Buning. Draagt Plouviers Schoenwerk. 16 Maart Hi i si zip?! Feuilleton, No.- 64 49e J aar gang. 1911 •IROOp Donderdag- lij te Courant behoort een Bijvoegsel. Van Week tof Week. BINNENLAND. billijke con- aflossing. Oeen ichtingen te Vlis- itraat 83 (boven); erstraat 108. nschen zui- :lf die vraag :bben, wan- dag, nacht Jtdurend ge- en door die wdheden en lie het leven .men en den j en benemen. I illen er niet n, die voor Idles hebben n niettegen- toch maar j hoesten, tie hoest, of j borst hebt, aan, pro- ens met de )P, KLOOS- TA PAULO, middel, dat eneest. Ge- iet, maar in de genezen siroop bevat j (lelijke be en geneest en als ouden st- en long- asthma nchitis, in- rdspuwingen, hkhoest. flacon f 1,— epot L. 1. lam. krijgbaar. VLISSINGSCHE COURANT prijs per drie maanden 1.30. Franco per* post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken jregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wekelijksche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING» SCHE COURANT" koste» loos tot 1 April. In zooverre als de Amerikaansch- Mexicaansche quaestie een quaestie is, komt ze thans op den voorgrond te staan. Men heeft reeds gevraagd of de Vereenigde Staten booze plannen heb ben; maai dit is een groot woord. Het is een algemeen bekend feit, dat de vele Amerikaansche republie ken, van Mexico af tot het zuiden toe, heel slecht den inwendigen vrede kun nen bewaren, 't Is de gemengde af komst, het warme bloed, enz. enz. Ook in Mexico heerscht weer sinds langen lijd opstand, waarbij nu eens de opstandelingen, dan weer de re- geeringstroepen in 't nauw schijnen te zitten; maar 't rechte van de geschie denis te weten te komen is uiterst moeilijk. Geruchten omtrent eene tusschen- komst der Vereenigde Staten hebben ook al eens dé ronde gedaan. Dit rijk heelt wel eens meer de rol van rust bewaarder op zich genomen, in 't be lang vooral van den handel. Nu kwam in de vorige week uit New-York het bericht, dat generaal Grant orders ge kregen had om alle beschikbare man schappen van de New-Yorksche ha- venforten gereed te houden om met een stoomschip overgebracht te wor den naar het fort Mourse in Virginië. Het betrof 1300 man, wat zeker al heel weinig beteekent, maar toch de grootste troepenmacht is, die sinds den K-c. 42.) De jonge man wachtte even, om adem te komen, boog zich tot Djana omlaag, hield hem een doek, J,en Marie verloren had, tegen den n®us, streelde zijn kop en zeide «Zoek!" Hierbij wees hij op de wa- Wnsporen, die bij het flikkerende Schijnsel van een gaslantaarn zicht baar waren. De hond stiet een luid gehuil uit, groote onrust en opgewonden heid verried. „»J6 hebt gelijk, Diana," antwoordde Aoenraad, als had hij dat gehuil be- 8tepen, „die zwarte mannen zijn s|ccht. Zoek, zoekvoorwaarts De storm raasde met zooveel ge ('c'd, dat de schepen aan de kade Rommelden en de ankerkettingen ."iveringwekkend knarsten. Dit joeg Koi Onraad evenwel geen angst aan Spaanschen oorlog op Cuba New- York heeft verlaten. Het bericht meldde verder dat de troepen van scherpe patronen waren voorzien, terwijl bij manoeuvres slechts losse patronen worden gebruikt. Een groot aantal andere tijdingen, onge veer van denzeifden aard, werden te gelijkertijd verspreidwaarbij men natuurlijk in de eerste plaats moest aannemen, dat al deze maatregelen alleen moesten dienen om Mexicaan- sche benden te beletten de grenzen der Vereenigde Staten over te trekken. Echter was het even goed mogelijk dat nog meer troepen moesten volgen en de Vereenigde Staten er over dach ten om in de Mexicaansche zaken orde te gaan brengen. De Amerikaansche gezant te Mexico legde namens zijne regeering gerust stellende verklaringen af. Dit althans meldde een telegram maar het depar tement van marine te Washington zond een kruiser naar Tampico, naar men vermoedt, om, wanneer de telegraaf lijnen ten gevolge van de troebelen mochten worden afgesneden, de ver binding gaande te houden, terwijl er niet minder dan zes kruisers en negen torpedovernielers met andere bestem ming naar het zuiden zijn vertrokken. Men mag daar nu het houden van manoeuvres mee ten doel hebben, maar het lijkt toch vrij wat meer op een demonstratie. Vrij algemeen begint zich de mee ning te vestigen, dat Amerika wil be letten dat Mexicaansche benden op zijn grondgebied komen (helgeeit dan waarschijnlijk in Texas zou wezen) en tevens bij de hand wil zijn als de opstand in Mexico zulk een loop mocht nemen, dat leven en eigendom men van Amerikanen bedreigd worden. Inderdaad schijnt het, dat de wan toestanden op de Mexicaansche grens op den duur niet zullen kunnen wor den geduld. De onderdrukking van de bewegingen der opstandelingen wordt den Mexicaanschen regeerings- troepen zeer bemoeilijktwant als de insurgenten een nederlaag geleden hebben, wijken zij even uit over de Amerikaansche grens en ontvangen, de Amerikaan toch verdient graag wat, voortdurend van uit Amerikaansch gebied aanvulling van den voorraad van wapens en ammunitie. Wanneer Mexico Mexico niet was, dan zou daar al lang over geklaagd zijn maar pre sident Talt meent nu zelf misschien dat daaraan dus een einde moet ko men en legt daarom langs de grens een wal van troepen, om wapenge- smokke! en schending der grenzen te beletten. Dit zou dan juist tot steun van de Mexicaansche overheid zijn TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-flduerfenfiën op zeef uoordeeiige uooriuaarden De nacht met al zijn verschrikkingen verontrustte hem niet, met zijn ge- heele ziel was hij bij zijn zuster. Wel een kwartier lang waren ze zoo samen voortgehold langs de ha ven, waartegen het schuimende water telkens hooger en hooger opspatte, toen zij links van den weg door het half ontbladerde geboomte een licht schijnsel zagen. De hond bleef staan, stak zijn snuit hoog in de lucht en liet toen een zacht gehuil hooren, waarop hij zich naar een smal zij pad keerde. Koenraad hield een oogenblik stil een groote opgewondenheid maakte zich van hem meester, zijn oogen glinsterden in de duisternis. Hij greep Diana in het vel en waarschuwde deze met; „Pst, pst," zacht! Toen begaven zij zich langs een met bla deren bestrooiden weg naar het bosch, waarin zich naar het hun toe scheen een klein huisje bevond, uit welks ramen een flauw lichtschijnsel kwam. Met groote voorzichtigheid liep de jonge reus op het raam toe. Een oogenblik keek hij naar binnen in het schaars verlichte vertrek, toen maar tevens kan dit ingrijpen van Amerika een aansporing zijn voor het Mexicaansche gouvernement, om de onderdrukking van den opstand aan de noordgrens met een beetje meer kracht ter hand te nemen. Hoe dit alles ook zijn moge, het is duidelijk genoeg c-n daarom ves tigen wij er in het breede de aandacht op dat de staat van zaken in Mexico zelf ernstiger is dan men meende. In Washington moet men daarvan ook eerst onlangs door geheime agenten op de hoogte zijn gekomen. De laatste berichten houden dan ook in, dat het Amerikaansche leger niet van de grens zal worden terugge roepen, voor dat de opstand be dwongen zal zijn. Generaal Wood gaat in persoon de zoogenaamde manoeuvres leiden. Vier vliegtuigen gaan er dienst doen en de kust van Mexico wordt gepatrouilleerd door kruisers en kanonneerbooten. Men moet toch maar vriendelijke buren hebben A tout seigneur tout honneurZoo heeft de Koning van Engeland er ook over gedacht, want ofschoon prins Luitpold van Beieren, de regent, op het punt staat zijn 90sten ver- ja trdag te vieren, heeft hij hem toch nog een zeer hooge en zeldzame onderscheiding verleend, door hem te benoemen tot ridder in de orde van den kouseband. Trouwens de oude heer is zoo kern-gezond, dat men niet weten kan wie eens zijn opvolger zal wezenzijn bejaarde zoon Ludwig, zijn kleinzoon of zijn achterkleinzoon. Het is atom een feroote vreugde in het land, waarvoor inderdaad ook wel eens minder reden was. Tusschen Spanje en het Vaticaan zijn de zuken nog s eeds niet in het reine. Markies Oongaley, de Spaansche gezant bij den Heiligen Stoel, heeft den Pauselijken Staatssecretaris het antwoord zijner regeering op de iaalst ontvangen nota ter hand ge steld. Daarin was de eisch gesteld, dat ien aanzien van alle kerkelijke quaesties en in de eerste plaats met betrekking tot de wet op de congre gaties, eerst overeenstemming met het Vaticaan verkregen moest zijn, voor zij in het parlement in behandeling zouden komen. Het behoeft wel geen betoog, dat da regeering daaraan niet denken kan. Wat zouden de Cortes zelf daar wel van zeggenWaarschijnlijk zal het Vaticaan zich thans moeten bepalen tot een protest, wanneer het ontwerp weerklonk een kreet, dien hij on danks het huilen van den stotm en het ruischen der boomen herkende. Marie riep om hulp. Het was een kroeg, waarin smok kelaars van tijd tot tijd een onder komen vonden, waarheen Joost, ge holpen door een voerman een Ier, Marie meegesleept had. Toen deze halfverstikt in het met brandewijn en tabakslucht gevulde vertrek van den doek, die haar hoofd omhulde, bevrijd werd, zag ze zich tegenover (oost, die haar met een blik vol haat aankeek en tegenover zijn woest uit- zienden helper. Op de vragen van Joost naar Dina bewaarde zij het stilzwijgentoen hij haar evenwel onder hevige bedreigingen heen en weer schudde, stiet ze in haar ver twijfeling een angstkreet uit. Deze werkte als een signaal, want onmiddellijk vloog de deur open en stond Koenraad op den drempel met den hond naast zich. Marie sloof bij dien aanblik even verschrikt terug als haar vervolgers en riep „Koenraad, ze zullen je vermoorden Trots lachend schudde deze het hoofd en zeide eenvoudig: „Kom bij de Cortes is ingediend. Binnen eene maand zal dat gebeuren. Het unionistische Lagerhuislid Cape heeft eenige zeer belangrijke amen dementen op de Engelsche veto-wet ingediend. Hij wil een stemming door de kiezers, als een wetsontwerp drie maal door het Lagerhuis is aange nomen en driemaal door het Hooger- huis verworpen. Zonder die stemming zou de Koning het ontwerp niet mogen goedkeuren. In 't algemeen wil dit lid alle belangrijke maatregelen aan een volksstemming onderwerpen. Dat is buitengewoon democratisch voor een unionistisch lidmaar de uitersten raken elkander wel eens ineer. Uit de amendementen zou moeten blijken,' dat het verzet der oppositie tegen de veto-wet in de eerste plaats beoogt, er den waarborg, dien zij in het referendum ziet, in opgenomen te krijgen maar de waarschijnlijkhci.1 dat dit inderdaad gebeuren zal is al bijzonder gering. De Marokkaansche zaken doen in den laatsien tijd ook alweer van zich spreken. Voor den bekenden heer Moulay Hafid ziet de toestand er niet bijzonder rooskleurig uit. De opstand onder de stammen tegen zijn gezag schijnt van beteekenis. Sinds zijn optreden als Sultan heeft hij steeds getracht op goeden voet te komen met de mogendheden, die de akte van Algeciras teekenden. En ofschoon men sommige van zijn vrij hardvochtige daden streng af keurde, schijnt hij thans te kunnen rekenen op den steun der vertegen woordigers van bedoelde mogend heden. De opstand schijnt thans evenwel een streep door de rekening te halen. Moulay Hafid is juist voornemens een reis te maken naar Marakesz, het gebied der Zaërs, waar onlangs een Fransche afdeeling in een hin derlaag is gelokt, bij welke gelegen heid een wachtmeester, een luitenant en eenige soldaten het leven lieten. De Sultan wil daar nu ook zijn gezag doen erkennen, daar iedere Sultan eerst dan geacht wordt meester in zijn rijk te zijn, wanneer hij alle provincies heeft bezocht en zijn gezag doen erkennen maar als dit met de genoemde Zaërs gelukt, kan Moulay Hafid elders toch weer van voren af gaan beginnen. Hij is er beslist tegen, dat de Franschen den genoemden stam tuch tigen maar 't is niet waarschijnlijk, dat deze er zich veel aan storen zul en. Als de handhaving van vei- mee Joost had met den Ier twee korte woorden en een beteekenisvollen blik gewisseld, toen stortten ze zich ais roofdieren op hun prooi, op Koen raad, die zijn zuster met een ruk naar de deur schoof. Als een jonge vuistvechter stond hij nu voor hen. Het kwam den misdadigers ge makkelijk voor den jongen man neer te slaan en te knevelen. Toen de Ier evenwel vooruitsprong vloog de hond hem met een sprong naar de keel, terwij! Joost zulk een hevigen slag kreeg met Koenraad's vuist, dat hij meende dat zijn kaak verpletterd was. Huilend van pijn trok hij een mes en juist toen Koenraad ook den Ier een vuistslag gaf, die dezen neer sloeg, stiet hij het scherpe wapen met een vreeselijken stoot in Koen raad's rug. De jonge reus wankelde. Joost stootte ten tweeden male toe, toen Marie, die in de verwarring den eersten stoot niet had kunnen verhin deren, hem nu met een gil bij den arm greep. Op helzeltde oogenblik had Koenraad zich weder opgericht, zijn tegenstander het wapen ontwron- ligheid en zekerheid in het land geheel en alleen aan den Sultan moest worden overgelaten, zou het er waar schijnlijk op den duur vrij treurig uitzien. Invaliditeitsverzekering. De „Standaard" meldt, dat de Raad van State het ontwerp It validiteits- verzekering van den minister Talma in behandeling heeft genomen. Het blad verwacht dat het ontwerp nog vóór l April bij de Kamer kan, worden ingediend. Miilitiewet. De Militiewet, die nu naar de af- deelingen der Kamer is gezonden ter onderzoek geeft aan de „Stand." aan leiding tot een woord van lof aan minister Colijn, die spoed achter de zaak heeft gezet. De Kamer moet dit voorbeeld volgen. Het atdoen van de Militiewet nog in deze zitting moet dan ook, en is best mogelijk. Mits men ze niet in handen van een commissie van voorbereiding geve. Dat is altoos de weg van Kralingen. Er moet een gewoon voorloopig versiag over worden uitgebracht. Dit verstag kan er einde April zeer wel zijn, mits het onderzoek in de secties niet te lang worde uitgesteld en een goede commissie van rapporteurs de leiding in handen hebbe. Met een minister als Colijn krijgt ge dan voor einde Mei zeer stellig de memorie van ant woord. En dan belet niets, dat Dinsdag juni de openbare beraadslagingen aanvangen. In drie maanden heeft men al den vereischten tijd om de stukken te bestudeeren. Desnoods moet dan zelfs in Juli zoolang worden door gekamerd tot het ontwerp is aangenomen en mits men van rechts maar meer in zwijgen dan in spreken zijn kracht zoeke, kan dit best. Doch wil men dit, dan doe de rechtsche Kamermeerderheid ook haar plicht, en zorge dat ze de leiding der zaak in handen houde, en zich niet door links verlokken late, om in haar kaart fe spelen. „Land en Volk" vindt den tof aan. minister Colijn gebracht, zonderling. De minister Cool moest weg om dat zijn beleid te wenschen liet. Hij had zijn ontwerp Militiewet reeds lang bij den Raad van State, maar hij zag geen kans om de bevordering en honoreering van de officieren snel en gelijktijdig te regelen.. Zijn opvolger, die hem liet vallen neemt het toch reeds gereedliggende ontwerp Militiewet over. De regeling vaor de officieren, waarvoor de „Stand." een wetsontwerp schetste gen, dezen met een ijzeren greep bij de keel gepakt en hem de borst doorstoken. Rochelend zonk de el lendeling ter aarde, om niet weder op te staan. Koenraad liet het bloedige wapen, vallen en zeide heftig en kuchend tot zijn zuster: „Kom mee! Frans zoekt je Diana, vooruit De jonge man was doodsbleek geworden, evenals zijn zuster, die hem met grooten angst omvatte en nu snikkend uitriep: „Hij heeft je getroffen, Koenraad „Ach wat geeft dat, kom maar mee van hier." HOOFDSTUK XII. Diana had Frans, die met zijn be geleider langs het strand dwaalde op het spoor der vermisten gebracht. De jonge man vond het beangstigde meisje neergeknield bij den bawuste- loozen Koenraad. Politieagenten ijl den toe. Koenraad werd daarop naar New- York vervoerd en lag nu in het hotel Schneider bij het opvlammende haard- (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1