papier. ANK 25 0.1212 0.10 .75 0.07 .70 0.25 IERMAR 1911. M Februari ^binnenland. Feuilleton* rpAplER en U komt 3ud. sderen. 'UMES ijen knoopen ONS, :njassen, >elen STAATSTOEZICHT g iddelburg. zijn p. Stuk No. 47 49e Jaargang. dato 4 Januari VERMEULEN, ïeeren- en Qestr. Heer ende slechts 23 Februari urs getaxeerde iis-Vereeni- ierd vijf en is vervaardigd rnwste kleuren i, bijv. 18.— f 9.- f 30.- 50, f 15.— t. KINDER- ende ver. norgens 10 tot 's middags 3 ;or WEENA. plaats had bij den derhouden ^n bureau dezer Ct. gevraagd inwoning omtrek destraat. Br. letter igsche Courant." 2ESST. 09 f86.387.411.00 f 1.003.518.17 f27.437.411 88 JJ f 28.808.387.71 I yoor f 1000.ver- De jaarpremie ver ss met 3 van de De vermindering gegarandeerd. geschiedt na 25 30 jaren jaren bij overlijden. 44.11 38.09 44.38 38.56 45.25 39.71 46.83 41.63 49.15 44.59 52.73 COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden Tweede Kamer. Bij het voortgezette debat over het wetsontwerp tot bestrijding der zede loosheid verdedigde de heer Limburg zijn amendement om iemand alleen strafbaar te stellen als hij niet de be doeling heeft het algemeen belang of kunst of wetenschap te dienen en beslist opzet van het tegendeel blijkt. Spr. meent dat de minister het met hem eens is, waar deze nadrukketijk verklaarde niet de kunst te willen beiemmeren. Hij acht het gewenscht deze meening in de wet vast te leggen, met het oog op overtredingen die oeheel te goeder trouw plaats hebben. De heer Hugenhollz wil hel heele artikel betreffende pornografie doen vervallen 't gaat veel le ver. Spr. somt verschillende mogelijkheden op, waarmee men rekening moet houden, ook met een ongewenschte censuur op de post. De minister bestreed het amen- dement-Limburg omdat daardoor de mazen van de wet toch weer wijder zouden worden. Men kan niet alles aan het adjectief oordeel van den rechter overlaten en met de uitzon dering voor de kunst welke de heer L wil kan de min. ook niet meegaan. Ook de heer De Stuers maande tot voorzichtigheid aan, vooral op kunst gebied, waarvan spr. voorbeelden noemt. Daarom gaat hij mee met het amend.-Limburg, dat echter voor beide deelen werd verworpen met 40—27. Art. 1 werd zonder stemming aan genomen. Kustverdediging. De heer mr. Fr. Janssen, lid der Tweede Kamer, heeft voor de ka tholieke kiesvereeniging te Maas'richt gesproken over de kustverdediging. Spreker erkende Nederland's recht, het fort te Vlissingen te bouwen, doch achtte dit niet noodig. Veeleer ver klaarde hij zich voor een betere or ganisatie van het landleger. Zeker behoort de kust hier en daar te worden versterkt, doch op de eerste plaats moet worden gezorgd voor betere bewapening van de be staande forten en voor voldoend klein materieel op zee. Al de verdedigingsplannen moeten voorai van de financieele zijde wor den beschouwd en daarom wil mr. Janssen op de eerste plaats door de regeering worden ingelicht, wat de geheele defensie, verbetering van het landleger, enz. daarbij inbegrepen, zal kosten. Prinses Juliana. Aan een particulier schrijver, ont leent de „Pr. Gr. Ct." het bericht, stammend uit de omgeving van de Koningin, dat het Prinsesje ai aardig begint te praten. Zij kent de dieren, waarmee zij speelt, al heel goed en geeft ieder den naam, waarop het volgens de Vries en te Winkel recht heeft. Ook bestudeert zij ijverig deze herinnering aan de menschelijke be perktheid de klok. Herhaaldelijk als het kleine ding haar hoort slaan, geeft zij groote bewijzen van belan- stelling, ja „klok" is een van de eerste dingen, die zij heeft leeren zeggen. Zij belooft dus een dame van de klok te worden, wat haar zeer te stade kan komen als toekomstige koningin wier beleefdheid o. a. in nauwgezette kioksbetrachting be staat, gelijk men weet. o- 25.) »Ah", zeide hij op den meest eer biedigen toon en vol bewondering. »'k heb de eer met den meest be roemden impressario te spreken, van *|en op onze tournee door Holland wllson zeide: „Als je in Amerika 'rorot, moet je je tot den heer Graff jenden, hij is de eenige impressario, <he een jong kunstenaar in de wereld ran vooruithelpen. ..Nillson, zeide u? Dat is een ver- standige man," antwoordde Graff, terwijl hij met de grootste zelfvol doening lachte. Hierop las hij de re censies, die Martin hem ter hand stelde, vn zeide toen uit de hoogte„Jonge ™an> gij bevalt mij, en zoo gij pres- eer'. wat de berichten van u zeggen, zal ik u vooruithelpen. eerste concert, waarin Frans u spelen, werd reeds twee dagen Bevordering en bezoldiging van onderofficieren. Omtrent de door den minister van oorlog ingestelde Commissie van officieren en adjudant-onderofficieren betreffende de bevordering en bezol diging van onderofficieren, wordt nog gemeld, dat aan deze commissie de bevoegdheid is gegeven sub-com- missiën uit onderofficieren samen te stellen tol voorlichting omtrent het aangelegen vraagstuk, zoomede om ook het gevoelen in te winnen, van de corpscommandanten. Militaire berichten. Het bezoek van den minister van oorlog aan de Zuidelijke provinciën staat o. a. in verband met de voor genomen wijziging in de dislocatie van troepen. Het ligt n. 1. in het voornemen, na de overbrenging van de cavalerie uit Venlo en Roermond naar Tilburg en Breda, het geheele 2de reg, infanterie in de Limburgsche garnizoenen Venlo, Roermond en Maastricht te brengenterwijl dan 2 bataljons van het 6de reg. infanterie uit Breda naar 's Hertogenbosch zou den komen. De op te richten mitrail- ieur-afdeeling van de 3de divisie zou, althans voorloopig, te Maastricht komen. Op verzoek van een der betrokken kerkbesturen heeft de minister van oorlog bepaald, dat aan de Israëlietische militairen der landmacht die niet aan de strengere tucht bij het Algemeen Depot van Discipline onderworpen zijn en hun aanstaand Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid zal worden gegeven. Voorts is bepaald, dat aan de militairen wanneer zij op de middendagen van hun Paaschfeest moeten deelnemen aan eenigszins langdurige oefeningen of marschen zal behooren ie worden vergund, zich vooraf te voorzien van spijs en drank, voor hen op die dagen geoor loofd. De kapelmeester P. A. Stenz, van het 6de reg. infanterie te Breda, zal na een diensttijd van 42 jaar den 15den April den dienst met pensioen verlaten en worden vervangen door den kapelmeester van het 2de reg. infanterie. Feestmaal. Ter eere van Z. K. H. den Prins gaven graaf Snllier de la Tour, Her tog van Cavello en gezant van Italië bij het Nederlandsche hof en me vrouw de Hertogin van Cavello een luisterrijk feestmaal in het legatiege bouw aan de Sophialaan, hoek Zee straat te 's Gravenhage. Behalve de vorstelijke gast, waren aan 's ministers tafel genoodigd; de mi nister van buiteniandsche zaken en mevrouw de Marees van Swinderen, douairière barones van Haversbroek, groot- meesteresse, baron Sirtema van Grovesiins, groot-meester en me vrouw jhr. Van Weede, hofmaar schalk van de Koningin-Moeder en mevrouw, jhr. mr. Schimmelpenninck, kamerheer van de Koningin-Moeder en mevrouw, baron Bentinck, opper stalmeester van het hof en mevrouw de gezanten VonMutler, van het Duitsche rijk en De Pahien van Rus land, majoor jhr. Van Suchtelen, adjudani van den Prins, jhr. G. Haers- ma de With, baron van Pallandt, opper-ceremoniemeester, baronesse Sloet van Marxveld, hofdame van H. M. en de ridder Capalani, secretaris le klasse bij de Italiaansche legatie. De vestibule en de trap, leidende naar de salons, waren voor deze gelegenheid bezet met gewassen en bloemen, welke versiering ook in dichf gevulde groepen hun geuren in de eetzaal verspreidden. Nieuwe belasting te Arnhem, in de jongste vergadering van den gemeenteraad van Arnhem werd vastgesteld eene verordening tot heffing van de belasting wegens het tijdelijk innemen van openbaren ge meentegrond of van luchtruimte boven openbaren gemeentegrond. Ten opzichte van het innemen van luchtruimte boven openbaren ge meentegrond stelt de verordening voor te bepalendal betaald zal worden van het hebben van uithangborden of andere tot reclame dienende voor werpen, vlaggen uitgezonderd, buiten hetgevelstuk uitstekende. De heer Bor- gardijn diende een amendement in, deze bepaling te laten vervallen. Eveneens stelde hij bij amendement voor in het artikel waarbij bepaald wordt dat ook betaald moet worden voor het heb'oen van ramen, deuren, luiken, blinden, zonneschermen, ja- lousieën, marquisen, hijschbalken enz. het woord „zonneschermen" te laten vervallen. daarna in New-York gegeven. Bijna alle medewerkenden waren Italianen, daarom had Graff den zeer gewonen, Duitschen naam Martin veranderd in Martini. Zijn collega's keken met schele oogen den Duitschen kunste naar aan, die het eerst zou optreden, gelijk met de beroemdste sterren der muziekwereld, en besloten, den Duit- scher eens een beentje te lichten. Frans voerde op den avond der uitvoering, voor het nummer kwam, waarin hij moest spelen, een zeer druk gesprek met een der zangeressen, hoofdzakelijk met het doel, om kalm te blijven. Het zien van de vele toe hoorders, het bewustzijn, dat van zijn eerste optreden, zijn toekomst afhing, had hem sterk aangepakt. Het be slissende oogenblik kwam, bevend van aandoening betrad hij aan de zijde der primadonna het tooneel. Hij moest Gounod's „Ave Maria" spelen. Toen hij begon, liet de strijkstok hein in den steek, geen toon liet zich hoo- ren. Een ijskoude rilling ging langs zijn rug. Frans keek vol ontzetting naar het orkest en ontdekte aan het hoonend lachen der Italianen, dat zijn lieve collega's hem een poets wilden bak ken, die zijn succes in het water zou doen vallen. Deze gewaarwording gaf hem zijn bezinning terug. Trotsch richtte hij zich op, keek loerend naar zijn tegenstanders, terwijl een be angstigend roepen en fluisteren zich reeds duidelijk lieten hooren. Strak en onbeweeglijk stond daar de jonge man aan een steenen beeld voor op bet tooneel, ondanks hetgeen hem van achter de coulissen werd toegeroepen. Uit het publiek ging een afkeurend gemompel op. Onverwacht stak een der violisten uit het orkest, die zich te ver over het podium heenboog, om zich des te beter te kunnen verlus tigen in den angst van zijn slachtof fer, zijn strijkstok dicht in zijn nabij heid vooruit, over hel voetlicht heen. Hierop had Frans geloerd. Met een ruk trok hij den strijkstok weg, slin gerde zijn eigen strijkstok met een beteekenisvolle beweging achter de coulissen en speelde. Het geheele nummer ging voor de toehoorders verloren, want de buiten gewone stoornis was algemeen op gemerkt, maar niet begrepen. Een ieder was er nieuwsgierig naar, een Verscheidene leden achtten deze belasting onbillijk en bovendien in strijd met bepalingen van de bouw en bewoningsverordening, welke be zwaren door den wethouder De Visser werden weerlegd. Nadat een amendement strekkende de verorde ning niet van kracht te doen zijn voor luchtruimte boven den openbar ;n grond, was verworpen, werd het principe der belasting aangenomen. Meegedeeld werd, dat B. en W. voornemens zijn, verschillende cate gorieën van belastbare voorwerpen, als blinden, zonneschermen, jalou- sieën en marquisen te doen vervallen. Overgenomen door B. en W. en aan genomen, werd een amendement, de belastbare lucht te beperken tot een hoogte van 3.40 M. boven het straat oppervlak. Nadat 't eerste amendemenl-Bor- gardijn was verworpen, werd de verordening aangenomen. H. W. Mesdag. Onze groote schilders mogen zich verheugen in de kroon des ouderdoms. Voor korten tijd vierde Jozef israë's zijn zeven-en-tachtigsten verjaardag heden bereikt H. W. Mesdag den tachtigjarigen leeftijd. De n?am Mesdag doet ons denken aan de zee. Als zeeschilder bezit Mes dag Europeesche vermaardheid. Hij is de schilder der wijde luchten, tinte lend van licht, boven de ruime zee in het wisselend spel der golven. Of van den avond aan de zee, wanneer de vurige zonnebal wegzinkt en gloed van rood, oranje en goud uitstort over de deinende zee. Mesdag's naam zal tevens onaf scheidelijk verbonden blijven aan de schenking zijner prachtige collectie in het Museum-Mesdag aan den Staat. Hendrik Willem Mesdag werd 23 Februari 1831 te Groningen geboren. Eerst op lateren leeftijd werd hij schil der. Op 35 jarigen leeftijd trok hij hij naar Brussel, waar Lij leerling werd van Alma Tadema en Roeiofs. In 1870 verkreeg hij voor zijn „Bran ding op de Noordzee" te Parijs de gouden medaille. Herhaaldelijk wer den zijne werken op tentoonstellingen bekroond. Mesdag is voorzitter van het be kende schildersgenootschap „Pulchri Studio" te 's Gravenhage. Het Oranjeboekje. Het bestuur der vereeniging „Volks weerbaarheid" heeft uitgegeven een „Oranjeboekje", liederen voor Jan maat en soldaat, bijeengezameld door den bekenden luitenant H. C. C. Clockener Brousson. Bij de bewerking van dezen liede renbundel heeft de verzamelaar ge bruik gemaakt van de vele wenken en critieken in den loop der jaren in de pers tot uiting gekomen en heeft hij angstvallig alles vermeden wat zijn liederenbundel vroeger minder ge schikt voor de jeugd maakte. Het „Oranjeboekje" is verder neu traal in de goede beteekenis van het woord, zooals ook „Volksweerbaar heid" haarvrienden en leden telt onder alle nationaalgezinde partijen. Wij wenschen hel boekje, dat niet minder dan 68 liederen bevat en slechts 10 cent kost, in veler handen. opheldering te vernemen over hetgeen voorgevallen was. Toen een pauze voor de \ioloncel intrad, boog Frans den lichten strijkstok zoodanig, dat den beroofden violist uit het orkest de schrik om het hart sloeg en deze hem toeriep: „Die strijkstok kost 100 francsAls je hem breekt, laat ik beslag op je instrument leggen Met toorn en ontzetting verliet Frans het tooneel, doch wat hij ais zijn on geluk beschouwde, zou juist zijn ge luk worden. De Amerikanen wilden tot iederen prijs weten, wat de oor zaak van de stoornis geweest was en riepen Martini en de zangeres terug Snel besloten voerde Frans haar we der op het tooneel en toen hem met stentorstem werd toegeroepen „Spreektrad hij naar voren en boog, Een plechtige stilte ontstond. Ver metel wierp Frans het hootd in den nek en zeide met eigenaardig klin kend Engelsch „Vergeeft de stoornis, Dames en Heeren, ik zelf was er de oorzaak niet van, maar een grappen maker, die nieuwsgierig was te zien hoe men een solo op de violoncel spccP, mN een strijkstok, die met boter besmeerd is." Ambtenaren der directe belastingen. Een resolutie van den minister van financiën, in zake commissiën belast met eenig onderzoek, wijst nadrukkelijk op de verplichting van aile ambtenaren- der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, om aan eene commissie, die door den minister belast is met eenig onderzoek het dienstvak Betreffende, de inlich tingen te geven, welke zij in verband met hare opdracht van hen wenscht te ontvangen. Besturen van ambtenaarsvereeni- gingen, die aan eene commissie als hiervoren bedoeld, mondelinge mede- deelingen wenschen te doen, worden daaitoe in de gelegenheid gesteld, op aanvraag aan den voorzitter der com missie. De ambtenaren, die, na oproeping van een bestuur als lid voorde com- mmissie verschijnen zijn bij die ge legenheid niet ontheven van de ver plichtingen, waaraan zij als ambte naren zijn onderworpen. Het gedenkteeken voor Johan van Oldenbarnevelt, door August Fallise vervaardigd, is een meer dan levens- groote buste, van 1.25 M. hoogte, die, in brons, geplaatst zal worden op een grijs-granieten voetstuk van 1.50 M. Het geheel krijgt een plaats op het Stationsplein te Amersfoort, op het kruispunt van zes wegen, in het midden van een verhoogd bloem perk. Dit laatste is op fraaie wijze aangelegd door de gemeente Amers foort en omgeven door een viertal lantaarns op voetstukken van hetzelfde graniet als waarop de buste rust. Nederlanders in den vreemde en hef leger. Uit New-York i> aan „Neerlandia" een plan voorgelegd om de banden met de afstammelingen van oud-Ne derlanders nauwer aan te halen. Dat pian is, de zonen var. oud-Nederlan ders in Amerika en Zuid-Afrika een tijd lang in het Nederlandsche leger le laten dienen. Die in Europeesche landen zouden 't moeilijk kunnen doen, aangezien zij in hun eigen land veelal dienstplicht hebben te vervullen. De schrijver stelt zich voor, dat er Deze verklaring deed een algemeene vroolijkheid ontstaan. Men vond de poets zeer boosaardig en de wijze waarop Martini zich uit de verlegen heid had gered, getuigde van stout moedigheid, vond men en zoo ont stond een gevoel van bewondering, voor den jongen man, die zich goed uit de zaak had weten te redden. Men vond de wijze, waarop hij een ver klaring van het voorgevallene gege ven had zeer aardig, en vooral de dames in de zaal vonden de verschij ning van dgn jongen man zeer sym pathiek, waartoe zijn vreemde tong val, evenals zijn ongedwongen trotsche houding zeer veel bijdroegen. Toen Frans even later weer op het tooneel verscheen, om een so o te spelen, begroetten de toehoorders hem met vriendelijk lachen en welwillende blikken. Frans was zichzelf nu volkomen meester en zeker van zijn goed ge stemde violoncel en zijn strijkstok. Vast was hij besloten zijn toehoorders te toonen, wat hij vermocht te geven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1