REN. YE. Dinsdag 21 Februari OON, ontvangen. f ^binnenland. Feuilleton:, traat 31. iR, Nieuwendijk, er, Actiënbraii. IGERAAD. ENEN. No. 44 49e Jaargang. 1911, IDDELBURG. Bierhandel. aftapping. Stout. te kwaliteit). ït fust en per 1EIJER, Spui- igd sedert 1870), Geedermakers en I van Bukskins, meest geschikte olleciie. Degelijke |ediening. Tevens eedermakers, enz voor Dames en Kinderen. tktheid. azar, CHT linnen het /OYE, Vier- BERLAQE, A. VAN DE 6.33 f 7.42 8.21 7.40 8.39 7.40 9.07 •10.21 7.58 <1 s.gs 10.34 1) 7.10 <t 10.4' •11.23 11.35 11.48 ofleh). ft. va"881' d. vervoeren reizig?' Amafcardswnache tlJa> VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. VersGhijnf dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De kustverdediging. Het in ons vorig nummer opgeno men bericht van den correspondent van het „Hbl." te 's Gravenhage, betreffende het afdeelings-onderzoek der Tweede Kamer over het voorstel inzake de kustverdediging is, voor zoover de inlichtingen van de Avondp." strekken, niet geheel juist. "Ér zijn, volgens dat Haagsche blad op militair gebied vaak bijzonder goed ingelicht inderdaad enkele conservatieve leden, die uit zucht tot reactie thans voorstanders zijn geworden van een fort bij Vlissingen, maar de veronderstelling is niet ge rechtvaardigd dat er velen zouden zijn, die zich daardoor laten leiden en 'een bedrag van meer dan vijf millioen voteeren voor iets, wat op zichzelf ook naar hunne meening geen aanbeveling verdient, Daarenboven laat het zich aanzien dat het toch op zijn minst nog wel een jaar zal duren vóór de open bare beraadslaging zal plaats hebben. De invloeden van buiten zullen op dat oogenblik allicht ook op de algevaardigden die het „Hbl." op het oog heeft, hebben opgehouden in te werken. Het fort bij Vlissingen. In de „Revue des Deux Mondes" wijdt Francis Charmes in zijn half- maandelijksche kroniek twee bladzij den aan dit veelbesproken vraagstuk. Onlangs, schrijft hij, is een kwestie gerezen, die een tamelijk scherp ka rakter heeft gekregen, en die een keer te meer bewijst, dat men op alles voorbereid moet zijn wij spreken van het lort bij Vlissingen. Vlissingen was vroeger versterkt, maar de verdedi gingswerken zijn langzamerhand bui ten gebruik gesteld en niet vernieuwd, men heeft zich gewend aan de gedach te, dat zij ook niet vernieuwd zouden worden, omdat zij voor de verdediging van Nederland geen nut schenen te hebben, terwijl zij den mogendheden, die de onzijdigheid van België ge waarborgd hadden, de uitoefening van die verplichting zouden kunnen be moeilijken of verhinderen. De vrijheid van de Schelde kan inderdaad op ze kere oogenblikken een voorwaarde zijn voor België's onzijdigheid. Charmes wijst op de woorden van Pichon in de Fransche Kamer, op de uitgesproken en neergeschreven ver moedens, dat de bouw van het fort op Duitschlands verlangen was be raamd en vervolgt dan De bijgedachten, die men aan Duitschland toeschrijft, berusten niet alleen op onwaarschijnlijkheden, maar het zou ten eenenmale onrechtvaardig zijn, ze ook Nederland aan te wrijven, 22.) «Stil, vader," zeide het meisje en rok zijn gebalde vuist omlaag. „La- ten we in dit moeielijk oogenblik niet aa" wraak denken, maar aan liefde, met aan dat, wat gij verloren hebt, "raar aan wat gij mocht behouden, aan, ons, uw kinderen, die gij hebt wedergevonden." Met deze woorden had Marie ™enraad in de armen van haar va der gevoerd. Alle drie lieten ze hun tonen den vrijen loop. Ze geleken ve'm schipbreukelingen, die op de eibewogen zee op een wrak voort- reven en zich aan elkander vast klemden. ?is°?a's na een onweder de planten n_ krachtiger oprichten, zoo stijgen groote gemoedsbewegingen nieuwe sch n op in be botst der men" nen, zoodra er slechts tranen ge- dat alleszins vrij is aan eigen verde diging te denken en, om deze te ver zekeren, de maatregïlen ie nemen, die het goed acht. Alles wat men van Nederland kan eischen is, dat de Schelde open zal blijven voor hen, die België's onzijdigheid komen ver dedigen. Het is niettemin juist, dat het bouwen van een fort bij Vlissingen een daad is, die misverstanden kan doen ontstaan, wanneer niet van te voren absoluut duidelijke en gerust stellende verklaringen worden afge legd. Intusschen, is het belang van de kwestie niet een weinig overdreven Er is in de geheele wereld enorm veel inkt over gevloeid, men zou zelfs een oogenblik hebben kunnen gelooven, dat er geen ernstiger vraagstuk be stond. Dat is het voor ons niet, wij hebben de Schelde niet noodig om België's onzijdigheid te verdedigen. Voor Engeland staan de zaken anders. Het zou wel degelijk over de Schelde hulptroepen naar Antwerpen moeten zenden, Maar wanneer het de rivier gesloten vindt, en de entente cordiale bestaat nog, niets gemakkelijker dan zich met ons te verstaan om over ons gebied heen te trekken. En heeft de entente cordiale opgehouden te be staan, dan zal zij als door een wonder weer verrijzen. Voor den kroniekschrijver is deze veronderstelling het bewijs van de wenschelijkheid van militair overleg tusschen Engeland en Frankrijk. Laat Nederland zijn belangen naar zijn beste weten behartigen, de andere mogend heden zulien hetzelfde doen. Deze kwestie, betoogt Charmes, heeft het hare bijgedragen, om in Europa een indruk van malaise te vestigen, die tamelijk gereede werd aanvaard. De oorzaak ligt minder in het verzwakken der ententes en bond genootschappen, dan wel in de weinig krachtige wijze, waarop van deze ge bruik is gemaakt. Een blijk van krach- tigen wil is voldoende om het kwaad de wereld uit te helpen. Bedrijfstoestanden in brood bakkerijen. Door het departement van land bouw, nijverheid en handel is thans uitgegeven het verslag van den di recteur-generaal van den arbeid omtrent een onderzoek naar de be drijfstoestanden in Nederlandsche broodbakkerijen, welk verslag reeds blijkens de nola van toelichting bij hel nader gewijzigd ontwerp-bakkers wet aan de Staten-Generaal is mede gedeeld. Blijkens dit verslag heeft het onderzoek, aangevangen 7 No vember en op 17 December zoo goed als geheel voltooid, 14271 bakkerijen omvat van de 14317, welke ons land telt. !n deze bakkerijen zijn TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenfs-flduerfêfifiën op zaer uoordeelige uoorwaarden vloeid hebben. „Laten wij handelenzeide Ma rie en streek haar vader over de wangen. „Wij moeten zien, of de misdadigers nog zijn in te halen. „Hebt u nog geld De oude man opende zijn beurs, die zich in zijn broekzak bevond. Er waren nog zeven dollars in. „Dat is niet eens voldoende, om onze hotelrekening te betalen," zei hij droevig. „Wanneer gij het goedvindt, vader, deel ik den hotelhouder, die een braaf man schijnt te zijn, openlijk onzen toestand mede. Hij kan toch onze koffers, die ons tot ons geluk nog gebleven zijn, als onderpand nemen. Daarin zijn onze bedden, ons vaatwerk, kleederen en linnengoed, dingen, die ook hier te lande groote waarde hebben. Laten wij maar da delijk naar beneden gaan." Een half uur later had het dap pere meisje reeds een overeenkomst getroffen met den hotelhouder en een Duitsch sprekende detective was in den arm genomen om hem bij te staan. Deze begreep dadelijk, dat Joost de hoofdschuldige in de mis- werkzaam 11817 patroons en 17592 gezellen. Aan het 105 bladzijden tellende versiag zijn toegevoegd twee gra- phische kaarten van Nederland, resp. aangevende de verhouding van het aantal alleen werkende bakkers tot het totaal aantal personen die aan de broodbereiding deelnemen en de verhouding van het aantal op gewone dagen nachtarbeid verrichtende bak kers tof het totaal aantal personen, die aan de broodbereiding deelnemen. Een centrumpartij. Naar „de Tijd" verneemt, ver spreidt ds. Beversluis te Veendam, schrijver der brochure over„de onzuiverheid der hedendaagsche par tijverhoudingen op godsdienstig ge bied", thans een circulaire, waarin hij zijn plan ontvouwt tot het bijeen brengen van Ethische», Evangelischen en Rechfs-Modernen. Hij is voorne mens te Utrecht een vergadering te houden tegen den tijd, dat aldaar en te Amsterdam de gewone jaariijksche predikantenvergaderingen plaats vin den en heeft het doei een centrum partij te vormen, die de drie genoemde groepen vereenigt. Middenstands-congres 1911. „De Middenstandsbond", officieel orgaan van den Ned. bond voor ver- eenigingen van den handeldriivenden en industrieelen middenstand, bevat het prae-advies van mr. H. J. G. van Scbetbenberg te Nijmegen over de vraag „Op welke wijze kunnen langs den weg van het recht kleine vor deringen op goedkoope en sneiie manier geïncasseerd worden in zijn antwoord betoogt mr van Scher- penberg de noodzakelijkheid van eene algeheele wijziging van het procesrecht, naar Oostenrijksch voor beeld. Alle procedures moeten sneller en goedkooper afloopen. Mocht deze wijziging de instelling van eene staats commissie noodzakelijk maken, zoodat zij niet binnen korten tijd zou kunnen worden ingevoerd, dan moet met kracht worden aangedrongen op wij ziging van het huidige artikel 1274 burg. wetb., opdat er eene ingebreke stelling ingevoerd worde, welke vol komen strookt met de eischen van aile schuideischers, in het bijzonder met die van den middenstand. In het volgend nummer van het orgaan zal een prae-advies worden opgenomen over het andere congres- onderwerp „het nut van het houden van vaktentoonstelüngen". Dit prae- advies is ingediend door den Ne- derlandschen drogistenbond. Militaire berichten. Bij de infanterie ontbreken 20 ser geanten, 12 korporaals die dienst als daad was. De boer had het visite kaartje laten zien, dat zijn landsman hem daags te voren had overhandigd en het bleek nu, dat noch het huis, waarin Joost moest wonen, noch de firma bij wie hij In betrekking heette te zijn, bestonden. De misdaad bleek afgesproken werk te zijn tusschen Dina en joost, en Marie was er volkomen van overtuigd, dat zij reeds in Duitschland het plan tot dezen diefstal gemaakt hadden. In elk geval had Dina het adres van haar minnaar geweten en hem dade lijk bij aankomst in New-York be richt, waar zij ie vinden was. Schreuder ging met den dectective naar alle stations en landingplaatsen, maar het spoor der vluchtelingen was niet te ontdekken. Met hel be wustzijn, dat slechts het toeval tot de ontdekking der misdadigers kon Itiden, keerde Schreuder 's avonds doodmoede in het hotel terug. Hij vond Marie bij de lamp aan het werk; Koenraad sliep reeds. Toen Schreuder zijn dochter verteld had, hoe al zijn bemoeiïngen vruchteloos waren, stond deze lachend op en zeide op vvoolijken toon: „Ik dacht korporaal-fourier verrichten en 828 korporaals. De legerplaats bij Harskamp zal op 1 Aprii a.s. betrokken worden door het vaste detachement, onder bevel van den kapitein E. W. Klop van het lie reg. inf. te Ede. De le luitenant-kwartiermeester M. A. Pont van het le bureau der con- tröie over de inwendige administratie der korpsen, te 's Gravenhage, wordt toegevoegd aan den minister van oor log, teneinde bij belangrijke conferen- tiën met het stenographisch verslag te worden belast. Van het instructie-bataljon te Kam pen zijn 33 korporaals-titulair naar de verschillende infanterie-regimenten vertrokken om daarbij in den effectie ven graad over te gaan. Het Herstellingsoord voor Onder wijzers te Lunteren. Aan 't versiag over 't exploitatie jaar 1910 ontleenen we 'l volgende 't Begint met een terugblikden len Juli 1910 was het 10 jaar gele den, dat 't Herstellingsoord voor Onderwijzers in gebruik genomen werd. De commissie van beheer wijst met voldoening op den krachtigen steun al dien tijd van vele zijden ondervonden, 't Gebouw dat na eenige jaren ie klein bleek te zijn, werd door 't hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers ver groot: 15 kamers, 'n conversaiiezaal, 'n bijkeuken en'n machinistenwoning zijn bijgebouwd, de eetzaal is vergroot, 't Aantal iighuiten werd van 2 op 4 gebracht, waarvan een draaibaar is. Voor de laatste stelde het N. O. G. f 1500 beschikbaar. Voor ontspanning en nuttige be zigheid der paiiënten werd een der kamers tot slöjdkamer ingelicht, 'n timmerioods gebouwd, 'n croquetveld aangelegd, gymnastiektoestellen in den tuin geplaatst, 'n bibliotheek opgericht, tal van gezelschapsspelen aangeschaft, terwijl de gezelligheid der kamers werd verhoogd door de wanden van fraaie etsen, aquarellen, etc. te voorzien. Meer dan 1000 paliënlen hebben in dit sanatorium genezing gezocht en geheel of ge deeltelijk gevonden. Van de vertrok ken patiënten waren 27'/, pet. ge heel hersteld, 34'/i pet. zeer veel of veel verbeterd, 31 pet. verbeterd en 9 pet. weinig of niet verbeterd. Aan steun heeft het der commissie niet ontbroken. 't Bedrag der jaariijksche bijdragen groeide aan van f5000 tot f 10000 en reeds werden 4 legaten van f 10000, f 1000, f500 en f200 aan de stichting geschonken. in 1910 werden 134 patiënten 34 m. en 100 vr. toegelaten, 't Gemid deld aantai per maand was dit jaar 't hoogst, ni. 35. De toegelatenen wei, dat wij een vos, zoo slim als Joost, moeielijk zijn prooi zouden kunnen ontnemen. Laat ons de zaak voor afgedaan beschouwen en han delen overeenkomstig onzen loestand. Wij zijn nu arme menschen, vader, en daarom kan ik u nog slechts een bescheiden boterham aanbieden." Zij zette bem een bord, belegd met ge smeerde sneedjes brood voor, ont kurkte een flesch bier en vulde een groot glas met schuimend gerstenat. „Weinig, maar goed," zeide ze op schertsenden toon. „Eet u maar, en Iaat aile zorgen varen." ,.Eten Ik zou eten, onder deze omstandigheden „Natuurlijk moet gij eten, want als wij niet aten en maar voortdurend aan ons ongeluk dachten, zouden wij verhongeren. Op een betere toekomst, vaderHet meisje nam een klein teugje bier en duwde toen Schreuder het glas in de hand en zeide op grappig-schertsenden toon„Als u nu eens flink eet, zal ik u ook een nieuwje vertellen." Schreuder gaf zijn dochter een zoen en zei„Je hebt een edel hart, Marie. O, dat ik ooit aan je twijfe- kwainen uit Amsterdam 15, Rotterdam 22, Den Haag 19, groote plaatsen 20, kleine plaatsen 53. Er vertrokken 135 patiënten en wel 38 m. en 97 vr. Hiervan vertrokken 14, voor wie na korteren of langeren tijd van obser vatie 't H. O. niet geschikt bleek. Van de overige 121 zijn er 8 niet verbeterd, 50 verbeterd, 45 veel ver beterd en 18 hersteld vertrokken. In 't geheel bleven 12 korter dan 15 dagen 14, 15 a 30 d.30, 1 a 2 mnd.25, 2 a 3 mnd.26, 3 a 4 mnd.26, 3 a 4 mnd.19, 4 a 5 mnd.2, 5 a 6 mnd.3, 6 a 7 mnd. 2, 7 a 8 mnd.2, 8 a 9 mnd.3, 10 a 11 mnd.; 1, 11 a 12 mnd; 1, 13 a 14 mnd.; 1 14 a 15 mnd. en 1 15Va mnd. De gemiddelde duur van 't verblijf was 3'/s mnd. Aan 36 patiënten (10 m. en26vr.) werd reductie op den pensionprijs verleend, terwijl 7 patiënten den kostenden prijs, f2,50 per dag, be taalden. De totale reductie bedroeg dit jaar f 4101,10. Met ingenomenheid maakt de commissie melding van verschillende in 1910 ingekomen sommen, waaronder een legaat groot f 2000 van mej. Betman te Amsterdam naast de duizenden, die jaarlijks door de correspondenten worden bijeen gebracht en die een mooi beeld geven van de belangstelling, die bij de collega's voor 't H. O. blijft bestaan. De exploitatierekening over 1910 was ais volgtUitgaven f 25009;35, inkomsten f 16225,40, zoodat het tekort op de exploitatie bedroeg f8783,915. Aan vrijwillige bijdragen kwam in f9965,71. Spoorwegpersoneel. In verband met de stijgende onte vredenheid onder het spoorwegper soneel hoofd- en eerstaanwezende ambtenaren uitgezonderd is aan het dagelijksch bestuur van de Ned. vereeniging van spoor- en tramweg personeel opgedragen in contact te treden met de bondsbesturen van de Roomsch-Katholieke spoorwegperso- neelvereeniging St. Raphaëi en van den Protest.-Christelijken bond om te geraken tot een gemeenschappelijk optreden in zake de nieuwe dienst- voorwaarden voor het spoorwegper soneel, welke groote verbittering hebben gebracht. Voor landverhuizers. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de bijzondere aandacht van allen, die vooornemens mochten zijn ais landverhuizers naar den vreemde te gaan op het volgende Het is in den iaatsten tijd geble ken, dat hier te ande peisonen hun werk er van mak:n, 0,11 op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche gewesten, en dat deze personen van Sen kon, ik verdiende er eigenlijk den dooi mee Je hebt wel gelijk, het achterwaarts zien brengt ons niet uit den afgrond, waarin ik blinde lings gestort ben. Dus voorwaarts gekexen „Dat is eens mannelijk gesproken, vader, toe eet u nu en hoort u te vens, wat ik vandaag heb. Met me vrouw Schneider, de vrouw van den hotelhouder, heb ik vanmorgen da delijk gesproken. Deze lieve vrouw staat ons een kamertje af, dat op den tuin uitziet en waarvoor wij we kelijks maar twee dollars hebben te betalen." „Hoe zullen wij die betalen zei de Schreuder, wien na ai het onder vonden leed toch spijs en drank weer goed smaakten. „Dat zult ge dadelijk hooren. ik heb werk gevonden." „V/aar „Hier in 't hotel, ik help in de keuken en krijg daarvoor vrijen kost en tien dollars per maand." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1