Dinsdag 28 Februari No. 50 1911. 49e Jaargang. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenfs-flduerfenfiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Het werkplan van minister Golijn. Is de „N. R. Ct." goed ingelicht, jan staan behalve de wijziging der Militiewet, die urgent geacht wordt, „02 op het werkplan van den minister voor de eerstvolgende jaren de po sitieverbetering van de officieren, de encradeering der landweer en de reorganisatie van de artillerie. Ten aanzien van het laatste onderwerp wordt eenigszins in aansluiting aan een denkbeeld van minister van Rap- pard overwogen, of het mogelijk is. een geschut-type Krombaangeschut te vinden, dat zoowel voor den veld dienst als in de stellingen goede diensten kan bewijzen. Omtrent liet wetsontwerp tot wij ziging der milifiewet kan het blad mededeelen, dat het in hoofdzaak aansluit bij dat van generaal Cool. Contingent en diensttijd blijven on veranderd. In sommige opzichten wijkt het echter van het wetsontwerp-Cool af. Het tweeploegenstelsei blijft behou den met dien verstande, dat de miliciens van eenzelfde bataljon allen op hetzelfde tijdstip aankomen. Mi nister Cool zocht de oplossing in de formatie van een vijfde compagnie bij de bataljons; minister Cool echter wil aan elk regiment een vijfde ba taljon toevoegen. De ploeg, die in Januari opkomt, zal ook volgens het sielsel-Colijn veel sterker zijn, dan de zomerploeg. Qroote steden, als Amsterdam, zullen steeds in vol doende mate van geoefende troepen voorzien zijn. Het stelsel van minister Cool bracht mede, dat in alle plaatsen, waar een bataljon troepen is onder gebracht, in den winter althans een compagnie onder de wapenen is. In het stelsel van den tegenwoordigen minister is dit niet wel mogelijk. Enkele phafsen (Gouda bv.) zullen in den winter vrijwel van soldaten (ook van blijvend gedeelte) verstoken zijn. Naar het schijnt, vreest de mi nister hiervan geen nadeelen voor het kader. Het blijvend gedeelte zal in het stelsel van minister Colijn in beperk ten getale gehandhaafd b ijven. Is het blad wel ingelicht, dan wilde de heer Cool het doen vervallen, doch de mannen met klein verlof zenden, zoodat zij dan toch steeds de risico liepen, onverhoeds te worden opge roepen. Hoe dit zij, reeds op grond van het feit, dat op 1 October de zomerlichting nog slechts 2l/2 maand onder de wapenen is, terwijl reeds voor de individueels oefening buiten verband van den soldaat 4'/s maand bet minimum geacht wordt, zal naar de meening van den tegenwoordigen —o 28.) „Wij waren boven de wolken en droomden van »En het kwam geheel anders uit," llel Graff spottend hooren. „Geheel anders," -zuchtte Hoyer. "1 kwamen in den tuin, een Eden, n paradijs, maar de gouden vruch- n ontbraken. Wij verstonden niet iunst voor ons zelf te zorgen. i) hadden koeien,'maar geen melk, 1 ''iemand kon melken, wij had- de i, ppen» maar geen eieren, want vela verstrooiden zich over o en bosch, wij hadden boomen, ,t Seen hout, want niemand ver- Mi i 5 ^unst een boom te vellen nig en b'jen, maar geen ho- buren"'13^' locl1 ar')e'tlers kunnen «Ik nam een paar slaven." minister, een blijvend gedeelte niet geheel kunnen worden gemist. Dit blijvend gedeelte zal slechts in som mige garnizoensplaatsen gekazerneerd worden, in verband met de hand having van de neutraliteit, met het oog op eventucele binnenlandsche onlusten enz. Het blijvend gedeelte zal in twee ploege.i, elk van omstreeks 2000 man, moeten opkomen. Aangezien de Januari-lichting groo- ter is dan de zomerlichting, zullen tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte ook sommige miliciens der Januari-lichting behooren, zoodat deze jonge mannen, na eenige maanden in de burgermaatschappij te hebben vertoefd, weer voor korten tijd een paar maanden onder de wapenen zullen moeten terugkomen. Intusschen zijn te dezen aanzien meer faciliteiten geschapen dan tot dusver het geval was. De gelegenheid lot nummer verwisseling zal namelijk in niet geringe mate verruimd worden. De viermaanders worden afgeschaft. Invoering van kaderplicht wordt voorgesteld. De oefentijd voor bet kader zal vier weken langer duren. De 1500 militaire arbeiders die in oorlogstijd voor depottroepen zullen dienen, zullen 14 maanden onafge broken moeten dienen, waartegenover staat, dat zij van alle herhalingsoefe ningen zullen worden vrijgesteld. Dat verwezenlijking van al deze denkbeelden niet zonder verhooging van het eindcijfer der oorlogsbegroo- ting zal kunnen plaats vinden, laat zich voorzien. Het is wellicht mede daarom, dat minister Coiijn zich heeft verklaard voor een denkbeeld, dat in de Tweede Kamer meermalen door den heet Eland verdedigd is, de vrijstelling namelijk van de zooge naamde kostwinners. Dat zal in allen gevalle een besparing van op zijn minst f 750,000 medebrengen. 12' 8 jarige regeeringsherdenking. In een onder presidium van den heer j. E. Scholten te Groningen gehouden vergadering van de ver- eeniging tot bevordering van den bloei van Groningen, werd besloten 6 Maait, den dag van de 12V2 jarige regeeringsherker.ding van H. M. de Koningin, een volksfeest te vieren en alsdan een fonds te stichten om ter gelegenheid van het 25 jarig jubileum een monument op te richten voor H. M. de Koningin. Omtrent een Vrijdagavond te 's Gra- venhage gehouden vergadering van afgevaardigden der deelnemende ver- eenigingen aan de huldebetooging op 6 Maart a.s., wordt nog het volgende medegedeeld Volgens opgave zullen aan de aubade 16 zangvereenigingen deel nemen en tien muziekkorpsen waarbij het fanfarekorps der R. K. weezen „Negers meen je zeker?" „Die kanaljes hielpen ons luieren. Het vee vermagert, en ons gereed geld vliegt weg." „Hoe laat stond u 's morgens op vroeg Frans. „Om 9 uur al." De cellist lachte luide. „Het ergste nog is .mijn omge ving" ging Hoyer voort. „Weet je, wat het zeggen wil on der onverschilligen de eenige ge- voelsmensch te zijn „In 's hemelsnaam, niet zoo sen timenteel," riep de impressario, „drink en wees vrpolijk." Hoyer dronk zijn glas leeg en ging voort. „Acht dagen droeg ik den vloek van het alleen zijn, toen nam de zaak een wending. Op eens was het, alsof alle daklooze colle ga's hadden afgesproken bij mij bin nen te vallen. Sedert veertien dagen is dé villa „Rust" een verblijf voor kunstenaars geworden. Ik slaap met mijn manlijke collega's en ae twee negers reeds gedurende zeven nach ten op stroo omdat de vrouwen en kinderen beslag hebben gelegd op onze bedden. Laat mij mijn kalmte Warmoezierstraat in dan stoet zal medewerken. Het geheele aantal der deelnemers, die aan de aubade en het défilé zullen medewerken, zal ongeveer volgens opgave op "„5000 personen zijn te schatten. Het comité besloot de inwoners van Den Haag enz. uit te noodigen, om dien dag algemeen te vlaggen. Aan patroons en werkgevers wordt verzocht om hun personeel dat zal deelnemen aan de aubade, dien middag vrij te geven. Evenzoo zal het verzoek gedaan worden aan den raad van ministers om de deelnemers, die aan het défilé zullen medewerken en in dienst zijn aan de departementen en hooge col leges van staat, dien middag vrij van dienst te geven. Vervolgens had de loting plaats voor de volgorde en het opstellen van den stoet. De vereenigingen met hare banieren of vamdels zullen bijeenkomen in het gebouw voor K. en W., om vandaar te gaan langs Prinsessegracht, Korte en Lange Voorhout, Parkstraat, Paleisstraat, Palais. De stoet voor de aubade vertrekt ongeveer een half uur vooruit en zal zich na afloop der aubade aan het hoofd plaatsen voor het défilé. Het orkest voor de begeleiding der zangkoren zal worden samenge steld uit de harmonievereeniging „Senoritas" afdeeling Chr. Vereen. „Onderling Kunstgenot" samengesteld uit personeel van het politiekorps. Ziekteverzekering. Er schuilt ongetwijfeld eenige tragiek in schrijft het „Handelsblad" dat alweer een ontwerp-ziektever- zekering, ongetwijfeld product van veel moeite, tot een gelukkig slagen niet schijnt te zijn voorbeschikt. Dit maal is het wel een groot gebrek aan knap en deskundig werk, dat ons in 't departementale ontwerp opvalt! Het is, alsof de ideeën er wei zijn, maar de menschelijke vermogens niet voldoende om ze te verwezenlijken. De „Nieuwe Ct." aldus merkt het „Handelsblad" op op dezen aesolaten toestand wijzend, heeft ge maand tot bekeering eri gezegdgij ziet ho; de dwangverzekering onmo gelijk blijkt; maakt nu maar liever alvast eens een aanvang met de ge subsidieerde vrijwiliige verzekering die in zoo menig ander land tot gun stige r.sulfaten geleid heeft. En inder daad zou men na deze zoovele jaren sukkelens, met nog zooveel voor den boeg, geneigd zijn mede te werken tot een regeling van staatssteun aan 't vrijwillige verzekeringswezen, mits die dan maar ten spoedigste in wer king kon treden. Doch daar staat tegenover dat ook dit een droombeeld is, dat nog weer jaren zou noodig hebben om te worden verwezenlijkt 1 En daarbij komt, het wordt te vaak bewaren Weet je wat het zeggen wil, in de nabijheid van schreeu wende kinderen, veeleischende vrou wen en brave collega's het leven te genieten Ik zocht rust, zocht een stil verblijf „Wat zoek je dan nu in de stad viel Graff hem in de rede. „Mijn arme vrouw lijdt vreeselijk. Toen wij gisteren een oogenblik rust hadden de karavaan was gaan visschen en ons geld telden, riep Elisabeth uit: „Ferdinand, al die be zoekers eten ons op. Zoo mag, zoo kan het niet langerWij moeten de boerderij verkoopen, anders zitten wij de volgende maand op zwart zaad." „Wil je dan den oogst niet meene men „De oogst? Wie zal het gras en het koren maaien en binnenhalen Intusschen verwoest de bende alles. Kort geleden zou de luiwammes, Schön, brandhout halen. Plotseling hoor ik vlak bij huis bijlslagen. Ik spoed mij den tuin in en ik zie, dat de kerel bezig is een appelboom om te hakken. ,,Dus zoek je nu een kooper voor vergeten, dat een dergelijke verzeke ring altijd slechts een beperkte laag der bevolking steunt en waar steeds ongeholpen overblijft juist de minst- gestelde, die tot eigen initiatief den minsten aandrang bezit, wier werk gevers evenmin de hand aan den ploeg slaan en waar slechts door een verplichte organisatie het nuttige kan worden gebracht. Trouwens, de mogelijkheid om een goede verplichte verzekering in het leven te roepen, is immers volstrekt niet uitgesloten. Als men maar prac- tisch en flink a An het werk wil gaan -- niet te veel naar sociale theorieën of naar Duitschland en Oostenrijk kijken maar in het eigen land, in aansluiting met wat hier bestaat, een organisatie en een administratie ineen poogt te zetten. Of 's heeren Talma's tegenwoordig ontwerp daarvoor nog dienst kan doen Wij vreezen het. Misschien zal hij met een anderen opzet of andere raadslieden nog vlugger in een andere richting kunnen klaar komen. De Grondwetsherziening. De staatscommissie voor de grond wetsherziening heeft nog geen beslis sing genomen, omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerderheid niet geneigd is tot invoering van algemeen kiesrecht te adviseeren. Wel is men over het al gemeen gestemd voor uitbreiding van het kiesrecht. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, predomineert het denkbeeld, om de beletselen daarvoor uit de grondwet te doen vervallen, zoodat eventueel in de kieswet aan de vrouwen het kies recht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen vermoedelijk geen veranderingen wor den voorgesteld, althans geen veran deringen van beteekenis. Wel echter kunnen belangrijke wijzigingsvoor stellen met betrekking tot de gemeen tebesturen worden verwacht. De Bakkerswet. Het Bakkerscomité heeft zich tot den minister van landbouw enz. ge richt met een adres waarbij den mi nister onder opmerking dat in het door den directeur-generaal van den arbeid samengesteld rapport van het onderzoek naar de bedrijfstoestanden in de Nederl. broodbakkerijen niet wordt medegedeeld op welk uur de arbeid der verschillende personen een aanvang neemt, wordt verzocht opdracht te willen verstrekken bedoeld rapport aan te vullen in dien zin, dat daaruit blijkt op welk uur de in bak kerijen werkzame personen den arbeid de boerderij „Ik zoek hem als een verloren kleinood, zoek hem, als mijn verloren paradijs, zoek hem als het huilende kind naar zijn moeder, maar ik zoek vergeefs. Ik moet de zaak nu met advertenties beproeven. Qeen mensch heeft geld. O, die snoode Mammon, dat ellendige geld Bij, het verhaal van den tooneel- speler was Frans plotseling op de volgende gedachte gekomenHier biedt zich de gelegenheid aan, de voorwaarde van Schreuder te ver vullen. Ais hij zelf, hij Frans, nu eens die boerderij kocht Geduren de den zomer was hij vrij manhij kende het boerenbedrijf en zou een bezitting hebben, die hem een vast bedrijf voor de toekomst aanbood. Voor 40 jaar waren de landerijen aan de Noordzijde van de Catsheu- vels nog goedkoop en zoo overlegde dus de ondernemende Frans bij zich zelf, om de boerderij van Hoyer te koopen. Spoedig kwam hij dan ook tot een besluit en toen nu de too- neelspeler met droeven blik de oogen naar den grond geslagen hield, vroeg hij„Hoeveel vraagt hij voor de aanvangen, hetgeen naar adressant beoogt ter beoordeeling van den om vang van den nachtarbeid een eerste vereischle is. Te 's Oravenhage is op 72 jarigen leeflijd overleden de gepensionneerde luitenant-kolonel der artillerie A. Veen Valck. De overledcnestond bekend als een zeer kundig man op artilleristisch gebied. Herhaaldelijk werd hij gedu rende zijn diensttijd belast met spe ciale opdrachten. Hij maakte o.a. deel uit van de com missie van proefneming; behoorde tot de commissie van contröle op den aanmaak van ijzeren kustgeschut (de oude 24 cM.) in Zweden, en was later,, als kapitein omstreeks 1881, gedele geerde onzer regeering bij den aan maak bij de firma Krupp, van nieuw geschut, voor onze veld-artilleiie. De jaarwedden van de wefhouders te Amsterdam, tot nog toe f 4000 be dragende, zijn met ingang van 1 Ja nuari jl. verhoogd tot f6000. Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, Met een uitvoerig verweerschrift heeft de Nederl andsche Veieeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zich gewend iot de Tweede Kamer naar aanleiding van den scherpen aanval in de vergadering van 14 De cember jl. door den minister van waterstaat op het optreden van deze organisatie. De minister betoogde, dat niet ge lijk zulks in de statuten van Vereeni ging is neergeschreven hst doel van ha r-we-k zou wezen lotsverbetering na te streven van het Spoor- en en Tramwegpersoneel, doch dat zij slechts beoogt het gezag te onder mijnen en revolutionnairert geest aan te kweeken. Adr, teekent bezwaar aan tegen het door den minister uitgesproken oordeel, vertrouwende, dat de Kamer na kennisneming van van de door adr. verstrekte loelichting zal inzien, dat de werkwijze van deze vakvereeniging in geenen deele rechtvaardigt een beoordeeling, ais- haar door den minister is te beurt gevallen, doch dat zij integendeel als regel op geheel normale wijze nastreeft hel in de statuten omschre ven doel„door nauwere aaneen sluiting van het personeel, hetwelk in den diens! van spoor- en tram wegen is, te zijn een lichaam, waar aan de behartiging van alle in hoofd zaak stoffelijke belangen, is opge dragen, ten einde langs dezen weg te komen tol maatschappelijke toe standen, waarin het aan het Spoor- en tramwegpersoneel mogelijk zal zich te ontwikkelen en zedelijk te verheffen." boerderij „O, ik zou ze billijk willen over doen. Duizend dollars wil ik wel opofferen, als ik een goed kooper kan vinden." „Als er nu eens iemand was die 6000 dollars contant zou willen be talen en u de rest na een jaar met 6 percent interest zou willen Vol doen, zoudt ge dan daarop ingaan „Zeker, zeker „Laat mij dan morgen de bezitting zien; staat ze mij aan, dan hebt gij een kooper gevonden. Hier staat hij „O, mijn reddende engel f" „Wanneer gaan we er heen vroeg Frans. „Als gij zin hebt, met de stoom boot, die om zeven uur afvaart," „In orde." „Kellner, een flesch champagne," riep Hoyer zoo hard, dat het door het heeie huis klonk. „Vrienden, ik moet op het welzijn van dezen hoop- vollen kunstenaar drinken met pa relenden champagne (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1