IF Woensdag 8 Maart '5 1911 33, Zutphen. IMA. - 0,45 Gemeentebestuur. ThnnenlandT PetfilleiofL Oa Bookmakers kantoren, No. 57 49e Jaargang:, iet ten- de ihooren vende f 0,40 - 4,- - 4,50 - 1,50 5, ngelsche end mond- en klauwzeer. ning. jning eener uttershof geen hen, s pu- wo- ver- iarbij niet eden tade- estte Mijn eren. Lo- roote akke- evoel, eling laren, et mij 'baar. VLISSliNGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j flbonnetrtents-ftdoerfenfiën op zeer uoordeelige uooruiaarden De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat het, aangezien het mond en klauwzeer dikwijls wordt overgebracht door personen, die in aanraking zijn geweest met dieren welke aan die ziekte leden, aanbeveling verdient geene lieden op de boerderij toe te laten, van wie men vermoeden kan, dat zij de smetstof bij zich kunnen dragen dat het zeer wenschelijk is, dat de veehouders bijzondere aandacht wij den aan hunne schapen, daar deze meermalen het eerst door het mond en klauwzeer worden aange'ast en het daarom geraden is, wanneer deze dieren eenig verdacht verschijnsel, b.v. kreupelheid vertoonen, dadelijk tot raadpleging van den veearts wordt overgegaan. Vlissingen, 6 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN doorn van koudekerke. Het koperen Kroningsfeest. De Haagsche huldebetooging aan H. M. de Koningin, gister ter gele genheid van de viering van de 12VS- jarige herdenking van de kroning, droeg een eenvoudig karakter, doch was daarom niet minder hartelijk. Na afloop van de zanghulde e* het défilé werden de presidenten der ruim 50 deelnemende vereenigingen, die de betooging onder de colonnades hadden bijgewoond, met den leider van het koor in de balconzaal van het Paleis genoodigd. Daar viel den burgemeester, baron Sweerts, als eere-voorzitter van het comilé, het voorrecht te beurt, H. M. te mogen toespreken. De genoodigden werden bij deze gelegenheid aan H. M. voorgesteld, terwijl ververschingen werden aange boden. Inmiddels waren de velen die door de politie, in het belang der orde, op een afstond waren gehouden, tot het Paleisplein toegelaten en aldus in de gelegenheid gesteld van hun aanhankelijkheid jegens de leden van het Vorstelijk Huis te doen blijken. De betooging die, gelijk gezegd, goed slaagde en terecht door den burgemeester werd gekarakteriseerd ais een hulde van den werkenden stand, was hiermede geëindigd. Zij had plaats onder begunstiging van mooi weer. H. M. de Koningin beantwoordde de toespraak van den burgemeester. H. M. heeft den burgemeester per- Ook bevonden zich daarbij de kof- 'ers en kisten, die met lijfgoederen, bedden, tafellinnen enz. gevuld wa- ten> en met dit alles wilde zij het zoo geriefelijk mogelijk inrich- len' Ja, al ware het niet meer dan hut geweest, die zij zouden be dekken, Marie gevoelde het, dat zij 016 dan toch tot een zoo huiselijk ™es,je zou inrichten, dat allen zich aafin zouden verheugen. Frans, die voorbedachten rade de boerderij a|s een wildernis had voorgesteld, '"heugde zich in stilte over de ver assingen. Koenraad was het vol- boende, aat Marie gelukkig was en '1 was er daarenboven over ver- "eugd, dat hij daarbuiten weder in e vrije natuur kwam. Hij liep op bovendek van de stoomboot op 11 neder en speelde met Diana, die soonlijk verzocht aan elk der ver eenigingen die de huldebetoogingen hebben gebracht, H. M. diepgevoelden dank over te brengen voor bun zeer gewaardeerde medewerking aan dezen herinneringsdag van de 12'/s-jarige regeering. Ter gelegenheid van de 12'Vjarige regeering van H. AA. de Koningin, is gisteravond in de Nieuwe Kerkte Amsterdam een dank en bidstond gehouden. Een zeer talrijke schare was in het kerkgebouw, waarin 121/3 jaar geleden het historische feit plaats vond, dat thans feestelijk herdacht werd, samen gestroomd er was geer. plaatsja on bezet en velen moesten teleurgesteld heengaan. De organist speelde eerst fantasieën op vaderlandsche liederen. Daarna beklom its. J. J. van Noort der, kansel en zong de gemeente op zijn verzoek Psalm 68 vers 16:,.Gij Koninkrijken zingt Gods iof", en ver volgens Gezang 259 (bestemd voor va derlandsche gedenkdagen) vers 3 en 4. Naar aanleiding van Psalm 118 vers 24„Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heef', laten wij ons lieden verheugen en verblijd zijn", voerde ds. Van Noort daarna het woord. Vervolgens schetste ds. C.J. Lam- merink in geestdriftige woorden de hooge beteekenis van dezen dag voor ons vaderland. Beide predikanten spraken gebeden uit voor H. M. de Koningin en het Koninklijk Huis. Voorden wattelijken 10-uren-dag, In de groote concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, werd Zondagmiddag een nationale meeting gehouden, belegd door het Ned. verbond van vakverèenigingen en de S. D. A. P. Onder het motto „Op voor degelijke arbeidswetgeving" „Op voor den wettelijken 10 urendag", waren de arbeidersorganisaties in het geheele land opgeroepen, zich door door deputaties op deze meeting te doen vertegenwoordigen. Drie kwartier v oor het opgegeven aanvangs uur was het middengedeelte der groote zaal geheel met afgevaar digden van buiten bezet. Het woord werd gevoerd door de heeren J. Oudegeest, F. M. Wiöaut en Henri Polak, die allen krachtdadig aanspoorden te blijven werken voor den wettelijken 10-urigen arbeidsdag. Na de redevoeringen werd metal- gemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De groote betooging, gehouden op 5 Maart 1911 te Amsteraam, op initiatief van het Nederlandsc'n ver bond van vakvereenigingen en de Sociaal-Democratische Arbeiderpariij, en waar door iOlO afgevaardigden vertegenwoordigd zijn 540 organi saties, tellende 86,000 leden; hand haaft onverzwakt de navolgende naar hem opkeek, alsof hij al ziju woorden begreep. De zwarte bediende stond reeds met den wagen te wachten, toen de boot na een heerlijken tocht te Ron- dont aankwam. Hij begroette zijn heer vroolijl; en wees op het paard, dat er reeds veel beter uitzag dan drie dagen te voren. Juist waren ze bezig met het opladen van het meu bilair, toen Daniël kwam met den grooten wagen van zijn vader, waar door het gelukte, de vracht in haar geheel naar „Rust" te brengen. De aankomenden vonden welis waar geheel ongeschikte slaapplaat sen, maar richtten zich in het leege huis zoo goed mogelijk in en ston den vroeg op, verfrischt en vol blijde verwachting. Marie maakte het ont bijt gereed en toen dit genuttigd was, gingen zij op de veranda en lieten hun blikken weiden over het uitgestrekte landschap. Marie klapte in de handen van vreugde, sloeg juichend de armen om den hals van haar vader en riep herhaaldelijk: „Is het hier niet schooner, veel schooner dan op den Dennenhof O, :k ben er van over eischen tot invoering van een wet telijk vastgestelden 10-urigen arbeids dag, als maximum voor alle volwas sen arbeiders; afschaffing van alien nachtarbeid, welke door den aard van het bedrijf niet strikt geboden iseen arbeidstijd voor vrouwen en jeugdige personen, die beperkt is tot de uren tusschen 7 uur voormiddag en 5 uur namiddageen verbod van arbeid voor vrouwen op Zaterdag middag en gedurende 8 weken direct voor en na de bevallingdat de leeftijd, onder welken kinderen geen arbeid mogen verrichten, worde ge steld op 14 jaar; dat de leeftijds grens, vastgesteld voor „jeugdige" oersonen, worde gebracht op 18 jaar dat landbouw, tuinbouw, boschbouw, veehouderij en veenderij ook onder de bepalingen der Arbeidswet zulten worden opgenomen dringt er bij de volksvertegenwoor diging op aan, bij de voorgenomen behandeling der door de regeering voorgestelde wijziging van de Ar beidswet, bovengenoemde eischen te verwezenlijken, resp. maatregelen te nemen, waardoor deze hervormin gen binnenkort kunnen worden inge voerd protesteert met kracht tegen het verraad en het bedrog, gepleegd door de Kamerleden, die eenige maanden voor de groote Kamerkiezingen in 1909 zich voorstanders verklaarden van deze door de gansche arbeiders klasse gevraagde hervormingen, ter wijl zij na die verkiezingen zich als tegenstanders in de practijk doen kennen zegt de soc.-dem. Kamer-fractie dank voor het spoedig gereedmaken vari een wetsontwerp tot invoering van den 10-urigen maximalen ar beidsdag; noodigt de volksvertegenwoordi ging dringend uit dit wetsontwerp ten spoedigste in behandeling te nemen en roept alle arbeiders op, tegen over den onwil der regeerende klasse inzake sociale hervormingen, hun organisatie en invioc-d op economisch en politiek terrein, mede door den strijd voor het algemeen kiesrecht, dermate te versterken, dat de volks vertegenwoordiging wordt samenge steld uit werkelijke voorstanders van den 10-urendag". Aan den oproep der hier gevormde commissie, bestaande uit de heeren j. G. van Niftrik jr., m. Geelhoed, W. N. Rottier en Frans Timmerman, later aangevuld met de heeren Jos. van Raalte en P. J. Siegers, tot bij woning van een vergadering «in verband met de aan te wenden pogingen tot het behouden van de tuigd, dat wij hier gelukkige, heer lijke dagen zullen beleven. Ailes is hic-r zoo vrij, zoo licht, zoo zonnig. Ach, wat ben ik blij, dat ons lot die wending genomen heeft Schreuder lachte weemoedig bij de uitbundige vreugde van zijn kind. Hij dacht met droefheid aan zijn ver loren fortuin, maar deze weemoedige stemming maakte plaats voor een op gaan in de zonnige, opgewekte stem ming van zijn omgeving, zoodat hij tegen Frans zeide„Jij schelm, hebt ons wat op de mouw gespeld, dat is geen wildernis, dat is een heerlijk stuk bouwgrond, en de vruchten staan goed. Kom, laten wij het veld ingaan." Langs de smalle paadjes begaven zij zich nu door uitgestrekts boek weitvelden, naar velden met maïs, waarvan de door den wind zacht be wogen ritselende bladeren, ver boven hun hoofden uitstakenverder zagen zij schaduwrijke dennen- en eiken wouden, waarin het Koenraad zoo best beviel, dat hij af en toe een juichkreet liet hooren en als een wilde, vergezeld van de luid-blaffen- de Diana, tegen de hoogten opstorm Engelsche kantoren te dezer slede, was gisteravond door een overgroot aantal belangstellenden gevolg ge geven. De groole zaal van het Concert gebouw aan de Emmastraat was stampvol, zeer velen moesten zich zelf met een siaanplaats tevreden steilen en ook de vestibule was dicht bezet. Onder de aanwezigen wer den velen uit Middelburg opgemerkt, die even groot belang hebben bij het behoud van de kantoren daar ter stede. De vergadering werd gepresideerd door den heer j. G. van Nifirik Jr., die zijn dank uitsprak, dat zoovelen ter vergadering waren opgekomen, waaruit blijkt, dat waar de belangen der stad worden bedreigd, de be langstelling groot is. De heer Van Niftrik opende de bij eenkomst met de volgende toespraak Wij hebben U heden avond bij eengeroepen om met U te spreken over dat gedeelte van de zedeiijks- wetten,dat behandelt het bookmakers- bedrijf. Wanneer deze wetten in werking zulien zijn getreden, zulien de bookmakerskantoren hier niet langer geoorloofd zijn. Vérstrekkend voor onze stad zuilen de gevolgen zijn van het opheffen der bookmakerskanioren, immers die gevolgen zullen gevoeld worden door eigenaars van huizen, want de huren zullen belangrijk dalen door het plotseling leegkomen der huizen en door de mindere vraag. Die gevolgen zulien ook zeer ernstig worden gevoeld door nering doenden als boekhandelaars en boek drukkers, bakkers en slagers, kruide- diers en kleermakers, bouwonderne mers en werklieden in het bouwbedrijf, hotelhouders enz. Want groot is het aantal personen die werkzaam zijn bij het bookma kersbedrijf, immers 74 firma's oefenen hun zaken hier ter stede uitvoor mij ligt een lijst van 116 personen, die uitsluitend werkzaam zijn op de bookmakerskantoren, maar bnitendien zijn er nog een groot aantal menschen die bijverdiensten hebben aan die kantoren. De uittocht van de bookmakers zal voor Vlissingen een financieele ramp zijn. En ik vraag U welke nadeelen heb! U ooit van hen ondervonden de menschen oefenen hun bedrijf in Engeland uit, van de onzedelijkheid van hun bedrijf bemerken wij niets. Zou men een parallel trekken tusschen de Staatsloterij en de book makerskantoren, dan zal men tot de conclusie moeten komen dat de onzedelijke gevolgen van de Staats loterij in Nederland veel ernstiger gevoeld worden dan die van het bookmakersbedrijf. de. Marie schepte vooral behagen in het kleine meer. Toen ze daar allen stonden te kijken naar het buigende riet, keek Marie ongemerkt naar Frans, die begreep, dat zij terugdacht aan het oogenbiik, waarin in de na bijheid van den Dennenhof, zij ei kaar hun liefde verklaard hadden. Langs het riet voortgaande, vloog plotseling een groote troep wilde eenden daaruit op, waardoor bij Schreuder de oude jachtiust weer bo ven kwam. „Daar is een heerlijk tijdverdrijf te vinden gedurende de droeve herfst- winterdagen", zeide hij, op de een den wijzend, die pijlsnel over de watervlakte zich verwijderden. Een ruischende waterval Tiet hun in zijn opspattenden stofregen een prachtigen regenboog zten, die Marie opnieuw van vreugde in de handen deed klappen, waarbij zij Frans de verzekering gaf, dat hij haar een waar paradijs had binnengevoerd. Zij kon niet nalaten, dit telkens te her halen. Zoo kwamen zij ten slotte in den boomgaard, waar kersenboomen stonden, met prachtige glanzend-roo- ue keiseu DtlaUcii, waar appel en Trekt men een parallel tusschen het beursspel en het bookmakersbe drijf dan zal men moeten erkennen dat de onzedelijkheid en de ellende van het beursspel in Nederland oneindig zwaarder gevoeld wordt dan van het bookmakersbedrijf. Men leze eens „de Doodsklok van het Damrak". De gevolgen van het verbod tégen de bookmakers zuilen dan zijn dat men den zedelijkheidstoestand in Engeland verhoogt, maar eilieve, ware het dan niet beter eerst door opheffing van de Staatsloterij en door verbod van het beursspel de Nederlandsche toestanden te verbeteren Wij hadden gehoopt, dat de afge vaardigde in. de Tweede Kamer voor ons gewest, die jaren lang hier heeft gewoond en volkomen op de hoogte van den toestand is, onze stoffelijke belangen zou hebben verdedigd, maar door zijne plichten als Gedeputeerd lid was helaas de heer Blum Vrijdag verhinderd in de Tweede Kamer aanwezig te zijn. Wat de meest voor de hand liggen de gevolgen van het uitdrijven der bookmakers uit onze stad voor de gemeenle beteekent, zij vermeld Dat wij zulien verliezen aan hoot- delijken omslag pi. m. f 6000 op de f 100,000, dai wij zullen veiliezen de opcenten op de personeele belasting, de uitkeering per hoofd der bevol king, waarbij in het oog moet wor den gehouden dat velen gehuwd zijn en kinderen hebben. Voorls straat- belasting als een aantal huizen leeg komen te siaan en in dat geval ook de opcenten op de grondbelasting. Wat het rijk betrefthet rijk zal derven pl. m. t 3000 aan bedrijfs belasting, voorts grondbelasting en personeele belasting. Verder moet het verlies aan ver koop van postzegels voor het Vlis- singsche kantoor worden geschat op f 95.000 per jaar en aan telegrammen op f 60.000 per jaar. De stoomvaart-maatschappij „Zee land" zal pl. m. f 50.000 derven aan reizigers- en postvervoer. En dit alles om de zedelijkstoestanden in Engeland te verbeteren. Wij willen trachten van de regeering te verkrijgen, dat zij de bepaling aan de wet toevoege, dat het verbod voor diegenen, weike reeds minstens één jaar het bookmakersbedrijf hier te lande uitoefenen, worde opgeheven, onder strenge controle-voorwaarden en waarborgen tegen uitbreiding van zaken, welke verkregen zou kunnen worden door voor het aantal wedden schappen en het aantal deelnemers een grens te bepalen, in overeenstem ming mei de in de drie laatste jaren gevolgde werkwijze. In verband daarmede hebben wij een adres aan de regeering en aan de pereboomen hun zwellende knoppen vertoonden, die Schreuder nog eens noopten uitdrukking te geven aan zijn verbazing. Hij riep „Drommels, dat is nu eerst een oofdand. Daar oog sten wij meer dan honderd ma: denker- sen hier zal de overvloed van appels en peren zoo groot zijn, datwijdien nauwelijks kunnen bergen.Ik verwacht, dat wij in New-York of Albany een uitstekende markt voor de betere vruchtensoorten vinden, terwijl wij uit de appels van minder qualiteit appelwijn kunnen maken. Ginds in het magazijn staat een vruchtenpers en bevindt zich een goede oven tot het drogen van vruchten'. In de bijgebouwen had Daniël met behulp van Toby reeds een duchtige opruiming gehouden, terwijl de vrouw van Toby met zeep en boender zoo flink aan het werk ge weest was, dat het van binnen een tamelijk goeden indruk maakte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1