nmantell icht?l ïELEFi Draagt Plouvier's Schoenwerk. MES- ia in impI Donderdag 16 Februari :ur No. 40 4@e Jaargang. ■1911. Feuilleton, aten en kleure ys van ad rlichting. en verwarming 8ii den aanblik van dit prachtig 0'-§ï -m m ISÜsI naar maat pring van zaken direet angeboden het kf vergunning, (panning „de Vriend-1 r;d door M. A. MAL [oskerke (W._) bij wien Ibekomen zijn. Schijfjes ftppefen, slen, Peren, fibri- enz. anbevelend, 54. ZAHDEt gste iemand gevraagd aam te zijn in Adres bureau dei Courant." rdt iemand gevraagd! onden per week Ad' e werkzaamhe-1 hten. Brieven met op- sgde beloorring no. 315, ■biad. leii door ie IESI VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertenfiën op zeer uoordeelige uoormaarden jjemeeiitebestuiir. BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders van Gissingen brengen ter algemeene kennis dat de op heden door hen vastge stelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid voor de Metaalbewerking en voor de Bouwbedrijven ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn en dat tegen betaling der kosten afdrukken daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden inge diend worden bij heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland. De bezwaren kunnen ontleend zijn aan het feit dat de naam van den verzoeker of van een ander, in strijd met de bepalingen der wet op de Kamers van Arbeid of van het kiesreglement voor die Kamers daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kunnen op ongezegeld papier gesteld worden. Vlissingen, 15 Februari 1911. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L.B. De Secretaris, WITTEVEEN. Vein Week tof Week. Zooals bekend is, staat Nederland op het punt om te worden gezegend met de ontwerpen van zoogenaamde weivaartswetten. Dit is de nieuwe, maar niet ai te juiste benaming voor wetten tot beperking van den vrijen handel, door het heffen van invoer rechten. Deze rechten bestaan thans ook ten onzent, maar ze zijn van dien aard, dat wij geacht kunnen worden, onder een vrijhandeissteisel te leven. Nederland grenst aan Duitschland, waar de hooggeroemde weivaarts wetten tot bescherming der binnen- landsche nijverheid reeds sedert vele jaren hare uitwerking doen gevoelen en het is hoogst merkwaardig op te merken, welk een verschil in econo mische toestanden daardoor aan beide zijden der grenzen ontstaan is. Het geldt hier de toekomst van ons land en daarom mogen wij wel eens wijzen op merkwaardige statistische gegevens omtrent de toestanden op twee plaatsen, niet ver van elkander aan beide zijden der grenzen gelegen. Het zijn plaatsen waar de loon standaard zeer weinig verschilt en feitelijk in vele fabrieken geheel ge lijk is en met het oog hierop wordt men getroffen door het groote ver schil in prijzen van bijna alle artikelen. In Duitschland is bijna alles hooger. Het eenige wat er wezenlijk aanmer Teisfoon Ho, 7'| Ke prijzen. 19.) Na een stormachtigen dag was de toch nog te voorschijn gekomen, we ver in het westen een kleurenspel 'an het hemelgewelf tooverde, dat Mor een penseel niet is weer te geven. De zonneschijf scheen zich achter de hoog opgestapelde wolkenmassa's °P te lossen in een lange streep van g°ud. De stroom van het licht, dat Van hier uitging, sierde de in de Ver,e zwevende wolkgevaarten als "W reusachtige rozenbladeren, die wisse'iden van donker lila tot zacht r?se in aile mogelijke kieurschakee- 'lngen. Het licht, door de wolken te- uggekaatst, viel in breede stralen op golvende zee en vertoonde ook 'er een heerlijken kleurenschijn vol 8,ans en leven. kelijk goedkooper kan geacht worden, is de suiker, waarvoor bekende redenen bestaan. Al het andere is duurder: huishuur, belastingen en bijna alle voorname levensbehoeften, vooral vieesch, kaas, koffie en thee, tabak en petroleum. De productie kosten zijn in Duitschland bijna tien percent hooger dan in ons land. Het behoeft, met het oog hierop, wel geen betoog, dat men niet zonder bezorgdheid de toekomst te gemoet gaat en bij ons waarlijk niet naar buiteniandsche toestanden behoeft te verlangen. Met het ontwerp eener grondwet voor Elzas-Letharingen gaat het niet naar den wensch van Pruisen en in het Rijksland zelf zal men dit zeker wel niet ongaarne zien. De benoemde commissie uitden Rijksdag heeft met groote meerderheid besloten, om het Rijksland tot een zelfstandigen bondsstaat te verheffen en met nog grooter meerderheid, om ook aan Elzas-Lotharingen eene vertegen woordiging (van 3 stemmen) in den Duitschen bondsraad te geven. Namens de regeering ontraadde staatssecretaris Delbrück dringend de aanneming dezer voorstellen. Hij meende, dat de verbonden regeeringen voorloopig nier verder zouden kunnen gaan dankzij reeds gegaan zijn, bet geen natuurlijk nog te bezien staat. Over ineer wilde bij zich niet uitlaten. Hij vreesde, dat de hervormingen voor langen tijd van de baan zuilen geraken. Hei laat zich aanzien, dat voorloopig alles bij het oude blijft en het Rijksland geen grondwet krijgt. De Pruisische regeering wil van eene verheffing tot bondsstaat niets weten en vermoedelijk zal daar om de bondsraad het besluit der partijen, die in den Rijksdag de groote meerderheid vormen, niet be krachtigen. Of liet verzet van Pruisen op den duur baten za! is een andere vraag. Reeds eenige malen heeft ook de commissie over het wetsontwerp tot het heffen van tollen op de Duitsche rivieren vergaderd over het beginsel van tolheffing is nog geen besluit ge nomen. is in beginsel een besluit tot heffing genomen, dan zal men beraad slagen over de vraag, welke water staatswerken uit de opbrengst der tol len zullen bekostigd worden. Van veel gewicht achtte men de vraag, of er kans bestaat, dat de trac- taten met Oostenrijk en Nederland gewijzigd zuilen kunnen worden. De nadere gegevens, die de regeering aan naluuriooneel verhief zich de ziei van het meisje als op vleugelenzij be schouwde dit avondrood ais een voorbode van een hoopvolle, blijde toekomst. Kort daarop breidden zich de schaduwen van den nacht uit over de rusteiooze golven en scheen het, als loste de geheele onmetelijke zee zich op in nevelen. De passagiers verlieten langzamerhand het dek. Bij het aanbreken van den mor gen juichten vele blijde stemmen. „Land, land in zicht Koenraad, die steeds bij het aan breken van den dageraad met zijn hond de bruine Diana, aan dek kwam, ging nu naar de hut der zij nen en wees, vergeefs naar woorden zoekend, slechts met de hand naar boven. Spoedig volgdeu ze hem dan ook op het dek en hier zagen zij in licht van de opkomende zon, omlijst door dunne nevelsluiers, de bekoorlijke kust van Sandy Hook. Nog streden de zonnestralen met den nevel, toen kwamen de vooruitspringende rotsen, de geweldige oevers de schemerende vuurtorens als een tegen den zacht- de commissie heeft moeten verstrek ken, bevestigen het vermoeden, dat door aile vakmannen was uitgespro ken, dat de opbrengst van den tol niet voldoende zal zijn om de onderhouds kosten van bestaande rivierverbeta ringen en de kosten van uiivoeiing, ongerekend het onderhoud, van nieuw ontworpen waterstaatswerken te be strijden. De minister heeft in de commissie verklaard, dat hij het verzet in het bu'tenland tegen het wetsontwerp niet al ie tragisch opvat. Dit ziet echter alleen op de protestbetoogingen van belanghebbende kringen en niel op de verklaringen van buiteniandsche regeeringen. De commissie van voorbereiding heeft thans besloten om een studie reis te maken, teneinde deze gewich tige zaak naier te kunnen bestu- deeren. Over de crisis in Turkije komen weinig berichten. Het politieke nieuws is trouwens in dezen tijd des jaars gewoonlijk van weinig beteekenis. Alle revoluties hebben hare naweeën, zooals nu b.v. ook weer in Portugal blijkt, maar Turkije, met zijn zeer uit gebreid gebied, waarvan de deeltjes trouwens maar heel tos aan elkaar hangen, ondervindt d t in zeer sterke mate. Alom in het rijk ongeveer is beroering. Wat de telegrammen ons nu en dan mededeelen bevestigt het kritieke van den toestand. Stellig is geheel Arabië in opstand. Niet alleen in Jemen, maar ook in aangrenzende streken en die opstand is niet zuiver negatief tegen de Turken, maar posi tief onder de leuze Arabië voor de Arabieren 't Is een vrijheidskamp. Daarbij komt dat, behalve staatkun dige, ook godsdienstige moeilijkheden zich openbaren. De positie toch van den Sultan, als hoofd van dsn Mo- hammedaanschen godsdienst, wordt voor de Arabieren betwist. Turkije tracht met den sterken arm de rust te doen wederkeeren, maar het wordt inderdaad de vraag of dit gelukken zal. Het kost zeer veel geld en het crediet van Turkije is lang riiet onuitputtelijk. Intusschen betreft het hier een levensquaestie voor den Staat en zal men dus alie krachten moeten inspannen. De zaak is vooral ookzoo interessant, omdat de beiangen van zoovele verschillende mogendheden bij Turkije betrokken zijn. Vandaar de bijzondere, niet geheel onverdachte beiangsteliing in de zaken van dit land. De besprekingen tusschen Rusland en Duitschland over den Bagdad- blauwen hemel afstekend beeld te voorschijn. Ais een Fata Morgana scheen het landschap in de lucht te zweven, tot het stoomschip de bocht binnen gevaren was. Langzamerhand kreeg men de omgeving van de kust scher per te zien. Langzaam gingen de met kanonnen gewapende forten, het met schepen bezaaide strand voorbij het oog van de verbaasde landver huizers. Het gelaat van Schreuder straalde van vergenoegen, hij kneep Dina in de wangen en zei „Nu, schat, hoe bevalt je Amerika ik denk, dat het land zoo kwaad niet is I" „Hier zou het mij wei aanstaan, oom, als ik daar zou kunnen wo nen Ze wees op een door jong lentegroen ingesloten villa, die zich in den blauwen vloed weerspiegelde „daar zou ik spoedig den Den nenhof vergeten." „Een uur later bevond Schreuder zich met de zijnen in een klein Duitsch hotel te New York, dat hem in Bremen was aanbevolen. Het hotet „Schneiders", lag in een stille straat, en toen de reizigers hier twee spoorweg in Perzië zijn nog steeds hangende, doch zij hebben, schijnbaar althans, een gunstig verloop. Zij be treffen nog steeds in hoofdzaak de aansluiting van den Bagdadspoorweg aan de spoorlijnen uit Rusland naar Perzië. Tegen die aansluiting hebben tot dusver Frankrijk en Engeland bezwaren kenbaar gemaakt. De Russische regeering schijnt echter geneigd om aan Duifschlands wen- schen betreffende een aansluiting te gemoet te komen, waarbij de andere mogendheden o. a. door de toezeg ging van vrijen handel in Perzië zouden worden schadeloos gesteld. Intusschen heeft, zooals gezegd, de overeenkomst haar beslag nog niet gekregen en de bijzonderheden der hangende besprekingen worden voor het tegenwoordige geheim ge houden. Men heeft beweerd, en het schijnt wel overeenkomstig de waarheid te wezen, dat de beëindiging der sta king in het kolenbekken van Luik te danken is aan de tusschenkomst van de koningin van België, die haren gemaal heeft weten te overreden om den betrokken minister tot ingrijpen te nopen. Bij eene desbetreffende interpel latie in de Kamer bleken de socialis ten verrukt over het gebeurde. Bij monde van een hunner, die openlijk voor zijn republikeinsche gevoelens uitkwam, werd hulde gebracht aan het koninklijk echtpaar en vooral aan de koningin, die volgens den spreker het rijk der harten van haar volk gwonnen heeft. Van den koning werd getuigd, dat hij getoond heeft, een vorst van zijn tijd te wezen, die heel anders weet te handelen dan lieden die dezelfde plaats als hij bekleedend, doof bleven voor de verzuchtingen des volks. Waarlijk, zulke complimentjes zijn wij niet gewoon. Dat persoonlijk in grijpen van vorsten en het mengen van hun naam in het debat in de Kamer is ons trouwens ook vreemd. Even oprecht als door de socialisten hulde werd gebracht aan den koning en de koningin, even openlijk is door hen het beleid der regeering afgekeurd in zake het onderzoek dat de minister van oorlog heeft ingesteld naar de politieke overtuiging der miliciens, om den omvang der anti militaristische propaganda na te gaan. De regeering ontsnapte slechts met moeite aan een paar moties van afkeuring. Dat een dergelijk on derzoek in België noodig wordt kleine behaaglijk ingerichte kamers betrokken hadden, herstelden zij zich van het benauwende gevoel, dat zich door de drukte op het schip en de drukke straten van hen had meester gemaakt. Bij een overvloedig maal, dat Schreuder liet opdienen, klonken de giazen en met blij vertrouwen riep Dina uit: „Veel geluk in het nieuwe land 's Namiddags begaf Schreuder zich, vergezeld van den welwillenden waard, naar een Duitsche bank waar bij zijn wissels omzette in banknoten, die hij zorgvuldig op zijn borst in veiligheid bracht. Den volgenden dag ging hij naar het ministerie van landbouw der Vereenigde Staten en besloot zich neder te zetten in den staat Wis consin, waar vele zijner landslieden wonen. Zoodra hij een boerderij had, zou Dina zijn vrouw worden. Des avonds van den tweeden dag ont moette hij, op zijn terugkeer naar het hotel, aan den hoek van een straat een man, die hem staande hield met den uitroep: „Wat drom mel, zijt gij niet Schreuder van den Dennenhof geacht, is overigens een tamelijk veeg feeken. De meerderheid, die de regeering bij deze gelegenheid behaalde is zoo bedenkelijk klein, dat het zeer lange leven van het clericale bewind in van België, veilig kan geacht worden aan het einde te zijn. BINNENLAND. Thé dansant ten Hove. Het thé dansant, gisteravond door Koningin en Prins gegeven in de zalen van het Koninklijk Paleis en waarbij ook de Koningin-Moeder tegenwoordig was, werd door onge veer 600 genoodigden bezocht. De gasten waren voornamelijk de volgende personende leden der Huizen van de Koningin, de Konin gin-Moeder en -den Prins de dames en heeren van het geheele corps diplomatique de ministers raadslie den der Kroonde ministers van Staatde leden der Staten-Generaal te 's Hage wonende leden van de Hooge Staatscolleges de burgemees ter der residentievlag- en opper- officieren van zee- en landmacht de hooidoificieren van het garnizoen de leden van Groot-Britannië en Frankrijk en Rusland-Turkije met hunne dames; de heer Viliiers, se cretaris der Hackluyt-club en de dames en heeren der uhgaande kringen die gewoonlijk op de Hofpartijen genoodigd worden. De dans werd begeleid door de muziek der Kon. Mil. Kapel. De buffetten waren versierd met bloemgroepen van mimosa, veree- nigd met tulpen in dezelfde kleur. Wijziging Militiewet. Naar de „N. R. Ct." verneemt, staat bet nu vast, dat het wetsont werp tot wijziging der militiewet aan het eind van deze maand bij de Kamer zal inkomen. H. M. de Koningin heeft een schilderij aangekocht van den beken den Haagschen zeeschilder Christiaan Dommelshuizen, voorstellende het bezoek aan een gedeelte der Neder- landsche vloot op het I| voor Am sterdam door de Koningin, den Prins der Nederlanden, den Koning en de Koningin der Belgen, 17 September 1910. Het schilderij, dat dit moment teruggeeft, vormt een pendant van het schilderij, den tocht langs Rotterdam van de Koningin en de Koningin moeder, eenige jaren geleden door H. AA. van dezen zelfden kunstschilder aangekocht. De aangesprokene keek op en zag in het lachende gelaat van Joost. Deze verrassing was voor Schreuder zoo groot, dat hij werkelijk een paar stappen terugstoot; allerlei vreemde gedachten vlogen bij die ontmoeting door zijn brein, maar voor hij er toe kwam, zich een duidelijke voorstel ling te maken, werd iedere vrees verdreven door de verklaring van Joost, dat hij een prachtige betrek king had gekregen aan een der meest bekende graankantoren, en dat hij er zich over verheugen zou, zijn landsman in zijn huis te ontvangen en hem zijn vrouw te mogen voor stellen. loost gaf aan Schreuder zijn vi sitekaartje, waarop de naam der firma, evenals zijn eigen adres waren gedrukt. Schreuder werd op deze wijze gerustgesteld en beloofde, dat hij van de gelegenheid om hem te bezoeken zou gebruik maken, zoodra zijn tijd dit toeliet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1