Woensdag 18 Januari 0. >o 15 49e J BMrgmig. 1911 Feuilleton* BINNENLAND, DAALDERS VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fidoertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden Tweede Kamer. Naar de „Ned." verneemt, zullen op Dinsdag 7 Februari de vergade ringen der Tweede Kamer heropend worden. m De kustverdediging. Uit Brussel wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat naar luid van een in politieke kringen in Den Haag loopend gerucht, de Nederlandsche regeering de voorstellen betreffende de kustverdediging heeft uitgesteld, nu in wetenschappelijk militaire krin gen de tegenstand tegen het ontwerp toeneemt. Dit bericht is blijkbaar een com binatie van twee zaken die in de Nederlandsche pers reeds bekend zijn, n. 1. vooreerst dat de regeering het daarheen zal pogen te leiden, dat de behandeling der ingediend wijziging van de Militie-wet voorafga, en eerst daarna c. q. de kustverdediging aan de beurt kome, en verder de krach tige bestrijding, die het voorstel be treffende de kustverdediging heeft ondervonden in de daaraan gewijde vergadering der vereeniging tot „Be oefening der Krijgswetenschap." Eerstgenoemde mededeeiing, oorspronkelijk van het „Centr." werd dezer dagen uit goede bron aan „het Vad." bevestigd. Dankbetuiging aan minister Gooi. Het hoofdbestuur der vereeniging van onderofficieren „Ons Belang", heeft zich tot den afgetreden minister van oorlog gewend met het volgende schrijven Namens de vereeniging van onder officieren „Ons Belang" betuigt het hoofdbestuur Uwer Excellentie zijn hartelijken dank voor de vele, door Uwe Excellentie ontworpen maafre- MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. 42.) „Peter, ik was in den molen, toen de brand uitbrak", sprak zij. „Ik heb een licht uitgedaanmisschien zou ik ook de andere gevonden en uit gedaan hebben, als de schrik mij niet verdreven had". De molenaar kromp ineen, zijn blik werd nog strakker, zijn bleeke lippen beefden, en krampachtig kiemden zijne vingers in de dekens „Wat hebt gij gezien vroeg hij naar adem hijgende. „Een lijk". Een kreet ontsnapte aan de lip pen van den stervendede kastelein hief, wakker wordende het hoofd opde herder kwam bezorgd na derbij. „Gij hebt mij verraden", fluisterde Hagen met een woesten blik, hebt .gif gelen om te geraken tot positie-ver betering van de onderofficieren van hef leger en spreekt hef zijn diep leed wezen uit over de plaats gehad heb bende gebeurtenissen in 's Lands vergaderzaal, die Uwe Excellentie noopten tot het neerleggen eener functie, waarin het U gaarne nog langen tijd had werkzaam gezien. Militaire Berichten. Op het departement van oorlog wordt reeds gewerkt aan de herzie ning der officierspensioenen, die door minister Colijn, tegelijk met voor stellen tot salaris-verbetering, zal worden ingediend. De najaarsmanoeuvres zullen dit jaar in September plaats hebben onder leiding van den luit.-generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger. Daaraan zal wor den deelgenomen door de korpsen der le divisie, onder bevel van den generaal-majoor H. C. A. Neeteson en door die der 3e divisie, onder bevel van den generaal-majoor J. Bruce. De le divisie zal aanvankelijk in het noorden der Veluwe, de 3e di visie in Noordbrabant worden opge steld en elkaar daarna tegemoet marcheeren. Op die wijze zal de verkenningsdienst op groote schaal door wielrijders, cavalerie en wellicht ook door vliegmachines beter dan tot dusverre tot zijn recht komen. De verplegingsdienst zal geheel als in oorlogstijd, dus in hoofdzaak door de troepen-commandanten, plaats hebben. Nederland-Engeland. Naar het „Hsg." uit goede bron verneemt bestaat bij de H. Ij. S. M, het plan, tegen den zomer een snel lere verbinding tusschen! Hoek van Holland en Hamburg tot stand te brengen, welke de reis mei twee uren zal verkorten. Zijn wij wei ingelicht dan zullen zegt het blad, ook de Staatsspoor en de Noordbr.-Duitsche spoorweg-maat schappij niet stilzitten en een snellere verbinding van Vlissingen metDuitsch land welen te bewerken. De Nachtwacht. Hef „Hbl." schrijft: Inderdaad heb ben de restaurateurs een vlug en knap stuk werk geleverd. Voor hen echter die de beschadiging gezien hebben, waren de sporen van het hoofdfiguur Franz Banning Cocq nog waarneem baar. De lijn van den schrap, in een boog door de knieën van Banning Cocq loopende, was nog te volgen. De hoofddirecteur va.n het Rijksmu seum, jhr. Van Riemsdijk, die den gcheelen middag in de Nachtwacht zaal toefde, vond dit ook. Hij toonde „Peter, er is geen woord over mijne lippen gekomen", viel Doortje hem in de rede, „ik hebniet kunnen gelooven, dat gij het gedaan hebt. Maar gij hebt u zeiven verraden, toen gij aan het ijlen waart. Bedenkt, dat gij spoedig voor den hoogsten Rechter zuit staan en ga niet tot Hem met eene schuld, weike gij nog kunt uitwisschen". De molenaar zweeg, hij klemde de lippen op elkander, als vreesde hij, dat hem tegen zijn wil een be^ kentenis zou ontglippen. „Zeg de waarheidis Kasper schuldig?" vroeg Dorothea op drin genden toon. Hagen bleef zwijgeneindelijk vroeg hij, wie er nog meer inde kamer was. „Stamm en de herder", antwoord de zij. „Laten zij hier komen. Ik wil goedmaken wat ik goedmaken kan, opdat God genadig voor mij zij. En gij moet ook getuigen hebben bij mijne bekentenis, anders wil niemand u gelooven en zou het Kasper niet helpen. Ja, ik heb toen ook den molen in brand gestoken, ik heb het aan verschillende autoriteiten de res tauratie en deelde ons mede, dat „De Nachtwacht" verder onder handen genomen zou worden om ook de laatste sporen van de euveldaad te doen verdwijnen. Het plan van den heer Van Riemsdijk was daartoe de restauratie heden te doen voortzetten. Tot de duizenden bezoekers be hoorden Zondag de minister van bin- nenlandsche zaken, mr. Th. Heems kerk en de heer J. A. Royer, chef van de afdeeiing kunsten en weten schappen van het departement van binnenlandsche zaken. Mork's Magazijn is thans zijn 13en jaargang ingegaan. Aan dit tijdschrift wordt de meeste zorg besteed en de typografische uit voering valt in elk opzicht te loven. Trouwens de naam van den heer Morks is reeds een voldoende waar borg, dat voor keurige uitvoering wordt zorg gedragen. In het jongste nummer komen een paar kiekjes uit onze provincie voor, o.a. een genomen van de sluizen alhier, verder van de Groote Kerkte Veere en het stadhuis ie Middelburg. Voorts een aardig duingezicht en een paar foto's van kleederdrachten uit het land van Axel. Waar moet het kind worden opgevoed dat de ouderlijke zorg mist. Wij komen uw aandacht vragen voor een zaak, die uwe belangstelling, vooral als gij zelf kinderen hebt, overwaard is. Hebt gij er wel eons ernstig over nagedacht, waar en hoe kinderen die tijdelijk of voorgoed, de ouder lijke zorg missen, moeten worden opgevoed Als gij zelf vader of moeder zijt, zoudt gij natuurlijk voor uw eigen kinderen wenschen, dat als zij uw zorg, en daarmede waarschijnlijk hun eigen thuis moesten verliezen, er een ander huis voor hen open stond, waar zij met liefde werden opgenomen en met toewij ding en verstand werden opgevoed. En zoudt gij een dergelijk tehuis voor hen weten Zeer veel kinderen, die door dood, verwaai loozing of langdurige ziekte, de ouderlijke zorg moeten missen, hooren in een groot gesticht of wees huis niet thuis, voelen zich er niet thuis, of kunnen er niet geplaatst worden. In de meeste groote inrichtingen worden de kinderen met een groep van denzelfden letfiijd, en van hetzelfde geslacht verzorgd, en groeien zoodoende gescheiden van broertjes en zusjes op. Andere onverzorgde kinderen wor den bij familie of in huisgezinnen ondergebracht, waar zij menigmaal een zeer liefderijk thuis vinden, gedaan uit winzucht, omdat ik snel rijk wilde worden". „Groote goedheid riep de kas telein ontsteld. „En Kasper heeft tot nu toe voor uwe schuld in de ge vangenis gezetenEn de boeren zouden hem vermoord hebben, als hij toen in hunne handen was ge- vailen „Dat kon ik niet vooruit weten en zoover heb ik ook niet nagedacht", zei Hagen, „ik wist dat hij zou te rugkomen en dat dan op hem het eerste vermoeden zou vallenwant een menseh, die zijne eer verloren heeft, wordt in staat geacht tot al wat slecht is". „Afschuwelijk" riep Dorothea. „Wat had hij u dan misdaan „Ik beminde u en gij wildet hem niet opgeven, ik was jaloersch op hem, ja, ik haatte hem met een gloeienden haatIk ging hem dien middag juist opzoeken, ten einde twist met hem te krijgen opdat na derhand iedereen zou zeggen, dat hij den brand had gesticht. Op die wijze zou niemand mij verdenken en hij was uit den weg". „Li de gevangenis zeide Doro hoewel het ook niet tot de zeldzaam heden behoort dat zij zich als „vreem de eend" in de bijt tusschen de eigen kinderen der pleegouders blijven voelen. Wij achten het daarom zeer wen- schelijk dat ook hier in Nederland, naast de bestaande methoden van opvoeding, meerdere kleine tehuizen zullen komen, waar kinderen, die de ouderlijke zorg voorgoed of tijdelijk moeten missen, met een groepje van 10 en 12, die gerekend kunnen wor den bij elkaar te hooren, wat af komst, beschaving en godsdienst betreft, verder kunnen worden op gevoed, en waar zij onder beschaafde leiding een warm tweede tehuis kun nen vinden. Waar dus alle kinderen in dezelfde verhouding tot de pleegouders of leidster staan, en waar meerdere kinderen uit één ge zin. te zamen kunnen worden groot gebracht. Zoo'n tehuis zal in tegen stelling met een groote inrichting, een omgeving zijn die de kinderen kunnen overzien, en waar zij naar hun krachten, reeds vroeg kunnen leeren mee helpen en mee zorgen, en waar rij zooveel mogelijk in con tact blijven komen met het gewone dagelijksche leven, met zijn huiselijke zorgen, en zijn huiselijke genoegens. Er moet naar gestreefd worden, dat deze huizen gezellig en hygiënisch zijn, maar ook, dat er evenals inde geheeie levenswijze, de grootste een voud heerscht. Wij meenen dat het noodig is, dat proeven met dit systeem van verzor ging, dat o. a. in Engeland onder den naam van „Scattered Homes" op groote schaal wordt toegepast, hier te lande verder georganiseerd, geno men worden en riepen hiervoor „de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van kleine Opvoedings- Tehuizen" in het leven. Deze ver eeniging wenscht als centraal lichaam geheel neutraal te blijven en sluit geen richting uit. Zij wil dit prac- tisch uitvoerbaar maken, door ieder huis eigen kleur te geven, in over eenstemming met het hoofdnut, de groote mate van volharding, liefde en paedagogische kracht, die deze per sonen aan hun werk moeten geven, hebben zij zeker recht, hun eigen stempel op het aan hen toevertrouwde huis te zetten, waardoor dan ook de mogelijkheid ontstaat, kinderen van verschillende richtingen, eene aan hen passende omgeving te verschaffen. Op „'t Hoogt", een stuk hoog ge legen zandgrond onder Noordwijker- hout, (op 10 min. afstand der ge meenteschool) hebben wij een flink terrein, waar ons eerste huis in aan bouw is en waar zoo noodig nog menig huisje kan komen te staan. Toch is het geenszins onze bedoeling uitsluitend in afgelegen plaatsjes deze thea met trillende stem. „Ik dacht bij mij zeiven, dat hij in het dorp niet licht werk zou vinden en dat hij in de gevangenis van ai het noodige werd voorzien. Naderhand wilde ik hem dan geld gevers, om naar Amerika te gaan- Weg moest hij, want ik vreesde dat gij, ais hij bieef, uw woord aan mij niet zou houden. Het ging alles veel gemakkelijker, dan ik had kunnen denken. De as surantie-maatschappij betaalde mij het geld uit voor duizend mud tarwe, zonder te vragen, of die er werkelijk geweest waren. Met dat geld heb ik gespeculeerd. Het bracht mij geen zegen aan al wat ik bezat, heb ik verloren. Hoe Roode Hendrik te weten is gekomen, dat Kasper onschuldig is, begreep ik eerst niet. Hij begon er over op mijn trouwdag, en later liet hij zich meer malen dreigende woorden ontvallen. Ik dacht intusschen, dat het maar losse vermoedens van hem waren, en lette er niet opbovendien na men mijne verliezen al mijne ge- rlach*e" in beslag. E:nigc dagen g1 leden trad Hij bepaal j vijandig 'egén tehuizen op te richten wij zullen zelfs vrij spoedig behoefte voelen aan een tehuis meer in het centrum, waar zij, die voor verdere opleiding de een of andere inrichting van onder wijs moeten bezoeken, zoolang ge huisvest kunnen worden, maar als bakermat voor onze tehuizen kozen wij de heerlijke duinstreek bij Noord- wijkerhout, daar de groote overgang in het teven van menig kind dat tot ons komt, naar onze meening het best in de rust van het buitenleven met zijn natuurlijke eenvoud te boven gekomen kan worden. Wij meenen in een dringende be hoefte te voorzien, door ons eerste huis met Mei te openen voor nor male weinig en onbemiddelde kinde ren uit de meer beschaafde kringen, voor welken, hetzij door weezengeld, verzekeringsuitkeering, eigen kapi taaltje, door hulp van familie, vrien den, vereenigingen of kerkgenoot- schappenslechts eene zeer eenvoudige opvoeding bekostigd kan worden. Wat de verpieegkosten betreft gaan wij van het standpunt uit, dat de onkosten die zoo laag mogejijk ge houden zullen worden, door de ver- pieeggeiden moeten worden gedekt, terwijl geldelijk voordeel geheel wordt buiten gesloten. Wij ho pen uit een te stichten ondersteu ningsfonds, bij noodige gevallen de verzorging en opleiding geheel of gedeeltelijk le kunnen overnemen terwijl ons bouwfonds moet dienen tot instandhouding en oprichting der tehuizen. Als alle ouders die ten alten tijde hun eigen kinderen goed verzorgd zouden wenschen, ons naar hun krachten zouden willen helpen, en als zij die weten, of meenen te weten ons persoonlijk nooit noodig te heb ben, maar wél voor ons streven voelen, ons toch willen steunen, ja, dan zouden wij zonder te groote geldelijke zorg, ons moeilijk maar heerlijk werk kunnen aanvaarden. Helpt gij ons Zeifs de kleinste gitt met instemming gegeven is welkom en wordt dankbaar aanvaard. Alle gewenschte verdere inlichtin gen zullen gaarne verstrekt worden door mej. C. M. van Dissel te Noord- wijkerhout, die met mevr. H. Bod- daert—Sehuurbeque Boeije, den Haag; deu heer H. G. A. Eiink Schuurman account, pennirtgm. Parkiaan Bassum mevr. H. Sievertz van Bussema—de Graaf den Haag en mej. Mrgaretha Meyboom te Rijswijk, in de consti- tueerende vergadering van 29 Dec. 1910 tot bestuur gekozen werden. Vlissmgc-n, 17 Jaanurï. Gisteren avond had alhier in de Groote Kerk eene openbare samen- mij op en dreigde, dat hij mij bij het gerecht zou aangeven, als ik hem den molen niet overgaf. Nu kon ik er niet meer aan twijfelen, dat hij alles wist. Dm dag voor den brand was hij niet in den molen gekomen en had alles ontdekt. Hij had hst vuur kunnen blusschen, maar hij deed het niet; hij wiide zich zijn zwijgen duur iaten betalen en wachtte met zijn bedreigingen tot ik geruï neerd was. Ook dat wist hij. Hoe? Zulks is mij een raadsel. En ik was werkelijk geruïneerd. Alsmijneschuld- eischers alles verkoopeo, wat ik be zat, dan zou zulks niet zooveel op brengen, dat mijne schulden betaald waren. Een tweede brand moest mij redden. Maar op wien kon ik nu de schuld schuiven Ik dacht aan Roo den Hendrik. Hij had mij gedreigd en mogelijk ook wel achter mijn rug bedreigingen tegen mij geuit. Des avonds kwam ik in den molen. Ik wist nog niet, hoe ik het zou aanleggen, om mij zeiven voor verdenking te vrijwaren en een goeden slag te slaan. tw. rvolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1