Dinsdag 7 Maart No. 56 49e Jaargang. 1911, ^binnenland» Feuilleton* VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevets Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÉN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 bent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks., uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fthonnemenfs-flduerfentiën ap zeer yoordeeüge ooorioaarden De zedeioosheidwet. De heer Van Hoboken van Hoede- kenskerke, de beheerder van de maat schappij Duindigt, heeft aan de sport redactie van de „Tel." verklaard, ver nomen te hebben, dat het wetsont- werd tegen de zedeloosheid, behel zende het verbod van bookmaker en totalisator, reeds eind April in de „Staatscourant" zou afgekondigd wor den. Naar aanleiding van deze mede- deeling meldt de Haagsche corres pondent van de „Tel." Zelfs al ware dit juist, dan zou Let nog niet betee- kenen, dat dan ook de wet in werking treedt, want, krachtens de slotbepaling van het ontwerp, zal de datum van inwerkingtreding nader bij Koninklijk besluit worden vastgesteld. Het staat bovendien zoo goed als vast, dat niet alle bepalingen van de wet gelijk van kracht zullen worden. De minister van justitie heeft b.v. reeds mede gedeeld, dat de strafbepalingen in zake de bordeelen later in werking zullen treden dan de overige, en zoo ook gelooven wij stellig, dat de minis ter rekening zal houden met het ren- seizoen, en dat hij de ondernemers van wedrennen geenszins op een on gelegen datum zal overvallen. Afgezien van dit alles, is het echter, gezien de parlementaire gewoonten, totaal onmogelijk, dat de Eerste Kamer het ontwerp op het eind van April reeds zou hebben afgehandeld. Het ontwerp moet in de afdeelingen, het voorloopig verslag en de memorie van antwoord moeten verschijnen en het zal nog wel maanden duren, alvorens met de openbare behandeling begonnen wordt. Wij achten het echter wel waarschijn lijk, dat de Eerste Kamer het ontwerp dit jaar nog behandelt en aanneemt. Maar naar onze vaste overtuiging hebben de wedrennen gedurende het eerstvolgend seizoen nog niets te vreezen. Men moet zich echter (dit willen wij even opmerken in verband met enkele pers-uitlatingen) niet vleien met de hoop, dat de Eerste Kamer het ontwerp misschien nog zal afstemmen. Het wordt aangenomen, èn in de Tweede Kamer èn in de Eerste Kamer. Alg. Ned. Werkliedenverbond. In de op 16 en 17 April te Utrecht Ie houden algemeene vergadering van liet Algem. Nederl. Werklieden-Ver hond zullen o.a. de volgende voor stellen van het centraal bestuur aan de orde worden gesteld Arbeiders-ziekteverzekering. De al- meene jaarvergadering, overwegende dal voor het behoud van het arbeids vermogen der arbeidersklasse in haar geheel en voor die ten plaltelande »lk heb daarom éen noodig, die met weinig bedrijfskapitaal het goed weet ie beheeren. Daarvoor zoudt gij juist rechte man zijn, Schreuder, met hw ervaring, met uw inzicht en uw doortastendheid. Gij zult onbeperkt "eer en meester zijn, en ik zal mij ln alle opzichten naar uw beter in- z'cht schikken. Staat de zaak u op deze wijze niet aan, dan wil ik de poerderij wel verpachten. Het eerste laar kunt gij dan zonder pacht te be- aien u daar vestigen, later kunt gij ze'i een pachtsom bedingen. Zie, dat wil ik u voorstellen, en 'ik hoop, dat 8') net aanneemt." Een lange pauze volgde. Schreu er zag met schuwen blik op tegen dn knappen man, die hem zoo op- u.?s in een nieuw licht verscheen. '1 gevoelde, dat deze zoowel vev- n het bijzonder, in de eerste plaats noodig is een betere verzorging der zieke arbeiders, die behalve naar geneeskundige behandeling van den arbeider en zijn gezin, ook streeft naar voorkoming van ziekte, zieken- huisverpleging en opneming in sena- toria; dat van het particulier initia tief op het gebied der ziekteverple- ging in de toekomst geen voorziening te wachten is, die aan redelijke eischen voldoet, terwijl daarentegen datgene, wat ten aanzien der uit- keering bij ziekte door tal van ver- vereenigingen reeds is gedaan met steun en contröle van den Staat tot een goede regeling kan worden her vormd „spreekt den wensch uildat het aanhangige wetsontwerp-Talma niet worde aangenomendat een toe komstige ziektewet in de eerste piaats trachte te voorzien in de ver betering der verpleging van zieke arbeiders, waarbij de moderne ge neesmethoden meer binnen hun be reik worden gebracht en zulks op den grondslag van verplichte verze kering met geldelijke bijdragen van de gemeenten en de werkgevers en een voldoenden invloed der arbeiders op hei beheerdat door propaganda, controle en financieelen steun van overheidswege de bestaande vrijwil lige verzekering voor zieken met uitkeeringen worde uitgebreid en verbeterd. Landbouw-ongevallenverzekering. De algemeene verg. spreekt als haar oordeel uit, dat in de gegeven om standigheden hel aandringen op een landbouwongevallenverzekering, ge schoeid op de leest der wet van 1901 geen succes kan hebbendat echter krachtig moet worden aangedrongen op spoedige totstandkoming van een af zonderlijke wet, waarbij, onder aan vaarding van het beginsel der uitvoe ring van de verzekering door de be- drijfsinstiiuten, aan de veldarbeiders dezelfde rechten worden toegekend, als reeds aan vele arbeiders bij de nijverheid zijn gegeven draagt aan het centraal bestu ur op, hetzij zelfstandig, hetzij in samenwer king met andere organisaties, in deze richting de maatregelen te ne men, welke het voor de bereiking van dit doel dienstig oordeelt. Gevaarlijk precedent. De samenkomst van de Neder- landsche en Belgische socialisten ter bespreking onzer defensieplannen had plaats in het gebouw van onze Tweede Kamer. De „Standaard" ziet in dit feit een gevaarlijk precedent, omdat het hier gold niet een internationale confe rentie, waarbij tusschen partijen geen verschil wordt gemaakt, maar een standeiijk als in andere opzichten ver boven hem stond. Na een hevigen in- nigen strijd zeide Schreuder„je bent een door en door braaf man, Frans Martin, maar ik kan uw groot- moedigen voorslag niet aannemen, want hij zou mij verpletteren. Ik zou in eigen oog een nietswaardige, een sukkel zijn, als ik van je genade brood zou moeten leven." „Van mijn genadebrood Schreu der, gij vervalt altijd in overdrijvin gen. Gij zult werken en de vruchten van uw arbeid oogsten. Gij hebt mij in een oogenblik van opgewonden heid zeer veel leed gedaan, maar mijn hart is vrijgebleven van haat, want ik wist, dat gij het deedt in drift. Maar nu, Schreuder, nu zijn &ij beiden niet meer wat wij een jaar geleden waren. Leat ons alles vergeten, wat achter ons ligt en slechts daaraan denken, dat wij nog een lang leven voor ons hebben, en dat wij menschen zijn, die elkander moe ten bijstaan in het ongeluk." Frans stak met een hartelijke beweging Schreuder zijn hand toe, maar deze nam haar niet aan. Zijn trots, zijn wantrouwen en een gevoel van nijd partijgeding en wel een partijgeding inzake onze Landsdefensie. is dit nu eenmaal als precedent toegelaten zoo vervolgt het blad dan belet niets, dat ditzelfde spel zich aanstonds op alierlei manier herhale. Tal van ontwerpen, die in de Staten-Generaal in behandeling komen, slaan in verband met de belangen van andere landen. Denk slechts aan het tarief. Ten opzichte van fal van deze ontwerpen zal de socialistische groep in ons eigen Parlement allicht van gelijke gedachte zijn als de socialistische groepen in andere landen, die bij het ontwerp betrokken zijn. Zoo zal de poging kunnen herhaald worden, om keer op keer over staatkundige Neder- landsche belangen conferenties te gaan houden met gequalificeerde vreemdelingen en door het optreden van zulke vreemdelingen in een hier te lande over een Nerierlandsch wets ontwerp gehouden conferentie,zal men invloed pogen uit te oefenen op de Nederlandsche Kamer en op het Nederlandsche publiek. Met opzet zaA een nationaal belang, om het onder de socialistische keur te brengen ge ïnternationaliseerd worden. Doch zelfs hierbij zal men niet blijven staan. Vat eenmaal het denkbeeld post, dat elke Kamerfractie zich de be schikking mag ioeeigenen over het gebouw der Stalen-Generaal voor haar partijoogmerken, en dat wel in dien zin, dat ze in dit gebouw offi- cieele conferenties me niet-leden zal kunnen houden, dan belet niets dat morgen den dag de socialisien evenzoo vergaderingen met de be sturen van vakorganisaties of zeifs met het socialistisch partijbestuur in onze Kamer gaan beleggen. Ja, wat zou dan beletten, dat ze, als 1913 in het land is, een groote vergadering voor het algemeen stemrecht in ons Kamergebouw saamroepen en zoo sleeds meer dit officeei gebouw als lokaliteit voor hun partijsamenkom sten kiezen Nalionale of internationale samen komsten, waartoe alle partijen saam- werken en die de algemeene belangen raken, heeft men steeds op de meest voorkomende wijze, tot zelfs in de koninklijke paleizen, ontvangen, maar een partijconierentie met vreemde lingen over een door de eigen re geering ingediend ontwerp van wet, is een hors d'oeuvre, dat nimmer nog in een officieel gebouw is aangediend. Dit is misbruik maken van een u afgestaan gebouw. Ten zeerste hopen we dan ook, dat dit precedent van zoo uiterst hachlijken aard geheel op zich zelf zal blijven staan en dat voortaan ge- strengelijk gewaakt zal worden.dat zulk misbruik voor altoos zij afgesneden. streden in zijn hart. „Gij weet zeer mooi te pralen," zeide hij na een poos op wantrou wenden toon, „maar ik zie in dit alles slechts dit, dat gij den vader als ballast op den koop toe neemt, omdat de dochter u bevalt." Frans keek met stralende oogen Marie aan, üie stil en onbeweeglijk aar. het raam stond, waar de zonne stralen heur haar als met gouden glans omstraalden. Toen zeide hij met een van innige ontroering bevende stem „Als dat zoo ware, Schreuder, bewees dit u in de eerste plaats, dat ik Marie innig liefheb. Ja, ik bemin uw kind en als gij niet blind zijt, moet gij gezien hebben, dat zij ook mij bemint, en dat gij haar ongeluk kig maakt, wanneer gij en uw trotsch- heid mij verstoot en ons scheidt." „Is dat waar Marie Het meisje knikte zwijgend. Schreuder stond op en zeide „Zoo volg dan dien man, mijn lieve Marie en wees gezegend. Laat mij evenwel aan mijn lot over, want ik kan geen genadebrood aan uw tafel eten I" Met droeven blik en wankelende Rechtstoestand burg. ambtenaren. De „Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren" heeft zich met een schrijven gewend tot de hoofdbesturen der politieke par tijen in ons land, waarin herinnerd word! aan de dezen hoofdbesturen op 15 April 1910 toegezonden circu laire, waarin de. beantwoording werd verzocht van de volgende zeven vra gen 1. Acht uwe partij het noodig dat er tot stand kome een wet rege lende den rechtstoestand der burger lijke ambtenaren 2. Acht uwe partij de totstandkoming dier wet urgent 3. Acht, zoo uwe partij zich te dezer zake niet heeft uitgesproken, het hoofdbestuur deze wet van genoeg belang om der partij een uitspraak omtrent wenschelijkheid en urgentie voor te stellen 4. is het hoofdbestuur geneigd der partij voor te stellen het puntde regeling van den rechtstoe stand der ambtenaren zóo urgent ie verklaren dat den ieden der Staten- Generaal, behoorende lot uwe partij, wordt aangezocht de totstandkoming zooveel mogelijk te doen bevorderen en dat eventueel bij de eerstvolgende verkiezingen hiermede ten ernstigsie rekening moet worden gehouden 5. Acht uwe partij noodig dat de wet, regelende den rechtstoestand der amb tenaren, hun ten volle waarborgt de uitoefening hunner grondwettelijke en staatkundige rechten 6. Indien uwe partij beperkingen noodig acht, welke zijn dan die beperkingen en waarom 7. Is, zoo door uwe partij geeneriei uitspraak te dezer zake is gedaan, het hoofdbestuur geneigd de 5e en 6e vraag der partij ter beslissing voor te leggen Opnieuw wordt nu verzocht deze vragen te beantwoorden. Dit schrijven is niet gezonden aan het partijbestuur der S. D. A. P., dat naar men mededeelde, de vragen reeds afdoende heeft beantwoord. Ex. Adsp. machinist bij de marine. in dit jaar kunnen bij de marine- machinistenschool te Heilevoetsluis, na vergelijkend examen, achttien jongelingen worden geplaatst ais adspirant-machinist. De adspi.anten moeten geboren zijn tusschen 1 Sept. 1893 en 1 Sept. 1896. Het examen zal te 's Gravenhage plaats hebben in de maanden Juli en Augustus. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het ex. mededingen, dienen daartoe voor of uiterlijk 1 Mei een op zegel gesthreven verzoekschrift in aan het departement van marine (Bureau personeel). De „St. Ct." No 55 bevat nadere bijzonderheden, terwijl voor nog ver dere inlichtingen wordt verwezen schreden wilde Schreuder zijn hoed van de kast nemen, toen Marie zeide „Zoo is het niet gemeend, vader, ik volg Frans alleen dan, wanneer u met ons meegaat. Gij zijt onge lukkig en hebt behoefte aan troost en opbeuring, en ik volg u, waar heen gij ook gaat, al zou mij daar door hei hart breken „MarieSchreuder schreeuwde dit woord uit, terwijl de tranen over zijn wangen liepen. Met bevende handen omvatte hij zijn kind. Zijn laatste tegenstand was gebroken door deze woorden van zijn dochter stamelend en snikkend zonk hij op een stoel neder en stiet de woorden uit„Je bent zoo goed en ik wee mij, ellendige, ik heb aan je getwijfeld Nu moesten Frans en Marie alle mogelijke pogingen in 't werk stel len, om den berouwhebbende tot kalmte te brengen. Eindelijk legde de oude boer de handen der voor hem geknielden in elkander. Lachend zei nu Frans naar hem opziende„Zoo was het ook door mij niet bedoeld, Schreuder, ik neem Mat ie slechts dan lot vrouw, naar het regl. voor de marinemachi- nistenschool, verkrijgbaar hij het departement van marine (Bureau A2) en bij de directiën der marine te Amsterdam, Willemsoord en Heile voetsluis. Bij ministerleele beschikking is bepaald dat indien bij opkomst onder de wapenen van de militie of de land weer voor herhalingsoefeningen, een gedeelte van de troepen, naar het oordeel van den kommandeerenden officier niet zal kunnen worden onder gebracht in de in gebruik gegeven kazernegebouwen, wegens gebrek aan woningruimte, bedoeld gedeelte in tenten zal kunnen worden onderge bracht. Dit zal evenwel eerst mogen plaats hebben indien de belangen van den dienst van het korps, waartoe het eventueel te kampeeren gedeelte be hoort, niet toelaten dat dit, bij be schikbare ruimte, wordt ondergebracht in andere militairen gebouwen in het garnizoen aanwezig. Omtrent dit laat ste zal overleg zijn te plegen met den plaatselijken- of garnizoenscomman dant. in de geheime raadsvergadering van 17 Juni 1910 ie Gorincheit), werd met 9 tegen 6 stemmen, na zeer ampele bespreking, de volgende motie aan genomen overwegende, dat bij het onderzoek naar de uitvoering der werken van de algemeene begraaf plaats alhier gebleken is dat bestek en teekening ten eenen- male onvoldoende waren voor eene behoorlijke tenuitvoerlegging van het werk om te kunnen confroleeren of het werk naar behooren werd gele verd dat de nieuwe begraafplaats gemiddeld 37 cM. lager ligt dan de oude, in strijd met het raadsbesluit van 22 Mei 1908; dat meermalen het bestek onbevoegd gewijzigd is ten na- deele van de gemeente dat de grond- menging niet volgens bestek heeft plaats gehad dat de verharding der palen niet volgens bestek is uitge voerd dat de financieele belangen der gemeente zeer ernstig geschaad zijn door de onkunde en nalatigheid van den gemeente-architect; spreekt de wenschelijkhnid uit, dat de ge meente-architect zoo spoedig mogelijk na 1 Januari 1911 uit zijne betrekking worde ontslagen, tenzij hij voor dien datum eervol onislag vraagt en ver krijgt, en verzoekt Burgemeester en Wethouders dit aan den gemeente- architect mede te deelen." Daar de architect voor den bepaal den termijn geen verzoek om eervol ontslag had ingediend werd in de raadsvergadering van den 27 januari besloten de geheimhouding op te hef fen in zake de besloten zitting van 17 luni 1910 en de notulen dier zitting te publiceeren. als gij mij waardig zuii bevonden hebben en gij mij met hee! uw ziel, met heel uw hart, uw zoon zuit noemen. Ga mede naar „Rust", Iaat mij onder uw oogen, onder uw lei ding en toezicht werken, en als gij dan ziet, dat ik uw kind verdien, geef haar dan aan mij. HOOFDSTUK IX. Nooit nog heeft zich een klein ge zelschap, zoo opgewekt en blijmoe dig de toekomst inziende, naar een nieuwe woonplaats begeven, als dit plaats had met onze Duitsche vrien den, twee dagen, nadat zij elkander wedergevortden hadden. Een groote stoomboot, uitsluitend voor reizigers bestemd, bracht ze de Hudson-rivier af. In de scheepsruimte bevonden zich de meubels en 't keukengereed schap in kisten en manden gepakt. Marie had daags te voren dit alles met Frans gekocht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1