Viijda 20 Januari >o '"17 49e Jaargang. Gemeentebestuur. Feuilleton,. BINNENLAND, 1911, VLISSINGSCHE COURANT. O* Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van .14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte van Nieuwe Leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Viissingen brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op Donderdag 16 Februari a.s. als leerlingen tot de scholen A (Coosje Buskenstraat), B (Hendrikstraat) en F (Joost de Moo,- straat) kunnen worden toegelaten kinderen van on- en minvermogen- den, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 23 Januari tot en met Dinsdag 31 Janu ari e. k., desvoorm. van 9—12 uren, ter Gemeente-Secretarie (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Viissingen, 20 Januari 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WiTTEVEEN. GRONDBELASTING. Afkondiging van het kohier der Grondbelasting, dienst 1911. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend dat het op heden bij hem ont vangen kohier der grondbelasting dienst 1911 ter invordering aan den Rijksontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 18 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PUBL1CAT1 Hinderwet. E. Burg. en Weth. van Viissingen, gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van heden aan J. F. BOUTENS te Middelburg, vergunning is verleend tot de oprichting van eene bewaarplaats voor petroleum in het perceel kadastraal bekend ge meente Viissingen Sectie F no. 1236 (ged.), zijnde de Kazemat no. onder het voormalig Bastion XI. Viissingen, 18 Januari 1911. Burg. en Weth. van Viissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De kustverdediging. Volgens een officieus bericht in de „Köln. Ztg." kent de Duitsche re geering zich geen recht van inmen ging toe in de quaestie van de ver sterking van Viissingen. Men begrijpt niet boe aan een land, welks inter nationale positie niet beheerscht wordt door neutraüieitsbeperkingen, kan verboden worden op zijn eigen grond de door hem noodig geachte verde digingswerken aan te leggen. Duitsch- lana zal niet medewerken aan een beperking der souvereiniteitsrechtep van Nederland, zooais zou kunnen worden afgeleid uit de woorden van Pichon. Uit Londen verneemt het „Hbl." Volgens bericht uit Amsterdam aan de „Daily Mail" zal de Nederiandsche regeering binnen enkele dagen een verklaring publiceeren, waarin hef kustverdedigingsontwerp wordt ge wijzigd op een wijze, die voldoening zal 'geven aan alle buitenlandsche regeeringen, zoowel ais aan de op positie in Nederland. Het gewijzigde ontwerp zal een bewijs geven van de wijsheid en den moed der regee- ring. De „Evening Standard" bevat een interview met generaal-majoor Sir Alfred Turner over het kustverdedi- gings ontwerp. Sir Alfred vond den opzet van het ontwerp niet heel duidelijk, omdat niet waarschijnlijk is, dat men er in zou berusten dat da positie van Nederland in Europa gewijzigd zou worden. Hij wees op het gerucht, dat het ontwerp gewijzigd zal worden en verwachtte zelfs, dat de geheeie quaestie als een nacht kaars zal uitgaan. Wanneer Holland toch voortgang met de zaak maakt, dan zou dit aanleiding geven tot ernstig internationaal overleg. Loop der bevolking in Nederland In 1909. Aan de statistiek van den ioop der bevolking in Nederland over 1909, die onlangs door het Centraal Bureau voor de statistiek in hefCXLIIenum mer zijner „Bijdragen" is uitgegeven, wordt het volgende ontleend Op hel einde van 1909 bedroeg de bevolking volgens de uitkomsten der laatst gehouden volkstelling 5,858,175 zielen, waarvan 49,49 pet. mannen en 50.51 pet. vrouwen. 01 schoon de toeneming bij de beide geslachten in de verschillende jaren zoo goed als gelijk is (in 1909 1,39 pet.) wordt over een lang tijdperk toch een vermindering van het aan tal vrouwen, ten opzichte van dat der mannen waargenomen. Kwamen in 1830 nog 1045 vrouwen op 1000 mannen voor, dit aantal verminderde 44.) Als die gezond was geweest, zou den zij hem aangegrepen hebben, zoo hevig was de verbittering tegen den brandstichter en moordenaar Sommigen wilden dadelijk naar de stad gaan, ten einde Kasper te be vrijden en in triomf naar het dorp te voeren. Ware Kasper op dat oogen- blik binnen gekomen dan zouden zi hem allen als een broeder begroet hebben. Zij beklaagden hem, noem den zijne goede eigenschappen op en begrepen niet, hoe zij toenmaals zoo dadelijk aan zijne schuld hadden geloofd. Zij wilden hem werk geven, hem vergoeding schenken, voor wat hij, onschuldig veroordeeld, gele den had. Maar hoe snel kunnen de gevoe lens veranderen Een hunner, die den gevangene TELEFOONNUMMER 10. regelmatig en was in 1909 op 1021 gedaald. Door meerdere geboorte dan sterfte zou de toeneming der totale bevolking 155 pet. hebben bedragen, daartegenover valt echter 0.30 'pet. afneming ie constateeren, tengevolge van meer vertrek dan vestiging. In de grootste gemeenten met meer dan 20,000 inwoners, bedraagt de totale toeneming 1,40 pet., welke toe neming 0,01 pet. kleiner is dan die door geboorte-overschotten zoodat in 1909 ook hier meer vertrek dan vestiging heeft plaats gehad. In de overige gemeenten was de totale toeneming 1,17 pet., welke de re sultante was van 1.64 pet. geboorte overschot en 0,47 pet. meer vertrek dan vestiging. Het vertrek van het platteland is dus steeds (hoewel niet in 1908) nog grooter dan in de groote gemeenten. Onder deze laatste be vinden zich snel uitbreidende ge meenten (Apeldoorn, Enschedé, 'sGra- venhage, Nijmegen, Rotterdam, Schie dam en Tilburg) naast gemeenten, waarbij de toeneming in de laatste jaren zeer langzaam geschiedt en waar zelfs in enkele jaren een te ruggang valt waar te nemen, (Delft, Den Helder, Haarlem, Breda, Amster dam en Maastricht). In 13 groote gemeenten was in 1909 de toeneming kleiner dan die van hel rijk (Am sterdam, Arnhem, Breda, Delft, De venter, Gouda, Groningen, Haarlem, Helder, 's Bosch, Leiden, Maastricht en Zaandam). Het aantal levend geborenen, dat 170,766 bedroeg in de verhouding van 100 meisjes, tegen bijna 105 jongens, was in 1909 in verhouding tot de bevolking (29.1 per 1000 in woners) weder kleiner en wei 0.6 pet. dan het vorig jaar. Sedert 1848 werd het hoogste relatieve geboortecijfer aangetroffen in 1876, nl. 37,1 per 1000 inwoners, sedert daalde het regelmatig tot 29.1 in 1909. Met betrekking tot de le venloos aangegevenen(in 1909 :70 25) verdient opmerking, dat zoo bij wettig als bij onwettig geborenen het relatieve aantal sedert de periode 1870/9 dalende is. Van het totaal aantal geborenen wa ren in 1909 2,18 pet. onwettig, 2,10 pet. bij levend en 3,91 pet. bij levenloos aangegevenen. Ook yoor dit aantal onwettig ge borenen valt zoo bij levend als bij ievenloos aangegevenen, op een vermindering te wijzen. Onder de geboorten waren in 1909 2454 tweelinggeboorten en 20 drie iinggeboorien. Van de 100 tweeling geboorten waren in 31.6 gevallen beide kinderen van het mannelijk geslacht, in 30,8 gevallen beide kin deren van het vrouwelijk geslacht en in 38,7 gevallen van verschillend ge slacht. Van 100 tweeiinggeboorten fibonnemenfs-fiduertenfiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden haatte, merkte op, dat Kasper toch had gestolen, en dat wie eenmaal zijn eer verloren heeft, die nimmer kan terug krijgen. En of zij den on schuldig veroordeelde nu al op de handen wilden dragen, hij voor zich zou den dief vermijden. Dat was een slecht zaad, en het vond een vruchtbaren grond. Al wa ren er nog velen, die Kasper ver dedigden, het getal der tegenstanders nam toe: het zaad kwam weder op. Men herinnerde zich weder, dat Kasper de zoon eener „heks" was, dat hij zich aan den boschwachter vergrepen en den molenaar had ge dreigd. Eindelijk was de schaapher der nog de eenige, die hem verde digde. Zoo waren er eenige uren verloo- pen, toen de pastoor kwam mede- deelen, dat de molenaar overleden was. Een ongewone ernst was op zijn eerwaardig gelaat te iezen, toen hij tegen de boeren zeide, dat de mis dadiger nu voor den hoogsten Rech ter stond, als berouwhebbend zon daar was gestorven, om het loon voor zijne daden te ontvangen. Hij vermaande hen om in Christelijke waren in 83,9 gevallen de béide kinderen levend, in 6,2 gevallen beide kinderen levenloos en in 9,9 gevallen een kind levend en een levenloos. Voor het jaar 1909 is voor het eerst een overzicht opgenomen omtrent den aard der verloskundige hulp Dij de levend en levenloos aangegeven. Uit deze cijfers blijkt, dat voor het Rijk bij de levend aangegevenen een groot derde deel der verlossingen door een geneesheer geschiedt, terwijl m bijna 60 pet. der gevailen de hulp eener vroedvrouw wordt ingeroepen en ruim 5 pcf. der verlossingen zonder ver loskundige hulp plaats vindt. Bij de levenloos aangegevenen is dit laatste percentage ongeveer hetzelfde, doch is de verhouding van geneesheer en vroedvrouw juist omgekeerd. In de provinciën Utrecht, Friesland en Zee land is het aantal bevallingen, waarbij een geneesheer hulp verleent, zeer groot, terwijl Groningen, Drenle en Noord-Holland, maar vooral Limburg waar slechts in 14 pcf. der gevailen van de hulp van een geneesheer gebruik gemaakt wordt, kleine cijfers vertoonen. Voor bevallingen zonder geneeskundge hulp vindt men hooge cijfers in Groningen, Drente, Zeeland en Noord-Brabant, terwijl iage cijfers worden aangetroffen in Gelderland, de beide Hollanden en vooral Utrecht. Ook in Limburg en Overijsei zijn de cijfers niet hoog en ongeveer gelijk aan die van het rijk De cijfers omtrent de bevallingen naar den tijd van den dag doet zien, dat bij de wettig geborenen de meeste geboorten plaats hebben des nachts, de minste in den middag, terwijl de morgen en de namiddag vrijwel gelijke verhoudingscijfers teilen. Bij de onwettig geborenen is het verhou- dingscijfer van den middag in den regel iets hooger dan dat van den morgen. Bij de levenloos aangegeve nen hebben voor het geheeie rijk d meeste geboorten plaats in den avond. De stijging in het aantai huwelijken, die in 1906 en 1907 na de afneming van 1901—1905 werd geconstateerd, heeft zich in 1908 en 1909 niet voortgezet. Het aantal huwenden bedroeg per jaar en per 1000 inwo ners sedert de periode 1840/9 14,781 1850/9 16,06; 1860/9 16,44; 1870/9 16,20; 1880/9 14,28; 1890/9 14,62; 1900/9 14,78. Het maximum-aantal huwenden wordt in het jaar 1873 aangetroffen, 17,2 per 1000 inwoners. Uit de cijfers der huwenden naar den burgerlijken staat blijkt nog, dat bij de gesloten huwelijken het aarst waarbij beide partijen voor het eerst huwen, relatief grooter wordt en dat daartegenover staat een daling der andere cijfers, vooral bij die der huwelijken, waarbij éen der huwenden voor het eerst huwt. liefde den doode te vergeven, wat hij misdreven had, en herinnerde hun, hoe zij eenmaal een onschul dige hadden willen straffen en slechts door Dorothea's moedig optreden voor moord bewaard waren gebleven. Hij wees er hen op dat het nu hun plicht was dezen onschuldige, die voor een gering vergrijp zoo zwaar gestraft was, in liefde te ontvangen. De boeren hoorden hem zwijgend aan. Zijne ernstige vermaningen kon den het onkruid niet verstikken, dat zoo welig in hun hart woekerde. Weldra gingen zij naar huis. Ai- leen de schaapherder bleef achter, ten einde Dorothea te zeggen, dat hij dien middag naar de stad wilde gaan om Kasper te halen. „Ik ga zelve", antwoordde zij op een toon, die elke tegenwerping af sneed, „ik moet hem de vrijheid brengen. Mijnheer de pastoor heeft beioofd mede te gaan. Maar wanneer gij het noodige voor de begrafenis wilt in orde inaken, dan zal ik u zeer dankbaar wezen". Zoo snel als Dorothea had ge hoopt en verwacht, opende zich de deur der gevangenis niet. Er moesten eerst heel wat getuigen verhoord, processen-verbaal opgemaakt, for nialiteiten vervuld worden. Intusschen werd Hagen begraven en zijne weduwe nam haar inirek in de hut harer moeder. De nalaten schap van haar man liet zij geheel over aan de schuldeischers, die, door hem bij zijn dwaze speculaties te helpen, zeker voor een groot ge deelte oorzaak waren van zijn val De boeren hielpen de weduwe op hartelijke wijze voort en voorzagen haar ruimschoots van het noodige 'Eindelijk sloeg het uur van vrijheid voor den gevangene. Het gerecht gaf den pastoor kennis, dat de on schuld van Kasper Harms nu geble ken en hij uit de gevangenis ontsla gen was. Dadelijk ging de pastoor naar de woning van Dorothea, en in blijde vervoering begaf zij zich terstond op weg, den geliefde tege moet. Zij wist, dat hij naar zijne ge boorteplaats zou terugkeeren van hare lippen, uit hare oogen moest hij den eersten groet ontvangen. Het speet haar dat zij hem niet had kun nen afhalenaan hare hand had hij het sombere gebouw moeten ver De toeneming van het aantal huwe lijken tusschen jongemannen en jonge- dochters spreekt zich uit in de cijfers der huwelijken naar den leeftijd der huwendenbij de mannen zijn de cijfers der bereden 30jarigen en bij vrouwen die der beneden 25jarigen steeds stijgend. Het jonger huwen moet van invloed zijn op den gemiddelden leeftijd van de huwenden en indien althans de sterftekans der gehuwden niet grooter is geworden, ook op den duur der huwelijken. De bij benadering berekende cijfers der gemiddelde leeftijden der huwen den, (in de perioden 1850/9 31,32 jaar voor de mannen en 28,88 jaar voor de vrouwen, welke cijfers in de periode 1900/9 waren resn. 29,21 en 26,8) voor de verschillende perioden, doen een groote daling zien van de periode 1870/9 op 1880/9, welke vermoedelijk verband houdt met de toeneming der huwelijken, die, zooals reeds boven is medegedeeld, omstreeks 1876 is begonnen. In 1909 huwden 3387 manien en 2126 vrouwen voor de tweede maal, 237 mannen en 140 vrouwen voor de 3e maai en 16 mannen en 3 vrouwen voor de 4e maal. Op 1000 gehuwde paren kwamen sedert 1840 de volgende aantallen echtscheidingen voor: 1840/9 0,10; 1850/9 0,15; 1860/9 0.18; 1870/9 0,23; 1880/9 0,35; 1890/9 0,57; 1900/1904 0,69 en 1909 0,77. In 1909 hadden 4264 erkenningen van natuurlijke kinderen plaats, dit is 118.6 per 1Ö00 onwettig levend aan gegevenen. Een merkbare verbetering van het -Sterftecijfer is bijna van jaar tot jaar te consiateeren. Voor zoover gegevens daaromtrent voor ons land beschik baar zijn, is nog nimmer zulk een laag sterftecijfer als in 1909 voorgekomen 13,70 per 1000 inwoners. De Ziektewet. „De Standaard" deelt mede, dat de afdeeiingen der Tweede Kamer half Februari het onderzoek zullen be ginnen van de ontwerpen Ziektewet en Radenwet. Kamerverkiezing Sneek. De centr. anti rev. kiesvereeniging in het district Sneek heeft tot car,- didaat voor de Tweede Kamer ge steld den heer dr. J. G. Scneurer, vroeger directeur-geneesheer van het Petronella-hospitaai te Djocjacarta, thans werkzaam in het krankzinnig gesticht „Veldwijk" te Ermelo. Het reizen door ambtenaren der S. S. Vroeger waien een aantai ambte naren bij de Staatsspoor in het genot gesteld van een onbepaald aantai laten De pastoor had moeite haar bij ie houden, zoo sne! liep zij voort. Zij vieesde maar, dat een ander haar vóór zou wezen en dat misschien een eerste, onvriendelijke groet den terugkeerende verbitteren zou. Toen zij voorbij de herberg kwa nten, ijlde de dikke kastelein naar buiten en verzocht hen even binnen te treden, daar er een vreemdeling was, die belangrijk nieuws uit de stad had medegebracht. Met een kreet van vreugde vloog Dorothea het huis in. Daar kwam Kasper haar te gemoetWie kon het haar ten kwade duiden, dat zij hem omhelsde en kuste, dat de liefde, welke zij voor hem koesterde, zich in tranen en gejuich lucht gaf. Zij verzocht hem haar te vergeven, dat zij hem niet afgehaald had zij zou het zeker gedaan hebben, als zij den juisten tijd maar geweten had. Doch Kasper wist reeds, wat zij voor hem gedaan en wat zij geleden had. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1