Dinsdag 7 Februari IS O- 32 49e Jaarg-ang. 1911 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeiïde advertentie, wordt de prijs slechts tweetnaai berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks., uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Onze kustverdediging. Volgens een bericht in de Brus- selsche „Patriotte" zal de interpella tie van den heer Franck. over de Vlissingsche kwestie niet in deze week noch in de volgende week ter sprake komen. Het motief voor dit uitstel zou zijn het verlangen om wat kalmte te zien komen in de geesten vooral in het buitenland. Het debietrecht op sigaren en tabak. De indiening van het aangekon digde wetsontwerp op de heffing van een debietrecht van 10 pet. op sigaren en tabak, kan, naar de „Tel. verneemt, thans spoedig tegemoet worden gezien. De strekking van dit ontwerp is, dat de winkeliers en andere kleinhandelaars van de bruto opbrengst der sigaren en tabak, door hen aan het publiek verkocht, 10 pet. aan den fiscus moeten betalen. Na tuurlijk schrijft het blad rijst onmiddellijk de vraag, hoe men deze heffing practisch wil uitvoeren. Hieromtrent vernemen wij het vol gende Volgens het ontwerp zullen alleen diegenen een sigaren- en ta- bakdebiet mogen hebben, die daartoe vergunning hebben gekregen. Deze vergunning zal worden gegeven, nadat men ze bij de bevoegde ove.- heid heeft aangevraagd. Het recht wordt geheven van de ontvangsten. Bij verreweg de meeste sigarenwin keliers ontbreekt echter, evenals trou wens over het algemeen bij den middenstand, ieder spoor van eenige boekhouding, zoodat zij niet het minste overzicht van hun ontvangsten en uitgaven hebben. Daarom zullen vanwege den fiscus aan alle sigaren- en tabakswinkeliers (en handelaren) staten worden verstrekt, waarop zij dagelijks hun on vangsten kunnen invullen, terwijl als controle-maat regel bepaald wordt, dat alle zen dingen van de fabrieken naar de winkeliers en handelaars van geleide- biljetten voorzien moeten zijn, ver meldende den aard en den prijs der zending. De belasting moet door de winke liers en handelaars in maandelijksche termijnen worden voldaan, terwijl hij bij het verkrijgen der vergunning moet beginnen, het recht over één maand vooruit te storten. Export zendingen zijn vrij van recht, doch moeten van een geleidebiljet verge zeld gaan, terwijl fabrikanten, die onmiddellijk aan particulieren leveren, evenals de winkeliers, van de op deze wijze geleverde sigaren en tabak het verschuldigde recht moeten betalen. Tot zoover in groote iijnen de plan nen der regeering. Het behoeft wel nauwelijks betoogd, 12.) „Het bosch niet alleen, maar de geheele bezitting," antwoordde Schreu- der. De baron ging gaarne op dit voor- s'e' in; na korte onderhandeling reden de twee grondbezitters naar de stad en sloten bij den notaris een koopcontract, waarbij de Dennenhof voor 60.000 gulden in het bezit van den baron overging. Laat in den avond kwam Schreu- uer uit de stad thuis. Hij vond Marie bij het lamplicht aan het werk. „Waar is Dina vroeg hij en slingerde zijn hoed in den hoek der sofa. „Zij was vermoeid en is naar bed gegaan. Ik heb uw eten warm ge houden. Kom, vader, trek uw zware 'aarzen en natte jas uit. Hier zijn «w huisjas en uw pantoffels. Dade- dai de uitvoering daarvan nogal eenige moeilijkheden zal opleveren. Immers, het is de vraag, of in alle winkels, waaronder er zijn, die als bijzaakje door de vrouw des huizes gedreven worden, de ontvangsten we! overeenkomstig de waarheid zullen worden aangeteekend. Niet, dat wij twijfel willen opperen o ntrent de goede trouw dezer winkeliers, maar velen van hen zijn altijd gewoon ge weest, ailes, zoowel de uitgaven voor hun zaak, als de kosten hunner huis houding te betalen, zonder hiervan eenige aanteekening te doen en weten dus zelf niet, hoe groot hun dage- lijksche ontvangsten zijn, Het lijkt ons niet zoo gemakkelijk, deze raen- schen aan eenige boekhouding, hoe eenvoudig ook, te wennen en de mogelijkheid van onjuiste opgaven lijkt ons zeer groot. Nu meent men weliswaar een con trolemiddel te vinden in de geleide- biljetten, maar wij kunnen niet inzien, hoe men uit de inkoopsprijzen zou kunnen afleiden, daar immers de sigarenwinkeliers niet allen voor de zelfde merken hetzelfde winstper centage nemen. Een andere vraag is, hoe men de zoogenaamde „roo kerfjes", door de fabrikanten aan hun personeel verstrekt, met het recht zal kunnen treffen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fldusrfenfiën op zeer uoordeeiig® uoorwaarden Commissie Landsverdediging. Minister Colijn heeft Zaterdag de commissie geïnstalleerd, belast met een onderzoek naar de mogelijkheid van bezuinigingen op het gebied der landsverdediging, en het doen van voorstellen in dien geest. De minister gaf daarbij een uitvoerig overzicht van hetgeen in den loop der laatste jaren in dit opzicht is besproken en voorgesteld, door ministers en Kamers en drukte daarbij den wensch uit, dat deze commissie dadelijk vrucht baar werkzaam zal kunnen zijn, waar bij de minister zich persoonlijk het recht voorbehield inmiddels op dit gebied le doen wat wenschelijk is. Mr. P. C. 't Hooft, voorzitter der commissie, dankte den minister voor zijne woorden en uitte ook zijnerzijds de beste wenschen voor haren arbeid. Vrouwenkiesrecht. Het bestuur der vereeniging tot ver betering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland, heeft in een adres aan de Koningin bijzondere aandacht ge vraagd voor de plaats welke de Grond wet aan de vrouw in ons staatsrecht behoort toe te kennen en voor de grondwettelijke bepalingen welke die plaats thans omschrijven of voortaan zullen omschrijven. Het bestuur, hoewel niet blind voor verschillen zoowel op anatomisch als lijk zult gij uw eten „Laat maar, laat maar," viel haar Schreuder in de rede, „ik verlang geen eten. Luister eens, ik moet met je spreken." Marie keek haar vader verwonderd aanzijn tong was zoo zwaar, zijn blik zoo onvast zoo had ze hem nog nooit gezien. „Wil ik je eens wat nieuws ver tellen ik heb den hof verkocht Het meisje was als door den don der getroffenhaar oogen werden groot en strak, een uitroep van ver bazing kwam over haar lippen. „Verwondert het je. Haha. Mij ook." Hier barstte hij in een schater lach uit. „Ik heb hem voor een mooie som aan den baron verkocht. Ja, ja, een mooi beetje geld. Als ik het vee en den rommel hier, verach telijk wees hij bij deze woorden op zijn meubels nog verkoop, kan ik alle schulden betalen en houd nog schoon f 40.000 over." „Vader," zei Marie en vouwde in haar ontroering de handen als tot een gebed, „vader gij hebt gedron- op geestelijk gebied tusschen man en vrouw, is van oordeel, dat ook voor vele vrouwen, bijv. op het gebied van administratie, intendance, verzorging van zieken en gewonden, een taak ten opzichte van de landsverdediging kan worden aangewezen en dat zij op dit gebied niet behoeft te worden teruggedrongen. Doch zelfs al legt de wet aan de vrouw geen enkelen plicht op ten aanzien van de militie, zoo kan daarin, meent adressante, geen reden worden gevonden de vrouw uit te sluiten, op het gebied der vertegen woordiging, omdat kiesbevoegdheid veeleer een plicht dan een recht is. De adressanten dringen er niet op aan, dat de Grondwet den wetgever gebieden zai man en vrouw ten op zichte van het actief en het passief kiesrecht der Staten-Generaal, Prov. Staten en gemeenteraad aanstonds en met één slag volkomen gelijk te stellen. Zij verlangen echter met volle over tuiging dat de Grondwet den wetgever de vrije hand late, waar deze de vraag te beoord'eelen krijgt, of de rechts overtuiging alsnog medebrengt, dat „de" vrouw blijft uitgesloten zoo van het actief als van het passief kiesrecht voor de vertegenwoordigende licha- Kamer van Arbeid. De vereeniging van voorzilters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland houdt een algemeene vergadering op Maandag 6 Maart, te IOV2 uur voormiddags, te Utrecht, in het gebouw voor kunsten en weten schappen. Het bestuur stelt voor als plaats voor de volgende vergadering, die vermoedelijk niet voor de tweede helft van September a. s. zal worden ge houden, aan te wijzen 's Gravenhage. Indien zij daar niet mocht kunnen doorgaan, zou Haarlem in aanmerking kunnen komen. De agenda vermeldt voorts een voorste! van het bestuur, om de wenschelijkheid uit te spreken, dat de Kamers van Arbeid pogingen in het werk stellen om de oprichting van gemeentelijke bureau's voor rechtskundige adviezen te verkrijgen. De wenschelijkheid van het brengen van meer verband tusschen de Kamers van Arbeid en de arbeidsinspectie zal voorts ingeleid worden door den heer Heijkoop, secretaris der Kamer van Arbeid voor de tabaksindustrie te Rotterdam. In de 's middags te houden buitengewone algemeene vergadering met introductie wordt het onderwerp „De leekenrechtspraak in burgerlijke zaken, in het bijzonder in geschillen uit het arbeidscontract" ingeleid door een voor- en een tegenstander, nl. door de heeren mr. M. Mendels, te Am sterdam e.n mr. H.J. Tasman, te 's Gra venhage, waarna gelegenheid zal wor den gegeven tot debat. ken „Dat laat zich begrijpen En wat goed ookDrommels, de koop moest toch gedoopt worden Wij gaan naar Amerika en koopen daar weer een andere boerderij." „Vader, gij scherts toch, gij meent toch niets van dien verkoop en van Amerika „Scherts? Waarom zou ik schert sen het is bittere ernstik scherts nooit." „O hemel, de angst slaat mij om het hartniet om mijnent maar om uwentwille, vader. De Dennenhof is een zekexe bezitting, die gij u zelf verworven hebt, het is onze geboor teplaats; hij is éen geworden met uw leven. U zult uw rust, uw geluk verkoopen, als gij dit huis verlaat. 'Oude boomen mag men niet in een nieuwen grond planten." „Wijsneuzig dingWat kan een inensch overkomen, die f 40.000 in den zak heeft Neen, de zaak zal geheel in mijn voordeel, en tot mijn geluk uitvallen tot mijn geluk, Marie." Hier stokte Schreuder, haalde diep adem en zeide toen „Eens moet ie het toch weten, kind Het Nut. Verschenen zijn de punten ter be schrijving van de 125e algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die op Woensdag 7 Juni zal geopend worden in het gebouw van de „Vrije Gemeente". Weteringschans b/h Leidsche Plein, te Amsterdam, onder leiding van den heer D. H. de Vries. Evenais steeds vangt de agenda aan met tal van voorstellen van het hoofdbestuur, ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten, aangezien telken jare op nieuw moet worden beslist, welke posten van uitgaaf betreffende den werkkring der maatschappij op de begrooting voor het volgende dienst jaar zullen worden gebracht. De agenda bevat verder enkele nieuwe voorstellen, 0. a. om aan het hoofdbestuur op te dragen, op om zijnerzijds vast te stellen voor waarden steun te verleenen in de kosten van op- en inrichting van spaarbanken, welke als departemen tale instellingen worden opgericht door departementen en voor dat doel op de begrooting 1911/12 uit te trekken een bedrag van f1000; op voorwaarden, door het hoofdbestuur te bepalen, steun te verstrekken aan den in te stellen accountantsdienst bij de Nutsspaarbanken en voor dat doel op de begrooting voor 1911 12 uit te trekken een bedrag van 1 100 Het hoofdbestuur te machtigen, voor een bedrag van f 10.000 ren tende 37a pet. per jaar, deel te nemen in het bijeen te brengen Centraal Waarborgfonds voor Nutsspaarban ken 2e dit bedrag te storten, zoodra voor de overige f 90.000 noodig voor de oprichting van dit fonds, zal zijn deelgenomen 3o. het hoofdbestuur, overeenkomstig het bepaalde in art. 57 der wet te machtigen, een zoo danig bedrag, ais noodig zal blijken om i 10,000 reëel te verkrijgen te doen aischrijven van het op het Grootboek der N. W. S. ingeschreven kapitaal. Een vorstelijke gift. Een bekend hooggewaardeerd land genoot heeft dezer dagen door de schenking van een ton gouds de vereeniging Hoog-Laren in de gele gen gesteld op het haar vroeger door een ander menschlievend man ge schonken terrein een kindersanatorium op te richten. De exploitatie van dit Amsterdamsche kindersanatorium zal onder de auspiciën van de vereeni ging Amsterdamsch sanatorium Hoog- Laren geschieden. Mevrouw Röeli, baronesse de Vos van Steenwijk, de echtgenooie van den burgemeester van Amsterdam heeft het beschermvrouwschap van daarginds aan de andere zijde de zee wordt Dina mijn vrouw." Het meisje was sprakeloos. Al had ze het reeds lang zien aanko men, dat haar vader den een of anderen tijd met deze verklar.ng voor den dag zou komen, trof de mededeeling haar als een don derslag. „Nu, waarom zet je mond en oogen zoo wijd open en zeg je niets?'1 vroeg Schreuder ongeduldig, „ls het niet naar je zin „Een vader heeft niet te vfcagen naar den zin van zijn kind," ant woordde het meisje zachtjes „maar het schijnt mij toe, dat gij vandaag over iets spreekt, waarover gij mor gen berouw hebt." „Nooit van mijn leven Dina wordt, zoodra ik in Amerika huis en hof bezit, mijn vrouw, dat is vast be sloten. Je was tot nu toe een goed volgzaam kind en zult zeker mijn wil geheel eerbiedigen." Marie had een moeilijken strijd gestreden en vroeg nu vol vertwijfe ling „Vader, als gij dat doet, ver liest gij uw kinderen en een name loos ongeluk zal over ons allen het kindersanatorium aanvaard. Daar de plannen reeds vooreen giootdeel zijn vastgesteld, kan binnen korten lijd met den bouw wordenaangevan gen en hoopt het bestuur hei sana torium tegen den zomer van 1912 te kunnen openen. Vrouwelijke bewaarders van in be slag genomen goederen. Bij resolutie van het departement van financiën is bepaald, dat indien het noodig is, een gehuwde vrouw tot bewaarster over in beslag geno men goederen aan te stellen en het niet mogelijk blijkt zich aanstonds van de toestemming van haren echt genoot te vergewissen, er geen be zwaar tegen bestaat, tot die aanstelling wordt overgegaan. Intusschen moet degene, die de aanstelling deel, trachten zoo spoe dig mogelijk de aangegane verbinte nis alsnog door dei echtgenoot te doen goedkeuren. Mocht die goed keuring worden geweigerd, dan zal men, tenzij overigens geene moeilijk heden zijn te voorzien, moeten over gaan tol het aansteller, van een nieu wen bewaarder. Naar de „O. H. Ct." verneemt, bestaan er bij de regeering plannen om voor schippers en machinisten aan board va t visschers/aartuigsn het bezit van een diploma verplich tend te stellen. Eigenaardig is het, merkt het blad op, dai in dezen tijd nu het toezicht is verscherpt en voorstanders van het verplichte di ploma zich meer en meer doen hoo- ren, juist zooveel aanvaringen, stran dingen enz. van visschersvaartuigen plaats hebben. Of dit den doorslag zai hebben gegeven tot bovengenoem de plannen Bezwaarschriften bij de S. S. De directeur generaal der Staats spoor heeft bepaald, datamblenarenof beambten,mitsten getale van ten minste vijf-en-twintig personen, of indien het loopt over belangen, waarbij geen vijf-en-twintig personen betrokken zijn, ook een kleiner aantal, bevoegd zijn gezamenlijk wenschen en bezwaren betreffende de verzoeken en niet van louter persoonlijken aard, rechtstreeks schriftelijk ter kennis van den direc teur-generaal ie brengen. Deze stelt de verzoek- en bezwaar schriften in handen van een of meer ambtenaren, ten einde de zaak te on derzoeken en dienaangaande verslag uit te brengen, terwijl desveriangd gelegenheid wordt gegeven tot be spreking der aangelegenheid met ten hoogste drie pcr.-oneri, daartoe door de verzoekers aangewezen. Zoo spoe dig mogelijk beslist daarna de direc teur-generaal. komen. „Wat, je wilt mij veriaten „O, neen, dat wil ik er niet mede zeggen, integendeel, ik beschouw het als mijn plicht, u te volgen, waarheen gij moogt gaan, maar Dina za! ons wel weten te scheiden Dina, die u niet liefheeft, doch die het om uw geld te doen is." „Meid," viel Schreuder woest uit, .spreek me geen kwaad van Dina Die dingen zegt, die hij niet bewij zen kan, is lichtzinnig en boos aardig." „Er zijn dingen, die men duidelijk gevoelt, zonder ze te kunnen bewij zen. Zooveel is zeker, en dat kunnen de dienstboden in huis u wel be wijzen, dat Dina vertrouwelijk om gaat met Joost van den molenaar tot op dezen dag." Een kort spottend lachend maakte een einde aan deze woorden en beiden keken naar de deur, die naar de keuken ieidde. Dina was bin nengekomen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1