won, binnenland. msch >ophuis. F O 26 49e Jaargang. 1911 aebruik ,raat 31. ;R, Nieuwendijk, iaga*ijn feit in FELSI ses e Rokken urne- en okken osfuums effen. ieeling voor WERK. Dinsdag 31 Januari Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Feuilleiori, VLISSINGSCHE COURANT Middelburg, ie goederen, be- Foorten Heeren- iectie en Hee- en Kinder zegens Opheffing Zie Etalage, :n f 10.— koopt, vergoed. ieerd en meest Mantelmagazijn en Kinderen. fijne afwerking. bevelend, Prijs per drie maanden i.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Onze kustverdediging. Het Weensche blad de „Neue Freie Presse" schrijft aan Frankrijk het plan toe om, indien Vlissingen versterkt wordt en België geen voldoende toezegging krijgt van Nederland om trent de neutraliteit van de Schelde, ook in oorlogstijd, alsdan aan België eischen te stellen. Frankrijk zal dan als schadeloos stelling eischen, dat België zijne oostelijke grenzen met het oog op een Duitschen inval beter versterke. Frankrijk zou bij gebreke van vol doening aan dezen eisch België's neutraliteit ais opgeheven beschouwen. In hoeverre het Weensche blad de waarheid weergeeft, valt moeilijk te zeggen. De beschouwingen zijn in zooverre zeker merkwaardig, omdat daaraan de erkenning ten grondslag ligt, dat Nederland het recht heeft tot ver sterking van Vlissingen over te gaan. Eerste Kamer. Aan het antwoord van den minister van oorlog op de in het voorloopig verslag der Eerste Kamer aan hem gestelde vragen, ontleenen wij het volgende Aangezien voorziening in de kust- defensie een punt uitmaakt van het programma, waarmede bet kabinet is opgetreden, volgt reeds uit bet bloote feit van zijn optreden als mi nister van oorlog in datzelfde kabinet, dat hij zich met de plannen tot versterking van sommige punten onzer kust in het algemeen kan ver eenigen, omdat immers in het tegen overgestelde geval van de aanvaarding der oorlogsportefeuille geen sprake had kunnen zijn. Het door den vorigen minister van oorlog samengestelde ontwerp tot wijziging der militiewet, waaromtrent reeds het advies van den raad van defensie was ingekomen, is enkele dagen na het optreden van den te genwoordigen minister naar den Raad van State gezonden. Voorloopig sluit de minister zich aan bij de daaromtrent door zijn ambtsvoorganger verstrekte mededee- lingen aan de Tweede Kamer, welke mededeelingen overeenkomen met de rapporten der legerautoriteiten. De minister is ten zeerste overtuigd van de wenschelijkheid, om verbete ring te brengen in de positie van een groot deel van het officierscorps. Hij wenscht een regeling van die positie op zoodanige wijze, dat allereerst worde verkregen een vluggere op klimming in rang, voornamelijk wat betreft de middelrangen. De minister meent echter, dat deze regeling niet den voorrang moet heb- „En toch hoop ik, dat je dit kleine geschenk wilt aannemen en dat je door het af en toe te bekijken, aan mij wordt herinnerd, je mijner ge denken zult." Marie nam het sieraad aan, be keek het lachend en antwoordde na een oogenblik: „Wanneer ik eensde vrouw van een ander werd, zou het licht kunnen gebeuren, dat die an dere niet zou willen hebben, dat ik dit medaillon droeg." „Wee mij, je wijst me dus af?'' „Dat nu juist niet," een schalksche trek plooide den mond van de spreekster, „ik neem het aan, maar geef er je iets voor terug!" „Je geeft mij daarvoor iets terug?" I Verbaasd keek Frans het meisje aan; deze echter antwoordde met ben boven andere maatregelen in het belang van het leger te nemen. Hij zou het bijv. ongemotiveerd vinden deze regeling te doen voorgaan aan de behandeling van de militiewet. De minister meent, dat eerlang versterking van de bereden artillerie noodig zal zijn. Vermits het vraagstuk bij hem thans nog slechts in een stadium van bestudeering is, meent hij zich nog niet te mogen uitspreken over de vraag, hoe de organisatie der bereden artillerie zal moeten worden, nadat eventueel bet aantal vuurmon den vergroot zal zijn. In afwachting van een beslissing hieromtrent is intusschen ook hij van oordeel, dat door het beschikbaar steiien van bevelsmiddeien de mogelijkheid in het leven moet worden geroepen, om reeds thans met de bestaande batterij van 6 kanonnen te werken met twee vuureenheden, elk van 3 stukken de hiertoe benoodigde geiden zijn op de ontwerp-begrooting voor 1911 uit getrokken. Hoewel het belangrijke vraagstuk der voorziening in de behoefte aan tarwe in oorlogstijd de voile aandacht van den minister heeft, kan hij ten aanzien van de spoedige indiening van een ter zake betrekkelijk voorstel nog geen toezegging doen. Een motie van Patrimonium. In de jongst gehouden ledenverga dering der afd. Amersfoort van „Pa trimonium", is een motie met alge- meene stemmen aangenomen en op gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij de mee ning uitspreekt, dat het de ernstige roeping is van de meerderheid der Tweede Kamer met voortvarendheid alle gepaste middelen aan te wenden om zoo mogelijk alle beloofde ver zekeringswetten voor 1913 in het Staatsblad te krijgenopdat ook de christen-werkman niet worde teleur gesteld. De pen op den neus. De „Nieuwe Amsterd." schrijft Ec-n jaar lang is minister Kolkman's verhooging van den drankaccijns in werking geweest. Vijf millioen gulden verhooging hoopte hij zoodoende in de schatkist te steepen. Het was het eerste punt van zijn Duitsch-reactionair belasting plan, waarbij de directe belastingen ontzien, doch de anti-draagkracht heffingen omhoog gevoerd worden. Maar het eerste punt is dezen reac tionairen rekenmeester leelijk tegen gevallen. Ruim 3 millioen gulden beneden de raming dat is de uitkomst van dezen accijns over 1910. De opbrengst is van 26 op 28 in plaats van op de gehoopte 31 millioen gerezen. mistde hoop „Marie 1" riep hij uit, „drijft niet den spot met mijWat mag ik hopen „Dat ik nooit de vrouw.van een ander word „Maar wanneer je me dat be looft, dan schijnt het toch dat..., dat ik je niet geheel onverschillig... dan mag ik hopen Ach, Marie, als dat waar, als dat mogelijk is, zou ik 't van vreugde besterven Zeg het spreek het uit dat Frans, de arme muzikantenzoon, zijn oogen' naar je mag opslaan, dat hij je lief de waard is? Spreek toch, spreek Lang en moeilijk had ze gestre den, toen echter de jonge man in den jubel van zijn hart haar hand gegrepen had, zijn oogen met zeld- zamen gloed straalden en de woor den als een stortvloed over zijn lip pen kwamen, toen vervlogen al baar bezwaren, brak haar tegenstand door het hoog in haar opwellende gevoel. Bijna juichend sloeg ze de armen om zijn hals en haar hoofd tegen zijn schouder vleiend, riep ze hem toe„Ach Frans, ik heb je lief Nu had hij het geluk zijns levens En het is toch nog weiletjes. Weet men wel, dat de bcdrijfs- en de ver mogensbelasting met opcenten en al samen slechts 21 miilioen, de giond- en personeele belasting samen slechts 25 millioen opbrachten? Tochalzoo een dronkemansbegrooting maar een met teleurstellingen ze werden niet dronken genoeg, nos chers admini- strés (onze dierbare geregeerden). Prins Hendrik, d e Vrijdagavond naar Mecklenburg vertrokken is, zal 31 dezer van Schwerin vertrekken naar Berlijn, waar hij in bote! Esplana de zal logeeren. Z, K. H. gaat van daar in den morgen van 3 Februari a.s. naar Keuren, waar bij ten huize van den Nederlandschen consul Scheibier logeert en keert in den avond van 5 Februari in de residentie terug. Kamerverkiezing te Sneek, Aan den heer Pb. Noordwal te Balk is door kiezers van verschillende richting de candidatuur aangeboden voor het district Sneek. Die aanbieding is bedoeld als protest tegen het feit, dat men ook thans weer het district wil doen vertegenwoordigen door iemand die met de belangen van dat district niet bekend is. Ook de Chr. Historische Kiesver- eeniging Oroen van Prinsierer te Sneek heeft dr. Scheurer te Ermeio tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Tweede Kamergebouw. Met de voorgenomen uitbreiding van het gebouw van de Tweede Kamer dei Staten-Geiierual, uitkomen de op het Hofsingel, naar de zijde van de Hofstraat te 's Gravenhage, wordt in den jongsten tijd groote voortgang gemaakt. De aangrenzende panden zijn thans alle door het rijk aange kocht. De huurder van het in den koop begrepen perceel aan het Hof singel, waarin een café-concert wordt gehouden, heeft zelfs een belangrijk geldbedrag uitgekeerd gekregen, om liet buis, waarvan de huur nog doorliep, reeds met 1 Mei a.s. te verlaten. Hieruit blijkt het voornemen om met dien datum het terrein voor de verbouwing van het Kamergebouw vrij te maken. Maatregelen tegen kwartjesvinders. In zijn antwoord op net afdelings verslag der Eerste Kamer deelt de minister van justitie mede, dat het drieste optreden van de z.g. kwartjes vinders vooral op de openbare wegen in de omgeving van de residentie, in den afgeioopen zomer een krachtig optreden tegen die lieden noodzake lijk maakte. Op last van den minister is daarom aan eenige rijksveldwach- gevondenhij jubelde van vreugde en drukte het sidderende meisje tegen zich aan, terwijl hij haar een kus op het voorhoofd gaf. „Het suizen der dennen stierf bo ven hen weg, evenals het slaan van den kwartel. De wereld was ais voor hen verzonken, ze gevoelden nog slechts het kloppen hunner harten. Het knallen van een zweep en het verwijderd rollen van een wagen, schrikte hen uit den eersten over weldigenden liefdedroom op. Het meisje keek op en uitte een zwakken kreet, daarop trok ze Frans met zich voort. „Daar beneden komt vaders wagen." „Laten we hem tegemoet gaan en alles bekennen." „O, nu niet, Frans, een anderen keer als hij aileen is." Als een opgeschrikt duivenpaar vloden zij deri hollen weg af, het donkere bosch in. Hier kwamen ze weder op adem en schreden ze langzaam voon, ze voelden zich hier veilig. Ze waren hier alleen te mid den der trouwe natuur. De dennen bogen en fluisterden in den avond een sluimerlied, de ters de opdracht gegeven, dagelijks in burgerkleeding op een rijwiel de om streken van 's Gravenhage in alle rich tingen te doorkruisen, terwijl tevens de hoofden der omliggende gemeenten zijn uitgenoodiga hunnerzijds alles in het werk te stellen om binnen de grenzen hunner gemeente aan dat ge spuis de uitoefening van hun schande lijk bedrijf onmogelijk te maken. Uit de ter zake ontvangen rapporten mag worden opgemaakt, dat dit stren ge toezicht door rijkspolitie doeltref fend heeft gewerkt. Het ligt evenwel in het voornemen, ook dit jaar met die buitengewone maatregelen tegen de kwartjesvinders door te gaan en waar mogelijk, deze lieden strafrechtelijk te doen vervolgen. Die vervolging zai pas met voldoende kans op succes kunnen plaais vinden, wanneer het ontwei p tot bestrijding van zedeloosheid tot wet zal zijn ver heven, daar alsdan hei bedrijf der z.g. kwartjesvinders, voor zoover het niet ais hazardspel zal zijn aan te merken, onder de rubriek „weddenschappen" (b.v. het z.g. 1, 2, 3 klaveraas) valt, en dus op dien grond door (de thans voorgestelde strafbepaling van art. 254bis wordt getroffen. Bijzondere bepalingen omtrent bet spelen in trei nen zullen dan eveneens overbodig zijn. Gewapende dienst. De Commissarissen der Koningin hebben aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden betreffende de in 1911 te houden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging van den gewapenden dienst in de Neder landen, met het verzoek, het welslagen dezer inzameling te willen bevorderen. De opbrengst der jaariijkscbe collecte bedroeg in 1910 f 16,018,57 of f 807,93Vs minder dan in een jaar te voren. In 1909 werd aan gratificatiën en toelagen aan 1035 deelgerechtigden uitgekeerd f 48,593,14, hieronder be grepen een bedrag van f 7996,83, dat boven de gewone gratificatie aan 259 verminkten van A'jeh en 1 weduwe van een gesneuvelde op Atjeh werd verstrekt uit het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. Al deze gelden kwamen ten bate van 315 verminkten uit Oost Indië, 716 in- firmen en 4 oudstrijders van België. Voor s werden in het invalidenhuis te Leiden in 1909 verpleegd 8? ge- pensionneerde militairen, waarbij 11 deelgerechtigden van het fonds. Hc-t getai dergenen, die sollici- teeren deelgerechtigden in het fonds te worden, doch daarvoor nog niet in aanmerking komen, bedraagt 249. Trouwen in de vacantia. De aanschrijving van B. en W. van laag neerhangende, altijd bewegende bergentakjes lieten zachtkens hun zoete, Iitfkiagende gelukwenschen hooren en de sterren aan den. hemel schitterden met dubbelen glans. Welk een wondervolle prachtWas de natuur met hun geheim bekend, dat het in het woud levendiger werd en de nachtelijke hemei zich in volle glorie aan hun oog vertoonde Een zalig gevoel doortrilde hunne harten, waarmede de wereld, al was zij ge huld in nachtelijk duister, scheen in te stemmen. In het woud werd 't levendig. Honden sloegen aan, een stem liet zich hooren en plotseling dook Koen- raad met zijn honden uit de duister nis op. Hij zette zijn oogen wijd open, toen hij zijn zuster aan den arm van een onbekende zag. Marie omarmde haar broer met ongewone innigheid en riep„Koenraad ik bemin Frans en jou zal hij een broer zijn." Koenraad vatte niet dadelijk wat die woorden en die liefkoozing van zijn zuster beteekenden, maar hij herkende direct den vioolspelerhij nam dan ook de hand, die deze hem Den Haag aan de hoofden der open bare lagere scholen aldaar, waarvan wij melding maakten, luidt, volgens de „H. Ct.als volgt Het is in den laatster, tijd meermalen voorgekomen, dat onderwijzers of on derwijzeressen die het voornemen had den in het huwelijk te treden, in ver band daarmede meerdere dagen verlof vragen, vaak in aansluiting aan een daaraan voorafgaande of daarop vol gende vacantie. In aanmerking ne mende, dat het personeel bij het openbaar lager en bewaarschooïonder- wijs werkzaam, per jaar gerekend reeds 40 a 50 dagen vacantie geniet en zoodoende in dit opzicht verre bevoorrecht is boven de meeste andere categorieën van ambtenaren, vindt ons, college geen aanleiding dit verschil nog te vergrooten door aan bedoeld personeel, tergelegenheid van hun huwelijk bovendien nog af zonderlijk verlof toe te staan. Het wil ons voorkomen, dat zonder be zwaar voor dat doel de vacantiën kunnen worden bestemd. Teneinde nu eventueele teleurstelling te voor komen brengen wij, voor zooveel noodig, bij voorbaat te uwer kennis, dat aanvragen om veriof voor bo vengenoemd doei in den vervolge, te beginnen met het einde der groote vacantie 1911, niet zullen worden ingewilligd, tenzij zoodanig verlof zich tot een enkelen dag mocht be palen. Vreemdelingenverkeer. Het jaarverstag van het Cenfraal- Bureau voor Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage, doet zien, dat de werkkring van dit bureau zich in zijn derde levensjaar aanmerkelijk heeft uitgebreid. Aan 260 buitenlandsche reisbureaux en inlichtingenkantoren werd materiaal betreffende Neder land toegezonden. Reclame werd ge maakt op de Reiswezen-tentoonstel- ling te Berger, (in Noorwegen) en op de Japansch-Engelsche tentoon- ste'ling te Londen. Voorts werden uitgegeven en ruim verspreid in ver schil enöe talen eene beschrijving van de bloembollencultuur, enz. geschriften over Noordzeebadplaat sen een Walcheren-nummer, geïllustreerd door den heer Marshall. Er werden 30,000 prentbriefkaarten betreffende de bloembollenstreek uit gegeven. Een kaart van Nederland wordt gedrukt, waarop de spoor-, tram-, en waterwegen zijn aangegeven met korte geïllustreerde beschrijving van de bezienswaardigheden in de voor naamste plaatsen in 4 talen. De beide spoorwegmaatschappijen verleenden daartoe krachtigen steun. Bij den op de tentoonstelling voor reiswezen enz. te Berlijn gehouden wedstrijd voor moo'e photo's van toestak, aan. Toen de geliefden afscheid namen met een hartelijken kus, verschool de maan zich achter de lichte wolken, de beek ruischte, het riet ristelde en de dennen suisden. Het was, als plantte de aandoening dier beide in liefde ontgloeide menschenkinderen zich voort in de natuur. HOOFDSTUK II. Schreuder had bij het vogelschie ten als eersten prijs een hangklok gewonnen. Deze prijs was echter duur gekocht, want ten eerste wekte hij den nijd van den zoon van den houtvester op, die het sedert jaren als een soort van voorrecht be schouwde dat hij den eersten prijs mede naar huis nam. Verder moest op de overwinning nog eens ge dronken worden, de muzikanten lieten hun trompetten schallen, een eerbe- tooning, die hem drie blanke rijks daalders kostte en ten slotte drongen zich, toen hij het feest verliet, twee oude vrienden aan hem op, zoodat hij ze wei moest uitnoodigen mee te gaan naar den Dennenhof. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1