I Opruiming Plouvier's ichoenmagazijn Zaterdag <4 Februari binnenland. No 30 49e Jaargang. 1911 BLOCKER'S CACAO Land- en Tuinbouw. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoomaarden Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting werden de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voortgezet. De heer Van Nierop bestreed de door den heer Vermeulen kennelijk tet aanprijzing van protectie gegeven donkere schildering van 's lands financiëelen toestand. De heer 't Hooft, aandringende op onverwijlde reorganisatie der levende strijdkrachten, verklaarde, aangezien in de eerste plaats behoefte is aan een krachtig, goed gewapend leger, nooit begrepen te hebben waarom de regeering den voorrang verleent aan de kustverdediging, instede voor de levende en doode weermiddelen ge lijktijdig maatregelen te treffen. De versterking van Vlisslngen. De „Ned." bevat een artikel van den heer A. E. Dudok van Heel te Amsterdam, naar aanleiding van de veelbesproken Schelde-quaestie. De schrijver komt tot de volgende con clusies1. de voorgestelde verster kingen bij V.lissingen zijn noodzake lijk voor een krachtige handhaving onzer neutraliteit in den Schelde mond. 2. Ze zijn allerminst in strijd met het ook door Nederland mede onderteekende traktaat van 1839. 3. Niet minder noodzakelijk dan de maatregelen ter handhaving onzer neutraliteit aan de kust, is de op richting eener krachtige grenswacht aan de Oostgrens. CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen DAALDERS bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 iO pcmd) 0.80 U pond) 0.421 1 Hectogr. (1 onsj „0.18 i U ,,0.10 hMHBnSMBi 10.) —O— Zijn begeleiders bekeken de in- arukken: Kuiper merkte lachend op „uat is het spoor van een man, die °P een grooten voet leeft." De indrukken liepen op het gras veld toe, waar zij verloren gingen, maar Koenraad liep verder naar de achterzijde van het huis. Hier was kiLS valJ ,^et la§e Palmen omzet moembed. Koenraad zocht daar we- pIek °P' waar dezelfde in- Jü door een grooten mannen schoen achtergelaten, zichtbaar waren. Schreuder bekeek de sporen nauw keurig, sloeg toen zijn blik op naar '11 daarboven liggende venster en een donkerrood bedekte plotseling ja gelaat. Het venster was van Dina s kamer. „Koenraad," zei hij, en zijn stem De openbare leeszalen. Wat betreft de subsidieering van openbare leeszalen, zet de minister in zijn antwoord op het afdeelings- verslag der Eerste Kamer inzake de Staatsbegrooting, uiteen, dat zijn ge dragslijn ten deze steeds geheel dezelf de is gebleven. Ten duidelijkste blijkt, dat ware de minister geheel vrij ge weest, hij niet met het thans aanhangig voorstel zou zijn gekomen. Het is uit sluitend de vrucht van de overtuigi.ig, dat in zoodanige zaken op de regee ring de plicht rust de eischen der continuïteit te eerbiedigen. Met het standpunt, dat de Staat beter gedaan had zich van den eersten stap in deze richting te onthouden, kan dan ook gereedelijk instemming worden be tuigd. Maar een andere vraag is, of, nu'eenmaal de zaak aan de orde was en op den duur niet had kunnen worden ontweken, het niet van groot belang is, dat de overheid het hare doet om eenzijdigheid te voorkomen. Ook zal tegen prikkelende, aanstoot gevende en onzedelijke lectuur wor den gewaakt en de minister is voor nemens, van overheidswege op de naleving der te stellen eischen streng te doen toezien. Omtrent subsidiee ring van Katholieke leeszalen kan de minister bezwaarlijk een meer bin dende verklaring afleggen. Alleen kan worden toegezegd, dat, mochten zich besturen van zoodanige leeszalen aanmelden, hun subsidie aanvraag met sympathie zal worden ontvangen, en de daarvoor aan te leg gen maatstaf nauwgezet zal worden overwogen. /Wettelijke regeling arbeidsduur. Door de federatie der vijf R. K. Volksbonden en Werklieden-organi satie in Nederland en het bureau voor de R. K. Vakorganisatie, is aan den minister van landbouw, handel en nijverheid een adres gezonden, waarin zij er namens de geheele Katholieke arbeidersbeweging met kracht bij de Regeering en de Stalen- Generaal op aandringen bij wettelijke regeling te bepalen, dat de normale arbeidsdag, behoudens dringend nood zakelijke uitzonderingen en over gangsbepalingen, voor volwassen ar beiders niet langer mag zijn dan 10 uur, met een vrijen Zaterdagmiddag, en in die bedrijven of vakken, waarin nachtarbeid wordt verricht niet langer dan 8 uur. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand December werd in de rijkspostspaarbank inge legd f 6 276,057,27 w.o. f 2481,18 verried een zacht trillen, „je was vannacht in de slaapkamer van je zuster, waren jelui alleen „Ja". „Heb je niemand in den tuin ge zien „De boeman spookte hier." Bij deze woorden wees de jongeling op het kamervenster. „Weet je verder niets Hij schudde zijn kroeskop. „Wat zoudt. ge dan nog willen weten zeide de winkelier met een duivelsch lachen, terwijl hij zijn bril schoonmaakte, om een nauwkeurige inspectie van de sporen in te stel len. Daarna streek hij Koenraad vlei end over het hoofd en zeide „Arme jongen, ze hebben jou altijd voor een idioot gehouden, maar je bent scherpzinniger dan wij allen te za- men." In de woonkamer teruggekeerd, trok de boer Marie zachtjes naar zich toe en zeide„Heb je vannacht niet een of ander geluid onder je venster gehoord „Neen, vader." De boer keek zijn dochter uitvor- Schend aan. Hij zag haar helderen wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obli- galiën ten laste van den Staat en cer tificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 403,665.23 aan afschrijvingen ten behoeve van inschrijvingen op Staaisschuldboekjes, zoodat meer werd ingelegd dan te rugbefaald f 340,233,35. Aan het einde der maand Nov. 1910 was ten name van de inleggers ingeschreven f 160,738,952,92, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op uit. Dec, 1910bedroegfl60,398,719.57. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 2,800, tot uit. Nov. 1910 was aangekocht voor een bedrag van f 3,854.700, te zamen f 3,857,500 waarvoor in totaal van betrekkelijke boekjes is afgeschreven f3,505,327.20, ingeschreven op Staatsschuldboekjes f 453,800, afgeschreven v. Staats schuldboekjes f 201.100, meer in- dan afgeschreven f 252,700 Op ultimo Nov. 1910 was ingeschreven voor een bedrag van f 13,636,950, te zamen f 13,889,650. Op uit. Dec. 1910 bezat de Rijkspostspaarbankaan insclirij ving op het Grootboek der3 pcts.Natio onale Schuld, nominaal f 42,430,050, aan ceriificaten van dito inschrijving nominaal f 390,000, aan 3 pets. obli gatiën, f 50,000, In den loop der maand zijn afge geven 10244|nieuwe spaarbankboekjes, alsmede 363 Staatsschuldboekjes en afbetaald 8795 spaarbankboekjes, alsmede 127 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1,510,033 spaarbank- en 15,647 Staatsschuldboekjes. Vlootbeweging in 1911. Men meldt ons omlrent de bewe gingen van onze oorlogsschepen in 1911 Defensie-materieelHeemskerk is in dienst voor de eerste oefeningen en herhalingsoefeningen der zeemilitie; Piet Hein, thans in dienst, gaat medio Februari uit dienstKortenaer komt dan in dienst ook voor opleiding M. W. en M. K. id. Evertsen, thans in dienst; Reinier Claeszen, Rhenus en Bever zijn in dienst voor de opleiding van stokers. Voor algemeene diensten Friesland is in dienst tot 1 Februari voor de vorming van adelborsten en jeudige schepelingen id. Gelderland komt 1 Februari in dienstZeehond komt pl. m 1 November in dienst en vertrekt pl. m. 1 December naar West- blik en begreep dat Marie niei loog. „Dina!" riep'hij nu. Deze was juist bezig, het vaat werk naar de keuken te brengen. Verschrikt wendde zij zich om, be merkte het hoogroode gelaat van haar oom en antwoordde: „Wat schreeuwt ge hard oom, wat is er toch „Wie heeft vannacht aan je ven ster geklopt." Zonder ook maar éen oogenblik te aarzelen, of zich te bedenken, ant woordde ze „Ja, dat zou ik zelf wel eens willen weten. Midden in den nacht werd ik door kloppen uit mijn slaap opgeschrikt en bemerkte een gestalte voor mijn venster. Ik kreeg het door angst te kwaad en verborg mijn hoofd in het kussen. Wat er verder gebeurd is weet ik niet." „Zoo," antwoordde Schreuder langzaam. „Waarom heb je daar met geen enkel woord over gesproken Dina lachte, liet even haar blik op Marie vallen en antwoordde „Omdat ik dacht, dat de klopper zich in het adres had vergist Zonder verder een woord te spre Indië Wolf komt medio Februari en Fret 1 Maart in dienst en vertrekken ongeveer in Augustus naar Oost-Indië. Twee torpedojagers pro memorie. Voor politietoezicht is Zeehond in dienst. Voor de zeevisscherij komt Dolfijn 1 Maart in en gaat pl. m. 1 December uit dienst. Voor de gewone hydrographie komt Hydrograaf pl. m. 1 Aprii in en gaat medio October uit dienst. Voor de opleidingen komt Neptunus 21 Februari in dienst voor de zeemilitie Wodon 15 Maart, toegevoegd aan wachtschip Willemsoord Bellona en Sperwer zijn in dienst voor de op leiding van kanonniers; id. Hefring met 30 Maart, thans toegevoegd aan van Galen voor de adelborsten van het Instituut Kon. Marine komen in dienst Ever en Das van 19 Mei tot 1 Augustus kotter Astrea van 19 Mei en kotter Uranus van 1 Maart tot 1 Augustus, en Dufa of Havik met 19 Meivoor de adspirant-machinisten met toevoeging van 1 torpedoboot en 1 defensie sloep komt Bulgia 2 Mei in en gaat 3 Augustus uit dienst voor de militaire loodsen komt Dufa of Havik in dienst 2 Mei tot begin October. De waarde van Fruit voor de voeding. Eenige maanden geleden kwam 'in de „N. R. Ct." een belangrijk ver slag voor van een voordracht, ge houden door Pr. van Rubner, directeur van het hygiënisch instituut van de universiteit te Berlijn, overDe be teekenis van het fruit voor de voeding' van den mensch. Aan dit belangrijk en uitvoerig verslag willen wij hst voornaamste ontleenen. De hooggeleerde schrijver wees er op, dat, wat de veredeling van vruchten aangaat en het daarmee gepaard gaande vermeerderde verbruik van fruit, de laatste eeuw een groote omwenteling tot stand heeft gebracht. De zeer verbeterde verkeersmiddelen werkten in niet geringe mate om het algemeen gebruik te doen stijgen, daar zij ons in staat steller, goed fruit ook van de verste landen in te voeren. Ook de conservenfabrieken helpen mee om ons het heele jaar door van betrekkelijk goedkoop fruit te voorzien. Door dit grooter verbruik ontstond bij de menschen een andere in zeer vele opzichten betere me thode van voeding. We mogen in 't algemeen van vruchten zeggen, dat ze wel voldoende koolhydraten (zetmeel, enz.) en vetten bevatten, maar naar evenredigheid ken, ging de boer naar de geweer- kas en haalde zijn dubbelloops geweer. „Wilt ge vandaag op jacht gaan vroeg Kuiper. „Neen, maar ik heb twee goede schrootladingen klaargemaakt voor den vent die 's nachts hier rond spookt." HOOFDSTUK III. Het was in 't laatst van den herfst de stormen ontroofden den breedge- takten linden het loof. Om den hof werd het kaalkale velden en ont bladerde wouden in den ganschen omtrek. De wind gierde dag en nacht om het huis, stormde door den schoorsteen en ontlokte aan olmen en vruchtboomen klagende geluiden. Toen de winter zijn sneeuwkleed over velden, dennen en hofsteden had gespreid, waren Schreuder en de zijnen geheel aan zichzelf, over gelaten, want bezoekers kwamen er in dezen lijd van het jaar niet. Jammer genoeg was er geen over eenstemming in de harten der ver iatenen, ze werden helaas niet ver bonden door het verwarmende, op te min eiwit. Slechts enkele vruchten maken hierop een uitzondering, dat zijn vooral de noten, die ook zeer rijp zijn aan vetten. Over het suiker in de vruchten heerscht meestal een verkeerde opvatting. Velen meenen, dat suiker alleen een genotmiddel is, maar dat is geheel niet waar. Suiker is wel degelijk een voedings middel, evenals zetmeel, en is in vele opzichten, vooral bij zieken en ouden van dagen, ver boven ruw zetmeel als voedsel te verkiezen. Voorts bevatten alle vruchten zouten, vooral kalizouten, echter zijn die vruchten over 't algemeen arm aan aschbestanddeelen. Door haar ascharmoede en heur stikstofarmoede is ooft uitsluitend geschikt om het goede evenwicht aan te brengen, waar in onzen tijd wat te veel vleesch wordt gegeten of andere te veel stikstofhoudende voedingsmiddelen. Overdreven brood- voeding leidt tot vetaanzetting, en in fruit vindt men een uitstekend middel om dat te voo komen. Dus bij de rijke, vleeschetende en de arme broodetende standen is het gebruik van fruit voor een gezond lichaam ten zeerste aan te bevelen. Het afvoerend vermogen van fruit wordt dikwijls toegeschreven aan het gehalte van zekere zuren. Men weet echter nog niet met zekerheid, waar aan men dit moet toeschrijven. Naar alle waarschijnlijkheid echter niet aan de zuren. Heel wat menschen gevoe len zich na het eten van fruit minder wel. Meestal nemen deze personen de vruchten in te groote stukken tot zich, de groote stukken blijven dan in de maag liggen en verzuren daar. De verbreiding-van ziekten door fruit is veelal geringer dan bij andere voedingsmiddelen. Vleesch bijvoor beeld bevat bij verrotting schadelijke bacteriën rottend fruit bevat alleen onschadelijke schimmelplantjes. Fruit kan in zijn binnenste geen schade lijke bacteriën bevatten, dé schaal houdt ze voldoende buiten en wan neer ze nog mochten kunnen binnen dringen, dan zouden ze door den invloed der zuren nog 'worden ge dood. Op de buitenvlakte van vruchten echter, waar zich veel stof kan ver zamelen, vindt men dikwijls bacteriën, vooral ook omdat ze vee! door ver schillende handen worden aangeraakt. Maar met groenten en zeer veel andere voedingsmiddelen is dit niet anders. In tijden van een epidemie moet men voorzichtig zijn. Uit een gezondheidsoogpunt is het altijd aau te bevelen, zijn vruchten voor het gebruik goed af le wasschen. Bij de vruchten ko:nt bet er veel op aan hoe men ze eet. Men moest vruchten nooit met schil en pitten eten. Van deze slechte gewoonte zijn tal van blinde-darmontstekingen het gevolg. wekkende gevoel van wederzijdsche toewijding. Marie was in haat den ken en droomen bij Frans, die van haar moest gescheiden zijn met een gevoel van nijd en bitterheid, en van wien ze verder niets meer ge hoord had, dan dat hij in Keulen was. Dina zelf hulde zich in een trotsch zwijgen, en als Schreuder haar hard viel, dreigde zij, den hof te zullen verlaten. Deze droeve stemming werd nog verhoord door een zware aanklacht. Schreuder had in December een wild zwijn aangeschoten, dat van zijn jachtgebied op verboden terrein overliep en daar doodbloedde. Toen hij zich van zijn jachtbuit wilde meester maken, kwam een bosch wachter op hem toeloopen en be dreigde hem met een aanklacht we gens wilddieverij. Er ontstond een gevecht, Schreuder gaf den beambte een slag met zijn geweer, waardoor diens rechterarm verlamde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1