Gemengd Nieuws. Vlissingen, 21 Februari. De „Stct." no. 44 bevat de statuten van de naamlooze vennootschap „Zeebad Vlissingen", gevestigd te Vlissingen. Het doel van deze ven nootschap is de exploitatie van hotels, restaurants, coi certzalen en zalen voor andere inrichtingen van ver makelijkheid, het huren en verhuren van gebouwen tot welk doel ook en het exploiteeren van zeebaden, met alles wat daarmede in den ruimsten zin in verband staat. Duur lOOjaar. Kapitaalf 1,800,000 verdeeld in 600 preferente en 1200 gewone aandeelen van f 1000, waar van 370 preferente geplaatst en vol gestort. De vennootschap wordt bestuurd door een directeur-generaal onder toezicht van ten minste 3 commissarissen. Voor de eerste maal zijn tot commissarissen benoemd de heerenE. W. Hendrikse, bankier, te Middelburg, P. M. W. Hoegen, idem en J. F. A. M. van Waesberghe, idem te Hulst en tot directeur-generaal de heer J. G. Meijer, hotelhouder en restaurateur te Vlissingen. Nog zijn in dezelfde „Stct." op genomen de statuten van de naam looze vennootschap Middelburgsche motordienst„Annie III",te Middelburg. Doelhet vervoeren van passagiers, goederen en vee, benevens het slee pen van schepen tusschen Vlissingen, Middelburg, Dordrecht, Gouda, Am sterdam en Zaandam, vice-versa. De duur van de vennootschap is 30 jaren. Het kapitaal bedraagt f 10,000, ver deeld in 10 aandeelen van f 1000. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer D. de Vries Sr. De liefdadigheids-voorstelling, ge geven door de vereeniging „Oefening en Genoegen" ten bate van de Vlis- singsche Vrouwenvereeniging, heeft opgebracht f 378.10. Voorzeker een mooi bedrag en een welverdiende belooning voor alle medewerkenden aan deze liefda digheids-voorstelling. De electrische trams zullen vanaf morgen weder naar en van het badhuis rijden. Aan boord van de gisterenmorgen van hier vertrokken dagmailboot „Koningin Wilhelmina" heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De olieman H. J. A. T„ hier ter stede woonachtig, geraakte tusschen de machines bekneld, tengevolge waar van de ongelukkige afgrijselijk werd verminkt en op slag gedood werd. De man laat een vróuw en 7 kin deren na. De levering van haver en paarde- boonen, ten behoeve van den ge meente-reinigingsdienst alhier, is gegund aan de minste inschrijvers de heeren A. Polderman en Zonen. Volgens een telegram uit Dysart is de Nederlandsche lichter „Scheep vaart 1" met schade van hier te Dysart aangekomen. De „Scheepvaart I" heeft op rotsen gezeten en er heeft een onderzoek plaats gehad waaruit bleek, dat het vaartuig geen water maakte. Het zal op de gewone wijze, nadat er weder geladen is, naar Rotterdam worden gesleept. Bij resolutie van den minister van marine zijn opnieuw benoemd in den Raad van Beroep voor de per- soneele belasting te Middelburg, met ingang van 1 Mei 1911tot lid de heer jhr. mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer te Middelburg en tot plaatsvervangend lid de heer mr. F. J. N. van Dam te Oostburg. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenmorgen sloeg op de Hee rengracht alhier het paard van den karreman P. op hol en rende langs de Korte Heerengracht naar het Mo lenwater, waar het tot staan werd gebracht. P. die steeds de teugels had vastgehouden, werd medegesleept langs de straatkeien, doch kwam er wonder boven wonder geheel onge deerd. Ook andere ongelukken kwa men niet voor. Hedennacht te ongeveer halfstwee reed de koetsier A. van den stal houder S. alhier met een met een paard bespannen rijtuig over de Ba lans. Het dier maakte plotseling een zijsprong en kwam terecht op een der ijzeren paaltjes, die dienen als afsluiting van het gazon aldaar. Het paaltje drong in het lichaam van het dier, zoodat de ingewanden uitpuilden en het paard direct moest worden afgemaakt. Na te Ter Neuzen en in de om geving met haar kind, van eenige maanden oud, boodschappen te hebben verricht, werd de vrouw van den landbouwer David Scheele, wo nende nabij Sas van Gent, huiswaarts gebracht met een rijtuig van haar broeder A. Dieleman, wonende nabij het Boerengat. Hare daar wonende moeder verge zelde haar en zat met het kind achter in het rijtuig, - een Beversche kar met kap terwijl vrouw Scheele en haar broeder, die voerde, op de eerste bank zaten. Langs het kanaal rijdende, een eind voor den z. g. tweeden overzet, schijnt het paard te zijn geschrokken, althans het begon volgens de ver klaring van Dieleman te beven en schoot door, het kanaal in. De inzittenden hadden dit zien aankomen en waren tijdig uit het rijtuig gesprongen. In haren schrik had de grootmoeder naar men zegt het kind echter laten vallen, want dit werd vermist. Aan de andere zijde van het kanaal lag teHossen de Belgische stoomboot „Antigoon." De werklieden en be manning van dat stoomschip hadden het ongeval opgemerkt en kwamen ijlings te hulp. Het paard en het rijtuig werden door hen uit het water ge haald en ook het kind, dat zij in het kanaal vonden drijven. Het kind was inmiddels bewuste loos. De stuurman van het stoom schip nam terstond alle maatregelen om het kind volgens de bekende methode voor drenkelingen te behan delen, welke pogingen evenwel vruch teloos bleven. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Arnemuiden ds. N. C. Bakker te Kesteren. Benoemd tot hoofd aan de met 1 Juli a. s. te openen christelijke school te St. Laurens de heer Weeda, onderwijzer te Middelburg. De rijksveldwachter P. Stevens was in gezelschap van twee onbe zoldigde rijks-veldwachters in den nacht van Zaterdag op Zondag op surveillance in het jachtveld onder de gemeente Well, gemeente Bergen (Limburg). Zij ontmoetten daar twee stroopers met den lichtbak. Het was een stikdonkere nacht en geweldig stormachtig. Toen de stroopers bemerkten, dat de politie hen op de hielen zat, loste een hun ner een schot, dat den rijksveldwach ter Stevens trof. Hij had nog gele genheid van zijn revolver gebruik te maken en schoot op een oer vluch tende stroopers, die daardoor in het dijbeen getroffen werd. Stevens viel hierna zelf neer. Doordat het zoo duister was, bemerkte 's mans colle ga het niet. Eerst later vond men zijn lijk, dai bewaakt werd door zijn trouwen hond, die verwoed tegen ieder, die in de nabijheid kwam, gromde. De dokter kon eerst den dood constateeren, nadat een kind van den verslagene het waakzame dier had weggehaald. Onweer. Gisternamiddag is de bliksem geslagen op den af leiderder Ned. Herv. kerk te Maasland. De draad schijnt afgebroken, en op die plaats zijn groote steenklompen naar beneden geslingerd. Zondag avond is tijdens hevigen hagelslag en weerlicht, in de Kanaalstraat te ijmuiden een vuurbol ter grootte van een mansvuist uit de lucht komen vallen en tegen een trottoirband uiteengeslagen. Te Rotterdam hebben twee spoorwegwerkers in de rivier bij de Oost-Maaslaan drijvende gevonden het lijk van een man, vermoedelijk dat van een 31jarigen schipper die den 27en December j.L, bij een aanvaring op de Maas, van een tjalkschip over boord sloeg en verdronk. Een meisje van 14 jaar te Heerjansdam is bij het scheppen van een emmer water in een diepe sloot gevallen en verdronken. Te Ossenisse is een man, met het hoofd in den mod der, gestikt gevonden. TeEmden, waar bij den bouw der nieuwe zeesluis vele Nederlandsche arbeiders en vaklieden werken, is een 21 jarige werkman door een werktrein overre den en gedood. Uit den Amstel te Amsterdam is het lijk opgehaald van een bejaard man. Bij nader onderzoek bleek het een bewoner van de Trompstraat te zijn, die Zaterdag avond bij kennissen op bezoek was geweest en met de tram naar huis was teruggekeerd, maar op wien de huisgenooten in groote ongerustheid den heelen nacht hadden gewacht. Op de korte wandeling naar zijn huis schijnt hem het ongeluk te zijn overkomen. Naar alle waarschijnlijk heid is de bijna 70jarige man, die door zijn ouderdom niet stevig meer liep, door de hevige rukwinden van de been geraakt, in den Amstel ge vallen en verdronken. Taxatieprijzen. De firma gebr. E. M. Cohen, te Am sterdam (voorheen Arnhem en Nij megen) biedt hare boeken aan tegen taxatieprijzen. Dat dit goedkoop is behoeft wel niet gezegd te worden. Deze fraaie boeken van de be kendste auteurs, als Dickens, Stinde, Dahn, enz. tegen centen te bekomen verdient echter zeker onder de aan dacht der menschen gebracht te worden. Men zie daardoor de aankondiging op bl. 4 van haar grooten Taxatie uitverkoop wel zal ieder hieruit een keus willen doen. In Alkmaar is gisteren aange houden een ex-hoofdonderwijzer uit Groningen, die aan lager wal geraakt was. Reeds een heele poos had hij rondgezworven en was Zaterdagavond in Alkmaar aangekomen. Niet meer wetende wat te beginnen, zon hij op een middel öm in de gevangenis te komen en toen hij de kans schoon zag nam hij bij een goudsmid een bord met gouden en zilveren artikelen weg. Het werd hem echter ontnomen, en de goudsmid gaf het geval niet aan. Den volgenden dag nam de man een ander middel te baat, hij wierp bij een advocaat in de Lange- straat, schuins tegenover 't bureau van politie, een ruit in. Dat hielp Proces veibaai werd opgemaakt en de ex-onderwijzer, die eertijds een betrekking in de provincie Groningen bekleedde en in het bezit is van ver schillende acten, o.a. de hoofdacte en drie taalacten, had zijn zin en werd naar het huis van bewaring overgebracht. De lijst der slachtoffers van de spoorwegramp bij Courville is thans met een vermeerderd. De oude me vrouw Dugué, wier toestand plotse ling was verergerd en die men naar Chartres wilde vervoeren, om haar daar een operatie te doen ondergaan is in het hospitaal te Courville over leden. De toesiand van een andere dame, die daar verpleegd wordt en wier kaakbeen werd verbrijzeld, is nog steeds dezelfde, terwijl haar dochter die licht aan het oog gewond werd, het hospitaal reeds heeft kun nen verlaten. S t o r m. Donderdag heeft over Berlijn een ware orkaan gewoed, die in de stad allerlei onheilen heeft aangericht. Het geboomte in de Diergaarde had veel te lijden. Zoo geweldig was de wind, dat een eik, van 3/4 M. middellijn, is doorgebro ken en op de electrische tramlijn gestort, waardoor die lijn den ge- heelen dag. gestremd was. Op een bouwwerk aan de Schreinerstrasse woei een opperman bij de derde verdieping van de stelling en werd zwaar gewond naar het hospitaal vervoerd. Te Nauen, bij Spandau, was de gemeenteraad vergaderd toen de stadhuisbode kwam waarschuwen, dat de toren van het stadhuis wankelde. Nauw had hij dit gezegd of de houtenbouw van den toren, waarin zich ook het uurwerk bevond, stortte met donderend geraas op het plein voor het stadhuis, gelukkig zonder voorbijgangers te treffen. Kort daarop stortte ook het steenen gedeelte van den toren in. Op de kusten van Noord- en Oostzee woedde de storm eveneens geweldig. Het water werd in den Elbe-mond teruggestuwd, zoodat te Hamburg verscheidene kaden zijn overstroomd. Bij Cuxhaven sloeg een boot van het vuurschip om met 2 man, die verdronken. In de Kiiler oorlogshaven sloegen eenige schepen los en veroorzaakten schade, terwijl in het Keizer-Wilhelm- kanaal aanvaringen door den storm plaats hadden. Over Weenen woedde Donderdag en Vrijdag een storm, zoo men er daar nog maar zelden een beleefde. Zelfs de hechtst gebouwde huizen schudden op hun grondvesten en van verscheidene werden zinkbedekking, schoorsteenen en stukken van den geve! afgerukt. Het straatverkeer was levensgevaarlijk en ontelbaar zijn de ongelukken, die de voetgangers troffen, éen met doodelijtcen afloop een 61-jarige vrouw werd door den wind opgenomen en met zulk een kracht tegen de straat gesmakt, dat zij in den nacht van Donderdag op Vrijdag overleed, in de verschillende ziekenhuizen zijn circa 25 menschea opgenomen met gebroken armen en beenen en verder zware verwon dingen. Nabij Graz is een boschbrand ontstaan die, door den storm aange wakkerd, dreigde het geheeie woud te vernielen en oox het aan den zoom gelegen dorp Stubring in groot gevaar verkeeren deed. Een sterke militaire macht uit Graz werd met een extra- trein naar de plaats des onheils ver voerd en slaagde er, na een nacht van ingespannen arbeid in, den brand meester te worden. Bij Erbach is een boerderij afge brand, waarbij de pachter in de vlammen omkwam. Zaterdagavond vervoegde zich bij een juffrouw in de Oilerstraat te Utrecht een als heer gekleed persoon voorgevende monteur te zijn. Hij wilde kamers huren, vond dien prijs goed en kwam dienzelfden middag thuis eten. Zondagmorgen stond die nieuwe kostganger op, maar toen men vond dat hij wat heel erg lang in z'n kamer bleef, ging men eens kijkenhij was verdwenen. Hij had en passant van de bewoners het een en ander medegenomen. Aan de Kaap en aan allé oorden der Zuid-Afrikaansche binnenlanden heerscht buitengewoon groote hitte. De thermometer staat er op 113 gr. F. in de schaduw. Struisvogels, var kens, hoenders en zelfs bijen sterven door de warmte en ook verscheidene kinderen van inlanders zijn bezweken. in het zuiden van Rusland heerscht felle koude, in de vorige week zijn er niet minder dan 167 manschen doodgevroren. Gelijk reeds bericht werd, is de haven van Odessa ge heel dichtgevroren. De ijsbrekers konden er niet doorheen en vele schepen blijven er ingesloten. Een bende van vijf roovers heeft op den Southern Railway een aanslag gepleegd op een sneltrein bij Gainsvilie in Georgia. Zij hadden waarschijnlijk nog wel grooteren buit gemaakt wanneer niet een dynamiet- patroon, waarmede zij een groote geldkist wilden doen openspringen, onverwachts ontplo't was. Toen namen zij met de som die zij reeds veroverd hadden, spoedig de vlucht. In een lichterschïp te Rotterdam is ingebroken. De dader is door een vallicht binnengekomen. De schipper had een bedrag van 1900 aan boord welk hij geld op drie plaatsen in zijn vaartuig had verstopt. De dief heeft geen van deze plaatsen gevonden, hoewel hij alles in de kajuit overhoop haalde. Een antiek horloge, ier waarde van f 100, en een zilveren horloge heeft hij medegenomen. De pest. Te Foechiatien is de toestand nu veel verbeterd. Zaterdag overleden daar ter plaatse slechts twaalf personen aan de pest. In Changchoen en de dorpen in den omtrek van Foechiatien is hei aantal dooden van 250 per dag tot 75 per dag gedaald. Uit de officieele rapporten blijkt ten duidelijkste dat, overal waar men er in slaagt, de zieken afgezonderd te houden, de epidemie spoedig vermin dert. De docteren ver'rouwen, dat men er in slagen zal, de epidemie te beletten, verder naar het Zuiden door te dringen. Intusschen blijft in het Noord-Oosten de pest nog met de zelfde heftigheid heerschen. Tele grammen uit St. Petersburg melden, dat op Sakkalien de pest is uitgebro ken. Aan een schrijven van monseigneur Geurts, den bisschop van jong-Ping- Fou, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent de pest in China „De pest heeft ook hier haar in trede gedaan: ijselijk! Rondom de stad zijn reeds een 13 tal personen gestorvenin de stad zelve heeft zij nog geen slachtoffers geëischt. Sedert drie dagen hebben wij ons in de re sidentie afgesloten. Het is de „peste puimonaire", die bestaat ineen hoest, bloedspuwing en de dood. Waar ze binnenkomt is het geheeie huisgezin onverbiddelijk tot den dood veroordeeld, binnen een of twee da gen. Zij komt uit Mandsjoerije. De treinen loopen niet meer; bet leger bewaakt de grenzenniemand mag binnen komen. Wij bidden God vurig, dat Hij ons spare I" Te Charlottenburg bij Berlijn heeft zich Zaterdag een ontzettend liefdesdrama afgespeeld. Voor eenige dagen huurde een jongmensch een gemeubileerde kamer op de 2e étage van een huis in de Uhlandsfrasse. Hij gaf voor Kersten te heeten en beweerde, uit Halie naar Berlijn te zijn gekomen om daar in de tand heelkunde te studeeren. Daar de jonge man een zeer gunstigen indruk maakte geloofde men hem zonder meer. Hij wilde de kamer slechts voor enkele dagen huren en steide daarom voor- loopig de verplichte aangifte van vestiging in de gemeente bij de politie uit. Naast de kamer, die door Kersten of liever door den student, die dezen naam had opgegeven, bewoond werd, bevindt zich die van een jong artist Deze nu hoorde Zaterdagnacht pj0/ seling in het aangrenzend vertrek den val van een zwaar voorwerp, gevolgd door een akelig gekerm. Hij wekte onmiddellijk de kamerverhuurster die op haar beurt weer den portier' alarmeerde en de hulp der polity inriep. Men trachtte toen gezamenlijk de deur der kamer, die van binnen was afgesloten, te openen, en toen dit niet gelukte, begaf men zich naar de kamer van den artist en lor- ceerde de tusschendeur, aldus toegan» verkrijgend tot het vertrek waar de val en het gekerm vernomen waren Een ontzettend schouwspel wachtte daar de binnenkomenden. Een jong meisje lag levenloos op haar bed met bebloede handen en al dadelijk bleek, dat haar de polsaders waren doorgesneden. Een jongeman lag met een chloroform masker voor zijn I gelaat, roerloos op de sofa in een boek van het vertrek. In de kamer rondziend, bemerkte men een flacon met chloroform en tal van in enveloppen gesloten en I van adressen voorziene brieven. Da delijk werd om medische hulp ge- zonden, doch de dokter kon bij hel meisje slechts den dood constateeren, Bij den jongeling gelukte het hem| nadat hij dezen het masker voor hei gelaat had weggenomen, de levens geesten weder op te wekken. De bijgekomene legde nu tegenover de politieambtenaren de volgende verklaringen af omtrent zijn eigen persoon en die van 't meisje. Hij is student in de tandheelkunde, afkom stig uit Breslau, en heet Helmuth Appthet meisje was zijn bruid, dt 23jarige Helens Löwensohn uit Qun- bizzen, die in de Kaiserstrasse no. 1, woonde. Onoverkomelijke bezwaren, die bij hunne ouders bestonden tegen hun huwelijk, hadden hen doen besluiten zich gezamenlijk van het leven It benemen, een besluit, dat reeds sedert lang bij hen gerijpt was en dat zij in de bewuste brieven aan de be langhebbenden meedeelden. inmiddels waren nog tal van poli- tie-ambtenaren uit Charlottenburg gekomen, die dadelijk den totaal ge broken jongen man nader in verhoor namen. Hij bekende volmondig hel jonge meisje dat hij onder natcosi had gebracht, de polsaders te hebben doorgesneden. Daarna had hij zich- zelf 'n chloroform-masker voor hei geiaat gezei, doch de werking var het verdoovende middel was zóo I snel geweest, dat hij het bewuslzijt had verloren eer hij bet mes had kunnen grijpen om zichzelf op de- zelfde wijze te dooden. Hij werd, als politie-gevangene, naar het zieken huis Westend vervoerd, het lijk van het meisje naar het lijkenhuis It I' Charlottenburg. De ouders van beide jongelieden werden telegrapMscl met de ontzettende gebeurtenis ii kennis gesteld. Uit een nader onderzoek is noj I gebleken, dat het meisje dai hij zonder ijverig was en zielsveel van Appt hield reeds onder de narcose? oezweken was, eer haar ongelukkige aanstaande haar de polsaderen open-1 sneed. Afgezien van het onderscheid tusschen oorlogs- en koopvaardij schepen was er ten tijde van d( zeilscheepvaart niet veel verschil i« de scheepstypen. De koopvaardijschepen verschilden slechts in grootte en takelage. Fre gatten, barken, brikken, schoeners ei galjoten waren, wat de inrichliijl van den scheepsromp betrof, tamelijï gelijk en hetzelfde schip diende zoo- mee voor het vervoer van graan al! van hout, stukgoed en kolen. Nu b het anders. Ook in de inrichting der schepü is, evenwel overal een specialiseer»? ingetreden, en wie een wandel»? door de havens maakt bemeril zeer verschillende scheepstypen. Or der de passagiersstoomers zijn6 die uitsluitend passagiers of daar naast ook goederen vervoeren, speciaal voor de vaart in de tropf! of voor de Noord-Atlantische vaad zijn uitgerust. Nog sterker valt het verschil if vrachtvaarders in 't oog. Er 4 I „tankstoomers", die dienen voor fe vervoer van petroleum of ruweoliü zij nemen hun vloeibare lad"! niet in vaten in, zooals vroegf doch pompen ze direct in W ruim en leveren ze direct in reservoirs aan land. Voor het erhj transport werden stoomschepen bijzondere ruim- en losinrichW gebouwd, de zoogenaamde „to'öj dekstoomers" die een eigenaarde dwarsdoorsnede hebben, zijn het vervoer van losse lading vondta. f Voor het leggen van kabels h£t. men bijzondere schepen

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 2