RECLAME POSTPAPIER RECLAME ENVELOPPEN HUUR gevraagd. Laatste Berichten. FRANS TIMMERMAN. Burgerlijke Stand. Gemeentebestuur, Advertenties Costuum-Jaaister B UIT NL A ND» Opnieuw ONTVANGEN een partij van prima kwaliteit a f 0.40 per 120 vel. a f 0.35 per 100. Zit- en Slaapkamer. pe ondernemers, die zich met liet lichten van gezonken of het vlot- brengen van gestrande schepen be lasten, hebben pomp- en lichtvaar- iuigen, duikerschepen, enz. Een bij zondere soort speciaalschepen zijn de stoomtrawlers. De stoomkracht werd eerst 25 jaar geleden bij de visscherij in gevoerd, doch heeft zich snel inge burgerd daar de stoomvisschersvaar- tuigen onafhankelijk van het weer zijn dan de zeilvisschersvaartuigen, niet grooter netten visschen kunnen en ook meer verwijderde vangpiaaisen kunnen opzoeken. Een deskuudige herkent een stoom trawler onmiddellijk aan den vorm en de dekinrichtingen. Overigens zijn deze schepen naar verhouding klein de grootste, die machines bezitten tot 450 paardekracht toe, zijn ongeveer 41 meter lang en kunnen hun vang- reizen tot ver in 't Noorden uitstrek ken. Zij hebben ook reeds in de Mar- rokkaansche wateren gevischt, van waar zij de vangst naar Lissabon en Oporto brengen. De kleinere stoom trawlers, die hun werkzaamheden beperken tot de Noordzee, het Ska- gerak en Kattegat en de westelijke Oostzee, hebben een lengte van 30 tot 35 meter en machines van circa 250 paardekraehten. Niettegenstaande hun geringe groot te zijn de stoomtrawlers overigens in 't algemeen uiterst zeewaardige sche pen, die reeds velen in zeenood ver keerenden koopvaardijschepen hulp hebben gebracht, zoodat het voor naamste Engelsche scheepvaartblad hun eens deneerenaam „Samaritanen der Zee" gegeven heeft. Dedekinrichting voor het visschers- bedrijf bestaat o.a. uit een zware stoomwinde voor de stuurhui, op welker beide trommels de korlijnen zijn opgerold. De behandeling van het zware, 40 meter lange, buidelvormige net is het werk van de stoomwinde,^aarmee het overboord gezet en na de vangst weder ingehaald wordt. Terwijl nu de zeilvisschersvaartui gen hun vangst levend in de zooge naamde „bun" (dat is een gedeelte van 't scheepsruim, dat door gaten in den bodem en in den wand hei zeewater vrij doorlaat) bewaren, brengen de stoomtrawlers hun waar niet levend, maar geslacht en in ijs gelegd aan de markt. Voor 't afspoelen en wasschen der geslachte en schoongemaakte visschen is het vaartuig voorzien van een groote stoompomp en op iedere reis neemt het duizenden kilo's ijs mede, waartusschen de visch in 't voorste deel van 't schip zorgvuldig verpakt wordt. Alle technische nieuwigheden zijn reeds op stoomtrawlers ingevoerd, lot zelfs draadlooze telgrafie. Ook met motoren heeft men reeds proeven genomen, ofschoon tot nu toe alleen in de zoogenaamde „groote haringvisscherij". Deze wordt voor 't grootste deel nog met zeilschepen, de zoogenaamde loggers, uitgeoefend en om ze onafhankelijker van den wind te maken, voorziet men ze meermalen van hulpmachines, stoom machines en in den laatsten tijd ook motoren. De visch wordt van de plaatsen waar zij door de visschersvaartuigen ter markt wordt gebracht naar alle steden en dorpen in het binnenland verzonden en de lekkerbek, die voor ontbijt een fijne, gebakken zeetong verorbert of de handwerksman of middenstander, die zich met zijn fa milie aan een niet zoo duren visch- maaltijd te goed doet, heeft er in den regel maar weinig begrip van, welk een ondernemingsgeest en in gewikkelde techniek noodig zijn, om hem deze gerechten te leveren. in Hammond, in den Ameri- kaanschen staat Indiana, heeft zich de volgende vriendelijke geschiedenis afgespeeld, zooals men ze slechts in kinderboeken zou meenen te vinden. Vier jaren geleden overhandigde de conducteur Frank L. Bunell, die in dienst was bij den New-YorkChi cago and St. Louis Railroad, met een uitermate beleefde buiging het spoor- biljet aan een dame. Deze dame was de rijke mrs. Jennie L. Schofield, uit Hammond, die zooveel behagen schepte in den beleefden en bemin- nelijken beambte, dat zij hem niet alleen de eer van haar vriendschap waardig keurde, maar hem zelfs tot haar universeelen erfgenaam bevor derde. Mrs. Jennie verwisselde in het jaar 1908 het tijdelijke met het eeuwi ge. en de conducteur ontving bij testamentaire beschikking haar geheele vermogen, ten bedrage van ruim >00 000 dollar, teiwijl de bloedver wanten der overleden dame met de kous op den kop naar huis konden gaan. Natuurlijk lieten zij 't er niet en bestreden verwoed de geldig heid van het testament, maar in twee instanties zijn ze thans met hun eisch, die ontoerekenbaarheid der erflaatser pleitte, afgewezen, zoodat Bunell in het ongestoord bezit kan treden van zijn door een beleefde buiging ver worven vermogen. BFLGIË. Zaterdagavond is staatsminis ter Jules le Jeune overleden, in den leef tijd van 83 jaar. Aan de Brusselsche universiteit in 1851 gepromoveerd in de rechten, verwierf hij spoedig als advocaat grooten naam. In '60 benoemd tot opvolger van professor Orts, gaf hij bijna twintig jaar les in de oeco- nomie aan de vrije universiteit. In '87 nam hij in het kabinet-Beernaert de por tefeuille van justitie voor zijn rekening, als minister trachtte hij de criminaliteit te bestrijden, vooral in den recidivist. Hij bond den strijd aan tegen landlooperij, prostitutie en alcoholisme als voornaamste bronnen der misdadigheid. Zijn naam ech ter vestigde hij door de zoo humauitaire wet der voorwaardelijke veroordeeling en invrijheidstelling Daarnevens bevorderde hij de oprichting van tehuizen voor ver waarloosde kinderen enz. Na zijn af»reden als minister in 1894, nam hij zitting in den Senaat tot 1900, waar hij vooral ijverde voor wettelijke bestrijding van hot hazardspel. De laatste jaren van zijn leven voerde de grijsaard een ware kruistocht tegen het drankmisbruik. Nimmer deed men t* ver geefs een beroep op zijn medewerking, in dien het de bestrijding gold van dezen volkskanker, de oorzaak van zoo vee mis daad en ellende. ENGELAND, Het Lagerhuis hield zich. gisteren meer dan twee uur lezigmet de behandeling van de e genaardi e gevolgen van bet protest van Ginnell bij gei genheid van de verkiezing van den speaker op 81 Januari jl. De liberaal Wedgwood schreef die tengevslge een particulieren brief aan Ginnell, waarin hij zijn sympathie betuigde en de bewering herhaalde, dat Lowther niet onpartijdig was bij de keuze der sprekers in den loop der debatten. Dit schrijven was door Ginnell openbaar ge maakt in een Iersch f lad en het onder werp werd de vorige week in het Huis gebracht als laster tegen Lowther en schen ding van de privileges van het Huis. Wedgwood bood gister zonder voorbe houd zijn verontschuldigingen aan en deze werden bereidwillig aanvaard door den speaker en het Huis. Gii nell hield echter een lange rede, waarin hij verklaarde, dat hij Lowther niet persoonlijk had aange vallen maar het stelsel leden aan te wijzen om deel te nemen aan het debat en hij maakte geen excuses. Asquith steicle ten slotte een motie voor, waarbij Ginnell i het uitoefenen van zijn waardigheid van lid van het Huis werd geschorst voor een week. De motie werd aangenomen met 311 tegen 84 stemmen. FRANKRIJK. De regiering heeft aan de andere r> geeringen uitDoodigingen ver zonden voor een internationale gezond heidsconferentie die in den loop der maand Mei a. s. te Parijs zal worden gehouden. Na de choleraepidenre, die in het afge loopen jaar geheerseht heeft in sommige streken van Italië, maar die dank zij de krachtige maatregelen van de Italiaansehe regeering gestuit is en met het oog op het voortwoeden der pest in Mandsjoerije is het noodzakelijk, dat vertegenwoordigers der verschillende regeeringen opnieuw bijeenkomen om te beraadslagen over den huidigen stand van zaken. Op verzoek van de Fransche regeering heeft de president van het permanent comité van den Internationalen Gezond heidsraad dit comité bijeeng-roepen tegen 8 Maart ter vaststelling van de op de conferentie te behandelen punten. De óp die vergadering genomen be sluiten zullen ten spoedigste ter kennis van de betrokken regeeringen worden gebracht. RUSLAND. De correspondent van de „Times" te St. Petersburg verneemt uit goede bron, dat een militaire betcoging van Rusland aan de Chineeeche grei s reeds een jaar geleden was voorgenomen, maar werd uitgesteld om China nog zoo lang mogelijk tijd te geven. Ock nu zou Ruslanda optreden zijn uitgesteld, wan neer het verdrag niet ten einde liep. Wanneer Rusland een ultimatum had gesteld, na opzegging van het verdrag, zou dit op een bedreigin hebben geleken, inplaats op een wettige beschermings* bevelen tot gevangenneming zijn uitge vaardigd. Allen worden beschuldigd van deelneming aan een samenzwering om verzet uit te lokken tegen de toepassing van de nieuwe wet op den algemeenen dienstplicht. Het plan bestond om een oproer te doen uitbreken zoodra de Jich ting 1911 zou worden Opgeroepen. Op ruime schaal is een op rood papier gedrukt ma nifest verspreid waarin het militarisme heftig wordt aangevallen en beleedigingen worden geuit tegen regeering en leger. Bij een gehouden huiszoeking iti de woningen der gearresteerden werd beslag gelegd op meer dan 20.000 van deze manifesten. Het complot moet groote vertakkingen hebben verschillende leiders der republi- k°insche partij moeten ei de hand in hebben. ITALIË. Zeker wel 't sprekendste be wijs, zoo schrijft de Italiaansche correz- pondent van de „Tel." dat het „Derde Italië" begint mee te tellen in de wereld, is, dat zijn buitengewone groei en d asg- kracht reeds de groote afgunst van het buite land begint op te wekken. Italië's voornaamste b lagers dit jaar schijnen Zwit8er)ard en Amerika te zijn, en beide landen zouden dan ook niets liever zien, dan dat de internationale tentoonstellingen van Rome en Turijn uitdraaiden op een enorm fiasco. Vandaar de overdreven berichten over een opnieuw uitbreken van de cholera hier in de Zwit ersche en in de Amerikaansche pers. Het heet in de Zwitsersche niet meer of minder, dan d*t nota bene! In het kou3e Milaan op liet oogenblik de mensefcen als ratten en muiz-n sterven aan de cholera en in de Amerikaansche (doctor Geddings van Napels zond den 28en Januari dat be richt uit Napels naar Washington) dat een verblijf te Napels in dezen zomer (zooals men weet, hebben de Amerikaan sche onderwijzers en onderwijzeressen vele ambtenaren, enz., enz. tegen woord'g de gewoonte, de zomervacantie in Italië door te brengen), hoogst gevaarlijk zal zijn. Dat de cholera dit voorjaar nog eens het to >fd kan opsteken, is natuurlijk best mogelijk, maar na de buitengewone en langdurige koude zijn de doctoren het er hier toch algemeen over eens, dat de eholeia bacil zoo goed als vernietigd is Het „Derdo Italië" heeft het wel hard te verantwoorden In dit 'ubr-ljaar. Aan den eenen kant in Amerika, Dutschland en Oostenrijk denaijveri- gen en de Katholieken, die met lee 'e oogen aanzien, dat het Koninkrijk Italië werkelijk gedijtaan «4en anderen de Zwitsersche hotelhouders, enz., die doen wat ze kunnen om den vaeemdelingenstroom die naar dit land zou willen vloeien, op eigen bodem te keeren, zoolat deze zich daar yaBtzet. De zaak heeft reeds zulke afmetingen aangenomen, dat ze weldra gebracht zal woiden in het j^arlement, om te zien of van regeeringswege niets kan worden ge daan, om dergelijke lasterpraatjes tegen te gaan. VEREENIGDE STATEN. Nog twee staten in de Noord-Amerikaansche Unie staan voor de invoering van het vrouwen kiesrecht Kaüfornië en Kansas. De wetgevende lichamen van die Staten hebben in de eerste dagen van deze maand besloten daarop betrekking hebbende wijzigingen van de grondwet aan een volksstemming te or der werpen. Daar zich in die parlementen geen oppositie tegen het voorstel opwierp, gelooft men te New-York, dat de strooming onder het volk ten gunste van de hervoming zeer sterk is en de aanneming daarom verzekerd. Een overwinning hebben de vrouwen ook behaald te Seattle, in den staat Washington, waar nog niet lang geleden het vrouwenkiesrec t werd ingevoerd. Zij meenden, dat de burgemeester der stad der prositutie te veel vrijheid liet en grepen eindelijk naar het nieuwe middel tegen ambtenaren, zgn. „xecall"', waaronder de ambtsontzettr g bij volksstemming te ver staan is. In een reeks van westelijke staten zijn nl. in de laatste jaren wetten tot stand gekomen, volgens welke op voorstel van een bepaald percentage der kiezers, van 10 tot 15 doorgaans, de ambtenaar zich aan een nieuwe verkiezing, d. i. her benoeming. onderwerpen moet. De vrouwen var Seattle brachten nu het noodige aantal handteekeningen voor een „recall" bijeen en zoo vond de stem ming plaats, die een meerderheid van 4000 tegen den mayor tot resultaat had teiwijl in het jongste najaar de overwin ning van den mayor met 3500 stemmen bevochten was. De correspondent van hetzelfde blad te Peking, die het verwachte antwoord van China op de Russische nota geeft, meldt dat de meening der vreemdelingen in China is, dat Rusland talrijke grieven heeft, waarvan de thans geuite slechts een deel vormen. Rusland bewijst volgens hen de geheele wereld een dienst door de les die het thans aan China geeft. Men hoopt, dat de tegenwoordige crisis ten gevolge zal hebb n, dat bekwame mannen weer aan het bewind komen, die thans op den ach tergrond zijn gedrongen en die vroeger hebben bewezen, dat zij de belangen van hun land weten te die: en, zonder de vreemde mogendheden tot het uiterste te drijven. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de „Daily Mail" verzekert men da} Rusland een legerkorps van 36000 man voorbereidt om Koeldja te bezetten. SPANJE. Te Madrid is men een de::er dagen op het spoor gekomen van een sa menzwering, tengevolge waarvan vele per sonen zijn gearresteerd en tegen anderen De Baltique. Bij de heden voortgezette pogingen tot het laten springen van het wrak van het op de reede gezonken Belgi sche stoomschip „Baltique" is het lijk van een der 6 slachtoffers van deze ramp naar boven gekomen. Het lijk werd naar den wal gebracht en vervolgens naar de begraafplaats vervoerd. Per telegraaf. Tweede Kamer. 's QRAVENHAGE. In de heden gehouden zitting was aan de orde het wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid. Bij de algemeen e beschouwingen zeide de heer Hugenhollz, dat dit wetsontwerp eigenlijk diende te heeten een ontwerp tot bedekking der zedeloosheid. Groote omzet. Kleine Winst. Zie de Etalage Walstraat De heer Treub achtte met den heer Hugeuholtz den titel van het ont werp te wijd voor den inhoud. Hij bestreed de voorstelling alsof ons volk diep zedeloos zou zijn en meende, dat het gerust de vergelij king met andere volken kan door staan. De heer Van Hamel maakte eenige afgemeene opmerkingen en zeide dat men het sexueele leven vrij moet laten. Overigens is hij voor bordeelverbod. Van de rechterzijde voerde heden nog geen der sprekers het woord. De minister van justitie meende dat er een algemeen zedelijk verval is en daarom is ingrijpen noodzakelijk. De staat heeft te zorgen, dat niet vruchteloos en ijde! zijn de pogingen van hen, die de zedelijkheid willen bevorderen. Spreker blijft vertrouwen op den sieun der linkerzijde bij het tot stand komen van dit wetsontwerp. Moordaanslag, EINDHOVEN. Een zekere V. D., een oppassend metselaar uit Breda heeft bij een twist met een paar col lega's, waarbij men de messen trok, eenige levensgevaarlijke steken ont vangen. tn bedenkelijken toestand is de man raar het gasthuis overgebrach'. De verdachten zijn gearresteerd. van 18 tot 21 Febr. BEVALLEN: J. C. Bijleveld, geb. Zandee, z. C. de Pagter, geb. van Belzen, z. J. C. van Bel, geb. Wilders, z. W. Crucq, geb. van Qelst, z. J. C. Stroosnijder, geb. Jonkman, d, DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen Qelet op art. 12 der Drankwet; doen te wetendat bij hen is ingekomen 1». een verzoek van P. VAN GEET om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in perceel Zeil markt 1 dat van af heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Weihouders voornoemd. Vlissingen, 21 Februari 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. WEBBBEBICMï. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting (opgemaakt 21 Febr. 1911.) Hoogste barometerstand 771.9 te Clermont. Laagste barometerstand 743.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 22 Febr.Krachtige tot stormachtige Z. westelijke wind. Betrokken, later op klarend. Regenbuien. Zachter. Hoogwater te Vlissingen. Febr. vin. nm. Woensdag 22 7.17 7.37 Donderdag 23 8.35 8.55 Vrijdag 24 10.06 10 26 Zaterdag 25 11.21 11.41 Zondag 26 12 12.20 MARKTBERICHTEN, Vlissingen, 21 Februari 1911. Boter f 1.35 a f 1.40 per KG. Eieren f4.00 a f 0.00 per 104 stuks. Getrouwd JAC. A. DE VISSER en JACOBA C. WALRAVE die, mede namens wederzijdsche fa milie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstel ling vóór en bij hun huwelijk onder vonden. Arnhem inl, ^rr.21 Februari 1911. Vlissingen Heden overleed tot onze diepe i droefheid, op 't aller onverwachts, onze geliefde Moeder en Groot-j jg moeder, Mej. JOHANNA ELISABETH ROCHOLL, Wed. van den Heer IzaSk Roelofs, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Wed. W. F. VAN VUGT— Roelofs j en Kinderen. J. W. A. ROELOFS. M. J. W. ROELOFS. Vlissingen, 20 Februari 1911. Verzoeke van Rouwbezoek ver schoond te blijven. Voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vader betuigen wij onzen hartelijken dank. Mevr. de Wed. A. M MEIJER— Steenhagen en Kmderen. Voor de veie bewijzen van deel neming ondervonden bij het zoo noodlottig overlijden van onzen be minden Zoon, Broeder en Behuwd- broeder EUGÈNE JEAN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, P. J. BRACKX. Ondergeteekenden betuigen hierme de hunnen diepgevoelden dank aan de WelÉd. Heeren doktoren DU1JV1S en SM1TT, alsmede aan de Zusters van het Gasthuis voor de zorgvolle en liefderijke behandeling en verpleging aan hunne innig ge liefde Dochter CORNELIA bewezen. J. GUNST. J. GUNST—Lindenberg. Goes, 21 Februari 1911. Bij akte, den 10 januari 1911 voor den ondergeteekenden Notaris te Middelburg verleden, nader gewij zigd bij akte den 28 |anuari 1911, mede ten overstaan van den onder geteekenden Notaris verleden, en op welke akten de Koninklijke Bewilli ging is verleend bij besluit van den 8 Februari 1911, nummer 5, is op gericht de Naamlooze Ven* nootschap „ZEEBAD VLIS SINGEN", gevestigd te Vlissingen. De akten met de Koninklijke Be williging zijn in haar geheel geplaatst in het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van den 21 Februari 1911 nummer 44. j. HOSANG, Notaris. PijpT" Etn H er verlangt zoo spoe dig mogelijk een gemeubileerde Brieven met prijsopgaaf worden ingewacht onder no. A 398, Bureau „Vlissingsche Courant." Een bekwame vraagt tegen April nette NaaihuU zen. B. ieveu onder letter A. J. Bureau van dit Blad. Tegen 1 Mei EEN GEHEEL HUISJE voor klein gtfzin. Huurprijs hoogstens ongeveer f 350. Brieven no. 395, Bureau dezer Courant.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 3