Woensdag I Maart f BLOOKER'S CACAO No. 51 49e Jaargang. 1911. Gemeentebestuur. BINNENLAND. DAALDERS Land- en Tuinbouw. SINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden BEKENDMAKING, fieleeenheid tot kosteloozs inenting en herinenting. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat op Vrijdag 3 Maart 1911 en voorts op den eersten Vrijdag van elke maand, des voormiddagstusschen 8en 9 uur, de gelegenheid zal be staan tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden bij den ge meente-geneeskundige, den lieer J. BEI|ERS, arts, ten zijnen huize ingang Palingstraat. Vlissingen, 28 Febr. 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De socialisten en de kustverdediging. De Nederlandsche Kamerleden der S. D. A. P., de heeren Troelstra, Vliegen, Schaper, Ter Laan, Hugen- hoitz en Helsdingen, en acht verte genwoordigers der Belgische socia listische Kamergroep, de heeren Van- dervelde, Anseele, Bertrand, Wouters, Hubin, Troclet, Terwagne en Huys- mans, vergaderden gisteren in het gebouw der Tweede Kamer te 's Gra- venhage, om te beraadslagen over den toestand in de beide landen ver oorzaakt, tengevolge van de plannen omtrent de verdediging der Schelde. De Nederlandsche socialistische afgevaardigden verklaren, dat van hun standpunt het recht van Nederland om, zonder vreemde inmenging, alle maatregelen te nemen, noodig voor de landsverdediging, onbetwistbaar is dat de beweging, die over de ver sterking van Vlissingen ontstaan is in het buitenland, het Nederlandsche chauvinisme heeft opgewekt en tot gevolg heeft gehad, dat het zeer le vendige verzet, dat het wetsvoorstel in verschillende burgerlijke kringen ondervond, verminderd is; dat wat hen betreft zij hun oppositie onverzwakt zullen handhaven, over eenkomstig hun anti-militairistische beginselen, o.a. op deze drie voorna me gronden le. Zij verzetten zich legen een stelsel van kustverdediging, waarvan de kosten in het geheel ten minste 46 millioen gulden bedragen 2e. overeenkomstig het oordeel van vele militaire autoriteiten zijn de ont worpen versterkingen volkomen nut teloos voor de verdediging des lands 3e. de uitvoering der regeeringsont- werpen zal een groote versterking der jaarlijksche lichting meebrengen. De Belgische socialistische afge vaardigden verklaren zicli eens met De zon scheen heerlijk, toen Hoyer ™et Frans aan de westzijde van Man haltan eiland op de boot ging. De preede stroom schitterde en fonkelde "1 het stralende zonlicht. De vaart S'ig stroomafwaarts, de huizenzee van de groote stad was spoedig 'f°°rbijgevaren, villa's en dorpen do ken aan beide oevers op uit de Roeiende tuinen aan de helling der Jergen en heuvels. Vervolgens ver beven zich duister en dreigend aan Jen oever de palisaden, die rotsge- aarten, die muren vormen van meer an 100 voet hoogte. Hoe verder foomopwaarts, hoe indrukwekken- er het stroomgebied werd nu eens eg stampend en bruisend een spoor- ln' dan weder zuchtte en kuchte sleepboot voorbijhier kruisten "booten met lachend jcïrtg volk den Sta er op te ontuangen is goedkoop en goed, hun Nederlandsche partijgenooten over het recht van Nederland, om alle verdedigingsmaatregelen te nemen in de volheid van zijn onafhankelijk heid, maar zij doen opmerken, dat de Nederlandsche regeeringsvoorstelUn in België de vraag hebben opgeworpen of in geval van schending der Bel gische onzijdigheid, de versterkingen, die men te Vlissingen wil bouwen, niet zouden kunnen dienen om een vloot, die de Schelde zou willen opvaren, om België ter hulpe te komen, daarin le belemmeren. In hun oog schijnt hun de zaak feitelijk van minder belang, want niet alleen, dat het in geval van oorlog gemakkelijk zou zijn de Schelde te versperren, door andere middelen dan forten, het zou nog gemakkelijker zijn hulptroepen te doen landen aan de Belgische kust, Alleen blijft de rechtsvraag over en bovendien is het te vreezen, dat het oprichten van forten te Vlissiflgen aan de Belgische militaristen een voorwendsel geven zal, om in België nieuwe verzwaring van lasten te eischen. Tengevolge van bovenstaande twee uiteenzettingen en na de gedachten- wisseling, waartoe zij aanleiding gaven, zijn de beide groepen het eens geworden over de volgende punten le. dat de versterkingen, ontworpen te Vlissingen, van geen belang zijn voor de verdediging van Nederland; 2e. dat evenmin de zaak van geen werkelijk belang is voor de verde diging van Antwerpen 3e. dat de socialisten alle middelen waarover zij beschikken, in 't werk uilen stellen, om een plan te ver ijdelen, dat alleen aan derden voor- deelig zijn kan en dat slechts geschikt is, om nieuwe voorwendselen te le veren voor de verdere ontwikkeling van het militairisme in de beide landen en in Europa. Debietrecht op tabak. Naar aan ,,De Standaard" bericht wordt, heeft de wetsvoordracht tot heffing van een debietrecht op tabak bij den Raad van State geen bezwaar stroom, daar weder ging een veer boot met menschen en wagens naar de overzijde. De schoonheid van het landschap boeide Frans meer en meer, en toen het stoomschip op den meer nauw wordenden stroom door voer tusschen de hooger gelegen oevers, kon hij een uitroep van ver wondering niet onderdrukken. De machtige hoogten wedijverden in schoonheid van vormen. Donkere dennenwouden vloeiden ineen met bosschen van veel lichteren blader tooi. Hier opende zich een breed dal, daar breidde zich een stadje uit met schitterende daken en slanke torens tegen een berghelling, in den namiddag kwam het prachtig gelegen westpunt in 't gezicht. Verder en verder stroomafwaarts zocht de stoom boot tusschen de Catsheuvels in sterke bochten haar weg. Aan ver scheiden iandingshoofden bleef zij even liggen, passagiers gingen én kwamen, tot het stadje Rondont be reikt werd. Hier riep Hoyer uit: „Land, land I mijn vriend. Hier ver laten wij de schommelende boot. Ah daar is Tobie reeds met den wagen, dien ik per telegram besteld heb." ontmoet wat de zaaK zelf aangaat. Wel adviseerde de Raad tot het aan brengen van eenige kleinere wijzi gingen en tot grondige herziening, in overleg met het departement van justitie, van het hoofdstuk behelzende de bepalingen van strafrechtelij ken aard. De successiebelasting- in de „N. Ven!. Ct." bepleit dr. Nolens de aanneming van het wets ontwerp tot nadere regeling van de rechten van successie. Het wetsontwerp heeft ten doel een betrekkelijk kleine vermeerdering der opbrengst, maar beoogt ook een bil lijker regeling dier belasting, zegt hij en de meerdere opbrengst wordt ge vonden in de billijker regeling. De kleinere verkrijgingen worden ontlast en de last overgebracht op de sterkere schouders. Dr. Nolens zet de voordeelen van het nieuwe stelsel uitvoerig uiteen o.a. de afschaffing van het recht van overgang en van de opcenten, de invoering progressie enz., en eindigt met te zeggen, dat er maar weinigen zullen zijn, die deze wijziging der Suc cessiewet leelijk zullen vinden alleen diegenen, die groote erfenissen van verre bloedverwanten in uitzicht hebben. Onder groote deelneming werd gisteren op Oud-Eik en-Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gouverneur der Kon. Militaire Academie, generaal- majoor Van den Brand stof felijk oversc' ot was v reda herwaarts geleid door i uit officieren, leeraren, le mi litair personeel, onm jn en minderen. De Wognummers. Het zangkoor „Jacob Kwast" uit Wognum, dat, naar men weet, zich thans dagelijks te Londen doet hooren met steeds stijgend succes heeft Zondagochtend tal van Nederlanders aan zich verplicht, door een optreden in de Hollandsche kerk. Een groote schare van landgenooten was naar de City gereisd om het be kende koor uit Noord-Holiand te mogen hooren en genieten. Het koor, waarvan de vrouwen ook thans haar keurige witte japon nen en de Noord-Hollandsche kap droegen, zong achtereenvolgens „Wilt heden nu treden" van Valerius- Röntgen„Ons licht in den nacht" van F- Abt„Kerstnacht" van Wam- bach, en het besloot de godsdienst oefening met het oude „Wilhelmus" door allen staande, met eerbied aan gehoord. Dr. S. Baart de la Faille maakte zich van den kansel ongetwijfeld alier Een zwarte voerman groette met de zweep van den bok, In de koelte van den avond voer de wagen de beide reizigers door een breed dal, waardoor een beek bruiste. Het was nacht geworden, toen zij eindelijk ter plaatse aankwamen, want het paard van Hoyer was zwak en ma gerhet draafde moeielijk en kwam slechts langzaam vooruit. „De bende," zooals Hoyer zijn gasten met een enkel woord noemde, was reeds in diepe rust, sliep den slaap der recht vaardigen. De gastheer kon zijn gast slechts een stroobed aanbieden in de schuur, maar Frans sliep uitstekend, werd vroeg wakker en stond vlug op. Het landhuis, waarvan de veranda door een wilden kastanjeboom werd beschaduwd, lag op een zonnige hoogte. Men kon van hier uit in de blauwe schemerende verte de Hud sonrivier zien. De waterspiegel dezer rivier geleek op een Alpenmeer. Frans nam de verschillende gebouwen in oogenschouw. De koeien loeiden, de paarden stampten en trappelden, maar Tobie de neger, sliep als een os. Frans schudde hem wakker en vroeg„Wan neer komt her vee in de weide tolk, toen hij het koor en zijn leider den heer Willem Saai, dankte voor het optreden in deze gewijde plaats. Want inderdaad het was ee.i waar genot, dit fraai „a Capella"-koor uit het vaderland op zoo voortreffelijke wijze ons Hollandsch lied te hooren vertolken op een plek in de wereld stad, die door d; eeuwen heen voor de Nederlanders tot een plek is ge worden van zoo groote historische beteekenis. Monteur bij de marine. Dit jaar kunnen bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 Oct. bij de opleiding tol monteur te Amsterdam worden geplaatst 3 jon gelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbewerking met een gunstig diploma hebben verlaten en den 20-jarigen leeftijd nog niet heb ben bereikt. Adspiranten moeten na geneeskundig te zijn goedgekeurd, eene proef afleggen en bij gunstigen uitslag eene verbintenis aangaan om het land 10 jaren bij de zeemacht te dienen, waarin de opleidingsjaren zijn begrepen, tegen genot van eene premie van f 100, uit te betalen in twee gedeelten, gedurende het verblijf bij de opleiding. De opleiding duurt 4 jaren. Aanmelding voor 15 Juli bij den directeur en commandant der marine te Amsterdam, bij wien men zich ook kan wenden voor verdere bijzonderheden, evenals bij den com mandant van het wachtschip te Am sterdam. Rijksstraf op het huwelijk. „Ongehuwde commiezen 2e, 3e of 4e klasse, die in aanmerf r wen- schen tc komen voor rest ambte naar, gelieven zich aan te meiden voor enz", aldus luidt een nieuwe dienstorder, door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie uitge vaardigd. Zoodat wij thans de komedie be leven, dat niet alleen de gehuwde vrouwelijke ambtenaar van bepaalde functies wordt uitgesloten, maar ook gehuwde mannelijke ambtenaren niet langer in alle onderdeelen van den post- en telegraafdienst bruikbaar zijn. Vanwege de zedelijkheid of van wege de zuinigheid, vraagt „het Volk" waaraan dit bericht ontleend is. Legaten. Wijlen mejuffrouw M. S. Terlam te Zutphen, heeft de volgende legaten vermaakt aan vereenigingen en stich tingen Aan de Evangelisch Luther- sche gemeente té Zutphena. een huis met erf en tuin aan de Nieuw- stad no. 25, te Zutphen een bedrag van f6000 in contanten; de „Diaco nie der Nederduitsch Hervormde ge meente" id. 1 1000de „Diaconie „Zoodra ik uitgeslapen ben," ant woordde de luiwammes draaide zich om en sliep weder in. Het vee zag er erbarmelijk uit. Frans deed zichzelf de belofte, dat hij aan de ellende een einde zou maken, zoo spoedig hij beziiter werd. Een groote boomgaard lag naast den hof, waarop in 't midden een schaduwrijke linde stond. De vroegere bezitter van de boerderij scheen grooten prijs op het kweeken van ooft gesteld te hebben, want meer dan 100 jonge appelboomen, een rijke perzikenaanplanting en reus achtige aardbeivelden namen een deel van de bezitting in, dat was ingesloten door een haag, waarbin nen breede rijen van wingerden, aal bessen- en kruisbessenstruiken, en waarnaast weder een grooten moes tuin gelegen was. De kinderschare had hier weliswaar erg huisgehou den, maar Frans zag, dat de schade toch niet al te groot was en zoo liet hij dan een vroolijken blik over de heerlijke boomen en groentebedden gaan. Achter de tuinen bevonden zich maïsvelden, vervolgens zag hij vel- uen met terwe en gerst, en daar, der Evangelisch Luthersche gemeen te" id. tlOOO; de „Diaconie der Roomsch-Kathoiieke gemeente id. f500; de „Diaconie der Israëlitische gemeente" id. f500; de vereeniging „Oost en West" te 's Gravenhage f 200 het „Leprozen-asyl der pro testanten in Suriname Bethesda" op „Groot-Chatillon" f500; de „Neder landsche vereeniging tot hulp aan Lupuslijders" te Amsterdam f 200 de „Zuid-Holiandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen" te 's Gravenhage f 500 het „Neder- landsch Zendeling-genootschap" te Rotterdam tlOOO; de „Vereeniging to t uitbreiding van het Evangelie in Egypte" té Amsterdam f 500de „Vereeniging voor hulpbehoevende btinjen" -te Uirecht f500; de ver eeniging „Talitha KQrai", gesticht voor| verwaarloosde en verlaten meis jes te Zetten f 200 het „Kinderhuis" te Zeiten f 200den „Oranjebond v. Orde te Utrecht 1200de „Kwart- gulden-vereeniging voor Heide-ont- ginning" te 's Gravenhage, ten dienste van den „Oranjebond van Orde" f 500de „Maatschappij van Wel dadigheid" te Frederiksoord {2000; d n „Arbeid van Johan van der Steur in Ncderlandsch-lndië te Amsterdam i 2000 de „Nederlandsche Gustaaf Adoiph Vereeniging te Leiden f500; de „Vereeniging tot Evangelisatie in Drente" f 200 de afdeeling Zutphen van den „Volksbond tegen drank misbruik" f 500; de „Zutphensche Wijkverpleging" te Zutphen f 1000 de Protestantsche Inrichting van Wel dadigheid" te Zutphen f 200; de Stichting „Bethel" te Zutphen f 100 de „Naai- en Breischool voor be hoeftige .kinderen" te Zutphen f 100 het „Centraal Genootschap voor Kinder-herstelling- en Vacantie-kolo- nies" afd. Zutphen f 100 en de Doof stommen-Inrichting „Door Liefde Saamgebracht" te Amsterdam f 1000. Hoe moet ik mijn tuin bemesten Voor deze vraag komen telken jare velen te staan, zonder dat zij een voldoend antwoord daarop kunnen geven, Verschillende moeilijkheden doen zich dan voor. Wij hebben voornamelijk op hen 't oog, die een kleineren of grooteren tuin bezitten, waarvoor zij, geen veehouder zijnde, geen mest beschikbaar hebben, terwijl zij ook van dé bemestingsleer te weinig, of in 't geheel niets, afweten om een keuze te kunnen doen uit de in den handel zijnde meststoffen. Men tracht dan in den regel wat natuurlijken mest van een veehouder in de buurt te koopen dikwijls is die niet te bekomen, omdat de boer zelf niet kan rondkomen en nog waar het land grensde aan de beek, bevonden zich prachtige weilanden, Langzaam steeg de weg door het veld tot een hoogte, die geheel met dennen bezet was. Toen Frans reeds de gehecle bezitting bekeken had, kwam Hoyer geeuwend onder de ve randa. Hij zag er verwilderd uit, want hij had nog geen toilet gemaakt en klaagde over slechte nachtrust, Frans vroeg hem een en ander over de grenzen van het goed en kreeg de gewenschte inlichtingen. Toen zij weder in de nabijheid van de woning kwamen, hoorden zij een erg lawaai,waarop Hoyer riep: „Heisa, lustig op, daar hoort ge de vroolijke jongens Een heele zwerm van half gekleede kinderen stroomde uit het huis, wierp zich met luid geschreeuw op den lieven oom Hoyer, keerde zijn zakken om en liepen toen met de honden het bosch in. „Nu, moet ik je eerst eens aan mijn gasten voorstellen," ging Hoyer voort, terwijl hij op twee menschen- groepen wees, die onder de veranda en den kastanjeboom zaten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1