Bensdorp's Önfbijfcacao Bensdorp's önfbijfcacao. Gemengd Nieuws. De geurigste en smakelijkste Chocolademelk wordt bereid mei Bestelt uw winkelier daarom een bus 2 POND BUS f 1.50 1 9) 9r f, 0.80 V0.42Vj 1 OMS 0.18 U ff ft 0.10 MT Bensdorp's MfiNOEUVRE-CHOCOLftDE ouertreft alles. Prijs 7 cfs. per reep. een .korps zou kunnen gevormd wor den van ongeveer 1000 man des- gewenscht zou indeeling bij de regi menten verkozen kunnen werden. Voor vervoerkosten rekent hij in doorslag f 250 per man bij een verblijf in de gelederen gedurende 9 maanden zou den de kosten (onderhoud, kleeding inbegrepen) in het geheel niet meer dan f750 per man bedragen; dat is 3/t millioen, waarvan nagenoeg '/a ten goede van de Holiandsche scheepvaart en s,3 aan de Holiandsche nijverheid ten voordeel zou komen. Een tijdelijk v erblijf in Nederland zou den jonge lieden ieeren, dat dit niet alleen een land is van „molens, grachten en klompen", maar een land van daden, van voortbrengselen en van kunst banden zouden worden aangeknoopt. Teruggekomen in het land, waar hunne ouders verblijven, zouden die jonge lieden verspreiders zijn van Neder- landsche nijverheid of kunst of andere productenzij zouden zijn „levende advertenties van wat Holland op het gebied van vlijt, degelijkheid, opvoe ding en vertrouwbaarheid" waard is. De ouders en betrekkingen der in Ne derland dienenden, zouden mogelijk naar dat iand overkomen, wat al weer de scheepvaart en de nijverheid te stade zou komen. Zuid-Afrika en Ame rika, thans reeds groote afnemers van Europeesche goederen, zouden allicht meer handelsbetrekkingen met Neder land aanknoopen ook door de jonge lieden zeiven. De redactie van „Neerlandia" vreest dat het plan onuitvoerbaar is. „In het leger worden de Nederlandsche jongelieden voorbereid tot de diensten, die van hen in geval van oorlog zouden moeten gevergd worden daarop zijn alle krachten van officieren en kader gericht. Een contingent van jongelieden, die na 9 maanden verblijf in Nederland naar het land hunner geboorte terugkeeren, zou dus alleen moeite en lijd vergen, terwille van die jongelieden. Het leger zal niets aan hen hebben de weerkracht van Nederland za! er niets bij winnen. Onder zekere omstandigheden zouden zelfs meer offficieren en kader beschik baar moeten zijn voor de oefening dier buitenlanders de kosten zouden ook belangrijk hooger kunnen worden, dan de schrijver berekent, zelfs aan nemende dat zijn kostenberekening voor onderhoud enz., ongeveer juist ware. Het is de vraag of er in de tegenwoordige kazernes plaats is voor zulk een jaarlijksch contingentthans zijn deze in den oefentijd reeds over- vuid." Ook de handelsvoordeelen, meent N., zuüen niet zoo groot zijn. Vlissingen, 23 Februari. Heden arriveerde alhier de justitie uit Middelburg, ten einde in vereeni- ging met de eveneens alhier aanwe zige Belgische justitie een onderzoek in te stellen in verband met de in den nacht van 24/25 December 11, op de reede alhier plaats gehad hebbende aanvaring tusschen de Belgische stoomschepen „Baltique" en „Finland", weike aanvaring het zinken van eerstgenoemd schip ten gevolge had en waarbij zes van de opvarenden om het leven kwamen. De le luitenant Jhr. Laman Trip van het korps torpedisten, is heden alhier aangekomen in verband met de werkzaamheden aan het gezonken stoomschip „Ballique." De Cinema Pathé frères in het gebouw „Cosmopolitain" mag zich in de belangstelling van het publiek blijven verheugen. Dat is niet te verwonderen ook. De ondernemer zorgt voor de noodige afwisseling en het gevarieerd programma, dat bij eike voorstelling vertoond wordt, valt algemeen in den smaak. De beelden zijn allijd even prachtig en komen zoo duidelijk mogelijk op het doek. Wij herinneren er aan, dat om de drie dagen een nieuw programma wordt gegeven. De Vlissingsche onder-officieren gymnastiek-, scherm- en tooneelver- eeniging „Vriendschap en Genoegen" gaf gisterenavond een bal-masqué in de zaal van den heer Buning, onder leiding van den heer S. M. Barkelau. Het was een recht gezellig bal en er werden zeer fraaie costumes op gemerkt. De bijzondere aandacht werd getrokken door een groep Ja- panneezen, Chineezen, negers en een paar Tyroiiennes. Er werden heel wat offers gebracht aan Terpsichore, waarbij het orkest, onder directie van den heer Corn, van Beers, goede diensten bewees. Zondag wordt in het Concertgebouw van den heer Burgers door de Neder landsche tooneelisten, onder directie van den heer Bakker, weer een voor stelling gegeven en wel van het be kende drama „de twee Weezen". Dit stuk blijft altijd groote aantrekkings kracht behouden en dit zal Zondag wel opnieuw blijken. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de stoombierbrouwerij en mouterij „de Meiboom" alhier, werd het divi dend over 1910, evenals het vorig boekjaar, vastgesteld op 4 pet. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt verplaatst de commies der telegrafie le kl. W. F. H. Bruinier van het tele graafkantoor te Amsterdam naar dat te Vlissingen. Heden werd op de R. kath. begraaf plaats ter aarde besteld de olieman Tax, die Maandag aan boord van de mailboot „Koningin Wilhelmina" op zoo droevige wijze om het leven is gekomen. De baar werd gevolgd door personeel van de maatschappij „Zee land" en was gedekt met de Neder landsche driekleur. Het kantongerecht te Middelburg zal worden teruggebracht van de le naar de 2e klasse en dat te Zierikzee van de 2e naar de 3e klasse. Voor de betrekking van directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Am sterdam komt ernstig in aanmerking de heer mr. G. W. Sannes, griffier van den Raad van Beroep voor de Onge vallen-verzekering te Middelburg. Te Domburg sprak gisterenavond in het café Schrier, de heer H. Snijders van Middelburg over de vraag: „Waarom algemeen kiesrecht." De zaal was matig bezet. Door eenigen der aanwezigen werden na de rede inlichtingen gevraagd. Het bekende adres werd ter tee- kening aangeboden, waaraan door enkelen werd voldaan. KERK- EN SCHOOLWEUwS. Ger. Kerken. Bedankt voor de toe zegging van beroep naar Edmonton (Canada) door ds. G. P. Oberman te Arnhem. Tot onderwijzeres te Schiedam is benoemd onze vroegere stadge- noote, mej. W. A. de Vries, thans te Hooge Zwaluwe. De inspecteurs" van het lager onderwijs maken bekend, dat examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer en als onderwijzeres dit jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is bestemd voor het schriftelijk gedeelte van het exa men, terwijl het mondeling onderzoek aanvangt op 19 April d.a.v. Zij die aan deze examens wenschen deel le nemen, behooren zich vóór 1 Maart aan te melden bij den dis trictsschoolopziener hunner woon plaats, onder overlegging van de stukken genoemd in art. 80, tweede lid, der wet op hel lager onderwijs. Zij die na het verkrijgen van de akte bewijzen van bekwaamheid wen schen af te leggen öf in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek öf in de nuttige handwerken voor meisjes, öf in de beide vakken, behooren daarvan bij hunne aangifte te doen blijken. Gisterenmorgen, bij het aan breken van den dag, bleek ten Zuidwesten van Hindeloopen een schip op strand geslagen te zijn. la een achter hel schip bevestigde sloep was de bemanning zichtbaar. Ofschoon de zee bij het aanhoudend ruwe weer zeer hoi stond, waren veie mannen bereid hulp te bieden en stak al spoedig een jol met acht stoere mannen en een botter met eenige helpers in zee. De jol was eerst bij het schip en slaagde er in de bemanning behouden aan wal te brengen. Het bleek een ijzeren tjalk te zijn komende van Amsterdam, ge- iaden met hout en op reis van Har lingen naar Emmerik. Men had met den Zuidwester wind Stavoren niet kunnen bereiken, was toen voor anker gegaan, doch het schip sloeg op het strand. Schip en lading waren Verzekerd. De bemaning be stond uit twee broeders en een zuster. In de Wouwsche Plantage nabij Rozendaal heeft zich gisteren nacht weer een stroopersdrama afge speeld. De jachtopzichter P. de Krom hoorde schoten vallen en trok alleen op onderzoek uit. Na eenigen tijd bemerkte hij een tweetal stroopers met den lichtbak. Op zijn nadering werd het licht uitgeblazen. Toch wist hij een der stroopers te grijpen. Een worsteling ontstond, waarbij De Krom een hevigen slag met een ge- vveer op hei hoofd ontving, zoodat hij bewusteloos neerviel. Men vond hem in dezen toestand. De stroopers on.kwamen zonder herkend te zijn. d CL 0nder da Serneente Lierop (N. B.) heeft een verwoed gevecht plaats gehad tusschen 2 jachtopzieners uit Helmond, en drie stroopers. De opzieners overrompelden de stroopers, en hielden er ieder een vasfi de derde ontsnapte; met de twee gearresteerden werd meer dan een halfuur geworsteld. Ten slotte liet de eene opziener zijn arrestant los, daar zijn collega hem ter hulp riep, zoodat ook de tweede strooper ont kwam, doch de derde werd met be hulp van den toegesnelden opziener overmand. Het tooneel van den strijd was des anderen daags nog te her kennen aan den omgewoelden en vertreden grond. De opzichters liepen nog al wat builen en schrammen op tengevolge van toegebrachte slagen en schoppen. Ais 16 jarig meisje raakte een vrouw te TielI door schrik het spraak vermogen kwijt. Geen geneeskundige hulp baattegisteren na 12 jaar keerde de spraak weder terug. Gisterenmorgen brachten twee sergeants uit Amsterdam een deser teur naar Leeuwarden over. Te Sneek aangekomen, lieten de bewakers den gevangene gelegenheid, zich een oogenblik te verwijderen. Onderwijl bemerkten de sergeants, dat de trein zich weer in beweging wilde zetten. Zonder om den hun toevertrouwden deserteur te denken, haastten zij zich weer in den trein te komen, die met hen weg reed, den gevangene achter latende. Te Diever (Dr.) heeft een hevige snij partij op het mes plaats gehad, ben jongeling ontving daarbij vele ernstige sneden, waarvan een over net hoofd en een der handen werd toegebracht. Zijn jas was letterlijk in riemen gesneden. Die ruwe vechtpar- tij had plaats na de uitvoering van een rederijkerskamer aldaar. De po Jitie houdt zich met dit droeve drama ernstig bezig. In de Maashaven te Rotterdam ligt in lossing het met graan geladen stoomschip „Schivenau." Dinsdag Kwamen daar aan boord zes manhen die zich gedroegen alsof zij deel' uitmaakten van bet werkvolk bij de lossing werkzaam. Eenigen tijd later verlieten deze mannen het schip, elk met een zak tarwe op den rug, en eerst nadat zij goed en wel verdwe nen waren, kwam men tot de ont dekking, dat zij aan boord niets te maken en de tarwe gestolen hadden. Een boer uit Loenersioot, die 7 varkens naar Amsterdam zou rijden, waar hij ze aan een slager verkocht had' onnn^'^n vrac.ht van samen meer dan' zUUO pond in éen wagen geladen, zoodat de dieren dicht opeen gepakt' waren. Onder Duivendrecht bleek, dat er twee varkens waren veronge lukt. Een had een poot gebroken en het andere was in de beknelling ge stikt Toen ging boertje zijn varkens overladen en bracht de vijf levende naar Amsterdam. Een belangrijk schadeposfje, waarmede de zuinigheid de wijsheid bedrogen had. Gisternamiddag is binnen de sluizen van Mark en Dintel te Dintel- oord, bij het aan boord gaan de beurtschipper van Oudenbosch op Rotterdam verdronken. Zijn lijk is opgevischf. - Te Katwijk a/Zee heeft in de duinen tusschen Katwijk en Noordwijk, een treurig ongeluk plaats genpd. Een man varensgezel, ongeveer 23 jaar oud, was des morgens om 6 uur van huis gegaan om in de duinen konijnen te gaan delven. Aan zijne moeder had hij gezegd om 10 uur weer terug te zijn. Toen hij om 12 uur nog niet thuis was, ging zijn broeder de duinen in en vond na veel zoeken den vermiste met nog slechts een gedeelte van zijn beenen boven den grond. Bij het graven had hij zich tamelijk ver in 't afgegraven hol begeven, toen de laag grond boven hem instortte, zoodat hij geheel onder t neerstortende zand bedolven werd. Hij kon zich niet meer bewegen en is gestikt. Nabij Delft werd gis teren een man door de stoomtram den Haao-Deift overreden. Zwaar gewond aan arm en been, werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De heer H. van Onstwedderhoite ging Zondag met zijn zoontje op bezoek naar Alteveer, ten einde zijn vader te bezoeken. Hij is niet ter plaatse ceweëst en ook niet terruggêkeerG. Men vreest, dat vader en kind door den storm en de duisternis te water zijn veraakt. Sedert een maand is, te Meers-Eisloo een 27jarge dienst bode op geheimzinnige wijze spoor loos verdwenen. Enkele dagen na haar verdwijning werden haar klompen langs de Maas onder Urmond gevon den. Aanvankelijk werd vermoed, dat haar vermissing in verband stond met een liefdeshistoriethans wordt verteld, dal hel meisje zou zijn aan gevallen en in haar angst in de Maas zijn geloopen. Een landbouwer in de gemeente Hoogland, had de onvoorzichtigheid een gezwel aan den voet door te prikken met een naald, zonder dat deze vooraf goed gereinigd was. Bloedvergifting ontstond en'on- danks amputatie was de patient niet meer te redden. Hij is overleden. Nabij Enschede is Dinsdagavond een vrouw aangereden door een trein, waardoor ze zwaar gewond werd aan het hoofd, zoodat ze in zorgelijken toestand verkeert. De vrouw stak den overweg over terwijl de boomen ge sloten waren. Den 3en Maar! zai le Antwerpen een vergadering plaats hebben van afgevaardigden van den internationalen zeeliedenbond, waar zal worden be raadslaagd over een internationale staking der zeelieden. Zooals men weet is er gesproken van het voor nemen gedurende de Engelsche kroningsfeesten de staking te laten uitbreken in de voornaamste haven plaatsen, om het dan zeer groote passagiersverkeer te storen. De secretaris van den internatio nalen zeeliedenbond Cathery bevindt zich op het oogenblik in België. Hem is de propaganda in Engeland, Frankrijk, België en Nederland toe vertrouwd. Cathery verklaarde^ aan een verslaggever van den „Soir", dat de internationale bond in antwoord op de door de scheepvaartmaat schappijen te Kopenhagen gestichte internationale trust in het leven was geroepen. Der scheepvaarttrust waren de wenschen der Engelsche zeelieden medegedeeld. De trust wilde haar antwoord uitstellen tot begin April. Wanneer dat weigerend luidt zal over de algemeene staking woruen beraadslaagd. Wanneer de staking tot stand komt zullen de zeelieden in groote tenten worden ondergebracht, die in de voornaamste havens zullen worden opgericht. Maandag had te Antwerpen een internationaal congres van christelijke dokwerkers plaats, waar een aantal eischen werden opgesteld. Tegelijker tijd echter verlangde hel congres de bemiddeling der regeering om de algemeene staking der havenarbeiders te verijdelen, dasr deze noodzakelijk een staking der dokwerkers tengevolge zou hebben. Er komen berichten over een geheele reeks ongelukken in de Zwar te Zee. Het Engelsche s.s. „Adriana is, met een lading koren aan boord, vastgeloopen.Twee stoomschepen zijn van hun ankerplaatsen weggedreven en de „Lowmoor" is lek geworden en gezonken. Het Grieksche s.s. .Alexander Mechalinos" is op het strand geloopen, twee matrozen zijn verdronken. Eenige wagens van den spoorweg, die langs den oever van de zee loopt, zijn in het water gespoeld. Aan een officeele Duitsche statis tiek van spoorwegongelukken voor 1909 is het volgende ontleend. In het Duitsche rijk zijn 54,047 kilometer spoorwegen. Gedurende het genoemde jaar kwamen daar 381 ontsporingen en 292 treinbotsingen voor. De meeste ongelukken waren te wijten aan ver gissingen of verzuimen van sein- en wisselwachters. In Pruisen en Beieren, die te zamen 44,500 kilometer spoor wegen hebben, werden 59 personen door ontsporingen gewond en slechts 2 gedood: een Pruisisch en een Beiersch spoorwegbeambte. Door treinbotsingen werden in Pruisen 3? passagiers en beambten gedood en in Beieren éen spoorwegarbeider Gewond werden in Pruisen 313 on' der wie 12 beambten. De verhoudin» van het aantal om 't leven gekornenen op elk millioen vervoerde reizigers i 0.08, en der gewonden, ook on millioen, is 0.38, Deze statistici, betreft de Staatsspoorwegen. On dp particuliere spoorwegen kwamen 25 ontsporingen en 6 boisingen voor Daarbij werden 19 passagiers en 4 beambten gewond en 1 beambte ee dood. Gistermorgen kwam een winke lierJ. Delissen op den Hovenierswe? te Tiel tot de ontdekking, dat uit de gesloten kast in zijn woonkamer, vlak voor de alkoof, waarin hij en ziine vrouw sliepen, een bedrag van f 222.50 aan zilvergeld was ontvreemd. Daar twee zoons 's nachts om 12 uur de sluitingen nog in goede orde bevonden hadden en gistermorgen de achterdeur openstond, ligt het vermoeden voor de hand, dat de dief zich heeft laten insluiten. Achter op het land heeft men de geldkistjes teruggevonden1 een linnen zakje heeft de inbreker tot berging van het geld behouden Gedurende de laatste dagen heeft langs de geheele westkust van Noorwegen een wilde sneeuwstorm gewoed. Talrijke telegrafische en te lefonische verbindingen zijn verbro ken het spoorwegverkeer staat z00 goed als stil. Op de kust leed een groot aantal schepen schipbreuk. Men herinnert zich wellicht noe den geruchtmakenden moord op de sterrenwacht te Nice, waar de a/daar werkzame astronoom Charlois ver moord werd. De heer Brengues die ais de vermoedelijke dader werd ge arresteerd en zich sindsdien in voor arrest bevond, is dezer dagen voor het gerecht gekomen. Het Openbaar Ministerie heeft nu gisteren tegen dr. Brengues de doodstraf geëischt De verdediger van beklaagde begon daar op zijn pleidooi, waarin hij trachtte te bewijzen, dat zijn cliënt den dag, waarop Charlois werd vermoord, ziin huis niet heeft verlaten. Karl Hagenbeek, de eigenaar van bet wereldberoemde dierenpark bij Hamburg, is voornemens om op het eiland Brioni in de Adriatische zee een „paradijs voor dieren" aan te leggen. De bekende dierenimpor- teur is van plan, te beginnen met een struisvogelfarm, die op het zui delijk gelegen eiiand minstens zoo goed zal rendeeren als te Hamburg, waar de teelt der kostbare vogels reeds zeer veel succes heeft. Dan wordt een groote bezending dieren, als antilopen, zebu's, zebra's, een paar honderd soorten der meestbe- langwekkende vogels, Zuid-Ameri- kaansche aapsoorten, steenbokken, wilde schapen, mormeldieren, stekel varkens, enz. naar het natuurpark op Brioni gezonden. Leeuwen, tijgers en andere dieren van het kattengeslacht worden niet in de vreedzame dieren kolonie toegelaten. In een afgeschoten bocht van het eiland, de Val di Torre, worden waterdieren „onder dak" ge bracht. Door de betreffende afdeeling van het Engelsche ministerie van handel is juist een nieuw rapport over den huidigen toestand van het verkeerswezen in Londen gepubliceerd, waaruit men zien kan, dat ook daar veel, wat voor het verkeer noodza kelijk is, verzuimd werd, en dat daar in hel bijzonder de haat tegen allesystematiseeren, die denEngelsch- man kenmerkt, aan het licht komt. Ook in den bouwtrant van Londen ontbreekt alle systeem. De reuzenstad heeft nooit een baron Hauszmann gehad, die de oude en kronkelende straatjes opruimde. Den opperviak- kigen waarnemer valt in Londen reeds het gebrek ran groote straten met ruime vergezichten op, die het moderne Berlijn en zijn voorsteden, als mede Parijs in menigte bezitten, De straatverbeteringen in Londen, die in den laatsten tijd talrijk zijn geweest bepaalden zich er toe, aan de rivier een mooi uitzicht te maken en tusschen Theems en City vol doende verkeerswegen aan te leggen, 's dan ook inderdaad geiukl. Wat daarentegen geheel ontbreekt en wat in het bijzonder voor het verkeer een groot nadeel is, zijn de straten, die van de voorsteden straals gewijze naar het centrum der stad voeren. Dat zal nu volgens boven genoemde publicatie, anders worden, Men wil den lokalen autoriteiten ontwerpen voorleggen, volgens welke ongeveer 150 K. M. nieuwe straten aangelegd zullen worden en wel naar eenzelfde plan, zoodat de toe vloed uit de voorsteden zonder be lemmering kan geschieden en ook voor de bebouwing en den aanleg van nieuwe voorsteden een vaste

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 2