10 Maart No. 59 binnenland, Feuilleton, 49e Jaargang, Vrijdag Land- en Tuinbouw. cm «i-jx dov VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeve-s ■Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. fibonnesnents-ftduertenfiën op zeer ooordeelige uoortoaarden De Staatsloterij. In een artikel over de bestrijding der zedeloosheid door den Staat had nDe Standaard" het inconsequent ge noemd, dat de overheid het hazardspel uit winstbejag bestraft, terwijl ze zelf, om zes ton goud 'sjaars te winnen, het louter op hazard berustende spel van haar Staatsloterij voortzet. Met deze uitspraak kan „De Tijd" zich niet vereenigen. Laatstgenoemd blad schrijft De grief van inconsequentie zou hier gerechtvaardigd zijn, wanneer de Staat het hazardspel als zoodanig, als iels in zich zelf ongeoorloofd of per sé in strijd met het algemeen belang, veroordeelde en bestrafte. Maar dit is niet de strekking van de zedelijkheids- ontwerpen, in zooverre die zich met het hazardspel inlaten. Wij, katholieken, zien niet gelijk de geestverwanten van „De Standaard" - in elk hazardspel uit winstbejag iets immoreels en daarom behoeven wij het niet te wraken dat de overheid de Staatsloterij instelt of voortzet. Onze afkeuring begint daar eerst waar dit spel toevallig ernstige misbruiken meebrengt, welke den toets der mo raliteit niet kunnen doorstaaneen ingrijpen van den Staat, om de mis bruiken tegen te gaan, achten wij dan eerst wenschelijk of noodzakelijk, wan neer het algemeen belang door die misbruiken een niet onbeduidende schade lijdt. De minister van justitie is, bij het vaststellen van ziin strafbepalingen tegen het hazardspel, uitgegaan van de veronderstelling, dat in de onder de strafwet ressorteerende gevallen het algemeen belang wel degelijk het ingrijpen van den Staat vorderde. Wanneer de minister van financiën daarentegen de Staatsloterij handhaaft, geschiedt dit op grond van de geheel tegenovergestelde overweging, dat door deze staatsinstelling geen alge meen belang geschaad wordt, ja, dat daardoor veeleer aan de nu eenmaal bestaande en niet uit te roeien zucht van velen, om nu en dan een kansspel uit winstbejag te wagen, een goede of althans vrij onschuldige richting wordt gegeven. 0. i. bestaat er dan ook geen te genstrijdigheid tusschen het optreden van de heeren Regout en Kolkman beiden gaan bij het nemen hunner maatregelen van dezelfde beginselen uit, welke beginselen in het ééne geval tot de strafbaarstelling van de voor algemeen welzijn schadelijke kansspe len leiden, in het andere geval even wel de staatsexploitatie van een tn hun oogen onschuldige loterij zoo niet aanmoedigen dan toch toiereeren. 37.) Eerst moet gij de overtuiging heb ben, dat de kunst mij eer aanbrengt en eerst dan vieren wij bruiloft. Schreuder lachte. „Nu mij wel," eeide hij. „Wel ben ik er nieuws gierig naar, wat er toch wel bijzon ders is aan dat fidelen, dat de men- achen daarvoor zooveel geld over bebben." Dienzelfden dag was het zulk heer lijk weer, dat het kleine gezelschap een rijtoer maakte naar de naburige Utshéuvels. Het was een prachtige dag. Frans en Marie hadden volop genoten van den aanblik van het schoone landschap. Reeds waren de bosschen door de ruwe noordwesten winden met gloedvolle herfstkleuren getooid. Toen de zon onderging, keerde het opgewekte gezelschap we der naar huistegen de hoogte op Jan Maandag. Men schrijft ons uit Amsterdam Jan Maandag, de bekende decora teur van het Paleis voor Volksvlijt, zal 7 April e.k. deii dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaren, ais jong man van 21 in het architectonisch schoone gebouw, van ijzer en glas, stichting van den energieken dr. Sar- phatie aan hel plein, naar Prins Fre derik genoemd, zijn loopbaan in de decoratieve Kunst aanving, In 1850 te Vlissingen geboren waar zijn vader schildersbaas en tee- kenmeesier was aan de stadsteeken- school, was hij aanvankelijk bestemd om schilder te worden, en waar hij dan ook de verfkwast niet onverdien stelijk hanteerde. In 1870 echter, geroepen (door lo ting) het vaderland te dienen, werd hij bij de artillerie in den Helder inge deeld, waar hij een Fransch decorateur leerde kennen, die hem aanraadde niet meer naar den Helder terug maar naar Amsterdam ie gaan om passend werk te zoeken, wat hem in 1871 ge lukte, waar hij, op verioon van proe ven van teekenstift en decoratieve kunsl, dooi den toenmaligen directeur van het Paleis, Jan Eduard de Vries kunstenaar tevens op aanbeveling van den décorateur Qrootveld, als leerling werd aangenomen, en na Grootveids dood diens plaats tot heden inneemt. Jan Maandag is in al die jaren in kun stenaars-kringen een der meest ge zochte en gewilde persoonlijkheden geworden, wat bij zijn 25jarig jubileum aan het licht kwam, toen de eerste artisten uit Amsterdam, Rotterdam en den Haag hem een feestavond in het Paleis voor Volksvlijt bereidden, waarvan nog zij die daar aanwezig waren goede heugenis bewaren. Maar niet aileen in kunstenaars kringen, in heel Amsterdam is de heer Maandag populair. Men moge hem al niet persoonlijk bij aangezicht kennen, bijna geen Amsterdammer of hij heeft Jan Maandags naam hooren noemen. Duizenden kennen hem natuurlijk, wanneer hij voor het voetlicht ver scheen, om de hulde van het publiek in ontvangst te nemen voor de pracht volle decors die hij, vroeger met Grootveld, daarna alleen met be hulp van een paar intelligente leerlin gen, vervaardigde. Ons heugt nog uit de laatste jaren „Domplein 15 eeuw", „Plein oud-Brussel", „Stadhuizen van Antwerpen en Middelburg",een drietal fantastische décors ontworpen en ge schilderd voor de opvoering van Mo zart's Zauberflöte. Evenals bij zijn 25 jarig jubileum heeft zich ook rhans weder een commissie van vrienden en eeisïe artisten gevormd, om dtn levenslustigen man, die het „goed Zeeuwsch, goed rond" steeds in eere hield, op zijner wijze waardig te hul digen. rijdende kwam Daniël hun tegemoel en zeide in het platte dialect van zijn woonplaats„Binnen is een jonge vrouw, die verzocht heeft Schreuder te mogen spreken." Allen keken elkander verwonderd aan, terwijl Schreuder antwoordde „Die is zeker aan een verkeerd adres, Daniël, ik zou niet weten, met welke vrouw ik hier te lande bekend zou zijn." Vol verwachting traden Schreuder, Marie en Frans de breede voorgang binnen, terwijl Koenraad zich naar den stal begaf, vergezeld van Diana. De oude man deed de deur der woonkamer open, die geheel verlicht werd door het gouden schijnsel der ondergaande zon. Een, bleeke, ver magerde vrouw, gehuld in vervallen kleederen, stond bij het raam en keek naar buiten. Zij keerde zich om, toen zij de binnentredenden hoorde. Haar hoofd, nu aan de achterzijde door de zon beschenen, was met het gelaat van het licht afgewend, zoodat geen van alien haar dadelijk her kende. Verlegen staarden de aanwe zigen elkander eenige oogenblikken aandaarop echter riep de onbe Behaive schilder is Maandag ook dichterlijk aangelegd, en allen die hem in familiekringen ontmoeten staan verbaasd over de groofe copia van verzen (ernst en luim) die Maandag, v/anneer men slechts den titel aangeeft, uit zijn groot geheugen voordraagt met een gemak, alsof men een pro fessor declamator van naam hoort. Maandag zal ongetwijfeld 7 April weder een mooie dag, nog mooier avond beleven. Debietrecht op tabak. Naar wordt gemeld, zullen nog in den loop van deze maand de ver schillende organisaties van sigaren- en tabaksfabrikanten bijeenkomen, taneinde hun houding ten aanzien van het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak vast te stellen. Belastingen. De aanneming van onvolledig in gevulde beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting, kan, aldus een resolutie van den minister van finan ciën, indien de belastingplichtige zulks verlangt, niet worden gewei gerd, noch door den beschrijver bij het terughalen, noch ten kantore van den ontvanger bij de inlevering aldaar. Het verdient dan echter aanbeve ling, den belastingplichtige op de on volledigheid te wijzen en hern in de gelegenheid te stellen, de aangifte te veibeteren. Bij weigering zal bekeu ring kunnen worden ingesteld we gens overtreding. Rijksverzekeringsbank. Ten behoeve van den geneeskun digen dienst derRiji.sve.-zekeringsbank zijn in den loop der jaren sedert 1903 een aantal controleerende genees kundigen ingesteld, die worden be schouwd als ambtenaren der Bank en zoodanig een vast salaris genieten, terwijl hun niet is toegestaan andere werkzaamheden, als praktijk enz. waar te nemen. In verband met een te verwachten decentralisatie van den geneeskundi gen dienst na aanneming der thans in voorbereiding zijnde ziekte-verze keringswet en de daarvan afhanke lijke technisehe herziening der On gevallenwet, zullen o. a. adsistenten van de controleerende geneeskundi gen worden aangesteld. In afwachting daarvan is op initia tief van het ministerie van landbouw, nijverheid en handel een nieuw in stituut in het leven geroepen in na volging van de in Duitschland be staande „Vertrauens Aeruzie." De minister heeft zich nl. de medewerking weten te verschaffen van een aantal z. g. raadgevende artsen, wier advies wordt ingewon nen bij eventueeie meeningsverschil- kende smeekend „Vergeef mij, oom 1" Deze woorden troffen Schreuder tot in zijn ziel, en als een smartkreet klonk van zijn lippen „Dina 1" „Dina riepen ook Marie en Frans. „|a, Dina," zoo liet een klagende, trillende stem zich hooren, „maar niet méér de Dina van wel .er, maar de berouwhebbende hulpzoekende." Besluiteloos was Schreuder een oogenbiik blijven staantoen echter doemde in zijn gedachten al het leed op, al de ontzettende oogen blikken, hem door deze vrouw ver oorzaakt en met hellen gloed vloog hem het bloed naar het hoofd, een siddering ging door zijn leden en met een van woede trillende stem riep hij, op haar toespringend „Vrouw, je waagt het mij onder de oogen te komen, mij, dien je be logen, bedrogen, aan den rand der vertwijfeling gebracht hebt en dien je heb opgehitst tegen zijn eigen kind Weet, dat ik zwoer, je te ver moorden." „Vader, Schreuder 1" riepen Marie en Frans tegelijkertijd en sprongen toe, om de ongelukkige vrouw aan len tusschen den controieerend ge- neerkundige der Rijksbank en den behandelenden geneesheer. Als zoodanig zijn uit de provincie Zeeland aangewezen de heeren H. Reilingh ie Middelburg en A. Staver- man te Vlissingen. Een mooi aanbod geweigerd. De gemeente Nederhemert heeft geen eigen gemeentehuis, zoodat de raad der gemeente in eene gehuurde kamer zijne vergaderingen houdt. Baron van Wassenaar bood thans aan de gemeente een stukje grond aan en f5000, om daarvoor een raadhuis te bouwen. In de gisteren middag gehouden vergadering van den raad werd met 4 tegen 3 stem men besloten het aanbod niet te aanvaarden. Militair onderwijs. in afzonderlijke bijvoegsels tot de „Stct." no. 59 is opgenomen eer. aankondiging, betrekkelijk het open stellen van plaatsen bij inrichtingen van militair onderwijs in 1911. Voor zooverre het afnemen van examens noodig is ter bepaling van de toelating van jongelieden als ca det bij de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, zullen deze examens in de maanden juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September worden gehouden. Voor deze toelating worden open gesteld 96 plaatsen, verdeeld als volgt: 1. Ten behoeve van de Ca dettenschool. A. Bij het leger hier te lande 12 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 7 voor de artillerie en 2 voor de genie; B. Bij het leger in Nederlam.sch Indië5 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 3 voor de artillerie en 2 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld in art. 26 der wet op het M. O.A. Bij het leger hier te lande 23 voor de infanterie, 6 voor de cavalerie, 18 voor de artillerie en 3 voor de genieB. Bij het leger in Nederlandsch Indië 5 oor de infan terie, 1 voer de cavalerie, 3 voor de artillerie en 2 voor de genie. Voor het in de maanden Juli en Augustus hier te lande te houden examen voor toelating tot den Hoofd cursus, ter opleiding van onderof ficieren voor den rang van 2e luit. der inf. en van 2e luit.-kwartiermees- ter, resp. voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Ned.- Indië, zullen de navolgende aantallen plaatsen worden opengesteld 1. voor het leger hier te lande infanterie 15 administratie 5 II. voor het leger in Ned.-Indië infanterie 6 administra tie 7. Hier te lande, zal in de maanden Juli en Augustus een examen worden zijn woede te onttrekken. Deze even wel had den woedenden man haar bleek vermagerd gezicht toegekeerd en zeide op den toon van de diepste onderwerping„Doe het oom, ik heb het verdiend." Dat gelaai en die woorden ont wapenden den vertoornde. Hij liet de vrouw los, wrtef met de hand over zijn verhit voorhoofd, bewoog de bevende handen, als wilde hij zijn hevig opbruischend bloed tot kalmte brengen en zeide toen met bevende stem, half medelijdend, half verwijtend „Wat is er van je ge worden." „Een ongelukkige, die vreeselijk gestraft is voor haar misdaad." „Ga uit mijn oogen, ellendig we zen," zeide Schreuder, weer woedend wordend. „Vader," viel Marie verzachtend in, daarbij haar arm om zijn hals slaande, „haat en wraak verblinden u. iedere schuld kan verzoend wor den de slag, dien ze ons toebracht, heeft ons niet verpletterd. Je zult hier een toevlucht vinden, Dina, bij ons alien en je zult weder zoo gelukkig worden als voorheen want gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden openge steld a. 15 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opge leid voor den dienst hier te lande b. 6 plaatsen voor jongelieden met bestemming om Ie worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indië. De regeling van de toelating tot de Kon. Militaire Academie wijkt belangrijk af van die van vorige jaren. Vooi verdere bijzonderheden zie men de „Stct." no. 56. Hoe moet ik mijn tuin bemesten Er zijn nog andere bezwaren, dan in ons eerste artikel werden genoemd, tegen de bemesting, zooats die veelal in onze tuinen plaats heeft. Let wel wij zeggen niettegen den natuurlij ken mest 't zij stalmest, compost of beer maar tegen de wijze, waarop hij wordt aangewend. Wij hebben een hartgrondigen afkeer van het „gieren" of „beeren", in '(algemeen van het toedienen van vloeibaren mest. Wij vinden dat een vieze, walgelijke zaak, en meenen, dat ieder, die onbevangen is en zijn natuurlijk gevoel laat spre ken, e' evenzoo over moet denken, 't Is hier ais bij andere zaken ooi: alweer de sleur, de gewoonte, het voorbeeld, gedachtenloos door de jongeren van de ouderen overgenomen, welke vree doet hebben met, ja zelts een zeker welbehagen in een zaak, waarvan ons natuurlijk instinct afkee- rig is. Ja, met zeker welbehagen kan men den groentenkweeker, den lief hebber en de bloemenkweekster een „dameC vaak of een overigens uiterst propere huisvrouw het „geu rige" mengsel zien klaar maken en toedienen. Bah de- gedachte alleen reeds kan ons wee makenmaar bij dat werkje knijpt men den neus dicht en verlustigt zich al bij voorbaat in den voorspoedigen groei der planten. Want om dien weligen groei en de malsche groenten is het natuurlijk te doen, en ter wille daarvan onderdrukt men zijn natuurlijk gevoel. En als het meevalt, dan heeft men voldoening en smult van de kostelijke pro- dukten uit eigen hof. Smakelijk eten, vrienden Maar ik dank daarvoor. Ik dank voor de aldus „in mest gestoof de" vruchten, ik dank voor die pro- dukten,. gedrenkt als 't ware in den vloeibaren mest, begierd en bebeerd soms nog kort vóór het oogsten, zoodat men den mest er vaak nog aan kan ruiken en proeven. En gij zelf als ge er goed „in komt" gij dankt er ook voor. Zeker, ik weet, niet in iederen tuin geschiedt dat zoo erg, als ik daar hier woont het geluk. In plaats van de ongelukkige Dina tot kalmte, te brengen, deden deze woorden haar uitbarsten in een hart verscheurend snikken Ze riep „Gij, Marie, wilt mij helpen juist gij, die ik het diepst trof, smeekt voor mij, dat is de zwaarste slag." Door de woorden van zijn doch ter verdween ook de haat van den ouden Schreuder en maakte plaats voor een diepe ontroering. „Vat moed", riep hij de snikkende toe, „ga zitten en vertel ons,, hoe je in het ongeluk bent gekomen en wat je daartoe dreef. Ik zal alles verge ten, wat je ons hebt aangedaan." Frans had de ongelukkige vrouw op een stoel doen plaats nemen, Marie droogde haar oogen, gaf haar een glas wijn om op haar verhaal te komen, en toen ze op deze wijze eindelijk wat kalmer geworden was, Vertelde ze haar lijdensgeschiedenis, Reeds in Duitschland had Joost haar tot het schandelijke plan overgehaald. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1