EFFECTED - GiPONS. Cinema paftjé frères HEiNRICH ROTHENSTEIN. let Personeel derfiima BSftSCH&ROTHEHSTEIN. Milige Uilig LIENSKOK. Sataw Eosmopolitain. Mlgllll lldïl-PjfiétppiM I Zaterdag ft, Iiif 1 a Maandag 21 febn Laatste Berichten, Advertentiën, Oeklgurde Dames Overhemd-Blouses. 1.0. BË JOKOE Co. Te huur gevraagd: Te huur gevraagd: BUITENLAND. Winter en Zomer-Blouses, TE KOOP: TOOK N. B. Hedenavond voor 't laatst de groote wedrennen hij Parijs. Chang Ting hebben de soldaten winkel doorzocht. En zelfs pen van toch z']n zóo g°ed> dat om hen te kalmeeren' lie koopman wel genoodzaakt was ,jjn toevlucht tot het beste middel te nemen, dat daarin bestaat, dat hij uit lin kas een zeker aantal dollars neemt! pit offer en de vrees zijn handel ie niet te zien gaan, bedroeven hem nop meer dan de pest zelf. Want het vooruitzicht van den dood wekt bij den Chinees lang niet dezelfde vrees a|S bij den Europeaan. Méér nog rondom zich ziet hij, zelf in grooten gjaie, zijn inedemenschen sterven Jret bijna algeh:ele onverschilligheid. V/ij herinneren ons nog een win- termorgen in Moekden, een verba nd kouden morgen, maar helder en schitterend; op den bevroren „rond, zoo hard als de rotsen, klon ken luid de hoeven der paarden. Niet ver van onze woning bijna bij den ingang van een herberg, waar honderden menschen leefden, in een der drukste straten iag aan den kant der sloot een man, met lijkkleurig bedekt met afgrijselijke lotn- Onze geleider wees hem ons aan en sprak deze eenvoudige woor den: ,Hij is dood." Rondom dit lijk kwamen en gingen de menschen, liepen hun zaken na, zonder zelfs zich te verwaardigen een blik op den man te slaan. Dieren en men schen maakten een kleinen omweg, om zich niet te stootendat was alles. Wij droegen onzen geleider op, te vragen, hoe lang de man daar nu al iag. „Sinds gisterenavond" antwoordde hij. Ongetwijfeld had de ongelukkige, te arm, om een onder dak ie zoeken, zich daar maar neer gelegd, bij het vailen van den nacht en hadden de koude en de dood hem overvallen. Men had hem laten sterven, zonder er de minste aan dacht aan te schenken. Te midden van een dergelijke be volking mogen de Europeesche artsen hun pogingen en hun heldenmoed verdubbelen het zal hun heel moeilijk vallen onder zulke omstandigheden de epidemie tat staan te brengen. Woensdagmorgen vroeg is te New-Vork een bomaanslag gepleegd door de vereeniging van de Zwarte Hand (Black Hand Society), die ge heimzinnige organisatie, welke zich ten doel stelt den Italianen er, Sici- lianen in de Vereenigde Staten, voor namelijk hun, die nog pas kort geleden van Europa in Amerika zijn aange komen, geld te ontrooven. Gewoonlijk leggen de „Black Han dera" hunne bommen op de stoep voor de huizen van hun slachtoffers of verbergen ze achter de toonbank van een winkel, in dit geval hebben zij de ontplofbare slof neergeworpen in een luchtkoker tusschen twee groo- le huizen, die door tal van gezinnen bewoond werden. Twintig personen werden gewond, voornamelijk door de glasscherven van gesprongen ruiten tn achttien gezinnen, waarbij vele kleine kinderen, vluchtten verschrikt de besneeuwde straten op. De politie schrijft zonder eenigen Iwijfel de verantwoordelijkheid van deze misdaad toe aan(de„BlackHand", en de ltaliaansche afdeeling der politie is druk in de Weer naar verschillende personen te zoeken, die verdacht worden in deze misdaad betrokken ie zijn. Guiseppe Calderella en zijn aan genomen zoon Prengotta, die in een der huizen verbleven, hadden voor "nige maanden brieven van de „Black Hand" ontvangen, en de laatste week was aan Calderella medegedeeld, dat hij 500 dollar moest betalen, wilde hij niet worden gedood. Van Prengotta was _1000 dollars geëischt. Gewoonlijk trachten de arme Itali- Jnen, van wie velen met de Engel se taal onbekend zijn, door te be- '«en hunne vervolgers te bevredigen, maar in dit geval hadden Calderella en Prengotta de brieven aan de politie gegeven en zich op een aanval de „Black Hand" voorbereid. De geheele omgeving was door de P'o'fing in opschudding, en het t as. aoodig de politie te roepen, Minde de orde te helpen handhaven. Het koudste gedeelte l'r aim°spheer. Naar ge- Jjg men hooger in den dampkring ,18'. neemt de temperatuur af, wat «klaren is doordat de dampkring ,v ean deken werkt, die de zonne nd w?' naar He aarde doorlaat, dp l 'Poei''jker terug iaat gaan van aarde naar de wereldruimte. Deze e^tuurdaling heeft echter een l s- Op een bepaalde hoogte blijkt ban ^gekeerde te gebeuren proef- sêvp°nS met instrumenten voorzien, n aan, dat boven deze grens 11.000 M. hoog) de tem- weer stijgt totdat een laag wordt van onveranderlijke temperatuur. Hooger'gaande ballons hebben in deze laag geen temperatuur verandering gevonden. Daar deze omkeerende laag boven den aequator op veel grooter hoogte pas voorkomt dan bij de polen, is de temperatuurdaling boven den aequator veel langduriger. Zoo is 't begrijpe lijker dat boven den aeqautor de laagste atmospherisc'ne temperatuur gevonden is, n.i. ruim 84 gr. C. onder nui, hoewel deze streek op aarde juist de heetste is. i aan (gemiddeld ENGELAND. De wet tot afschaffing van het veto-recht der Lords is dus in eerste lezing aangenomen, onder groote geestdrift van de ministeriee- len. Natuurlijk was er geen quaestie van dat het anders geschieden zou, want de behandeling der gansche veto-wet in het Lagerhuis is eigen lijk een wassen neus, en dient slechts om de oppositie nog eens in de gele genheid te stellen de reeds honderd maal opgenoemde bezwan n te laten herhalen, en de mininisterieelen voor de honderdste maal hetzelfde er tegen in te laten b-engen. Want de veiowet is niets anders dan een uitwerking van de veto-resoluties, waarin reeds in scherpe lijnen was afgeteekend, welke regeling dé regeering inplaats van het veto-rechi wilde hebben. Die veto-resoluties zijn reeds bede- batteerd en aangenomen, en de be handeling der wet is slechts een her haling, noodzakelijk alleen om de maatregelen in te voeren of de Lords in de gelegenheid ie stellen deze te verwerpen, waardoor zij het middel der peersbenoeming noodig zouden maken. Intusschen heeft Lord Lansdowne, de unionistische leider in het Hoo- gerhuis, nog getracht, door een stra- tegischen zet de executie van het doodvonnis over het Lords-veto af te wenden, of eigenlijk uit te stellen, want afwenden schijnt uitgesloten. Hij heeft eenontwerp ingediend tot wijzi ging der samenstelling vanhetHoo- gerhuis. Men begrijpt dat ook dit een uitwerking zal zijn van de door den nobelen Lord voorge stelde moties, innertijd ingediend vóór de verkiezingen, om den volke te toonen dat de Lords, hoewel niet bereid afstand te doen van het veto-recht, gaarne hun huis op andere democratischer basis wilden grond vesten, iets waartoe zij zekerlijk even min bereid geweest zouden zijn, in dien de regeering niet met de oprui ming van het veto-recht had gedreigd en de lords zeker waren geweest dat zonder tegemoetkomingen hunnerzijds de verkiezingen onherroepelijk verlo ren zouden zijn. Edoch, de verkie zingen werden niettemin verloren, niettegenstaande deze tegemoetkomin gen en zelfs niettegenstaande een be reidverklaring, op het laatste oogen blik, om desnoods ook iets van de volstrekte bevoegdheid tot het verwer pen van wettelijke maatregelen af te doen. Niets hielp de Lords en het volk sprak tot tweemaal toe het dood vonnis over hun rechten uit. Tuans, blijkbaar om de voltrekking van dat vonnis nog een tijd lang af te wenden komen de Lords weer met het plan van wijziging der samenstelling. Nu dat het voorstel wet wordt is natuur lijk onmogelijk, daar het Lagerhuis het nooit zou goedkeuren, en even min zal het de regeering verhinderen haar eigen maatregelen door te zetten. FRANKRIJK. In de zitting der Ka mer van gisteren kwam in behande ling de motie van den afgevaardigde Sembat, strekkende om den aanbouw van twee nieuwe panlserschepen uit te stellen tot de internationale onder handelingen in zake de beperking der krijgstoerustingen, waaraan Frank rijk den eersten stoor zal geven, afgeloopen zijn. Minister Pichon aanvaardde de motie-Sembat niet en verklaarde, dat de regeéring met zichzelve in tegen spraak zou komen, wanneer het den zoo dringend noodzakelijken aanbouw der nieuwe schepen vertrsagde, vooral omdat er reeds te lang uitgesteld is. Onder de tegenwoordige omstandig heden zoo sprak Pichon voorts is de motie niet ongevaarlijk terwijl wij er over debatteeren, krijgen ae andere mogendheden, die ons reeds een heel eind voor zijn nog grooter voorsprong op ons, waardoor wij nog sterker in de minderheid komen. Onze voornaamste waarborg voor den vrede aldus vervolgde minister Pichon iigt in de sterke van leger en vloot. Niets zou gevaarlijker zijn dan onze krachten te verzwakken, terwijl de andere mogendheden die steeds blijven versterken. De afgevaardigde Sembat, repli- ceerend, verwijt Pichon, dat hij te weinig waarde hecht aan de Haagsche vredesconferenties. Pichon antwoordde daarop Nie mand kan het werk der Haagsche vredesconferenties meer waardeeren dan ik en ik hoop dan ook, dat deze de zaak tot een goed einde zullen brengen. Het eerste gedeelte van de motie- Sembat, aldus luidende: de Kamer noodigt de regeering uit onderhande lingen aan te knoopen met de buiten- ianasche mogendheden, in 't algemeen en in het bijzonder me! Engeland en Duitschland, ten einde te geraken tot een beperking der oorlogstoerus tingen, werd vervolgens door Pichon bestreden, omdat dit gedeelte der motie Frankrijk te veel risico laat loopen. Pichon stelde daarop de kwestie van vertrouwen en het eerste gedeelte der motie werd nu verworpen met 352 tegen 180 stemmen. Over het laatste deel der motie werd niet gestemd. De afgevaardigde Charles Dumont stelt nu een motie voor, waarbij de regeering wordi uit- genoodigd al haar krachten in te spannen om tot een overeenkomst te geraken met de bevriende en ver bonden mogendheden over het plaat sen op de agenda van de eerstvol gende Haagscne conferentie van de 'kwestie der gelijktijdige oeperking van oorlogstoerustingen. Pichon antwoordde dat de regee ring zich niet verzet tegen de motie- Dumont, die slechts de instructies van de Fransche afgevaardigden ter conferentie gegeven, bevestigt en versterkt en de regeering de vrijheid laat, het geschikste öogenblik te kiezen. De motie-Dumont werd daarop met 447 tegen 156 stemmen aangenomen. :i DUITSCHLAND. De Rijssdag be handelde in tweede lezing het wets ontwerp betreffende de sterkte van het leger in vredestijd, volgens het welk deze van 1 April 1911 at met rond 11,000 man zal worden verhoogd op die manier dat in 1915 liet aantal van 515,321 gemeensoldaten wordt bereikt en dit aantal tot 31 Maart 1916 blijft in stand gehouden. Het totaal der uitgaven voor de legerversterking in deze vijf jaren is berekend op 141 millioen. Alle sprekers, behalve de socialisten en de Polen verklaarden zich voor hel ontwerp. De minister van oorlog Heeringen zeide dat de partijen met de regeering ervan overtuigd zijn, dat een krijgsvaardig leger voor de positie van Duitschland noodzakelijk is. In Duitschland bedragen de uit gaven voor leger en Vloot per hoofd 15'/s Pct- Her totale uitgaven, zoodat 84 /j pet. der uitgaven overblijven voor uitgaven voor beschavingsdoel einden. Hij meende, dat met het oog op Duitschlands geografische ligging het eerste getal in verhouding tot het volksveimogen gering is. Hij was buitendien van meening, dat de groote vorderingen, welke Duitschiand in de laatste veertig jaar op weten schappelijk gebied heeft gemaakt, niet alleen het gevolg zijn van roem rijke oorlogen, maar wezenlijk ook van de opvoeding, die het volk door den algemeenen dienstplicht een eeuwlang genot. De stemming over het eerste artikel van het ontwerp geschiedt morgen, de overige artikelen werden aange nomen. Tegen stemden de Polen, de socialisten en eenige leden van het centrum. DOMBURG. Hedenmorgen hield de gemeenieraa1, onder voorzitter schap van den burgemeest-r, een ver gadering. ingekomen was een adres van A. Roelse om van de gemeente te koopen 260 M.3 grond. Besloten werd dezen grond af te staan voor f 1,50 de M3. Aangehouden werd een adres van een ingezetene om schadevergoeding voor gemis van grond. De grafdelver verkreeg verhooging van loon. B. en W. stelden voor een verzoek te richten aan het polder bestuur van Walcheren om geen tol te heffen voor automobilisten, het geen nadeel brengt aan het bezoek der badplaats. De raad vereenigde zich met het voorstel. Per telegraaf. Men seint ons uit Ter Neuzen Van den gerepareetd wordenden hoogen schoorsteen der spiegelglas- fabriek te Sas van Gent is heden morgen weer een werkman 22 M. hoog gevallen en dood opgenomen. Het was de 38 jarige Theodor Ziindort, wonende te Brussel, afkomstig uit Dnsseldorf. Hij laat een weduwe en 2 kinderen na. De oorzaak is het breken der stelling in den schoorsteen. De andere zich op de stelling be vindende werkman kon zich door Den 22en dezer overleed fe Berlijn, na een langdurig en zwaar lijden, in den ouderdom van 59 jaar, de senior-chef en oprichter der firma BRASCH ROTHENSTEIN, de Heer De overledene was voor ons een voorbeeld van getrouwe plichtsbetrachting, energie en vlijtzijne voorname eigen schappen, zijne rechtvaardigheid en humaniteit laten ons zijn verlies merkbaar gevoelen en zal daarom zijn nage dachtenis bij ons steeds in hooge eere blijven. yiissingen, 24 Februari 1911. het vastgrijpen aan dé haken in den schoorsteen, voor vallen behoeden. Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE. Heden werd voortgezet de behandeling over het wetsontweip tot bestrijding der zede loosheid. Na een debat tusschen de heerenTreub en Roodhuyzen verweet de minister den heer Limburg zijn oppositie en de linkerzijde dat zij niet wil medewerken. Elk amende ment dat advertentiën buiten de straf wet wil houden, noemt de minister onaannemelijk. Hij wijzigde het arti kel als gisteren door hem aange kondigd. Het amendement Limburg werd na een vrij rumoerig debat verworpen met 36 tegen 27 stemmen. Tegen stemde de rechterzijde en de heeren Roodhuyzen en van Doorn. Het gewijzigd regeeringsartikel werd vervolgens aangenomen met 40 tegen 36 stemmen. Van links stemden voor de heeren van Doorn, Patijn en Roodhuyzen. Vrachtboot gezonken. ROTTERDAM. Het hedenmorgen binnenkomende stoomschip „Santé Maria" heeft bij het instoomen van de Rijnhaven, door den siorm afge dreven een vrachtboot middendoor gevaren. De \rachtboot zonk onmid dellijk en ook het remmingwtrk aan den kaarmuur werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hevige brand. CHERBOURG. Een hevige brand is uilgebróken in het havenkwartier. De brandweer is niet bij machte den brand ie blusschen. Tal van huizen staan in brand of worden door de vlammen bedreigd. e schade wordt op 1 millioen berekend. WEERBBBIGHT. Overzicht en verwachting, (opgemaakt 24 Febr. 1911.) Hoogste barometerstand 771.3 te Coiuna. Laagste barometerstand 720.6 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 25 Febr. Stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke, later tijdelijke afne mende en krimpende wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Aanvankelijk regen- of sneeuwbuien. Kouder. Heogwaf®? f® Viissingen. Febr. vin. nm. Zaterdag 25 11.21 11.41 Zondag 26 12.— 12.20 MARKTBERICHTEN. Viissingen, 24 Februari 1911. Geen aanvoer van boter en eieren. Tot mijne diepe droefheid j overleed heden in het O. L. j Vrouwe Gasthuis te Amsterdam mijn goede broeder, de Heer WILLEM KORNELUS KUILER, I I in leven gepensioneerd Commies j I bij de Post en TelegrafK Wed. M. DE ZOMER— Kuiler. Viissingen, 22 Febr. 1911. van ongeveer 200 stuks waarbij een groote partij Walstraat 94. ¥f?EË?«f)D SELD. Walstraat 43. Telefoon 125 eenige soliede één en (weeverdie- pingshuizen, op goeden siand, tegen zeer billijken prijs. Brieven onder motto „huizen" Bureau van dit Biad. Geheel-Huis of Benedenhuis of Bovenhuis voor gezin zonder kinderen. AdresBureau van dit Blad. tegen April een eenverdiepings» huisje voor klein gezin. Brieven onder iettor F. Bureau van dit Blad. -ïii3S8B0^f^Ks!3 1. DE GEISHA (gekl. Japansche kunstfilm). 2. JACHT IN DE ALPEN (sport natuuropname). 3. FOLCHETTE VAN NARBONNE(gekl. kunstdrama) 4. DE BOX-KAMPIOEN. 5. HET STANDBEELD (com.; 6. DE GOUDEN ROOS (kunstfilm geki. feërie). 7. SKI CONCOURS (sport natuuropname). 8. HET EERSTE OPTREDEN VAN MAX IN DE CINEMA (groot lachsucces).

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 3