25 Januari no 21 49e jaargang. 1911. woensdag binnenland. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijksj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. II fibonnements-fldwartentiën op zeer uoordeeiige uoorioaarden De kustverdediging. De „Daily News" wijdt een artikel aan het wetsontwerp in zake de Hollandsche kustverdediging. Het blad meent, dat het recht der Hollanders om te dezer zake te doer, wat zij willen, buiten eenige quaestie vaststaat. De geschiedenis, welke zoo dikwijls gezien heeft dat Nederland de kamp plaats van Europa werd in internati onale geschillen, rechtvaardigt de meening van Holland, dat bij een Duitsch-Engelschen oorlog Holland's onzijdigheid van de zijde van beide oorlogvoerenden gelijkelijk gevaar loopt. Deze meening is zeker niet beïnvloed door vijandigheid tegenover Engeland noch door genegenheid tegenover Duitschland. De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" had een onderhoud met Pichon, waarin deze hem o. a. mede deelde, dat hij daags te voren een telegram aan de gezanten van Frank rijk in Engeland, Oostenrijk, België, Holland, Duitschland en Rusland (de onderteekenaars van het traktaat van 1839) had gezonden. De minister las hem er het volgende uit voorHet is er niet om te doen, ons te mengen inde binnenlandsche aangelegenheden van Nederland, maar alleen om r.a te gaan en uit te maken, of het verdrag van 1839, dat ook Nederland onder teekend heeft, en waarbij België's neutraliteit gewaarborgd wordt, met de Nederlandsche kustverdedigings- voorstellen overeen te brengen zijn. Er ligt volstrekt niets beleedigends in, voegde de heer Pichon er bij, dat een mogendheid met andere in vriendschappelijk overleg treedt over den uitleg van een traktaat. De correspondent bracht het C7 1.) o- HOOFDSTUK I. Woest gierde de wind reeds dagen lang over den boerenhof op de een zame hoogte, gebouwen en boomen en velden met zijn regenvlagen teis terende. Eindelijk had hij een dag rust genomenhet scheen alsof hij Schreuder, den bewoner van den hof, een genoegen wilde doen, want deze wilde met de zijnen naar Ouderdorf rijden, waar de boeren feest zouden vieren. In de deur zijner woning, die door breedgetakte oimenboomen aan de voorzijde beschaduwd werd, keek hij, kalm zijn pijpje rookend, naar zijn zoon Koenraad, die op eenigen afstand, ginds bij den drinkbak, de vossen voor den wagen spande. Plotseling klinkt een heldere, vroo- lijke vrouwenstem in den tuin. Schreuder luisterde in verrukking „Temps" artikel ter sprake, waarin gezegd wordt, dat Nederland, indien het de kustverdedigingsvoorstellen handhaaft, daarmede feitelijk tot den Driebond zou toetreden. Maar Pichon vetzocht dadelijk, hem niet met de in dat artikel neergelegde ineen ingen te indentificeeren. Uit het gesprek bleek nog, dat, naar Pichon verzekerde, de beide andere Entente-mogendheden er juist zoo over denken als Frankrijk. Marine begrooting. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over hoofdstuk marine verklaarden meerdere leden in den minister van marine voortdurend ver trouwen testelien.De som van 42 milli- oen, welke, naar het oordeel van den minister, jaarlijks voor nieuwen aan bouw moet worden bestaed, is als een soort van afschrijving op een vernieuwingsfonds te beschouwen om de vloot op de hoogte van den tijd te laten, al erkende men, dat dit cijfer wijziging kan ondergaan door verandering in den levensduur der schepen. Sommige leden daarentegen misten in 's ministers beleid de noodige vast heid, zoowel wat zijn politieke over tuiging als wat zijn voornemens in zake den aanbouw van nieuw mate rieel betreft, 's Ministers beleid ten aanzien van de behartiging der gees telijke belangen van het personeel kan volgens deze leden geheel in strijd geacht worden met 's ministers vroegere denkbeelden, terwijl het uit blijven van een credietaanvrage voor een pantserschip van welk soort schepen de minister voorstander is, en het daarentegen wel op de be grooting brengen van een nieuw type dekpantserboot, niet getuigen van een weloverdachten, vasten koers. Vrij algemeen oordeelde men, dat de minister, door het aanschaffen van klein materieel, op den goeden weg is. Eenige leden hadden ernstig be zwaar tegen het gevoelen van den minister dat de taak der pantser- schepen zich niet tot de kustverde diging in engeren zin zou hebben te beperken. Verscheidene leden hadden liever gezien, dat eerst in beginsel ware vastgesteld of de door den minister ontworpen pantserbooten in de for matie onzer vloot zuiien worden op genomen en dat die vraag was ge steld bij de behandeling van de re- geeringsvoorstellen in zake de kust- defensie. In elk geval had de minis ter zich voorloopig moeten bepalen tot den bouw van een enkel pantser schip als proef, vooral waar de mee ning der deskundigen in deze uit eenloopt. Men beriep zich hierbij op het oordeel over deze schepen door den oud-minister Cohen Stuart in naar het overmoedige gezang, waar door een gulle lach zijn bruin gelaat bedekt. „'t is toch een drommelsche meid, die Dina", mompelt hij. „Altijd even opgewekt en vroolijk is de oolijke deernmij, oude kerel, doet ze zelfs het hart in 't lijf opspringen, als ik haar zie of hoor." Eensklaps wendt hij zich om en roept met iets ge biedends in zijn stem, dat evenwel in strijd is met den lachenden trek op zijn gelaat: „Wel, hoelang duurt dat nog?" Als antwoord klinkt van achter de heg een vermetel gelach„Geduld oom, wij plukken even wat rozen. Zonder bloemen kan men toch niet ten dans gaan Nu laat hij zijn blikken gaan over zijn uitgestrekte velden en de met mos begroeide daken van zijn stal len en schuren. Een gevoel van trots stijgt in hem op. De hof op deze eenzame hoogte behoort hem, Schreu der, die er als arme knecht zijn in trek nam, daarna de rijke boeren dochter huwde en het huwelijksgoed zoodaiig vermeerderde, dat hij nu met den baron, wiens slot in de het „Vad." van 17 Dec. jl, uitgespro ken, vooral waar naar dat oordeel door verwapening van de bestaande monitors hetzelfde doel ware te be reiken. Ook vteesde men, dat bij een nader onderzoek zai blijken, dat deze booten te klein zijn voor het geschut waarmede zij zullen bewapend worden en dat zij niet vast genoeg op het water zuilen liggen, zoodat het richten zeer bemoeilijkt wordt. Eenige leden betreurden de bekende gedragslijn van de machinisten bij het viootbezoek te Rotterdam, hoe wel ook verzachtende omstandigheden werden gevonden in de wijze waarop de gastvrijheid werd aangeboden. Nu de ministerxzich door zijn in schikkelijkheid met de rechlsche meerderheid zoozeer heeft laten ver voeren, dat hij een hooggeplaatst officier tot het nemen van ontslag genoopt heeft, konden sommige leden zich niet onttrekken aan den plicht, het politieke beleid van dien be windsman aan beoordeeling te onder werpen. Zij verklaarden, dat, al ware het alleen om het bezwaar, dat bij hen bestaat om het aangevraagd subsidie in verband met de verzorging van de geestelijke belangen van het personeel der zeemacht aan dezen minister toe te staan, zij zich ernstig de vraag stelden, of zij aan deze begrooting hun stem zouden kunnen geven. Verscheidene leden konden niet toegeven, dat de minister blaam ver diende voor de wijze waarop hij uitvoering had trachten te geven aan het Kamerbesiuit betrekkelijk de geestelijke verzorging der schepelin gen. Erkend-werd echter, dat wel te vreezen was, dat uit de regeling, zooals de minister die metdechristelij- keOfficterenvereeniging had getroffen, bezwaren moesten voortspruiten, voor al in een plaats als Den Helder, waar de toongevende leden der Ned. Herv. Kerk, waaronder ook veel inarine- autoriteiten, een richting zijn toege daan allesbehalve sympathiek aan die van genoemde vereeniging, die boven dien minder eigenaardig als adviseur bij de marine bestemd schijnt. De hier bedoelde leden waren onder den indruk, dat van den beginne af de bedoelde regeling door de marine autoriteiten in Den Helder niet in de hand, maar veeleer tegengewerkt is. En dit keurde men af, terwijl men meende, dat ook de vlagofficier in Den Helder niet yoidoende medewer king had verleend. Algemeen werd het intusschen wenschelijk geacht aan de bestaande wanverhoudingen, waaruit het con flict ontstaan is, een einde te maken. Nog erger dan thans zou het wezen wanneer de minister zelt tot de aan stelling van een vlootpredikant zou overgaan. Alzoo geen officieeie ma verte zijn torentjes boven het woud verheft, nauwelijks zou willen ruilen. „Drommels, daar is onze buurman reedsriep hij verrast uit, toen een landauwer op den landweg in het gezicht kwam. „Nu is 't echter hoog tijd. Hé, Dina, Marie, als jelui nu nog niet klaar zijn, rijd ik alleen weg." Als op commando verschenen eensklaps twee frissche jonge meisjes onder de met een groot gewei ver sierde deur. „Daar zijn we," zeiden ze. Verrast bekeek hij de meisjes, en een zacht pfukwam over zijn lip pen. „Drommels, wat zien jelui er keurig uitJe moogt je laten zien. Maar waarom Marie, heb je je niet getooid met de sieraden van moeder „Goud past slecht bij de kleur van mijn gezicht, vader, en Dina wilde er zich gaarne mede tooien." „Ja, ik zou er graag gebruik van maken, oom en wilde u vragen, of u het goedvindt en of ik u zoo beval „Ik sta het je gaarne toe, Dina," zeide Schreuder, glimlachend het ko kette meisje in den wang knijpend. „Bij jou komt de statie er beter uit rine-predikant. Daartegen en tegen de daaruit te duchten moeilijkheden waarschuwde men. Verscheidene leden meenden, dat de minister zich geheel van alle inmenging behoorde te ont houden. In ons land, waar hel indi vidualisme zich zoo krachtig doet gevoelen, is staatsgodsdienst onder weiken vorm ook onmogelijk. Militaire berichten. De le luitenants jhr. C. M. Storm van 's Gravesande en E. A. van Poelvoorde, van het 3e. reg. inf., ge detacheerd bij de le mitraiileur-af- deeling te 's Gravenhage, zijn inge deeld bij de nieuw op te richten af- deeling te Breda. De minister van oorlog heeft allen, die tot de landmacht behooren uit- genoodigd, de adviezen, die de Staatscommissie voor de landsverde diging van personen tot het leger behoorcnde mocht inwinnen, voor zooveel mogelijk, te verstrekken. Door den minister van OGrlog is een som van f 20,000 beschikbaar ge steld om gedurende het loopende jaar, losse burgerwerklieden in dienst te kunnen nemen. Sociale uerzekering. Op uitnoodiging van de christ. vereenigingen, welke dezen winter een socialen cursus houden, trad gisterenavond in het lokaal van den heer Buning als spreker op de heer J. van der Molen, lid van de Tweede Kamer. De vergadering was goed bezocht en werd geopend met het zingen van Psalm 84 3. Vervolgens ging de voorzitter, de heer C. Nobels, voor in gebed en werd daarna een gedeelte van Joh. 10 door hem voorgelezen. De voorzitter wees hierna mat ge noegen op de groote opkomst en gaf daarop het woord aan den heer Van der Molen, ter behandeling van zijn onderwerp sociale verzekering. De heer Van der Molen begon met te zeggen dat wij leven in een tijd van sociale evolutie, dat wil zeg gen maatschappelijke wisseling van toestanden en deze wisseling heeft veel meer beteekenis dan 50 jaren terug. Wanneer wij slechts om ons heen zien, dan zien wij dat alles veel sneller verandert dan in een vorige eeuw. Wanneer dat goede verande ringen zijn dan mogen wij daarvoor danken. Ook wanneer wij de positie van den arbeider vergelijken met die van 25 of 30 jaren terug, dan kan nie mand ontkennen dat de maatschap pelijke positie veel verbeterd is en toch ontmoeten wij in vele kringen ontstemming. dan bij Marie!" Hij had den spijker op den kop geslagen met hetgeen hij zeide, al hield het niet in, wat hij er in wilde leggen een compliment. In de verschijning der beide meis jes lag een scherpe tegenstelling. Dina, de oudste, door Schreuder jaren gele den als wees in huis genomen, geleek op een schoone roos in vollen bloei. Haar weelderige vormen waren gevat in een bont kleedje, de zware vlech ten van heur bruin haar waren met linten en glinsterende naalden ver sierd. Schitterende oorbellen en broche en een koralen ketting ver sterkten nog het pronkerige van deze opvallende schoonheid. Weliswaar kwam haar tooi niet slecht overeen met haar glinsterende oogen, haar rood gelaat en lachenden mond, doch alleen kon iemand met weinig smaak aan haar de voorkeur geven boven haar jongere gezellin. Marie Elze, kortweg Marie genoemd, was de eenige dochter van Schreuder, den bezitter van den Dennenhof. Zij was zeventien jaar oud, de zachte, teedere glans der jeugd, lag over haar geheele verschijning. Zij droeg Niettegenstaande de wisselingen velen ten goede komen, is toch in veie arbeiderskringen een ongerustheid gekomen over de onzekerheid van hun levenspositie en dat maakt dat maatregelen gevraagd worden om die positie te verzekeren en daarom wenscht spreker over die sociale verzekering te spreken. Verzekering werd in den beginne door de christenen met zeker wan trouwen bejegend, omdat een christen, naar de opvattingen van dien tijd, zijn leven nergens beter verzekerd acht dan bij zijn Heiland. Spreker vraagt of dat nu anders geworden is en dan antwoord spr. ontkennend, want ook nu nog wil een christen voor zijn verzekering van zijn leven nergens ander heil verwachten dan van den Heiland. Daar wij verzekeren tijdelijke dingen met tijdelijke maatregelen is langza merhand in de christelijke kringen dit misverstand begrepen en daarom heeft de christen langzamerhand in gezien, dat verzekering tegen brand, inbraak enz. gerechtvaardigd is, alzoo verzekering van aardsche dingen, die God ook ons ter verzorging heeft gegeven. Doch niet alleen gevallen van brand enz. kunnen ons overkomen, ook ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom en daarom is men op de gedachte gekomen tegen deze laatste gevallen verzekering in het leven te roepen. Voor kleine werkplaatsen, waar soms een zekere gemoedelijkheid neerscht, is verzekering niet altijd noodig. Op groote werkplaatsen treft men echter heel and.re toestanden aan, wat spreker met enkele voor beelden illustreerde, toestanden ook, die dadelijk den arbeider bij minder werk in zijn Ioo:i treffen. De arbeider moet zich daartegen zooveel mogelijk wapenen. Evenwel is het heel moeilijk; want de loonen zijn wel verhoogd, doch aan den anderen kant is ook de levensstan daard aanmerkelijk verhoogd. Daarom is spaarzaamheid zeer aan te bevelen en moet een arbeider trachten, dat hij eik dubbeltje be schouwt als slechts 9 cent waarde te hebben. Evenwel met sparen alleen kunnen de arbeiders er niet komen, misschien wei enkele, doch het over- groote deel niet. Spreker kent er wel, die voor den ouden dag gezorgd hebben, doe', waar spreker ook gekeken heeft in het vaderland, het waren er altijd maar enkelen. Dat er zulke arbeiders zijn, noemde spreker een gu ïsiig teeke i en hij hoopte, dat el z i'ken zaden blijven bestaan, want m ich dat niet hel geval zijn, dan is het met onze na tionale onafhankelijkheid gedaan. Toch moeten wij verzekering tegen een eenvoudig zomerkleedje zonder eenig sieraad. Heur zachte haar, in den zonneschijn als met gouden glans overlogen, omlijstte haar voorhoofd en gelaat. Een donkere roos had ze in 't haar gestoken, in de fijne ge kroesde lokken, die tot op haar blan ken hals neervielen. Wel had de zon haar handen eenigszins gebruind en eenige zomersproeten op haar edel gevormd gelaat gekleurd, maar de bruine, door lange wimpers overscha duwde oogen waren zoo betooverend, dat de beschouwer deze gebreken over het hoofd zag. Hoe frisch en jeugdig Marie er ook mocht uitzien, toch lag er in haar wezen een bijna schuwe terughouding, die sterk uit kwam tegen het pronkerige, uitda gende uiterlijk van de altijd lachende Dina. Had een schilder beide meisjes moeten idealiseeren, hij zou voor de afbeelding van Marie een witte duif, voor de lachende Dina een pauw ais zinnebeeld gekozen hebben. „Daar komt Koenraad met den wagen". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1