Zaterdag 18 Februari No 42 49e Jaarg-ang. 1911. Gemeenteraad. 4-s. 70#^ BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters 'en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De versterking van Vlissingen. In het Engelsch Lagerhuis richtte gisteren burggraaf Wolmer tot minis ter Grey het verzoek of hij niet een verklaring wilde afleggen omtrent het oordeel van de Britsche regeering aangaande het voorstel tot versterking van Vlissingen en of hij wilde mede- deelen, of de beslaande verdragen Engeland het recht tot tusschenkomst in tie zaak toekenden. Minister Grey antwoordde, dat een verklaring van de Britsche regeering naar aanleiding van maatregelen van een vreemde regeering, die haar eigen grenzen wil versterken, niet noodig schijnt. Deze maatregelen waren louter defensief. Indien eenig internationaal verdrag, eenige internationale rechten of verplichtingen bij de maatregelen zouden betrokken worden, zou de quaestie zich leenen tot vriendschap pelijke bespreking tusschen de par tijen, bij het verdrag betrokken, vóór dat éen aan haar een oordeel kan geven. Landbouw-ongevallen-verzekering. In de vergadering van 11 Januari j.l. van de Eerste Kamer deelde mi nister Talma mede, dat hij iemand gevonden heeft, die zich bereid heeft verklaard een onderzoek in te stellen naar de werking van de centrale Landbouw-Onderlinge. Thans kan hieraan worden toegevoegd, dat dit onderzoek zal geschieden door den heer P. Keulemans te Amsterdam, inspecteur der agenten van de rijks verzekeringsbank. Alg. maatregelen van Bestuur. Men schrijft uit 's Gravenhage aan het „Arnh. Dbl." Op de, in de Kamerstukken omtrent de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1911 voorkomende vraag „of de regeering bij de publi catie van algemeene maatregelen van bestuur niet, evenals in België ge schiedt, telkens een korte toelichting zou willen geven, waardoor hel pu bliek, dat thans de voorschriften dik wijls slecht begrijpt, zou worden ge baat", werd de toezegging gedaan, dat een onderzoek naar de wensche- lijkheid hiervan zou worden ingesteld. Naar ik verneem heeft, in verband hiermede, de minister van binnen- landsche zaken zich thans tot zijn ambtgenooten gewend, om hun mee ning hierover te vragen. Zitting van Vrijdag 17 Februari, des middags 2 uur. Voorzitter de heer Kalbfleisch. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Vermaas, Merckens en Taat, de laatste met kennisgeving wegens ongesteldheid 1 vacature. De Voorzitter opent deze eerste Hbonnemenfs-fldoerfenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden vergadering in dit jaar met de vol gende toespraak: Ofschoon reeds verscheidene weken in het nieuwe jaar verloopen zijn, wensch ik toch, de traditie getrouw, in onze eerste vergadering voor hei aanvangen der werkzaamheden, een terugblik te werpen op het afgeloopen jaar. Met genoegdoening mogen wij op het afgeloopen jaar terugzien, immers in menig opzicht kunnen wij spreken van vooruitgang. Het aantal inwoners klom van 21506 tot 21590. Aan bouwgrond werd verkocht voor ruim f 97609 voor den bouw van 44 perceelen, tegen f69500 voor 32 perceelen in 1909. De bouwterreinen dei gemeente werden belangrijk vergroot lo. door ophooging van een ge deelte voormalige Zoutevest, van welk terrein nu reeds 15589 vierk. Meter is verkocht. 2o. door aankoop van verscheidene perceelen bouw- en weiland aan den Nolledijk, aan den Koudekerkschen weg en aan den Vrijdomsweg 3o. door aanleg van een nieuw Villapark. Ook op onderwijsgebied mogen wij op vooruitgang bogen De naar hier verplaatste Rijks normaallessen vingen in Mei aan, de Handelsschool werd in September geopend, beide scholen zullen kunnen bijdragen tot den bloei en welvaart van onze stad. In verband met de toeneming van de bevolking der H. B. School en met de stichting der Handelsschool werd het gebouw uitgebreid, gedeeltelijk door toevoeging van eenige lokalen van school E, gedeeltelijk door bijbouw van een laboratorium. Met den bouw van de nieuwe school C werd een aanvang gemaakt. Voorts werd besloten tot wijziging van de verordening op het herhalings- onderwijs en van de verordening regelende het getal scholen en den omvang van het lager onderwijs. Andere belangrijke besluiten waren De vaststelling van de rooilijnen in verschillende straten. Vaststelling van een verordening op de werkloosheid-verzekering. Besluit tot verbreeding van een gedeelte van den Boulevard de Ruyter, Besluit tot verbouwing van hei voormalige weeshuis tot Politie bureau. Besluit tot ophooging van het terrein voor het ziekenhuis. In den loop van hei jaar werd de stoomtram Vlissingen—Middelburg omgebouwd in een electrische tram en werd electrische stroom beschik baar gesteld voor particulieren. Aan het einde van het jaar werd een kapitaal-krachtige maatschappij opgericht, die verschillende holels en bouwgrond aan de badplaats kocht en die zich voorstelt de badplaats te exploiteeren. Belangrijke zaken zullen ook dit jaar onder uw aandacht worden gebrachtmogen U de noodige kracht en gezondheid worden geschonken om uw taak naar eisch te vervullen. Ik eindig met den wensch dat de burgemeester spoedig mag herstellen en zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. (De leden gaven blijk van instem ming met deze toespraak). De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd. Hierna werden verschillende mede- deelingen gedaan. In de eerste plaats van een be schikking van den Commissaris der Koningin, dat aan den burgemeester verlof is verleend van 23 Januari tot en met 5 Februari, welk verlof is verlengd tot en met 19 Februari. Verder van een Kon. besluit, waarbij wordt goedgekeurd dat de jaarwedden van den burgemeester en secretaris met ingang van 1 Januari 1911 worden vastgesteld op f 2750. Voorts een Kop. besluit, waarbij wqrdt bepaald dat de bezoldiging van den commissaris van politie te rekenen van 1 Januari 1911 zal bedragen f 2000 's jaars. Nog wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten, terwijl dit college de beslissing omtrent de goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1911 heeft verdaagd tot 1 April a. s. De heer J. G. Meyer had bericht gezonden dat hij genegen is een ver lenging der pacht van de exploitatie der zeebaden, met wijziging van de daarvoor vastgestelde voorwaarden, zooals dat door hem is medegedeeld door Burg. en Weth., te aanvaarden. Van mevrouw M. H. Vermaas— Schultz was een schrijven ingekomen dat zij haar herbenoeming tot regentes van het Burger Weeshuis aanneemt en van den heer P. Landsman, waarbij hij mededeelt dat hij zijn benoeming tot regent van dat gesticht aanneemt. Van den heer Ph. Rank Lz., di recteur der rijksnormaallessen, was een schrijven ontvangen, waarin hij mededeelt dat de rijksnormaallessen te Vlissingen zeer gebaat zullen zijn door de piano, die dezer dagen in het gebouw geplaatst is. De regee ring kon geen termen vinden tot de aanschaffing van een dergelijk instru ment over te gaan. Hoofdzakelijk door de milde mede werking van Burg. en Weth. is de inrichting dit leermiddel rijker ge worden. Nu de regeering, naar den direc teur officieel gebleken is, het ge schenk wenscht te aanvaarden, gevoel ik mij verplicht U mijn hartgrondigen dank te brengen voor dat nieuwe bewijs van uwe belangstelling. Van den directeur der electrische tram was een schrijven ingekomen, waarin wordt kennis gegeven dat, om aan de herhaalde vraag van Burg. en Weth. te voldoen, sinds enkele dagen een wachtlokaal, bestemd voor het Betje Wolffplein, is besteld. Volgens afspraak met den heer Van Niftrik zal het gebouwtje dezelfde afmetingen en vorm hebben als het bestaande voor het kantoor, met dit verschil, dat de achterzijde met spie gelruiten zal gemaakt worden en zoodoende uitzicht zal geven langs de vier zijden. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Van de directie der Kon. Maatsch. „de Schelde" was een verzoek inge komen om haar in koop te willen afstaan twee driehoekjes grond, grenzende aan de terreinen der voor malige Oostkerk aan de Wijnbergsche kade alhier, tegen een billijken door den raad vast te stellen koopprijs. Dit verzoek zal bij de te behandelen voorstellen inzake grondverkoop worden behandeld. Overgelegd werd het huishoudelijk reglement voor de commissie voor het werkloozenfonds. Dit reglement zal in de volgende vergadering worden behandeld. Aan den heer Th. J. Willems, on derwijzer met verplichte acte Fransch en Engelsch aan school C, werd wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te ijzendijke, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend. Hierna werd overgegaan tot het doen van enkele benoemingen. In de eerste plaats van een tijdelijk wethouder. Benoemd werd de heer Jos. van Raalte met 12 stemmen; de heer Van Ockenburg verkreeg 1 stem. De heer Van Raalte verklaarde zich bereid deze benoeming opnieuw te aanvaarden. Tot assistent-keurmeester van het slachtvee ,en vleesch, in de vacature ontstaan door het aan den heer H. S. Mozes verleende eervol ontslag, werd met algemeene stemmen benoemd de heer H. Frank, leeraar bij de Israël, gemeente, die de eenige sollicitant was. Uit de medegedeelde voordracht wordt benoemd tot onderwijzer aan school C, de heer J. B. Eekman te Brielle, met algemeene stemmen. Mede was voorgedragen de heer J. L. Dalmijn te Poeldijk. Vervolgens kwamen in behandeling voorstellen van Burg. en Weth. tot verkoop van gemeentegrond: le aan J. Colijn een stuk ter oppervlakte van 89 ML, gelegen aan de Spuistraat, tegen f 10 per ML, alzoo voor een som an f 890 benevens f 106 91 voor trottoirkosten2e. aan M. Maas q. q. een stuk ter oppervlakte van 104 ML, gelegen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat tegen f 7 per ML, dus voor een som van f 728 en f 44.25 voor trottoirkosten 3e. aan het R. Kath. parochiaal Kerkbestuur een stuk ter oppervlakte van 65 ML, gelegen in de voormalige Zoutevest, als tuingrond, tegen den prijs van f3 per ML, alzoo voor een som van f 195; 4e. aan J. Ligthart Schenk een stuk ter oppervlakte van 166 ML, gelegen aan de Verkuyl Quakke laarstraat hoek Hobeinstraat, tegeri f 7 per ML, alzoo voor een som van f 1162 benevens f 172,95 voor trot toirkosten; 5e. aan C. N. J. de Vey Mestdagh, een stuk ter oppervlakte van 3,5 ML op de gedempte Kaas kade, als tuingrond tegen f 10 per M2, dus voort 35; 6e. aan H. C. Beyerman, een te dempen gedeelte stoot, gelegen aan den Singelweg ter oppervlakte van 130 ML, tegen f 1 per M2, dus voor een som van f 130 en ten 7e. aan A. W. Smits een stuk ter oppervlakte van 1 M2 op den hoek van den Koningsweg en de De Ruyterslraat na onttrekking van dezen grond aan den openbaren dienst, tegen betaling van een som van f 15. Al deze voorsteilen werden gunstig geadviseerd door de commissie voor de fabricage en de financiën en door den raad goedgekeurd. De wethouder de heer Van Niftrik heeft voorgesteld, den prijs van den grond voor den heer Beijerman te bepalen op f 1.50 per M.2 De heer Rottier zeide dat vroeger altijd voor dergelijken grond f lOper ML is betaald moeten worden, o. a. Gebr. Polak, de Gasfabriek en de Kon. maatschappij „de Schelde" dat waren allen lapjes waardeloozen grond. Daarom zou hij uit het oog punt van billijkheid den prijs van den grond, wel wat hooger willen stellen. Ook met het oog op rioleerings- kosten meende hij dat de prijs te laag is. Het wil er bovendien bij hem niet in dat A moet betalen en B den grond als het ware cadeau krijgt. De heer Van Raalte zeide dat alles naar omstandigheden moet beoordeeld worden. Hier wordt eigenlijk geen grond verkocht, doch alleen een stuk sloot. Bovendien moet de belang hebbende daarin rioleering leggen cn komt de grond hem reeds op f 10 per ML De belanghebbende had den grond reeds in erfpacht van den polder en nu is later gebleken dat de grond aan de gemeente be hoort. Waar dus de heer Beijerman den grond reeds duur moet betalen door andere te maken kosten, meende hij dat het voorstel van Burg. en Weth. aanbeveling verdient. De heer Van Niftrik waarschuwde tegen de redeneering van den heer Van Raalte, daar dit het gevolg zou kunnen hebben dat de gemeente den grond als het ware voor niets zou moeten geven. Immers de verdere kosten die een eigenaar eventueel moet maken is een zaak die niet de gemeente regardeert. Daarom meende hij dat de prijs van f 1,50 per M2 die hij voorstelde, zeer billijk is. Hij zou het gevaarlijk achten den prijs lager te stellen,daar dan van eventuee- len andere koopers van grond daar ter plaatste, moeilijk meer gevraagd kan worden. Dat de aankoop een gevolg is van een vergissing, staat buiten de ge meente. De heer Van Ockenburg, zeide dat voortdurend gesproken wordt van grondhij meent evenwel dat het slechts een sloot is en de grond dus nog gemaakt moet worden. De heer Van Niftrik zeide dat er eigenlijk geen verschil is tusschen een sloot en grondhet betreft alleen de oppervlakte die verkocht wordt. De Voorzitter kon zich in hoofd zaak vereenigen met het gevoelen van den heer Van Raalte. Het betreft hier een geheel buitengewonen ver koop. Bovendien zal het aanzien van den grond daar ter plaatse veel ver beteren en hij durft het voorstel van Burg. en Weth. dan ook aan te be velen. De heer Van de Putte was het eens met den heer Van Niftrik. De grond daar zal, wanneer de sloot eenmaal gedempt is, van eerste qualiteit zijn. Óm die reden zal hij dan ook niet gaarne den grond voor minder dan f 1.50 verkoopen. De heer Van Niftrik waarschuwde tegen de consequentie van het voor stel van den heer Kalbfleisch. De Pottekade is thans een zandwoestijn, als iemand daar bouwt moet hij f25 per ML betalen en toch verbetert daardoor het aandien van deze kade. Het argument dat men dus om die reden den grond minder moet ver koopen, gaat niet op. De heer Van Raalte wilde geen misbruik maken van de vergissing waarvan de heer Beijerman dupe is. Wanneer men van zijn macht gebruik wil maken, zou men den grond niet voor f 1.50 doch voor f 10 moeten verkoopen. De heer Van Niftrik wees er ten slotte op, dat niet onder het maken van de werken gebleken is dat de grond van de gemeente isintegen deel dat is den heer Beijerman te voren medegedeeld. Dus van misbruik maken van onze positie is absoluut geen sprake. Hij vraagt f 1.50 voor den grond omdat door den grond voor f 1 te verkoopen consequenties kunnen volgen, die hij niet gaarne zou willen aanvaarden. De heer Rottier deed daarna het voorstel den prijs op f 1.50 per ML te bepalen, welk voorstel werd ge steund door den heer Van de Putte. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen warende heeren Tichelmin, Auer, Geelhoed, Ockenburg, Ka'bfieisc't, Van Raalte, Winkelman en Stuurt. Het voorstel van Burg. en Weth. werd daarna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Bij den verkoop van den grond voor den heer Mestdagh vroeg de heer Stuurt inlichtingen. Hij meende dat daar geen grond verkocht mocht worden, omdat deze grond buiten de rooilijn valt. De heer Van Niftrik wees er op, dat de heer Mestdagh sedert 30 jaren den grond in gebruik heeft, zoodat de gemeente dien grond moeilijk terug kan eischen. De heer Stuart dankte voor deze inlichtingen en antwoordde ontken nend op een vraag van den Voorzitter of hij een voorstel van zijn opmerking wenschte te maken. Het voorstel van Burg. en Weth. werd vervolgens zonder stemming goedgekeurd. Nog werd aan A. Hanewinkel ver kocht een stuk bouwgrond aan de Spuistraat ter oppervlakte van 10 ML alzoo voor een som van f 370, bene vens f 109.30l/j voor trottoirkosten. Het verzoek tot verkoop van 10 ML grond aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" werd aangehouden, omdat deze grond eerst aan den publieken dienst moet worden onttrokken. Goedgevonden werd in principe te besluiten den grond voor f 10 per M2 te verkoopen en kan in een vol-

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1