No. 41 49e Jaargang. Vrijdag 17 Februari Pemïlletm 1911. ^binnenland» ato 4 Januari RMEULEN, eren» en Gestr. Heer de slechts VLISS1INGSCHE COURANT Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks., uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden Onze verbinding met Engeland. De „Daily Mail" meldt, dat binnen enkele maanden de Vlissingsche nachtbooten in plaats van Queens- borough, Folkestone als eindpunt zullen kiezen en dat dientengevolge de ilirectie van de Pruisische staats spoorwegen haar treinenloop zal wij zigen, zoodat de belangrijkste treinen van Viissingen zullen vertrekken in plaats van den Hoek van Holland. Daardoor zal de reis van Londen naar Berlijn drie uren worden ver kort. Het voornemen bestaat dan van Londen naar Folkestone een corridor- Irein te doen loopen. De maatschappij „Zeeland" deelt mede, dat deze zaak nog niet haar beslissing heGt gekregen er worden in den aangegeven zin nog onder handelingen gevoerd. Folkestone ligt enkele mijlen ten zuidwesten van Dover en dus belang rijk oostelijker dan Queensboiough, dat aan den mond van de Thames beter gezegd aan den mond van de Medway ligt. Folkestone ligt dus meer aan de oostelijke punt van de landtong, door het graafschap Kent 'gevormd. De zeereis van Viissingen zou door het kiezen van deze haven zeer korter worden. De Rijksmiddelen. Het blijmoedig vertrouwen van den minister van financiën, dat het nog wel wat mede zou vallen, al kon men nu juist niet vooruit zeggen van rvaar de meevaller komen zou, is door den loop der middelen in Januari niet beschaamd. f 933,000 meer dan in Januari 1910 en dat terwijl de successiebe lasting f 278,000 achterbleet (met het ongemeen lage cijfer van f 835,000), het mag een mooi begin heeteri Behalve de personeele belasting, die stationair bleef (ei: de reeds ge noemde successiebelasting) droegen alle middelen bij tot het mooie resul taat. Vooral de accijnzen voorop de suiker met 3'/i ton accres, wat ge deeltelijk verklaard wordt doordat Januari ditmaal 5 suiker-Zaterdagen had tegen verleden jaar 4. Hij wordt gevolgd door de jenever, die 3 ton meer gafde drankbestrijders behoe ven niet te schrikken, want verleden jaar werkte de accijnsverhooging wel in Januari, maar ze werkte toen eerst zeer kort en dus uiterst ongun stig op de opbrengst. De raming van éen maand (hoewel van f 2.616,000 in 1910 op f2,400,000 in 1911 terug gebracht) werd dan ook in Januari j.l., niettegenstaande de stijging, bij lange niet bereikt. Van de zoogenaamde indirecte be »Waar woont gij vroeg Joost, ejJ toen Schreuder hem het nabij zijnde hotel aanwees, merkte hij op, fat zijn weg hem daarlangs voerde. ™f was Schreuder in geenendeele onwelkom, dat Joost met hem opliep hem een menigte vragen deed, wa"t in den vreemde praat men §aarne met een bekende over zijn pboorteplaats. Aan de deur van het "°fal noodigde Schreuder zijn spraak zamer) landgenoot uit, een glas bier met hem te drinken, doch deze be- dankte er voor en antwoordde, dat Jj'j Dina niet wenschte te ontmoeten, ochreuder had juist even te voren bitia voor het raam opgemerkt en Sezien dat zij schrok toen zij Joost bemerkte en. zich van het raam ver- Wlfderd had. Bij hem was hiermede a:'?- achterdocht verdreven en hij lastingen deed vooral de Registratie haar best met een accres van 140,000. Bij de directe belastingen wijst de grondbelasting een groots stijging aan, niet minder dan f 75,800, vermoedelijk voor een deel het ge volg van inhalen van achterstanden, want in 1910 was dit middel eenigs- zins traag. De vermogensbelasting geeft met f 5000 stijging niet veel reden tot blijdschap. Wat echter wél een groote reden tot vreugde geeft is dat alle middelen die barometers van volkswelvaart zijn, mooie cijfers leveren de Invoerrech ten, die met f 78,000 bijna 8 pet. accres aanwijzen, de Bedrijfsbelas ting dia f 33.300 (5 pet.), da Poste rijen die f 129 000 (10 pet.), de Telegrafen en telefonen die f 33,000 (9 pet.) en last riot least, de Loods gelden die f 36.400 716 pet.) meer opbrachten dan in Januari 1910, die voor al deze middelen toch ook reeds een gunstige maand was. („N. CL") De sociale verzekering van minister Talma. Naar van betrouwbare zijde aan de „Tel." wordt medegedeeld, is het ontwerp ziektewet in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Gelijk bekend, heeft mi nister Talma aan het ziekteverzeke- ringsontwerp vastgekoppeld eene organisatie van „Raden", die tevens als onderbouw zouden moeten dienen voor de rest der sociale wetgeving. Ook tegen dit ontwerp radenwet bleek men vrij eenparig ernstige bedenkingen te hebben, zoodat ver wacht mag worden, dat dit denkbeeld evenmin levensvatbaarheid zal blijken te bezitten als het instituut der „bakkersraden". Aangezien voor de wetsontwerpen een commissie van voorbereiding benoemd werd, is het niet onwaar schijnlijk, dat deze overeenkomstig het nieuwe reglement van orde, nog voordat de ontwerpen in staat van wijzen zijn, een uitspraak van de Kamer zal uitlokken, of zij met üe instelling der raden genoegen neemt, een uitspraak, die reeds nu niet twijfelachtig schijnt. Verwacht wordt, dat minister Talma, indien hij ook met deze ontwerpen weder échec lijdt uit het kabinet zal treden. J. G. De Ruyter de Wildt. Op de algemeene begraafplaats te Dieren is het stoffelijk overschot van den heer J. C. De Ruyter de Wildt, gep. schout bij nacht tit., oud-inspec- teur-generaal van het loodswezen enz., in tegenwoordigheid van een aantal oud-officieren van de marine, ter aarde besteld. Toen de kist in de groeve was neergelaten, sprak de drong er op aan dat Joost met hem zou binnengaan, aan welk verzoek de laatste dan ook eindelijk vol deed. Marie en Koenraad kwamen juist in de gelagkamer om met hurt va der gemeenschappelijk het avond brood te gebruiken. De eerste ver ontschuldigde het wegblijven van Dina met te zeggen, dat deze zich niet wel gevoelde. Schreuder lachte bevredigend en keek met eenig medelijden naar joost, die de ver ontschuldiging mede aanhoorde. Toen het avondbrood gebruikt was en Marie bemerkte, dat haar vader in gezelschap van Joost bij de flesch bleef zitten, fluisterde ze hem in 'toor: „Wees voorzichtig, ik ver trouw joost in 't geheel niet 1" Schreuder lachte en zeide met een uitdrukking van geestelijke over macht: „Gaan jelui vrouwlui maar naar bed, ik kom spoedig boven." Het zal wel reeds middernacht geweest zijn, toen Dina overwacht binnenkwam, om na een korte, toor nige begroeting Schreuder ter zijde te nemen en hem op gebiedenden toon toe te voegen, dat hij aan de heer Brants, die den overledene her dacht als officier en als oud-vriend, hem eerende in zijn 40jarige vriend schap, zijn eenvoud en eerlijkheid van karakter. Ds. Van Aaist uit Rotterdam herdacht op hartelijke wijze, wat de overledene voor de familie was ge weest. De eenige broeder uit Amers foort dankte ook namens de weduwe voor de belangstelling. Een vijftal kransen dekte de kist. Kon. Marine. De Koninklijke marine telt blijkens het nieuwe jaarboekje der marine o. a.1 vice-admiraai a la suite (Z. K. H. de Prins) 2 vice admiraals, 3 schouten-bij-nacht, 29 kapiteins ter zee, 37 kapitein-luitenants ter zee, 120 luitenants ter zee le klasse, 198 luitenants ter zee 2e klasse en 64 adelborsten le klasse. De Koninklijke marine-reserve be staat uit: 4 buitengewone luitenants ter zee le klasse, 10 luitenants ter zee le klasse, 42 luitenants ter zee 2e klasse, 48 adelborsten le klasse en 20 buitengewone adelborsten. Het korps mariniers telt2 kolonels, 3 luit.-kolonels, 15 kapiteins, 11 eerste luitenants, 1 luitenant-kolonel-inten- dant, 3 kapitein-kwartiermeesters en 1 eerste iuit.-kwartieimeester. De geneeskundige dienst bestaat uit: 1 inspecteur, 2 dirigeerende of ficieren van gezondheid der le klasse, 3 idem der 2e klasse, 37 officieren van gezondheid der le klasse, 21 officieren van gezondheid der 2e klasse en 3 apoihekers. Bij de administratie zijn 1 hoofd inspecteur, 3 inspecteurs, 26 officieren van administratis 1c kiasse, 39 idem 2e klasse en 7 adjunct-administrateurs. Bij den stoomvaartdienst waren o. a.2 inspecteurs (1 met den rang van kapitein en 1 met den rang van kapt.-luitenant), 39 hoofdmachinisten, 153 machinisten en 38 adjunct-ma chinisten, bovendien waren 2 hoofd machinisten geplaatst bij het loods wezen en de kustverlichting. De Kon. marine-reserve telt o. a.57 machi nisten en 63 adjunct machinisten. Blijkens het algemeen overzicht der schepen en vaartuigen var. oorlog telde de Kon. marine in Januariaan a. gepantserde schepen en vaartuigen: 9 pantserschepen, 6 pantserdeksche- psn, 3 monitors en 3 riviervaartuigen, b. aan ongepantserde schepen en vaartuigen 10 kanonneerbooten, be nevens eenige mijnenleggers en tor pedojagers, 37 torpedobooten en 3 onderzeebooten. Voorts zijn er 2 schoeners voor politietoezicht-zeevisscharij en een aantal opnemingsvaartuigen en in structie-, wacht-en logementschepen. De Indische militaire marine telde 9 torpedobooten, 5 flotille-vaartuigen. zitting een einde moest maken. „juist zoo, juffrouw" riep Joost spottend „wie de heerschappij wil voeren, moet bijiijds weten te be velen." Dina draaide den spotter verach telijk den rug toe en zeide„Ik blijf daar in de koffiezaal zitten, tot ge naar boven gaat, oom". Met deze woorden liep ze de openstaan de zaai in, nam een krant in de hand en ging naast het buffet zitten. Schreuder wilde nu van zijn vroo- lijken gezel afscheid nemen, toen joost riep: „Ho, ho, Schreuder,hier te lande wordt de dag niet besloten, zonder een slaapmutsje te nemen." „Wat is dat „O, dat zal je wel smaken. Ga zitten, Schreuder, ga zitten." Haastig ging hij nu naar de koffiekamer, waarin Dina zich bevond, liet zich door den kellner die ingeslapen was, twee flesschen geven, vermengde den drank, en ging naar de gelagkamer terug. De drinkebroers schudden elkan der, nadat zij volop van het slaap mutsje hadden genoten, de hand tot ■G-c.hüd, waarbij Joost zich de 1 mijnenlegger, 2 wachtschepen en 5 opnemingsvaartuigen. Een aardig wederzien. Als minister Coiiju de volgende week de Zuidelijke garnizoensplaatsen bezoeken gaat, komt hij 21 Februari ook te Bergen op Zoom. Dat zal voor hem wel een zeer eigenaardig bezoek zijn, daar hij aldaar vele jaren gele den zijn militaire loopbaan als korpo raal begon en van daar als sergeant bij het 3de regiment infanterie aar den cursus te Kampen ging. Vele oude wapenbroeders aldaar herinne ren zich hem dan ook nog zeer goed en vertellen nog steeds van hem als een bijzonderheid dat hij de kunst van voordragen zoo -uitstekend ver stond. Militaire berichten. De stafmuziekkorpsen van het tweede, derde, negende, tiende en elfde regiment infanterie zullen voor 1 Mei worden veranderd in fanfare corpsen. Door het legerbestuur is bepaald dat, met betrekking tot de schietoe feningen tot verhooging van 's lands weerkracht, die op 1 Mei a. s. zullen aanvangen, het houden er van op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen tot hei strikt noodzakelijke beperkt behoort te blijven. Door den luitenant-generaal, com mandant van het veldleger is be paald, dat naar de militaire maga zijnen van levensmiddelen in de gar nizoenen 's Gravenhage, Leiden, Delft, Oouda, Haarlem, Hoorn, Den Helder, Nieuwersluis, Dordrecht, Ede, Deven ter, Zutphen, Maastricht, Roermond. Venlo, Bergen op Zoom, Middelburg, Viissingen, Breda, Amersfoort, Har derwijk, Utrecht, 's Hertogenbosch en Amsterdam een hooikist zal worden gezonden, opdat het verplegitigsper- soneel in de gelegengeid zal zijn zich te oefenen in het bereiden van het eten, om de troepen op marsch, bij de eerstvolgende groote manoeu vres, op eik gewild oogenblik, van een warmen maaltijd te kunnen voorzien. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De minister van marine geeft ken nis dat elk van de zeemiliciens, die gebruik hebben gemaakt van de in de vorige maand bekend gemaakte gelegenheid om vóór 1 Febr. hunne voorkeur te kennen te geven voor opkomst voor herhalingsoefeningen op 23 Maart of op 27 April a.s., voor zoover zij niet behooren tot de kust wacht of tot de s okers voor den tor- pedodienst, voor de opkomst op den verlangden datum zal worden aange wezen. Al de tot opkomst voor herhalings pkchtige verzekering liet geven, dat Schreuder hem zou komen bezoe ken hierop gingen ze van elkander. Marie had, toen haar vader niet kwam, haar bed opgezocht. Zij sliep vast en oniwaakie eerst, toen de zon door het venster keek. Een hel dere lentedag was aangebroken. Maar hoe vreemd, het kwam haar voor, dat zij door een kreet was gewekt. Zij keek otn zich heen, en daar zij verder rriets hoorde en niets dan het heldere zonlicht op het donkere vloerkleed zag, lachte ze vroolijk en wipte met een sprong uit het warme bed. Juist opende ze het raam om de frissche, geurige morgenlucht in te laten, toen zij de deur krassend op haar hengsels hoorde opengaanzij draaide zich om, terwijl een kreet van ontzetting over haar lippen kwam. Haar vader stond op den drempel, ja, was dat wel haar vader, die man met dat verwarde haar, met die wilde, rollende oogen, die man wiens tong klanken uitstootte, die zij niet verstond, wiens handen door de J lucht bloegen als zochten zij een oefeningen bestemde zeemiliciens zuilen zich, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegeno men militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, be hooren aan te melden op den datum, het uur, en de plaats, die in de open bare kennisgeving betreffende hunne oproeping zal zijn vermeld. De 38e algemeene vergadering van den Volksbond tege drankmis bruik zal dit jaar worden gehouden te Almelo op Dinsdag 5 September. Viissingen, 16 Februari. Men meldt ons uit 's Gravenhage dat de minister van oorlog, de heer Colijn, Maandag a. s. een bezoek aan onze gemeente zal brengen. De voorwaarden waarop Burg. én Weth. voorsteilen een voorschot van f421,000 te verleenen aan de ver- eenigirrg lot verbetering der volks huisvesting alhier, luiden a's volgt De raad der gemeente Viissingen Gelet op een adres van het bestuur der alhier gevestigde vereenigiag tot verbe ering der volkshuisvesting, d.dl 17 December 1910, hou Jende verzoek om toekenning van een voorschot groot f421,000 ten behoeve van den aanbouw van 180 arbeiderswoningen en den aankoop van den daarvoor benoodigden grond, zulks onder be- bereidverklaring tot het terugbetalen van genoemd voorschot door annuï teiten in 50 jarei Overwegende, dat bovengenoemde vereeniging bij Kon. besluit van 3 Juli 1909 No. 35, is toegelaten ais uitsluitend in het belang der volks huisvesting werkzaam Overwegende, dat in deze gemeente dringende behoefte bestaat aan ar beiderswoningen, hetgeen mede voort vloeit uit de omstandigheid, dat alhier eene scheepsbouw- en werk- tuigenfabriek „de Schelde" bestaat met een getal van circa 1600 arbei ders Overwegende, dat het particulier initiatief niet voldoende in de be hoefte aan arbeiderswoningen voorziet zoodat het streven van de adressee- rende vereeniging alleszins steun verdient; gelet op het advies der gezondheidscommissie alhier, d.d. 6 Februari 1911 gelet op de artikelen 30 en 33 der Woningwet en 5 en 6 van het Kon. besluit van 28 Juli 1902 (Staatsblad no. 160.) BesluitI. Aan de vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting al hier, ten behoeve van den aankoop van terrein en den bouw van 180 arbeiderswoningen een voorschot te verleenen groot f421,000, onder be paling dat dit voorschot moet worden steun, wiens knieën knikten „Vader, in 's hemelsnaam, wat is er riep het meisje uit, terwijl zij toesprong om den wankelende te steunen. Nu bemerkte zij ook het gezicht van Koenraad, die in hevige ontroering zijn vader yolgde. Deze Idemde zich aan de deur vast, streek met zijn hand over hej klamme voorhoofd en stamelde „Waar is Dina „Dina Marie volgde den blik van haar vader en zag, dat het bed van haar nicht onaangeroerd was. „Weg!" riep de oude; zijn stem klonk zoo hol en rauw ais die van een roofdier. „Weg is ze en mijn geld nam ze mee „Vader, gij spreekt wartaal", ant woordde Marie, maar ook uit haar gelaat week alle kleur. „Hoe komt gij aan die ontzettende veronder stelling „Hoe ik daaraan kom Wel, om dat mijn portefeuille is gestolen en Dina niet meer in huis is. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1