Gemengd Nieuws. dat adressente niet kan aannemen, dat de gemeenteraad van Amsterdam een verordening in het leven zou willen roepen, die behalve de groote nadeelen voor de ingezetenen, een voordeel zou afwerpen voor de winkeliers in aangrenzende gemeen ten, waardoor indirect de financiën van die gemeenten in gunstiger con ditie zouden komen ten koste van de Amsterdamsche gemeentefinanciën dat adressante met vreugde heeft gezien, dat de Amsterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, welk lichaam zich in de laatste jaren meer in het bijzonder met de belangen van den kleinhandel bezighoudt, zich unaniem heeft uitgesproken tegen deze ontwerp verordening op de winkelsluiting. Dat het bovendien toch ook een algemeen Amsterdamsch belang is, de attractie onzer stad voor het vreemdelingenverkeer zooveel mogelijk te verhoogen, en deze ver ordening de grootste aantrekking, vooral van het centrum der stad, doet wegnemen dat het wel is waar niet te becij feren is in hoeverre de omzet der winkeliers verminderd zal worden, door de vreemdelingen niet in de gelegenheid te stellen des avonds consumtie-of luxe artikelen te koopen, doch dat het adressante voorkomt, dat dit beslist niet mag worden on derschat. Vlissingen, 8 Februari. In het lokaal Bellamypark hield ds. H. T. Oberman gisteravond een lezing over „Reisindrukken van Rome", ten bate der Chr. jongelings-vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier. De voorzitter der christ. jongelings- vereeniging sprak een inleidend woord en herinnerde er aan, dat, waar het anders geen gewoonte was entrée te heffen, men thans daarvan was af geweken, daar de deelname aan den socialen cursus van ds. Hogerzeil, waar begunstigers vrij toegang hebben, ook kosten met zich brengt. Na het zingen van Gez. 264 2 en 3, verkreeg ds. Oberman het woord en sprak over Rome, de zgn. Eeuwige Stad, overstelpend van overvloed, imponeerend door het grootsche, in spireerend door het schoone. Rome was het machtigst in den keizertijd, waarbij spreker voornamelijk wenschte stil te staan. Als voorbeeld \an de geweldige bouwwerken werd genoemd het Co losseum, waar o. m. dierengevechten werden gehouden voorts de Palatijn, woonplaats voor de keizers, en de reusachtige St. Pieterskerk. Van de keizers haalde spr. Augustus aan, als de machtigste van allen. Behalve de vele hem verleende titels, liet hij zich God noemen. Opmerkelijk is het, dat onder Augustus, die de gansche we reld beheerschte, dat in die volheid der tijden Christus werd geboren. In de middeleeuwen bloeide de kunst. In de Sixtijnsche kapel en het Vaticaansch museum staat men verplet door het schoone en door de enorme schatten. De bouwtrant uit dien lijd is nog in gebruik; Rome sprak het wereld woord. Rome was de stad van de menschenverheeriijking, of beter van de verheerlijking van de talenten der menschen. Die stad geeft den in druk, of God haar heeft uitgekozen om tiet heerlijkste ten toon te sprei den. Betreffende den godsdienst ver meldde spr., dat de macht daarvan grooter is in Protestantsche landen, dan in Rome en Italië zelf. Het volk is wuft, voor een oogenblik onder den indruk van het uiterlijke van hun godsdienst. Spreker eindigde met af te vragen, waar thans het belangrijkste van het oude Rome te vinden is. Hij noemde de Palatijn, thans echter een ruïne. Die bloeitijd van Rome is voorbij. Rome predikt: Wij hebben hier geen blijvende stad, maar zoeken de toe komende, welks bouwmeester God is. De vergadering was matig bezocht; de aandacht voor den spreker, die vol vuur zijn beschrijving gaf, was zeer groot. Na het zingen van Gez. 13: 2, 5 en 7 sloot spreker met danx- gebed. Voor het examen van derden stuur man voor de groote stoomvaart is heden geslaagd de heer B. van Die- rendonck, leerling van de De Ruij- terschool alhier. weet dat bij een der bewoners den heeien nacht het licht in de slaap kamer brandde. Deze slaapkamer nu heeft uitzicht op de bleek, van waar het wascbgoed, dat aan lijnen hing, gestolen werd. Een der bewoners had een wasch buiten hangen, aan lijnen en op de bleek, welke bijzonder groot was en alles hebben de dieven meegenomen o. a. verschillende stukken jaeger ondergoederen, terwijl bij den derden bewoner enkele kousen te drogen hingen, welke ook door de dieven goeden buit verklaard werden. De brutale dieven zijn langs de achter de huizen liggende weiden door een plank op de afgesloten erven gekomen en zijn nadat zij het wascbgoed hadden medegenomen, weder langs denzelfden weg ver trokken. De politie is rnet het gebeurde in kennis gesteld. Kij Kon. besluit is in zijn rang overgeplaatst bij het regiment gre nadiers en jagers de kapt. B. Reintjes van Veerssen van bet 3e reg. inf. en is benoemd bij het 3e reg. inf. tot kapitein de eerste luitenant F. J. B. Sanders van het 10 reg,, werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Door Ged. Staten is aan den heer C. Boudewijnse eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid werkgever van den Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering te Middelburg. In een op Maandag 20 dezer te Middelburg te houden vergadering van de afdeeling Middelburg van de Zeeuwsche landbouw-maatschappij zal door den heer C. Zwagerman een lezing worden gehouden over doel matige veefokkerij en samenwerking op dit gebied in Zeeland. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Viaardingen komt voor ds. Th. Bois- sevain te Wilhelminadorp. Men schrijft ons uit Middelburg Tegen gisteren waren de stemge rechtigde leden van de Ned. Herv. gemeente opgeroepen om door stem ming uit te maken of in de eerstvol gende tien jaren de keuze van pre dikanten en ouderlingen zal geschie den door een kerkeraad of wel door een kiescollege. De laatste tien jaar geschiedde dit door een kerkeraad, daar in 1901 hier toe met een meerderheid van 5 stem men besloten was. Ditmaal was vooral van vrijzinnig- godsdienstige zijde hard gewerkt voor een kiescollege. De uitslag was dat van de 525 personen, die hun stem uitbrachten, zich 289 voor een kiescollege en 211 voor een kerkeraad verklaarden, ter wijl 6 brieftjes blanco en 19 van on waarde waren. Door dezen uitslag is dus tot het vormen van eer, kies college besloten. Naar ,,De Stand." verneemt, heeft ds. J. van de Pol, te Benthuizen, dezer dagen aan zijnen kerkeraad medege deeld, dat hij geene vrijmoedigheid heeft langer de Ned. Herv. Kerk als predikant te dienen en na zwaren strijd tot het besluit is gekomen om met ingang van 1 April a.s. ontslag als zoodanig aan te vragen, teneinde zich alsdan te voegen bij de Gerefor meerde Kerken. Ds. v. d. Pol is nog slechts kort predikant. In 1900 kwam hij in Benthuizen, zijn eerste gemeente. Heden is alhier binnengekomen het Engelsche stoomschip ,.The Emperor" van Zeebrugge, om een lading cokes in te nemen voor Millom. Hedennacht is bij een drietal be woners aan den Koudekerkschen weg de buitenhangende wasch ge stolen. De dief of dieven zijn zeer zeker brutaal opgetreden als men Rechtzaken. Voor de rechtbank te Middelburg werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen den heer L. K. v. d. H. ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar, uitsluitend beiast met het voltrekken van huwelijken, wien ten laste gelegd was, dat hij op 17 No vember 1909 drie huwelijken voltrok ken had zonder dat hij zich de daarvoor benoodgde akten had doen toonen. Deze zaak hield verband met die welke verleden^ jaar behandeld werd tegen den bezoldigden ambtenaar van den burgelijken stand, G. ter M., die wegens fraude tot negen maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Nadat deze ter M. als getuige gehoord was nam de officier van justitie, mr. J. J. Carsten zijn re quisitoir, waarin hij er op wees, dat beklaagde zich aan groote nalatigheid heeft schuldig gemaakt. Slechts drie gevallen van de vele gelijksoortige worden vervolgd. De bij de huwe lijken gebruikte ongezegelde en ongeteekende stukken beschouwt de officier als waardeloos en hij eischte daarom volgens art. 565 van het wetboek van strafrecht tegen den be klaagde drie boeten van f 20 of drie maal 2D dagen hechtenis. De gemachtigde van beklaagde, mr. J. J. Heyse, erkende dat beklaagde onvoorzichtig is geweesr, maar wees er toch op, dat deze dikwijls ver schillende huwelijken op een dag te sluiten heeft en niet de stukken inziet omdat die door een door zijn suprieuren vertrouwd ambtenaar worden afgegeven. Daarbij komt, dat ten slotte alle stukken toch op het parket van den officier komen en worden nagezien. Pleiter betwijfelde ook of art. 465 hier van toepassing is, daar dit den ambtenaar niet oplegt de stukken een voor een na te zien. Mocht de rechtbank echter van een ander oordeel zijn, dan vertrouwt spreker dat zij de drie gevallen als éene zaak zal beschouwen. De officier wees er nog op, dat indien de beklaagde alles direct had gecontroleerd, de fraude voorkomen zou zijn. De uitspraak werd bepaald op 22 Februari. In den nacht van 20 op 21 Juli 1910 werd op de Schelde de Russische schoener „Capella" aan gevaren door de Belgische sleepboot „John Buil." Heden zou voor de rechtbank te Middelburg het O. M. conclusie ne men over de vraag of deze zaak door den Nederlandschen dan wel door den Belgischen rechter moet worden behandeld. Het nemen dezer conclusie werd echter verdaagd tot 15 Februari. Het O. M. bij de rechtbank te Zierikzee heeft één jaar en 6 maanden gevangenisstraf geeischt tegen een 25jarige dienstbode uit Tholen, ver dacht van poging tot kindermoord. De beklaagde legde een volledige bekentenis af. De centrale Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering te Utrechf deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die schadeloosstelling weigerde, aan A. K., grondwerker te Ierseke, is toegekend genees- en heelkundige behandelingen ingaande 11 April 1910 een rente van f 1.19 pet werkdag of 70 pet. van zijn dagloon, ter zake van een ongeval, daarin bestaande, dat hij bij het tegenhouden van een ledige kipkar is gevallen en letsel aan de linkerknie bekwam. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Na het arrest van het gerechtshof, vernietigende het vonnis van den president der rechtbank te's Graven- hage in zake de bekende speelhuis- quaestie, heeft de Haagsche politie onmiddellijk haar actie tegen de speel- gelegenheden hervat. Wel is waar bieven, tijdens het geding, de politie posten voor de speelhuizen gehand haafd, maar de agenten hadden gelijk men zich wellicht herinneren zal slechts een tijdelijke rol. Zij hadden niets te doen dan zich een voudig voor de speelinrichting te posteeren, maar mochten niemand der binnentredenden weerhouden van een bezoek, of op eenigerlei wijze lastig vallen. Thans echter zijn de vroegere scherpe instructies wederom in kracht getreden. Nu worden de „Deliclub", de „Sportingclub", de „Royalclub" en de „Zuid-Hollandsche Heerensociteii" dag en nacht gepost door 2 a 3 agenten. Maar thans mogen, naar wij ver nemen, uitsluitend binnentreden de bewoners van het geposte perceel, dienstpersoneel tot de inrichting be- hoorende, croupiers, artisten, die in de inrichtingen uitvoeringen geven en dergelijke personen, maar overi gens... geen enkel lid van de „socië teit", noch geïntroduceerde, noch eenig persoon kortom die blijkbaar komt als bezoeker of bezoekster van de speelgelegenheid. Laatisbedoelde categorie van zich aanmeldenden wordt onverbiddelijk geweerd. De boekhouder der Staatsspoor, te Utrecht, die in voorloopige bewa ring was gesteld, iri verband met den diefstal van geld uit een brandkast, is thans ter beschikking der justitie gesteld. Een 14 jarige knaap had thuis verteld, dat hij door een ,man te 's-Gravenhage was meegelokt en dat deze oneerbare handelingen met hem had gepleegd. De man had den jongen gevraagd voor een tweede ontmoeting Maandagnamiddag op de Heerengracht aldaar te komen, met welk verzoek de politie werd in kennis gesteld. Toen de man op het afgesproken uur verscheen en met den jongen de richting van het Haag sche Bosch wilde ingaan, werd hij door politiemannen, die zijn komst hadden afgewacht, gegrepen en naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven gebracht. Toen mej. S., onderwijzeres aan de openbare lagere school te Waddinxveen, Maandagmorgen niet op tijd in de school verscheen, steloe de burgemeester een onderzoek in en bleek, dat de woning der onder wijzeres, die alleen woont, nog ge sloten was. Toen de deur door een smid was geopend, vond men mej. S. slapende en pogingen om haar wakker te krijgen, mochten niet baten. Een geneeskundige constateerde slaap ziekte. Mej. S. is nog niet ontwaakt. Door de politie te 's Gravenhage is aangehouden een goede bekende der justitie, die zich bij verschillende winkeliers uitgaf voor inspecteur van politie en aanbood, zich te belasten met de inning van schuldvorderingen. Hij wist enkele winkeliers te bewegen tot het afgeven van gelden, als „voor schotten", enz. Hij is als verdacht van oplichting ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. De f 100,000 van de Neder- landsche Staatsloterij is te Rotterdam gevallen op een groot gedeelte dat genomen was door een aantal bezoe kers van een artisten cafe in de Nieuwe Kerkstraat. Onder de geluk- kige winners bevinden zich verschil lende geëmployeerden van den Groo- ten Schouwburg en het Casino. Een 5jarig meisje te Weert dat in een ketel kokend water viel, is aan de bekomen wonden overleden. In het ziekenhuis te Rotterdam is aan de gevolgen van de bekomen kwets uren overleden een 27jarige losse werkman die bij het sloopen van een sleeohelling van een 5 meter hooge stelling was gevallen en daarbij een rugwervel had gebroken. ,.T.n" spijk is uit de Linge opgevischt hel lijk van een vrouw uit Geldermalsen, een moeder van 6 kinderen, waarvan het jonaste eerst 3 maanden is. Aan een" ijsfabriek te ljmuiden, is een machinist door de machine ver morzeld. De ongelukkige was gehuwd en vader van een groot gezin. Hij stond bekend als een ijverig er. zeer oppassend werkman. Naar het ziekenhuis te Rotterdam is gebracht een 14jarige jongen, die aan boord van een stoomschip een brandende petroleumlamp op zijn lichaam had gekregen, waardoor zijn kleederen in brand geraakten en hij ernstige wonden bekwam. De werkman die de vorige week in een machine fabriek te Koog aan de Zaan door een zwaar stuk ijzer eener loopkraan zoo noodlottig werd getroffen is in t gasthuis te Amsterdam aan de gevol gen overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Op het stationsterrein te Sittard is een ran geerder met een been onder een lo comotief geraakt, waardoor de enkel verbrijzeld werd. In deJRijnhaven te Rotterdam, sprong een Rumeensche matroos aan boord van een stoom schip in het water en verdronk. Een uur later is zijn lijk opgevischt. De zoon van den predikant K. te W., een gemeente onder den rook van 's Gravenhage, die zelf pas predikant is in een kleine Noord- Brabantsche Ned. Herv. Gemeente, was voor eenige dagen thuis om een familiefeestje mee te vieren. Op een vroegen morgen is de jonge predikant K. plotseling door waanzin aange grepen, is het huis uitgegaan en heeft een daar passeerenden arbeider aangevallen onder den uitroep van. Hadaar- heb ik den duivelDe man is vreeselijk toegetakeld, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De waanzinnige ionge predikant is daarop naar het krankzinnigengesticht „Bloemendaal bij Loosduinen overgebracht. In het door zoovele waterwegen doorsneden Amsterdam gebeurt het niet zeiden, dat politie-agenten dren kelingen uit de grachten, enz. moeten ophalen. Daartoe maken de politiemannen ge bruik van dreggen, die zij, met een riem over de borst bevestigd, ineen leeren zakje op den rug dragen. Bij arrestaties e. d. wordt meermalen last van die riemen ondervonden, daar onwilligen de agenten aan die riemen vastgrijpen. Hieraan zal nu een einde komen, daar de rug-dreggen afgeschaft en vervangen worden door zak-dreggen d.w.z. dreggen die in één der jaszak ken meegedragen kunnen worden, Naar wij vernemen zijn reeds aan een aantal agenten van het hoofdbu reau dergelijke zakdreggen verstrekt en voldoet deze proefneming, zullen ze weldra algemeen bij j. politiekorps ingevoerd worden. Aan het station te Amiens weder een ernstig geval van saboft voorgekomen, de remmen van tw' sneltreinen zijn n.l. onbruikbaar nt maakt, waarschijnlijk door een aim tenaar van den Noorderspoorweg, j zich in een koffiehuis zelfs opent op deze daad beroemde. Hij zal j zeker zijn straf niet ontloopen. De Noorderspoorwegmaalschap, heeft den minister van openba- werken medegedeeld, dat zij eeit beambten, die naar aanleiding Vl, I de staking ontslagen zijn, niet vvesj in dienst kan nemen, daar de onde- vinding heeft geleerd, dat deze p(l sonen een noodlottigen invloed i hunne makkers uitoefenen. De mar schappij heeft voldoende blijken geven van goeden wil door aan ee aantal ontslagen beambten watt; gelden en ondersteuning toe te kenne- zij kan echter geen personen j- dienst nemen van welke zij zei- weet, dat zij het bedrijf in de v;> zullen sturen. Zondag hebben op één kerkhoven te Lissabon betoogingl plaats gehad aan de graven van lit die in den jongsten tijd gevallenzij als verdedigers van de repubiikei; sche idee. Een talrijke menigte fc( zocht de graven der koningsmoord; maars, redevoeringen werden echi; niet gehouden. De officieren en manschappen vr het pantserschip „Vasco da Ga« dat juist uit het verre Oosten ten; gekeerd was, brachten een salt aan de graven van dr. Bombard; wiens vermoording de onmiddellijk aanleiding was geweest tot het ui;. 1 breken der revolutie en van admiral Reis. De commandant hield daarb: een toespraak. ,^Een der aanwezigen bracht ei mededeeling uit Lissabon aan „Matin" in herinnering, dat de „Vast: da Gama", zich kort na het uilbrefe - der revolutie in een Nederiandscheli; ven had bevonden en aldaar geen kolt op crediet had kunnen krijgen waait matrozen en officieren samen 1; noodige geld bijeen hadden gebracl De eenvoudigste matroos stond zijl laatsten penning af en excuseerde zit toen nog, omdat hij niet meer to geven. Dusdoende kwam er zelfva meer geld bijeen dan noodig wasn kon het schip zijn reis vervolgen, Lord Desies, die morgen |T~* New York in 't huwelijk wordt va- bonden met de milionnairsdoctile Vivian Gould, heeft Zaterdag zij: laatste vrijgezelsdiner gegeven in he Ritz Carltonhotel te New-York, ft zaal was prachtig versierd, in roo: Lord Decies' kleur bij de wedren nen en de hoefijzervormige tak stond midden in een nauwkeurig nabootsing van zijn renterrein ifl Sandown Park. De Engelsche brui degom van Miss Gould heelt eer' brief ontvangen, waarin hem onde: de leuze „Amerikaansche meisje- voor de Amerikanen", onder vree» lijke bedreigingen wordt gelast, var - het huwelijk af te zien en weer nar Engeland ee gaan. Maar Lord Decies beschouwt dien brief als een gra; en hij trekt er zich niets van ai evenmin als van een uitdaging It een duel die hij ontving van et: ontvindbaren onbekende, wien hij- indien hij gevonden werd, een dut met pistaches wil voorstellen. Een geweldige brand heeft vet' schillende officieele gebouwen va: Constantinopel in de asch gelegd, ft brand was om 4 uur in den morgei in liet rijkstelegraafkantoor uitgebro ken. De vlammen sloegen zoo sad, naar de aangrenzende gebouwen den staatsraad, het ministerie vac binnenlandsche zaken en het groot vizierat over, dat in enkele oogffl- blikken het geheele complex huizei in vuur stond. Wel was de Turksclii brandweer spoedig ter plaatse, in# zij kon slechts de beide zij-vleug^-' der Porie, waarin het ministerie vat buitenlandsche zaken, de kansela'! van het groot-vizieraat en de verga- derzaal voor den ministerraad zijc ondergebracht, van den onderga»! redden. Alle archieven van den staats raad en het ministerie van binnen land sche zaken gingen ochter verloren In dit opzicht is de schade dan ooi onherstelbaar: het financiëel verlies is daarentegen niet zoo heel groot althans niet zoo aanzienlijk als inder tijd bij de verwoesting van het Tsclib ragan-paleis, dat van zeer groot' kunstwaarde was. De gebouwen van de Hooge Porie waren dit niet, was slechts een langwerpig compl(> gebouwen in Italiaanschen stijl opge' trokken, en twee drie verdieping»1 hoog. Binnen zag het er zeer onpi* tisch uit, 't was een chaos van gang# en tallooze kamers en vertrekjes. Aa'

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 2