Jiging. ïsflof >00 Houbaei fiantek Draagt Pioimer's Schoenwerk. 5TR00. AES- 18DIS", Donderdag O Februari 13 B 1911 n en kleuren- riE. 49e Ja&rgwi£. 'au ide ABRAHAM Vlissingen, ver gewonnen prijs i Agent, den heer i contanten werd jari 1911. ar maat ADE. tarieven. ei goederen. ge verstrekt. BUMM-DiOP. VLI8SINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post LSö. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-Bdoertentiën op zeer uoordeeüge uoortwaarden Van fof Week. Terwijl in de Fransche volksver tegenwoordiging breedvoerig gede- balieeid is' over de buitenlandsche aangelegenheden, waarbij zelfs de wijdvermaarde Nederlandsche maat schappij tot verzekering van risico in loterijen ter sprake is gekomen, heeft de regeering een wetsontwem ingediend, hetwelk meer in het bij zonder de aigerceene aandacht ver dient. Het is een ontwerp tot het tegengaan van knoeierijen met de zoogenaamde champagne-wijnen. De bond van wijnverbouwers heeft aan het tot stand* komen ervan medege werkt. Het is van aigemeene bekend heid,dat de mousseerende champagne wijnen eene groote vermaardheid hebben en die hebben zij niel alleen aan het heerlijke natuurproduct ie danken, maar vooral aan het zuiver behandelen, volgens de oude, be proefde wijze. De knoeiers van lateren tijd iaten wijn komen uit allerlei streken, maken daarvan mousseerenden wijn volgens de methode in Champagne gevolgd, brengen dien ais echten in den han del en doen daardoor den echten en onvervalschten champagne-wijn af breuk. De vervalschte wijn gaat in hoofdzaak naar het buitenland. Tot dusver trachtte men de knoeierijen te weren door de op dat punt be staande maatregelen van strafrech terlijken en fiscalen aardmaar slaagde daarin slechts ten deele. Men heeft er op aangedrongen, dat de geheels bereiding van den cham pagne-wijn slechts zou mogen ge schieden, volkomen afgescheiden van die van mogelijke namaaksels. Bij de bereiding van sommige voedings middelen wordt op dezelfde wijze te werk gegaan. Bij de bereiding van champagne kan dit ook worden toegepast, omdat er slechts een be trekkelijk klein aantal inrichtingen bestaat en het toezicht dus niet moeilijk is. Na het bottelen is de vervalsching onmogelijk, zoodat een toezicht voldoende is vanhetoogen- blik van den oogst tot r.a het bottelen. Dezen weg wil men thans inslaan. Er zal een bijzondere vergunning noodig wezen voor hei vervoer van den wijn uit de persen en kelders der wijnboeren, naar de fabrikanten die het product zoogenaamd cham- pagniseeren. De fabrikant en zijn tusschenpersonen moeten den wijn opslaan in pakhuizen, die geheel afgescheiden zijn van plaatsen, waar andere wijnsoorten bewaard worden. Tot goedmaking der kosten van dit Staatstoezicht zal een klein recht worden geheven van elke flesch of halve flesch, die de fabriek verlaat. 14.) Marie bleef alleen in 't donker het was haar, alsof alle levensmoed naar ontzonk, alsof ze van wanhoop zou sterven. Slechts weinige minu ten duurde deze machteloosheid van haar geest, toen richtte zich haar ziel weder op. „Het moet gedragen worden", zeide zij en wischte zich het zweet van het voorhoofd. Den volgenden dag was Dina schijnbaar in een zeer opgewekte, vroolijke stemming haar lachen liet zieh legen den middag overal hooren. Zij had gezegevierd, in aüe vroegte was Schreuder bij haar gekomen en nad haar gesmeekt, hem niet te ver laten. Het nuffige ding speelde eerst een kleine comedie met hem, liet zich daarna ver'eederen, maar stelde Bitter treurig ziet het er in Chi- rseesche streken uit met de gevreesde longpest. in het noordelijk gedeelte van Mantschourije wordt het aania! sterfgevallen op duizend per dag geschatmaar veel meer dan schat ten is het niet. in de Russische wijk in Charbin schijnt men er in geslaagd ie zijn, de verbreiding der ziekte te stuiten maar de Chineezenstad wordt een stad der dooden. Er moeten reeds vier duizend slachtoffers zijn, terwijl van de overigen meer dan de helft is gevlucht. De overigen zijn door militairen van de buitenwereld afge sloten en wachten den dood af Een duizendtal gevulde doodkisten, die men niel meer kon begraven, zullen verbrand worden. De staf zelve, het is waarschijnlijk het eenige middel, wordt langzamerhand aan de vlam men prijs gegeven. Met vreeselijke snelheid grijpt de ziekte om zich heen maar hoe kan het ook anders, waar de sanitaire maatregelen geheel onvoldoende zijn en, indien ze vol doende waren, toch niet behoorlijk zouden kunnen worden toegepast. Het komt bv. vaak voor, dat men de lijken eenvoudig tersluiks de huizen uitdraagt en op open plekken neer legt. Er is voor het tegenwoordige s'.echfs één middel, dat iels uitwerkt om aan de aigemeene besmetting te ontkomen en dit bestaat in het dragen van lange gewaden en maskers; deze komen, benoorden Moekden, (hans algemeen voor. De provincie Sjanioeng, waar de Duitsche kolonie ligt, wordt ernstig bedreigd en in de dorpen aan den Tientsin—Poekof spoorweg nemen de sterfgevallen snel in aantal toe. Waarschijnlijk za! men tot een staking van het verkeer moeten overgaan. In Engeland is men zeer ingenomen met de benoeming van den hertog van Connaught, een broeder van wijlen Eduard VII, tot gouverneur van Ca nada. Het ligt nog versch in het ge heugen hoe voortreffelijk deze voist zijn zending naar Zuid-Afrika heeft uitgevoerd en hij moet een zeer inne mende persoonlijkheid wezen, die er bijzonder goed slag van heeft om met menschen om te gaan. De benoeming tot gouverneur vari een lid van het koninklijk huis is op zich zelf een belangrijk feit. Het zich sterk ontwikkeiende Canada zai wel licht binnen een halve eeuw talrijker bevolkt en machtiger wezen dan het moederland. Engeland, dat eens de Vereenigde Staten verloor na hevigen strijd, is waarschijnlijk bestemd om, langs vredelievender) weg, al zijn ko- toch de voorwaarde, dat zij zoo spoedig dit slechts mogelijk was het land zouden verlaten. Èr was Schreu der zelf zeer veel aan gelegen, dat zijn besluit spoedig ten uitvoer ge bracht werddaarom liet hij dade lijk den verkoop zijner goederen bekend maken en bepaalde den dag waarop dit geschieden zou. Van nu af kwamen er voor de bewoners van den Dennenhof dagen van groote inspanningvreemde lieden kwamen in grooten getale op den stillen hof, die nu veel geleek op een marktplaats, in de stallen werd onderhandeld over het vee, op den hof werden de paarden voorge bracht, in de kamers bekeken de kooplustigen het meubilair en spra ken er over, als over de waren van een uitdragerij. Om zich te onttrekken aan de onhuiselijke omgeving zwierf Marie met Koenraad door bosschen en velden, waar de luwe westenwind het naderen van de lente aankon digde. Naast haar zwijgenden broer voortwandelend, dacht ze aan Frans en verging van verlangen naar den geliefde. Een vréeselijk onrust maakte loniën te verliezen, die trouwens met zeer lossen band aan het moederland verbonden zijn en mettertijd als zelf standige siaten in de wereldgeschie denis zullen optreden. Canada gaat feitelijk dien weg reeds uit, daar het zich op handelsgebied nauw gaat aan sluiten bij de Vereenigde Staten, door hei sluiten van een tractast, hetwelk alleen nog maar de bekrachtiging be hoeft der wederzijdsche parlementen. Terwijl men zich in het Vereenigd Koninkrijk voorbereidt op den strijd tusschen de beide Huizen, waarvan de aanvang weldra wordt verwacht, houdt men zich, naar aanleiding der steedsstijgencje uitgaven voor de vloot, vooral in de arbeiderskringen, bezig met het vraagstuk van het militarisme en den wereldvrede. Op zich zelf moge dit geen zeer practisch onderwerp schijnen, hier is het toch wel eenigszins een ander geval. Te Leicester toch is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van meer dan een millioen georganiseerde arbeiders, met hef doel om hun stand punt tegenover de bedoelde vraag stukken te doen uitkomen. Men zou bezwaarlijk kunnen beweren, dat deze stem des volks van geen beteekenis is. De conferentie sprak als haar ge voelen uit, dat militarisme en oorlog gericht zijn tegen de beschaving en de nationale welvaart en protesteerde krachtig tegen de zware en toenemende lasten, welke door de bewapeningen worden veroorzaaktterwijl zij het leven en de loonen der arbeiders on- noodig bezwaren e t het land met het kwaad van den afgemeenen dienst plicht bedreigen. Man drong er op aan, dat de Engelsche werklieden met hunne kameraden in Duitschland en andere landen zullen samenwerken, om een goede overeenstemming tus schen alle volken in het leven te roe pen, opdat de internationale vrede worde gewaarborgd. De bekende Keir Hardie pleitte voor de toepassing van stakingen, om een uitbreiding van den oorlog te verhinderen. Gelukkig was de vergadering verstandig genoeg om met dezen leider niet mee te gaan. Vrij wat beter waren andere voor stellen van Hardie, o. a. de eiscb, dat in de lagere school het verderfelijke van den oorlog zou worden geleerd ook die tof vredespropaganda door alle arbeidersorganisaties. Inderdaad, als de groote regeerin gen zoo den mond vol hebben van vrede, terwijl ze niets anders doen dan in krijgstoerustingen tegen eikan- zich van haar meester bij de ge dachte, dat de dag van hun vertrek met rassche schreden naderde, en dat zij niet in de gelegenheid zou zijn zelfs met éen enkel woord af scheid van hem ie nemen. Zij kon niet gelooven, dat hij haar zou kun nen vergeten, hoewel hij sedert den dag waarop ze gescheiden waren, niets meer van zich had laten hoo ren. Wat moest ze doen Hem schrijven Zij wist zijn adres niet en zij had niet den moed daarnaar onderzoek te doen. In haar radeloosheid ging zij kort voor hun vertrek naar het kasteel en deelde de barones haar kommer mede. Deze lachte en gaf als haar meening te kennen, dat verliefden zoo gauw den moed laten zakken en zoo verschrikkelijk onbeholpen zijn. Zij zou die zaak eens spoedig in 't reine brengen en vroeg haar den naam van den muzikant voluit op te geven. Daarop zette zij zich aan haar schrijftafel. Toen Marie mede deelde, dat haar beminde Frans Martin heette en waarschijnlijk nog verbonden was aan het stads-theater te Keulen,, merkte de barones op der opbieden, dan kan dit slechts wantrouwen wekken, te meer waar het militarisme aan de belangen van velen gunstig is maar indien de be weging van onder opkomt en in het jonge geslacht opbloeit, dan is er voor wantrouwen geen plaats meer. Daarom behooren alle weidenkenden zulke uitingen met sympathie te begroeten. BINNBNÏTA'NP» De versterking van Vlissingen. In een driekolommig stuk geeft de heer A. E. Dudok van Heel in „Aiien Weerbaar" eenige beschouwingen over het alom in Europa brandend vraagstuk der ontworpen Nederland sche versterking aan de Wester- Schelde. Van dien op het gebied der natio nale verdediging ingewijden leek, die met woord en daad strijdt voor het verkrijgen van een zoo krachtig mo gelijke versterking en bezetting der grenzen aan alie zijden van ons land, is zwijgen over zoo'n onderwerp moeilijk te verwachten. Onvermoeid en rusteloos wijdt hij kennis en tijd aan het doorgronden van hetgeen hem duister voorkomt En als hij door navorschen en studeeren tot de over tuiging is gekomen, dat een vroegere meening dient te worden herzien en gewijzigd, aarzelt hij niet aan die verandering publiciteit te geven. Zoo omschrijft hij thans waarom zijne aanvankelijke denkbeelden aangaande het niet bepaald noodige van eene ver sterking van Vlissingen, zich hebben omgezet in een erkenning der nood zakelijkheid van samenwerking tus schen boven- en onderzeesche to.pe- dobooten en een sterk kustfort, ter wille der handhaving onzer neutrali teit aan den Scheldemond. Dat de oprichting door den schrijver niet in strijd wordt geacht met het tractaat van 1839 en een dergelijke bewaking der oostgrens hem nog steeds een dringende behoefte lijkt. („Tel.") Officieren Weduwen- en Weezenkas. De Vereeniging van Offilcieren der Nederlandsche Landmacht tracht in het bovengenoemde fonds verschil lende verbeteringen te brengen, welke naar haar inzichten noodig zijn. Zij heeft daarop eerst een brochure het licht doen zien, geschreven door den len luitenant-kwartiermeester A. D. De Roos „Beschouwingen over de Weduwen- en Weezenkas voor de Officieren van de Landmacht", waarin eenige misstanden genoemd en uiteen gezet worden. Maatregelen worden tevens aan de hand gedaan, om aan „Zeer goed, nu hebben wij reeds een vast punt in hei heelal om een brug te slaan door het luchtruim tusschen twee verliefde harten. Wilt ge zelve de briefwisseling openen of zal ik 't maar voor je doen „Wanneer u zoo goed zoudt willen zijn." „Met alle pleizier De vrooiijke dame iiet haar pen over het papier glijden, doch na enkele oogenblikken draaide zij zich om en zeide lachend.Luister eens, of de inhoud van mijn brief je goed keuring wegdraagt." Ze las Waarde heer Martin Er leeft op de kale hoogte van den Hondsrug een klein, lief persoontje, dat mij dierbaar iszij heet Marie Schreuder en woont op den Dennen hof. Zooeven was ze bij mij en deelde mij blozend mede, dat een zeker iemand haar lief en dierbaar is. Natuurlijk dacht ik eerst, dat ik zelve dat bemin nenswaardig persoontje was. Deze door zelfzucht mij ingegeven -veronder stelling, werd al dadelijk geheel en al te niet gedaan, want de kleine noemde in plaats van mijn naam dien van een die missstanden een einde te maken. Onder meer wil de vereeniging, dat de leden-contribuanten hun natuurlijk recht van medezeggenschap verkrijgen in het beheer van hun eigendom, wat tot heden niet het geval was, flat de bijdrage van de ongehuwde kame raden niet meer verplichtend worde of indien wel, te trachten, dat althans bij overlijden aan hun nabestaanden een billijke uitkeering naarmate van het gestorte bedrag geschiedt, dat de uitkeering aan weduwen en weezen niet verminderd wordt met het bedrag van het eventueel genoten rijkswe- duwenpensioon wat een onrecht is den weduwen en weezen aangedaan, de geldbeleggingen van het ongeveer f800,000 bedragende reservefonds op meer oordeelkundige en meer rentegevende wijze geschieden, waar door naar globale berekeningen de rente dier reserves met ongeveer f 150.000 kan toenemen en dat men min der verliesrisico in tijd van oorlog heeftdat er een meer biiiijke regeling plaats heeft van de uit te keeren pensioenen en de door de leden te betalen premies, dat aan het insti tuut worden verbonden als neven- of onderafdeeiingenlo. een Iijf- rentefonds, dat eik officier op de meest voordeelige wijze de gelegenheid opent door lage premies zich een bijslag op zijn pensioen te verzeke ren 2o. een voorschottenkas, in be ginsel overeenkomende met die, welke bij Kabinetsorder van Z. M. den Duitschen Keizer in het Duitsche leger voor de officieren is ingesteld en door den vorst en de regeering wordt gesteund en beschermd3o. een studiefonds voor onze kinderen, weik fonds gelegenheid heeft tegen bepaalde premies in de studiekosten van oificierskinderen tegemoet te komen. De vereeniging heeft nu een cir culaire uitgegeven, waarin zij aanbe veelt, nu er in het bestuur van het fonds drie vacatures zijn, deze te doen aanvullen door personen, die in haar geest wiiien arbeiden. De vereeniging „Amsterdamsche Belangen" heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden waarin zij den raad in het belang van den nijveren middenstand en der gemeente, met aandrang verzoekt, het voorstel van de raadsleden mr. Z. v. d. Bergh c.s. in zake een vast te stellen openings- en sluitingsuur voor winkels, niet aan te nemen. Voorts wordt gezegd, dat het adressante voorkomt dat de reeds zware strijd om het bestaan van een groot deel der kleinere winkeliers niet meer verscherpt dient te worden door een maatregel, die aan hen de gelegenheid ontneemt, door avond- verkoop ten deele in hun onderhoud te voorz en man, Frans Martin geheelen. Vindt deze verklaring eenigen bijval in uw hart, dan zal het bericht voor u zeker wei van. belang zijn, dat Maiie Schreu der binnen 4 dagen den Dennenhof verlaat en met haar vader naar de Vereenigde Siaten van Noord-Amerika gaat. Tot verdere mededeeling is bereid Mevrouw van Recard." „is het zoo goed mijn kind „O zeker, zekerMarie drukte een kus op de hand der goede vrouw, waarop deze haar in haar armen sloot en zeide„Vergeet mij niet, wanneer je aan de overzijde bent en schrijf mij af en toe eens, lieve Marie. Ik heb oprechte vriend schap voor je opgevat, en ik weet, dat je mij wederkeerig liefhebt, daarom zou ik gaarne vernemen, hoe het je daar in 't leven gaan zal." Marie lachte door haar tranen heentoen zij het slot verliet, keek ze herhaaldelijk oin en fluisterde t „Goede, goede vrouwik zal u nimmer vergeten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1