Bierbrouwerii „de Meiboom". Gemengd Nieuws, Laatste Berichten. Gemeentebestuur* DEMEENTEBAAD VAN VUSSINOEH Burgerlijke Stand. Adwiefitlëa GEVRAAGD "kerk- eh scmoolhieuws. BUITENLAND» .het voldoen voorschriften. (|le door hen te (Slot volgt.) Februari. re zijde werden |fte kiezers, die 1911 niet be- ruim 200 aan- (t voor 1911 ge- nel Versteeg, nie te Breda eene inspectie ■ruwen. n de sergeant liet 31 Mei a.s. schietschool, n gymnastiek-, jus. len zeer dikken pailboot heden- 9 uur op de en provincialen Wester-Schel- Ite vertraging. veder pogingen om de lijken de slachtoffers het op den de reede alhier |tooinschip „Bal meldden wordt omschip thans heer Van den en minister van n Oostveen ter gouverneur-ge- dië gesteld, om ot telegrafist 1ste io-telegrafischen t-, telegraaf- en lande. e heer C. P. naker, den dag jaren bij den in dienst trad. den Koudekerk- ij hedenochtend gelukgewenscht oon den jubilaris /eren plaat aan- graveerd 1886— neel ontving de een bloemstuk. te alhier is be- vre. posterijen en R. van der Veen het postkantoor Jet spoorwegpost- /olle eri de klerk legrafje 2e klasse is verplaatst van te Middelburg Intoor te Amster- ziens die tusschen s. ter volledige gelijfd, zullen uit tnd 278 miliciens is met ingang van pt adjunct-control, te Middelburg, Isurmumerair der invoerrechten en ectie Rotterdam. - uit Middelburg: ieuwe verordening café's enz. in wer- ivond mogen zich bezoekers, logeer- meer in die inrich- Den eigenaars is zelf zorg moeten oekers op tijd ver and weigeren heen onmiddellijk de wd worden. uit Zeeuwsch- gemeenten in dit ch een aantal ge- Iin de eerste helft merika te vertrek- richten over ruime vooruitzicht om te kunnen neder- tdoen vele van de s besluiten hun we Wereld te be- Iiuari van Selzaete kken barge„Yulau' elt, geladen met stormweer op de doopen en vergaan. 5 de reddingsboot loch kon niets be- ens weer uitgevaren jlau" met den mast rin zich 2 personen bevonden, de kapitein met een zoon. De andere zoon was reeds overboord geslagen en verdronken. Toen de reddingsboot reeds naderde viel de tweede zoon uit den mast en moest de vader zien hoe zijn kind in den strijd met de golven het onderspit moest delven en verdronk De vader werd in de boot gehaald doch is door de ontberingen twee dagen later overleden. Gisteren herdacht mej. Angelica Roegiers te Bassevelde, gelegen nabij de Zeeuwsche-Belgische grens, haar lOOsten verjaardag. De' gemeente was geheel in feestdos om den jaar dag mede te vieren, waaraan door verschillende maatschappijen met muziek werd deelgenomen. De 100 jarige mag voor haar leeftijd zich nog in een goede gezondheid ver heugen. Ned. Herv. Kerk. Gisteren had hier stemming plaats door 'eden der Ned. Herv. gemeente of de benoeming van ouderlingen en diakenen en het be roepen van predikanten zal worden opgedragen aan den algemeenen ker- keraad of aan een kiescollege, Met 180 stemmen werd besloten dat dit door den kerkeraad zal ge schieden slechts 9 van de 189 aan de stemming deelgenomen hebbende leden spraken zich uit voor een kies college. Beroepen te IJzendijkc ds. B.Nieuw- burg te Winkel (N.H.) Bedankt voor het beroep te Re- tranchement ds. F. W. J. van den Kieboom te Zaltboinmel. Oer. Kerken. De classis Axel heeft besloten op de Generale Synode der Ger. Kerken een voorstel iti te dienen om de voorcererding voor de missio naire predikanten te verbeteren, Christ. Ger. Kerk. Tweetal te Vlis- singen ds, M. Schouten te Bussurn en ds. Joh. van der Vegt te Almelo. De voordracht voor onderwijzer aan school C. (hoofd de heer G. Jurry) alhier bestaat uit de heerenj. B. Éekman te Brieiie en J. L,, Dal mijn te Poeldijk, Tot voorzitter der vereeniging voor paedogogiek is voor het jaar 1911 tot voorzitter benoemd de heer W. Jansen te Middetburg en tot tweeden secretaris de heer J. G. Nijk, medi aldaar. Een felle brand, waarbij voor vele menschenlevens gevaar dreigde, heeft gisterenavond te Amsterdam getyoed in de Ulrechtsche dwarsstraat én wel in perceel 85, waarvan het benedenhuis door den groentenhar.de- laar De Jong bewoond wordt en de bovenverdiepingen door de families Jansen, Taks en Proost. Daar deze alle drie kostgangers hielden, voor bet grootste gedeelte variété en cir- cus-artisten, bevonden zich in het tamelijk oude pand met zijn doolhof van nauwe gangetjes, trapjes en portaaltjes, een groot aantal menschen reeds onmiddellijk sloegen de vlam men uit de tweede verdieping en scheen ook voor de aangrenzende buizen het gevaar niet denkbeeldig. Langs de trap deelden de vlammen zich, nog voordat de brandweer aanwezig was, mede aan de derde étage en aan de zolderverdieping. De bewoners hadden zich bijna allen tangs den gewonen weg in veiligheid kunnen brengenalleen een jonge Duitsche vrouw, die deel uitmaakt fan Edmund's Operette-gezelschap, jen bejaard man, de heer Proost, en djats zoon, zagen zich door de flammen van de derde verdieping, *aar zij zich bevonden, den uitweg 'angsde trappen afgesneden. D« oude man en de Duitscher konden zich redden door het raam ln de achterkamer met behulp van een haakladder, hun door een brand weerman toegestokende jonge "toost had dit echter niet afgewacht e™ was reeds uit een ra&m op een Plat gesprongen, zonder zich ernstig le verwonden. De brandweer, die met zeer talrijk insch- en reddingsmateriaal was "''gerukt, heeft den brand tot perceel i kunnen beperken, waarvan de weede, derde verdieping en de zolder °aai door het vuur verwoest zijn. ™le brandschade wordt gedekt door 'erzekering. Zaterdagavond heeft er ie "euwarden ten huize van den win- 'e leru Veiiinga in de Heerenstraat hart u ge gasonLpkoffing plaats ge- a, Het zoeken naar een lek in de V/a met een brandenden lucifer er de oorzaak van. Het gas, dat I,tusschen de plafonds, achter het nang en in den winkel had opge hoopt, ontplofte met zooveel kracht, dat de heer V. tegen den.'grond werd geslagen, de muren en het houtwerk werden verzet, de ruiten sprongen, het houtwerk van de ramen werd verbrijzeld, de gordijnen op het dak van een aan de overzijde van de straat staande woning werden gebla zen, terwijl ook vele ruiten in dit huis werden vernield. Kortom het was een ware ruïne. De heer V. werd met ernstige brandwonden aan het gelaat naar het St. Bonifaciushospitaai gebracht. Zijn toestand was Zondag zorgelijk. De echtgenoote en de kinderen, die zich in hetzelfde vertrek bevon den, kwamen met den schrik vrij. Gisteren is een bejaard man in de provinciale vaart te Delft gevallen. Na enkeie minuten werd hij bewuste loos op het droge gehaald, doch de levensgeesten konden niet meer wor den opgewekt. De jongen te Enschedé die door een mét stcenen beladen wagen werdoverreden' is in het ziekenhuis overleden. Van een stoomschip is bij stormweer in de Noordzee een stoker o/erboord ge slagen. Men heeft een vol uur iang getracht, den man te redden, maar deze pogingen bleven vruchteloos. Op het Damrak te Amsterdam is een bejaarde vrouw, bij het overste ken van de straat, door een motor rijtuig overreden. Zwaar verwond werd zij naar het Bïinengasthuis gebracht, waar zij bij aankomst overleden bleek, jn den nacht van Zaterdag op Zondag is een voerman van Meppel, tusschen Dwingelo en Uffelte, van den hoogen bok van een verhuiswagen gevallen en tengevolge daarvan overleden. Hij hod de beide laatste dagen en nachten geen rust gehad en zal vermoedelijk, door den slaap bevangen, gevallen zijn. Hij laat een vrouw met 4 kinderen ach ter. pen Sjarig meisje te Amster dam is met een emmer kokend water van de trap gevallen, waardoor het ernstige brandwonden aan gezicht en armen bekwam. Gisteren vroeg vertrokken Koning Albert en Koningin Elisabeth van België naar Genua, in welks omstreken de Koningin herstel van krachten zal zoeken, vergezeld van eenige digni tarissen en den iijfarts, dr. Georges Malveng. Dinsdagavond wordt te Straatsburg overnacht. Woensdag avond is men te Lugano, vanwaar Donderdag de reis naar Genua wordt voortgezet. Ingeval de toestand der Koningin het veroorlooft, wordt den 6en Maart een kruistocht op de Middeliandsche Zee ondernomen en eèn qitstap ge maakt naar Egypte. Hoogstwaarschijnlijk wordt dan de Nijt tot Khartoum opgestoornd. Ed ison q ver de toe komst. Edison heeft onlangs aan een journalist wat verteld over de moge lijkheden der naaste toeskomst, zoo als hij Edison voorziet, dat de uitvinders van de eerstvolgende kwart of halve eeuw die tot feiten zullen maken. In de eerste plaats goud Edison acht het best mogelijk, dat men op een goeden dag zal opstaan en in de krant zal lezen, dat iemand het middel heeft gevonden om goud te maken. Hij gelooft in de eenheid der stof, en hij verwacht wonderen van het radium of misschien van een nog krachtiger werkend, nog te ontdekken element. Men moet dus niet te veel verwachting hebben van goud als waardemeter. Het zou wel eens even goedkoop kunnen worden als bijv. ijzer. Bankiers en financieéle deskundi gen maken in hun uitlatingen steeds den indruk op Edison, dat zij „lief hebbers" zijn, die geen verstand hebben van de wetten die de eco nomische verschijnselen beheerschen. Zelfs voor iets zoo reusachtigs als een handelscrisis in de Vereenigde Staten weten zij geen verklaring te geven. De vliegmachine moet volgens andere beginselen worden geconstru eerd. Men moet er recht mee de lucht in kunnen gaan. Tot dat doel bestudeere men de vieugeibeweging der bijen. Uit het gezoem dat deze met haar vleugels maken blijkt da! met groote snelheid die vleugelslagen geschieden. Heeft men eenmaal den bijen de kunst afgezien, dan zal men zegt Edison toestellen kunnen bouwen die, volgens het bijen-beginsel zich in de lucht verheffend, eenmaal boven, zullen kunnen worden voort bewogen op de nu reeds gevolgde wijze met schroefbladen. Sueiheden van 160 K.M. per uur zullen kunnen worden bereikt. Vóór wij 25 jaar verder zijn, zul len de stoomlocomotieven verdwenen zijn de schoolkinderen eener vol gende generatie zuilen die locomo tieven niet meer kennen. Overal op de spoorlijnen over heel de aarde zal electrische tractie zijn ingevoerd. In de toekomst zullen de meubels niet meer van hout worden gemaakt, maar van staal. Boeken kunnen goedkooper, lichter en daarbij on verslijtbaar worden gemaakt van blad-nikkel in dun-staien omslag. Edison beweert een gewoon formaat nikkelen boek te kunnen maken van 5 cM. dik dat 40,000 bladzijden be vat, nog geen pond weegt en niet meer dan 3 gulden hoeft te kosten. De dunne nikkelplaten worden niet door pletten verkregen, maar langs electrolytischen weg. De huizen worden tegenwoordig nog op verkeerde manier gebouwd de toekomst is aan het gewapend beton dat materiaal is goedkooper, brandvrij en kan de eeuwen trotsee- ren. Binnen 50 jaren zullen alle ge bouwen, de fraaiste paleizen zoo goed als de hoogste torenhuizen worden gebouwd in gewapend beton. Edison vindt de huidige telefoon een nog zeer onvolkomen instrument maar wat de Vereenigde Staten be treft komt daarin wei verbetering, nu een zoo bekwaam en energiek man als Vail aan het hoofd is ge komen van de American Telegraph and Telephone Cy. Op het gebied 'van samengestelde machinerieën staan wij nog aan het begin. Wij zullen zoover komen, dat wij machines maken, waar aan den eenen kant laken, draad, knoopen, pakpapier en karton worden inge stopt en aan den anderen kant de keurig afgewerkte xleeren behoorlijk in kartonnen doozen verpakt, uit vallen. De dagen der naaisters zijn geteld, Alle kleedirigstukken zullen in da toekomst machinaal vervaardigd wordendameshoeden uitge zonderd, De landbouw zal geheel van ka rakter veranderen door machtiger landbouwmachines met electrische drijfkracht en met een geschoold iandöouwchemicus, die tevens een uitstekend handelsman zal wezen, als leider, De landbouw-chemie is nog maar in haar eerste opkomst. Het gevaar voor de eigen beman ning bij het manoeuvreeren van on- derzee-bootenjhoopt Edison te hebben ondervangen door zijn nieuwe accu mulatorenbatterij. Met die batterij zal een onderzeeboot op haar kop kunnen gaan staan, zonder dat er dadelijk gevaar voor verstikking of ontplof fing dreigt. De toekomst zal vreest Edison heel wat troebelen brengen groote stakingen, botsingen tusschen kapitaal en arb,eid' enz. Maar, na ten hoogste nog een grooten oorlog, zal het met die bezoeking gedaan zijn. De wer kers der wereld zullen op een ge geven oogenblik weigeren, nog langer de gelden voor de oorlogstoerustingen op te brengen. En binnen hon derd jaar zal er geen armoede meer in de wereld zijn. Er zal dan over vloed zijn voor allen. DU1TSCHLAND. De officieuse A'lg. Nordd. Z'g. verklaarde Zaterdag in haar pofiriek weekoverzicht over den stand van zaken betreffende het grondwetsontwerp voor Elzas-Lotha- ringen „De vertegenwoordiger derbonds- regeeringen heeft de Rijksdagscom missie gewezen op de buitengewone politieke en constitutio leele moeilijk heden, welke de verwezenlijking der daar aangenomen motie (Elzas-Lotha- ringen Bondsstaat) zouden mede brengen, bepaaldelijk de hervorming van het Rijksland in een bondsstaat. Late men zich herinneren, dat de politiek: alles of niets, niet degene is, welke tot het doel leidt. Daar er door de rijksdagcommissie ook nog een andere motie werd aan genomen, waarin de wenscheiijkheid werd uitgesproken het rijksiand drie stemmen in den Bondsraad te geven, wordt in verband met de nauwlettend heid, waarmede de Nordd. Ztg. haar woorden af te wegen pleegt, in het wooidje bepaaldelijk een aanduiding gezien, dat men eventueel tot dit laatste wél bereid zou blijken. Dit is ailhans de meening van de Temps weike verder nog opmerkt: „Het blijft af te wachten welke vluch ten de beraadslagingen binnenkamers welke met groote activiteit worden voortgezet, zullen afwerpen. Maar het schijnt, dat ondanks de verklaringen van den Staatssecretaris op 27 Jan 11. welke de zaak onaan nemelijk verklaarde de Rijkskanselier reeds nu besloten is aan het Rijks iand liever drie stemmen in den Bondsraad toe te kennen, dan zijn grondwetsontwerp te zien vallen." Blijkt deze beschouwing juist,dan is er dus nog eenige kans, dat het ontwerp toch nog verder in behan deling zal worden genomen. Per telegraaf. 's GRAVENHAGE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot rijks-archivaris in Zeeland, dr. K. Heeringa, archivaris der gemeente Schiedam. Verder is benoemd tot commissa ris van politie te Goes, E. E. Wierts van Coehoorn, thans hoofdinspecteur van politie te 's Hertogenbosch. Defensie-belangen. 's-GRAVENHAGE. De minister van oorlog is voornemens a.s. Maandag tot Vrijdag d.a.v. te vertoeven in de Zuidelijke provinciën, ten einde zich persooniijk op de hoogte te stellen van kazernes en andere militaire in richtingen en van legertoestanden in dat gedeelte des lands. De heer Colijn zal op deze' in spectiereis worden vergezeld door zijn adjudant en eetiige militaire chefs van zijn departement. Onder leiding van luit.-koionei Stilten, hoofd van de vijfde afdee- ling van het departement van oorlog, vertrekt moigen een commissie naar Frankrijk tot het bezoeken van ver schillende havenplaatsen in verband met de kustverdediging. OPENBARE VERGADERING van den op Vrijdag 17 Februari 1911, des namiddags ten 2 uren. A. Mededeelingen. B. Te verleetien ontslag aan T. J. Wiilems als onderwijzer aan school C. C. Benoemingen van een tijdelijk wethouder en van een onderwijzer aan school C voordrachtJ. B. Eek man te Brielle en J. L. Dalmijn te Poeldijk. Te behandelen punten 1. Concept-besluiten tot verkoop van gemeentegrond aan M. Maas qq. b. het R. K. P. Kerkbestuur, c. 1. Llgthart Schenk, d. H. C. Beijerman, e. C. N. de Vey Mestdagh, f. A. W. Smits, na voorafgaande onttrek king aan den publieken diens*. 2. Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot herziening der bouwverordening en tot vaststel ling eener verordening voor bestaan de woningen. X Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente. 4. Uem tot het toekennen van een voorschot aan de vereen, tot verbe tering der volkshuisvesting. 5. Idem tot den aankoop van slooten en zijkanten weg aan den Koudekerkschen weg en omgeving. 6. Idem tot het aangaan van eene definitieve geldleening. 7. Idem van de commissie voor de strafverordeningen tot wijziging der aLemeene politie verordening 8. Idem. tot het verleenen van uitstel aan de tram Vlissingen-Mid- delburg voor den aanleg van de communale lijrt Keersluis Station S.S. 9. Idem tot verhuur loods op de Ballastkade aan Gebr. Polak, met beschikking op het adres de Steur. 10. Idem tot verhuur van land aan den Koudekerkschen weg aan A W. Smits. 11. Idem tol verleenen van-ont heffing straatbelasting 1910 aan P. J. B-.yé. 12. Idem tot het verleenen van vergunning voor het maken van een lichtgat in gemeentegrond aan P. L. Vanleke. 13. Idem tot het aangaan eener tij delijke geldleening voor kasgeld. 14. litem tot het onderhandsch verpachten van weiland aan R. de Vries en van griendiand aan F. J. Stroo. 15. Idem tot het voortzetten van rioleering en bestrating van den Bou levard Bankert en eventueel van den Boulevard Evertsen. 16. Idem tot goedkeuring van staten van oninbare posten en ontheffingen wegens hoofdelijken omslag dienst 1910. 17. idem tot wijziging der begroo ting 1911. 18. Idem tot vaststelling kohier straatbelasting 1911. 19. Idem tot vaststelling van het 4e suppletoir kohier hoofdelijken omslag dienst 1910. Hoogwater fe Vlissingen. Febr. vm. nm. Woensdag 15 2.28 2.-48 Donderdag 16 3 11 3.31 Vrijdag 17 3.50 4 10 Zaterdag 18 4.23 4.43 Zondag 19 5.— 5 20 WEKBBEBICHT. medegedeeld doorliet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 14 Feb. 1911.) Hoogste barometerstand 782.0 te Riga. Laagste barometerstand 747.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Febr.Zwakke tot matige Zuidwes telijke wind, nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde tem- peraratuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 14 Februari 1911. Boter f 1.20 a f 1.30 per KG. Eieren f 4.40 a f 0.00 per 104 stuks. van 11 tot 14 Febr. BEVALLEN: S. G. Vileijn, geb. Calcoen, d. C. Schroevers, geb. Jasperse, z. C. H. Hesselfelt, geb. van Iersel, d. E. de Mari, geb. van Lint, d. J. Fregeres, geb. Lievense, z. P. C. Boehme, geb. Gillebert, z. J. J. van Deursen, geb. Ekkebus, z. OVERLEDEN: J. Lute, wedr. van M. Sehuhman, 87 j. M. Meijer, man van L. lonkman, 66 j. Verloofd JOH. OBERMAN en H. T. OBERMAN, pred-. hij de Eng. gem. alhier. Wanswerd a d Streek,) jqjj Vlissingen, benige, algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw T. C. VAN DE SANDE-Fraser, in den ouderdom van 71 jaar. J. VAN DE SANDE. A. VAN DE SANDE. H. VAN DE SANDE- Alter en Kinderen. C. LEEUWENBURG- c I Van de Sande. R. LEEUWENBURG en Kind. A. D. VAN DE SANDE. H. A. VAN DE SANDE. Vlissingen, 13 Feb. 1911. Heden overleed onze geliefde Schoonzuster, Mevrouw T. C. VAN DE SANDE—Fraser, in den ouderdom van 71 jaar. Mevr. de Wed. I. HARDER v. d. Sande. Mevr. de Wed. 1.1. P. HECTOR v. d. Sande, Ginneken. Mevr. H. E. KALBFLE1SCH v. d. Sande. C. A. KALBFLESSCH. Viissingm, 13 Febr. 1911. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H. 11. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 68 jaren, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. HENRiETTE SOPHIA VAN DAMME, Wed. van den Heer EDUARDUS FRANCISCUS VELGE. A. VELGE. j H. VAN ÓLFFEN Princen- Velge. hage. j H. VAN OLFFEN en Kinderen. ED. VELGE. (E. VELGE. Antwerpen. <M. VELGE— Van Puyvelde. M. STOKX-Velge. P. STOKX en Kind. J. VELGE. Vlissingen, 13 Februari 1911. ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhouders op 23 Februari 1911, 11 uur v. m. in het Concert gebouw alhier ingevolge art. 32 der Statuten, DE DIRECTIE. een Dagdienstbode. Wasch aan huis. Adres Badhuisstraat 67 boven»

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 3