vooruit. („N. Ct.") a. vervoert I voeren reiziger3 «daoHcUa tlH« he bekommerde vader vond zijn dochter die hij zoo lang vergeefs ge acht had, aan den ingang van het Wel terug, behouden en ongedeerd «ukkend wierp zij zich aan zijn hals. 'oen hij vol angst vroeg, wat er ,oc" wel voorgevallen was kreeg hij 101 antwoord „Koenraad heeft zich 0ör mij opgeofferd hij sterft voor W de dokter heeft het gezegd." Langzaam klom Schreuder met 'in dochter de trap op, met bevende Jnd opende hij de deur van het en zag Frans voor de canapé mtten, bieeke waarop Koenraad lag. Op het gelaat van den gewonde vie- Beperking van het debat. Reeds herhaaldelijk is gewezen op de dringende noodzakelijk van be perking van het debat in de Tweede Kamer. De eindelooze discussies be iemmeren den vruchtdragenden parle mentairen arbeid in niet geringe mate. De „Stand." heeft onder het op schrift „maat in het debat" weer eens de aandacht op dit euvel gevestigd. Het anti-r?v. hoofdorgaan schrijft Ook bij het kleine successiewetje spon men het principieel debat weer breed uit, veel te breed met het oog op het even eene millioen, dat het als bate voor de schatkist belooft. In drie stadiën bewoog zich het debat. Eerst kreeg men de algemeene theorie van de successie-belasting in het ge- heele stelsel van belastingen. Daarna kwam het onderzoek of het voorstel wei paste in het stelsel van dezen minister. En toen kreeg men in de derde plaats de critiek op het ont werp en op zijn onderdeelen. Bij een principieele omwerking van geheel onze successiebelasting had de opzet niet breeder kunnen zijn. En toch, hiervan was geen sprake. Ons successierecht bleef in hoofd zaak wat het was, slechts een niet al te belangrijke wijziging was aan gebracht en eenig doel van het ont werp was, om van 15 op 16 millioen te komen. Zeifs had de minister dit fiscaal karakter van zijn vooistei herhaaldelijk op den voorgrond ge steld. Het was hem niet te doen, om ais reformator op te treden, maar schier uitsluitend om zijn ministerieeie kas te stijven. Alleen de afschaffing 'der overgangsrechten en dan de pro gressie tornde aan het samenstel der wet. Nu is tegen het zoo breed opzetten van het debat zelf bij zoo onbetee- kenend ontwerp natuurlijk alleen tactisch profest aan de orde. Op zich zelf heerscht in elk parlement het vrije woord. Het debat getuigde van degelijke kennis. Zakelijk was het ernstig opgevat. Het peil van het debat zonk er in het minst niet door. Blijkbaar hadden de onderscheidene sprekers zich de moeite gegeven om zich op een heldere uiteenzetting van hun denkbeelden voor ie bereiden. Alleen maar, men plaitst geen loco motief voor een vigeiante. En dit geldt tactisch ook hier. In het eerste zittingsjaar van een nieuw kabinet is er ten onzent altoos tijd. Dan is het druk in de keuken, maar men dient nog niet op. Maar in dien toestand verkeeren we thans niet meer. We zijn reeds dichter bij het einde dan bij het begin. De tijd dringt. Reeds zal het zeer ernstige inspanning vorderen, om, eer het einde daar is, de ministrieele taak tot een goed resultaat te helpen brengen. Van de 10 maanden, die eik ziftings jaar feitelijk heeit, zijn er ook nu reeds bijna 7 om en blijven er nog slechts 3. Er behoort daarom met eiken dag gewoekerd te worden. En het is deze stand van zaken, die be ien de eerste stralen der morgenzon, maar de oogen bleven gesloten. Een oogenblik stond de vader in diepe smart verzonken voor den moeielijk ademhalenden zoon, over wiens lippen een vreemd blazend ge luid kwam en toen rolden zijn heete tranen over zijn gerimpeld gelaat. „Ik hoopte nog zooveel bij hem goed te kunnen maken," fluisterde hij met trillende lippen, „en nu sterft hij." De gewonde verviel spoedig in ijlkoortsen. Het bleek hierdoor, dat in zijn geest de herinnering aan het leven, dat hij na den dood van zijn moeder geleid had, bijna geheel ver vlogen was. Hij sprak van den tijd zijner kindsheid, hij herinnerde zich lang vervlogen dagen met nauwkeu righeid, hoewel hij zich niets herrin- nerde uil den tijd, die na den dood zijner moeder voorbijgegaan was, zelfs geen spoor van hetgeen den laatsten nacht was voorgevallen. hoort uit te maken, welk stuk van den tijd men aan elk ingediend ont werp, naar verhouding van zijn be langrijkheid, besteden kan. Er moet ook in het debat maat zijn. En juist die maat is ook nu weer uit het oog verloren. Iets wat zich wreekt. Bezoek van president Faillières. Naar de ,,Tel." verneemt staat het thans vast, dat president Faillières, in den loop van dit jaar een bezoek aan ons land zal brengen, waarschijn lijk in den zomer. Ziektewet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het ontwerp-ziekteverzeker ng van mi nister Talma, zal op Dinsdag 28 Maart a.s. een bijeenkomst houden. In deze vergadering zal worden vastge steld de houding door de commissie tegenover het ontwerp aan te nemen en zal over de wijze van behandeling worden beslist met name over de vraag of eenige vraagpunten, be helzende de hoofdbeginselen van het ontwerp, te voren aan het oordeel der Kamer zullen worden-onderwor pen. Men acht het zeer waarschijnlijk dat dit inderdaad geschieden zijn. Vrijz.-Dem. Raadsleden. Het bestuur der vereeniging van vrijz.-democratische raadsleden „Ne derland" is voornemens, dit jaar de aigemeene vergadering in het laatst van Mei of in het begin van Juni te Arnhem te houden en den Zaterdag avond voor het doen van de huishou delijke werkzaamheden te bestemmen. Des Zondags zullen dan een of meer vraagpunten worden behandeld. Militaire berichten. Met het oog op het vroegtijdig eindigen van de schietoefeningen op groote afstanden, dit jaar in de le gerplaats bij Harskamp te houden, mede uit een bezuinigingsoogpunt, is door het legerbestuur voorgesteld om de bataljons van het 9e reg. inf. te Leeuwarden deze oefeningen niet te Harskamp, maar op de schietbanen van het le reg. inf. te Assen te doen houden. Naar aanleiding van de omstan digheid, dat het \leesch ten dienste van net leger, geleverd door militaire slachterijen, hooger in prijs is dan bij levering door particulieren, wordt op last van het legerbestuur een onder zoek ingesteld, hoe hoog de prijs van het vleesch uit de militaire slachterijen zal zijn, wanneer daarbij ook rekening wordl gehouden met de uitgaven voor traktementen en pensioenen van het personeel, het onderhoud van de gebouwen en de kosten van het vervoer. Aangezien verwacht wordt, dal bij een levering, uitsluitend door parti culieren een belangrijke som in 's rijksschatkisi blijft, wordt een af Bijna scheen 'net, alsof de moeder de ziel van haar kind had medege nomen en hem daarvoor niets was achtergelaten dan een enkele vage herinnering. Aan den avond van dezen bangen dag kwam de stervende weder tot bewustzijn. Zijn strakke blikken vlo gen over Frans en Marie naar de violoncel, die in een hoek van het salon stond Zacht legde Koenraad de hand op het hoofd van Frans en fluisterde„Ach, speel nog eens dat lied met die klokken, je weet wel, wat ik meen Frans begreep zeer goed, dat hij de variaties op de volksliederen be doelde. Een vreemde aandoening maakte zich van hem meester, en toen nu Marie hem eveneens smee kend aankeek, zette hij zich in een hoek van het salon en begon te spe len. In het begin beefde de strijkstok van aandoening in zijn hand, daarna echter kwam de gedachte bij hem schaffing der militaire slachterijen, in de toekomst niet onmogelijk geacht. Gedurende de maand januari 1911 zijn 20 personen uit den militairen dienst verwijderd, welke niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aangenomen, of aan wie, voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd, om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. Yan dit aantal dienden er 7 bij de marine, 3 bij de mariniers, 1 bij de artillerie, 4 bij de cavalerie en 5 bij de infanterie. De Tucht-Unie. De dusgenaamde Bond van een groot aantal Nederiandsche vereeni- gingen en belangstellende personen, die blijkens artikel 1 dier statuten ten doel heeft de tuchteloosheid onder het Nederiandsche volk te bestrijden, ten einde zijne zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen, heeft geruimen tijd noodig gehad om het terrein te verkennen, de oorzaken, de uitingen en ook de gevolgen dier tuch teloosheid te onderzoeken, en zich op de hoogte te stellen van de wen- schen van hel Nederiandsche volk. Ook de inwendige organisatie is thans voorbereid en thans zal hij naar buiten optreden en wekt tot deelneming op. Voorloopig heeft het algemeen be stuur de volgende punten aan de orde gesteld en in behandeling genomen lo. Het verkrijgen van korte en snelle berechting van overtredingen tc-gen wetten en verordeningen2o. De bevordering van regelmatig en ordelijk verkeer3o. Het aanmoedigen van de beoefening van gymnastiek, spon en spel met den aanleg van speelterreinen; 4o. De drankbestrij ding; 5o. De verbetering van den Nederiandschen volkszang en 6o. het houden van voordrachten, het bijwo nen van congressen, de samenwerking met bestaande vereenigingen. De Unie wenscht nl. hand in hand te arbeiden met alle reeds bestaande organisaties, die geheel of gedeeltelijk hetzelfde doel beoogen. Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. De commissie van beheer van het herstellingsoord voor onderwijzers geeft in haar jaarverslag over 1910 een overzicht over de 10 jaren van het bes'aan der inrichting. In dat tijd vak hebben meer dan 100 patiënten in het sanatorium genezing gezocht en geheel of gedeeltelijk gevonden. „De goede geneeskundige behande ling, de heerlijke, rustige natuur, de uitstekende voeding, de opgewekte, prettige stemming die er heerscht, hebben mij er weer bovenop geholpen, zoodat ik mijn betrekking weer met moed heb kunnen aanvaarden." Zoo luidt het oordeel van vele patiënten. Zondert men de p riiënten (ruim 100) uit, die te kort in het H. O. vertoefden, om resultaten te mogen verwachten, en hen, die voor sanatorium-verple- oo, dat zijn kunst een geliefd wezen het sterven verlichten zou, dat zijn spel een ziel hemelwaarts zou voe ren. Hoe verre waren van hem de gedachten aan den dood Zijn spel voerde hem op tot een ideaie wereld, en terwijl de vleugelen van den engel des doods door de sterfkamer ruisch- ten, kionken zijn liederen zoo zielvol en vertroostend, dat over het doods- bleeke gelaat van den armen Koen raad een zalige lach gleed. „Hoor Dit woord alleen door Marie, die aan zijn voeten zat, vernomen kwam ais een adem over de lippen van den stervende. Hierop werd het stil. De slagen van de avondklokken stier ven weg, en zie, daarbuiten was ook de zon ondergegaan, waarmede de laatste ademtocht des stervenden vervloog. Koenraad was ontslapen zijn omfloerst leven ontvlood met de al zachter en zachter wordende klan ging ongeschikt bleken, dan mag, af gaande op de verklaring van den ge neesheer, geconstateerd worden, dat er 27Vj pet, der patiënten geheel her steld, 34'/J pet. zeer veel of veel ver beterd, 31 pet. verbeterd en 9 pet. weinig of niet verbeterd vertrokken zijn, resultaten, waarover de commis sie zich zeer tevreden verklaart. Aan steun heeft het in dien tijd niet ontbroken. Het bedrag der jaarlijksche bijdragen groeide aan van f 5000 tot f 10.000. Reeds werden 4 legaten, van f 10.000, f 1000, f500 en f2000 aan de stichting geschonken. Onder het hoofd „Belangstelling" mochten telken jare tal van bewijzen van sympathie worden vermeld. In 1910 werden 134 patiënten (34 m. en 100 vr.) tot het herstellingsoord toegeiaten. In het vorig jaar bedroeg dat aantal 138. Opvallend is het groot aantal vrouwelijke patiënten, dal on geveer driemaal zoo groot is als dat der mannelijke. Het gemiddeld aantal patiënten per maand is nog nooit zoo hoog geweest als dit jaar; het steeg tot 35. Ook het aantal verpieegdagen is hooger dan ooit te voren; het bedroeg nu 12731. De gemiddelde duur van verblijf steeg weer tot 3l/s maand per patiënt. De „Koningin der Nederlanden". Gisterenmiddag werd van de werf van de Nederl. Scheepsbouw-Maat- scbappij te Amsterdam te water ge* laten het stalen dubbelschroefstoom- schip „Koningin der Nederlanden", gebouwd voor rekening van de Stoom vaart-Maatschappij Nederland. Het schip meet 138.75 X 16.75 X 8.95 meter en is van heizelfde type als de „Prinses Juliana". Het biedt plaats voor 115 passagiers eerste, 82 tweede, 34 derde en 40 vierde klasse. De equipage telt 160 man en de ma chines zijn 9600 1. P. K. Ten gerieve van de passagiers zijn aangebracht op het promenadedek een deksalon le klasse met daaronder gelegen eetsalon en rooksalons le en 2e klasse, op het opperdek een kinderkamer, op het kuildek een eet salon 2e klasse, alle betimmerd en versierd volgens de plannen van den heer C. A. Lion Cachet, terwijl voorts een kajuit en een rooksalon 3e klasse aanwezig zijn. De le klasse wordt uitgevoerd door de tinna H. P. Mutters Zn. te 's Gravenhage de verdere inrichting door de Nederiandsche Scheepsbouw Maatschappij zelf. De machinerie bes'aat uit (wee quadruple expans e hoofdwerktuigen, uitgebalanceerd vo'gens het Yarrow- Tweedy Schlick systeem, te zamen ontwikkelend 6600 l.P.K. bij 86 om wentelingen per minuut, zullende het schip eene snelheid geven van plm. 16 knoopen. Da ketelinstallaiie ornva 5 dubbele en 2 enkele ketels, te zamen met 24 vuren, 16316 vt.3 verwarmen.) opper vlak, met stoomdruk 210 lbs. en ken der muziek. De winter met zijn ruwe vlagen was voorbijgegaan, lente had op „Rust" alle vruchtboomen getooid met een pracht van bloesems; de helling van den heuvel aan de zuid zijde der boerderij was beplant met druivenstokken en perzikboomen en de rozen op het graf van Koenraad vertoonden de eerste knoppen. Stroom afwaarts naderde een boot, die slechts weinige, maar zeer gelukkige, men- schen medevoerde. Marie en Frans hadden aan de andere zijde der ri vier in het witte kerkje plechtig het verbond voor geheel hun leven ge sloten. Schreuder geleidde zijn doch ter met zekeren trots van de boot en bracht haar en zijn schoonzoon de boerderij binnen, waar alle vertrek ken voor de vroolijke bruiloft schit terend waren versierd. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1