HOOKER'S Zaterdag 11 Maart No. 60. 49e Jaargang. 1911 Feuilleton* binnen LAN o. DAALDERS CACAO nrpEï«iF5Êri~ VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Tweede Kamer. Het plan moet z'jn om de Tweede Kamer, wanneer zij na het tegen 4 Kpril aan de orde gestelde afdee- üngsonderzoek, uiteengaat, weer tegen 9 Mei bijeen te roepen tot voort zetting van het werk in openbare vergadering, hetgeen een 5- a 6-ial weken voor het nemen van het ge wone zomerreces zou vorderen. Het debietrecht op tabak. Het bestuur der Nederlandsche vereeniging van sigarenwinkeliers in haar bestuursvergadering, gehouden op 7 Maart j.l. te Utrecht, besloten, op een nader te bepalen in de maand April te Utrecht een' vergadering te beleggen van alle belanghebbende vereenigingen in het tabaksvak, teneinde haar houding te bepalen ten opzichte van het wets ontwerp tot heffing van een debiet recht op tabak, en eventueel een centraal comité van verweer op te richten. Tot alle fabrikanten- en gezellenvereenigingen is de uitnoo diging gericht, zich op deze verga dering door afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Muntwezen, Aan de Tweede Kamer is over legd het verslag, opgemaakt, door de commissie voor het munt wezen, betreffende haar werkzaam heden over 1909. Gedurende 1909 werden aange- gemunta. 2.000.000 guldens b. halve guldens Ned. Indië tot een 'rag van f 1.500,000 c. kwart guldens Ned. Indië tot een bedrag van f 1.000.000 d. éen tiende gul dens. Ned. indië tot een bedrag van I I.OOO.OOOe. vijf-centstukken nikkel, EN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUBT VAST AAN E WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. ^dat de berooving door hun bei- en was gepleegd, hielden ze zich Wen lijd verborgen in Brooklyn en ®ngen vervolgens naar Baltimore. JCr zou Joost met het gestolen geld i." za3k vestigen, maar het bleef J "81 plan. Dag aan dag bracht hij IJ tijd door in de beruchtste kroe- kwam 's nachts smoordronken 18 met spelers en misdadigers en 0I Ws als Dina hem iets voorstelde lii h clurf<ie beklagen, mishandelde l naar op de ruwste wijze. 2»a»! lang had begrepen, ar misdaan te hebben tegen haar Hierop volgde het berouw. dag, brak zij, terwijl Joost Zlg was, de kast open, waarin %bn vafi de eens zoo groote som J'gen was en nam de nog over- Ven 8000 dollars mede. In het tot een bedrag van f 200.000f.21., centstukken Ned. Indië, tot bedragen van f 47.000 en f 100.000; g. 1 centstukken Ned. Indië, tot een be drag van f 75.000; h. cenis- stukken, Ned. Indië tol bedragen van f 8000 en f 25.000i. 13 centstuk ken tol een bedrag van f 25.000. Voorts werden voor rekening van particulieren 136.203 stuks gouden dukaten, in twee partijen geslagen. Vacantiekamp Volksweerbaarheid. De vereeniging stelt, evenais de (wee vorige jaren, de Nederlandsche jongens weer in de gelegenheid, veertien dagen in een tentenkamp door te brengen op de heide. De minimum-leeftijd der deelnemers is weer 15jaren.Deelnemingvoor minder dan veertien dagen is geoorloofd, doch niet gedurende minder dan acht dagen. De beide vorige jaren werd aan elk kamp deelgenomen door een tweehonderdtal jongens, dit jaar kunnen er vijftig meer bij. Een com missie te Amsterdam, tot wie men zich om inlichtingen kan wenden, voert de administratie; zij bestaat uit de heeren A. E. Dudok van Heel, Keizersgracht 224VV. Speerstra, 2e Const. Huygensstr. 67P. Peeien, Van Eeghenlaan 19. In het kamp be staat het keukenpersoneel uit burger mannen en -vrouwen. Een groote houten loods dient tot eetzaal, hieraan is de keuken verbonden. De loods wordt des avonds als uitspannings lokaal gebezigd er worden dan le zingen en voordrachten gehouden, piano gespeeld, terwijl kranten en tijdschriften in groote hoeveelheid aanwezig zijn. Dit alles geschiedt bij verlichting van gas uit eigen instal latie. De dagtaak zal dit jaar zoo worden verdeeld, dat den eenen dag open luchtspel wordt beoefend en den an deren dag rijwieltochten, marschen, enz., worden gemaakt. Geen ander water dan uit de leiding wordt in het kamp gebruikt. Voor bezoeken aan het kamp leent de Zondag zich het meest, er is echter eiken dag gele genheid voor bezoek. De vorige jaren kwamen 's avonds meermalen zooveel omwonenden op bezoek, dat na voo;- drachten, muziek enz., nog een half uurtje kon worden gedanst. Alle dagen was er bezoek, soms kwamen de belangstellenden uit de verste uithoe ken van ons land. Over eenige weken zullen de circulaires, met nvulbiljei voor deelneming, weer aan de gym nasia en hoogere burgerscholen wor den verzonden en kunnen ze worden aangevraagd bij de ieden der hiervoor genoemde kampcommissie. De minister van oorlog heefl aan de korpscommandanten mededeeling verzocht van feiten, voorvallen enz., hotel van Schneider te New-York had zij vernomen, waarheen haar oom zich begeven had, en was zoo naar „Rust" gekomen, om hem het overgeblevene van het gestolen geld terug te geven. Na alles te hebben verteld, wat zij ondervonden en geleden had, legde zij de breede met papieren geld gevulde brieventasch op de ta fel en zeide„Neem het terug en zoo gij kunt, wil mij vergeven. Ik heb zwaar moefen boeten voor mijn misdaad." Schreuder was al dien tijd aan het faam blijven staan en had naar de ondergaande zon staan kijken. Toen de weenende om vergiffenis smeekte, draaide hij zich om, keek als een droomende in het door smart ver trokken gelaat van de eens zoo over moedige Dina en zeide„Ik heb je niels meer te vergeven, want het leed, dat je me aandeedt, is met hulp van die brave menschen hij wees bij deze woorden op Frans en Marie, die elkander onbewust hielden omvat in louter geluk veranderd. Zonder den diefstal zou ik in mijn verblinding dieper en dieper gezon TELEFOONNUMMER 10. die hei vermoeden zullen wettigen, dat geldelijke vergoeding, toegekend aan de verwanten van de in dienst zijnde miliciens, overbodig is. Aanleiding tot dit onderzoek is gelegen in het feit, dat het den minister ter oore is gekomen, dat miliciens, wier verwanten een der gelijke vergoeding genieten, tijdens hun verblijf onder de wapenen gel delijke bedragen van die familieleden kregen toegezonden. Gouverneur Kon. Mil. Academie, De gisteravond verschenen „Staats courant" brengt de bevestiging van het bericht, dat de overste H. Kemper, van het wapen der artillerie, is be noemd tot gouverneur van de Kon. Mii. Academie, met zijn gelijktijdige bevordering tot kolonel. fibonnements-fldperfentiën op zeer ooordeelige uoortyaarden Winkelsluiting. Door den algemeenen. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden is aan den gemeenteraad van Amsterdam een adres gezonden inzake de winkelsluiting, waarin zij als hun meening te kennen geven, dat het ontwerp, wil het in den bestaanden toestand aanmerkelijke verbetering brengen en inderdaad de schromelijk lange arbeidstijden van de winkel bedienden eenigermale beperken, verbetering behoeft en wel: le. In artikel 1 te wijzigen het is verboden, een winkel voor het publiek geopend te hebben na 's avonds 9 uur in na 's avonds 8 uur2e. de verordening van toepassing- te verklaren op win kels, gesloten magazijnen en die localiteiten, waar de goederen worden opgeslagen of ter verzending worden gereed gemaakt 3s. evenzeer ais volgens art. 10 het aan koffiehuizen en andere voor het publiek toeganke lijke eet- of drinkgelegenheden ver boden is, gedurende de dagen en uren, waarop de winkels gesloten moeten zijn, waren af te leveren, dit zelfde verbod in te voeren voor alle. winkels; 4 e. in art. 7 den tijd, na het uur, voor de winkelsluiting voor- geschieven, om klanten in den win kel aanwezig nog te bedienen niet te stellen op hoogstens een half uur, doch op hoogstens een kwart uur. Adressanten verzoeken daarom den Raad de ontwerp-verordening aan te nemen, doch daarin a.isnog genoemde wijziging aan te brengen. Men hoort en leest den laatster, tijd herhaaldelijk over .padvinderij". Wat dat zal uitwerken, zal blijken. Ik voor mij ben er op dit oogenblik noch warm noch koud voor. Voor de jongelieden heeft het zeker veel aantrekkelijks, ken zijn. Nu ben ik gelukkig niet meer de oude, rustelooze Schreuder, want daar in mijn hart is vrede ge komen, terwijl ik heb ieeren begrij pen, wat ware liefde waard is." Langzaam trad hij op de tafel toe, nam de brieventasch op, biaderde in de banknoten en zeide na een poos „Hoe zonderling Langen tijd heb ik mijn hersens gemarteld raet de vraag Hoe krijg je je geld te rug En nu een deel van het ver mogen in mijn handen is, heeft het slechts in éen opzicht waarde voor mij. Marie, kom hier, neem jij het; het zal je bruidschat zijn. Frans zal zien, dat ik hem mijn kind ook als welgest ld man nog van ganscher harte gun Frans wilde evenwel niets van het geld wetenzoo ontstond onder die menschen een strijd uit grootmoedig heid, die ten slotte hiermede beslecht werd, dat Marie de helft der som, 4000 dollars, van haar vader aannam. Dina was inmiddels opgestaan van haar stoel. Met een diepen zucht was ze op de deur toegeloopen. „Waar wil je heen vroeg Marie. „Van hier." maar dat de padvinderslectuur niet zoo geheel onschuldig is voor jongens met avontuurlijke neigingen, schijnt te spreken uit het geval met de drie 15 jarige Haarlemsche knapen, wier hoofd er zoo door op hol was geraakt, dat zij het rechte pad uit het oog verlo ren, d. w. z. des avonds op avontuur uitgiHgen en aan het Zandvoortsche strand een soort tent van zeildoek en touw opsloegen, 't Waren nog geen echte jongens van Jan de With, want zij kropen al heel gauw uit de koude tent naar de heerlijk verwarmde wacht kamer van 't station. Hier dachten zij te overnachten, maar de rijksveld wachter De Bruin, die hen haif sla pend daar vond, deed hen een ander pad bewandelen naar het politiebu reau, vanwaar ze 's morgens weer op het rechte padnaar de ouderlijke woning, werden teruggebracht. Mogen die jeugdige padvinders voortaan steeds het rechte pad blijven bewan delen Vele ouders en vooral moeders zouden anders van die padvinderij liever niet willen weten. „De jongens zijn toch ai zoo wild", klagen de moeders, „ze zijn zoo geworden door het voetballen". Meer dan eene moe der zou zich willen uiten in den geest als de „ouwe moeder van Kees", haar zoon, die voetbalt, en aan wien ze o. m. schreef M'n lieve zoon, ik wil je even schrijven, Dat je toch van 't voetbalveld al'moet blijven, Is dat een spel Ze schéppen je kapot, Ik ril er van. als 'k daaraan denken mot, En brengt men jou zoo halfgebroken binnen, Denk toch 's na, wat mot ik dan beginnen M'n lieve jong, luister toch naar je moe, En ga niet naar een voetbalveld weer toe. De bezorgdheid der moeders gaat wel eens wat verzij willen toch flinke Holiandsche jongens en geen brave Hendrikken uit hun zoontjes zien groeien, jongens, die in alle opzichten van zessen klaar zijn. Ja, zeker, daartoe moeien ze ook op tijd hun heisenen inspannen en den tijd van ieeren niet verzuimen. Dat wordt wel eens door de jongelui vergeten. Niet alzoo de jongen, die, op een dorpje in ons land, met eenige ndere leerlingen den herhalingscursus had gevolgd en op de laatste les op zijn lei de volgende dichterlijke ontboe zeming schreef 't Herhalingsonder wij b is weer, Een keer ten eind, net spijt mij zeer, Pleizierig was het naar ik meen Voor allen, die er gingen heen. Weinigen waren 't in onze klas, Zooals ik u herhaal, alras. Wij waren eerst met acht of tien Des avonds in de school te zien, Maar somtijds waren er maar zes Te zien bij de herhalingsle3, Als toch maar ingezien werd meer De kracht van de herhalingsleer, Want bet is zeker en gewis. Dat deze les zeer nuttig is. 's Avonds thuis gaan zitten praten, Of wel loopen langs de straten, liet nut daarvan dat zal toch zijn, In elk geval, dunkt mij, zeer klein. Een woord van dank dan ook in deez' Aan hem, die ons daar onderwees. „Blijf bij ons, Dina hier zul je een.veilig toevluchtsoord vinden en tevens gelegenheid hebben, aan va der weer goed te maken wat je aan hem hebt misdreven." Marie sloot de arme vrouw in haar armen. Dina gevoelde zich getroffen en begreep, dat zij hier een toevluchtsoord zou vinden dat' haar onttrok aan de duistere toekomst, die zij anders in den alles meevoerenden stroom van het leven tegemoet ging. Spoedig werd het duister, het dal der rivier, de bergen en daarmede ook „Rust" werden overtogen met den donkeren, reusachtigen sluier van den nacht. Na den storm kwam vrede in de zielen der menschen, allen gevoelden zich gerustgesteld, veilig en gelukkig, Alleen Frans scheen niet zoo rustig te zijn, want toen de lichten ir. huis langzamerhand werden gedoofd, liep hij om het huis, keek op naar de gouden sterren aan den donkeren he mel en bleef ten slotte staan bij het door de verkleurde wingerdranken omsloten venster van de blauwe ka mer. Hier tikte hij tegen de ruiten. „Wie is daar klonk het van Dat is goed gezegd. Vele jongens zijn al zoo vroeg groot en wijs, in eigen oogen wel te verstaan. Ze doen de volwassenen al gauw alles na, rooken hun pijp of sigaar, maar van Ieeren moeten ze niets meer hebben. Van rooken gesproken, maar weinigen zuilen uit zoo'n kosbare pijp rooken als de Sjah van Perzië, een ventje, niet veel hooger dan een rijlaars. Die pijp is geheel ingelegd met diamanten en robijnen, die over de millioenen waard zijn. De Sjah erfde haar van zijn vader, die reeds van wij len zijn vader, enz. Bedient de Sjah er zich niet van, dan wordt de pijp bewaard onder het glas en bewaakt door een keizerlijk ambtenaar van den rang van kolonel en een niet geringe onderscheiding is het, tot dit ambt te worden toegelaten. Tot die strenge bewaking is men eerst overgegaan, nadat op een goeden dag een grootvizier met de punt van zijn scherpen dolk er eenige steenen. uit trachtte te ontvreemden. Weet gij wei iezer, dat er ook al psychologie van de pijp bestaat, dat de menschen hun aard en hun karak ter, kunnen worden bevorderd naar dc pijp, die zij rooken? Het is de bekende Fransche verzamelaar, de heer de Watteville, die op een niet onaardige en evenmin onjuiste psy chologie van de pijp de volgende stellingen heeft geformuleerd 1. De pijp is karakteristiek voor het ras, de sigaar en de sigaret zijn internationaal. 2. De prestaties van een ras zijn omgekeerd evenredig aan de lengte hunner pijpenstelen. Hoe korter de pijp, des te werkzamer is het ras hoe langer de pijp, des ie gemak- zuchtiger. 3. Een ras is des te economischer aangelegd, al naarmate de pijpenkop kleiner isdes te verkwistender al naarmate hij grooter is. 4. Aan de wijze van rooken kent men den geestestoestand van een ras. 5. Zeg mij wat gij rookt en ik zeg u, wie gij zijt. Op allerlei manieren kan men zoo heet het de menschen Ieeren kennen: aan den vorm zijner kin, aan dien van zijn neus, aan zijn han den, aan zijn nagels, en ook het oog heet vanouds de spiegel der ziel. En toch blijft het zoo'n moeilijke zaak zijn evennaaste in de zie! en in het gemoed te lezen. „Wat maar goed is ook", zegt een misanthroop, een menschenhater, want: er zit zoo veel leelijks inMaar u dan, waarde vriend mag men hem vra gen, „gij zijt ook een mensch, inden goeden zin ook, willen we hopen, maar zijt ge bettr dan de massa in doorsnee?" En den mannen, die kla gen over hun vrouwen, en omge keerd den vrouwen, die klagen over binnen. „Marie, ik ben het, Frans." Het raam ging omhoog, het van geluk stralende, blozende gelaat van het meisje kwam te voorschijn. Het scheen Frans, alsof haar oogen hel derder straalden dan de sterren. „Wat wil je, Frans vroeg Marie. „Je zeggen, dat ik woedend ben," riep hij haar toe. „Ik zou je zoo gaarne geheel alleen gelukkig ge maakt hebben en nu komt dat ver- wenschte geld. Ik huiverde toen je zooveel liefde en goedheid tegen Dina toonde het was mij, als liet zich hoog in de lucht een wonder baar liefelijk gezang zacht hooren, het was mij, alsof engelenstemmen..." „Kom, kom, je droomt," lachte Marie en trok haar hoofd naar binnen. De maan verschool zich achter een lichte wolk, en zoo zag zij niet, hoe Frans en Marie schertsten en praatten over een gelukkige toekomst, tot de nachtelijke dauw het meisje deed huiveren. (Word! vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1