B A N K Woensdag I Februari No. 27 49e Jaargang. Gemeentebestuur. Ill SMMQIffl DAALDERS CACAO. BINNENLAND» gevraagd BEKER Velde Jr. 1911 I Belet op de artt. 11, 12 en 13 der kieswet; I vestigt de aandacht op den gewijzigdou inhoud der artikelen 1 en 3 dier wet, luidende als volgt en Lijfrente, ZEIST. BLOOKER'S Middelburg. 6 enkele Burger, per brief van huur- opsom, onder letterI r Courant. e beveelt zich aan n van ASSURAN' olis te Rotterdam els, Koopmansgoe- Land-, Rivier- en osje Buskenstraat. |oorten s VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. bekendmaking. Kiezerslijst. De Burgemeester van Vlissingen Artikel 1. 11c leden van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Neder- ders, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over liet laatst- verloopen dienstjaar in eene ol meer der Jujks directe belastingen zijn aangeslagen, liet te dier zake verschuldigde voor of op den lea Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopcn dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbe lasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een ol meer der vijf eerste grondslagen van de perso- ueele belasting, zooals die geregeld' isj>ij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)ol b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende Voorwaarden I lo. dat zij als hoofden van gezinnen ol als alleenwonende personen op den 31 Januari sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben "bewoond: krachtens huur een Huis of een ge deelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week bere- Jfend, ten minsts heeft bedragen cle som, voor de femeente of het gedeelte der gemeente, waar het nis gelegen is, vermeld in de bij deze wet ge- yoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 ku bieke meter inhoud of 24000 kilogram laadver mogen; 2o. dat zij op den 3laten Januari sedert don lsten Januari van liet laatstverloopen jaar ach tereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellin- f'"Bn in dienstbetrekking of als inwonende zoon in et bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inko men hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is ver meld in de bij deze wet gevoegde tabelof dat zij op clen len Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzon dere instelling verleend pensioen of lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereisckte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik king hébben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende Vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, be doeld bij het vorige lid van dit artikel zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900 alleen begre pen, voorzoover en voor zoolang zij blijkens opgave van het Bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgsom van f 25.000 bij .pe Nederlandscbe Bank beboen gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bii algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekkingof de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf entwintig jaar hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den:- loden Mei. De' aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man, die»van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe beladingen, waarop eerst na 31 December van 1909 f 86.387.411.00 f 1.003.518." f27.437.411 7.) Dit o- laatste voorstel had hij hun f28.808.387.7' echter veel liever niet gedaan, want op den terugweg had hij gedacht eens een ernstig woordje met Dina te spreken. Kuiper, de horlogemaker en> Schmidt de winkelier lieten hem evenwel zoo gemakkelijk niet los. De eerste, die het uurwerk aan het bestuur der schietvereniging had geleverd, wou en zou het ophangen en liet zich hiervan niet afbrengen de winkelier spitste zich op een goeden maaltijd. Mismoedig kwam Schreuder op n hof terug, en zijn kwade luim ra nog toe, toen hij Marie niet thuis vond. Dina spande zich in, i haar voortreffelijkheid als vrouw 1 huizes zoo goed mogelijk te tl uitkomen. Terwijl Kuiper het ^-"turwerk boven de lederen canapé 13.64 3.72 4.35 5.60 17.42 0.21 4.59 voor f 1000.— vet' Itaal. De jaarpremie ver irlijks met 3% van emie. Ee verminden1^ omen gegarandeerd. ,ering geschiedt na 1 25 i jaren 30 jaren slijk bij overlijden 44.11 44.38 45.25 46.83 49.15 52.73 38.09 38.59 39.71 41.68 44.59 GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt, blijven voor de toepassing van liet be paalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aan deel in dien aanslag ten minste éen gulden bc- 'draagfc. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de 'J!ijksopcente-n verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of perso neele belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien hij liet gevolg is van eene met de •waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van dien werkelijketi huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouw ver eeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van cle som, ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen,, bedoeld in art. lb, 2°, eerste lid worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op 'het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der "gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of al gemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabatli. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet wordt uitgeoefend, wordt ter berekening van clen tijd gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbe trekking is geweest, cle tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan ook indien gedurende dien tijd cle dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art, lb. "2", als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon -wegens ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het "geacht tot liet normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2n, eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2", der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kindereu voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aan leiding geeft, gewijzigd. ophing verwisselde zij in een oogen- blik haar Zondagsche kleederen met een huisjapon, stak de lichten aan, dekte de tafel, spoorde de meid in de keuken aan om haast te maken, en eer de gasten het bemerkten, be straalde de lamp de met een sneeuw wit tafelkleed gedekte tafel, de dam pende schotels, de langhalzige fles- schen, de gebloemde Lorden en de geslepen glazen. Dina zelf stond met een hoogrood gezicht aan het bene deneinde van de tafel en noodigde tot eten uit. Het gezicht van Schreuder klaarde op bij den behagelijken aanblik. Zijn blik op Dina scheen te willen zeg gen: Ik ben over je tevreden. Kuiper, een echte grappenmakker, dronk op het welzijn van den gastvrijen heer, dien hij ophemelde als was hij de „Tel" van Ouderdorf. „Hij heeft den vogel er afgeschoten," riep de spre ker met verheffing van stem uit, „en mijn uurwerk gewonnen, hij zal zeker nog een ander schot afzenden uit Amor's koker en daarmede een hart treffen. Dan vieren wij bruiloft, en zoo zal mijn uurwerk het gelukkigste uur slaan dat voor stervelingen is Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden Van cleze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de ad viezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van de adviezen is afgeweken. Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente die vóór of op den 15 Mei 1911 den leeftijd van vijf-en-twintig jaren bereikt hebben en die niet in de gemeente Vlissingen aangeslagen zijn, hetzij over het dienstjaar 1910 in de grond belasting voor een bedrag van minstons f.L of naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over het dienst jaar 19091910 in cle vermogensbelasting of in de belasting op dc bedrijfs- en andere inkom sten, die aanspraak willen maken om ge plaatst te worden op cle lijst, aanwijzende hen die bevoegd zijn tot het. ldozen van leden van de- T w e e d e -.Tv a in e r, van de P r o v i n c i a 1 e S t a t e n en van den 14 e in cent e r a a tl, uit om voor den Jö Februari 1911 Jo. indien'Jzij in eene andere gemeente aan geslagen zijn, hetzij over het dienstjaar 1910 in cle grondbelasting (in die gemeente alleen of in meer gemeenten te /.amen tot een bedrag van ten minste éen gulden), óf over bet dienstjaar 1910 naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over het dienstjaar '1909 ---1910 in de vcyntogensbolasting of in dc belasting -op bedrijfs- en andere inkomsten, daar van door overlegging der voor geheel voldaan geteekende aanslagbiljetten te doen blijken aan slagen in die belastingen, waarvoor eerst na 31 December j910 een aanslagbiljet uitgereikt is, Blijven daarvoor buiten toepassing2o. zich overeenkomstig de daartoe vastgestelde formulie ren aan te geven A. Indien zij als mede-eigenaar over 1910 aangeslagen zijn in cle grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalateri- •8chap en het aandeel in dien aanslag minstens éen gulden bedraagt én. do aanslag ten volle 'betaald is; onder overlegging vanhot aanslag biljet of een door den ontvanger gewaarmerkt •duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in clen aanslag en van de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit. (Model ivo, II) B. indien zij als hoofden van gezinnen of als •alleenwonende personen op den 31 Januari '1914 sedert den len Augustus 1910 bewoond hebben krachtens huur die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve 'bonwvereeniging eert huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs, pcir week berekend, ton' minste heeft bedragen cle som voorde gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar het li hls gelegen is, vermeld in do bij de Kieswet gevoegde fabel (voor Vlissingen f 1.75 per week). (Model Ilia) i (J. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1911 sedert den lsten Augustus J910 bewoond hebben krachtens huur die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouw vereeniging in dezelfde gemeente achtereen volgens twee huizen of gedeelten van huizen, van elk waarvan met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huur prijs, per week gerekend, ten minste heeft bedra gen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar het liuis gelegen is, vermeld in de bij de Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 1,75 per week). (Model Illb) D. indien zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 3J. Januari 1911 sedert clen len Augustus 1910 bewoond hebben krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieken meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. (Mo del IV) E. indien zij op clen 31 Januari 1911 sedert den 1 Januari 1910 bij denzolfden persoon, de zelfde onderneming, openbare of bijzondere in stelling, hetzij achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking werkzaam zijn geweest en als zoodanig over heb jaar 1910 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, vermeld is in de bij do Kieswet gevoegde tabel (voor Vlissingen f 450) met dien verstande, dat bij de berekening van dat inkomen ad f 450. vrije woning of inwoning berekend wordt op weggelegd. De toekomstige vrouw van den Dennenhof leve, hoeralang zal ze leven Dina en Schreuder keken elkander verlegen aan, de winkelier échter zeide „Kuiperlje, je raaskalt 1 Teil schoot om vrij te worden, en jij wilt dat de hedendaagsche Teil van Ouderdorf zal schieten, om een ge- plaagden echtgenoot te worden Dan zou hij wel dol moeten zijn. Kom laten wc nog eens inschenken Schreuder liet aan Kuiper over, den winkelier te antwoorden. Zijn blik was gevallen op den leegen stoel, die voor zijn dochter bestemd was. Waar bleef het meisje Hij stond op, om naar de vermiste te zoekerr en zijn heele bloed te koelen in de avondlucht. Toen hij de huis deur uitging, merkte hij aan het eind van den hof eenige personen op, Hij trok zich een weinig in het don ker terug, luisterde met naar voren gebogen hoofd, en bemerkte, hoe drie personen langzaam nader kwa men. Toen zij uit de schaduw der olmen te voorschijn traden en het zilverén maanlicht hen bescheen, herkende Sitflreuder zijn vroegere» f S7.50, vrije kost en inwoning op f 300 en enkel vrije kost op f 212,50. (Model Va of Vb) F. indien zij op den 31 Januari 1911 sedert den len Januari 3910 als inwonend© zoon inliet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn ge weest en als zoodanig over bet jaar 1910 een inkomen'genoten hebben als voor de, gemeente of' gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld is iu de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen zie het vermelde bij letter E.) (Mo del VI) G. indien zij op den 1 Februari 3.911 in het genot zijn van een door eene onderneming, open bare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van een gelijk bedrag als het inkomen voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeid in de bij de Kieswet gevoegde tabel. (Goor Vlissingen f 450). (Model VII) II. indien zij verkeeren óf in het geval sul.» K of in dat sub F en bovendien in het geval sub G, en liun inkomen of pensioen afzonderlijk min der bedraagt dan in die. gevallen vereischt wordt, doch door samenstel ling van bet inkomen en bot pensioen of lijfrente het voreischte bedrag bereikt wordt. (Voor Vlissingen J' 150.) (Model VJIÏa, Villi) of VIIIc) .1. indien zij op den 1. Februari '1911 sedert don 1 Februari 1910 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste -f 100, (nominaal) ingeschreven in do Grootboeken der Nationale Schuld. (Mpdcl IXa) J. indien zij op clen A Februari 1911 sedert jden 1 Februari 1910, don eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een gc^ meen lelijke spaarbank of in eene spaarbank be heerd door liet bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging, van eene naam looze vennootschap, van eene coöperatieve ver eeniging of van eene stichting, zulks met dien Verstande, dat onder bedoelde spaarbanken, voor zoover deze na 1 Mei. 1.900 zijn opgericht, alleen dio begrepen zijn, welke een waarborgfonds van f25.000 bij dc Nederla.ndsclie Bank gedeponeerd 'hebben. (Model IXb) K. indien zij niet goed gevolg bobben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet óf aangewezen bij algen iconen maatregel van bestuur en in verband staande mot de benoem baarheid tot eenig ambt, voor dc vervulling van eenige betrekking of voor do uitoefening van eenig bedrijf of beroep (Model X); vorder wordt cle aandacht er op gevestigd dat •/.ij, die verkeeren iu de gevallen hiervoreu ver meld ouder letter B of D en reeds eenmaal op de Kiezerslijst vermeld zijn en op den 31 Ja- duari J9.ll nog hetzelfde buis of gedeelte van een huis bewonen of eenzelfde vaartuig in ge bruik hebben, zonder nadere aangifte op de Kiezerslijst gebracht worden* tenzij zij eene dor voor de kiesbevoegdheid gesteldecisohen verloren hebben of op 1 Februari 1911 hebben opgehou den inwoner van Vlissingen te zijn dat zij, .dio verkeeren in de gevallenhiervoren vermeld ouder de letters lil, F en II en reeds op de Kiezerslijst, voorkomen, indien zij op 1 Fe- qruari 1911 nog te Vlissingen wonen, vóór clen 8 Februari 1911 door den burgemeester een aan gifte-biljet ontvangen, dat door ben vóór den '15 Februari 1911 ingevuld moet terugbezorgd worden ten raadlmize, (griffie) dat zij die verkeeren iu de gevallen liiorvoren vermeld onder letter C, X, I of K en reeds op cle Kiezerslijst voorkomen, zonder nadere aan gifte op de Kiezerslijst gebracht worden, tenzij zij vóór of op 1 Februari 1911 een der voor de kiesbevoegdheid gestelde eisclien verloren hebben of opgehouden hebben inwoner van IGissiugen te zijnen dat de verschillende modellen voor de aangifte kosteloos verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie, (griffie.) Vlissingen, den 31 Januari 19.11, De Burgemeester voornoemd, 0. A. KALBFLEISCH, li. li. De Schelde-quaestie. Naar de „Vlaamsche Gazet" meldt, hebben de hec-rer. Beernaert, Scgers en Van Limburg Stirum zich doen inschrijven ais sprekers bij de debatten herdersjongen, die zijn arm feeder om Marie geslagen had. Nu zag hij, toen zijn dochter Frans met een gelukkig lachje aankeek en hij ving de woor den op „Wanneer je je doei bereikt hebt zal vader je zeker mijn hand niet weigeren „Dat zal hij welriep nu Schreu der met stentorstem en kwam zoo plotseling te voorschijn, dat Marie van. den schrik achteruit stoof. „Hier jij, piichtvergeten ding", snauwde hij haar toe, „hoe kun je je aan zoo'n muzikant weggooien, aan een „Vader", riep Marie bleek van schrik en angst, „vader, beleedig Frans niet, ik heb hem lief 1" Op deze woorden weerklonk een scherp hoonend lachen van Dina achter den rug van Schreuder. „Ga wat spaarzamer om met je liefde, meisje," zei Schreuder op be- venden, dreigenden toon, „die komt den man toe, met wien je eens zul, trouwen. Weet echter bij voorbaat dat een knaap, die bij mij als knecht gediend heeft, nooit van zijn leven je man zal worden." „Zekei zoo liet nu de scherpe over de Schelde-quaestie in de Belgische Kamer ter gelegenheid van de interpellatie van den heer Franck over dat onderwerp. De heer Franck, die de. Belgische regeering interpelleeren zal over den voorgenomen fortbouw te Vlissingen, wordt door den Brusselschen berichtgever van de „Frankf. Ztg." aangeduid als de man die als den vermoedelijken minister-president geldt in een toekomstig liberaal ministerie. Dit is van eenig belang, omdat het grond geeft te verwachten, dat de heer Franck zich zeer voorzichtig zal uitlaten, en b.v. niets zeggen zal wat hem eventueel later, als minister in den weg zou kunnen zitten. In detensiezaken wordt de heer Franck als een autoriteit beschouwd. Volgens hetRomeinsche blad „Italië" zullen besprekingen (usschen Neder land en België geen gevoeligheden wekken, vooral niet na de verklaringen van Pichon, waarin hij de kwestie uiteenzette. Pichon is onwankelbaar vredelievend en hij heeft zich ten deze tot den kampioen gemaakt van de handhaving van het Europeesch ovenwicht. Gemeentelijke accijnzen. In de memorie van antwoord op het afdelingsverslag der Eerste Kamer over binneniandsche zaken antwoordt de minister op de opmer king van den heer v. d. Biesen, be treffende gemeentelijke accijnzen Het denkbeeld van den heer Van der Biesen, om de gemeentelijke accijnzen in eere te hersteilen, wordt door den minister geenszins ter zijde gesteld. Inderdaad laat het zich den ken, dat de nood dwingt tot ver wezenlijking van dat denkbeeld over te gaan, hetgeen echter ook zijn be denkelijke zijde heeft, zoodat het alleen als uiterste ndmiddei moet aangewend worden. Zoolang nog een andere weg openstaat, geeft de re geering daaraan de voorkeur. Preventieve hechtenis. Dé „N. Arnh. Ct." schrijft: Tot de vele onderwerpen die sinds een reeks van jaren een punt van ernstige bespreking en even ernstige overwe ging uitmaken, zonder dat deze evenwel gevoigd worden door een daad, behoort ook het vraagstuk der preventieve hechtenis. De gemak kelijkheid, waarmee daartoe wordt overgegaan. Den dikwerf, meermalen, meestal langen duur er van. De vraag of niet, zooals elders geschiedt, aan de personen, die ten onrechte blijken in hechtenis te zijn genomen, schadevergoeding behoort te worden uitgekeerd voor het geleden materi- eele nadeel. Want, zoo wordt erkend, aan betreurenswaardige voorbeelden stem van Schmidt zich hooien: „dat zou een even dolle daad zijn, Marie, als je vader zou begaan, indien hij met Dina zou trouwen Deze woorden waren raak, Schreu der kromp ineen. Een öogenblik waarin het spottend gezicht van Dina in het donker verdween wist hij niet, of hij den boosaardigen winke lier naar de keel zou vliegen, of zich in huis terugtrekken toen ech ter vloog hem het verhitte bloed naar het hoofd, zijn blinde woede ontlastte zich op der. soldaat, die daar stond als kwam hij op voor de rechtvaardigste zaak der wereld. „Weg van mijn hof, bedelaar, jij wilt mijn kind verleiden," brulde hij en balde dreigend zijn vuist. „Schreuder!" Deze uitroep kwam als de kreet van een doodelijk ge troffene over de lippen van den be- leedigde en met éen sprong stond Frans voor zijn tegenstander, met vlammende oogen, als wilde hij den smaad met bloed uitwisscnen toen echter bedacht hij zich. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1