Woensdag 1.5 Maart No, 63 49e Jaargang. Feuitletofi, Os Bookmakerskantoren. 1911 TMNNENLANP. Kwaliteit. Op den dag, waarop hel 50 jaar geleden is, dat gij jonkheer Alexander Frederik de Savornin Lohmar aan de Groningsche Hoogeschool werd bevorderd tot docior in hetRomein- sche en hedendaagsche recht, is het den senaat der rijksuniversiteit te Groningen een behoefte zijn eer biedige hulde te brengen aan U, die gedurende dien tijd hebt uitgeblonken als pleitbezorger,rechter, rechtsleeraar en staatsman en de Groningsche universiteit aan U hebt verplicht door hare belangen als curator te behar tigen en in 's lands vergaderzaal te verdedigen. Land- en Tuinbouw. LISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeveis Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, usfgezondsrd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 3 0. Bborsnemsnts-Bduerfenfien op zeer uoordeeüge uoormaarden Nieuwe Abonné's, uitge* zonderd bij weKelijksche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING» SCHE COURANT" koste» loos tot 1 April. Prinses Juliana. Naar „De Rotterdammer" verneemt gaat Prinses Juiliana, die bij gunstig weer geregeld des morgens te circa 11 uur met de verpleegster uitrijdt, de laatste dagen gewoonlijk naar het landgoed van Baron van Brienen, aan den Wassenaarschenweg, waar zij enkele uren al spelende doorbrengt en de Koningin en de Prins Haar des middags meermalen komen gezel schap houden. Jhr. mr. A. F, de Savornin Lohman. De academische senaat te Gro ningen heeft Zaterdag, naar de „N. Gr." Ct, meldt, den volgenden brief aan jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman li gezonden „Patrimonium". In de dertigste jaariijksche alge- mcene vergadering van het Nederl. Werklieden-Verbond „Patrimonium," welke op Maandag 24 en Dinsdag 25 April te Amsterdam zal worden gehouden, komen o. m. de volgende punten aan de orde Rapport betreffende de werking van de wet op het arbeidscontract, door den heer F. Noordhof. Bespreking ontwerp-ziekteverzeke- ringswet. inleider de heer j. van der Moien. Rapport ontwerp-wijziging arbeids wet, van een commissie, bestaande »il de heeren J. Huizinga, J. Douwes en H. Ouborg. Rapport over de werkzaamheden der commissie voor het werkloozen- "aagstuk. Verder o. a. de volgende voorstel len van afdeelingen Afdec-ling ijlstHet Veibond driuge erbij de regeering en de volksver li 41.) nGeef aan de vrouw van den portier, d'e daar beneden onzen hond in be- ajTlng heeft, een goed drinkgeld." Broer en zuster namen in de ruime estibuie Diana in ontvangst, die met roolijk geblaf tegen hen opsprong en j'rjjjen de donkere, met menschen ge- lde straat in. Een hevige windvlaag ,m plotseling Koenraad's hoed van '"hoofd. De jonge man liep zijn tru naMarie drong door de men- K0fenniassa in de richting, waarin de nrafld was gegaan eenklaps voel- 2e zich door een paar sterke man- tnarmen aangepakt en opgeheven, jn eer ze er op bedacht was, lag ze V| een donrcer rijtuig. Het portier hel - F*11! met groote snelheid reed rijtuig de donkere straat afeen lijdende kreet kwam van haar I 'P n> met bliksemsnelheid vloog het tegenwoordiging met ernst op aan om met de sociale verzekeringswetten voort te maken. Afdeeiing Nieuwendijk Het Bonds- bestuur dringe bij de regeering aan op herziening van de wet op de Zondagsrust, om te komen tot de algeheeie afschaffing van allen niet- noodzakelijken arbeid op Zondag. Afdeeiing Zwolle Patrimonium spreke zijn teleurstelling uit over het ingediende wetsontwerp inzake wijzi ging en aanvulling der wet van 4 December 1872, houdende voorzienin gen fegen besmettelijke ziekten. De afd. Zwolle vermeent, dat de regee ring krachtens hare Christelijke begin selen verplicht is,de ouders op het punt van vaccinatie geheel vrij te laten en wenscht daarom ten sterkste aange drongen te zien op wijziging van de wet in dezen zin. Afdeelingen Nieuwendijk en Harlin- gen Het Bondsbestuur dringe bij de regeering aan op wederinvoering van de doodstraf. Hoe moet ik mijn tuin bemesten (Slot.) Hoe zullen wij dan onzen tuin bemesten, om aan de bezwaren, in de voorgaande artikelen genoemd, tege moet te komen Ik veronderstel nu eerst, dat gij in 't geheel geen natuur lij - ken mest ter beschikking hebt of, zoo ge dien wel hebt, toch liever om geno-mde redenen niet wilt ge bruiken, dus uissluitend kunstmest stoffen in uw tuin wilt brengen. Welnu,dan kunt ge als gemiddelde be- mestingshoeveeiheden aanwenden per Are, dat wil zeggen 100 vierkanten meter (10 bij 'O M.)8—10 kilo patenikali, 8—10 K. G. superphos- ph at, 610 K. G. kalkrnergei en 3—4 K.G. chilisalpeter. In plaats van deze meststoffen zijn ook andere te gebruiken, maar, daar wij dit hoofd zakelijk schrijven voor hen, die overi gens weinig aan bemesting doen, willen wij aoor veelheid van namen geen verwarring brengen. In den tuinbouw zijn deze meststoffen het eerst aangewezen. Omtrent de chilisalpeter hebben wij nog op te merken, dat de ge noemde gift voor vele groenten niet voldoende is, maar deze strooit men als gemiddelde hoeveelheid bij het zaaien uit over aiie bedden, om later als de planten er opstaan, liefst in opgesloten vorm, naar behoelte méér uit te strooien. Naar behoefte d.w.z. als u't den minder gunstigen stand van het gewas biijkt, dat het wat moet worden aangezet. Lost men de Chili niet in water op (een handvol op een emmer waler) dan strooie men ze vooral niet uit ais de groente nat is van regen of dauw. gezicht van haar broeder haar voorbij, toen haar mond met krachtige hand werd dichtgedrukt, en zij de bedrei ging hoorde „Alsje beweging maakt, sterf je HOOFDSTUK XI. Schreuder was met Frans in de koffiekamer achter gebleven. Vertrou welijk legde hij zijn arm in dien van den jongen man en zeide„Wil je den meest verblinden mensch op de heele wereld leeren kennen Zie dan mij aan. Er was eens een tijd, waarin ik mijzelf zoo groot en verheven dacht, dat ik je niet wilde kennen, niet hoo- ger achtte dan een zwaluw, die haar nest onder mijn dakgoot gebouwd had. En nu „Laten wij vergeten, wat achter ons ligt, Schreuder", zeide Frans op vroo- lijken toon. „Eén vraag slechts gaat mij ter harte „Houdt gij mij voor waardig, uw schoonzoon ie worden „Zonder twijfel, ja, Frans," riep Schreuder in diepe ontroering „Wees mij een goeden zoon en maak mijn kind gelukkig. Ik zal mijn best doen, iets bij te dragen tot uw beider geluk." De twee mannen schudden elkander Zoo we zeiden, kan de chili worden gegeven bij het zaaien en ze mag zelfs bovenop den grond blijven liggen; is de g:ond wat vochtig of valt er regen of dainv, dan lost ze gauw genoeg op. De andere genoemde meststoffen moeten echter eenigen tijd, liefst zoodra mogelijk, vóór het zaaien of poten worden uitgestrooid en ondergespitdiep ineggen of on- derharken is ook goed. Vele tuinbezitters zullen in de omstandigheid verkeersn, dat zij den inhoud van hun beerput nog moeten of willen gebruiken; zij willen echter om hun bemesting volledig te maken en om meer en betere vruchten te oogsten, kunstmest bijkoopen. Hoe dienen dezen te handelen Het „gieren" of „beeren" mag in ieder geval, wil men fijne, smakelijke en gezochte groenten kweeken, niet plaats hebben. En ook in verschen toestand gebruike men den beer niet. Van de faecaliën, vermengd met loof, aarde, keukenafval, enz., make men een composthoop, die nu en dan om de paar maanden flink door elkaar gezet word'. Aldus krijgt men een goed vermengde en geleidelijk verte ende massa, welke na anderhalf a twee jaren kan worden aangewend 't is dan al geheel anders dan de oorspronkelijke walgelijke beer. Hieraan ontbreekt echter nu wat. Stikstof zit er gewooniijk ger.oeg of meer dan genoeg in phosphorzuur niet altoos, en kali en kalk mankeeren in den regel min of meer, zooals we in het eerste artikel reeds hebben opgemerkt. Daarom voege men toe patenikali en kalkmergel van de eerste stof het eerste jaar, als men er mee begint: 8 kiio per Are (100 vierk. meter), in de volgende jaren mindervan de tweede stof om de 4 of 5 een hoeveelheid van 20 kilo per Are. is de hoeveelheid beschikbare beer onvoldoende, dan moet er ook super- phosphaat (super) en misschien nog chili, dus van alle vier voedingsstoffen aan de faecaliën worden toegevoegd de juiste gift is hier natuurlijk niet aan te geven, omdat deze afhangt van de hoeveelheid beer. In den regel zal 5—7 K.G. patentkali en super voldoende zijn, die met den mengmest kunnen worden ondergespit. De mergel geve men als reeds is aangegeven en, als het gewas nog niet flink aanslaat of doorgroeit, dan strooie men chili als overbemesting uit, zooveel of zoo weinig ais noodig zal blijken. Dat de belangstelling in het behoud der bookmakerskantoren te dezer stede bijzonder groot is, daarvan werden de hand, keken elkander met' stra lende oogen aan en wendden hun schreden naar het hotel. Onderweg keken zij naar de beide zijden der straten en verwonderden er zich over dat zij Marie en Koen- raad niet inhaalden. Eindelijk bereik ten ze het gebouw, waar een groote menigte menschen wachtte op de aan komst der boot, die hen de rivier moest overzetten. Haastig en ongerust liepen de beide mannen open neer, maar hoe ze ook keken zij zagen niets dan vreemde gezichten. „Wat zou dat beteekenen zeide Frans, terwijl hij Schreuder bezorgd aankeek. „Ze zijn hier niet," antwoordde Schreuder, anders zou de hond het ons wel kenbaar gemaakt hebben". „Laten wij teruggaan en een der mannen bij het loket verzoeken, op de gezichten te letten, in geval ze inmid dels hier komen." Toen dit geschied was, riepen ze de hulp in van twee politieagenten en keerden naar het concertgebouw terug, waar de portiersvrouw hen mededeelde, dat het meisje door twee mannen in een rijtuig was ge gisterenavond opnieuw de sprekend ste bewijzen geleverd. Hoewel het comité dat een tweede vergadering had uitgeschreven niet in de gelegenheid was geweest de inge zetenen daarvoor per advertentie op te roepen, was de aan ons bureau en op enkele andere plaatsen gedane aankondiging, meer dan voldoende om de menschen bij stroomen naar het Concertgebouw te doen trekken. De groote zaal was evenals de vo rige week ook nu weer stampvol. Het comité mag daarin een voldoe ning vinden voor zijn pogingen die het zoo ernstig aanwendt om de drei gende r-amp te helpen verhoeden en het vindt daarbij steun van duizenden die, direct of indirect belanghebben den en tot de laatste meenen wij in zekeren zin alle ingezetenen te mo gen rekenen alles in het werk stel len om een middel te vinden dat de bookmakerskantoren hier kunnen blij ven bestaan. Wij hopen datde spontane uiting van geestdrift welke gisterenavond viel waar te nemen moge vernomen worden op liet Binnenhof en dat tot de 100 vertegenwoordigers die daar bijeen komen om wetten samen te stellen in het belang van ons dierbaar vaderland het besef zal doordringen dat er voor de twee hoofdplaatsen van Zeeland belangen op het spel staan, waarover aileen zij kunnen oordeelen die meer van nabij met de toestanden in die plaatsen bekend zijn. Wij vleien ons dat dan de uitslag van de eindstemming over het wets ontwerp tot bestrijding der zedeloos heid allicht een andere zal zijn als nu verwacht kan worden en daarom is het zoo toe te juichen dat het comité niets onbeproefd laat om tenminste voor Donderdag de Kamerleden zoo volledig mogeiijk op de hoogte te stellen. De vergadering werd geopend door den heer Van Niftrik met de vol gende toespraak Het is juist een week geleden, dat wij hier in deze zelfde zaal te zamen kwamen om te spreken over hetzelfde onderwerp, dat ons ook hedenavond zal bezig houden. in de eerste plaats wensch ik U verslag te doen van al hetgeen door het comité is verricht in de afge- loopen week. Het adres, dat U de vorige week is voorgelegd en waarmede ruim 1200 personen hun adhaesie hebben betuigd, is verzonden naar de Tweede Kamer en afdrukken zijn verzonden aan elk lid der Tweede Kamer en aan den minister van justitie. Eene deputatie, bestaande uit de heeren Jos. van Raalte en J. G. van Niftrik jr., werd in gehoor ontvan gen door den minister van justitie. tild. „Hier is iets geheel onverklaarbaars voorgevallen", zeide Frans ontroerd tot de politieagenten, „en naar het mij voorkomt, is hier sprake van een ge weldige ontvoering, van een misdaad, ik verzoek u, mijne heeren, ons bij de vervolging van dat raadselachlige rij tuig uw bijstand te verleenen." De agenten waren onmiddellijk be reid na korte beraadslaging spoed den de vier mannen zich voort in de richting, welke volgens verklaring der vrouw, het rijtuig genomen had. Aan een plaats gekomen waarde weg zich verdeelde, ijlde Frans met den eenen agent het strand op, terwijl Schreu der met den anderen de hoofdstraat insloeg. Toen Marie zoo plotseling over vallen en ontvoerd werd, hadden twee wezens haar verdwijnen opgemerkt Koenraad en Diana. Beiden hadden ze den wagen, die haar ontvoerde, gezien. Beiden begrepen niet, wat er gebeurde, doch vermoeden ais bij in stinct, dat men haar wilde ontrukken aan het voorwerp harer genegenheid Het antwoord van den minister hebt U reeds uit de couranten leeren kennenvan den minister is niets te verwachten. Inmiddels hebben wij een tweede adres opgesteld en verzonden aan de Tweede Kamer en ook van dit adres zijn afdrukken verzonden aan de leden der Tweede Kamer en aan den minister van justitie. Van dit laatste adres, dat wij Zaterdag reeds hebben opgenomen, werd voorlezing gedaan. Ook het gemeentebestuur van Vlissingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Mijne Heeren, de zaak waarvoor wij strijden, schijnt hopeloos, maar v/ij strijden voor de weivaart van onze stad, wij strijden voor het brood van vele honderden kantoor bedienden en werklieden en wij zul len den strijd niet opgeven voor en aleer wij geheel verslagen zijn. Wanneer onze pogingen bij de Tweede Kamer schipbreuk mochten lijden, zullen wij ons wenden tot de I^Eeiste Kamer, om aan dat Hooge Staats-College bloot te leggen den grooten nood waarin onze stad zou geraken. Want waarlijk de nood zal hoog stijgen in onze stad. Terwijl de belastingen zullen moe ten worden opgevoerd tot een bui tensporig hoog cijfer, zullen hon derder. om brood vragen. Een groot aantal kantoorbedienden zuilen hunne betrekking verliezen. Voor de werk lieden in het bouwbedrijf zal jarenlang geen werk meer zijn. Nederland zal in het buitenland met lof genoemd worden, omdat het heeft willen tegengaan het wedden in Engeiand, maar door het onprakti scire van de te nemen maatregelen, zonder eenige overgangsbepaling, zal in deze provincie een nooit gekende armoede uitbreken. Wij hebben onzen afgevaardigde naar de Tweede Kamer, den heer Blum, uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, teneinde met hem te overleggen wat ons te doen staat om de welvaart die verloren zal gaan op andere wijze te herwinnen. De heer Blum heeft mij geantwoord dat hij in zulk een overleg geen heil ziet, niaar dat hij later gaarne zal vernemen welke plannen wij mochten gevormd hebben. Mijne Heeren, iaten wij hopen dat er onder de 100 afgevaardigden van ons Lagerhuis 51 mannen gevonden worden, die niet willen dat over Walcheren een ramp worde gebracht, een ramp, veel zwaarder dan die waardoor wij juist voor vijf jare.r geteisterd weiden toen onze stad door het water der Noordzee werd over stroomd laten wij hopen dat de meerderheid inde Tweede Kamer a.s. Donderdag zal aandringen op het ver leenen van eenigen overgangstermijn, en op commando volgden ze het ratelende rijtuig. Op grooten afstand konden ze met oog en oor het rijtuig volgen, maar toen de wielen de be strating verlieten en voortrolden over den doorweekten weg, langs de haven, waar vrachtgoederen bergenhoog la gen opgestapeld, waar hooge kranen met haar armen spookachtig boven den weg uitstaken en leege olievaten pyramiden vormden, verdween het rij.uig spoedig uil het gezicht der ver volgers. Daarenboven stak de storm op en maakte den jongen man het ademhalen moeilijk. Hij had met bijna bovenmenschelijke inspanning ge tracht het rijtuig in te halen, toch was het hem niet gelukt. De paarden van het geheimzinnige rijtuig vlogen in galop verder. Nu het verdwenen was, en het rate len der wielen in het huilen van den storm verloren ging, bleef Koenraad staan, terwijl de hond hem vragend aanstaarde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1